Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
    Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ[/QUOTE]

    Ξερεις μηπως αυτα τα poco και roller ειναι καθολου ανθεκτικα??Διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας (πραγμα το οποιο το περιμενεις λογω της τιμης τους) αλλα αντεχουν για καμια πενταετια?Επισης ενδεχεται να σε ''κλεψουν'' επειδη ειναι παραγγελεια μεσω ιντερνετ??Γενικα δλδ τα εμπιστευεσαι?Τοσο τα επιπλα οσο και τις εταιρειες?? Επισης , ποσο ξερεις ποσο περιπου κοστιζει να μεταφερεις τα βασικα επιπλα απο Ελλαδα-Αθηνα στη Γερμανια (πχ Ντισελντορφ η Φρανκφουρτη)?Δλδ κρεβατοκαμαρα,σαλονι και τραπεζαρια-τραπεζι κουζινας?Ευχαριστω....

    Comment


      Originally posted by ch07088 View Post
      εδω για επιπλα υπαρχουν και πιο φθηνα απτο ΙΚΕΑ, τα
      Discounter μαγαζια, πχ Pocco, Roller κτλ
      Ξερεις μηπως αυτα τα poco και roller ειναι καθολου ανθεκτικα??Διαβασα οτι δεν ειναι και τοσο καλης ποιοτητας (πραγμα το οποιο το περιμενεις λογω της τιμης τους) αλλα αντεχουν για καμια πενταετια?Επισης ενδεχεται να σε ''κλεψουν'' επειδη ειναι παραγγελεια μεσω ιντερνετ??Γενικα δλδ τα εμπιστευεσαι?Τοσο τα επιπλα οσο και τις εταιρειες?? Επισης , ποσο ξερεις ποσο περιπου κοστιζει να μεταφερεις τα βασικα επιπλα απο Ελλαδα-Αθηνα στη Γερμανια (πχ Ντισελντορφ η Φρανκφουρτη)?Δλδ κρεβατοκαμαρα,σαλονι και τραπεζαρια-τραπεζι κουζινας?Ευχαριστω....[/QUOTE]

      καλημερα πατριωτακια...κοιταξτε εδω λιγο για μεταφορα-μετακομιση οπουδηποτε....ecometafores.gr
      καταχωρηστε τι θα μεταφερετε κ μετα περιμενετε προσφορες απο διαφορες εταιριες..μετα διαλεγετε κ παιρνετε..
      ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

      Comment


        καλησπερα σε ολους!!ειμαι φρεσκος στην παρεα σας και θα ηθελα την βοηθεια σας..14 σεπτεμβρη αναχορω μονος μεσω ανκονας για στουτγαρδη..οδικως.αυτες τις βενιετες γνωριζει κανεις να μου πει εαν υπαρχει καποιο σαιτ να τις παραγγειλω μεσω ιντερνετ να τις εχω μαζι μου απο εδω?επισης εχω αγχωθει με το θεμα σπιτιου.......απ'οτι βλεπω..ειναι δυσκολο να νοικιασεις....

        Comment


          Καλημέρα! Γνωρίζεται οικονομικά καταστήματα ένδυσης, υπόδησης, εμπορικά ή οτιδήποτε θα μπορούσε να είναι ενδιαφέρον στην Στουτγάρδη;
          Επίσης αν ξέρετε χώρους διασκέδασης για παιδιά, πισίνες, παιδότοπους κ.ο.κ, που να είναι εύκολα προσβάσιμοι με το τραίνο.
          Δεν έχω γνωστούς και φίλους να με κατατοπίσουν λιγάκι.
          Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

          Comment


            Έχω 2-3 απορίες!

            Καταρχήν βλέπω μερικά σπίτια παρόμοια, άλλα έχουν nebenkosten 100Ε άλλα 180Ε! Κατά πόσο ισχύουν αυτά τα νμ;Θέλω να πω είναι πραγματικά ένας μέσος όρος της κατανάλωσης η μερικοί το κατεβάζουν προς τα κάτω για να μοιάζει πιο καλή ευκαιρία και τη τρως όταν γίνει η καταμέτρηση;
            Επίσης στη καταμέτρηση αν έχεις κάψει λιγότερα σου τα αφαιρούν απο επόμενο λογαριασμό;

            Με το ρεύμα τι παίζει;Βλέπω κάτι τέτοιο σε όλες τι αγγελίες, τι σημαίνει;
            Stromverbrauch: ab 1.500 kWh

            Σε wg έχει μείνει κανείς;

            Comment


              ειναι καπως σχετικα. τα σπιτια ισως ειναι τα ιδια.
              Αλλα το ενα ισως εχει πχ καλυτερη μονωση. Αλλος μπορει να εχεις και υπηρεσιες επιστατη στα ΝΚ...δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ιδια τα σπιτια θα εινια και ιδια τα ΝΚ.
              εκτος αν ειναι στην ιδια οικοδομη, ιδια τμ ιδια ολα...

