Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by spiros
    Και μια και λετε για εκμεταλευση...εδω κοντα εχει μια ωραια λιμνη,που την εχουν μετατρεψει σαν σε παραλια,με πλαζ-σνακ μπαρ-μπιτς μπαρ κ.λ.π
    Τωρα ομως το καλοκαιρι τα λαμογια την εχουν περιφραγμενη και πληρωνεις εισοδο 2 ευρω για να μπεις!
    Δεν φθανει που πληρωνεις την κοκα-κολα 3 ευρω στο σνακ-μπαρ οπου ειναι με πλαστικες καρεκλες σαν αυτες που πουλουσαν οι γυφτοι καποτε στην Ελλαδα στα ντατσουν,αλλα πρεπει να πληρωσεις για να μπεις να χαζεψεις την λιμνη.
    Τα λαμογια του κερατα...αλλα βεβαια....εξω στας Ευρωπας οταν παμε μας τρεχουν τα σαλια,στην Ελλαδα οταν τα βλεπουμε αυτα γκρινιαζουμε ''τι κρατος ειμαστε''......
    δεν θα βγαλω ακρη μαζι σου γιατι απ'οσο φαινεται η μονη επαφη που εχεις με την ελληνικη πραγματικοτητα ειναι καποιο ενημερωτικο site.
    οταν ερθεις πες μου.Ετσι πληροφοριακα,στις οργανωμενες παραλιες κατω απο 8Ευρω εισοδος δεν υπαρχει(ωκεανιδα).Οι περισσοτεροι "παιζουν" στο 10αρικο.
    2Ξαπλωστρες+1ομπρελα συνηθως ειναι 6-10ευρω. Σαντουιτς παμε 6+.
    Καφεδες 4+.

    Ετσι ενδεικτικα καποια παραδειγματα.

    Τελος παντων,δεν θα συνεχισω αυτη την αντιπαραθεση γιατι και δεν βγαζει πουθενα και δεν υπαρχει αποτελεσμα.

    Οταν ερθεις Ελλαδα απο την πρωτογονη Αυστρια που σε εκμεταλευονται τα λεμε.

    Μεχρι τοτε,καλο κουραγιο σε εμας.

    Comment


      Originally posted by pxristos1 View Post
      γεια σας μια ερωτηση οσον αφορα τους μισθους στη γερμανια αν γνωριζετε για καπιον με πτυχιο τει και προυπηρεσια 3 χρονια στον τομεα του.απλα κατα προσεγγιση ευχαριστω πολυ
      φιλε μου γεια σου
      καταρχην θα πρεπει να μαθεις την γλωσσα, και μαλιστα πολυ καλα, για να κανεις στην γερμανια την ιδια εργασια που κανεις και στην ελλαδα.
      για την γλωσσα υπαρχουν ειδικα σχολεια, που σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα 10-20 μηνων θα μιλας και θα
      γραφεις αψογα. και παραλληλα μπορεις να βρεις καποια δουλιτσα για να ζεις.

      Comment


        Originally posted by patisia View Post
        elpizw na mi sas balw se kopo, eimai kainourios edw kai diabasa me prosoxi to ti grapsate kai isastan poly enimerwtiki.
        Kai egw tha fygw se liges ebdomades monima stin germania, megalwsa stin germania opote den tha einai kai poly dyskolo gia mena.
        Doulepsa 7 xronia edw stin ellada. eimai apo 01.07 anergos giati paraitithika apo tin douleia mou prokeimeno na fygw germania. den dilwthika ston OAED giati mou eipan (filoi) oti den dikaioumai tameio anergeias giati paraitithika egw apo tin douleia.
        Twra thelw na mathw ean dilwthw stion OAED tis germanias anergos ti dikaiwmata exw.
        Pira tilefwno sto Arbeitsagentur stin germania 0049 18011555 11 11 11 kai mou eipan oti xreiazomai to E 301, twra legetai PDU 1, gia na parw Arbeitslosengeld 1.
        Twra omws eimai idi xwris douleia 2 mines, exw akoma dikaiwma na diekdikisw kati? tis to eipa sto tilefwno kai eipe na to parw to entypo auto!
        Den eixa elpides na parw Arbeitslosengeld 1, alla perissotero Hartz4
        Mipws kserei kapois na mou pei kati.
        Tha paw aurio ston OAED na rwtisw, alla tha ithela na mathw kati apo sas gia na eimai proetimasmenos
        φιλαρακι απο την στιγμη που εχεις ζησει στην γερμανια και μιλας πολυ καλα την γλωσσα, μην το ψαχνεις για
        επιδομα ανεργιας κτλ. απλα ερχεσαι

