Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Turms και εσυ απο θεσσαλονικη εισαι??εγω καλαμαρια εμενα μεχρι προτινος! Θα παω και αυριο από κοντα να τους ρωτήσω, απλα ελεγα αμα το ηξερε κανενας να παω προετοιμασμενη, γιατι στο arbeitsagentur που πηγα δεν μιλουσε κανενας αγγλικα και μου ειπανε οτι θα πρεπει να παω με καποιον που να ξερει γερμανικα για να μπορεσω να γραφτω(αυτα στα αγγλικα μου τα ειπε η κυρια απο τις πληροφοριες) παντως αν δεν ξερει καποιος αυριο που θα παω θα προσπαθησω να βγαλω ακρη και θα ποσταρω οτι πληροφοριες βρω για να βοηθησω!!

    καληνυχτα σε ολους και υπομονη!

    Comment


      θεωρω οτι για το θεμα γλωσσας στο vhs , ειναι καλυτερα να πας να ρωτησεις εκει απευθειας. Στο arbeitsagentur μπορει να μην ξερουν αγγλικα κλπ αλλα σκεψου οτι στο vhs διδασκουν ξενες γλωσσες. Ολο και καποιος θα βρεθει να μπορεις να συννενοηθεις στα αγγλικα...

      Και εγω θεσσαλονικη... προς το παρον...

      καλη συνεχεια και οτι πληροφοριες εχεις πες μας.

      Comment


        Originally posted by Angelidis View Post
        ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΣΤΕΦΑΝΕ.
        ΕΙΜΕΘΑ ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΙ!!
        ΕΙΜΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΗΣ-ΚΡΗΤΙΚΟΣ.
        ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ
        ΝΑΙ!!ΕΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΒΙΡΤΖΜΠΟΥΡΓ 100ΧΛΜ ΔΥΤΙΚΩΣ ΤΗΣ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗΣ!!
        ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΕΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ!!
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΟ ΤΖΑΝΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.

        Comment


          Originally posted by PANOSTZANETIS View Post
          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΟ ΤΖΑΝΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΑ ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΗ.
          Μη πιστεύεις πάντα ...ότι διαβάζεις........

          Comment


            se euxaristw polu milu gia tin apanthsh!kanete pragmatiko leitourghma oloi edw sto patriotaki! sorry poy grafw sta greeklish eimai se internet cafe kai den exei allh glwssa! Paidia mia akoma voitheia an mporeite!phga sto rathaus mou sfragisane tin aithsh gia to Freizügigkeitsbescheinigung, alla otan tous rotisa ti alla xartia xartia prepei na exw mazi mou den kserane kai mou eipane na paw apo kei na rwtisw. Apo oti eida se paliotera post prepei na exeis mazi me tin sumpliromeni aithsh, 2 fotografies viometrikes, antigrafo tautotitas i diabatiriou, apodeikseis oti mporeis na antapekseltheis oikonomika, kai na eisai asfalismenos. Egw exw karta europaikis astheneias alla dn exw lefta sto onoma mou kai eimai anergh pou den dikaioumai epidoma. Menw me ton filo mou o opoios exei kapoio mikro eisodima kai exei kai kapoia lefta stin akrh kai mexri na brw ergasia me sunthrei autos. Mporw na tous steilw fwtotupia ths dikhs mou kartas asfalishs kai na tous steilw kai antigrafo logariasmou tou filou mou;

            Se paliotero post ths sunnefaki eida oti den xreiazetai na pame sto ausländeramt alla mporoume na to steiloume mesw taxudromeiou. Tha prospathisw na paw simera an kai eida oti einai makria kai den kserw an tha prolabw gia simera.
            Signomi gia to prhksimo...kai gia to megalo post alla eseis eiste o odhgos mou kai kathe mera mpainw sto patriotaki gia nees plirofories!

            Comment


              Milu σε ευχαριστώ πολυ!ελπίζω να μην σε καθυστέρησα στην εργασία σου!! Το Anmeldung το έκανα την δευτέρα, και σήμερα πήγα να μου σφραγίσουνε το Freizügigkeitsbescheinigung. H κοπέλα στο δημαρχείο, αν και ήμουν πολύ ευγενική και με το χαμόγελο, κοιτούσε πως θα με ξεπεταξει και με δυσκολία απαντούσε στις ερωτήσεις μου. Όταν την ρώτησα τι χρειαζόταν να στείλω μαζί με την αίτηση μου, μου είπε δεν γνωριζε και να παω απο το Αussländeramt. Αυριο πρωι πρωι σκοπεύω να τα στείλω με το ταχυδρομείο και θα περιμένω την απαντησή τους όπως με συμβούλεψες! 1000 ευχαριστώ δεν φτάνουν!!!!

