Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ενα απλο θελω να σου τονισω μονο...
    Παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο σε ποια πόλη θα μεινεις για το οικονομικό κομματι...Πόλη με πόλη εχει τεράστιες διαφορες και ειδικοτερα στα ενοικια...
    Στο Aachen που μενω εγω π.χ βρισκεις ανετα σπίτι χωρις μεσιτες με 2 κρυα ενοικια εγγύηση και με 350-400 ζεστο... ψαξε καλα σε ποια πολη θα πας.

    Comment


      Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..
      Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι
      Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

      Comment


        Εγω αυτό που θέλω να πω ότι είναι ότι τα 5000 που βάζεις για σπίτι, θεωρώ ότι αν έχεις λίγο υπομονή κια επιμονή μπορείς να βρεις μόνος σου σπίτι. έγω το μόνο που πλήρωσα έξτρα ήταν 2 ενοικια για εγγύηση συν το τρεχων του μήνα. Και κατα τη διαρκεια που έψαχνα σπίτι βρήκα αρκετά σπίτια χωρίς μεσίτη. Βέβαια το αρνητικό είναι ότι μας πήραμε 3-4 μήνες να μπουμε σε σπίτι

        Comment


          ΔΟΥΛΕΙΑ = ΛΕΦΤΑ.

          Originally posted by Chrisgr View Post
          Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..
          Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι
          Chris...να συμπληρώσω, ότι ΔΕΝ έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσα χαλάει ο καθένας...σημασία έχει να μπορεί να τα κερδίσει να έχει την δυνατότητα να δουλέψει να πληρωθεί στην ώρα του κανονικά και να τα ξοδέψει όπου γουστάρει ο καθένας...ΔΟΥΛΕΙΑ = ΛΕΦΤΑ.
          Αυτό είναι το ζητούμενο και ο ΣΤΟΧΟΣ η ΔΟΥΛΕΙΑ (τα άλλα είναι,για να έχουμε να λέμε...).
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            Giannis1980
            Ενα απλο θελω να σου τονισω μονο...
            Παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο σε ποια πόλη θα μεινεις για το οικονομικό κομματι...Πόλη με πόλη εχει τεράστιες διαφορες και ειδικοτερα στα ενοικια...Στο Aachen που μενω εγω π.χ βρισκεις ανετα σπίτι χωρις μεσιτες με 2 κρυα ενοικια εγγύηση και με 350-400 ζεστο... ψαξε καλα σε ποια πολη θα πας.
            Eιναι το πανεπιστήμιο εκεί αν δεν κάνω λάθος,και λογικά νοικιάζουν ποιο έυκολα σπίτια εκεί και με περισσότερες ευκολίες πχ 2 νοίκια οπως ειπες,και οπουδήποτε ίσως έχει πανεπιστήμια,αραγε ενα θετικό είναι να κοιτάξουμε μέρη που έχει πανεπιστήμια!

            Ο γνωστός μουχε υποσχεθεί Φρανκφούρτη,μέχρι τωρα εκεί υπολόγιζα οτι θα ερχόμασταν.Τα μέρη που κοιτώ γενικά είναι το νοτιονατολικό και κεντρικό κομμάτι της Γερμανίας (Φρανκφούρτη,Βονη,Κολωνία,Στουτγάρδη ποιο νοτια,Ντισερντοφ και ολα τα μερη απο εκει κτλ) Μοναχο κτλ με την καμία λόγω της ακριβής ζωής,για Βερολίνα κτλ σε καμιά περίπτωση λόγω της Ανατολικής Γερμανίας που όλοι έρχονται απο εκεί για δουλεια.

