Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by makhs View Post
    Τι διαφορές στα ενοίκια παίζουν μεταξύ Μονάχου και περίχωρα του Μονάχου? Δηλαδή σε μία απόσταση 30 ή 40 χιλιομέτρων από το Μόναχο είναι αισθητή η διαφορά στις τιμές των ενοικίων?
    Εως και 200€ κατω θα βρεις. Κυριως ειναι διπλοκατοικιες οπου ο ιδιοκτητης ζει στον κατω οροφο. 40χλμ εξω απο το Μοναχο, αν η δουλεια σου ειναι εντελως αντιθετα απο εκει που μενεις γινονται 60χλμ ως τη δουλεια. Αν πχ μενεις Dachau, Karlsfeld και βρεις δουλεια Holzkirchen, Harras, Vaterstaten που ειναι στην αλλη ακρη ειναι αρκετη διαδρομη.

    Comment


      Οπότε "μία η άλλη" με τις βενζινες περίπου..

      Comment


        Γειά σας παιδιά Καλή χρονιά και από εμενα.
        Έχω στείλει βιογραφικό σε μια εταιρεία στην Κολωνία και με είπαν να πάω για συνέντευξη.
        Και το πρόβλημα μου είναι ότι αν ανεβω επάνω και παν καλά τα πράγματα θα πρέπει να βρω σπίτι αλλά από ότι βλέπω δεν μπορείς να νοικιασεις εύκολα σπίτι.
        Αλλά από την άλλη αν δεν πανε καλά τα πράγματα με αυτήν την εταιρεία θα ψαξω για κάτι άλλο και έτσι θα πρέπει πάλι κάπου να μείνω για πειτε τώρα εγώ τι προτείνετε να κάνω να βρω για καμια τρεις μηνες αυτά τα σπίτια που τα νοικοιαζεις για λίγους μηνες?
        Η κάτι σαν ξενοδοχείο ?
        Και το δυσκολο σε όλο αυτό είναι ότι δεν ξέρω την γλώσσα.
        Και ξέχασα να πω ότι η δουλειά είναι στο bergisch gladbach αν ξέρει καποιος εκεί κανεναν που να νοικιαζει κάποιο σπίτι η κατι τελος παντων ας με πει μηπως και μπορεσω να ξεκινήσω την ζωή μου.

        Comment


          Βρες πρωτα δουλεια και υστερα ψαξε μοα βολικη τοποθεσια να ζησεις.

          Comment


            Δυστυχώς, μάλλον το αντίθετο γίνεται.
            Βρες πρώτα σπίτι να μείνεις και μετά βρίσκεις δουλειά (σχετικά) κοντά εκεί που θα μένεις.
            Όσο κι αν ακούγεται παράξενο, έτσι είναι τα πράγματα στο Μόναχο.

            Comment


              ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ?

              Καλή Χρονία !! Ελπίζω να με βοηθήσετε
              Ηθελα να ρωτησω παιδια, επειδή σκέφτομαι αρχες Ιουνιου που τελειώνω την σχολή να μεταναστεύσω στην Γερμανια εχω γνωστο για αρχη να φιλοξενηθώ, αλλα τι χρειάζεται για να νοικιάσω το δικο μου σπιτι?
              Αν δεν δουλευεις δηλαδη δεν σου δινουν σπιτι?
              :D

              Comment


                Ξεκίνα το διάβασμα από εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/ κ μετά όλες τις σελίδες που αναφέρονται στην Γερμανία γιατί είναι όλα γραμμένα.
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  Originally posted by fotios View Post
                  Δυστυχώς, μάλλον το αντίθετο γίνεται.
                  Βρες πρώτα σπίτι να μείνεις και μετά βρίσκεις δουλειά (σχετικά) κοντά εκεί που θα μένεις.
                  Όσο κι αν ακούγεται παράξενο, έτσι είναι τα πράγματα στο Μόναχο.
                  Δεν εχω ακουσει ξανα αυτο που λες. Ακομα και γιατροι ερχονται με συμβολαιο και υστερα βρισκουν σπιτι. Δεν θυμαμαι κανεναν αλλον να βρηκε σπιτι χωρις δουλεια. Πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω πως το εκανες.

