Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by epaminondas View Post
    Καλησπερα και συγχαρητηρια για το εργο που γινεται μεσω αυτου του ιστοτοπου. Ειμαι 36 χρονων παντρεμενος με 2 κορες σχεδον 8 χρονων. Οι δουλειες στο κλιμα της εποχης πανε απο το κακο στο χειροτερο και υστερα απο ενα ταξιδι μας στην Γερμανια απο τον περασμενο Γεναρη σε θειο της γυναικας μου εκει, μας ειχε ηδη βαλει σε διαδικασια να παμε να ζησουμε εκει για μια καλυτερη ποιοτητα ζωης.Η συζυγος ανεργη και ειναι στο ταμειο ανεργιας χωρις να γνωριζει γερμανικα, εγω αντιθετως εχω διδαχθει την γλωσσα, απλα θα ελεγα κατεχω τον κορμο και σιγουρα χρειαζομαι αρκετο χρονο να προσαρμοστω και να τους καταλαβαινω απολυτα. Οι κορες μου ετοιμαζονται να φοιτησουν στην γ δημοτικου. Εδω στην πατριδα υπαρχουν ηδη ενα στεγαστικο δανειο το οποιο θα ηθελα να διατηρησουμε, και ενα δανειο αυτοκινητου το οποιο εφοσον αποφασισουμε να μεταναστευσουμε θα φροντισω να απαλλαγω. Ελπιζω να μην κουρασα κανεναν διαβαζοντας το μηνυμα μου, απλα θα ηθελα ισως την σκεψη και την συμβουλη αλλων ανθρωπων που ενδεχομενως εκαναν η σκεφτονται το ιδιο με εμενα. Να το κανω τωρα το βημα αυτο μιας και βλεπω η τωρα η ποτε στην ηλικιακη και οικογενειακη κατασταση που βρισκομαι. Ευχαριστω θερμα εκ των πρωτερων...
    Καλημερα

    οσο αφορα την ηλικια σιγουρα και δεν υπαρχει θεμα καθως και εσυ και η γυναικα σου υποθετω ειστε μικροι ακομα για μια νεα αρχη και τα παιδια ετσι και αλλιως. Γιατι πως να το κανουμε αλλιως ειναι να ειναι 15 και αλλιως 8.

    Καταρχας να χαιρεσαι την οικογενεια σου πατριωτακι.
    Οσο αφορα το στεγαστικο καλα θα ηταν αν μπορουσες να νοικιαζες το σπιτι για το οποιο πηρες το δανειο ετσι ωστε να καλυπτες ενα μερος απτα μηνιαια εξοδα σου με το νοικι. Ασφαλως και θα πρεπει να το δηλωσεις στην εφορια πως το νοικιαζεις και σαν μονιμ. κατοικος εξωτερικου πλεον, θα πληρωνεις διπλη εφορια. (για την Ελλαδα εννοω...ειναι που υποτιθεται ειμαστε εξω...)

    Κατα ταλλα εφοσον λες πως κατεχεις και λιγο την γλωσσα ολο και κατι θα βρεις. Αλλα δεν μας ειπες τι δουλεια κανεις και εσυ και η γυναικα σου. Σε ποιο κρατιδιο, σε ποια πολη σκεφτεστε να πατε να μεινετε. Αν μας δωσεις λιγες πληροφοριες ακομη ισως μπορουμε να βοηθησουμε πιο συγκεκριμενα.

    Comment


      Αντε βρε πατριωτακια.... Αναζοπυρωστε την κουβεντα!!! Μεχρι να ερθει η ωρα της μετακομισης θελω να μαθω οσο μπορω περισσοτερα για εκει που προκειται να παω!!! Και ηδη απο ολους σας εχω μαθει πολλα!

      Να μια καλη ερωτηση για να ξαναμπουμε στο θεμα: Πως μπορεις να βρεις σπιτι χωρις τα τεραστια μεσιτικα? Υπαρχει καποιο site στο internet που μπορω να παρω μια ιδεα μεχρι φυσικα να παμε εκει και να ψαξουμε ουσιαστικα?

      Comment


        Καλησπερα, συννεφακι σευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις. Λοιπον λογω συγγενεις εκει σκεφτομαστε να μεινουμε στο Wiesbaden. H συζυγος ειναι αισθητικος μακιγιεζ, και εμενα η εργασια μου ειναι στον τομεα του εμποριου στον κλαδο του σκραπ, αλλα στην παρουσα φαση θα προσπαθησω απλα σε μια εργασια ετσι ωστε να ξεκινησω απο καπου. Σευχαριστω πολυ και παλι για την αμεση απαντηση σου, ειλικρινα μας δινεις κουραγιο προς αυτη την κατευθυνση, να σαι καλα!

