Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεομαν σ' ευχαριστώ

    Comment


      Παιδιά υπάρχουν και Pension με τιμες απο 380€ αλλα οχι μεσα στο Μοναχο. Για οποιον εχει οχημα δεν ειναι προβλημα. Και φυσικα ολες παρέχουν την δυνατοτητα Anmeldung.

      Comment


        Ενοικίαση κατοικίας-απορίες

        Καλημέρα, απο Σεπτέμβρη αποφασίσαμε με το αγόρι μου να παμε για σπουδές στο Trier (εκείνος θα ξεκινήσει απο τωρα και εγω απο το εαρινό εξάμηνο), έχουμε όμως κάποιες απορίες..Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη!!

        Αρχικά γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την εξλεταση DSH; Τι γίνεται αν κάποιος δεν γράψει το ποσοστό που χρειάζεται για να ξεκινήσει την παρακολούθηση των μαθημάτων;

        Οσο αναφορά στα σπίτια, σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε ενα σπίτι μαζί, αλλά στις περισσότερες αγγελίες αναφέρουν οτι ''το σπίτι είναι κατάλληλο για ένα ατομο''. Σε περίπτωση που θέλουν να μείνουν δυο τι γίνεται;
        Οσοι γνωρίζουν, θεωρείτε οτι είναι καλύτερα απο οικονομικής αποψης για ένα ζευγάρι να μείνει σε δικό του σπίτι ή σε WG;

        Και κάτι τελευταίο, επειδή εγω δεν θα ξεκινήσω τη φοιτησή μου απο το χειμερινό εξάμηνο (θα παω να εξοικειωθώ καλύτερα με τη γλώσσα), χρειάζεται να δηλωθώ ως φιλοξενούμενη ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα για τοσο μικρό χρονικό διαστημα;

        Οπως καταλαβαίνετε τωρα ξεκινάμε το ψάξιμο και δεν εχουμε εξοικειωθεί με το γερμανικό σύστημα! Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

        Comment


          Εδω δε μιλανε με υπονοούμενα. ΕΦ όσον λενε για ενα ατομο, θελουν ενα ατομο για νοικάρη. Ουτε να φιλοξενήσει, ουτε στη ζούλα. Κάποιοι μπορει να το δεχτούν. Κάποιοι οχι. Μην το ρισκάρετε δεν παιζουν αυτοι εδω. Μεχρι να ξεκινήσεις σχολη/μαθηματα κτλ να ΜΗΝ δηλωθείς, διαφορετικα θα πληρωνεις ασφαλεια απο την τσεπη σου. Διάβασε τα φορουμς της Γερμανιας, ειναι ολα εκει.

          Comment


            Καταλαβα, τι να πω, απο οτι φαίνεται θα δυσκολευτούμε αρκετα να βρούμε σπίτι για δυο! Ευχαριστω πολύ για την απαντηση πάντως!

            Comment


              Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με την ασφάλιση γιατί δεν εχουμε καταλάβει ακριβως τι γίνεται! Εγω είμαι ανασφάλιστη, αλλά οταν με δεχτούν στο πανεπιστημιο θα ανανεώσω την ασφάλεια μου στο ικα. Μπορω να μένω ανασφάλιστη 4-5 μηνες στη Γερμανία, εως το εαρινο εξαμηνο που θα ξεκινήσω τη φοιτησή μου; Θα πρέπει να κάνω καποια δημόσια ή ιδιωτική ασφάλιση εκει;

              Comment


                Αυτό που λέγεται για επιδοτούμενο ενοίκιο αν είσαι χαμιλόμισθος πότε ισχύει;

                Comment


                  Μιας και το θεμα της εξοικονομισης ειναι σημαντικο, αλλαζω παροχο σταθερου απο την Ο2 και πηγαινω στην 1&1. Ιντερνετ 16mbps, ψηφιακες υπηρεσιες (αναγνωριση κλησεων κτλ), κλησεις προς Ελλαδα και ρουτερ το πολυ απλο που δινουν μιας και εχω δικο μου το συνολο 17,97€ απο τα 40€ κατι που δινω στην Ο2 τωρα. https://dsl.1und1.de

                  Originally posted by Giannis1980 View Post
                  Iptv εχω εγω και βλέπω ολα τα ελληνικά κανάλια,nova,otetv,και εχει και videoclub με ταινίες,παλιές και καινούριες,και εχω το κεφάλι μου ήσυχο και βλέπω οτι θελω..
                  Σχετικα με αυτο που αναφερει ο φιλος παραπανω, γνωριζει καποιος περισσοτερα; Θα πρεπει να αγοραστει συνδρομη για τα ελληνικα συνδρομητικα απο Ελλαδα ή ο παροχος εδω τα περιλαμβανει σε καποιο πακετο; Οποιος μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες θα το εκτιμουσα.

