Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Panagiotis Savio View Post
    το ξερω απλα μου φαινετε πολυ βουνο ολο αυτο. εγω στραβα κουτσα μια δουλεια οτι νανε θα την βρω που ξερω τη γλοσσα κ εχς 2-3 πρυχια. με την κοπελα μου ομως τι θα κανω. ετσι οπως τα ειδα τα πραγματα θελει το λιγοτερο να ωγαζουμε απο 2.000 ο καθενας. κ αν δε μπωρεσω να βρω δουλεια για αυτην ? τι κανω μετα ?
    με 2.000 / ατομο (αν εννοεις καθαρα) θα ζεις οχι απλα αλλα σουπερ...θα νοικιασεις μεζονετα οχι ενα διαμερισματακι...

    κοιτα...σιγουρα φαινεται βουνο στην αρχη αλλα δεν ειναι...και εμεις ετσι το βλεπαμε αλλα τελικα ολα μπαινουν σε ενα δρομο απο μονα τους σχεδον.

    οσον αφορα την περιπτωση σου , ειστε οπως και εμεις...η γυναικα μου ζουσε εδω, ξερει την γλωσσα εχει καποιες σπουδες κλπ, και βρηκε δουλεια στον τομεα της πολυ ανετα...
    εγω που δεν ξερω την γλωσσα ψιλοπαιδευομαι...και οχι οτι δεν εχω σπουδες κλπ...απλα δεν ξερω την γλωσσα καλα.
    το σημαντικο ειναι να δεχτειτε οτι οταν πας σε μια ξενη χωρα, χωρις να ξερεις την γλωσσα ισως στην αρχη πρεπει να κανεις δουλειες που στην ελλαδα πολλοι θα σου πουνε: μα καλα, πηγες εκει να γινεις αυτο? τσ τσ τσ....
    μην σας χαλαει αυτο..στην αρχη και εγω οδηγος δουλευα....
    και οταν το ειπα στο τηλ, σε εναν "φιλο" μου μου ειπε: καλα πηγες εκει να γινεις οδηγος;;; οταν ομως ακουσε οτι παιρνω τα διπλασια σχεδον απο αυτον, που νομιζει οτι εχει την "θεση" στην ελλαδα , μετα μουγγα....σπαστηκε, μου ειπε ενα "εχω δουλεια" και εκλεισε το τηλ.

    στην γερμανια καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...αυτα που εχουμε στην ελλαδα του στυλ "σιγα μην γινω αυτο..." αυτα δεν υπαρχουν εδω.
    κανεναν δεν τον νοιαζει τι κανεις και κανενας δεν προκειται να σε κοιταξει υποτιμητικα επειδη πχ εισια σκουπιδιαρης....(ασε που μια χαρα δουλεια ειναι εδω...ειδικα αν σε προσλαβει κανας δημος)

    Comment


      Originally posted by turms View Post
      με 2.000 / ατομο (αν εννοεις καθαρα) θα ζεις οχι απλα αλλα σουπερ...θα νοικιασεις μεζονετα οχι ενα διαμερισματακι...

      κοιτα...σιγουρα φαινεται βουνο στην αρχη αλλα δεν ειναι...και εμεις ετσι το βλεπαμε αλλα τελικα ολα μπαινουν σε ενα δρομο απο μονα τους σχεδον.

      οσον αφορα την περιπτωση σου , ειστε οπως και εμεις...η γυναικα μου ζουσε εδω, ξερει την γλωσσα εχει καποιες σπουδες κλπ, και βρηκε δουλεια στον τομεα της πολυ ανετα...
      εγω που δεν ξερω την γλωσσα ψιλοπαιδευομαι...και οχι οτι δεν εχω σπουδες κλπ...απλα δεν ξερω την γλωσσα καλα.
      το σημαντικο ειναι να δεχτειτε οτι οταν πας σε μια ξενη χωρα, χωρις να ξερεις την γλωσσα ισως στην αρχη πρεπει να κανεις δουλειες που στην ελλαδα πολλοι θα σου πουνε: μα καλα, πηγες εκει να γινεις αυτο? τσ τσ τσ....
      μην σας χαλαει αυτο..στην αρχη και εγω οδηγος δουλευα....
      και οταν το ειπα στο τηλ, σε εναν "φιλο" μου μου ειπε: καλα πηγες εκει να γινεις οδηγος;;; οταν ομως ακουσε οτι παιρνω τα διπλασια σχεδον απο αυτον, που νομιζει οτι εχει την "θεση" στην ελλαδα , μετα μουγγα....σπαστηκε, μου ειπε ενα "εχω δουλεια" και εκλεισε το τηλ.