        Comment


          Σευχαριστω πολυ φιλε μου, να σαι καλα για την απαντηση και το κουραγιο που μου δινεις!

          Comment


            Exετε ανθρωπο εκει προθυμο να σας βοηθησει και ακομα δισταζετε?
            εμεις που δεν εχουμε κανεναν κι πρεπει ν αρχισουμε απο το απολυτο μηδεν τι να πουμε δηλαδη?

            Comment


              Εν μερη ειναι σωστα αυτα που εγραψες. Πχ πως οι συγγενεις και φιλοι απο μακρυα ισως να δειχνουν ενδιαφερον και αν τους πλησιασεις και τους εχεις πραγματι αναγκη να σου δειξουν ενα αλλο προσωπο και να μεινεις μονος σου να αντιμετωπισεις τις οποιες δυσκολιες προκυψουν...
              Οσο αφορα εκεινο το συγκεκριμενο που ειπες ...με το βιοτικο επιπεδο...αν εξαιρεσουμε τις τριτοκοσμικες χωρες φυσικα...δεν πιστευω καποια αλλη χωρα απο αυτες τουλαχιστον που αναφερονται στο φορουμ να εχουν χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο απο αυτο της Ελλαδας.
              Πχ Καναδας, Γερμανια, Νορβηγια, Σουηδια, Αυστραλια ειναι οι χωρες που συζητιουνται εδω μεσα. Ποια απο αυτες εχει χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο δηλ. δεν καταλαβα;
              Και κατι ακομα...αυτο που ανεφερες με...τα χομπι. Οι εξωσχολικες δραστηριοτητες οχι μονο εδω στην Γερμανια αλλα σε οοοολες τις αλλες χωρες που προανεφερα πιο πανω οχι μονο ειναι ποικιλλες εδω αλλα και σε καλυτερο επιπεδο, πιο οργανωμενες, και σε πιο προσιτες τιμες για τους γονεις αποτι προσφερονται στην Ελλαδα, πχ κολυμβηση, ζωγραφικη, ενοργανη, ιππασια, ξενες γλωσσες.
              Ασε που οφειλω να σε ενημερωσω οτι σε ολες αυτες τις χωρες πολλες απο αυτες τις υποτιθεμενες εξωσχολικες δραστηριοτητες ειναι μαθημα επιλογης εντος σχολικου προγραμματος και δωρεαν!
              Για λεγε λοιπον...για ποιο βιοτικο επιπεδο μιλαμε;
              Καθησες και εγραψες ολοκληρο κατεβατο για την προσαρμογη των παιδιων στην νεα χωρα (αληθεια μηπως το αντεγραψες απο καπου;)
              Αληθεια εχεις παιδια;
              Γιατι απο συζητησεις με γνωστους και ξαδερφια που εχουν παιδια και ζουν Ελλαδα αν συγκρινω...ειναι σε πολυ καλυτερη φαση τα δικα μας εδω.
              Καταρχας, ενω υπαρχουν και εδω φροντιστηρια κοντευουν να πιασουν αραχνες καθως ειναι λιγοστα τα παιδια που τα επισκεπτονται καθως και οι πιο αδυναμοι μαθητες βοηθουνται ΕΝΤΟΣ σχολειου!

              Οι γερμ. παιδικοι σταθμοι (μιλαω για τους γερμ. γιατι εδω ζω) δεν εχουν καμια σχεση με φυτωρια! Προσφερουν δημιουργικη απασχοληση, υγιες και πεντανοστιμο φαγητο και φροντιζουν για το καλο του παιδιου.
              Το ξερω απο πρωτο χερι...και θα σας αναφερω ενα παραδειγμα απλα και μονο. Ενω το παιδι μου δεν ετρωγε ρυζι στο σπιτι ή εξω απτην αγαπη που ειχε σε μια δασκαλα του στο παιδικο δοκιμασε οχι μονο ρυζι αλλα και ενα σωρο αλλα φαγητα που δεν ηθελε καν να δοκιμασει (καθως ειναι δυσκολος στο φαγητο)

              Ασφαλως και ειναι καπως δυσκολο για ενα παιδακι να αφησει τους φιλους του και να κανει νεο κυκλο. Ωστοσο σε συγκριση με τους ενηλικες ειναι πολυ πιο ευκολη η προσαρμογη του και η δημιουργια νεων φιλικων σχεσεων.