            Chrisgr
            Δεν συμφωνώ με πολλά απο αυτά που γράφεις καθώς τα ζώ κιολας αλλα οκ δεν πειράζει ο καθένας οπως τα βλέπει ..εγω π.χ με 200 ευρώ παω στο Σουπερμαρκετ και για 1 μήνα ψωνίζω τρόφιμα απορρυπαντικά και οτι αλλο χρειάζομαι και μου περισσευουν κιολας για 2 ατομα..και τρωω πολυ..αλλα οκ ο καθενας εχει διαφορετικά στανταρ..Καλή αρχή πάντως οτι και ναναι
            Οτι υπολογίζω στο περίπου το κάνω απο οσα εχω διαβάσει και συζητήσει με κόσμο,απλά και μονο για να μην βρεθώ τελευταία στιγμή προ-εκπλήξεως και τρέχω και δεν φτάνω.Σε ευχαριστώ φίλε,ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα και να βγεί μια άκρη.

            georget
            Εγω αυτό που θέλω να πω ότι είναι ότι τα 5000 που βάζεις για σπίτι, θεωρώ ότι αν έχεις λίγο υπομονή κια επιμονή μπορείς να βρεις μόνος σου σπίτι. έγω το μόνο που πλήρωσα έξτρα ήταν 2 ενοικια για εγγύηση συν το τρεχων του μήνα. Και κατα τη διαρκεια που έψαχνα σπίτι βρήκα αρκετά σπίτια χωρίς μεσίτη. Βέβαια το αρνητικό είναι ότι μας πήραμε 3-4 μήνες να μπουμε σε σπίτι
            Αυτό είναι το ζητούμενο,μακάρι να σταθούμε τυχεροί και να βρούμε και εμείς χωρίς μεσίτη σπίτι και να γλυτώσουμε τα κερατιάτικα.Απλα είναι λιγο στο τυφλό η ολη φαση υπολογιζοντας τα στο περιπου εδω απο την Ελλαδα,αν δεν εχεις και κανα γνωστο εκει ακομα χειροτερα και δεν ξερεις πως θα εξελιχθει.Ελπιζω να σταθουμε τυχεροι.

            patrioten
            Chris...να συμπληρώσω, ότι ΔΕΝ έχει και τόσο μεγάλη σημασία πόσα χαλάει ο καθένας...σημασία έχει να μπορεί να τα κερδίσει να έχει την δυνατότητα να δουλέψει να πληρωθεί στην ώρα του κανονικά και να τα ξοδέψει όπου γουστάρει ο καθένας...ΔΟΥΛΕΙΑ = ΛΕΦΤΑ.Αυτό είναι το ζητούμενο και ο ΣΤΟΧΟΣ η ΔΟΥΛΕΙΑ (τα άλλα είναι,για να έχουμε να λέμε...).
            Οπως το είπες πατριώτη,το προβλημα ειναι οτι ολα στην ζωη ειναι ενα Τζοκερ,περα απο την δικη μας θεληση,θελει και λιγο τυχη,ελπιζω να υπάρξει.

            Comment


              Wohnung München : 1-Zimmer-Wohnungen Angebote in München

              Υπάρχει κι επιλογή για τη γλώσσα.
              Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

              Comment


                Ευχαριστώ! Έχουμε ψάξει ήδη εδώ. Θα ψάξω ξανά!

                Comment


                  ψαχνω σπιτι στι κολονια

                  καλημερα σε ενα μηνα θα ανεβω κολονια μαζι με τη συντροφομου ξερει καποιος πως μπορω να βρω ενα οικονομικο δωματιο για ενα μηνα? ευχαριστω.

                  Comment


                    Ενοικίαση Κατοικίας

                    Καλήσπερα,

                    θα ήθελα μια διευκρίνιση από όποιον γνωρίζει, έχω καταλάβει από όσα διαβάζω πως για να νοικιάσεις σπίτι πρέπει να έχεις σταθερό συμβόλαιο με εργοδότη ή να δουλεύεις για 3 μήνες κλπ.

                    Αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι αν δουλεύεις για leihfirma (το οποίο σημαίνει πως τώρα έχεις δουλειά, μετά μπορεί να μην έχεις, κ.ο.κ.) σου νοικιάζουν σπίτι?????

                    Ευχαριστώ!
                    Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας απλά εκεί που κοιτάς.

                    Comment


                      Θέλει λίγο υπομονή και διάβασμα.

