Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ειναι κανεις Ελληνας εδω στο Αμβουργο ?

    καλησπερα ειμαι στο αμβουργο 2 μερες τωρα και εχω ψιλοσαλεψει επειδη δν εχω με καποιον να πω μια κουβεντα. ειμαι 22 χρονων και θα αρχισω τις σπουδες μου εδω. εαν βρισκετε καποιος εδω ασ επικοινωνησει μαζι μου μηπως βρεθουμε,

    Comment


      Originally posted by aggeloskout View Post
      καλησπερα ειμαι στο αμβουργο 2 μερες τωρα και εχω ψιλοσαλεψει επειδη δν εχω με καποιον να πω μια κουβεντα. ειμαι 22 χρονων και θα αρχισω τις σπουδες μου εδω. εαν βρισκετε καποιος εδω ασ επικοινωνησει μαζι μου μηπως βρεθουμε,
      aggeloskout είσαι 2 μέρες και έχεις ψιλοσαλέψει? Ότι θα πώ μην το πάρεις αρνητικά αλλά μην αρχίζεις έτσι. Μένεις σε Studentenwohnheim όπως μας έχεις ενημερώσει. Σωστα? Έκει ρε φίλε έχει παιδιά απο όλο τον κόσμο απο Κίνα μέχρι Αμερική και νοιώθεις μόνος? Πρώτα απο όλα να επιδιώκεις να μιλάς με τους συμφοιτητές σου ή με άτομα απο εκεί μέσα για να εξασκείς πρώτα και κύρια την γλώσσα αλλά και να κάνεις και ένα μικρό κύκλο στην ηλικία σου.Ξέρεις τι ωραίο πράγμα είναι να μαθαίνεις εμπειρίες απο κάθε γωνιά της Γής? Πάρε έναν οδηγό της πόλης και γύρισε την να την μάθεις. Σε αυτήν την πόλη θα ζείς για τα επόμενα 3 χρόνια τουλάχιστον. Καταλαβαίνω ότι νοιώθεις άβολα αλλά έτσι είναι η αρχή. Προσπάθησε να πείσεις τον ευατό σου για όλα αυτά γιατί είναι ο μόνος δρόμος για να τα καταφέρεις. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή σαν λίγο μεγαλύτερος.... Αν σκέφτεσαι αυτό που άφησες πίσω δεν θα καταφέρεις ποτέ να δείς τι σε περιμένει μπροστά !
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Το ξερω αλλα ειναι αρκετα δυσκολα τωρα στην αρχη θελω να βρω καποιον ελληνα να μπορω να πω μαι κουβεντα απλα . αλλα ναι θα προσπαθησω να μην σκεφτομαι τιποτα

        Comment


          ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ........

          ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ.....
          ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΕΓΗΣ ΑΠΟ 01.10.12 ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ.

          Comment


            Αν είστε στην Βάδη-Βυρτεμβέργη τότε ένα καλο πακέτο είναι της KabelBW με 32mbps internet και απεριόριστα μόνο για Ελλάδα με 29,90€ το μήνα με ελάχιστο συμβόλαιο τα 2 ετη (σε όλες τις εταιρίες τόσο είναι το μινιμουμ) και για τους πρώτους 4-5 θα πληρώνετε μόνο 10€

            Comment


              mary,zwta kali epitixia euxome.
              kai gw se anazitisi spitiou ime an mporo na boithiso xero tin glosa alla oi germanoi ine afiloxenoi min po xeirotera....job center otan les pio enois tis arbeitsarmt?

              Comment


                Originally posted by kriton- View Post
                mary,zwta kali epitixia euxome.
                kai gw se anazitisi spitiou ime an mporo na boithiso xero tin glosa alla oi germanoi ine afiloxenoi min po xeirotera....job center otan les pio enois tis arbeitsarmt?

                σευχαριστω πολυ kriton ..την χρειαζομαστε την ''καλη επιτυχια''!!μακαρι να μπορουσες να βοηθησεις,ομως αποτι βλεπω εισαι στο μοναχο..
                job center λεγεται,δεν ξερω τι ειναι αυτο που γραφεις..πας γραφεσαι στο δημαρχειο & μετα εκει..

                Comment


                  @aggeloskout μακάρι να είχα και εγώ την ευκαιρία που έχεις εσύ...
                  Έλληνες πιστεύω θα βρεις αρκετούς μέσα στο πανεπιστήμιο, μη σε απασχολεί αυτό.
                  Να ακολουθήσεις τη συμβουλή του kosofos

                  Comment


                    ΕΑΝ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΤΡΕΛΑΘΕΙ , ΧΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΠΙΕΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ,
                    ΤΟΤΕ ΠΑΡΕ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ.

                    ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ,
                    ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΥ ΣΟΥ.

                    ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ..
                    ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟ.

                    ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ LUFTHANSA.

                    Comment


                      Καταρχην μην λαβεις υποψην σου μην.οπως το παραπανω.Ειναι πολλοι οι ακυροι που ποσταρουν εδω μεσα.
                      Δευτερον,ειναι απολυτα φυσικο να νιωθεις χαμενος κ μονος.Ειναι αρχη δεν γνωριζεις κανεναν εισαι σε ενα ξενο περιβαλλον.Δωσε στον εαυτο σου χρονο να συνηθισει την αλλαγη.Οταν ξεκινησει η σχολη κ μπεις σε μια ρουτινα θα γνωρισεις κοσμο και θα αρχισεις να νιωθεις οικειοτητα με το μερος.Θελει χρονο.Αλλα θα συμβει.Μη τα χανεις και σκεψου αισιοδοξα.
                      Ενας φιλος μου οταν ειχε φυγει Γερμανια για σπουδες τις 2 πρωτες μερες ηθελε να βαλει τα κλαμματα.Με το που ξεκινησαν τα μαθηματα αποροφηθηκε τοσο πολυ απο τα παντα που ξεχασε μεχρι κ στην κοπελα του να παρει τηλ! :P
                      Ολα ειναι δυσκολα πριν γινουν ευκολα να το θυμασαι
                      Καλη αρχη!!

