Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω στα γραφεια ευρεσεως εργασιας μπορεις να απευθηνθεις ακομα και αν δεν γνωριζεις την γλωσσα?εχω πολλους συγγενεις στην στουτγκαρδη οπου μου ειπαν οτι θα με βοηθησουν λετε να κανω την αρχη?

    Comment


      kalimera.mporeite na mou peite sas parakalw pou me sumferei perissotero na metafrasw ta xartia mas.sth ellada h germania?

      Comment


        Originally posted by fendy
        Ευτυχως στο Αυστριακο δημοσιο δεν ειναι τοσο ψειρες και οταν χρειαστω κατι,μου στελνουν μεταφρασμενο απο Ελλαδα μεσω μαιλ και το σκαναρω και το δειχνω,χωρις να ειναι το πρωτοτυπο.
        Εγω ειχα τετοια χαρτια μεταφρασμενα στα αγγλικα στον υπολογιστη μου και τα δεχτηκαν!!!
        Αν ειναι στα Ελληνικα βεβαια δεν τα καταλαβαινουν τι γραφει.Αλλα δεν ξερω για Γερμανια αν ειναι και εκει τοσο ευκολοι.
        δεν σε κατάλαβα, αν τα εκτυπωνεις, όπως λές πως φαίνεται η γνησιότητα της μετάφρασης ας πούμε οι σφαγίδες του μεταφραστή; γιατί και εμένα με αφορά το θέμα της μετάφρασης.
        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

        Comment


          ιατρός χωρίς γνώση γερμανικών.

          Καλημέρα σας. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, αλλά ελπίζω να προσαρμοστώ γρήγορα.Και εγώ, όπως πολλοί συμπατριώτες μας, στα πλαίσια της απόδρασης απο την Ελλάδα, αναζητώ τους τρόπους. Είμαι γιατρός, που δεν μιλά όμως γερμανικά. Πιστεύω οτι ο καλύτερος τρόπος για να τα μάθεις είναι να ζείς στη χώρα αυτή. Ζωή όμως, χωρίς δουλειά δεν συνάδει. Το καλύτερο, είναι ο συνδυασμός των δύο. Ιδανικό θα ήταν να εργαστώ δίπλα σε κάποιο έμπειρο συνάδελφο και ταυτόχρονα να μάθω τη γλώσσα. Υπάρχει κάποιος συνταξιδιώτης της ζωής που θα μπορούσε να βοηθήσει?

          Comment


            Πηρα τον ελευθερο τυπο σημερα παντος και λεει πολυ ευνοικα πραγματα για γερμανια...σας παραθετω ετσικαποια γενικα που διαβασα,μπορει και να τα ξερετε η να ταχετε διαβασει αλλα δεν πανε και χαμενα να αναρτηθουν εδω!!!

            Αυτη λοιπον η ευρωπαικη χωρα με αποκορυφωμα το 2013 αναμενεται να δεχτει περισσοτερους απο 40.000 μεταναστες απο την ελλαδα!Την ωρα που το 2010 μεταναστευσαν προς τη γερμανια λιγοτεροι απο 5000 ελληνες το 2011 αγγιξαν σχεδον τις 10.000...Παρολο που εως το 2009 η γερμανια δεν παρουσιαζε αυξημενο ενδιαφερον ως μεταναστευτικος προορισμος η ιδια εκθεση της deutsche bank αναφερει οτι τα επομενα δυο χρονια αναμενεται ναχει ''εκρηξη'' μεταναστευσης απο πολιτες της Ε.Ε!!!

            Το μαρτιο του 2011 τα νοτια και νοτιοδυτικα κρατιδια ειχαν τα χαληλοτερα ποσοστα ανεργιας!Παραδειγματα οπως της Βαυαριας (4,3%) Βαδη της Βυρτεμβεργης (4,1%) Ρηναριας της Παλατινατο (5,7%) και κατω Σαξονια (6,2%) ειναι αναμεσα σε αυτα που τα ατομα που αναζητουν εργασια γενικα εχουν τις καλυτερες προοπτικες εξευρεσης εργασιας γρηγορα!