              Comment


                να πας στον ζωολογικο κηπο οπωσδηποτε.
                Και βαλε στο google να βρεις schwimmbad stuttgart

                εχει αρκετα. Διπλα στον ζωολογικο κηπο εχει μια πισινα που εχει και παιδικο μερος με τσουληθρες κλπ

                Comment


                  vignette θα χρειαστεις μονο στην Αυστρια....οποτε οταν φτανεις στα συνορα σταματας σε ενα βενζιναδικο και παιρνεις..κανενα αγχος...για το σπιτι ειναι μπερδεμα

                  Comment


                    Φίλε μήπως ξέρεις τι σημαίνει αυτό το Stromverbrauch: ab 1.500 kWh που συναντάω σχεδόν σε όλα τα νοικιαζόμενα στο immobilienscout24.de;

                    Επίσης μια ακόμη απορία, σε όσα σπίτια για πώληση αναφέρουν μία χρέωση Hausgeld συνήθως γύρο στα 200Ε.Τι είναι αυτό;

                    Comment


                      Originally posted by Dealer View Post
                      Φίλε μήπως ξέρεις τι σημαίνει αυτό το Stromverbrauch: ab 1.500 kWh που συναντάω σχεδόν σε όλα τα νοικιαζόμενα στο immobilienscout24.de;
                      Stromverbrauch= Κατανάλωση ρεύματος. Δηλώνει κατα μέσο όρο πόσο ρεύμα θα χρειαστείς τον χρόνο. Είναι στοιχείο το οποίο κατά την γνώμη μου μετράει πολύ στην επιλογή ενός σπιτιού. Αν πατήσεις δίπλα στο Stromrechner θα σου δώσει μια μέση κατανάλωση για το σπίτι. Το ρεύμα που θα πληρώνεις κάθε μήνα που είναι το ίδιο ποσό (εσύ διαλέγεις εταιρία ιδιωτική ή του δήμου) το πληρώνεις κατ εκτίμιση του τι έκαψε ο ιδιοκτήτης την προηγούμενη χρονιά και με τον καινούγιο χρόνο γίνεται εκαθάρηση και μετά θα πληρώνεις άλλο ποσό με βάση αυτά που έκαψες. Τις μετρήσεις μπορέις να τις δηλώνεις και μέσω internet αν θές να πληρώνεις κάθε μήνα ακριβώς ότι έκαψες αλλά ταλαιπωρία είναι. Γίνεται σούμα στο τέλος!

                      ***Για αυτό όταν θα νοικιάσεις σπίτι θα πάς μαζί με τον ιδιοκτήτη και θα γράψει σε ένα ειδικό χαρτί την καταμέτρηση του ρολογιού του ρεύματος και θα το υπογράψετε και με αυτό το χαρτί θα πας στην εταιρία που θές (ή καλύτερα για αρχή του δήμου) και θα κάνεις με το συμβόλαιο, αυτό το χαρτί και την ταυτότητα (διαβατήριο) την νέα καταχώρηση! Και πάντα όταν πάτε σε υπηρεσίες και καταχωρούν τα στοιχέια σας πρίν υπογράψετε να κοιτάτε την ορθότητα των στοιχείων και κυρίως του ονόματος!!!!

                      Originally posted by Dealer View Post
                      Επίσης μια ακόμη απορία, σε όσα σπίτια για πώληση αναφέρουν μία χρέωση Hausgeld συνήθως γύρο στα 200Ε.Τι είναι αυτό;
                      Αυτά τα δίνεις όταν είσαι ιδιοκτήτης, Αν είσαι ενοικιαστης είναι τα Nebenkosten. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Είναι τα "κοινόχρηστα" που λέμε στην Ελλάδα. Επειδή στην Γερμανία υπάρχει καταμέτρηση μια φορά τον χρόνο (περίπου) για το νερό, το ρεύμα, το πετρέλαιο κτλ (+ Σκουπίδια) βάζουν όλοι κάθε μήνα ρεφενέ και στο τέλος γίνεται η εκαθάριση και η σου επιστρέφουν ή πληρώνεις παρα πάνω.



