Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Pou einai ola auta ta kala paidia edw mesa ki egw den ta exw gnwrisei?
    Xwris glwssa den kanete tipota, menw ston theio mou ena mina kai thelei na me kinigisei. Apelpisia kai apogoiteusi, exw faei trelo doulema kai koroidia apo pollA PATRIOTAKIA pou exw gnwrisei edw sti Frankfurti. Makria apo tous dikous MAS, mathete Germanika kai kali tyxi.
    PATRIOTAKIA...ELLINAS DEN GENNIESAI, OUTE GINESAI...KATANTAS..

    Comment


      #77
      Originally posted by The_Ghost View Post
      PATRIOTAKIA...ELLINAS DEN GENNIESAI, OUTE GINESAI...KATANTAS..
      Αυτό ακριβώς!!!!!!!

      Comment


        #78
        Originally posted by australian View Post
        Αυτό ακριβώς!!!!!!!
        ΜΕΓΑΛΗ Αλήθεια!

        Comment


          #79
          Originally posted by The_Ghost View Post
          ELLINAS DEN GENNIESAI, OUTE GINESAI...KATANTAS..
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #80
            Ο καθένας βλέπει τα πράγματα απο τη μεριά του. Εγώ θα πω ότι αυτή τη στιγμή οπουδήποτε εκτός της Ελλάδας τα πράγματα είναι καλύτερα. Η Γερμανία σίγουρα δεν είναι παράδεισος...είναι όμως πολύ καλύτερα απο το χάος της Ελλάδας. Δυστυχώς για τους ανειδίκευτους τα πράγματα εδώ είναι δύσκολα και αν δεν γνωρίζουν τη γλώσσα δυσκολότερα έως ακατόρθωτα. Δουλείες το έχω ξαναπει ότι υπάρχουν, υπάρχουν όμως και προϋποθέσεις για να μπορέσεις να βρεις δουλειά. Όσοι δεν είστε καλά οργανωμένοι και έρχεστε εδώ με μια βαλίτσα και ότι κάτσει τότε θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί για να βρείτε κάτι. Όσοι στηρίζεστε σε ότι σας τάζει ο καθένας ή περιμένετε βοήθεια απο τους άλλους θα πρέπει επίσης να είστε πολύ τυχεροί για να βρείτε κάτι. Για όσους έχουν κάποια ειδικότητα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και πάλι όμως η γλώσσα είναι σημαντικός παράγοντας.
            Οι γερμανοί είναι όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι αυτού του πλανήτη: δίκαιοι, άδικοι, ρατσιτσές, φιλικοί, εχθρικοί, ζηλιάριδες, υπομονετικοί, εξυπηρετικοί, επιφυλακτικοί κ.ο.κ. Λόγω της δουλειάς μου μέχρι στιγμής έχω συναντήσει πολλούς διαφορετικούς τύπους ανθρώπων σημασία έχει πως εγώ και ο καθένας μας τους αντιμετωπίζουμε και πως αφήνουμε αυτά που συναντάμε καθημερινά να μας επηρεάσουν. Τέλος θεωρώ πολύ μικρό το χρονικό διάστημα που είμαι εδώ (22/1/12) για να μπορέσω να πω με σιγουριά ότι ξέρω τους γερμανούς και τη Γερμανία.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              #81
              Originally posted by Areti View Post
              Ο καθένας βλέπει τα πράγματα απο τη μεριά του. Εγώ θα πω ότι αυτή τη στιγμή οπουδήποτε εκτός της Ελλάδας τα πράγματα είναι καλύτερα. Η Γερμανία σίγουρα δεν είναι παράδεισος...είναι όμως πολύ καλύτερα απο το χάος της Ελλάδας. Δυστυχώς για τους ανειδίκευτους τα πράγματα εδώ είναι δύσκολα και αν δεν γνωρίζουν τη γλώσσα δυσκολότερα έως ακατόρθωτα. Δουλείες το έχω ξαναπει ότι υπάρχουν, υπάρχουν όμως και προϋποθέσεις για να μπορέσεις να βρεις δουλειά. Όσοι δεν είστε καλά οργανωμένοι και έρχεστε εδώ με μια βαλίτσα και ότι κάτσει τότε θα πρέπει να είστε πολύ τυχεροί για να βρείτε κάτι. Όσοι στηρίζεστε σε ότι σας τάζει ο καθένας ή περιμένετε βοήθεια απο τους άλλους θα πρέπει επίσης να είστε πολύ τυχεροί για να βρείτε κάτι. Για όσους έχουν κάποια ειδικότητα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και πάλι όμως η γλώσσα είναι σημαντικός παράγοντας.
              Ακριβώς έτσι είναι Αρετή. Ο άντρας μου ήρθε Γερμανία πριν 2 μήνες περίπου, δουλεύει καλά αλλά αυτό έγινε ΜΟΝΟ επειδή είχαμε συγγενείς και μας βοήθησαν, δεν έχουμε καμιά ψευδαίσθηση ότι αν δεν μας βοηθούσαν, θα είχε και πολλές πιθανότητες να βρει δουλειά μιας και δεν μιλάει γερμανικά. Το πολύ να ξόδευε και τα τελευταία μαζεμένα με κόπο λεφτά μας, πάνω στην προσπάθεια. Και σε αυτόν άλλοι φίλοι τα ίδια του λένε, όποιος ξέρει γερμανικά, θα βρει δουλειά, η γλώσσα είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, εννοείται. Να σημειώσω κι εγώ ότι οι γερμανοί του φέρονται πολύ φιλικά, δεν έχει αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα και είναι αρκετά αισιόδοξος, όσο το επιτρέπει η κατάσταση, βέβαια...

