Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ας γράψω και εγώ ότι μπορώ για ενοίκια και αισθήματα ξενιτεμού.

    Βρήκα δουλειά στα τυφλά μόνος μου στα 43 ως μπουφετζής (σχεδόν άσχετος, άλλα γρήγορος στα χέρια) σε ελληνικό εστιατόριο με μη "τρελλαμένο" αφεντικό αλλά όχι και τον ποιό ευγενικό με το προσωπικό.
    Ο Γερμανικός Χρυσός Οδηγός ήταν ο τρόπος να βρω μόνος μου τα ελληνικά εστιατόρια χωρίς γραφεία και νταβατζήδες. Τηλεφωνικά συμφώνησα με τον ιδιοκτήτη να ανέβω δοκιμαστικά και απλά ρίσκαρα. Αυτομάτως όμως έλυσα αρχικά το θέμα διαμονής και φαγητού. Φυσικά οι πιο πολλοί δεν σε δηλώνουν τον 1ο μήνα στο Δημαρχείο και στο ΙΚΑ με αποτέλεσμα αν υπάρξει διαφωνία ή δυσαρέσκεια από τον εργοδότη και δεν σας κρατήσει, είστε στον "αέρα" αφού δεν φαίνεστε πουθενά εγγεγραμένοι στην Γερμανία.
    Δεν έμεινα γιατί βρήκα δουλειά σε εργοστάσιο με Λίζινγκ εταιρία που νοικιάζει δλδ. το πρωσωπικό σε εταιρίες με αρκετά λιγότερα χρήματα από ότι άν σε προασλάβει απευθείας η εταιρία. Το σύστημα αυτό εργασίας ανθεί εδώ και 7 χρόνια σε μεγάλο βαθμό και πολλοί δουλεύον για 1000-1500 ευρώ ως ανιδείκευτοι. Την ίδια ώρα βλέπεις πολλούς συνταξιούχους που πάιρνουνε τα ίδια λεφτά που εσύ παίρνεις εργαζόμενος σήμερα. Ο μισθός γενικά στα εργοστάσια εξαρτάται από τις υπερωρίες καθώς και τα χρόνια που εργάζεσαι. Πάντως στις λίζινγκ εταιρίες όσα χρόνια και να δουλεύεις δεν θα πάρεις παρά μόνο τα μισά και σπάνια κάτι παραπάνω.
    Επίσης να προσθέσω ότι υπάρχουν λίγα εύκολα πόστα στα εργοστάσια έως και αρκετά δύσκολα. Μερικοί θα δουλεύανε ευχαρίστως οικοδόμοι παρά σε κάποια πόστα στο εργοστάσιο χημικών που δουλεύω εγώ.

    Η μόνη λύση για όσους είναι ανεδίκευτοι και χωρίς γλώσσα είναι τα Ελληνικά εστιατόρια και λίγη τύχη να "καλοπέσετε" σε καλό περιβάλον. Μόνον έτσι είτε ως εργένης, είτε ως ζευγάρι θα κάνετε οικονομίες για κάτι καλίτερο. Φυσικά η ζωή είναι σχετικό θέμα πάντα ως προς τα γούστα του καθενός. Για άλλον ίσωςτου φανεί ανιαρή η Γερμανία και για άλλον ίσως ανακαλύψει και κάτι καινούργιο στην ζωή του. ¨Ολα είναι σχετικά λοιπόν.

    Τα ενοίκια είναι ύρω στα 250-350 για ένα άτομο και μιλάμε για δωμάτιο δλδ γκαρσονιέρα και αν είναι κάπως εκτός χωριού ή πόλης ίσως και κανονικό διαμέρισμα. Αλλά για οικογένεια συνήθως οι τιμές κυμαίνονται γύρω στο 500-800 ευρώ ανάλογα την οικογένεια και τις ανάγκες. Ξέρω Ρώσο με 3 παιδιά που πληρώνει με ρεύμα και θέρμανση 800 ευρώ σε κομώπολη με 170.000 κατοίκους και άλλος με 1 παιδί πληρώνει 550 ευρώ τον μήνα. Υπάρχει γενικά δυσκολία στα φθηνά σπίτια και αυτό εξερτάται αν είναι πανεπιστημιούπολη ή αν είναι χαμηλή η ανεργία στην περιοχή.
    Ζητάνε συνήθως από 1-3 μηνιάτικα (στα ανακαινισμένα συνήθως 3 μηνιάτικα) εγγύηση + 1 το πρώτο ενοίκιο με το καλημέρα. Ρωτάνε αν εργάζεσαι, πού και πόσα παίρνεις, καθώς και πόσο καιρό. Μερικοί ζητάνε να δούνε και το χαρτί μισθοδοσίας σου.