                  Comment


                    Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά.
                    Εννοώ, πρώτα βρίσκεις "κανονικό" σπίτι για όλη την οικογένεια (και όχι προσωρινό) και ύστερα ψάχνεις να βρεις μια άλλη δουλειά κοντά στο, μόνιμο πλέον, σπίτι.
                    Η διαδικασία που ακολούθησα εγώ ήταν η εξής:
                    Έκλεισα 3-4 ραντεβού για συνεντεύξεις, ήρθα ένα τριήμερο για αυτά τα ραντεβού, επέστρεψα Ελλάδα, βρήκα σπίτι/στούντιο (περίπου 20τμ) για 1,5 μήνα και ξαναήρθα για να ξεκινήσω δουλειά μένοντας στο (δυστυχώς πανάκριβο) σπίτι/στούντιο.
                    Μέσα σε αυτόν τον ενάμιση μήνα, βρήκα ένα άλλο μεγαλύτερο σπίτι (35τμ) για άλλους 3 μήνες και μέσα σε αυτό το τρίμηνο βρήκα το σπίτι που μένουμε πλέον με την οικογένεια.
                    Όταν βρήκα το "μόνιμο" σπίτι, άλλαξα εργοδότη και έπιασα δουλειά σε εταιρεία σχετικά κοντά στο "μόνιμο" σπίτι.

                    Κατά τη γνώμη μου ισχύει το "βρίσκω να μείνω οπουδήποτε, βρίσκω δουλειά για να βγάζω τα έξοδά μου και όταν με το καλό βρω σπίτι για όλη την οικογένεια ψάχνω για δουλειά κοντά στο σπίτι"

                    Comment


                      καλημέρα σε όλους... τι είναι η schufa auskunft; εκτός από το immobilien έχουν και άλλα σάιτ εύρεσης κατοικίας παρόμοια υπηρεσία; πόσο σε περιορίζει στην αναζήτηση σπιτιού;

                      Comment


                        Originally posted by adespotos View Post
                        καλημέρα σε όλους... τι είναι η schufa auskunft; εκτός από το immobilien έχουν και άλλα σάιτ εύρεσης κατοικίας παρόμοια υπηρεσία; πόσο σε περιορίζει στην αναζήτηση σπιτιού;
                        το εχουμε ξαναπει και εχει ανοιχτει και θεμα γιαυτο..ειναι κάτι σαν τον Τειρεσία και κοιτάει να δει αν εχεις χρέη προς το δημόσιο η πουθενα αλλου...
                        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                        Comment


                          αν και εχω ψαξει αρκετα για καποιο σπιτι απο οτι καταλαβα κανενας δεν θα με νοικιασει το σπιτι του οσο ειμαι ανεργος και δεν εχω να των δειξω χαρτι πληρωμης
                          που μπορω να μεινω προσορινα χωρις να με τραβηξουν τα νεφρα γιατι ειδα για 30 μερες 1300 ευρω σε μια πανσιον και τρομαξα

                          Comment


                            Originally posted by giannis.serres View Post
                            αν και εχω ψαξει αρκετα για καποιο σπιτι απο οτι καταλαβα κανενας δεν θα με νοικιασει το σπιτι του οσο ειμαι ανεργος και δεν εχω να των δειξω χαρτι πληρωμης
                            που μπορω να μεινω προσορινα χωρις να με τραβηξουν τα νεφρα γιατι ειδα για 30 μερες 1300 ευρω σε μια πανσιον και τρομαξα
                            Ρίξε μιά ματιά εδώ !

                            Προσωρινή διαμονή : günstige hostel, pensionen und hotel in Deutschland !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment


                              Originally posted by patrioten View Post
                              σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα σε αλλα με βγαζει μονο μεχρι 7 μερες και σε αλλα μονο για 30 μερες εγω ελεγα να βρω για 2 μηνες για να εχω χρονο να ψαξω για δουλειες

                              Comment


                                Originally posted by giannis.serres View Post
                                σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα σε αλλα με βγαζει μονο μεχρι 7 μερες και σε αλλα μονο για 30 μερες εγω ελεγα να βρω για 2 μηνες για να εχω χρονο να ψαξω για δουλειες
                                Για 2 μήνες καλύτερα είναι να τους πάρεις τηλέφωνο για να συνεννοηθείς, ίσως σου κάνουν και καλύτερη τιμή !
                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X