Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Turms στη Γερμανια εισαι?
    Χαιρομαι που καποιοι ξεχωριζουν τα σοβαρα και σημαντικα ζητηματα στη ζωη.

    Comment


      το θέμα των σούπερ market είναι πολύ σημαντικό όσον αφορά τον οικονομικό "προηπολογοσμο" μιας "οικογενιοας".
      στο θέμα υγείας εντάξει,είναι γνωστό ότι η γερμανία είναι η χαρά του υποχονδρίου.
      eγώ όμως αναφέρθηκα στα σούπερ market και να προσέχουνε όσοι πάνε επάνω τις υπερβολές που γράφονται.δεν ήμουν σίγουρος γιατί είχα 2 χρονια να κατεβω ελλάδα,αλλα έχω πάθει πλακα με τις τιμές σε όλα τα eidh.apo κει και πέρα είναι γνωστό ότι το φόρουμ έχει μια συγκεκριμένη γραμμή και δύσκολα μπορεί να γίνει κουβέντα.

      Comment


        Φίλε nikenike,
        εγώ πάντως που γράφω ελάχιστα στο forum, οπότε δε νομίζω να με συμπεριλαμβάνεις σε καμία "συγκεκριμένη γραμμή", επιβεβαιώνω ότι οι διαφορές στις τιμές των supermarket είναι πολύ φανερές. Την τελευταία φορά που βρέθηκα στη Στουτγκάρδη, πριν από μισό χρόνο περίπου, έκανα ένα είδος προσωπικής έρευνας: Σημείωσα σε ένα χαρτί τις τιμές κάποιων προϊόντων τα οποία χρησιμοποιώ κ στην Ελλάδα. Τις ίδιες μάρκες κ τα ίδια μεγέθη συσκευασίας. Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα έκανα την σύγκριση στα ίδια προϊόντα σε 2-3 ελληνικά supermarket, κ η αλήθεια είναι ότι έμεινα έκπληκτος. Μιλάμε για διαφορές όχι 5 και 10 λεπτών, αλλά για διαφορές που στο σύνολο του λογαριασμού βγαίνουν αρκετά ευρώ παραπάνω στα ελληνικά markets! Το ίδιο έκπληκτη έμεινε κ η Γερμανίδα κοπέλα μου που ήταν μαζί μου στη Αθήνα τον Ιανουάριο, όταν πήγε να αγοράσει συγκεκριμένη μάρκα αποσμητικού που χρησιμοποιεί, κ το πλήρωσε εδώ πάνω από 2ε ακριβότερα.
        Αυτό, σε συνδυασμό με τους κατά πολύ μεγαλύτερους μισθούς που απολαμβάνουν οι κάτοικοι της Γερμανίας, δίνει μια εικόνα για το πόσο πιο δύσκολη (και άδικη) είναι η καθημερινότητά μας εδώ, κ γιατί τόσο πολύς κόσμος ψάχνει διαφυγή σε ξένα κράτη.
        Όχι γιατί εκεί θα βγάλει πολλά λεφτά κ θα γίνει μεγιστάνας ή γιατί εκεί είναι ο Παράδεισος, αλλά γιατι εκεί η καθημερινότητά του θα είναι πιο βάτη, πιο ανθρώπινη, κ η σχέση προσφοράς-ανταπόδοσης τόσο εργασιακά όσο κ κοινωνικά είναι σαφώς πιο δίκαιη, με αποτέλεσμα να νιώθεις ως πολίτης λιγότερο θύμα. Λιγότερο μ***κας!

        Comment


          Theo85 εται ακριβως ειναι τα πραγματα.
          Σπυρο το φορουμ δεν ακολουθει καμια γραμμη.Εσυ ακολουθεις μια τακτικη απαραδεκτη και το εχεις παρακανει.
          Το θεμα ειναι να λεγονται αληθειες και τα πραγματα ως εχουν.
          Τα προιντα στα σουπερ μαρκετ της Γερμανιας,εκτος των λαχανικων,ειναι πολυ πιο φθηνα.Το εχω δει και εγω με τα ιδια μου τα ματια.
          Ημαρτον σταματα την εμμονη σου πια.
          Εισαι δυο χρονια εξω αλλα γραφεις μονο για παραπληροφορηση!

