Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Συγνώμη που θα σου το πω αυτό.... αλλά είναι καλύτερα να μην έχεις φίλους και γνωστούς εκεί που θα πας.
    Περισσότερα προβλήματα απ' ότι αποτελέσματα. Όλα είναι στο χέρι του καθενός να τα καταφέρει και εξαρτάται και απο πόσο το θέλει. Επίσης όπως έχω πει και σε άλλο μου πόστ, χωρίς οργάνωση και σωστή ενημέρωση καλύτερα να μην το προσπαθήσεις καν γιατί θα αποτύχεις. Λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν καταφέρει πέρνοντας μόνο μια βαλίτσα και όπου τους βγάλει, και όπως καταλαβαίνεις αυτό ήταν θέμα τύχης. Όπότε πριν χαλάσεις τα λεφτά σου για το εισητήριο κάνε μια προετοιμασία πρώτα και φυσικά ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις τα βασικά στα γερμανικά για να μπορείς να συνεννοηθείς. Άρχισε λοιπόν να κάνεις ερωτήσεις πρακτικές και όχι τόσο ρητορικές. Τέλος θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και να μην περιμένεις βοήθεια απο κανένα. Έτσι αυτό που θα έχεις καταφέρει θα είναι δικό σου, δεν θα το χρωστάς σε κανέναν.

    Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους (κατά την αποψή μου πάντα) όσους σκέφτονται να φύγουν.
    making the wrong move at the right time

    Comment


      #77
      Originally posted by Areti View Post
      Συγνώμη που θα σου το πω αυτό.... αλλά είναι καλύτερα να μην έχεις φίλους και γνωστούς εκεί που θα πας.
      Περισσότερα προβλήματα απ' ότι αποτελέσματα. Όλα είναι στο χέρι του καθενός να τα καταφέρει και εξαρτάται και απο πόσο το θέλει. Επίσης όπως έχω πει και σε άλλο μου πόστ, χωρίς οργάνωση και σωστή ενημέρωση καλύτερα να μην το προσπαθήσεις καν γιατί θα αποτύχεις. Λίγοι είναι αυτοί που τα έχουν καταφέρει πέρνοντας μόνο μια βαλίτσα και όπου τους βγάλει, και όπως καταλαβαίνεις αυτό ήταν θέμα τύχης. Όπότε πριν χαλάσεις τα λεφτά σου για το εισητήριο κάνε μια προετοιμασία πρώτα και φυσικά ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζεις τα βασικά στα γερμανικά για να μπορείς να συνεννοηθείς. Άρχισε λοιπόν να κάνεις ερωτήσεις πρακτικές και όχι τόσο ρητορικές. Τέλος θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και να μην περιμένεις βοήθεια απο κανένα. Έτσι αυτό που θα έχεις καταφέρει θα είναι δικό σου, δεν θα το χρωστάς σε κανέναν.

      Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους (κατά την αποψή μου πάντα) όσους σκέφτονται να φύγουν.
      Ευχαριστώ Areti.
      Τα βασικά στα γερμανικα τα ξερω. Καταλαβαινω αν μου μιλησουν αλλα δεν μπορω να μιλησω και τοσο καλα... Γεννηθηκα στην Γερμανία αλλα ηρθαμε Ελλαδα οικογενειακώς οταν ημουν μικρη (9 χρονων) με αποτελεσμα τα περισσοτερα να τα εχω ξεχασει... Τωρα διαβαζω για να τα θυμηθω παλι
      Διαβασα πολλα post και πηρα αρκετες απαντησεις σε θεματα κατοικιας και εργασιας (τα βασικά για αρχη) αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολο με το που θα παω Γερμανια να βρω αμεσως ενα μερος να μεινω και μετα να ψαξω για δουλεια;
      Εχω τελειωσει Μηχανικος Δομικών Εργων, αλλα σκεφτομαι για αρχη να εργαστω σαν σχεδιαστρια μεχρι να μαθω τους οικοδομικους κανονισμους της Γερμανιας. Η οποιαδηποτε αλλη δουλεια...
      Αρα, για αρχη η ερωτηση μου μαλλον ειναι που θα μπορουσα να μεινω για αρχη στην Γερμανία, εστω και προσωρινα...