        Comment


          Originally posted by oranda View Post
          Καλησπέρα,
          είμαι νέο μέλος και ανοίγω νέο θέμα για να σας πω και εγώ τις σκέψεις μου και να μου πείτε κ εσείς τη γνώμη σας. Σας προειδοποιώ ότι το μήνυμα δε θα είναι μικρό :p
          Είμαι 27 χρονών και ο (σε ένα μήνα) αρραβωνιαστικός μου 29 και ζούμε Αθήνα. Δουλεύω σε μια εταιρεία 4-6ωρη και παλεύω να "ανέβω" σκαλοπάτια με τις ανοιχτές στελεχώσεις που γίνονται εσωτερικά (ο μισθός μου είναι περίπου στα 500-600ευρώ). Ο αρραβωνιαστικός μου μέχρι πριν ένα χρόνο δούλευε σε μια μικρή επιχείρηση αλλά άλλαξε δουλειά γιατί αργούσαν 2-3-4 μήνες να τον πληρώσουν κάθε φορά. Πήγε λοιπόν σε έναν ελληνικό κολοσσό για να εξελιχθεί κ όλας πιο εύκολα και είναι και πάλι 3,5 μήνες απλήρωτος. Το αποτέλεσμα της όλης ιστορίας είναι να πληρώνουμε τα πάγια έξοδα του σπιτιού με τα 500 τα δικά μου και να "αναπνέουμε" με δανεισμό, είτε αυτό σημαίνει μαμά-μπαμπάς είτε σημαίνει πιστωτικές. Είμαστε στο σημείο που έχουμε παραγγείλει τις βέρες εδώ και 2μήνες αλλά δεν έχουμε λεφτά να πάμε να τις πάρουμε.
          Και καθόμαστε λοιπόν και συζητάμε και λέμε, δεν έχουμε λεφτά να αρραβωνιαστούμε πώς θα μπορέσουμε να παντρευτούμε? Πώς θα μπορέσουμε να κάνουμε παιδιά? Πώς ζουν οι παντρεμένοι με παιδιά που δουλεύουν και οι δύο στον "κολοσσό"? Εδώ έχει γονατίσει εμάς αυτή η κατάσταση φαντάσου τί προβλήματα δημιουργεί σε μια οικογένεια.
          Δε θέλω να βγω στο εξωτερικό και να κάνω λεφτά. Θέλω να βγω στο εξωτερικό και να μπορέσω να ζήσω. Να παίρνω τα ίδια λεφτά που παίρνω εδώ, να πληρώνω πανάκριβα τα πάντα, να βάλω συνέταιρο το κράτος και να πληρώνω την εφορία που πληρώνω εδώ αλλά θα ανοίγω τη πόρτα του σπιτιού μου και θα βλέπω κάθε μέρα τους φόρους μου, φανάρια που δουλεύουν, δρόμοι χωρίς λακκούβες, κόσμος να περνάει απ' τα φανάρια, πάρκα, οδική συμπεριφορά. Πολλοί μας είπαν "Μα εδώ έχουμε μπουζούκια, ήλιο, θάλασσα.." τί να τα κάνουμε ρε παιδιά? Δεν έχουμε να φάμε θα πάμε στα μπουζούκια? Τί να τον κάνω τον ήλιο? Αφού δεν έχουμε βενζίνη να πάμε στη παραλία να λιαστούμε. Και νομίζεται ότι έτυχε? Ε λοιπόν σας λέω ότι δεν έτυχε. Τρία ακόμα ζευγάρια που κάνουμε παρέα λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.
          Πήγαμε στην Αυστρία διακοπές κάποια στιγμή για 5 μέρες και μείναμε με το στόμα ανοιχτό από την οργάνωση του κράτους και από την ευγένεια των ανθρώπων. Εδώ δεν έχουμε μέλλον. Το Σεπτέμβρη ξεκινάμε μαθήματα Γερμανικών και τον Ιούνιο θα ψάχνουμε για δουλειά. Μόλις βρούμε πακετάρουμε και φεύγουμε.