    Υπάρχει και μία περίπτωση να βρείτε δωμάτιο σε Ελληνικό ξενοδοχείο που τα νοικιάζει με τον μήνα και χωρίς εξτρά εγγύηση, με την δυνατότητα να σας δηλώσει νόμιμα στο δημαρχείο. Για όσους δεν ξέρουν, επαναλαμβάνω ότι χωρίς να είστε δηλωμένοι σε κατοικία δεν μπορείτε να εργαστείτε πουθενά. Εκτός και αν βρείτε μαύρη εργασία.
    Με άλλα λόγια όποιος δεν έχει συγγενή ή φίλο με σπίτι να δηλωθεί αρχικά για να βρει δουλειά εκτός Ελληνικών εστιατορίων, δύσκολα θα βρεί απευθείας σπίτι χωρίς να έχει ένα γερό κομπόδεμα στην τσέπη του και μάλιστα χωρίς να έχει βρεί ήδη δουλειά. Βέβαι όλα είναι σχετικά και το τονίζω αυτό.Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που για κάποιυος τα βρίσκουν ευνοικά μπροστά τους. Θέμα τύχης και προσπάθειας θα έλεγα εγώ.
    Αυτά για τα ενοίκια.

    Επιδομα παιδιού για 180 ευρώ και στα 2 παιδιά 300 ευρώ από το κράτος.
    Μίνιμουμ χρόνος εργασίας για να πάρεις ταμίο ανεργίας είναι 1 χρόνος και παίρνεις το 67%.
    Επίσης στο ταμείο ανεργίας σε στέλνουν να μάθεις την γλώσσα δωρεάν, εφόσον όμως μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά το όλο αυτό διάστημα μαθητείας εφόσον δηλώνεσαι για 1η φορά ως άνεργος μετανάστης.
    Επίσης σε στέλνουν σε πληρωμένα σεμινάρια για διάφορες ειδικότητες εφόσον παίρνεις ταμείο ανεργίας και βρεθεί κάποιος εργοδότης που ενδιαφέρεται να σε πάρει παράδειγμα ως οδηγό σε κλάρκ. Το δίπλωμα εδώ κοστίζει περίπου 300 ευρώ και το πληρώνει το ταμείο ανεργίας. Σε μένα το πλήρωσε η εταιρία μου αλλά είχα ήδη υπογράψει συμβόλαιο εργασίας και υπάρχει όρος να μην φύγω από μόνος μου πριν τους 6 μήνες από την λίζινκ εταιρία.
    Γενικά υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες και ρόλο θα παίξει πόσο γρήγορα θα μάθει κάποιος την γλώσσα καθώς και τι δυνατότητες θα αναπτύξει με τις υπάρχουσες εργασιακές συνήθειες εδώ.Μιλάω πάντα για ανεδίκευτους νέους και μεγάλους.
    Οι ειδικευεμένοι τεχνίτες με εμπειρία έχουν καλές πιθανότητες εφόσον μάθουν καλά την γλώσσα για μισθό και πάνω από 1500 ευρώ. ¨Ολα είναι σχετικά. Η εταιρία που θα βρεις και αν είσαι τόσο καλός που θα σε έχουν ανάγκη. Πάντος εδώ ουδείς αναντικατάστατός.

    Οι πολιτικοί μηχανικοί παράδειγμα εδώ δύσκολα θα βρουν εργασία σε γραφεία ιδιωτικά και μικρές πόλεις. Έμαθα ότι αυτόν τον καιρό δεν παίρνουν και ίσως διώχνουν κιόλας υπαλλήλους. Η μόνη ευκαιρία είναι να πάνε σε μαγάλες πόλεις με ανάπτυξη οικοδομική και να ψάξουν με αγγλικά να βρούν θέση βοηθού στην αρχή. Μιλάμε για 2800 ευρώ-3500 μικτά για αρχή εφόσον σταθούν τυχεροί και πάντα με βάση την εμπειρία τους και τα προσόντα τους. Αργότερα ως γνώστες της γλώσσας και του Γερμανικού μοντέλου οικοδόμησης μπορεί να βρούν θέση εργασίας από 5000 έως 10.000ν ευρώ μικτά. Αφαιρέστε περίπου 30-35 % κρατήσεις πάντα.

