Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΝΕΟΑΦΙΧΘΕΝΤΩΝ

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Με το που το ανοιξα επεσε το ματι μου στο πρωτο που γραφει Vienna is 0.69% cheaper than Athens
    Πολυ καλο ευχαριστουμε πολυ!Τελειο!Συγκρινω οποια πολη θελω!
    Originally posted by shadowfields View Post
    ενημερώνετε από χρήστες σχεδόν κάθε μήνα ,και στο τέλος τηε σελίδας κάθε πόλης μπορείς να δείς από πόσους και πότε για έχεις μια καλύτερη ιδέα για την αξιοπιστία των δεδομένων
    πολύ χρήσιμη επίσης είναι η σύγκριση

    Cost Of Living Comparison

    Comment


      ΑΔΕΛΦΙΑ
      μην ακουτε κανενα καντε τις απαραιτητες ενεργειες και παρτε συμβουλες απο ατομα σωστα και προσγειωμενα


      ΕΛΛΗΝΕΣ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΣΚΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ , ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΝΕΤΑΙ !!!

      ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ '' Η ΤΑΝ Η' ΕΠΙ ΤΑΣ '' ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!

      Comment


        Originally posted by John.S View Post
        ΑΔΕΛΦΙΑ
        μην ακουτε κανενα καντε τις απαραιτητες ενεργειες και παρτε συμβουλες απο ατομα σωστα και προσγειωμενα


        ΕΛΛΗΝΕΣ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΣΚΥΒΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ , ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΝΕΤΑΙ !!!

        ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΤΟ '' Η ΤΑΝ Η' ΕΠΙ ΤΑΣ '' ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!
        σωστα το ειπες!!!

        Comment


          Originally posted by shadowfields View Post
          ενημερώνετε από χρήστες σχεδόν κάθε μήνα ,και στο τέλος τηε σελίδας κάθε πόλης μπορείς να δείς από πόσους και πότε για έχεις μια καλύτερη ιδέα για την αξιοπιστία των δεδομένων
          πολύ χρήσιμη επίσης είναι η σύγκριση


          Cost Of Living Comparison
          Το δουλεψα αρκετα πριν φυγω για νορβηγια το συγκεκριμενο και οι τιμες που εχουν αναρτησει τελικα ειχαν μεγαλη αποκλιση προς τα επανω αλλα και αντιστροφα!
          Δεν γνωριζω αν ειναι ακριβη μετριση του για αλλες χωρες.
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Εγω φανταζομαι πως οι τιμες ειναι ενας μεσος ορος.Υπαρχουν πολλες μαρκες ανα κατηγορια τροφιμων και καθε μια διαφερει στην τιμη.Το ιδιο συμβαινει μαλλον και με τα σπιτια αφου εχει να κανει με την παλαιοτητα του καθε σπιτιου και τα τετραγωνικα.Μαλλον ειναι στο περιπου ωστε να ξερεις τι να περιμενεις.Φυσικα υποθεσεις κανω..
            Originally posted by crimson View Post
            Το δουλεψα αρκετα πριν φυγω για νορβηγια το συγκεκριμενο και οι τιμες που εχουν αναρτησει τελικα ειχαν μεγαλη αποκλιση προς τα επανω αλλα και αντιστροφα!
            Δεν γνωριζω αν ειναι ακριβη μετριση του για αλλες χωρες.

            Comment


              Οκ ρε παιδες μια συγκριση καναμε επειδη ρωτησανε μερικοι ..τωρα αν ειμαστε χαζοι και βλακες επειδη ειπαμε και την γνωμη μας τι να πω..ελπιζω να μην κατατάσσομαι και στα ατομα που αποτρέψανε κόσμο δλδ έλεος τοσους εχω βοηθήσει πια.
              Αλλη φορά θα το ξέρουμε να μην μιλάμε με την εμπειρία μας εδώ(στο φορουμ που μπορει ο καθενας να πει την γνωμη του )..θα κάνω Copy - Paste εγκυρα πραγματα με σφραγίδα γερμανίας πάνω για να μην παρεξηγούμαστε κιολας..
              Και κάπως ετσι τελειώνει και η δική μου συμμετοχή στο φορουμ . es tut mir leid .