      στην γερμανια καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...αυτα που εχουμε στην ελλαδα του στυλ "σιγα μην γινω αυτο..." αυτα δεν υπαρχουν εδω.
      κανεναν δεν τον νοιαζει τι κανεις και κανενας δεν προκειται να σε κοιταξει υποτιμητικα επειδη πχ εισια σκουπιδιαρης....(ασε που μια χαρα δουλεια ειναι εδω...ειδικα αν σε προσλαβει κανας δημος)

      Έτσι ακριβώς είναι παιδιά! Το μοντέλο που μας μεγάλωσαν οι γονείς μας στην Ελλάδα χρεοκόπησε και για αυτούς αλλά το χειρότερο για μας που τώρα χτίζουμε τη ζωή μας! Μέχρι πρότινος ήμουνα καλοπληρωμένος ιατρικός επισκέπτης στην Ελλάδα. Τώρα στο ταμείο ανεργίας και από τον Σεπτέμβρη Γερμανία! Πηγαίνω και ό,τι κάτσει. Οποιαδήποτε δουλειά. Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο. Άλλωστε το είχα χρόνια όνειρο να ζήσω Γερμανία στην πόλη που θέλω. Αξίζει να παλέψω για το όνειρό μου πάρα να ζώ νεκροζώντανος στον τωρινό εφιάλτη!

      Comment


        Originally posted by turms View Post
        με 2.000 / ατομο (αν εννοεις καθαρα) θα ζεις οχι απλα αλλα σουπερ...θα νοικιασεις μεζονετα οχι ενα διαμερισματακι...

        κοιτα...σιγουρα φαινεται βουνο στην αρχη αλλα δεν ειναι...και εμεις ετσι το βλεπαμε αλλα τελικα ολα μπαινουν σε ενα δρομο απο μονα τους σχεδον.

        οσον αφορα την περιπτωση σου , ειστε οπως και εμεις...η γυναικα μου ζουσε εδω, ξερει την γλωσσα εχει καποιες σπουδες κλπ, και βρηκε δουλεια στον τομεα της πολυ ανετα...
        εγω που δεν ξερω την γλωσσα ψιλοπαιδευομαι...και οχι οτι δεν εχω σπουδες κλπ...απλα δεν ξερω την γλωσσα καλα.
        το σημαντικο ειναι να δεχτειτε οτι οταν πας σε μια ξενη χωρα, χωρις να ξερεις την γλωσσα ισως στην αρχη πρεπει να κανεις δουλειες που στην ελλαδα πολλοι θα σου πουνε: μα καλα, πηγες εκει να γινεις αυτο? τσ τσ τσ....
        μην σας χαλαει αυτο..στην αρχη και εγω οδηγος δουλευα....
        και οταν το ειπα στο τηλ, σε εναν "φιλο" μου μου ειπε: καλα πηγες εκει να γινεις οδηγος;;; οταν ομως ακουσε οτι παιρνω τα διπλασια σχεδον απο αυτον, που νομιζει οτι εχει την "θεση" στην ελλαδα , μετα μουγγα....σπαστηκε, μου ειπε ενα "εχω δουλεια" και εκλεισε το τηλ.

        στην γερμανια καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη...αυτα που εχουμε στην ελλαδα του στυλ "σιγα μην γινω αυτο..." αυτα δεν υπαρχουν εδω.
        κανεναν δεν τον νοιαζει τι κανεις και κανενας δεν προκειται να σε κοιταξει υποτιμητικα επειδη πχ εισια σκουπιδιαρης....(ασε που μια χαρα δουλεια ειναι εδω...ειδικα αν σε προσλαβει κανας δημος)
        μαλλον εχεις δικιο φιλε μου. απλα μπερδευομαι με τα ενοικια τα κοινοχρηστα κατι λεφτα για ασφαλειες που ζητανε κτλ. γυρισα στην ελλαδα 13 χρονον δε θυμαμαι καθολου πως ειναι κ απλα σαν ιδεα μου φαινετε δυσκολο. πιο πολυ γιατι θελω να βρω στην κοπελα μου κατι πανω στον τομεα της διλαδι ελληνικη φιλολογια κ αποτι βλεπω δε προκειτε να γινει κατι τετοιο. πολυ δυσκολα. δεν θελω απλα να παει χαμενος ο κοπος της τοσα χρονια για το πτυχιο της. εγω οπως κ να εχει δε με ενδιαφερει που κ πως θα δουλεψω. εχω μαθει στα δυσκολα. οτι δουλεια κ αν κανω θα την κανω σωστα κ με το κεφαλι ψιλα γιατι το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι εκει θα μπωρεσω να ζησω αξιοπρεπος. το μονο θεμα ειναι αυτο. η δουλεια για την κοπελα μου. :(