                  Comment


                    Originally posted by DiD666 View Post
                    Μιας και το θεμα της εξοικονομισης ειναι σημαντικο, αλλαζω παροχο σταθερου απο την Ο2 και πηγαινω στην 1&1. Ιντερνετ 16mbps, ψηφιακες υπηρεσιες (αναγνωριση κλησεων κτλ), κλησεις προς Ελλαδα και ρουτερ το πολυ απλο που δινουν μιας και εχω δικο μου το συνολο 17,97€ απο τα 40€ κατι που δινω στην Ο2 τωρα. https://dsl.1und1.de



                    Σχετικα με αυτο που αναφερει ο φιλος παραπανω, γνωριζει καποιος περισσοτερα; Θα πρεπει να αγοραστει συνδρομη για τα ελληνικα συνδρομητικα απο Ελλαδα ή ο παροχος εδω τα περιλαμβανει σε καποιο πακετο; Οποιος μπορει να δωσει παραπανω πληροφοριες θα το εκτιμουσα.
                    Παιδιά αυτό εννοείτε;
                    ΠΑΚΕΤΟ: NOVA – OTE + |

                    Καλή περίπτωση φαίνεται....μήπως ξέρει κάποιος περισσότερα;

                    Comment


                      Δεν ξέρω τι παίζει με αυτο αλλα σίγουρα ειναι παράνομο, μεταπώληση μεσω streaming από ότι καταλαβαίνω.
                      Επειδή έχει μέσα απο ότι βλέπω και SKY εγω θα το απεφευγά. Για την Nova πιθανότατα να μην ενδιαφερθούν και να μην το ψάξουν αλλα με το SKY αυξάνετε κατα πολλή ο κίνδυνος.
                      Οπως έχω προαναφέρη για καλό και για κακο εφόσον χρησιμοποιής το δίκτυο για να παρακολουθής προγράμματα που δέν προβλέπονται προμηθεύσου μία σύνδεση VPN, το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, εγώ έδωσα 45€ για δύο χρόνια. Αν μάλιστα έχει και ελληνικό host αρκετά κανάλια μπορείς να τα βλέπεις Online από το ίδιο το site τους.
                      Επίσης μπορείς να κάνεις κανονική συνδρομή σε NOVA η ΟΤΕ SAT να θές και το βασικό πακέτο με όλα τα ελευθερα σύν κάποια εξτρα (ντοκιμαντερ κλπ , οχι αγώνες / ταινίες) έρχετε καπου στα 20€ τον μήνα, αν έχεις τώρα συγγενή που να έχει connx ή forthnet για ιντερνετ μπορεί να πάρει αυτός το δορυφορικό πακέτο με έκπτωση σαν συμπληρωματική υπηρεσία και πληρώνεις εσύ την διαφορά.
                      Αν είσαι διατεθιμένος να το ρισκάρης θα σου πρότεινα να βαλείς ενα dreambox εκεί γίνονται share μόνο τα κλειδια οπότε μέ ενα vpn tunneling κρύβονται ευκολα (δεν έχει bandwidth) , διαλέγεις το πακέτο που θές (μονο ελληνικα). Αν βρείς μάλιστα αλλους 5 - 6 μοιράζεστε μια συνδρομή, στείνετε δικό σας σερβερ , κωδικοποιήτε την σύνδεση και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

                      Comment


                        Originally posted by DiD666 View Post
                        Μιας και το θεμα της εξοικονομισης ειναι σημαντικο, αλλαζω παροχο σταθερου απο την Ο2 και πηγαινω στην 1&1. Ιντερνετ 16mbps, ψηφιακες υπηρεσιες (αναγνωριση κλησεων κτλ), κλησεις προς Ελλαδα και ρουτερ το πολυ απλο που δινουν μιας και εχω δικο μου το συνολο 17,97€ απο τα 40€ κατι που δινω στην Ο2 τωρα. https://dsl.1und1.de
                        Για το θέμα της οικονομίας το παρακάτω ισχύει σίγουρα στην kabel deutschland και κατα 90% στις υπόλοιπες εταιρίες. Το αρχικό συμβόλαιο σχεδόν με όλους είναι 2 έτη με ετήσια αυτόματη επέκταση (συνήθως μάλιστα το πρώτο έτος είναι με έκπτωση), 6 με 8 μήνες πρίν τελείωση το συμβόλαιο στείλτε τους έγγραφο ότι σκοπεύετε να διακόψετε και δεν θέλετε αυτόματη επέκταση. Εγγυημένα θα σας πάρουν αμεσα τηλέφωνο να ρωτήσουν για ποίο λόγο και αν μπορούν να σας μεταπήσουν. Η ΚΒ στάνταρ προσφέρη νέο συμβόλαιο 12μηνο με καλύτερη τιμή και αυξημένη ταχύτητα το οποίο ξεκινάει αμεσα και όχι στο τέλος της δυετίας.