            αναμεσα στα επαγγελματα οπου υπηρχαν ελλειψεις τον οκτωμβριο του 2010 ηταν γιατροι,ειδικοι ασφαλισης,αντιπροσωποι πωλησεων,φαρμακοποιοι,νοσηλευτες,καθηγητες κολλεγιων και καθηγητες της επαγγελματικης εκπαιδευσης,μηχανικοι και μηχανικοι αυτοκινητων,ηλεκτρολογοι μηχανολογοι μηχανικοι,δασκαλοι ,υπαλλοιλοι οπτικων,καθως και υπαλλοιλοι επαγγελματων στον τομεα αερομεταφορων και της διαφημισης!
            Οι προοπτικες απασχολησης ειναι επισης εξαιρετικες για εμπειρους μεταλλουργους ,υδραυλικους,εφαρμοστες και ηλεκτρολογους!Σε γενικες γραμμες η ζητηση για προσωπικο βρισκεται σε ανοδο!Συμφωνα με το Δεικτη Απασχολησης στη Γερμανια,ο αριθμος των προσφερομενων θεσεων εργασιας παρουσιασε σε ενα ετος αυξηση της ταξης του 37% τον φεβρουαριο του 2011!Σχεδον ολοι οι τομεις στις περιφεριες και τις επαγγελματικες κατηγοριες πηραν αυξηση!

            Για τους ελληνες που επιθυμουν στη γερμανια λογο της ευρωπαικης ενωσης δεν υπαρχουν περιορισμοι εισοδου!Στην ανατολικη γερμανια ειναι σαφως κατωτερα τα μεροκαματα και επισης η γλωσσα ειναι προαπαιτουμενο ακομα και για τους ανειδικευτο προσωπικο....Ο μεσος μισθος στη γερμανια ειναι στα 1.500ευρω..Ενας γιατρος αμοιβεται με 2,500ευρω το μηνα!Κατωτερη αμοιβη δεν υπαρχει με την εννοια οτι ισχυουν πολλες επιχειρισιακες συμβασεις αλλα ενας χαμηλος μισθος θαναι γυρω στα 800ευρω!Στην οικοδομη ενας αλλοδαπος εργατης μπορει να αμοιβεται ακομη και με 5-6 ευρω την ωρα!Αλλα ενας καλος τεχνιτης εχει 100ευρω μεροκαματο...

            Οταν στη γερμανια το ποσοστο ανεργιας βρισκεται στο 7,1% η ισπανια εμφανιζει ανεργια 20,1% ενω το ποσοστο διαμορφωνεται ανω του ευρωπαικου μεσου ορου και στην ελλαδα,στην ιρλανδια και την πορτογαλλια!

            Αυτα καταφερα να γραψω απο την σημερινη εφημεριδα του ελευθερου τυπου σαν γενικα!!!Πιστευω ολα αυτα και αυτα που γραφουν παιδια εδω μεσα να ειναι καπως αισιοδοξα για το μελλον εξω κατι που εχουν αναγκη να δουνε ανθρωποι που σκοπευουν να κανουν νεα ξεκινηματα στη ζωη τους κρατωντας φυσικα παντα μια πισινη καθως οποιος δεν τα βιωνει δεν μπορει ναναι και σιγουρος για τις καταστασεις εκει...
            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

            Comment


              Originally posted by Tweety View Post
              Καλημέρα σας. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, αλλά ελπίζω να προσαρμοστώ γρήγορα.Και εγώ, όπως πολλοί συμπατριώτες μας, στα πλαίσια της απόδρασης απο την Ελλάδα, αναζητώ τους τρόπους. Είμαι γιατρός, που δεν μιλά όμως γερμανικά. Πιστεύω οτι ο καλύτερος τρόπος για να τα μάθεις είναι να ζείς στη χώρα αυτή. Ζωή όμως, χωρίς δουλειά δεν συνάδει. Το καλύτερο, είναι ο συνδυασμός των δύο. Ιδανικό θα ήταν να εργαστώ δίπλα σε κάποιο έμπειρο συνάδελφο και ταυτόχρονα να μάθω τη γλώσσα. Υπάρχει κάποιος συνταξιδιώτης της ζωής που θα μπορούσε να βοηθήσει?
              ψαξε στις σελιδες απτα νοσοκομεια και τις αγγελιες
              και παρε τηλεφωνα και ρωτα
              εξαρταται φυσικα και απτην ειδικοτητα κτλ