              Comment


                milu

                το δίπλωμά μου είναι Ε κατηγορίας επαγγελματικό, αλλά η εξειδίκευσή μου είναι σε επικαθήμενα όχι συρόμενα φορτηγά. Είναι μικρή η διαφορά αλλά ουσιώδης. Οπωσδήποτε χρειάζομαι ώρες οδηγικής εμπειρίας για να το συνηθίσω. Παρόλα αυτά είμαι συνηθισμένος στα δύσκολα και δεν με τρομάζει η ιδέα.

                Βλέπω από πολλά παιδιά που μένουν Γερμανία να αναφέρουν το θέμα της γλώσσας. Προσωπικά το θεωρώ κι εγώ ουσιώδες. Δεν μπορείς να μεταναστεύσεις σε έναν τόπο και να μην μάθεις τη γλώσσα του.
                Ειδικά γι αυτούς που γνωρίζουν αγγλικά πιστεύω ότι η Γερμανική θα τους φανεί πιο εύκολη να τη μάθουν. Πολλές λέξεις μοιάζουν μεταξύ τους.

                Καλή επιτυχία σε όλους εύχομαι. Μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να μην χρειαζόταν να φύγουμε.

                Σαν τη χώρα μας πουθενά τέτοια ομορφιά... Αλλά...

                Comment


                  Originally posted by milu
                  natouli



                  Turms
                  και η ιδιώτες ζητούν προκαταβολικά, συνήθως 2 -3 ενοίκια για εγγύηση! Άλλα όπως σας ενημέρωσε ο kosofos αυτά πάνε “Χέρι με χέρι που λέμε.”

                  ασε...στραβωσε η δουλεια τελικα...ξανα ψαξιμο

                  Comment


                    Originally posted by milu
                    ]Aufenthaltsanzeige gem. § 5 Freizügigkeitsgesetz δεν σου έβαλε να υπογράψεις?
                    Καλημέρα σε όλους! ναι milu αυτό υπέγραψα!τωρα φεύγω για το ταχυδρομείο που ανοίγει στις 9 να το στείλω μαζί με φωτογραφία βιομετρική, φωτοτυπία διαβατηρίου, και φωτοτυπία ευρωπαικής κάρτας ασφάλισης!μακάρι να πάνε όλα καλα και να μην μου ζητήσουνε κάτι άλλο! Και πάλι σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου! καλή δουλεία!

                    Comment


                      η αληθεια ειναι οτι δουλειες σαν οδηγος εχει αρκετες...
                      ακομα και εγω που εγω μονο Γ (οχι Γ+Ε) εχω δει πολυ ενδιαφερον...
                      πολλοι με περιμενουν πως και πως (απο οτι καταλαβα)
                      η πλακα ειναι οτι δεν βρισκουμε ενα σπιτι να παμε

                      Comment


                        Wohnung auf Zeit

                        Παιδιά να κάνω 1 ακόμα ερώτηση κι όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Προσπαθώ εδώ και μέρες να κλείσω, από Ελλάδα, ένα δωμάτιο Wohnung auf Zeit στη Στουτγάρδη. Μιλάμε δλδ για ένα δωμάτιο προς ενοικίαση σε ένα σπίτι. Τα συγκεκριμένα δωμάτια νοικιάζονται με τον μήνα, δλδ μπορώ να μείνω εκεί για 1 ή 2 ή περισότερους μήνες, ανάλογα με την συμφωνία ή/και τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη. Εδώ και κάποιες μέρες μιλάω μέσω mail με μια κοπέλα σε ένα μεσιτικό γραφείο (HomeCompany.de) και σήμερα μου έστειλε ένα mail το οποίο με έστειλε ολίγον τι αδιάβαστο...

                        Unfortunately, I can't arrange a room for you.

                        Our landlords only rent out to employed people.
                        The costs for commission, deposit and monthly rent have to be guaranteed by an employer:-(

                        Good luck for you!