              Comment


                #82
                καλησπερα σε ολους...οπως κ πολυ αλλοι απο ελλαδα ετσι κι εγω μετα απο 18 χρονια δουλεια ως μηχανικος αυτοκινητων τωρα ειμαι ανεργος,ετσι αποφασησα να ανεβω γερμανια για μια πιο αξιοπρεπες ζωη..κανω γερμανικα εδω κ 3 μηνες κ πιστευω μεχρι 29 ιουλιου που θα ΦΥΓΩ να ειμαι σε καλο δρομο....σας ευχομε ολους καλη τυχη θετικη ενεργεια κ πιστευω καποια στιγμη να βρεθουμε ολοι μαζι απο κοντα κ να χαμογελαμε...sorry αν σας κουρασα ειναι η πρωτη μου επισκεψη στο patriotaki..

                Comment


                  #83
                  Apelpisia kai apogoiteusi, exw faei trelo doulema kai koroidia apo pollA PATRIOTAKIA pou exw gnwrisei edw sti Frankfurti
                  Και που να δεις τι τρελο δουλεμα και κοροιδια πεφτει εδω μεσα και στο αλλο μεταναστευτικο φορουμ!!!
                  Απο την αναποδη ομως.....''τι ωραια που περναμε στην Σουηδια'' (αλλα μας εχει φαει η πληξη,γι αυτο ειμαστε ολη μερα εδω μεσα στο τσατ)............''δεν ξερουμε κανεναν και βρηκαμε δουλεια σε 3 μερες'' (κανεναν,εκτος απο τον θειο τον Μπαμπη που μας φιλοξενει και κατι μας βρηκε)............στην Ελλαδα πιναγαμε (αλλα πως να καταθεσουμε στην τραπεζα του εξωτερικου τα 20.000?).......''για να πετυχεις πρεπεις να δουλεψεις σκληρα'' (αλλα βεβαια εμεις καθομαστε,μαθαινουμε γλωσσα και τρωμε απο τα νοικια που εισπρατουμε στην Ελλαδα).......και αλλα πολλα....

                  Και φυσικα απο αυτους που ζουν χρονια εξω και δουλευουν κανονικα,δεν γραφει κανενας!!!