          Θέλω να με συγχωρέσετε για το μελό και γραφικό ύφος μου, είμαι πολύ πικραμένη. Τη λατρεύω αυτή τη χώρα αλλά μισώ αυτό το κράτος.
          φιλε η φιλη
          εαν εχεις καποιο γνωστο στην γερμανια καλως. αν δεν εχεις θα δυσκολευτεις οσο δεν φανταζεσαι.
          1.αν εχεις λοιπον καποιον γνωστο για να σε φιλοξενησει για 4-5 μηνες τοτε καλως. θα σε κατατοπισει
          με ολα τα δρωμενα στην γερμανια. παραλληλα θα εγγραφεις σε σχολειο για την γλωσσα που πιστεψετο το
          κοστος εκμαθησης ειναι περιπου το 20% εναντι της ελλαδας.
          ορεξη για οποαδηποτε δουλεια να εχεις, και κανενας δεν χανεται.
          εγω ηρθα πριν εναμισυ χρονο φιλοξενηθηκα απο δικους μου ανθρωπους και τωρα και ενα χρονο ειμαι μαι την
          οικογενεια μου στο @δικο μου@ σπιτι.
          2.επιμονη και υπομονη θελει και το σημαντικοτερο απο ολα την ομοφωνη αποφαση και των δυο σας,
          για να μην εχεται αργοτερα δυσαρεστες οικογενειακες εξελιξεις.
          σου ευχομαι οτι το καλυτερο

          Comment


            Originally posted by manos_XP View Post
            δεν θα βγαλω ακρη μαζι σου γιατι απ'οσο φαινεται η μονη επαφη που εχεις με την ελληνικη πραγματικοτητα ειναι καποιο ενημερωτικο site.
            οταν ερθεις πες μου.Ετσι πληροφοριακα,στις οργανωμενες παραλιες κατω απο 8Ευρω εισοδος δεν υπαρχει(ωκεανιδα).Οι περισσοτεροι "παιζουν" στο 10αρικο.
            2Ξαπλωστρες+1ομπρελα συνηθως ειναι 6-10ευρω. Σαντουιτς παμε 6+.
            Καφεδες 4+.

            Ετσι ενδεικτικα καποια παραδειγματα.

            Τελος παντων,δεν θα συνεχισω αυτη την αντιπαραθεση γιατι και δεν βγαζει πουθενα και δεν υπαρχει αποτελεσμα.

            Οταν ερθεις Ελλαδα απο την πρωτογονη Αυστρια που σε εκμεταλευονται τα λεμε.

            Μεχρι τοτε,καλο κουραγιο σε εμας.
            καλα σου τα λεει ο μανος φιλαρακι.