                      Comment


                        ΛΑΚΗ...... Το παλικάρι εξέφρασε αυτό που νοιώθουν όλοι όταν πάνε κάπου μόνοι τους στο άγνωστο! Εσύ τι επαγγέλεσε και πώς ξεφύτρωσες να έχεις γνώμη για Νορβηγία, Για Γερμανία κ.α? Μου φαίνεται θέλει ο ΣΠΥΡΑΚΟΣ να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει! Και πίστεύω να το έπιασες έτσι ?

                        @aggelos τράβα μπροστά, κάνε τα όνειρα σου πράξη γιατί είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να το κάνουν. Σε ότι μπορώ να σε βοηθήσω στείλε e-mail.
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          φίλε aggeloskout καταλαβαίνω ότι οι πρώτες μέρες σε ένα ξένο τόπο είναι δύσκολες, αλλά από την άλλη εκεί θα έχεις την ευκαιρία να σπουδάσεις και να γνωρίσεις κόσμο με άλλη κουλτούρα και φιλοσοφία, σαν φοιτητής σου εγγυώμαι ότι φιλίες και παρέες θα κάνεις πάρα μα πάρα πολλές!! έχεις μια σπουδαία ευκαιρία να σπουδάσεις σε ένα καλό πανεπιστήμιο κάτι που δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας...
                          μην μασάς μίλα με τα παιδιά εκεί πέρα και θα δεις ότι όλα θα παν καλά!!
                          έχω φίλους και εγώ που σπουδάσαν στο εξωτερικό, και αυτοί στην αρχή λέγανε πω πω χάλια εδώ, αλλά το παλέψαν και πλέον ούτε που θέλουν να γυρίσουν ελλάδα, άσε που παίρνουν και από 2-3 χιλίαρικά μισθό , σιγά μην επιστρέψουν να πάρουν τα 600 εδώ!!!
                          ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΟΥ!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΤΕΛΕΙΑ , ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΚΟΣΟΦΟΣ!!!

                          Comment


                            καταρχην δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το αν εισαι ελληνας, ιταλος ή ισπανος
                            Και εγω αν εχω σπιτι για νοικιασμα δεν θα το νοικιασω σε καποιον που ερχεται πχ απο αγγλια με σκοπο να βρει δουλεια στην ελλαδα κλπ κλπ

                            Το προβλημα ειναι οτι οι ιδιοκτητες δεν σου δινουν σπιτι αν δεν δουλευεις και ειδικα με τα μεσιτικα γραφεια ειναι ακομα πιο δυσκολα.
                            Ειδικα ομως στην ενοικιαση σπιτιου δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η γλωσσα αλλα το αν εχεις δουλεια ή οχι.
                            Η καλυτερη λυση ειναι αυτα που νοικιαζουν απευθειας ιδιωτες οπως λεει ο milu. Ειδικα να εισαι ηδη γερμανια ειναι ακομα πιο ευκολο (πιο ευκολο, οχι γενικα ευκολο)
                            Εμεις βρηκαμε απο Ελλαδα σπιτι πριν ακομα φυγουμε , αλλα απο ιδιωτη και ηταν zwischenmiete
                            καποιοι ελληνες θα πηγαινενα ελλαδα για μερικους μηνες και μας νοικιασαν το διαμερισμα τους για μερικους μηνες.
                            Αλλα επεσε ατελειωτο ψαξιμο και πολλα τηλεφωνα απο ελλαδα προς γερμανια κλπ
                            Μετα βρηκαμε δουλεια και τωρα που πρεπει να βρουμε αλλου να μεινουμε, μπορω να πω οτι βρηκαμε σχετικα πολυ ευκολα.

                            Σιγουρα αν δεν ξες την γλωσσα εινια καπως δυσκολα.
                            Αλλα μου φαινεται πολυ παραξενο οτι απαγορευεται να μιλας αγγλικα, ή οτι δεν βαλαν την κοπελα στο job center επειδη δεν ξερει γερμανικα

                            Παντως δουλεια δεν βρηκαμε μεσω jobcenter. Ιντερνετ και αγιος ο θεος.

                            Μην το βαζετε κατω

                            Comment


                              ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ......

                              ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ.....

                              ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΒΡΙΣΚΟΜΕ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΩΣ ΠΩΛΗΤΗΣ, ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΤΕΓΗΣ ΑΠΟ 01.10.12 ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΩΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ.ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ.

                              Comment


                                καλημερα πατριωτακια, ουφ με αγχωσατε με το θεμα του σπιτιου . Ο αντρας μου φευγει την Παρασκευη για να δηλωθει και να βρει σπιτι εξω απο Στουτγαρδη , το θεμα ειναι οτι εχουμε 3 πιτσιρικια και δεν ειμαστε για πολλες ταλαιπωριες. Τι ας συμβουλευετε να κανουμε? να κλισει ραντεβου απο εδω μεσω του immobilien ?να ψαξει απο εκει ? εχει τοπικες εφημεριδες? ή μεσω ιντερνετ και μεσιτικου ? ευχαριστω εκ των προτερων [/B]

                                Comment

                                Working...
                                X