Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ironmum View Post
    Στην δικη μας την περιπτωση δεν γινεται αυτο δυστυχως μια που το αυτοκινητο ειναι μολις ενος ετους και το δανειο μεγαλο και δεν θα πιασει τα λεφτα του τωρα (εννοω να το ξεχρεωσουμε) γιατι υπαρχουν πολυ μεγαλα μπονους αποσυρσης απο τις εταιρειες για να παρεις καινουργιο και ετσι και αυτοι οι λιγοι που αγοραζουν στρεφονται στα καινουργια (με την ιδια σχεδον τιμη που θα επρεπε να παρουν το δικο μας!). Μας ειπανε οτι σε κανενα 2 χρονια θα ειναι καλη στιγμη για να το δωσουμε. Αλλα μεχρι τοτε τι κανουμε? Πληρωνουμε και το δανειο εδω και αγοραζουμε αλλο εκει? Το βρισκω μαλλον απιθανο να εχουμε αυτη την πολυτελεια!!!!!! Γι αυτο και θελω να βρω τον τροπο να το παρω επανω τουλαχιστον γι αυτα τα 2 χρονια και μετα το φερνω και το πουλαω και παιρνω κατι φθηνο εκει!
    To καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις στην γερμ. πρεσβεια στην Ελλαδα και να ρωτησεις εκει. Αυτοι, και να μην ξερουν θα συννενοηθουν με το Zulassungsstelle της πολης που επιθυμεις να μετοικησεις και θα σου δωσουν μια εγκαιρη και σιγουρη απαντηση. Αλλιως...η αλλη λυση θα ηταν 6 μηνες πανω 6 κατω...

    Comment


      Originally posted by ironmum View Post
      Στην δικη μας την περιπτωση δεν γινεται αυτο δυστυχως μια που το αυτοκινητο ειναι μολις ενος ετους και το δανειο μεγαλο και δεν θα πιασει τα λεφτα του τωρα (εννοω να το ξεχρεωσουμε) γιατι υπαρχουν πολυ μεγαλα μπονους αποσυρσης απο τις εταιρειες για να παρεις καινουργιο και ετσι και αυτοι οι λιγοι που αγοραζουν στρεφονται στα καινουργια (με την ιδια σχεδον τιμη που θα επρεπε να παρουν το δικο μας!). Μας ειπανε οτι σε κανενα 2 χρονια θα ειναι καλη στιγμη για να το δωσουμε. Αλλα μεχρι τοτε τι κανουμε? Πληρωνουμε και το δανειο εδω και αγοραζουμε αλλο εκει? Το βρισκω μαλλον απιθανο να εχουμε αυτη την πολυτελεια!!!!!! Γι αυτο και θελω να βρω τον τροπο να το παρω επανω τουλαχιστον γι αυτα τα 2 χρονια και μετα το φερνω και το πουλαω και παιρνω κατι φθηνο εκει!
      και εγω στην ιδια μηρα ειμαι ο μονος τροπος ειναι να παρεις την τραπεζα τηλεφονο και να ροτεισης ποσο ειναι το κεφαλιο του αυτοκινιτου χορης τον τοκο και να τους πεις με σοβαρο τροπο οτι φευγο για εξοτερικο και δεν με σημφερη να πληρονω το αμαξη και να μην το εχω, αμα γηνετε να πληροσω μονο το κεφαλιο χορης τον τοκο ετσι βλεπεις ποσο αξια εχει το αμαξη και αμα σε σημφερη το πουλας , η τους λες να στο γηρισουνε σε κατανολητικο δανιο και περνεις την κυριοτιτα

      Comment


        apofash gia germany

        kalhspera se olous sas paidia!!!! eimai pantremenos 33 xronon me 5 paidia kai thelo na mou peite plhrofories gia sttutgart ekei tha anevo syntoma na vro spiti doulia kai ta lypa kai syntoma na erthi kai h oikogenia oles sas h plhrofories dektes......sas eyxaristo ek ton proteron.....

        Comment


          etoimos gia anaxwrish

          kalhspera se olous sas paidia!!!! eimai pantremenos 33 xronon me 5 paidia kai thelo na mou peite plhrofories gia sttutgart ekei tha anevo syntoma na vro spiti doulia kai ta lypa kai syntoma na erthi kai h oikogenia oles sas h plhrofories dektes......sas eyxaristo ek ton proteron.....

          Comment


            Αυθεντικέ,

            Καλή τύχη σε ότι επιλέξεις να κάνεις. 5 παιδιά ρε θηρίο???? Εγώ έχω 1 και σκέφτομαι πολύ σοβαρά το κατά πόσο θα είναι εύκολο να προσαρμοστεί σε μια νέα χώρα, εάν καταφέρω βέβαια να βρω κάπου μια δουλειά.