    Τα συναισθήματά μου είναι πολλά και ποικίλα για τον φίλο που ρώτησε από Ελλάδα και θέλει να φύγει προσωρινά για μιά 5αετία. Του το εύχομαι, αλλά από την εμπειρία μου θα του πω, δύσκολο το πήγαινε-έλα και μάλιστα με οικογένεια. Εκτός και αν επαγγελματικά ανήκεις στην κατηγορία των περιζήτητων και αναγκαίων πάντα επαγγελμάτων όπως Γιατρός, δικηγόρος, οικονομολόγος κλπ.

    Καλημέρα Ελλάδα !
    "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

    Comment


      Μπράβο!!!

      Αντώνη είσαι ο καλύτερος!

      Μουάρεσε ο τρόπος που παραθέτεις τα πράγματα, είσαι αντικειμενικός και μιλάς και για τις δύο όψεις του νομίσματος. Πραγματικά είσαι ο μόνος στη συζήτηση. Ούτε να δώσεις υπερβολικό θάρρος σε κάποιον , κάτι το οποίο μπορεί να είναι πολύ αρνητικό για κάποιον που δεν του πάνε τα πράγματα από την αρχή καλά, αλλά ούτε πολύ αρνητικός για κάποιον ο οποίος βρίσκεται εδώ και 10 χρόνια μόνο στη σκέψη.
      Είχα να γράψω καιρό και βλέπω πως είσαι ήδη επάνω και δουλεύεις. Μπράβο και χαίρομαι γι' αυτό. Εγώ όπως σου χα πει από τα μέσα Σεπτέμβρη θα είμαι έτοιμος, μόλις βρεθεί κάτι να φύγω μαζί με την αρραβωνιαστικιά μου. Στο παρόν μαθαίουμε Γερμανικά για να έχουμε τουλάχιστον τις βάσεις πριν πάμε σε κάποιο σχολείο εκεί.

      Τα λέμε

      Βασίλης

      lrsinapidis@gmail.com

      Comment


        Originally posted by Bill Sin View Post
        Αντώνη είσαι ο καλύτερος!

        Μου άρεσε ο τρόπος που παραθέτεις τα πράγματα, είσαι αντικειμενικός και μιλάς και για τις δύο όψεις του νομίσματος. Πραγματικά είσαι ο μόνος στη συζήτηση. Ούτε να δώσεις υπερβολικό θάρρος σε κάποιον , κάτι το οποίο μπορεί να είναι πολύ αρνητικό για κάποιον που δεν του πάνε τα πράγματα από την αρχή καλά, αλλά ούτε πολύ αρνητικός για κάποιον ο οποίος βρίσκεται εδώ και 10 χρόνια μόνο στη σκέψη.
        Είχα να γράψω καιρό και βλέπω πως είσαι ήδη επάνω και δουλεύεις. Μπράβο και χαίρομαι γι' αυτό. Εγώ όπως σου χα πει από τα μέσα Σεπτέμβρη θα είμαι έτοιμος, μόλις βρεθεί κάτι να φύγω μαζί με την αρραβωνιαστικιά μου. Στο παρόν μαθαίουμε Γερμανικά για να έχουμε τουλάχιστον τις βάσεις πριν πάμε σε κάποιο σχολείο εκεί.

        Τα λέμε

        Βασίλης

        lrsinapidis@gmail.com
        Βασίλη γειά σου !

        Αν θυμάμαι καλά φωτογράφος ? Η φωτογραφία δεν θέλει πολλά λόγια. Μία εικόνα χίλιες λέξεις.
        Σας εύχομαι όλα δεξιά και να θυμάστε πάντα ότι όλοι μας είμαστε "φορείς πολιτισμού".