      Comment


        #78
        'Αρθρο επιπέδου Bild και ελαφρά χειρότερο (απο δημοσιογραφους μιας χωρας με μηδενική προνοια για τους μετανάστες, ΚΑΙ ΜΕ 360 ευρω ταμείο για του γηγενείς). το δουλεμα σε ολο του το μεγαλείο!
        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

        Comment


          #79
          Το επίδομα Harzt IV διακόπτεται για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες της ΕΕ. Δεν διακόπτεται αποκλειστικά και μόνο για Έλληνες και Ισπανούς, όπως ισχυρίζεστε. Καλό θα είναι να βάζετε και την μετάφραση του Γερμανικού κειμένου, γιατί έτσι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
          "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

          Comment


            #80
            Originally posted by Ntinos View Post
            Το επίδομα Harzt IV διακόπτεται για ΟΛΟΥΣ τους πολίτες της ΕΕ. Δεν διακόπτεται αποκλειστικά και μόνο για Έλληνες και Ισπανούς, όπως ισχυρίζεστε. Καλό θα είναι να βάζετε και την μετάφραση του Γερμανικού κειμένου, γιατί έτσι δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
            Το άρθρο το postara εγώ.δυστυχώς δε γνωρίζω Γερμανικά για να το μεταφράσω!

            Comment


              #81
              Originally posted by antvas View Post
              Ευχαριστώ Areti.
              Τα βασικά στα γερμανικα τα ξερω. Καταλαβαινω αν μου μιλησουν αλλα δεν μπορω να μιλησω και τοσο καλα... Γεννηθηκα στην Γερμανία αλλα ηρθαμε Ελλαδα οικογενειακώς οταν ημουν μικρη (9 χρονων) με αποτελεσμα τα περισσοτερα να τα εχω ξεχασει... Τωρα διαβαζω για να τα θυμηθω παλι
              Διαβασα πολλα post και πηρα αρκετες απαντησεις σε θεματα κατοικιας και εργασιας (τα βασικά για αρχη) αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολο με το που θα παω Γερμανια να βρω αμεσως ενα μερος να μεινω και μετα να ψαξω για δουλεια;
              Εχω τελειωσει Μηχανικος Δομικών Εργων, αλλα σκεφτομαι για αρχη να εργαστω σαν σχεδιαστρια μεχρι να μαθω τους οικοδομικους κανονισμους της Γερμανιας. Η οποιαδηποτε αλλη δουλεια...
              Αρα, για αρχη η ερωτηση μου μαλλον ειναι που θα μπορουσα να μεινω για αρχη στην Γερμανία, εστω και προσωρινα...
              Ωραία τότε το βασικό τη γλώσσα (αν καταλαβαίνεις τι σου λένε) το έχεις. Το να αρχίσεις να μιλάς κι εσύ θα έρθει σιγά σιγά. Για αρχή θα μείνεις σε κάποιο hostel ή κάτι φθηνό τελος πάντων όπως όλοι. Εγώ φαντάσου δεν έβρισκα τπτ φθηνό και έμεινα για 10 μέρες σε ξενοδοχείο. Εκεί μου έφυγαν για πλάκα 300 ευρώπουλα. Τι να κάνω όμως ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω. Μέσα σε 10 μέρες βρήκα ένα WG και απο τότε μένω εδώ. Μέσα σε 1 μήνα βρήκα fulltime δουλειά και τώρα ψάχνω για δικό μου διαμέρισμα για να μπορέσει σε κανα 2 μήνες να έρθει και ο άντρας μου. Τώρα όσον αφορά το επάγγελμά σου θα πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί δεν νομίζω να είναι αρκετό το επίπεδο Β1 στο θέμα της γλώσσας. Επίσης πρέπει να δεις και κατά πόσο το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ζήτηση, δλδ πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά στον τομέα σου? Εδώ στη Γερμανία είναι πολύ της χαρτούρας και των πτυχίων. Όσο περισσότερα χαρτιά έχεις και όσο καλύτερα "πουλάς" τον εαυτό σου, τόσο πιο εύκολα μπορείς να βρεις δουλειά.
              Ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις καλή δύναμη, καλή συνέχεια και αργά, σταθερά και σίγουρα βήματα.
              making the wrong move at the right time