              Originally posted by vaso31 View Post
              Εχεις δικιο φιλε μου,δεν θα επρεπε να αναλωνομαστε σε τετοιου ειδους συζητησεις.Αναγκαζεσαι καποιες φορες και μπαινεις στη διαδικασια με ενα συγκεκριμενο ατομο του φορουμ που προσπαθει απο το τιποτα (ακομα και απο την τιμη της φετας) να αποτρεψει καποιον απο το να φυγει και να αναζητησει ενα καλυτερο μελλον.
              Δεν θα επρεπε να δινω σημασια και συνεχεια σε τετοιου ειδους χαζες συγκρισεις αλλα καμια φορα αντιδρω στην ατελειωτη βλακεια..
              Αν και θα ηθελα να προσθεσω εχουμε φτασει σε ενα σημειο εδω στην Ελλαδα που ακομα και το 1,20 των μακαρονιων το μετραμε..δυστυχως
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                Παρεξηγησες!Δεν μιλουσα για σενα φυσικα αλλα για τον Σπυρο@
                Αυτος αποτρεπει κοσμο φυσικα οχι εσυ,πως το φανταστηκες αυτο?
                Επισης και εγω συγκρινα τιμες κτλ.δεν ειναι καθολου κακο αυτο.Απλα λεμε για το γεγονος οτι ερχομαστε σε αντιπαραθεση για πραγματα που δεν πρεπει.Δεν ειπωθηκε κατι για κακο
                Originally posted by Chrisgr View Post
                Οκ ρε παιδες μια συγκριση καναμε επειδη ρωτησανε μερικοι ..τωρα αν ειμαστε χαζοι και βλακες επειδη ειπαμε και την γνωμη μας τι να πω..ελπιζω να μην κατατάσσομαι και στα ατομα που αποτρέψανε κόσμο δλδ έλεος τοσους εχω βοηθήσει πια.
                Αλλη φορά θα το ξέρουμε να μην μιλάμε με την εμπειρία μας εδώ(στο φορουμ που μπορει ο καθενας να πει την γνωμη του )..θα κάνω Copy - Paste εγκυρα πραγματα με σφραγίδα γερμανίας πάνω για να μην παρεξηγούμαστε κιολας..
                Και κάπως ετσι τελειώνει και η δική μου συμμετοχή στο φορουμ . es tut mir leid .

                Comment


                  Chrisgr, δεν βλέπω να σου φέρθηκε η Βάσω προσωπικά η παράλογα, σε καπονιού άλλον αναφέρετε. Δεν κατάλαβα την παρεξήγηση, συγνώμη κιόλας!

                  Comment


                    Εγραψα πολλα αλλα τελικα τα εσβησα δεν εχει νοημα γιατι...Τελος παντων Εδω το τοπικ ειναι εντυπωσεις νεοαφιχθέντων ...που σημαινει με λιγα λογια ΚΑΙ συγκριση μεταξυ Ελλαδας-Γερμανιας..Ελλας εμενα , Γερμανια μένω και οι εντυπωσεις μου ειναι ταδε και ταδε και αυτο ειναι ετσι αντι για ετσι...αν καποιος θελει να δινει Site ποιο official για να κανουμε συγκρίσεις ας τα δινει αλλα μην κρινει τους αλλους..αυτο εχω να πω μονο και δεν εχω παρεξηγηθει με κανεναν προσωπικα.
                    Αν καποιος δεν ερθει Γερμανια η ερθει Γερμανια επειδη οι φακες ειναι 20 λεπτα ποιο ακριβα η οχι...τι να πω...εγω επειδη παντα θελω να βοηθαω παιδια απο δω μεσα και κανω συγκρίσεις για να δουν π.χ αν η φιρμα που διαλεξανε ειναι καλη και για να δουμε και διαφορες μεταξυ μας και για να δουνε και με Ελλάδα .
                    Δεν παρεξηγουμε με κανεναν . Πλέον.
                    Καποιος που ρωτησε για το ιντερνετ-τηλέφωνο η εταιρια που εχω ειναι KabelBW και εχει 23 ευρω τα 50mbit , 25 ta 50mbit+flat telefon , 30 τα 50mbit+flat telefon+TV και 35 τα 100mbit και 40 τα 100 με TV ( και τηλεφωνο εννοειτε.. )
                    Αυτά
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      Chris εγραψε καποιος οτι ειναι παρεξηγησημο αυτο?Εννοειται πως κανεις πολυ καλα με τις πληροφοριες που δινεις.Αυτο που αναφερθηκε απο εμενα τουλαχιστον και μιλαω μονο για μενα προσωπικα ειναι πως δεν πρεπει να ερχομαστε σε αντιπαραθεση για τις τιμες της ντοματας πχ.
                      Ουτε για σενα ειπωθηκε κατι ουτε κατηγορηθηκε ο οποιοσδηποτε δινει πληροφοριες απο την καλη του την καρδια.Δεν ξερω πως σου δημιουργηθηκε αυτη η εντυπωση πραγματικα.