                      Originally posted by Konna View Post
                      Καλήσπερα,

                      θα ήθελα μια διευκρίνιση από όποιον γνωρίζει, έχω καταλάβει από όσα διαβάζω πως για να νοικιάσεις σπίτι πρέπει να έχεις σταθερό συμβόλαιο με εργοδότη ή να δουλεύεις για 3 μήνες κλπ.

                      Αυτό που δεν έχω ξεκάθαρο είναι αν δουλεύεις για leihfirma (το οποίο σημαίνει πως τώρα έχεις δουλειά, μετά μπορεί να μην έχεις, κ.ο.κ.) σου νοικιάζουν σπίτι?????

                      Ευχαριστώ!
                      Aυτά που ρωτάς τα έχουμε γράψει άπειρες φορές.....
                      Θέλει λίγο υπομονή και διάβασμα.
                      Ξεκίνα το διάβασμα από εδώ:


                      Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση.
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        Δεν ειναι κανόνας αυτό αλλα γενικά και σε όλο τον κόσμο ενας νοικάρης θα προτιμήσει να βρεί καποιον που εχει δουλειά και παιρνει και καλά λεφτά για τον μοναδικό λόγο οτι θέλει τα λεφτά του ...εγω και στα 2 σπίτια που ενοικίασα σε κανένα δεν μου ζητήσαν συμβόλαιο ....αλλα γενικά ζητάνε οπως ζητάνε και στην Ελλάδα κτλπ..
                        Εαν πας μεσω μεσιτικού γραφείου θα ζητήσουν σίγουρα...
                        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                        Comment


                          Ευχαριστώ!
                          Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας απλά εκεί που κοιτάς.

                          Comment


                            Ενοικίαση κατοικίας Φρανκφούρτη

                            Νοικιάζεται σπίτι στην Φρανκφούρτη, περιοχή Gallus, 2 δωμάτια, κουζίνα, τουαλέτα, μπάνιο
                            με κρεβάτι και αν επιθυμεί αγοράζει σε πολύ καλή τιμή, τα έπιπλα και τα ηλεκτρικά,
                            2ος όροφος κόντα στο κέντρο και διπλα σε στάση Straßen Bahn και S-bahn,.
                            645 € ενοικιο (χωρις ρευμα, αεριο), 1500€ Kaution.