              Comment


                #82
                Originally posted by Areti View Post
                Ωραία τότε το βασικό τη γλώσσα (αν καταλαβαίνεις τι σου λένε) το έχεις. Το να αρχίσεις να μιλάς κι εσύ θα έρθει σιγά σιγά. Για αρχή θα μείνεις σε κάποιο hostel ή κάτι φθηνό τελος πάντων όπως όλοι. Εγώ φαντάσου δεν έβρισκα τπτ φθηνό και έμεινα για 10 μέρες σε ξενοδοχείο. Εκεί μου έφυγαν για πλάκα 300 ευρώπουλα. Τι να κάνω όμως ήμουν αποφασισμένη να τα καταφέρω. Μέσα σε 10 μέρες βρήκα ένα WG και απο τότε μένω εδώ. Μέσα σε 1 μήνα βρήκα fulltime δουλειά και τώρα ψάχνω για δικό μου διαμέρισμα για να μπορέσει σε κανα 2 μήνες να έρθει και ο άντρας μου. Τώρα όσον αφορά το επάγγελμά σου θα πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί δεν νομίζω να είναι αρκετό το επίπεδο Β1 στο θέμα της γλώσσας. Επίσης πρέπει να δεις και κατά πόσο το συγκεκριμένο επάγγελμα έχει ζήτηση, δλδ πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά στον τομέα σου? Εδώ στη Γερμανία είναι πολύ της χαρτούρας και των πτυχίων. Όσο περισσότερα χαρτιά έχεις και όσο καλύτερα "πουλάς" τον εαυτό σου, τόσο πιο εύκολα μπορείς να βρεις δουλειά.
                Ελπίζω να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις καλή δύναμη, καλή συνέχεια και αργά, σταθερά και σίγουρα βήματα.

                Σε ευχαριστω για ολα. Ευχομαι και σε εσενα τα καλυτερα. Και σε ολα τα πατριωτακια...

                Comment


                  #83
                  Originally posted by ;43127
                  Ευχαριστώ Areti.
                  Τα βασικά στα γερμανικα τα ξερω. Καταλαβαινω αν μου μιλησουν αλλα δεν μπορω να μιλησω και τοσο καλα... Γεννηθηκα στην Γερμανία αλλα ηρθαμε Ελλαδα οικογενειακώς οταν ημουν μικρη (9 χρονων) με αποτελεσμα τα περισσοτερα να τα εχω ξεχασει... Τωρα διαβαζω για να τα θυμηθω παλι
                  Διαβασα πολλα post και πηρα αρκετες απαντησεις σε θεματα κατοικιας και εργασιας (τα βασικά για αρχη) αλλα δεν ειναι λιγο δυσκολο με το που θα παω Γερμανια να βρω αμεσως ενα μερος να μεινω και μετα να ψαξω για δουλεια;
                  Εχω τελειωσει Μηχανικος Δομικών Εργων, αλλα σκεφτομαι για αρχη να εργαστω σαν σχεδιαστρια μεχρι να μαθω τους οικοδομικους κανονισμους της Γερμανιας. Η οποιαδηποτε αλλη δουλεια...
                  Αρα, για αρχη η ερωτηση μου μαλλον ειναι που θα μπορουσα να μεινω για αρχη στην Γερμανία, εστω και προσωρινα...
                  Γεια σου antvas !!
                  Αυτο που καταφερε η Αρετη μονη της, ειναι αξιοθαυμαστο και μπραβο της!!
                  Αρετη μου συνεχισε ετσι,μας δινεις δυναμη !!
                  Σου γραφω επειδη και εγω γεννηθηκα εκει και ηρθα 9 χρονων.Θυμομουν λιγα και τωρα, μετα απο 4 μηνες περιπου διαβασμα, εχω μαθει αλλα τοσα... Απλα να ξερεις οτι δεν εισαι μονο εσυ σε αυτην την περιπτωση (γιαυτο σου γραφω) αλλα χρειαζεται να εισαι αποφασισμενη, οχι απλως να παρεις το αεραπλανο και να φθασεις, αλλα να κανεις ο,τι καλυτερο για να τα καταφερεις.Να το πιστεψεις!! Η αρχη ειναι δυσκολη, βουνο,το νιωθω και εγω, αλλα μολις βρεθει σπιτι και μια οποιαδηποτε, στην αναγκη, δουλεια, μετα ολα θα μπουν σε μια πορεια.
                  Σε αυτο που πρεπει να δοθεις ειναι η βελτιωση της γλωσσας και κρινεις με βαση καποια κριτηρια σε ποιο μερος ειναι πιο ευνοικα για την ειδικοτητα σου και κατ' επεκταση για το μελλον σου.
                  Ψαχνε και ρωτα, οσο μπορεις.....
                  Οπως ολοι οι σημαντικοι στοχοι της ζωης μας εως τωρα, ετσι και αυτος, που ειναι το μελλον μας.... πρεπει να δωσουμε το 100% .....