            Έχεις κάτι υπόψη σου για δουλειά, ή ότι κάτσει??

            Κώστας.

            Comment


              exo kati ypopsin mou ksero arketa germanika gia estiatorio stin arxi stin sttutgart alla kati prospathi enas filos mou gia odhgos....nai pente pedia kai eimai 33!!!!!! tha alaksoume klima tha alaksoume zwh ekei germany mporei na erthi akoma kanena )

              Comment


                Καλημερα και παλι σε ολους!! Θελω αμεσα μια σαφη απαντηση για το που μπορεις να απευθυνθεις για μαθηματα γερμανικων σε ενηλικες δωρεαν ομως. Εχω ακουσει κατι για τα Volkschule που τα βρισκεις μεσω του δημαρχειου αλλα δεν ξερω αν ισχυει και καθε ποτε αρχιζουν αυτα. Και αν δεν υπαρχει τελικα στο δημο εχεις καποια αλλη επιλογη πριν να απευθυνθηθεις σε ιδιωτικες σχολες που στοιχιζουν?

                Comment


                  Κατι αλλο,σχετικα με τον πολιτισμο των Γερμανων.....Οσοι πατε Γερμανια τωρα,μην ξεχασετε τον αλλον μηνα ξεκινανε τα οκτομπερφεστ.Εχουν ολες οι πολεις.
                  Γιορτη μπυρας κ.λ.π.

                  Θα παθετε πλακα για το πως φερονται οι Γερμανοι οταν πινουν σε κατι τετοια φεστ.
                  Θα μεινετε με ανοιχτο το στομα.Να εχετε και μια φωτογραφικη μηχανη μαζι.

                  Πινουν σαν γουρουνια,αφοδευουν οπου βρουν,ακομα και μπροστα σε κοσμο,γιατι οι τουαλετες ειναι γεματες και βρωμικες,καλα...το ρεψιμο ο Γερμανος ετσι κι αλλιως το κανει μπροστα σε κοσμο,ακομα κι αν δεν εχει πιει...θα μεινετε με ανοιχτο το στομα!!!
                  Μην το χασετε.!!!
                  Να καταλαβαιτε τι σημαινει πολιτισμος!!!

                  Comment


                    συνεχιζεις ε;

                    Σε πληροφορω οτι μιλας ρατσιστικα και αν και admins δεν φροντισουν για τα πρεπον βηματα προκειμενου να συμμορφωθεις θα απευθυνθω στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος

                    Comment


                      Δεν σου απαγορευσε κανεις να εκφρασεις την αποψη σου.

                      Αλλα απαγορευεται να διατυμπανεις ρατσιστικα μηνυματα.

                      Εκφρασεις του τυπου σκυλοι και γουρουνια ειναι υβρις. Και εφοσον αναφερεσαι συνεχως εναντι καποιου συγκεκριμενου λαου ειναι ρατσισμος!

                      Εμενα οι φρασεις σου μου μυριζουν ακροδεξιες παραταξεις του τυπου Λ...Σ

                      Θελεις να προσηλυτισεις καποιον εδω μεσα;

                      Και μην νομιζεις πως πισω απτον υπολογιστη σου εισαι ανωνυμος, ειπαμε υπαρχει και η διωξη ηλεκτρον. εγκληματος.

                      Comment


                        Ρε παιδια, δεν το κοβετε λεω εγω αυτο το πραγμα μεταξυ σας? Ανοιγουμε καθε τοσο να δουμε τα καινουργια μηνυματα μηπως μαθουμε κατι παραπανω και πεφτουμε επανω σε διαξιφισμους μεταξυ σας.

                        Λοιπον Σπυρο για αυτα που εγραψες παραπανω για τα μαθηματα που γινονται στις περιφερειες για εκμαθηση ξενης γλωσσας, Να σε ενημερωσω οτι το εψαξα κατευθειαν και δυστυχως και αυτα τα πηρε η μπαλα μαζι με τοσα αλλα και καταργηθηκαν!
                        Και πανω εδω να επισημανω οτι το προγραμμα αυτο ηταν του ΕΣΠΑ και το εχουνε πληρωθει για τα χρονια 2007 εως 2013!!!! Αλλα.... το κοψανε στα πλαισια της ολης κρισης, λες και τα πληρωνανε απο την τσεπη τους!
                        Αυτη ειναι η Ελλαδα μας αγαπητε Σπυρο. Γι αυτο και θελω να μου πουν οι φιλοι που βρισκονται στην Γερμανια, στην οποια μετακομιζω συντομα (και εχω και μια φιλη που πηγε τωρα αλλα δεν ξερει να συννενοηθει και ψαχνεται κι αυτη), που μπορουμε να κανουμε εκει δωρεαν μαθηματα Γερμανικων και καθε ποτε γινονται?