          Comment


            εγω που στην Ελλάδα πηγαινα συχνά για ψώνια μιας που ζώ χρόνια μόνος μου και προσπαθούσα να βρώ ποιοτικά και φτηνά προιόντα θα κατατάξω την γερμανία ως εξής
            λαχανικά = τα ίδια με Ελλάδα
            κρεατικά = ίδια με ελλάδα στα ποιο πολλά σουπερ μαρκετ εκτός απο μερικα που ειναι Discount που τα βρισκεις εως και 1 ευρώ φτηνότερα ( την δική τους μαρκα )
            τυριά = ίδια απλα ποιο πολυ ποικιλία εδώ σε τυριά
            Αποσμητικά - Απορρυπαντικά = ΚΛΑΣΕΙΣ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..η κοροιδία που πεφτει στην ένδοξη ΕΛΛΑΣ δεν λεγετε..Αποσμητικό γνωστό που παίρνω εγώ στην Ελλάδα 3.25 Nivea εδώ εχει 1.15 . 2+ ευρώ διαφορα..Σαμπουαν κτλπ ΑΠΕΙΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!

            επιπλα κτλπ = ποιο φτηνά στην γερμανία απο Ελλάδα στα γνωστά στέκια ( IKEA ktlp )
            Ηλεκτρονικά = Ποιο φτηνά στην Γερμανία και εχω και προσφατα παραδείγματα ενω τα κινητά ειναι τα ίδια..με την διαφορά ομως οτι π.χ το Galaxy 4 θα το παρεις με συμβολαιο απεριοριστα τζαμπε εδώ με 40 ευρώ ενω στην Ελλάδα το απεριοριστα ειναι 60 ευρώ το συμβολαιο και σε βαζουν να πληρωσεις και καμια 300ρα το κινητό..στην καλυτερη
            Αυτοκίνητα μηχανακια = Τιμες άπειρης απόστασης και απειρης διαφοράς συντήρησης με το εδω και ελλαδα
            Σπίτια = Ελλαδα ποιο φτηνα και καλυτερα και για αγορα και για νοικι
            Μεταφορές = Ελλαδα ποιο φτηνα - Γερμανια ποιο συνεπης μεχρι και δευτερολέπτων μπορω να πω..Το εισητήριο στην Ελλάδα μπορει να εχει 70λεπτα με 1 ευρώ αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το χρησιμοποιήσεις γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ερθει ποτε το λεοφωρειο-τραίνο .
            Internet-Τηλεφωνία = Ποιοτητα τιμές - Γερμανια καλύτερη και ποιο ποιοτική ...( 25 ευρώ πληρώνω για 50mbit Cable + Tzampe thlefwna )

            Αυτα απο μένα χωρίς αμφισβήτιση γιατι μπορω να τα αποδείξω και με αποδείξεις τα ψαχνω διαρκώς..βασικα απο τοτε που ηρθα γερμανια δεν κανω τιποτα αλλο ψαχνω συνέχεια να προσαρμοστώ και να μην με πιανουν κορόιδο.
            Και δεν εχω καμια γραμμη ουτε γωνία..
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              kalimera chris, poso symfono me osa grafeis, kai apo kato se ola, prepei na poume oti pas se opiodhipote katastima kai dhen stamatane na se xeretane, epomenos kai poly piotiki zoiiii mesa se ola, tha ithela na toniso oti stin germania yparxoun kai para pola spitia ftina gia na agoraseis!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to exo psaksei ayto!!! chris please enimerose me gia to internet sou pou grafeis 25 euro, dhen ksero fysika pos tha einai kolonia ayto