            Comment


              Originally posted by spiros
              Δεν εχω ιδεα πως ειναι στην Αθηνα.Ειμαι απο νησι και στο νησι μου υπαρχει προσβαση σε καθε παραλια με δωρεαν παρκινγκ,για ξαπλωστρες πληρωνεις 4 ευρω,να πιεις κατι σε σνακ-μπαρ ειναι 2-3 ευρω και νομιζω ετσι ειναι και σε αλλα μερη,Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα.Αλλα και Αθηνα νομιζω παρα εξω μπωρεις να βρεις παραλιες με ελευθερη προσβαση η οχι?
              Επισης εχω αντιμετωπισει αγενεια σε δημοσιες υπηρεσιες της Αυστριας,γιατι τα γερμανικα μου δεν ειναι πολυ καλα.Εγω ειμαι παντα ευγενικος και χαμηλων τονων οταν πηγαινω να ζητησω κατι.
              Aπο ποιο νησι είσαι ρε Σπύρο και δεν πληρώνεις για πάρκινγκ στην παραλία ή πίνεις έστω και κάτι με 2-3 ευρώ? Εγώ σε όσα νησιά έχω πάει δεν ισχύει κάτι τέτοιο εκτός αν μιλάμε για καμία απομακρυσμένη παραλία που θες 4χ4 για να τη προσεγγίσεις. Σήμερα κιόλας τα περισσότερα κανάλια είχαν ρεπορταζ που έλεγαν οτι είναι απαράδεκτο να πληρώνεις είσοδο για να πας σε παραλία στην Ελλάδα..... Τι πηρες με 2 ευρώ απο σνακ μπαρ? γκαζόζα? Ακόμα και ξαπλώστρα να πληρώνεις ειναι απαραδεκτο! Και καλά στις τεράστιες παραλίες που έχεις χώρο να βάλεις την ομπρέλα σου... στις μικρές παραλίες τι γίνεται που πάνε όλοι οι κάγκουρες οι μαγαζάτορες και απλώνονται παντού ενώ το ενοίκιο που πληρώνουν είναι για τόσο χώρο ωστε να μην εμποδίζονται και λουόμενοι που δεν θέλουν να πληρώσουν ξαπλώστρα???

              Comment


                Εγω θα ηθελα να ζητησω απο το Σπυρο να απαντησει σε αυτο που τον ρωτησανε πιο πανω..γιατι δεν επιστρεφεις Ελλαδα?
                Πραγματικα θα ηθελα να ακουσω το λογο.
                Εχεις βαλει τοιχο φιλε μου Σπυρο κ δεν καταλαβαινεις καν τι γραφουν οι υπολοιποι
                Παραδεισος δεν υπαρχει πουθενα.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καπου αλλου δεν ειναι καλυτερα απο εδω.
                Εχουν στραβα κ αλλες χωρες.Και καποιες εχουν κ χειροτερα απο εμας
                Αυτο που αναζητησες εσυ κ αναζηταν τοσοι εδω μεσα ομως ειναι μια χωρα με καλυτερες συνθηκες απο τη δικη μας.
                Εσυ ο ιδιος το εχεις κανει!
                Γιατι λοιπον τωρα εκ του ασφαλους εξεγειρεσαι κ γινεσαι εξαλος για την αγανακτηση που υπαρχει απο μερους μας?
                Μαλιστα δινεις επιλεκτικες απαντησεις.Δεν σχολιασες την καταντια του νοσοκομειου που δεν ειχε καν βαμβακι για αιμοληψια.Δεν απαντησες γιατι εφυγες απο την Ελλλαδα
                Δεν ειναι το θεμα της πλαζ του καφε κ η τιμη στο σουβλακι.Ειναι σημαντικοτερα πραγματα που αν συγκρινεις θα δεις τις τρομερες διαφορες.Και ειμαι σιγουρη οτι το ξερεις γιαυτο κ εισαι στην Αυστρια αλλωστε.
                Δεν χρειαζεται να εχεις παρωπιδες λοιπον
                Κανεις δεν μισει την Ελλαδα κ ολοι αγαπαμε τη χωρα μας.Υπαρχουν τραγικες καταστασεις ομως ειτε το θες ειτε οχι

                Comment


                  Νομιζω αυτο το φορουμ δημιουργηθηκε για να συναντιουνται διαδικτυακα τα πατριωτακια και να ανταλασσουν αποψεις και εμπειριες για την ζωη σε αλλες χωρες κτλ.