        Μία ακόμη πληροφορία. Το χειμώνα τα ελληνικά εστιατόρια έχουν περισσότερη δουλειά επειδή έχουν επιστρέψει από τις διακοπές όλοι. Όσα όμως έχουν μεγάλο κήπο με πολλά τραπέζια και πήρανε έκτατα προσωπικό σερβιτόρους για το καλοκαίρι δεν τους κρατάνε το χειμώνα, πέρα εξαιρέσεων και ίσως ανταγωνισμού θα έλεγα.
        Να προσθέσω αυτό που έμαθα τελευταία για τους ψήστες, ότι οι έμπειροι στα καλά μαγαζιά παίρνουν από 1500 ευρώ και πάνω. 1000-1300 θα πάρουν στα μικρά μαγαζιά ή όσοι έχουν μικρή εμπειρία.
        Σερβιτόροι με πορτοφόλι συνήθως 5-6 ευρώ την ώρα δλδ 60 ευρώ καθαρά στις 10 ώρες.
        Υπάρχουν και εποχιακά εστιατόρια που δουλέυουν με ποσοστά 9% περίπου του τζίρου στα τραπέζια που έχεις αναλάβει. Αυτό γίνεται συνήθως μόνο σε εποχιακά πολύ καλά εστιατόρια, με μεγάλο κήπο και κίνηση πελατών. Πάντως βγάζουν καλά χρήματα σε τέτοια εστιατόρια όσοι ξέρουν την δουλειά και ψάχνουν να φτιάξουν γρήγορα ένα καλοκαιρινό κομπόδεμα.

        Να προσθέσω ότι ακόμη και με τις αμοιβές των λίζινγκ εταιριών με πλήρης απασχόληση, όποιος δεν σκορπάει τα λεφτά του σε καφέδες και ποτά θα μπορέσει να επιβιώσει τουλάχιστον χωρίς άγχος. Απλά οι συνθήκες μερικές φορές ποικίλουν από εταιρία σε εταιρία και ορισμένες φορές και το ωρομίσθιο, το λεγόμενο "Στούντελον" στα Γερμανικά.

        Ελπίζω να βοήθησα λίγο περισσότερο και σήμερα.

        Καληνύχτα Ελλάδα !
        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

        Comment


          pragmatika tha ithela na sas euxaristisw pou o kathenas sas me ton diko tou tropo kai logo mou simparastathike.eisitiria ekleisa telika!!!tha paw arxika gia na sinantisw siggeneis poli kontinous,na sizitisw mazi tous kai na antikrisw ta pragmata pragmatika.tha meinw liges meres mono kai pistevo akoma kai stin thesi tou aeroplanou pou tha kathomai otan epistrefo na parw tis apofaseis mou,makari an apofasisw na metanasteusw na erthoune mazi mou kai kapioi apo tous anthropous pou xreiazomai sinaisthimatika.eimai neos kai exo oneira..eimai neos kai apla thelw na sinexisw tin zwi mou.kourastika pragmatika na exo agxos kai na vlepo tin oikogeneia mou allon na paithenei kai allon na exei provlimata ygeias logo autou tou topou!thelo na tous vlepw na xamogelane alithina!
          varethika pia na zw se autin tin panemorfi ellada!!!
          kalo vradi...

          Comment


            Originally posted by frozendays82 View Post
            pragmatika tha ithela na sas euxaristisw pou o kathenas sas me ton diko tou tropo kai logo mou simparastathike.eisitiria ekleisa telika!!!tha paw arxika gia na sinantisw siggeneis poli kontinous,na sizitisw mazi tous kai na antikrisw ta pragmata pragmatika.tha meinw liges meres mono kai pistevo akoma kai stin thesi tou aeroplanou pou tha kathomai otan epistrefo na parw tis apofaseis mou,makari an apofasisw na metanasteusw na erthoune mazi mou kai kapioi apo tous anthropous pou xreiazomai sinaisthimatika.eimai neos kai exo oneira..eimai neos kai apla thelw na sinexisw tin zwi mou.kourastika pragmatika na exo agxos kai na vlepo tin oikogeneia mou allon na paithenei kai allon na exei provlimata ygeias logo autou tou topou!thelo na tous vlepw na xamogelane alithina!
            varethika pia na zw se autin tin panemorfi ellada!!!
            kalo vradi...
            Κουράγιο φίλε frozendays82 και όλα θα πάνε καλά! Εγώ να φανταστεις φεύγω για Μόναχο στις 18 του μήνα και αφήνω πίσω την αραβωνιαστικιά μου. Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!

            Comment


              γεια σας . συγνωμη αλλα εγω μπηκα στο https://www.germanwings.com/en/Service/Newsletter.aspx και δεν βρηκα φτηνα εισητηρια για stuttgarte γερμανια , χωρις επιστροφη, με 4 ατομα και αναχωριση 4 / 9 2011 . η τιμη που μου βγαζει ειναι 890,00 . τετοιες τιμες ειναι παντου , με 19ευρω που το βρηκες ( για ενα ατομο)?