              Για να εργαστεις σαν γιατρος εδω θελει να εχεις τουλαχ επιπεδο B2, το καλυτερο θα ηταν να ειχες C1

              Ωστοσο πολλες πανεπιστημιακες προσφερουν θεσεις για Gastärzte οπου μπορεις με τα αγγλικα να μπεις αλλα δεν θα πληρωνεσαι κανονικα θα ειναι κατι σαν πρακτικη.
              Η μια αλλη προοπτικη μεσω ερευνας. Να κανεις δηλ καποιο διδακτορικο και να κανεις αιτηση για υποτροφια

              Comment


                παιδια δουλεια σαν οδηγος φορτηγου γ κατηγ η λεοφωρειου η κρεοπωλης μποω να βρω

                Comment


                  στην γερμανια μαλλον ειναι καλυτερα..

                  Comment


                    Originally posted by ELINA View Post
                    kalimera.mporeite na mou peite sas parakalw pou me sumferei perissotero na metafrasw ta xartia mas.sth ellada h germania?
                    καλημερα.πιστευω στην ελλαδα ειναι καλυτερα γιατι απο οτι μου εχουν πει στη γερμανια αργουν και κοστιζει πολυ.εγω εκανα μεταφραση σε 5 εγγραφα και πληρωσα 37 ευρω και σε μια βδομαδα ηταν ετοιμα.

                    Comment


                      geia sas se olous eimai 42 eton kai meno athina . exo genithei sti germania exo paei ekei sxoleio opote ksero ti germaniki glosa. pigenoerxomoun germania ellada panta mexri pou teleftaia douleba se estiatorio sto berolino . exo bebea paei se polees poleis tis germanias.edo kai merika xronia eimai ellada alla me oli aftin tin katastasi thelo na epistrepso sti germania.tha protimousa berolino alla an den mporeso ekei as einai se opoiadipote alli poli. skeftomai na doulepso se estiatorio eliniko mias kai den exo ekei dikous mou pou tha mporousan na boithisoun. giati apo sukgeneis den perimeno.an mporei kapoios na boitheisei kai brisketai berolini ia se alli poli as steilei ena minima sto greekman901@hotmail.com akoma kai gia gigkatikisei eimai anoixtos. i an kserei kapoio estiatorio. na diloso oti eimai kai kommotis isos afto boitheisei perisotero se anazitisei ennalaktikis douleias.

                      Comment


                        Originally posted by brvde View Post
                        καλημερα.πιστευω στην ελλαδα ειναι καλυτερα γιατι απο οτι μου εχουν πει στη γερμανια αργουν και κοστιζει πολυ.εγω εκανα μεταφραση σε 5 εγγραφα και πληρωσα 37 ευρω και σε μια βδομαδα ηταν ετοιμα.
                        θά θέλα να σε ρωτήσω που έκανες τις μεταφράσεις γιατί εμένα μου ζητούν εξοφρενικά διαφορετικό ποσό . 35 ευρω την σελίδα
                        Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                        Comment