                        Best regards,


                        Λοιπόν σε ελέυθερη μετάφραση, δεν μου νοικιάζουν 1 δωμάτιο για ένα μήνα, το οποίο μπορώ και θέλω να προπληρώσω (επισήμανση ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ), επειδή είμαι άνεργος και η επιχειρισιακή πολιτική του γραφείου απαιτεί εγγύηση από εργοδότη για την πληρωμή του ενοικίου και της προμήθειας. Να μιλούσαμε για ένα σπίτι ολόκληρο για το οποίο απαιτώ συμβόλαιο 2ετίας πχ, να το καταλάβω. Ναι, το ξέρω ότι τότε θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να βεβαιωθεί για το επαγγελματικό μου υπόβαθρο, να είναι σίγουρος ότι έχω την οικονομική ευχέρεια να του πληρώνω κάθε μήνα το νοίκι. Αλλά για 1 μήνα, πληρωμένο - εξοφλημένο την στιγμή που θα μπω στο δωμάτιο πρέπει να εγγυάται κάποιος εργοδότης για μένα;;; Το ξέρω πως είναι πρακτικά αδύνατο να κλείσω έστω και δωμάτιο από μακριά, όμως μήπως ακόμα κι αν έρθω να ψάξω από κοντά βρεθώ μπροστά σε παρόμοια κατάσταση;;; HELP!!!!!

                        Comment


                          Δυστυχως θελουν εγγυησεις απ οτι γραφεις

                          δεν τους αδικω

                          εσυ θα νοικιαζες σε ανεργο μεταναστη σπιτι;; ποσο μαλλον και σ ελληνα που μας θεωρουν φτωχους και χρεωκοπημενους

                          εαν τους δειξεις οτι εχεις καποια χρηματα σε λογαριασμο;

                          Comment


                            Originally posted by mikael View Post
                            Δυστυχως θελουν εγγυησεις απ οτι γραφεις
                            εσυ θα νοικιαζες σε ανεργο μεταναστη σπιτι;; ποσο μαλλον και σ ελληνα που μας θεωρουν φτωχους και χρεωκοπημενους
                            Αν ο εν λόγω μετανάστης μου ζητούσε το δωμάτιο για 1 μήνα και μου ΠΡΟπλήρωνε ΟΛΟ το μηνιάτικο;;; Φυσικά. Τι με νοιάζει αν έχει ήδη δουλειά ή όχι. Αφού εγώ θα τα έχω πάρει τα λεφτά μου.

                            Comment


                              Originally posted by tom1979 View Post
                              Αν ο εν λόγω μετανάστης μου ζητούσε το δωμάτιο για 1 μήνα και μου ΠΡΟπλήρωνε ΟΛΟ το μηνιάτικο;;; Φυσικά. Τι με νοιάζει αν έχει ήδη δουλειά ή όχι. Αφού εγώ θα τα έχω πάρει τα λεφτά μου.
                              Κλείσε ένα φτηνό ξενοδοχείο για 10-15 μέρες και όντας εδώ μπορείς να ψάξεις για κάποιο WG-Zimmer. Αφού βρεις δουλειά και περάσει και κανα 3μηνο τότε μπορείς να ξεκινήσεις να κοιτάς και για διαμέρισμα για να έρθει η οικογένεια. Εγώ ψάχνω εδώ και 1 μήνα και δεν μου νοικιάζει κανείς (με συμβόλαιο εργασίας αορίστου χρόνου και καθαρά 1400-1500 το μήνα). Το θεωρώ απίθανο να βρεις διαμέρισμα απο Ελλάδα. Επίσης ακόμα και αν έχεις πληρώσει τον μήνα μπορείς τον άλλο μηνα να πεις "λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πληρώσω τον επόμενο μήνα" και ο ιδιοκτήτης να μην μπορεί να σε διώξει... Έχουν εδώ κάτι νόμους που προστατεύουν τους ενοικιαστές ( ο milu θα ξέρει καλύτερα) γι αυτό και οι ιδιοκτήτες είναι πολύ προσεκτικοί.
                              making the wrong move at the right time

                              Comment


                                Originally posted by tom1979 View Post
                                Αν ο εν λόγω μετανάστης μου ζητούσε το δωμάτιο για 1 μήνα και μου ΠΡΟπλήρωνε ΟΛΟ το μηνιάτικο;;; Φυσικά. Τι με νοιάζει αν έχει ήδη δουλειά ή όχι. Αφού εγώ θα τα έχω πάρει τα λεφτά μου.
                                Καλωσόρισες λοιπόν στην Γερμανία!
                                Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης, ο κανόνας είναι κανόνας και δεν παραβιάζετε ποτέ.
                                Το τι με νοιάζει κτλ είναι απόλυτα ελληνικός τρόπος σκέψης! Η μαθαίνεις να ζεις με αυτό ή ''ομορφιές που έχει η πατρίδα μου''!
                                (τα παιδια που ζουν ήδη στην Γερμανία θα με καταλαβαίνουν. Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν αλλά βλέπω οτι πολλοί την πήραν την μετανάστευση ''αέρα πατέρα'')
                                Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                                Comment

                                Working...
                                X