                      Το ατομο το οποιο αποτρεπει τον κοσμο και χρησιμοποιει ακυρα πραγματα για να αποδειξει πως εξω ειναι χαλια (οπως οι τιμες στο σουπερ) ειναι ο Σπυρος και σε αυτον αναφερθηκα.
                      Ελπιζω να καταλαβες τωρα απο που ξεκινησε το θεμα
                      Ειλικρινα δεν θελω να ειμαι αιτια να παρεξηγηθει καποιος

                      Comment





                        Κάποιο βράδυ σου ‘χα πει πως θέλω
                        να πετάξω σαν πουλί πάνω από το κόσμο...
                        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                        Comment


                          Χαιρομαι που λυθηκε η παρεξηγηση
                          Τελειο τραγουδι απο τα αγαπημενα μου!
                          Να εισαι καλα Chris,να περνας καλα και φυσικα να γραφεις παντα εδω μεσα ε?

                          Comment


                            Καλησπερα Πατριωτακια,, Καλη Ανασταση σε ολους!!!!
                            Δευτερη χρονια που κανουμε Πασχα στη Γερμανια..
                            Ωρα 15:15 και ειμαστε ετοιμοι εγω και η γυναικα να φυγουμε για δουλεια(εστιατοριο)..αφηνοντας τα δυο μας παιδια (11 & 14 ετων) μονα τους στο σπιτι...Πραγματικα πολυ δυσκολο συναισθημα..Οποιος δεν το εχει ζησει δεν μπορει να καταλαβει...Τα δυσκολα της μεταναστευσης βλεπεις!!
                            Γι' αυτο λοιπον προς γνωση και συμορφωση,,οσοι νεοι εχουν σκοπο να ερθουν για δουλεια (ειδικα αυτοι που εχουνε παιδια) το ειπα πολλες φορες και το ξανα λεω ::ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ!!!!!!
                            Υ.Σ ο μεγαλος εχει 39 πυρετο!,και αυριο Κυριακη εννοειται οτι δουλευουμε απο το πρωι στις 10:00μεχρι το βραδυ 23:30...