              Comment


                Ε 301/PDU 1

                elpizw na mi sas balw se kopo, eimai kainourios edw kai diabasa me prosoxi to ti grapsate kai isastan poly enimerwtiki.
                Kai egw tha fygw se liges ebdomades monima stin germania, megalwsa stin germania opote den tha einai kai poly dyskolo gia mena.
                Doulepsa 7 xronia edw stin ellada. eimai apo 01.07 anergos giati paraitithika apo tin douleia mou prokeimeno na fygw germania. den dilwthika ston OAED giati mou eipan (filoi) oti den dikaioumai tameio anergeias giati paraitithika egw apo tin douleia.
                Twra thelw na mathw ean dilwthw stion OAED tis germanias anergos ti dikaiwmata exw.
                Pira tilefwno sto Arbeitsagentur stin germania 0049 18011555 11 11 11 kai mou eipan oti xreiazomai to E 301, twra legetai PDU 1, gia na parw Arbeitslosengeld 1.
                Twra omws eimai idi xwris douleia 2 mines, exw akoma dikaiwma na diekdikisw kati? tis to eipa sto tilefwno kai eipe na to parw to entypo auto!
                Den eixa elpides na parw Arbeitslosengeld 1, alla perissotero Hartz4
                Mipws kserei kapois na mou pei kati.
                Tha paw aurio ston OAED na rwtisw, alla tha ithela na mathw kati apo sas gia na eimai proetimasmenos

                Comment


                  Μπωρεις να παρεις επιδομα ανεργειας στην Γερμανια,μεχρι να βρεις δουλεια,με τα ενσημα που εχεις στην Ελλαδα!
                  Αρκει να παρουσιασεις το βιβλιαριο ενσημων μεταφρασμενο στα γερμανικα.Αυτο ξερω,για την περιπτωση που λες,οτι παραιτηθηκες κ.λ.π,δεν ξερω,αλλα γιατι να υπαρχει κολλημα?Για κοιταξε το,για να το μεταφρασεις αμα ειναι απο Ελλαδα,πρωτου ερθεις πανω,γιατι στην Ελλαδα ειναι πολυ πιο φθηνα να το μεταφρασεις.

                  Comment


                    Originally posted by oranda View Post
                    Καλησπέρα,
                    είμαι νέο μέλος και ανοίγω νέο θέμα για να σας πω και εγώ τις σκέψεις μου και να μου πείτε κ εσείς τη γνώμη σας. Σας προειδοποιώ ότι το μήνυμα δε θα είναι μικρό :p....................

                    Τελικα τι εγινε; Φυγατε;
                    Τι δουλεια κανετε ακριβως;
                    Αν παρακολουθειτε ακομη αυτο το φορουμ γραψτε πως εξελιχθηκε η ιστορια.
                    Και αν πηρατε τις βερες, καλα στεφανα

                    Comment


                      Δεν νομιζω κανενας να αμφισβητησε την φυσικη ομορφια της χωρας μας...
                      Για φιλοξενια...ε δεν παιρνω και ορκο. Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια και οσοι την εχουν επισκεφθει την χωρα μας λενε τι ομορφη που ειναι για τον πλουτο της ιστοριας μας, για το ενδοξο παρελθον μας. Μετα αρχιζουν τα παραπονα...για την εκμεταλλευση στα ξενοδοχεια, στα εστιατορια....
                      και επειδη ειμαστε και απο νησι. εν μερη..ξερουμε πως μιλανε οι νησιωτες για τους τουριστες....Ασε....
                      Εδω εμεις περσι που κατεβηκαμε ...ειχαμε κλεισει δωματιο σε ξενοδοχειο...μολις ειδαν πως γεμισε τουριστες το νησι, αλλαξανε υφακι τα λαμογια...
                      Ή να σου πω για κατι αλλους που χρεωνανε οχι στο νησι, εκει προς Λαρισα μερια...και το μαξιλαρι! Ναι και το μαξιλαρι! Για μενα αυτο ειναι ξ....ας μην το πω

                      Και την καλυτερη δουλεια να μου εβρισκες στην πατριδα δεν επεστρεφα!
                      Οχι γιατι εχω ανθελληνικα απωθημενα αλλα, σε θεματα οπως παιδεια, ιατρικη περιθαλψη....παμε διακοπες και τρεμω μην ανεβασουν πυρετο τα παιδια και μπλεξω στα εξωτερικα....φρικη.

