Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    καλησπερα εκανα το διπλομα ευρωπαικο με μια αιτηση στο υπ.μεταφ.της περιοχης που ανηκω και με ενα παραβολο των 50ευρ και το πηρα σε μια εβδομαδα ,σημερα πηγα στην ΕΛΠΑ και το εκανα αμεσως διεθνες με μια φοτο και 50ευρω γιατι το θελο για αυστραλια

    Comment


      #47
      Originally posted by zita38 View Post
      καλημερα και παλι.Ξερει κανεις αν τα παιδια (7 χρ και 4 χρ) χρειαζονται διαβατηρια? η να παω τα ποιστοποιητικα γεννησης τους για μεταφραση στα γερμανικα ? επισης αν ξερει κανεις απο προηγουμενη εμπειρια τι χαρτια θα χρειστουν μεταφρασμενα απο το υπουργειο? πιστοποιητικα υγειας?
      πιστοποιητικα γαμου,βαφτισης η οτι αλλο μπορει να σκεφτει κανεις?
      επισης με το διπλωμα οδηγησης στα κεπ μου ειπαν 2,5 μηνες για να το κανουν ευρωπαικο (ημαρτον).εχει κανεις καμια ιδεα για αυτα ? σας ευχαριστω.
      καλησπερα zita38.επειδη ειδα οτι εισαι απο Αθηνα,τα δικαιολογητικα για διαβατηρια για τα παιδια ειναι τα εξης....μια φωτογραφια διαβατηριου....ενα παραβολο δημοσιου αξιας 58 ευρω...ενα παραβολο χαρτοσημου αξιας 13 ευρω....πιστοποιητικο γεννησης παιδιου(απο το δημαρχειο σου).τα παραβολα τα παιρνεις απο οποιαδηποτε εφορια.και φυσικα επι δυο μιας και ειναι δυο τα παιδια.ρωτα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου σε ποια υπηρεσια διαβατηριων υπαγεσαι και θα σου πουν την περιοχη που πρεπει να πας.τα αστυνομικα τμηματα δεν βγαζουν πλεον διαβατηρια(ετσι τουλαχιστον ειπαν σε μενα)και βγαινει γρηγορα.περιπου μια εβδομαδα.διαβατηριο για ενηλικες εχει αλλα παραβολα..μια φωτογραφια....μια φωτοτυπια της ταυτοτητας (στην ιδια σελιδα και οι δυο οψεις).....και πρωτοτυπη ταυτοτητα......ενα παραβολο δημοσιου 58 ευρω....ενα παραβολο χαρτοσημου 22 ευρω....αυτα.παντως εμεις που καταθεσαμε την παρασκευη τα δικαιολογητικα για 4 διαβατηρια(2 ενηλικες και 2 παιδια),μας ειπαν σε μια βδομαδα θα ειναι ετοιμα.κοστος....316 ευρω (χωρις τις φωτογραφιες).

      Comment


        #49
        παιδια ισχυει αυτο? οτι μπορουμε να ταξιδεψουμε με ταυτοτητα αλλα για να δηλωθουμε εκει που θα μεινουμε χρειαζεται διαβατηριο?γιατι ειναι πολλα λεφτα να ξαναβγαλουμε διαβατηριο απο την αρχη.

        Comment


          #50
          ΟΜΑΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΩΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ!!!

          ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
          ΖΩ 25ΕΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟΟ!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΩ!!
          ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ!!
          ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΟΙ ΥΛΙΣΤΑΙ-ΜΠΥΡΑΚΙΔΕΣ!!!

          Comment


            #51
            γιατιιιιιιιιιιι;;;;

            Comment


              #52
              Originally posted by Angelidis View Post
              ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
              ΖΩ 25ΕΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟΟ!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΩ!!
              ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ!!
              ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΟΙ ΥΛΙΣΤΑΙ-ΜΠΥΡΑΚΙΔΕΣ!!!
              Μέγα ΛΑΘΟΣ!!!!
              Οι μεγάλοι μας εχθροί είναι
              αυτοί που μας κυβερνούν τα τελευταία 40 χρόνια!!!!!!