                            Comment


                              Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                              Καλησπερα Πατριωτακια,, Καλη Ανασταση σε ολους!!!!
                              Δευτερη χρονια που κανουμε Πασχα στη Γερμανια..
                              Ωρα 15:15 και ειμαστε ετοιμοι εγω και η γυναικα να φυγουμε για δουλεια(εστιατοριο)..αφηνοντας τα δυο μας παιδια (11 & 14 ετων) μονα τους στο σπιτι...Πραγματικα πολυ δυσκολο συναισθημα..Οποιος δεν το εχει ζησει δεν μπορει να καταλαβει...Τα δυσκολα της μεταναστευσης βλεπεις!!
                              Γι' αυτο λοιπον προς γνωση και συμορφωση,,οσοι νεοι εχουν σκοπο να ερθουν για δουλεια (ειδικα αυτοι που εχουνε παιδια) το ειπα πολλες φορες και το ξανα λεω ::ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ!!!!!!
                              Υ.Σ ο μεγαλος εχει 39 πυρετο!,και αυριο Κυριακη εννοειται οτι δουλευουμε απο το πρωι στις 10:00μεχρι το βραδυ 23:30...
                              CHRISTOS76DRAMA Καλή ανάσταση και καλό Πάσχα σε σένα και την οικογένεια σου
                              Ξέρεις ότι σε καταλαβαίνω και έχουμε μιλήσει και παλαιότερα αλλά στα παραπάνω δεν θα συμφωνίσω. Ξέρεις πόσες δουλειές, όχι στην Γερμανία αλλά παγκόσμια δεν αφήνουν ανθρώπους να κάνουν γιορτή μαζί? Είναι και αυτή μια δουλειά με τα ωράρια της. Αύριο και στην Ελλάδα οι ταβέρνες ανοιχτές θα είναι και θα περιμένουν τον κόσμο να πάει να φάει, οι οδηγοί των λεωφορείων-τρένων κ.α θα είναι στην βάρδια τους για να μεταφέρουν κόσμο. Οι εργάτες στα ανθρακορυχεία θα είναι χωμένοι 100 μέτρα μέσα και άλλα πολλά. Μην βλέπουμε μόνο τα αρνητικά και να σιχτιρίζουμε μέρες που είναι. Σε καταλανάινω απο την άποψη του γονέα αλλά....Είναι μια δουλειά που σας δίνει μισθό ώστε να μπορέσετε ζήσετε. Σε όλα τα άλλα που έχεις πεί μαζί σου, όπως και με άλλα patriotakia για την κατάσταση και τις συμπεριφορές στα εστιατόρια. Αλλά μην ξεχνάμε ότι και κάποιοι άλλοι δεν έχουν ούτε αυτή την εργασία για να ζήσουν ή άλλοι που κάνουν πολύ πιο δύσκολες εργασίες απο αυτές των Ελληνικών εστιατορίων. Άγιες μέρες μην αφορίζουμε και σιχτιρίζουμε αλλά να ευχαριστούμε που έχουμε και αυτό που έχουμε για να ζήσουμε....Καλή Ανάσταση!
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Καλησπερα kosofe και Χρονια πολλα
                                Κατ'αρχην δεν αφορισα και δεν σιχτιρισα ...Παρουσιασα την κατασταση μου ,που για εμενα ειναι κατι που με στεναχωρει..Σε πολλα που λες συμφωνω και τα παραδειγματα σου ηταν ευστοχα .Σαφως υπαρχουνε και χειροτερα αλλα υπαρχουνε και καλυτερα.Για εμενα θα πρεπει να βλεπουμε και τα δυο και να προσπαθουμε για το καλυτερο για εμας και τις οικογενειες μας.Ευχαριστω καθημερινα το Θεο για το οτι εχουμε υγεια και αυτην την δουλεια που εχουμε και μπορουμε και επιβιωνουμε ..Αλλα δεν μπορω να μην στεναχωριεμαι οταν αφηνω 2 παιδια μονα τους σε ενα διαμερισμα και μαλιστα οταν το ενα ειναι αρρωστο...Και στην Ελλαδα ειχα εστιατοριο αλλα ποτε δεν ειμουν ανοικτος ουτε Πασχα ουτε Χριστουγεννα .Και οταν αφηνα τις υπολοιπες ημερες τα παιδια για να παμε στο μαγαζι μας για δουλεια ,τα αφηνα ή στην γιαγια &και τον παππου ή στην θεια με καποιον τελος παντων..Και ο ανθρακωρυχος ή ο οδηγος λεοφωρειο οπως ανεφερες δεν πιστευω να περνουνε και τις γυναικες τους μαζι τους στην βαρδυα? Ολο και καποιος θα υπαρχει να φροντιζει τα παιδια τους ..
                                Ξανα λεω οχι οτι δεν υπαρχουνε και χειροτερα ...αλλα και γι'αυτους θα ειναι το ιδιο δυσκολο...
                                Τελος παντων...
                                ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ! ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X