              Comment


                παιδιά νομίζω σε κάποια πράγματα υπερβάλουμε λιγάκι ,ούτε με σαμπουάν ούτε με αποσμητικά θα ζήσει μία οικογένεια,άλλα και ούτε με μακαρόνια ετικέτας supermarket στο 1,20ε.Το κόστος ζωής είναι πολύ σχετικό και πρέπει να αξιολογείτε ώς σύνολο κα όχι αποσπασματικά είδικά σε ένα φόρουμ σαν αυτό .Ανθρωποι πάιρνουν αποφάσεις ζωής διαβάζοντας εδω μέσα και δεν έχουμε δει νομίζω και λίγα ΒΟΗΘΕΙΑ χριστιανοί,από αποφάσεις που δεν λέω ότι παρθηκαν με γνώμονα τα info από το φόρουμ αλλά έστω και 1 απο αυτές να είναι έτσι υπάρχει πρόβλημα.Οι τιμές δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρουν κανένα (εκτός ίσως απο το πόσο έχει η ελληνική φέτα εκεί) αλλά η αγοραστική δύναμη.Πόσα παίρνω και τί μπορώ να κάνω με αυτά?'Οποιες και εαν είναι οι τιμές.
                Φαντάζομαι μια ποιό σαφή ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μπορεί να πάρει κάποιος από δω
                Numbeo - The biggest Internet Database about Cost of Living, Housing Indicators and many other informations about cities and countries!
                γιατί νομίζω 10 Post στην σειρά με σχόλια του τύπου "εδω η σκυλοτροφή έχει τόσο,στην ελλάδα μας κλέβουνε" δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.
                φιλικά

                Comment


                  καλημερα, εγω εχω vodaphone με 40 ευρω εχω απεριοριστο ιντερνετ σταθερα εντος και εκτος Γερμανιας θα ηθελα να ρωτησω τι παιζει με το ρευμα, εχω την yellow strom, δεν εχω καταλαβει καλα ειναι αναλογα με τα ατομα που ειναι στο σπιτι το ποσο που πληρωνουμε και στο τελος του χρονου σου επιστρεφουν πισω λεφτα εαν εχεις καψει λιγοτερο??

                  Comment


                    kalimera blacktulip!! gia to reyma ego exo REW, plirono peripou, 50 euro to atomo, ean dhen eisai kala oikonomika, tous perneis tilefono kai tous les tha ithela parakalo na pliroso apo 100 euro pou dhikaioume, ama mporo na kano tin miniai dhosei mou 60 euro, sto kanoune, tora sto telos tou xronou, kanoun tin metrisi me kilovatores, kai vlepoune, poso dhineis kathe mina, 60euro, epi 12 mines, vgazei ena poso aytos , 700 euro, ala exeis ksodhepsei me toso kilovatores sou leei 1000 euro, dhose mas ala 300 euro, epomenos, dhen einai panta oti sou ta gyrizoune piso kai olas, mporei kai na sta paroune, emena mou pirane 400 euro piso, !!! ean exeis kapsei omos ligotera me aytin tin logkiki sou ta epistrefoune piso ksana, epomenos perimene na klisei o xronos sou

                    Comment


                      veronica εμεις ειμαστε 5μελης δηλ. 250ευρω το μηνα χαχαχαχα!!!θα τρελαθω... εγω πληρωνω τωρα 128ε αρα εχεις δικιο γιατι δεν μου το διευκρινιζανε μου ελεγαν καποιοι οτι πληρωνουν 50ευρω τον μηνα και αναρωτιομουν τι γινεται...τωρα θελω να μαθω απο τον σποιτονυκοκυρη ποιες ωρες παιζει με νυχτερινο ειναι οπως η ελλαδα?

                      Comment


                        dhen einai opos stin eladha ta oraria, ala nomizo oti exei nyxterino, ala ksereis dhen afinoune plintira ekeini tin ora, giati akougete leei... apagoreyete genikotera, tora ti na sou po rota ton, ksereis ego anagkastika na paro plintirio edho pou kanei eksikonomisi energeias kai nerou, !!! anagkastika,, apo to 400 pou plirosa tora , kai na fantasteis eimouna se mikro spiti.... gkarsoniera