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by katerfit View Post
                    Γεια σου antvas !!
                    Αυτο που καταφερε η Αρετη μονη της, ειναι αξιοθαυμαστο και μπραβο της!!
                    Αρετη μου συνεχισε ετσι,μας δινεις δυναμη !!
                    Σου γραφω επειδη και εγω γεννηθηκα εκει και ηρθα 9 χρονων.Θυμομουν λιγα και τωρα, μετα απο 4 μηνες περιπου διαβασμα, εχω μαθει αλλα τοσα... .................................................. ............................
                    Ακριβως οπως τα λες Κaterfit...
                    Τωρα νιώθω λιγο τρομαγμένη και αγχωμένη αλλα δεν προκειτε να το βάλω κατω... Εννοείται πως στην αρχη θα ξεκινήσω με οποιαδήποτε δουλεια, και αργοτερα, αφου ταχτοποιηθω καπως θα μπορεσω να ψαξω με την ησυχία μου, κατι, εστω κοντα στο αντικειμενό μου... αρκει να ζω ανθρώπινα και με αξιοπρέπεια, κατι που δυστυχώς κοντευω να ξεχάσω εδω.
                    Απ' οτι ειδα σε αγγελίες, σχεδιαστές εχουν αρκετα μεγαλη ζήτηση και ειδα πολλες αγγελίες στην Φρανκφούρτη. Το σημειώνω αυτό για όσους ενδιαφέρονται...
                    Τώρα μελετάω τα γερμανικά μου και -ελπίζω- σύντομα να φύγω...
                    Καλή επιτυχία και σε εσένα katerfit. Σου ευχομαι τα καλύτερα...


                    Υ.Γ. Αυτο που μου την δίνει περισσότερο εδω ειναι το οτι μας απαγορεψαν να ονειρευόμαστε. Οκ, ενα πιατο φαγητο το έχουμε, αλλα δεν ζούμε μονο γι' αυτο. Ετσι δεν ειναι;;;;;

                    Comment


                      #85
                      Καλησπερα σε ολα τα πατριωτακια.Και εγω με τη σειρα μου θελω να σας μεταφερω τις φοβιες μου για τη ζωη στην Ελλαδιτσα μας ,που δυστυχως παει απο το κακο στο χειροτερο.Εχω χασει τη δουλεια μου εδω κ 9 μηνες κ ο ανδρας μου το ιδιο.Ζουμε μεχρι στιγμης με το ταμειο ανεργιας κ εχουμε κ δυο κοριτσακια,3 χρονων ,διδυμα.Αρχισαμε μα σκεφτομαστε σοβαρα το θεμα της μεταναστευσης γιατι ειναι δυσκολα εδω τα πραγματα.Δυσκολα θα ειναι κ εκει στην αρχη αλλα ευελπιστομε σε ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μας.Εγω αν κ γεννηθηκα στην γερμανια(παιδι μεταναστων)φυγανε οι γονεις μου οταν ημουν μηνων,δυστυχως,κ δεν γνωριζω καθολου,οπως κ ο συζυγος,τη γλωσσα.Διαβαζω απο χτες το βραδυ αυτα που γραφετε εδω κ απο την μια ενω ενθουσιαζομαι απο την αλλη παλι απογοητευομαι...Υπαρχουν δουλειες???Μιλησα με καποιους τελευταιους συγγενεις εκει κ μου ειπαν δυσκολα τα πραγματα...εδω διαβαζω αλλα...Υπαρχουν δουλειες στα ελλ.εστιατορια?Μπορουμε να βασιστουμε κ να ερθουμε?Δεν θελω να αφησω τα παιδια μου εδω καθολου...θελω ολοι να φυγουμε....Ευχαριστω για την υπομονη σας κ ζηταω συγνωμη αν σας ζαλισα....ειμαστε πλεον απελπισμενοι...

                      Comment


                        #86
                        Kalispera,
                        Den ginese katholou kourastiki isa isa. Ta pragmata kai edo se autous tous tomeis (estiatoria ktl) exoun dyskolepsi ligo eos arketa. Kata tin gnomi mou fige ap autin tin idea. Den einai kai oti kalitero, kalitera se mia etairia katharismou para se auto (gnomi mou) . Einai pleon poli oi ellines pou anevikan kai anazitoun mia ergasia kai to problima panta i glossa. Sta magazia pas kai se dioxnoun ap to ena sto allo. Einai poli krima auto pou simvainei stin xora mas. Oi anergia mastizei ta panta. Kai pali gnomi mou se tetoies periptosis einai ton proto kairo na anebenei monaxa enas kai meta na akolouthi kai i oikogeneia. Einai polla ta eksoda kai ta anxoi gia mia oloklroi oikogeneia stiin arxi. Kali dynami se olous!!!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #87
                          Καλημερα kosofos κ σε ολους σας.Καταλαβαινω οτι οι δυσκολιες θα ειναι πολλες(απο τωρα εχουμε αγχωθει με ολα αυτα τα χαρτια που χρειαζονται)αλλα κ παλι η ζωη εδω ειναι πολυ πιο δυσκολη..Χρειαζομαστε ενα σπρωξιμο απο καποιον κ μετα πιστευω οτι θα στρωσουν ολα.Σκεφτομαστε να παρουμε κ τον πατερα μου μαζι που μιλαει τη γλωσσα για να μπορεσουμε να συννενοηθουμε εξ αρχης κ να κραταει τα παιδια μεχρι να βρουμε παιδικο σταθμο.Ακουγομαι αισιοδοξη γιατι θελω κ εγω η ιδια να πιστεψω οτι θα τα καταφερουμε για τα παιδια μας κ μονο...Θα ενημερωθω οσο μπορω απο το forum εδω,να μπορεσω να μαζεψω οτι χαρτια χρειαζεται κ καποια στιγμη ως τον ιουλιο θα κανουμε το μεγαλο βημα....Ειμαι πολυ τυχερη που βρηκα αυτο το site κ εσας που βοηθατε τοσο πολυ εμας τους απελπισμενους ,πλεον,Ελληνες.....Να στε ολοι καλα πατριωτικα...