                          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ

                          Comment


                            Γεια σας και απο εμενα μετα απο αρκετο καιρο! Μπηκα μονο για νας πω κι εγω τα νεα μας και να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που δωσατε και μας βοηθησαν να ξεκινησουμε!
                            Λοιπον ο αντρας μου βρισκεται στο Μανχαιμ απο τις 4 του μηνα. Φιλοξενειται στο σπιτι ενος φιλου μας και ευτυχως θα μεινει εκει μεχρι να βγαλει καποια χρηματα για να πιασει σπιτι και να ανεβουμε κι εγω με τον μικρο μας!
                            Δηλωθηκε απο την αρχη σαν κατοικος δινοντας ταυτοτητα (δεν του εχουν ζητησει πουθενα διαβατηριο) και ολα τα αλλα χαρτια που ανεφεραν και οι αλλοι παραπανω. Δεν ειχαμε κανει μεταφραση απο Ελλαδα (ουτε καν την σφραγιδα αποστηλαι δεν βαλαμε) γιατι ο φιλος μας ειπε (οπως κι εγινε) πως εκει με ελαχιστα χρηματα στους ανθρωπους της κοινοτητας κανεις την δουλεια σου.
                            Βρηκε δουλεια σαν οδηγος φορτηγου συρομενου σε ελληνα εχοντας ομως ολα τα διπλωματα απο Ελλαδα συν το adr και τα βυτια (αυτα για τους γνωστες του επαγγελματος). Για να κανει Γερμανικο το διπλωμα του πρεπει πρωτα να δουλευει εδω καποιους μηνες (για να αποδεικνυεται οτι πρεπει να γινει) κι ετσι του ειπανε να το παει τον φεβρουαριο (λιγο πριν ληξει) για να το αφησει και να περιμενει το Γερμανικο. Αλλα ως τοτε μπορει να δουλευει κανονικα. Μια καθυστερηση υπηρξε με τον ηλεκτρονικο ταχογραφο αλλα τελειωσε κι αυτο και απο Δευτερα πρωτα ο θεος θα ξεκινησει επιτελους δουλεια!!! Ο μισθος ειναι αρκετα καλος και δεν θα λειπει νυχτα απο το σπιτι, ουτε Σαββατοκυριακα αλλα φυσικα θα δουλευει 13 - 14 ωρες σιγουρα. Τι να κανουμε! Τουλαχιστον εκει θα εχει δουλεια γιατι εδω ειχε σαλταρει να καθεται!
                            Αφου παρει 1-2 μισθους θα κοιταξει και για σπιτι για να ανεβουμε και εμεις! Ανυπομονω οσο δεν φανταζεστε!
                            Οσο σκεφτομαι οταν το πρωτοακουσα σαν ιδεα να μου το λεει και του εκοψα την κουβεντα.... Ουτε που το φανταζομουν... Τωρα ανυπομονω. Ειναι πολυ δυσκολο να χωριζεται ετσι μια οικογενεια. Και αυτο το πραγμα που μας καταντησαν εδω δεν θα τους το συγχωρησω ποτε. δεν θελω να ζω σε μια χωρα που δεν σεβετε τιποτα και κανεναν.
                            Οσο για μενα (για οσους δεν εχουν διαβασει τα πρωτα ποστ μου, ειμαι ηθοποιος) δεν με ενδιαφερει αν θα μπορεσω καποτε να ξαναδουλεψω στην τεχνη μου πια. Επαψε πια να με ενδιαφερει και η ποιοτητα ζωης. Ζωη απλα ψαχνω, για το παιδι μου τον αντρα μου και εμενα! Γιατι και οσο ειμασταν ολοι εδω δεν ζουσαμε, αλλα ακομα χειροτερα τωρα που χωριστηκαμε (και εμενα και αυτο μου φαινεται πολυ) ζωη δεν εχουμε.

                            Συγνωμη αν σας κουρασα.
                            Οταν ανεβω κι εγω θα εχω να σας πω κι αλλα για σπιτια εξοδα κ.τ.λ.
                            Παντως αφου τα βγαζουμε ακομα περα στην Ελλαδα χωρις λεφτα, σιγουρα θα τα καταφερουμε ολοι μας καπου με εναν καλο εστω μισθο!

                            Comment


                              Γεια σας και απο εμενα μετα απο αρκετο καιρο! Μπηκα μονο για νας πω κι εγω τα νεα μας και να σας ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που δωσατε και μας βοηθησαν να ξεκινησουμε!
                              Λοιπον ο αντρας μου βρισκεται στο Μανχαιμ απο τις 4 του μηνα. Φιλοξενειται στο σπιτι ενος φιλου μας και ευτυχως θα μεινει εκει μεχρι να βγαλει καποια χρηματα για να πιασει σπιτι και να ανεβουμε κι εγω με τον μικρο μας!...................................!
                              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ironmum...ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ...ΜΑ ΠΑΩ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΩΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΒΡΩ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 2-3 ΜΙΣΘΟΥΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ......... ΚΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΜΑΝΧΑΙΜ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝΕ .ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ (Ludwigshafen).
                              ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΜΑ 5 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ..
                              Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΠΩΣ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ; ΑΠΟ ΕΔΩ, Η ΠΗΓΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΨΑΞΕ ;
                              ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ,,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

                              Comment


                                ironmum ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
                                ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ;

                                Comment

                                Working...
                                X