                      Και δεν τα λεω εγω το ξενιτεμενο αυτα...τα λενε οι ιδιοι που ζουνε εκει μονιμως.

                      Εσυ μιλας για Αυστρια..δεν ξερω πως ειναι εκει..ζω Γερμανια...Αλλα μονο ξενερωτιλα δεν βλεπω.
                      Την ζωη ο καθενας την κανει και την διοργανωνει οπως θελει μονος του με τα μεσα που διαθετει και σε οποιο περιβαλλον και αν βρισκεται.
                      Δεν βλεπω να εχει κατι η Ελλαδα που να το υστερει η Γερμανια.
                      Τοσα χρονια εδω το μονο που λαχταρω το καλοκαιρι και περιμενω να φαω οταν κατεβαινω Ελλαδα (γιατι το βρηκαμε το μυαλο και δεν κατεβαινουμε καθε χρονο ντε και καλα Ελλαδα....τοσα ομορφα μερη εχει η υφηλιος!) ειναι το καρπουζακι.
                      Αλλα να ειναι καλα ο ελληνας μπακαλης της γειτονιας μας. Σε 15 μετρα αποσταση απτην πορτα μας τα φερνει

                      Και για να διευκρινισω κατι...δεν φταιει η χωρα που την καταντησανε καποιο βολεψακηδες και αετονυχηδες ετσι...Τοσα χρονια σκαρτοι και ασχετοι πολιτικοι, τοσα χρονια βολεψακηδες...Υπηρξε ποτε αξιοκρατια; Το βολεμα του βολεματος ηταν....Και τωρα απορουν...

                      Comment


                        Originally posted by synnefaki View Post
                        Δεν νομιζω κανενας να αμφισβητησε την φυσικη ομορφια της χωρας μας...
                        Για φιλοξενια...ε δεν παιρνω και ορκο. Ζω εδω και 25 χρονια στην Γερμανια και οσοι την εχουν επισκεφθει την χωρα μας λενε τι ομορφη που ειναι για τον πλουτο της ιστοριας μας, για το ενδοξο παρελθον μας. Μετα αρχιζουν τα παραπονα...για την εκμεταλλευση στα ξενοδοχεια, στα εστιατορια....
                        και επειδη ειμαστε και απο νησι. εν μερη..ξερουμε πως μιλανε οι νησιωτες για τους τουριστες............
                        Πες τα!!! Ας τα λέμε χυμα πλέον για να ξυπνησει και κόσμος! Χέστηκα για τη ξενερωτίλα.... Εγώ ξέρω οτί πήγα να δώσω αίμα για μια επέμβαση που έκανε ο πατέρας μου και έκαναν 20 λεπτά να ξεκινήσουν γιατί δεν υπήρχε πουθενά στον όροφο βαμβάκι!!! Φέραμε λευκοπλάστ από το σπίτι γιατί του νοσοκομείου ήταν κινέζικο και δεν κολούσε το σωληνάκι του ορού με τίποτα!!! Με στείλανε στο φαρμακείο για να πάρω την αντιβίωση που θα χρειαζόταν μετά την εγχείρηση γιατί δεν την είχαν στο νοσοκομείο!!! Και μιλάτε για ξενερωτίλα? Ξυπνάτε ρεεεεεεεεε!!! Φεύγω από την Ελλάδα στις 18 Αυγουστου και μακάρι να βοηθήσει ο θεός να μην ξαναγυρίσω ποτέ! Δεν θέλω να ζήσω αυτό που έζησε ο πατέρας μου για μια απλή επέμβαση ενώ από τα 17 του χρόνια έχει πληρώσει στο μπουρδέλο το ΙΚΑ ένα σορό λεφτά, ούτε πιστύω οτι πρόκειτε να αλλάξει κάτι......