        Comment


          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!
          ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ...........ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ,,,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (10 ΚΑΙ 13 ΕΤΩΝ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ....
          ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ Σ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
          ΕΣΟΔΑ .....2400 ευρο οι δυο μας
          +368 KINDERGELD
          ΣΥΝΟΛΟ 2768 ΕΥRO
          MHNIAIA EΞΟΔΑ
          ΕΝΟΙΚΙΟ.... 550
          NEBEKOSTEN. 150 (ΘΕΡΜΑΝΣΗ+ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ+ΝΕΡΑ)
          ΡΕΥΜΑ 60
          ΤΗΛΕΦΩΝΟ 45 (ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)
          ΚΙΝΗΤΟ 25
          GEZ 20 (ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΕΠΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 57 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ)
          ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΧ 90 ( 265 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ,,,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ BONUS
          ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
          ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ 600 (SUPER MARKET-ΒΕΝΖΙΝΗ-ΤΣΙΓΑΡΑ-Κ.Τ.Λ 150 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
          ΣΥΝΟΛΟ 1540

          ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΣΟΔΑ 2768
          -ΕΞΟΔΑ 1540
          ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1228

          ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΟΙΚΙΑΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ,,ΔΩΣΑΜΕ 11ΟΟ ΕΥΡΟ ΕΓΓΥΗΣΗ,,ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,,,ΤΟ ΕΝΑ 500 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 1200 ΕΥΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΠΙΠΛΑ 1000 ΕΥΡΟ ,,,ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 200 ΕΥΡΟ ,,,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV ,,,INTERNET RADIO ,,ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 600 ΕΥΡΟ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ)
          ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 1100 ΕΥΡΟ(παρενθεση φευγουμε 16-7),,,εχουμε και 2000 ευρο να τα φαμε στην αδεια για παρτη μας....
          Συγνωμη αν κουρασα αλλα ,δεν μπορω να διαβαζω εδω μεσα οτι να ναι....
          Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!

          Comment


            Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
            ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!....
            ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΟΙΚΙΑΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ,,ΔΩΣΑΜΕ 11ΟΟ ΕΥΡΟ ΕΓΓΥΗΣΗ,,ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,,,ΤΟ ΕΝΑ 500 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 1200 ΕΥΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΠΙΠΛΑ 1000 ΕΥΡΟ ,,,ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 200 ΕΥΡΟ ,,,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV ,,,INTERNET RADIO ,,ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 600 ΕΥΡΟ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ)
            ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 1100 ΕΥΡΟ(παρενθεση φευγουμε 16-7),,,εχουμε και 2000 ευρο να τα φαμε στην αδεια για παρτη μας....
            Συγνωμη αν κουρασα αλλα ,δεν μπορω να διαβαζω εδω μεσα οτι να ναι....
            Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!
            η αληθεια ειναι πως μου εφτιαξες την διαθεση τωρα !!!!!

            Comment


              Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
              ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!
              Συγνωμη αν κουρασα αλλα ,δεν μπορω να διαβαζω εδω μεσα οτι να ναι....
              Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!
              ολα καλα αλλα και αεπι πληρωνετε?

              Comment


                Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ !!!!!!
                ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΖΩΗΣ...........ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ,,,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ (10 ΚΑΙ 13 ΕΤΩΝ) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ....
                ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ Σ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
                ΕΣΟΔΑ .....2400 ευρο οι δυο μας
                +368 KINDERGELD
                ΣΥΝΟΛΟ 2768 ΕΥRO
                MHNIAIA EΞΟΔΑ
                ΕΝΟΙΚΙΟ.... 550
                NEBEKOSTEN. 150 (ΘΕΡΜΑΝΣΗ+ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ+ΝΕΡΑ)
                ΡΕΥΜΑ 60
                ΤΗΛΕΦΩΝΟ 45 (ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ)
                ΚΙΝΗΤΟ 25
                GEZ 20 (ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΕΠΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 57 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ)
                ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΧ 90 ( 265 ΕΥΡΟ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ,,,ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ BONUS
                ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ)
                ΑΛΛΑ ΕΞΟΔΑ 600 (SUPER MARKET-ΒΕΝΖΙΝΗ-ΤΣΙΓΑΡΑ-Κ.Τ.Λ 150 ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ)
                ΣΥΝΟΛΟ 1540

                ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΣΟΔΑ 2768
                -ΕΞΟΔΑ 1540
                ΥΠΟΛΟΙΠΟ 1228

                ΣΕ 7 ΜΗΝΕΣ ΝΟΙΚΙΑΣΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ,,ΔΩΣΑΜΕ 11ΟΟ ΕΥΡΟ ΕΓΓΥΗΣΗ,,ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ,,,ΤΟ ΕΝΑ 500 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 1200 ΕΥΡΟ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΕΠΙΠΛΑ 1000 ΕΥΡΟ ,,,ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 200 ΕΥΡΟ ,,,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤV ,,,INTERNET RADIO ,,ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ 600 ΕΥΡΟ (ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ)
                ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ 1100 ΕΥΡΟ(παρενθεση φευγουμε 16-7),,,εχουμε και 2000 ευρο να τα φαμε στην αδεια για παρτη μας....
                Συγνωμη αν κουρασα αλλα ,δεν μπορω να διαβαζω εδω μεσα οτι να ναι....
                Η ζωη στη Γερμανια δεν ειναι για ολους ,,,,,, ανθρωποι με υπομονη-επιμονη και σωστο προγραμματισμο μπορουν να τα καταφερουν,,,,ΑΛΛΑ !!!
                Ήθελα να ρωτήσω το GEZ20 που λές ότι είναι σαν την ΑΕΠΙ για ποιό λόγο το πληρώνετε εφόσον είσαι ιδιώτης; (μήπως για το δικαίωμα χρήσης τηλεόρασης στο σπίτι;)

                Comment


                  Originally posted by sportbilly79 View Post
                  Ήθελα να ρωτήσω το GEZ20 που λές ότι είναι σαν την ΑΕΠΙ για ποιό λόγο το πληρώνετε εφόσον είσαι ιδιώτης; (μήπως για το δικαίωμα χρήσης τηλεόρασης στο σπίτι;)
                  ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,,,,,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ GEZ,,,,ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,,,ΡΑΔΙΟ Κ.Τ.Λ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ,,,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ?????
                  ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ ,,,,ΕΙΝΑΙ 17 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ

                  Comment


                    Originally posted by sportbilly79 View Post
                    Ήθελα να ρωτήσω το GEZ20 που λές ότι είναι σαν την ΑΕΠΙ για ποιό λόγο το πληρώνετε εφόσον είσαι ιδιώτης; (μήπως για το δικαίωμα χρήσης τηλεόρασης στο σπίτι;)
                    Αν κατάλαβα καλά είναι σαν την ΕΡΤ την δική μας που πληρώνουμε(χοντροπληρώνουμε) μέσω της ΔΕΗ.Απλά είναι ξεχωριστός λογαριασμός και έχεις την δυνατότητα να μην το πληρώσεις αν δεν χρησιμοποιείς τηλεόραση για παράδειγμα

                    Comment


                      Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ,,,,,ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ GEZ,,,,ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ,,,ΡΑΔΙΟ Κ.Τ.Λ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ,,,ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΠΙΑΣΟΥΝ?????
                      ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ ,,,,ΕΙΝΑΙ 17 ευρω ΤΟ ΜΗΝΑ
                      Αν βλέπω τηλεόραση από την οθόνη του υπολογιστή μου (υπάρχουν ειδικά προγράμματα) είμαι υποχρεωμένος και πάλι να πληρώσω σ' αυτήν την εταιρεία τα 17 ευρώ;

                      Comment


                        Και κάτι άλλο φίλε Christos ήθελα να ρωτήσω η ασφάλεια που πληρώνεις για το αμάξι (ΙΧ90) είπες 260 το τρίμηνο είναι η φθηνότερη που υπάρχει; σκέφτομαι όταν ανέβω Γερμανία να αγοράσω μεταχειρισμένο αμάξι και τα βάζω κάτω όλα τα έξοδα για το αμάξι να δω αν βγαίνω (το πολύ πολύ στην αρχη συγκοινωνία έχω την κάρτα Die Bahn 50% και μετά εν καιρώ αμάξι)