                  Το συγκεκριμενο τοπικ μιλαει για μεταναστευση στην Γερμανια. Αλλο Γερμανια αλλο Αυστρια, μπορει λογω ΕΕ να μην υπαρχουν πλεον συνορα αλλα μιλαμε για τελειως διαφορετικο κρατος.

                  Δεν θα συνεχισω την αντιπαραθεση με το πατριωτακι μας τον Σπυρο και του ευχομαι να βρει αυτο που αναζηταει η ψυχη του ειτε εκει που ζει τωρα ειτε επιστρεφοντας στην πατριδα.

                  Ωστοσο θα παρακαλουσα να αφησουμε χωρο για να απαντησουμε σε ανθρωπους που πραγματι εχουν καποια αναγκη ενημερωσης για την ξενη αυτη χωρα, και που θα επιθυμουσαν να μαθουν για κοστος διαβιωσης, τροπο ζωης εδω κτλ.

                  Comment


                    Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις να αφηνεις παντα μια αρνητικη αυρα στην συζητηση...

                    Comment


                      Μα αφου βρε Σπυρο μονος σου αναιρεις αυτα που γραφεις.Απο τη μια προσπαθεις να μας πεισεις να μην ειμαστε αρνητικοι με τη χωρα μας και απο την αλλη γραφεις οτι δεν εχεις καθολου επαφες με τους Ελληνες και ουτε θελεις.Τοτε τι ακριβως αγαπας στην Ελλαδα?Την Ελλαδα εμεις την κανουμε.Εμεις την εχουμε καταντησει ετσι.Και πραγματικα δεν γραφεις τιποτα διαφορετικο απο αυτο που λεμε οι υπολοιποι.
                      Και εμεις με τους ανθρωπους εχουμε αγανακτησει και με τη νοοτροπια.
                      Αρα λοιπον εχεις κ εσυ ασχημη γνωμη για τους Ελληνες.Απο την αλλη ομως μας κατηγορεις που εχουμε κ εμεις την ιδια αποψη.Δεν σε καταλαβαινω ειλικρινα.
                      Μαλλον σου εχει λειψει η πατριδα εκει που εισαι κ το δειχνεις με λαθος τροπο

                      Comment


                        Originally posted by synnefaki View Post
                        Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θελεις να αφηνεις παντα μια αρνητικη αυρα στην συζητηση...
                        Σωωωπα.....σοβαρα?
                        Τι λες ρε παιδι μου και δεν το ειχα προσεξει.....

                        Comment


                          kalispera synnefaki epedi xeris kala tin germania ithela na se rotiso prepi na ekis gnosto gia na vris dulia kai na xeris kala tin glosa epedi edo stin elada plironume tis amarties ton alon....................

                          Comment


                            Originally posted by spiros View Post
                            Σωωωπα.....σοβαρα?
                            Τι λες ρε παιδι μου και δεν το ειχα προσεξει.....
                            Σε παρακαλω να λειπουν οι ειρωνειες...Δεν ξερω την ηλικια σου παντως η σταση σου δεν δειχνει ωριμοτητα.
                            Ειπες την αποψη σου. Σεβαστη. Απο κει και περα ας αφησουμε τον χωρο εδω για οσους πραγματι ενδιαφερονται να μαθουν για την ζωη εδω.
                            Αν εχεις αρνητικες εμπειριες απτην ζωη στην Γερμανια μπορεις να τις καταθεσεις και τερμα εληξε. Απο κει και περα δεν εχεις δικαιωμα να ειρωνευεσαι καποιον που ουτε καν γνωριζεις.
                            Ελπιζω να ληξει εδω το θεμα και σου ευχομαι να βρεις τον τοπο που θα ζεις χωρις παραπονα.