                          Comment


                            #88
                            με αυτες τις εταιριες καθαρισμου τι γινεται???η γλωσσα δεν ειναι απαραιτητη??εχεις κανενα λινκ να μπω να δω???ευχαριστω εκ των προτερων kosofos...

                            Comment


                              #89
                              2-3 Απορίες

                              να ρωτησω κατι και εγω;
                              εχω διαβασει σχεδον ολο το φορουμ αλλα μου μενουν καποιες αποριες και δεν μπορω να βγαλω ακρη εδω στην Ελλαδα.

                              1. οσον αφορα τις μεταφρασεις. για την σφραγιδα της Χαγης, πρωτα μπαινει η σφραγιδα και μετα γινεται μετραφραση; Μετα μπορεις να το βγαλεις φωτοτυπια να εχεις πχ 3-4 αντιτυπα μεταφρασμενη με την σφραγιδα?

                              2. οσον αφορα το Ε104. Αλλου στο φορουμ λενε τα παιδια οτι χρειαζεται γενικα για ολους (ή λαθος καταλαβα;;). Αλλα εγω μονο για τον ΟΓΑ βρηκα κατι σχετικο που ψαχνω για πληροφοριες κλπ. Σε αλλα ταμεια (που ενδιαφερομαι εγω και η γυναικα μου) δεν λενε τιποτα για Ε104. Ακομα και η αιτηση που υπαρχει στο ιντερνετ απευθυνεται προς τον ΟΓΑ. Για να παρεις αριθμο ασφαλισης στην γερμανια, τι χρειαζεται (εκτος απο διαβατηριο φυσικα). Χρειαζεται και το Ε104 και τι αλλο?

                              3. Αν δεν δικαιουσαι επιδομα ανεργιας, απλα για να γραφτεις εκει στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ θελει μονο ταυτότητα/διαβατηριο. Ετσι δνε ειναι;Το U1 κλπ δεν ειναι απαραιτητα.

                              4. χρειαζεται αδεια παραμονης; εκτος απο το να δηλωθεις, να ανοιξεις λογ/μο, να παρεις ΑΦΜ , ΑΜΚΑ (αν μπορουμε να τα πουμε ετσι) δεν χρειζεται κατι αλλο. Ετσι δεν ειναι;

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by kosofos View Post
                                Kalispera,
                                Den ginese katholou kourastiki isa isa. Ta pragmata kai edo se autous tous tomeis (estiatoria ktl) exoun dyskolepsi ligo eos arketa. Kata tin gnomi mou fige ap autin tin idea. Den einai kai oti kalitero, kalitera se mia etairia katharismou para se auto (gnomi mou) . Einai pleon poli oi ellines pou anevikan kai anazitoun mia ergasia kai to problima panta i glossa. Sta magazia pas kai se dioxnoun ap to ena sto allo. Einai poli krima auto pou simvainei stin xora mas. Oi anergia mastizei ta panta. Kai pali gnomi mou se tetoies periptosis einai ton proto kairo na anebenei monaxa enas kai meta na akolouthi kai i oikogeneia. Einai polla ta eksoda kai ta anxoi gia mia oloklroi oikogeneia stiin arxi. Kali dynami se olous!!!
                                Μια ερώτηση για τα ελληνικά εστιατόρια γιατι λες μακριά επειδη ψαχνωμαι και εγω θέλω να μάθω όσα γίνεται περισσότερα για αυτα. Ευχαριστώ.

                                Comment

                                Working...
                                X