                        Comment


                          Originally posted by nikos81 View Post
                          Πες τα!!! Ας τα λέμε χυμα πλέον για να ξυπνησει και κόσμος! Χέστηκα για τη ξενερωτίλα.... Εγώ ξέρω οτί πήγα να δώσω αίμα για μια επέμβαση που έκανε ο πατέρας μου και έκαναν 20 λεπτά να ξεκινήσουν γιατί δεν υπήρχε πουθενά στον όροφο βαμβάκι!!! Φέραμε λευκοπλάστ από το σπίτι γιατί του νοσοκομείου ήταν κινέζικο και δεν κολούσε το σωληνάκι του ορού με τίποτα!!! Με στείλανε στο φαρμακείο για να πάρω την αντιβίωση που θα χρειαζόταν μετά την εγχείρηση γιατί δεν την είχαν στο νοσοκομείο!!! Και μιλάτε για ξενερωτίλα? Ξυπνάτε ρεεεεεεεεε!!! Φεύγω από την Ελλάδα στις 18 Αυγουστου και μακάρι να βοηθήσει ο θεός να μην ξαναγυρίσω ποτέ! Δεν θέλω να ζήσω αυτό που έζησε ο πατέρας μου για μια απλή επέμβαση ενώ από τα 17 του χρόνια έχει πληρώσει στο μπουρδέλο το ΙΚΑ ένα σορό λεφτά, ούτε πιστύω οτι πρόκειτε να αλλάξει κάτι......
                          Συννεφακι και Νικο συμφωνω απολυτως !!!!!! Η καταγωγη μου ειναι απο την Κρητη και μου ελεγαν εκει οι Κρητικοι οτι ειχαν χρεωσει το σουβλακι σε τουριστα 20 ευρω αν ειναι δυνατον! Εγω ζω στην Σουηδια εδω και ενα χρονο και δεν βλεπω πουθενα ξενερωτιλα ! Δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουν . Τα μπουζουκαδικα , τον φραπε ? Εμενα ποτε δεν μου αρεσαν τα μπουζουκαδικα παντα προτιμουσα τα κλαμπ που εδω εχει αφθονα! Ασε για την απιστευτα ομορφη φυση που δεν χορταινω να κανω βολτες με το ποδηλατο ! Τετοια ομορφια εγω δεν εχω δει πουθενα στην ελλαδα και κυριως στην αθηνα που ειναι μια τσιμεντουπολη ! Οσο για τον καιρο ολοι παραμυθιαζονται ... ΕΔΩ ο καιρος τωρα το καλοκαιρι τις πιο πολλες μερες εχει ηλιο λαμπερο και ζεστη φυσιολογικη και οχι την κολαση της αθηνας. Ασε που αργει να νυκτωσει και αυτο με πειραζει περισσοτερο ! Παντα προτιμουσα τον χειμωνα και για τα χιονια τρελαινομαι αρκει να ειναι ζεστο το σπιτι μου !
                          Ασε που μου πεθαναν την μητερα μου τα βρωμοιλαμογια ....... ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΩΝΕΥΩ.............
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by spiros
                            Δεν προκειτε να το πολυπροσπαθησω,γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να αλλαξω γνωμη του καθενος.

                            Θα πω κατι μονο στο θεμα εκμεταλευσης του τουρισμου,γιατι κι εγω ειμαι απο νησι.Οι τιμες εξω σε Αυστρια-Ιταλια σε καφε ........................!
                            Επειδη ειναι δωρεαν το παρκιν στην ελλαδα παρκαρουν πανω στα πεζοδρομια και δεν μπορουν να περασουν οι αναπυροι και οι μητερες με τα καροτσακια ... Οσο για το κατουρημα που πληρωνεις καλα κανουν και σιγα μην συγκρινεις τωρα την Βενετια με την αθηνα ...σπουδαζα 5 χρονια ιταλια και ξερω.....
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Επειδη ειναι δωρεαν το παρκιν στην ελλαδα παρκαρουν πανω στα πεζοδρομια και δεν μπορουν να περασουν οι αναπυροι και οι μητερες με τα καροτσακια ... Οσο για το κατουρημα που πληρωνεις καλα κανουν και σιγα μην συγκρινεις τωρα την Βενετια με την αθηνα ...σπουδαζα 5 χρονια ιταλια και ξερω.....
                              Εμενα παντως μου φαινεται περιεργο που δεν σου αρεσει στην αυστρια που και αυτη ειναι μια πανεμορφη χωρα !
                              Η αδελφη μου ειχε κανει μαθηματα πιανου στο Σαλτσμουργκ και ειχα δει φωτογραφιες ... Ειχα παθει πλακα απο την τοση ομορφια.... Παντως μου φαινεται περιεργο που σου αρεσει τοσο η ελλαδα. Εξαλλου για σκεψου οτι αν ολα ειναι τοσο καλα οπως λες , πως εφτασε σε αυτη την καταστροφη ?
                              Παντως και απο τις 8 η ωρα να κοιμαται ο κοσμος , εμενα αυτο δεν θα με πειραζε ! Εμενα με πειραζει η αγενεια η ελλειψη σεβασμου , ο ατομιικισμος , η κλεψια , η διαφθορα , στοιχεια για τα οποια η ελλαδα και οι ελληνες ειναι πρωταθλητες ! Μονο που βλεπω εδω στην σουηδια , πως σεβονται ο ενας τον αλλον και ολοι μαζι το κρατος τους , πως προσεχουν τους αναπηρους τα παιδια τους ηλικιωμενους , η ευγενεια και η εξυπηρετηση σε ολες τις συναλλαγες και δραστηριοτητες , η αλληλεγγυη ,το κρατος προνοιας η αξιοκρατια εγω δεν θελω τιποτε αλλο !
                              Για εμενα αυτα ειναι τα στοιχεια που απαιτουνται για μια ομορφη ζωη ! Καταθλιψη αγχος στενοχωρια ενοιωθα στην ελλαδα που εβλεπα γυρω μου ανθρωπους αγενεις ατομιστες βολεψακιδες. Βεβαια αυτα ειναι γουστα !
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by spiros
                                Δεν προκειτε να το πολυπροσπαθησω,γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να αλλαξω γνωμη του καθενος.