                        Comment


                          Originally posted by ironmum View Post
                          που μπορουμε να κανουμε εκει δωρεαν μαθηματα Γερμανικων και καθε ποτε γινονται?

                          Υπαρχει ενα προγραμμα ενσωματωσης των ξενων κυριως των αιτουντων ασυλο.
                          Σαφως και μπορουν να παρουν μερος και πολιτες της ΕΕ αν υπαρχουν θεσεις στην πολη τους και αν υπαρχει αναγκη.
                          Ποτε θεωρεισαι πως δικαιουσαι σαν πολιτης της ΕΕ;
                          Οταν εισαι εδω δηλωμενος και ανεργος, και μεσω της εκμαθησης της γλωσσας, αυξανονται οι δυνατοτητες σου να βρεις εργασια και οταν υπαρχει σοβαρη οικονομικη δυσχερεια πχ μεγαλα χρεη κτλ. Στην δευτερη περιπτωση πρεπει να κανεις την παρακατω αιτηση



                          Η καθε πολη εχει δικα της προγραμματα που βασιζονται στα παραπανω μετρα που προανεφερα.
                          Πχ υπαρχουν στα σχολεια σε ορισμενες πολεις για γονεις διαφορα τμηματα.
                          Στις περισσοτερες πολεις στο προγραμμα αυτο συμμετεχουν τα λαικα πανεπιστημια λεγομενα Volkshochschulen εδω.
                          Καθε πολη εχει το δικο της VHS.
                          Eκει θα ρωτησετε για Deutsch als Fremdsprache im Rahmen des Integrationsprogramms και θα παρετε μερος στα τμηματα.
                          Οι τιμες ειναι μειωμενες δωρεαν ειναι μονο αν υπαρχει σοβαρη οικονομικη δυσχερεια και πρεπει να το εχει εγκρινει ο δημος.

                          Αυτα λενε οι επισημες σελιδες. Σε διαφορες πολεις το χειριζονται διαφορετικα πχ εδω σε μας προσφερουν δωρεαν τμηματα εκμαθ. της γλωσσας ως το επιπεδο B1, ειναι 600 ωρες περιπου μαθημα. Αλλα δεν ξερω αν τα προσφερουν και δωρεαν

                          παραδειγμα τιμων απτην πολη που ζω

                          εντατικα, σε ενα μηνα απο Α1 σε επιπεδο Α2 250 ευρω, μειωμενη τιμη 100 Ευρω.
                          ετσι ανα μηνα πανε τα εντατικα. Δηλ. σε μισο χρονο φτανεις στο Β2 C1
                          αλλα τα εντατικα ειναι πρωινες ωρες, δηλ. για ανεργους, επομενως και δωρεαν, μονο αν εχεις την ανεση και τα κανεις απτην τσεπη σου τα πρωινα και το απογευμα δουλευεις.

                          Τα τμηματα με κανονικο ρυθμο ειναι τα απογευματα μετα τις 18.00
                          Ηρθε το προγραμμα τωρα για το χειμερινο εξαμηνο και τα ειδα

                          Comment


                            Γνωρίζει κάποιος σε τι επίπεδο αναγνωρίζονται τα διπλώματα απο ελληνικά πολυτεχνεια στην γερμανία (σε θέμα εργασίας περισσότερο)?

                            Comment


                              Παιδια καλησπερα, εγω το αμαξι μου το εχω εξοφλησει,εβγαλα και πρασινη καρτα για το ταξιδι,και παριμενω το ευρωπαικο διπλωμα να ετοιμαστει για να ξεκινησω. (και μετα ανεβαινει και το υπολοιπο team) ,ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ εχει νοημα να πληρωσω τελη για το 2012(350 ευρω τουλαχιστον) αφου θα μεινω γερμανια με το αμαξι? και ξερει κανεις επισης να μου πει αυτα τα πιστοποιητικα EG που ειπε ο μιλου λιγο παραπανω απο που τα περνουμε? και το τιμολογιο αγορας το προτοτυπο ειναι απαραιτητο ? αφου εγινε η μεταβιβαση κυριοτητας στο ονομα μου οταν εγινε εξοφληση?

                              Comment


                                MILU σε ευχαριστω.

                                Comment

                                Working...
                                X