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by mitsos32 View Post
                    Και που να δεις τι τρελο δουλεμα και κοροιδια πεφτει εδω μεσα και στο αλλο μεταναστευτικο φορουμ!!!
                    Κοίτα mitsos32 άμα δεν σου αρέσει αυτό το φόρουμ μπορείς απλά να μην το επισκέπτεσε. Πολύ εύκολα κάνεις κριτική για το τι κάνει ο καθένας. Το τι αγώνα ρίχνουμε όλοι εδώ στην Γερμανία απο τους Νεομετανάστες δεν μπορείς να το ξέρεις μάγκα μου, και πόσο δύσκολη είναι η ζωή για κάποιον που ούτε είχε φανταστεί ότι θα αναγκαστεί να μεταναστεύσει στην ζωή του. Αν θέλεις μάθε το, ότι Ναι εδώ στην Γερμανία τα πράματα είναι αξιοκρατικά και δεν χρειάζεσαι τον "μπάρμπα" για να μπείς στην δουλείτσα όπως στην Ελλάδα. Λοιπόν αμα γουστάρεις Ελλάδα άραξε και πιές την φραπεδούμπα σου και άσε τους υπόλοιπους να ονειρεύονται κάτι καλύτερο για την ζωή τους.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by kosofos View Post
                      ... άσε τους υπόλοιπους να ονειρεύονται κάτι καλύτερο για την ζωή τους.
                      Συμφωνώ, επαυξάνω και συμπληρώνω:
                      και για τα παιδιά τους.

                      Εμείς σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο μετανάστευσης (όπως είχα γράψει και στο θέμα "Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα" του φόρουμ στις 23-04-2012).

                      Το πρώτο βήμα είναι να πάω για 4 μέρες (2-6 Ιουνίου) στο Μόναχο για να μιλήσω με 2-3 γνωστούς (απλά γνωστούς, όχι φίλους) για να δω κατά πόσο μπορώ να έχω βοήθεια σε διαδικαστικά και πρακτικά θέματα (για παράδειγμα αναζήτηση κατοικίας κλπ).
                      Θα μπορούσα να τους πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω, αλλά θεωρώ ότι από κοντά σίγουρα συζητάς καλύτερα, συζητάς νέες απορίες που δημιουργούνται και σε παίρνει και ο συνομιλητής σου πιο σοβαρά. Πιστεύω ότι θα σκεφτεί "αφού ήρθε μέχρι εδώ μόνο και μόνο για να ρωτήσει, το πάει για σοβαρά". Πιθανόν να κάνω και λάθος, αλλά δεν έχω να χάσω και πολλα πράγματα πέρα από τα έξοδα του ταξιδιού.

                      Αν κάποιο μέλος του φόρουμ βρίσκεται στο Μόναχο και έχει λίγο χρόνο στο διάστημα Σάββατο 2 Ιουνίου- Τρίτη 5 Ιουνίου, πολύ θα χαιρόμουν να πιω μαζί του μια Paulaner Weißbier και να ρωτήσω πιθανές απορίες.

                      Comment


                        #86
                        Originally posted by kosofos View Post
                        Κοίτα mitsos32 άμα δεν σου αρέσει αυτό το φόρουμ μπορείς απλά να μην το επισκέπτεσε. Πολύ εύκολα κάνεις κριτική για το τι κάνει ο καθένας. Το τι αγώνα ρίχνουμε όλοι εδώ στην Γερμανία απο τους Νεομετανάστες δεν μπορείς να το ξέρεις μάγκα μου, και πόσο δύσκολη είναι η ζωή για κάποιον που ούτε είχε φανταστεί ότι θα αναγκαστεί να μεταναστεύσει στην ζωή του. Αν θέλεις μάθε το, ότι Ναι εδώ στην Γερμανία τα πράματα είναι αξιοκρατικά και δεν χρειάζεσαι τον "μπάρμπα" για να μπείς στην δουλείτσα όπως στην Ελλάδα. Λοιπόν αμα γουστάρεις Ελλάδα άραξε και πιές την φραπεδούμπα σου και άσε τους υπόλοιπους να ονειρεύονται κάτι καλύτερο για την ζωή τους.
                        Πολυ ονειρεμενη ζωη θα ζησεις στο βουπερταλ...τι να σου πω....
                        Ονειρεμενη ζωη σε μια ''ονειρεμενη πολη''!!!
                        Καλυτερη να εισαι φυλακισμενος,παρα να δουλευεις και να ζεις σε πολεις σαν το βουπερταλ.