                            Comment


                              Originally posted by klodis thiva View Post
                              kalispera synnefaki epedi xeris kala tin germania ithela na se rotiso prepi na ekis gnosto gia na vris dulia kai na xeris kala tin glosa epedi edo stin elada plironume tis amarties ton alon....................
                              Ασφαλως και πρεπει να μιλας την γλωσσα. Δεν θα σου ζητησει κανεις το grosses deutsches sprachdiplom αν πας να εργαστεις σε καποιο εργοστασιο ή σε κανενα συνεργειο ή εστιατοριο, αλλα πρεπει τουλαχιστον να συννενοησε.
                              Γνωστο δεν ειναι απαραιτητο να εχεις, αρκει να εισαι δραστηριος και να χεις ορεξη και μερακι για δουλεια και ολο και κατι θα βρεις.

                              Παρεπιπτοντως...οι γονεις πολλων εδω, που ηρθαν μεσα στην δεκαετια του 60 δεν γνωριζανε ΓΡΙ γερμανικα αλλα οχι μονο συννενοηθηκανε και δουλεια βρηκανε, και παιδια στειλανε στα σχολεια, και σε γιατρους, τραπεζες, σπιτια τα παντα.

                              Ολα ειναι δυνατα, αρκει να υπαρχει θεληση και μερακι. Ιδιως για μας τους Ελληνες. Δεν ειναι τυχαιο που εχουμε μεγαλουργησει σε ολες τις κατευθυνσεις της πυξιδας ανα την υφηλιο.

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                Σε παρακαλω να λειπουν οι ειρωνειες...Δεν ξερω την ηλικια σου παντως η σταση σου δεν δειχνει ωριμοτητα.
                                Ειπες την αποψη σου. Σεβαστη. Απο κει και περα ας αφησουμε τον χωρο εδω για οσους πραγματι ενδιαφερονται να μαθουν για την ζωη εδω.
                                Αν εχεις αρνητικες εμπειριες απτην ζωη στην Γερμανια μπορεις να τις καταθεσεις και τερμα εληξε. Απο κει και περα δεν εχεις δικαιωμα να ειρωνευεσαι καποιον που ουτε καν γνωριζεις.
                                Ελπιζω να ληξει εδω το θεμα και σου ευχομαι να βρεις τον τοπο που θα ζεις χωρις παραπονα.
                                Εγω απλα σντιδραω στο βρυσιμο που ριχνουν εδω μεσα για την Ελλαδα,σε ενα φορουμ που ονομαζεται ''πατριωτακι''!!!...αν ειναι δυνατον....και ακριβως κανω οπως λες,καταθετω εμπειριες.Αλλα οσοι ειναι Ελλαδα,θελουν με το ζορι να τους λες,οτι εξω ειναι τελεια,ενω η Ελλαδα ειναι μπουρδελο.Αν λες κατι αλλο,δεν τους αρεσει,αλλα και δεν εχω καμια διαθεση να καθομαι να απανταω στον καθενα,γιατι εχω και αλλα πραγματα να κανω.Λοιπον ας νομιζει ο καθενας οτι θελει,καλα κανουν οσοι ζουνε χρονια εξω που δεν γραφουν τιποτα,γιατι θελει πολυ υπομονη,αυτο θα κανω και εγω,θα μπαινω μεσα,μονο για να παρω καμια πληροφορια.

                                ΥΓ.Προσοχη στις πληροφοριες,απο τους μετανοτουριστες!!!
                                Τι ειναι ο μετανοτουριστας?Καποιος που παει για 2-3 μηνες εξω να βρει δουλεια,με τα λεφτα του μπαμπα.Ειναι ολο βολτες ,καφεδες,και τσαρκες και γενικα βρισκει πολυ ωραια την χωρα που βρισκεται,απλα βεβαια,γιατι δεν εχει δουλεψει ακομα.Ας δουλεψει κανα δυο χρονια και μετα να μας πει,πως του φενεται η χωρα!!!

                                Comment

                                Working...
                                X