                        Comment


                          Originally posted by sportbilly79 View Post
                          Και κάτι άλλο φίλε Christos ήθελα να ρωτήσω η ασφάλεια που πληρώνεις για το αμάξι (ΙΧ90) είπες 260 το τρίμηνο είναι η φθηνότερη που υπάρχει; σκέφτομαι όταν ανέβω Γερμανία να αγοράσω μεταχειρισμένο αμάξι και τα βάζω κάτω όλα τα έξοδα για το αμάξι να δω αν βγαίνω (το πολύ πολύ στην αρχη συγκοινωνία έχω την κάρτα Die Bahn 50% και μετά εν καιρώ αμάξι)
                          Η Ασφαλεια του αυτοκινητου εδω εξαρταται απο πολλα πραγματα και διαφερει αναλογα τον τυπο ,την παλαιοτητα ,την μαρκα του αυτοκινητου,,και αλλα......Παντως εαν δεν μπορεσεις να μεταφερεις τα BONUS MALUS απο Ελλαδα τοτε θα ξεκινησεις απο το 140 τοις εκατο και οι τιμες ειναι περιπου εκει που ανεφερα....Εαν εχεις στην Ελλαδα αυτοκινητο θα χρειαστει μια βεβαιωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια για το χρονικο διαστημα που εισουν ασφαλισμενος ,χωρις βεβαια ατυχηματα(για καθε ετος ασφαλισης ,χωρις ατυχημα κατεβαινεις και κατηγορια ασφαλισης εδω ,,,,οποτε κατεβαινουν και τα ασφαλιστρα).
                          επειδη εμενα η ασφαλιστικη εταιρεια που ειχα στην Ελλαδα εχει κλεισει δεν μπορεσα να μεταφερω τα BONUS ... Θα το ψαξω βεβαια περισσοτερο τωρα που θα κατεβω με αδεια....

                          Comment


                            Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
                            Η Ασφαλεια του αυτοκινητου εδω εξαρταται απο πολλα πραγματα και διαφερει αναλογα τον τυπο ,την παλαιοτητα ,την μαρκα του αυτοκινητου,,και αλλα......Παντως εαν δεν μπορεσεις να μεταφερεις τα BONUS MALUS απο Ελλαδα τοτε θα ξεκινησεις απο το 140 τοις εκατο και οι τιμες ειναι περιπου εκει που ανεφερα....Εαν εχεις στην Ελλαδα αυτοκινητο θα χρειαστει μια βεβαιωση απο την ασφαλιστικη εταιρεια για το χρονικο διαστημα που εισουν ασφαλισμενος ,χωρις βεβαια ατυχηματα(για καθε ετος ασφαλισης ,χωρις ατυχημα κατεβαινεις και κατηγορια ασφαλισης εδω ,,,,οποτε κατεβαινουν και τα ασφαλιστρα).
                            επειδη εμενα η ασφαλιστικη εταιρεια που ειχα στην Ελλαδα εχει κλεισει δεν μπορεσα να μεταφερω τα BONUS ... Θα το ψαξω βεβαια περισσοτερο τωρα που θα κατεβω με αδεια....

                            Στην Ελλάδα δεν έχω δικό μου αμάξι(ήτανε της εταιρείας που δούλευα leasing) οπότε όχι bonus αρα πηγαίνω στις τιμές που ανέφερες. Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε.

                            Comment


                              Και επειδή μιλάμε για κόστος αμαξιού, ηθελα να νοικιάσψ στην Ελλάδα για μια μέρα αμάξι (επειδή έχω ξεμείνει από αμάξι) και πόσο λέτε το χρεώνουν; 120 ευρώ με ΦΠΑ!!! εκεί κινούνται όλες που κοίταξα. Έχουν ξεφύγει τελείως! Στη Γερμανια μπήκα και κοίταξα στη Sixt για να κλείσω για τον Αύγουστο που θα ανέβω 175ευρώ με ΦΠΑ για 7 μέρες! Είναι ή δεν είναι λωποδύτες στην Ελλάδα;

                              Comment


                                Ενοικια στο Βερολινο;;

                                Γεια σας,παιδια.
                                Καταρχας μπραβο σε ολους σας!Βοηθατε πολυ κοσμο.Μολις γραφτηκα στο φορουμ,αν και σας παρακολουθω αρκετους μηνες τωρα και θα ηθελα να ζητησω βοηθεια απο οποιον ξερει τι παιζει με τα ενοικια στο Βερολινο.Σκοπευω να φυγω συντομα(ειμαι στην φαση που κανω τα χαρτια μου,οποτε υπολογιζω σε κανα μηνα) και ψαχνω να βρω δωματιο(wg) οσο φτηνοτερο γινετε για αρχη.Ξερει κανεις που να ψαξω,γιατι θελω να το κλεισω απο εδω και τι να προσεξω;Σκοπευω να παω μονη μου και θα ειναι δυσκολα στην αρχη το ξερω,αλλα δεν με κραταει τιποτα πια εδω..
                                Α,επισης το ονομα μου ειναι Μαρια!

                                Comment

                                Working...
                                X