                        Comment


                          Originally posted by shadowfields View Post
                          παιδιά νομίζω σε κάποια πράγματα υπερβάλουμε λιγάκι ,ούτε με σαμπουάν ούτε με αποσμητικά θα ζήσει μία οικογένεια,άλλα και ούτε με μακαρόνια ετικέτας supermarket στο 1,20ε.Το κόστος ζωής είναι πολύ σχετικό και πρέπει να αξιολογείτε ώς σύνολο κα όχι αποσπασματικά είδικά σε ένα φόρουμ σαν αυτό .Ανθρωποι πάιρνουν αποφάσεις ζωής διαβάζοντας εδω μέσα και δεν έχουμε δει νομίζω και λίγα ΒΟΗΘΕΙΑ χριστιανοί,από αποφάσεις που δεν λέω ότι παρθηκαν με γνώμονα τα info από το φόρουμ αλλά έστω και 1 απο αυτές να είναι έτσι υπάρχει πρόβλημα.Οι τιμές δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρουν κανένα (εκτός ίσως απο το πόσο έχει η ελληνική φέτα εκεί) αλλά η αγοραστική δύναμη.Πόσα παίρνω και τί μπορώ να κάνω με αυτά?'Οποιες και εαν είναι οι τιμές.
                          Φαντάζομαι μια ποιό σαφή ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ μπορεί να πάρει κάποιος από δω
                          Numbeo - The biggest Internet Database about Cost of Living, Housing Indicators and many other informations about cities and countries!
                          γιατί νομίζω 10 Post στην σειρά με σχόλια του τύπου "εδω η σκυλοτροφή έχει τόσο,στην ελλάδα μας κλέβουνε" δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.
                          φιλικά
                          Εχεις δικιο φιλε μου,δεν θα επρεπε να αναλωνομαστε σε τετοιου ειδους συζητησεις.Αναγκαζεσαι καποιες φορες και μπαινεις στη διαδικασια με ενα συγκεκριμενο ατομο του φορουμ που προσπαθει απο το τιποτα (ακομα και απο την τιμη της φετας) να αποτρεψει καποιον απο το να φυγει και να αναζητησει ενα καλυτερο μελλον.
                          Δεν θα επρεπε να δινω σημασια και συνεχεια σε τετοιου ειδους χαζες συγκρισεις αλλα καμια φορα αντιδρω στην ατελειωτη βλακεια..
                          Αν και θα ηθελα να προσθεσω εχουμε φτασει σε ενα σημειο εδω στην Ελλαδα που ακομα και το 1,20 των μακαρονιων το μετραμε..δυστυχως

                          Comment


                            Originally posted by veronika View Post
                            dhen einai opos stin eladha ta oraria, ala nomizo oti exei nyxterino, ala ksereis dhen afinoune plintira ekeini tin ora, giati akougete leei... apagoreyete genikotera, tora ti na sou po rota ton, ksereis ego anagkastika na paro plintirio edho pou kanei eksikonomisi energeias kai nerou, !!! anagkastika,, apo to 400 pou plirosa tora , kai na fantasteis eimouna se mikro spiti.... gkarsoniera
                            το καταλαβαινω για τις ωρες κοινης ησυχιας αλλα τι να το κανω το νυχτερινο ρευμα αν δεν μπορω να βαλω πλυντηρια (που δεν εχω ουκ ολιγα)... τωρα δεν μπορω να παρω καμμια αλλη συσκευη εξοικονομισης ενεργειας και νερου... ειδωμεν

                            Comment


                              παρεμπιπτοντως το λινκ που εδωσε ο shadowfields ειναι πολυ καλο.Πατωντας στο χαρτη την πολη που μας ενδιαφερει υπαρχουν αναλυτικα τιμες και κοστος ζωης.Eπισης μπορεις να δεις διαφορες πληροφοριες ακομα και την ποιοτητα ζωης της καθε χωρας.Πολυ καλο

                              Comment


                                Originally posted by vaso31 View Post
                                παρεμπιπτοντως το λινκ που εδωσε ο shadowfields ειναι πολυ καλο.Πατωντας στο χαρτη την πολη που μας ενδιαφερει υπαρχουν αναλυτικα τιμες και κοστος ζωης.Eπισης μπορεις να δεις διαφορες πληροφοριες ακομα και την ποιοτητα ζωης της καθε χωρας.Πολυ καλο
                                ενημερώνετε από χρήστες σχεδόν κάθε μήνα ,και στο τέλος τηε σελίδας κάθε πόλης μπορείς να δείς από πόσους και πότε για έχεις μια καλύτερη ιδέα για την αξιοπιστία των δεδομένων
                                πολύ χρήσιμη επίσης είναι η σύγκριση

                                Cost Of Living Comparison

                                Comment

                                Working...
                                X