              Καλα αυτο που εγραψες περι σοβαρης περισυλλογης αν ειναι να γραψουν τα παιδια τους σε γερμανικο σχολειο...δεν το συζητω...το εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα...η ελληνικη παιδεια ιδιως σε μια ξενη χωρα ειναι μονοδρομος που οδηγει σε αδιεξοδο.
              Δεν προσφερει προοπτικες. Συμφωνω με την εκμαθηση της μητρικης γλωσσας. Σαφως.
              Αλλα να εισαι σε μια νεα χωρα και να επιμενεις σε ενα συστημα παιδειας που ουτε στην χωρα μας την ιδια δεν ανθιζει, ειναι παραλογο.
              Οσο για το επιπεδο...σε συγκριση γερμανικο με ελληνικο σχολειο ..δεν το συζηταω καν! Τα εχω γνωρισει απο πρωτο χερι και τα δυο σχολεια και μπορω και συγκρινω. Εσυ με ποια βαση μιλας;

              Comment


                Απο αγγελιες απο τοπικες εφημεριδες.
                Στο διαδικτυο μπορεις να βαλεις την σελιδα της εφημεριδας και εκει θα μπορεις να διαβασεις και τις αγγελιες πχ Φρανγκφουρτη μια απτις τοπικες εφημεριδες ειναι η Frankfurter Allgemeine

                Ακομη υπαρχουν τα λεγομενα Wohnungsgenossenschaft. Βαλε στο γκουκλ αυτο τον σιδηροδρομο απο λεξη και βαλε διπλα και την πολη που θελεις.
                Σε αυτα δεν πληρωνεις μεσιτικα. Απλα δινεις στην αρχη κατι σαν εγγυηση. Αυτα τα λεφτα μπαινουν ως μετοχες στην εταιρεια. Οταν φυγεις απτο διαμερισμα που νοικιασες το ποσο αυτο των χρηματων σου επιστρεφεται πληρως αν αφησεις το διαμερισμα σε αρτια κατασταση, αν εχεις σπασει πχ καμια πορτα σου κρατανε το αναλογο ποσο για την επιδιορθωση.
                Ετσι βρισκεις οικονομικα διαμερισματα αλλα συνηθως εχουν λιστα αναμονης

                Comment


                  Βια σωματικη, λεκτικη κτλ υπαρχει και στην Ελλαδα. To θεμα ειναι πως αντιμετωπιζετε απο κρατικους φορεις. Αν συμβαλλουν κοινωνικοι λειτουργοι και ενα σωρο αλλοι φορεις για την ενσωματωση των ξενων, για την αντιμετωπιση αντικοινωνικης συμπεριφορας ή οχι.
                  Και εδω βλεπω τα γραναζια της κοινωνικης μηχανης να λειτουργουν τελεια, ενω στην Ελλαδα ααααν ειναι υπαρκτα εχουν σκουριασει.

                  Εχω ζησει και ως 19 χρονη σχεδον 2 χρονια στην Θεσσαλονικη, αν σε ενδιαφερει. Και ενα χρονο Αθηνα. Αν εξαιρεσω τα 10 παιδικα μου χρονια ...

                  Τωρα οσο αφορα τις περιοχες...μιλησες γενικως για βιοτικο επιπεδο, δεν διαφερει το βιοτικο επιπεδο απο γειτονια σε γειτονια τουλαχιστον οχι εδω.
                  Αν εννοεις το Rotlichtmilieu να σου πω και εγω για Τρουμπα, και αλλα σχετικα....
                  Τα λογοπαιγνια να λειπουν. Επισκεφθηκα ελληνικο σχολειο και Αρχαια και Νεα Ελληνικα ειχα 20!
                  Και η ειρωνεια δεν χωραει στον λογο ενος τοσο ηλικιωμενου κυριου...Μιλησες καθαρα για βιοτικο επιπεδο.
                  Και να μιλας για βιοτικο επιπεδο και να συγκρινεις Ελλαδα με βορειοευρωπαικες χωρες ειναι...reductio ad absurdum

                  Αφου μεταναστευσες στην πατριδα σου οπως λες...γιατι το εκανες; Προσωπικο σου θεμα και δεν μας αφορα αλλα ας μην ξεχειλιζουν οι προσωπικες μας πικριες ...

                  Και επειδη αν δεν κανω λαθος εσυ εισαι που διαπομπευεις τα φωτοβολταικα στην Ελλαδα, να σε πληροφορησω πως οταν υπηρχαν εδω τα φωτοβολταικα, παροτι στην Ελλαδα υπαρχουν οι προδιαγραφες για την παραγωγη οικολογικης ενεργειας υπηρχαν μαυρα μεσανυχτα ή μαλλον τουριστικοι και αλλοι παραγοντες, οι λεγομενες μιζες δεν αφηναν και δεν αφηνουν περιθωρια.

