Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Να κανω μια διορθωση για τα διδακτρα:
    Β2.1 -2 Μηνες- 640ευρω
    Β2.2 -2 Μηνες- 640ευρω
    C1 (TestDAF/DSH) -2 Mηνες- 640ευρω (o στοχος μου,μακαρι να βρω δουλεια συντομα,αλλιως θα συνεχισω οσο εχω οικονομικη δυνατοτητα,οντας ανεργη!)

    Comment


      Καλώς ήρθες λοιπόν Κατερίνα, με το καλό να σου πάνε όλα δεξιά. Πάμε στο ίδιο σχολείο, βεβαία εγώ ξεκινάω το C1 το Σεπτέμβριο γιατί τώρα έχουμε διακοπές, (τελείωσα το Β2.2 στις 19/7) Θα χαρώ πολύ αν θέλεις να τα πούμε και απο κοντά.
      making the wrong move at the right time

      Comment


        Originally posted by katerfit View Post
        αλλες με παιρνει απο κατω....
        Ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαινεται

        Comment


          @κατερίνα, αρετή

          πως σας φάνηκε το συγκεκριμένο φροντιστήριο;
          σπίτι βρήκατε εύκολα; περιοχή/τιμή;

          Comment


            Το σχολειο ειναι αρκετα καλο αλλα εξαρταται και σε τι δασκαλο θα πεσεις. Παντως σε γενικες γραμμες μην περιμένεις πολλά απο τα σχολεια, πρεπει να διαβαζεις και μονος σου πολυ.Σπιτι εκανα περιπου 2 μηνες να βρω, ειδα πανω απο 30 σπιτια.Βεβαια ειχα και την extra δυσκολια με τον σκυλο. Βρηκα σπιτι τελικα στο Hochdorf Eberdingen 24km εξω απο τη Stuttgart. 640 ευρω ζεστο 70τ.μ.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              den gnorizo ean yparxoun toso mikra spitia, alla sigoura yparxoun enoikiazomena domatia,,, ekei oi times poikiloun (200-me300 erw) apo oti exw akousi me tin 8ermansh mazi! alla pezi rolo se pia perioxi k to poso skopeyeis na katsis se auta ta domatia, (katopin synenohsis me ton idioktiti!)
              Originally posted by Apisteftos View Post
              Μια ερώτηση φίλε τα 11-12 τετραγωνικά πόσο κοστίζουν;;

              Comment


                Καλησπέρα σε ολους-ες !!εχει κανα 2μηνο που βρίσκομαι κοντά Στουτγκάρδη!είμαι ολομοναχος περα απο καποιους γνωστους.τα βρισκω σχετικά ευκολα τα πραματα ,αρκει να ξερεις καλα την γλωσσα.οποιος-α θελει να βρεθουμε και από κοντα για κανα καφε ας στειλει π.μ !!! καλη συνεχεια!!

                Comment


                  Γεια σε ολους ... λογω φορτου εργασιας εχω να παρακολουθησω το φορουμ κανα δυο βδομαδες.. βλεπω η παρεα μεγαλωνει ομως.Καλη τυχη και καλο κουραγιο σε οσους προσφατα την κοπανησαν.. μαλλον εγω θα αφησω την Κρητη τελευταιος φετος :P και αν...
                  Better Think twice instead once

                  Comment


                    οχι δεν θα την αφησεις εσυ τελευταίος είμαι και εγω !!!!!

                    Comment


                      Σας ευχαριστω ολους!
                      @ Jimathens , @ Milu( οι συγγενεις δεν θελησαν να βοηθησουν τελικα!!! ) ,
                      @Areti (θα σου στειλω μνμ) να ειστε καλα!
                      Ειμαι σιγουρα πιο κοντα στο στοχο. Στελνω συνεχεια Βιογραφικα. Πηγα στο Agentuer fuer Arbeit, μια ωρα μιλουσα με την συμβουλο,πρεπει κι αλλο ,λεει, να βελτιωσω την γλωσσα..

                      Απο το σχολειο ειμαι πολυ ευχαριστημενη, 4 ωρες την εβδομαδα,20 το μηνα, αλλα οπως ειπε και η Αρετη θελει και προσωπικη μελετη.

                      Δωματιο ειχα κλεισει απο Ελλαδα, ενας μακρινος ξαδερφος μου ειπε για αδειο δωματιο στο
                      3αρι σπιτι που εμενε, δινω 200 ευρω ( μαζι με κοινοχρηστα). Πολυ καλα, ΑΛΛΑ ολα τα αλλα εινα χαλια, ο Hauptmieter ειναι ενας πιτσιρικας 25χρονος Γερμανος, που δεν πληρωνει εδω και μηνες, παρολο που δουλευει, ο ιδιοκτητης δεν μπορει να τον διωξει, προστατευεται απο το νομο μεχρι 3 μηνες, χαρτια προειδοποιησης ερχονται καθε μερα, κανει φασαρια, δυνατη μουσικη μεχρι τις 3 το πρωι, λειπουν τα φαγητα μας, τις προαλλες μας κλειδωσε την κουζινα για μια μερα(τωρα παιρνω ξερη τροφη στο δωματιο), αλλαξε κλειδαρια και δεν μπορουσαμε να μπουμε στο σπιτι, παρολο που κλειδωνω το δωματιο,εχει αντικλειδι ....δεν στεκει καλα στα μυαλα,αλλα ειναι εφυεστατος! Με τα χαρτια βεβαια με βοηθησε, μαζι πηγαμε στις υπηρεσιες, τον ρωτησα για φθηνο ποδηλατο,την επομενη μου βρηκε,ρωτησα ποσο, δεν πηρε χρηματα, σχεδον καινουργιο (καταλαβαινετε) !!!
                      ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ... τι να κανω? ο ξαδερφος μου λεει υπομονη μεχρι να βρω δουλεια για μπορεσω να νοικιασω μονη ...
                      Ζω ΜΙΑ ΦΡΙΚΗ ...εξω απο το σπιτι ειναι ολα τοσο καλα και οργανωμενα...θα κανω υπομονη!
                      Δεν εχω που να τα πω ,ειμαι μονη και ξεσπασα, περιμενω τις απαντησεις σας.....