                                Θα πω κατι μονο στο θεμα εκμεταλευσης του τουρισμου,γιατι κι εγω ειμαι απο νησι.Οι τιμες εξω σε Αυστρια-Ιταλια σε καφε φαγητο ειναι το ιδιο πραγμα.Η Ελλαδα μαλιστα στα αναψυκτικα στα περιπτερα ειναι λιγο πιο φθηνη,Βιεννη-Βενετια πχ πληρωνεις 2 ευρω την μπυρα σε κιοσκι η το αναψυκτικο.

                                Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση,ειναι οτι σε Αυστρια-Ιταλια,παντου πληρωνεις το παρκιν.Στην Ελλαδα εκτος απο τις κεντρικες πλατειες,παντου υπαρχει ελευθερο παρκιν.

                                Και μια που μιλατε για εκμεταλευση...στην Βενετια πληρωνεις το κατουρημα 1.50 ευρω!!!Πουθενα δεν μπωρεις να πας δωρεαν.Σε σταθμους και αλλου εχει 0.50 ευρω,και Αυστρια.Στην Ελλαδα ειναι δωρεαν και μαλιστα στο νησι μου στο λιμανι αρκετα καθαρες.

                                Θα μπορουσα να γραφω ενα κατεβατο για καμια ωρα,αλλα δεν εχω χρονο.Αυτο που εχω να πω,ειναι οτι ελπιζω καποια φορα να κυβερνησει την χωρα καποιος που να αγαπαει την Ελλαδα και το πρωτο που θα πρεπει να κανει,ειναι να βαλει ψυχιατρους στα πιο σημαντικα υπουργια,οπως παιδειας κ.λ.π

                                Εχει πολυ σοβαρο προβλημα ο Ελληνας στον εγκεφαλο.Τον εχουν ποτισει πολλα χρονια,οτι η Ελλαδα ειναι ντε και καλα το μπουρδελο ενω εξω ειναι ολα τελεια και παει ντουγρου με αυτο στο μυαλο.

                                Εγω κουραστηκα να τα γραφω,εχω και αλλα πραγματα να κανω στην ζωη.
                                Αλλα ειναι κριμα ρε γαμωτο...πολυ κριμα...

                                ΥΓ.Ξενερωτιλα εννοω οτι κοιμουντε απο τις 20.00!!!!!!!!!
                                Θες να πας μια βολτα,για εναν καφε,μια μπυρα και δεν κυκλοφορει ανθρωπος!!!!!!!!!!!
                                Και εγω στην Ελλαδα δεν ξενυχτουσα,γιατι δουλευα 15 ωρες,αλλα για μια μπυρα μεχρι τις 23.00 δεν χαθηκε ο κοσμος!!!!!
                                Και κριμα ειναι για σενα σπυρο ( εχεις το ονομα της μαμας μου και του γιου μου ) που δεν ευχαριστιεσαι την ζωη σε μια τετοια χωρα οπως η Αυστρια !!!!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X