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by totos View Post
                          Πολυ ονειρεμενη ζωη θα ζησεις στο βουπερταλ...τι να σου πω....
                          Ονειρεμενη ζωη σε μια ''ονειρεμενη πολη''!!!
                          Καλυτερη να εισαι φυλακισμενος,παρα να δουλευεις και να ζεις σε πολεις σαν το βουπερταλ.
                          Καλησπέρα πατριώτη.
                          Γιατί σχολιάζεις ειρωνικά την προσπάθεια που κάνει κάποιος για ένα καλύτερο μέλλον λες κ σου είπε να πας να μείνεις εσύ εκεί...?
                          Αν σου πούνε να πας τότε κάνε ότι καταλαβαίνεις...!!!
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by jimathens View Post
                            Καλησπέρα πατριώτη.
                            Γιατί σχολιάζεις ειρωνικά την προσπάθεια που κάνει κάποιος για ένα καλύτερο μέλλον λες κ σου είπε να πας να μείνεις εσύ εκεί...?
                            Αν σου πούνε να πας τότε κάνε ότι καταλαβαίνεις...!!!
                            Ειχε σχολιο και για την σουηδια ο πατριωτης . Μαλλον ειναι το γνωστο ατομο παλι .....
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #89
                              Originally posted by totos View Post
                              Πολυ ονειρεμενη ζωη θα ζησεις στο βουπερταλ...τι να σου πω....
                              Ονειρεμενη ζωη σε μια ''ονειρεμενη πολη''!!!
                              Καλυτερη να εισαι φυλακισμενος,παρα να δουλευεις και να ζεις σε πολεις σαν το βουπερταλ.
                              Δεν μας λές τι επάγγελμα κάνεις ρε totos (μάλλον απο κανένα ανεκδοτο το έσκασες). Κάτσε παλικάρι μου εκεί που ζείς, φαίνετε την έχεις την καλή εσύ. Α και "ανέκδοτο" τώρα που σου γράφω (1.30) συνεχίζω και δουλεύω για να τα καταφέρω εδώ. Εσύ άντε σε κανα κλαμπάκι να το κουνήσεις ΝεοΕλληνα.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                #90
                                Αν θελεις να το παμε το πραγμα νομικα,να δουμε πως μπορειτε να δικαιολογησετε τις διαγραφες μελλων,μονο και μονο επειδη εχουν διαφορετικη γνωμη και ισως κακη εμπειρια απο την μεταναστευση τους στο εξωτερικο.

                                Τους διαγραφετε με την δικαιολογια οτι ειρωνευονται η δεν σεβονται,οταν πρωτα αυτοι δεχονται επιθεση και απλα απαντουν στις επιθεσεις.


                                Κανετε εσκεμμενη παραπληροφορηση σχετικα με την ζωη στο εξωτερικο,απο ατομα που δεν δουλευουν καν.
                                Οποιος εχει ζησει χρονια εξω και εχει διαφορετικη εμπειρια και γραψει κατι,διαγραφεται.

                                Ολα αυτα γιατι?
                                Γιατι το φορουμ πουλαει καλυτερα αν παρουσιαζει τα πραγματα θετικα?
                                Για τα κλικ των διαφημισεων της γκουγκλ ολη η ιστορια?

                                Μα τα κερδη που αποφερουν ειναι ελαχιστα(ουτε 100-200 ευρω τον χρονο),σε σχεση με την ζημια που κανετε στον κοσμο,να τον ξεσηκωνετε να σηκωνει τα λεφτα του απο την τραπεζα,να παραταει τις δουλειες του,για να παει να δοκιμασει να βρει μια παλοδουλεια εξω να παρει και εκει ενα μισθο πεινας,μιας και τα νοικια ειναι διπλασια απο οτι στην Ελλαδα.

                                Να γραφανε εδω μεσα κανονικοι μεταναστες,που ζουν χρονια και δουλευουν εξω ενταξει....αλλα αυτοι που γραφουν δεν κανουν τιποτα εξω.

                                Εν παση περιπτωση,εγω εχω σοβαροτερα θεματα να ασχοληθω και δεν εχω καμια ορεξη να κινηθω νομικα κατα του φορουμ για τις απαραδεκτες και αδικαιολογητες διαγραφες μελλων ,αλλα μην πατε και να βγειτε κι απο πανω.

                                ΥΓ.Το μηνυμα μπαινει και διαγραφεται συνεχως.Η διαχειρηση του φορουμ ειναι φασιστικη και εχουν το θρασσος και μιλανε απο πανω!!!

                                Comment

                                Working...
                                X