                      Comment


                        Originally posted by katerfit View Post
                        Σας ευχαριστω ολους!]
                        ρωτησα για φθηνο ποδηλατο,την επομενη μου βρηκε,ρωτησα ποσο, δεν πηρε χρηματα, σχεδον καινουργιο (καταλαβαινετε)
                        Κάποιος το κλαίει το ποδηλατάκι!!!

                        Δεν είναι λίγες 4 ώρες τι βδομάδα για μαθήματα;Είναι αυτό που έγραψες πριν 640Ε για 2 ή 3 μήνες;

                        Comment


                          Ναι...καποιος το κλαιει!

                          Βγαινουν 320 το μηνα.. πιστεψε με, μετα απο 4 ωρες ,ακουγοντας και προσπαθωντας να καταλαβεις τα παντα απο γερμανους φιλολογους (ειναι αψογοι) ... φευγεις με βαρυ κεφαλι...και εχεις και εργασιες για το σπιτι,αλλες 2 ωριτσες, ψαχνοντας τις αγνωστες λεξεις και λυνοντας μετα την ασκηση.
                          Ειναι ακριβουτσικα, μα στην Ελλαδα το καθε επιπεδο ξεκινα διαρκει μια σχολικη χρονια σε φροντηστηριο και πληρωνεις επισης αρκετα...900 ευρω μου ζητουσε ενα φροντηστηρι στη ελλαδα για προετοιμασια Β, απο τον Σεπτεμβρη, μεχρι τις εξετασεις Ιουνιου, αλλα προετοιμαστηκα μονη ολο το χειμωνα (ακομα τα πτυχια δεν τα εχουν στειλει!)
                          Εντυπωση μου εκανε το οτι στα Volkhochschule που ρωτησα, πριν αποφασισω, ηταν επισης γυρω στο
                          300αρι το μηνα, αλλα ξεκινανε Σεπτεμβρη... ετσι προτιμησα αυτο το φροντηστηριο.

                          Comment


                            Sorry Dealer ειμαι πολυ αναστατωμενη με αυτα που περναω...

                            4 ωρες την ημερα = 20 ωρες την εβδομαδα

                            Comment


                              Παιδια Γεια σας !!

                              Μπηκα πολυ γρηγορα να σας πω τα τελευταια νεα.
                              Εμεις τελικα δεν τα καταφεραμε στην Στουτγκαρδη.Οχι ομως γιατι ηταν ακατορθωτο αλλα επειδη μας προεκυψε μια πολυ καλη θεση στην Αγγλια.
                              Ο αντρας μου αυτη την στιγμη βρισκεται στην Αγγλια και ηδη εργαζεται 2 εβδομαδες και τα πραγματα πανε παρα πολυ καλα.
                              Ελπιζουμε και εμεις μεχρι τον Οκτωμβριο να ειμαστε εκει.Σιγουρα ολα εκει θα ειναι πολυ πιο ευκολα για μας..Εμενα τα αγγλικα ειναι η μητρικη μου γλωσσα και ο αντρας μου τα μιλαει παρα πολυ καλα..
                              Ηδη ολα φαινονται να μπαινουν στην θεση τους..
                              Τι να πω,για αλλου πηγαιναμε αλλου καταληξαμε..Πως τα φερνει η ζωη..

                              Οσο αφορα την Γερμανια παιδια ολα καλα αλλα η γλωσσα ηταν το κυριοτερο προβλημα!
                              Δουλειες αφθονες ειλικρινα.Δεν υπηρχε πορτα που να μην χτυπησε ο αντρας μου και να μην θελανε προσωπικο αλλα χωρις την γλωσσα δεν γινεται τπτ.Μην εχετε αυταπατες πως φτανουν τα Αγγλικα.
                              Οι Γερμανοι φιλοξενοι και ευγενικοι..Οι Ελληνες που ζουν χρονια εκει το αντιθετο..Οι πλειοψηφια τουλαχιστον..
                              Ευχομαι σε ολους τα καλυτερα!Καλη τυχη !!!
                              Ισως αργοτερα να μπω να δας δινω τις πληροφοριες μου για την Αγγλια για οσους ενδιαφερονται!

                              Comment


                                Originally posted by simone View Post
                                Παιδια Γεια σας !!

                                Μπηκα πολυ γρηγορα να σας πω τα τελευταια νεα.
                                Εμεις τελικα δεν τα καταφεραμε στην Στουτγκαρδη.
                                Οχι ομως γιατι ηταν ακατορθωτο αλλα επειδη μας προεκυψε μια πολυ καλη θεση στην Αγγλια.

                                Τι να πω,για αλλου πηγαιναμε αλλου καταληξαμε..Πως τα φερνει η ζωη..

                                Ευχομαι σε ολους τα καλυτερα! Καλη τυχη !!!
                                Συγχαρητήρια Simone. Παρακάμψατε ένα μεγάλο πρόβλημα την γλώσσα. Σίγουρα στην Αγγλία θα νιώθεις ποιο άνετα. Σας εύχομαι να σας πάνε όλα καλά!

                                Comment

                                Working...
                                X