                        Comment


                          Originally posted by georgek View Post
                          Για το θέμα της οικονομίας το παρακάτω ισχύει σίγουρα στην kabel deutschland και κατα 90% στις υπόλοιπες εταιρίες. Το αρχικό συμβόλαιο σχεδόν με όλους είναι 2 έτη με ετήσια αυτόματη επέκταση (συνήθως μάλιστα το πρώτο έτος είναι με έκπτωση), 6 με 8 μήνες πρίν τελείωση το συμβόλαιο στείλτε τους έγγραφο ότι σκοπεύετε να διακόψετε και δεν θέλετε αυτόματη επέκταση. Εγγυημένα θα σας πάρουν αμεσα τηλέφωνο να ρωτήσουν για ποίο λόγο και αν μπορούν να σας μεταπήσουν. Η ΚΒ στάνταρ προσφέρη νέο συμβόλαιο 12μηνο με καλύτερη τιμή και αυξημένη ταχύτητα το οποίο ξεκινάει αμεσα και όχι στο τέλος της δυετίας.
                          Στο θεμα με την iptv δεν εχω σκοπο να ασχοληθω, κυριως πληροφοριακα ρωτησα. Απο την ο2 πραγματι με πηραν 3 τηλεφωνα αλλα δεν εκαναν καποια σοβαρη προσφορα. πχ μου ειπαν αν θελω να παω απο τα 50mbps στα 16 (λες και εγω δε το σκεφτηκα μονος μου αυτο) ή να μου δωσουν gutschein 50€.... Εγω ειχα κανει συμβολαιο χωρις kündigungsfrist μαζι τους, και με κλησεις Ελλαδα και 50αρα γραμμη εβγαινε 40€. Πριν 1½ χρονο δεν επαιζε κατι οικονομικοτερο. Τωρα που κοιταξα KB 19,99 ξεκιναει το βασικο τους πακετο διχως κλησεις Ελλαδα, οποτε ακυρο κι εκει.

                          Comment


                            To μονο κακο στην Γερμανια μετα απο πολυ ψαξιμο και επικοινωνια στο twitter με πολλους provider οπως simyo congstar fonic debitel και καμια 20αρια αλλους ειναι οτι καποιος που θα παρει prepaid για αρχη καμια δεν δινει μαζι με τα πακετα ιντερνετ δηλαδη να εχεις πχ ενα iphone ωστε να μπορεις να χρησιμοποιησεις facetime skype viber για κλησεις δηλαδη Voip υπηρεσιες!! μονο πχ η Congstar αν εχεις κανα ταμπεμπλετακι εχει καποια πακετα που υποστηριζουν VOIP αλλα ειναι μονο ιντερνετ και οχι ομιλιας.Μονο συνδεσεις μπορεις να εχεις VOIP φυσικα ειναι και οικονομικοτερες και δινουν πολλα περισσοτερα απο τα prepaid αλλα εχεις την δεσμευση 24 μηνων.
                            Και γω στην αρχη που θα ανεβουμε Οκτ θα αγορασω για αρχη 2 καρτοκινητα ετσι και αλλιως στο σπιτι θα εχουμε wifi οποτε μικρο το κακο.
                            Better Think twice instead once

                            Comment


                              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

                              ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ,ΣΑΝ ΕΥΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ,ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΑ-ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ !

                              ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ( ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ) ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ (VW GOLF III,MOD 1994, ME KTEO KANONIKA)

                              ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ (ΜΕ ΤΡΑΙΝΟ Η ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ?)
                              ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΚΕΙ ,ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΜΙΚΤΗ Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
                              ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΕΟ ?
                              ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (ΑΔΕΙΑ, ΚΤΕΟ ,ΑΣΦΑΛΕΙΑ) ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΘΟΥΝ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ?
                              ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ? -(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΕΞΟΔΑ ΚΤΕΟ ,ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ κ.τ.λ)

                              Comment


                                Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Παιρνω απο Jobcenter επιδομα ενοικιου(εχω γερμανικη υπηκοοτητα απο μητερα),αλλα με τιποτα δε βρισκω σπιτι ,γιατι ειναι λιγα τα χρηματα 340 με τα ΝΚ !!Ποιες λυσεις μου προτεινετε?Να πληρωσω π.χ. για ενα χρονο νοικια?Θα το δεχτει ευκολα ο ιδιοκτητης?Ποιες αλλες λυσεις μου προτεινετε?Ισως με μεσιτες?
                                Ευχαριστω πολυ!!

                                Comment

                                Working...
                                X