                      ***Hausgeld=c.a €2.7/τ.μ
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Ευχαριστώ kosofos!

                        Μια διευκρίνιση, τα nebenkosten/hausgeld περιλαμβάνει το ρεύμα που καις στο διαμέρισμά σου;Αφού διαλέγεις μόνος σου εταιρία γιατί να μην έρχεται σε σένα ο λογαριασμός;Αυτή τη καταμέτρηση και τη συλλογή των χρημάτων την αναλαμβάνει κάποιος διαχειριστής απτη πολυκατοικία ή κάποια εταιρία;

                        Και μια νέα απορία!!!
                        Πιο είδος θέρμανσης είναι το πιο οικονομικό και πιο να αποφύγουμε;

                        Comment


                          Originally posted by Dealer View Post
                          Ευχαριστώ kosofos!

                          Μια διευκρίνιση, τα nebenkosten/hausgeld περιλαμβάνει το ρεύμα που καις στο διαμέρισμά σου;Αφού διαλέγεις μόνος σου εταιρία γιατί να μην έρχεται σε σένα ο λογαριασμός;Αυτή τη καταμέτρηση και τη συλλογή των χρημάτων την αναλαμβάνει κάποιος διαχειριστής απτη πολυκατοικία ή κάποια εταιρία;

                          Και μια νέα απορία!!!
                          Πιο είδος θέρμανσης είναι το πιο οικονομικό και πιο να αποφύγουμε;
                          Ναι Sorry δεν το διευκρίνισα είναι το κοινόχρηστο ρεύμα+το νερό σου+σκουπίδια+θέρμανη στα Nebenkosten/Hausgeld. Για το που δίνεις τα χρήματα αν είσαι ιδιοκτήτης δεν το γνωρίζω ακριβώς (συνήθως εταιρία 'Hausverwaltung'). Αν είσαι ενοικιαστείς στον ιδιοκτήτη κάθε μήνα σαν συνολικό ποσό μαζί με το ενοίκιο για το σπίτι και στην εκαθάριση σου λέει τι έγινε. Γενικά να κοιτάξεις το σπίτι να έχει καλή μόνωση και κουφώματα (κάτι που τα περισσότερα έχουν) αν το βλέπει ήλιος ή όχι, αν είναι ισόγειο ή σοφίτα, όλα μετράνε στην κατανάλωση θέρμανσης εδώ. Γνώμη μου είναι το πετρέλαιο και κοντά είναι στην τιμή είναι το αέριο αλλά συχνά είναι ακριβότερο.
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

                            Καλησπέρα στα πατριωτακια!

                            Θέλω βοήθεια παιδιά!! Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γίνεται σε περίπτωση που μείνουμε αρχικά σε wohnen auf zeit (τα σπίτια που νοικιάζεις για λίγο διάστημα) μπορούμε να τη δηλώσουμε στο δημαρχείο ως κατοικία διαμονής? Ακόμα και για να βγάλουμε ΑΦΜ ή να ανοίξουμε τραπεζικό λογαριασμό?

                            Comment


                              Πολλές φορές γράφει
                              Nebenkosten: + 116,00 EUR
                              Heizkosten: nicht in Nebenkosten enthalten
                              Δηλαδή στο nebenkosten πληρώνεις κοινόχρηστα, νερό, επιστάτη κλπ που είπε ο kosofos, αλλά το ρεύμα και η θέρμανση δεν περιλαμβάνεται. Εκεί διαλέγεις μόνος σου την εταιρεία και κανονίζεις πόσα θα πληρώνεις. Εμάς μας έστειλαν έναν μέσο όρο για κάθε μήνα οι ίδιοι, και θα τα τρβάνε από τον λογαριασμό μας στην τράπεζα.
                              Kosofos, είχα ακούσει το το gas είναι οικομικότερο, νομίζω οτι το είχε γράψει και το synefaki παλιότερα.

                              Comment


                                Ναι, οι περισσότεροι αυτό κάνουν.

                                Comment

                                Working...
                                X