                            Comment


                              Καλησπέρα,

                              Κάποια πράγματα που έμαθα εγώ όταν μπήκα στην διαδικασία ανέυρεσης σπιτιου τα οποία ελπίζω να σε βοηθήσουν. Παρεπιπτώντος εγω είμαι κάτω Σαξωνία ίσως αλλού να είναι λίγο διαφορετικά.
                              Οταν ενοικιάζεις ένα σπίτι πρέπει να καταβάλεις 3 μήνες ενοίκιο (κρύο) σάν εγγύηση το οποίο για να το πάρεις πίσω θα πρέπει να ενημερώσεις όταν έρθει η ώρα να φύγεις 3 μήνες πρίν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να γνωρίζει 3 μήνες πρίν πότε θα ελευθερωθεί το διαμέρισμα. Ετσι το βάζει σε αγγελία και μαζεύει ενδιαφερόμενους για να επιλέξει αυτός και όχι ο ενοικιαστής. Τι συμβαίνει δηλαδή, αν κοιτάξεις στο internet για διαμερίσματα θα δείς ότι έχουν αγγελίες τώρα για σπίτια που θα ελευθερωθούν τον Ιούνιο ή και Ιούλιο , οι ενδιαφερόμενοι επικοινωνούν με τον ιδιοκτήτη βλέπουν το διαμέρισμα και αν τους αρέσει συμπληρώνουν την φόρμα που αυτός θα τους δώσει. Τα στοιχεία που ζητούντε είναι συνήθως πόσα άτομα θα μένουν, αν έχουν παιδία, σκυλιά κλπ, αν εργάζονται και επίσης τί μισθό πέρνουν καθαρά τον μήνα (ναι το ρωτάν και αυτο). Στο τέλος ο ιδιοκτήτης έχει μαζέψει μερικές αιτήσης και διαλέγη αυτός που θα το δώσει (η διαδικασία με τις αιτήσης γίνεται και όταν το σπίτι είναι ελεύθερο). Οπως καταλαβαίνεις είναι λογικό να επιλέξει αυτόν που έχει σίγουρη δουλειά και κατα προτίμηση είναι γερμανός.
                              Τώρα στην δικές σου επιλογές. Οταν θα κοιτάξεις για σπίτι θα δείς οτι αναφέρουν τιμή κρύου και ζεστού όπου ζεστό μαζί με τα κοινόχρηστα, νερο, θέρμανση ίσως και ρεύμα.
                              Ρωτάς ακριβώς πώς διαμοιράζετε το ποσό (πχ 150 κοινόχρηστα , όπου 80 θέρμανση, 30 συντήρηση κτιρίου και 40 νερό), το ποσό της θέρμανση και του νερού μήν το λαμβάνεις πολλή υπόψην όσων αφορα την επιλογή σου. Ο λόγος είναι ότι στο τέλος του έτους θα κάνουν ολικό υπολογισμό και θα σου επιστρέψουν ή ζητήσουν την διαφορα και εν συνεχεία θα το αναπροσαρμόσουν για το επόμενο έτος (οπότε αν κάποιος ζητά μόνο 50ευρώ για θέρμανση δεν σου έρχετε πίο φθηνά απλά στο τέλος θα σου ζητήσει να πληρώσεις μεγάλη διαφορά).
                              Οπώς κατάλαβες όλοι οι λογαριασμοί στην ουσία πληρώνοντε εναντι είτε στον ιδιοκτήτη όταν είναι στο όνομα του είτε στην αρμόδια υπηρεσία. Για το ρεύμα πχ εμένα μου ζήτησαν να καταβάλω κάθε μήνα 60ευρώ γιατί τοσο υπολογίζουν ότι θα καταναλώνω. Οταν κάποια στιγμή αποφασίσουν να κάνουν μέτρηση (αυτό μπορεί να πάρει ακόμα και χρόνια) τότε θα κανονίσουμε την διαφορά και θα κάνουν αναπροσαρμογή. Μετρηση γίνετε παντα βέβαια όταν κάποιος αποχωρή από κάποια οικία.
                              Τα περισσότερα διαμερίσματα δεν διαθέτουν εξοπλισμό μέσα (πχ δεν έχουν ντουλάπες, ντουλάπια κουζίνας έχω ακούση και περιπτώσης όπου δεν έχουν πάτωμα!!) οπότε αναγκαστικά το υπολογίζεις και αυτο.
                              Εγώ αρχικά κοίταζα για διαμέρισμα με τουλάχιστον ντουλαπια κουζίνας. Από ότι κατάλαβα αυτά που το διαφημίζουν είναι ψιλο μούφα, η κουζίνα που συνήθως (90%) έχουν είναι κάποια από καταστήματα στύλ roller ή pocco όπουν πέρνεις έτοιμα ντουλάπια με 300ευρώ. Εγώ προτίμησα να αγοράσω και να εγκαταστήσω μόνος μου τα ντουλάπια από το να νοικιάσω ένα χειρότερο διαμέρισμα γιατί απλά ειχε κουζίνα.
                              Φυσικά όπως καταλαβαίνεις τα διαμερίσματα στην πόλη είναι πίο ακριβά από τα περιξ. Δες αν σε βολέυει κάποια γραμμή του S-Bahn και αν είναι κοίτα λίγο πίο μακρία.
                              Το δυστύχημα είναι οτι λόγο του συστήματος πολλά διαμερίσματα που θα σου αρέσουν θα αρέσουν και σε άλλους και δεν θα σου τα δίνουν ενώ δεν μπορείς να πέις ότι θα πάς προσωρινα κάπου λόγο του θέματος με τα ντουλάπια κλπ που είναι μία μεγάλη επένδυση η οποία χάνετε στην ουσία αν μετακομίσεις.

                              Ελπιζω να βοήθησα.

                              Comment


                                Ήσουν κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ πολύ!!!!
                                Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας απλά εκεί που κοιτάς.

                                Comment

                                Working...
                                X