                  Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε διακατεχει μια πικρία και αποπαιρνεις ολους οσους εχουν να πουν κατι καλο αισιοδοξο και ενθαρρυντικο για την Γερμανια.

                  Δεν ξερω τι προβληματα αντιμετωπισες εγω παντως που ζω εδω, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειμαι.
                  Και δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες...οτι τα βλεπω πολυ εξωπραγματικα....
                  Αν λαβουμε υποψιν μας πως εγω ζω εδω και εσυ καποια χιλιαδες χλμ μακρυα.....


                  Υ.Γ. διακρινω πολλα λαθη στα γραπτα σου...nur mal so nebenbei erwähnt...

                  Comment


                    Οπως συνηθιζουμε να λεμε εμεις τα ξενιτεμενα, εδω στην Γερμανια>

                    Εσυ εχεις δικιο, και εγω την ησυχια μου

                    Comment


                      α και οσο αφορα του λογου το αληθες πως η οικονμικη κριση ισα ισα που χαιδεψε την Γερμανια

                      δες εδω



                      που υπαρχουν ελευθερες θεσεις;



                      ετσι για να πεσουν οι παρωπιδες

                      Comment


                        [QUOTE=synnefaki;29359]
                        Originally posted by ironmum View Post

                        Αυτο που ξερω για εδω σιγουρα ειναι πως αν χρωστας ακομη το αυτοκινητο και δεν το εχεις ξεπληρωσει και μετακομιζεις απο μια πολη σε αλλη, δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα για το τι γινεται εντος ΕΕ τα αναφερουν οι πληροφοριες στο λινκ αναλυτικα.
                        Αλλα ρωτησα μεσω μαιλ και ενα Zulassungsstelle εδω. Αν μου απαντησουν και ευκαιρησω θα στα γραψω.
                        πηρες το email εμαθες τιποτα με ενδιαφερη και εμενα αυτο το θεμα ?

                        Comment


                          Καλησπερα. Milu, synnefaki,Σπυρο, σας ευχαριστω πολυ για τις παρεμβασεις συμβουλες και σκεψεις σας,μου ειναι ειλικρινα ιδιαιτερα χρησιμες.

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            α και οσο αφορα του λογου το αληθες πως η οικονμικη κριση ισα ισα που χαιδεψε την Γερμανια

                            δες εδω



                            που υπαρχουν ελευθερες θεσεις;



                            ετσι για να πεσουν οι παρωπιδες

                            αιντε με τους πεσιμιστες εδω μεσα..παντου βλεπουν εμποδια.

                            Comment


                              Ναι μου απαντησανε απτο Zulassungsstelle. Δυστυχως χωρις το λεγομενο Fahrzeugbrief δεν γινεται, διοτι οποιος το εχει στα χερια του θεωρειται κατοχος. Επομενως λεει πως θα βεβαιωσεις πως εισαι ο κατοχος;
                              Μπερδεμενα....ενας γνωστος μου εδω το ειχε με δοσεις και το χαρτι αυτο το ειχε η εταιρεια αυτοκινητων μολις δηλωθηκε σε αλλη πολη του ειπανε οκ κανενα προβλημα. Μαλλον για αλλη χωρα δεν ισχυει αυτο.
                              Αν το πουλησεις;

                              Comment


                                Στην δικη μας την περιπτωση δεν γινεται αυτο δυστυχως μια που το αυτοκινητο ειναι μολις ενος ετους και το δανειο μεγαλο και δεν θα πιασει τα λεφτα του τωρα (εννοω να το ξεχρεωσουμε) γιατι υπαρχουν πολυ μεγαλα μπονους αποσυρσης απο τις εταιρειες για να παρεις καινουργιο και ετσι και αυτοι οι λιγοι που αγοραζουν στρεφονται στα καινουργια (με την ιδια σχεδον τιμη που θα επρεπε να παρουν το δικο μας!). Μας ειπανε οτι σε κανενα 2 χρονια θα ειναι καλη στιγμη για να το δωσουμε. Αλλα μεχρι τοτε τι κανουμε? Πληρωνουμε και το δανειο εδω και αγοραζουμε αλλο εκει? Το βρισκω μαλλον απιθανο να εχουμε αυτη την πολυτελεια!!!!!! Γι αυτο και θελω να βρω τον τροπο να το παρω επανω τουλαχιστον γι αυτα τα 2 χρονια και μετα το φερνω και το πουλαω και παιρνω κατι φθηνο εκει!

                                Comment

                                Working...
                                X