              Comment


                #53
                Originally posted by Angelidis View Post
                ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
                ΖΩ 25ΕΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟΟ!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΩ!!
                ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ!!
                ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΟΙ ΥΛΙΣΤΑΙ-ΜΠΥΡΑΚΙΔΕΣ!!!
                ΦΑΤΟΥΣ ΛΑΧΑΝΟ!!!!!

                Comment


                  #54
                  Αδερφια μου!!
                  ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΕΠΙ 25ΕΤΙΑ,ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?
                  ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΝ!
                  !

                  Comment


                    #55
                    Originally posted by Angelidis View Post
                    Αδερφια μου!!
                    ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΕΠΙ 25ΕΤΙΑ,ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?
                    ΤΟ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΑΘΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΝ!
                    !
                    Τι κάθεσαι εκεί τότε?
                    Γιά έλα στο Greece να δεις τη γλύκα.....
                    come to live your myth In Greece..:D

                    Comment


                      #56
                      ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.........
                      ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ 1941
                      ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΤΟ ""ΟΧΙ"" ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 300 ΑΛΗΤΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #57
                        Originally posted by Angelidis View Post
                        ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ!!
                        ΖΩ 25ΕΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΤΟΟ!!ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΤΩ!!
                        ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΘΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ!!
                        ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΔΩ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΟΙ ΥΛΙΣΤΑΙ-ΜΠΥΡΑΚΙΔΕΣ!!!
                        Και η ποιοτητα ζωης?Η κοινωνικη ασφαλιση?Τα λεωφορεια ερχονται στην ωρα τους,οχι οπως στην Ελλαδα!
                        Οι γερμανοι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι πιο χαμογελαστοι απο τους Ελληνες!

                        .....χαχαχαχαχα...πλακα κανω,και εγω στο φτυσιμο τους εχω τους ξενερωτους.Αλλα δεν βαριεσαι....δεν σκαω,εχω την δουλεια μου,καλα ζω.
                        Οι γνωμες αυτων που ζουν χρονια εξω,μετρανε πιο πολυ.Γιατι απο φοιτητες και τουριστες που πανε για δυο μηνες και ξετρελενονται με την οργανωση που βλεπουν,εχουμε πηξει!

                        Comment


                          #58
                          aggelidis,
                          θα κερδισει ο γαυρος την ντορτμουντ και θα τους το τριψεις στην μουρη..

                          υπομονη..

                          Comment


                            #59
                            φτυσιμο, ξεφτυσιμο εδω τρωτε ψωμι ομως, και μερικοι απο σας βρηκαν και γυναικα απο δω....ετσι για να ΔΕΣΟΥΝ.


                            Ξενερωτοι υποτιθεται Σπυρακο...αλλα την Αυστριδα την παντρευτηκες ΟΛΟΚΛΗΡΗ Ελλαδα και δεν την βρηκες την γυναικα, ξενιτευτηκες βλεπως για να δεις ασπρη μερα.
                            Αντε πια το παρααφοδευσατε το θεμα!!!

                            Και συ αδερφε Αγγελιδη, ἆρον τὸν κράβαττόν σου καὶ περιπάτει.... προς Ελλας μερια, τι περιμενεις; Να περασουν 40 χρονια;
                            χαχαχαχαχα

                            Comment


                              #60
                              Originally posted by synnefaki View Post
                              φτυσιμο, ξεφτυσιμο εδω τρωτε ψωμι ομως, και μερικοι απο σας βρηκαν και γυναικα απο δω....ετσι για να ΔΕΣΟΥΝ.


                              Ξενερωτοι υποτιθεται Σπυρακο...αλλα την Αυστριδα την παντρευτηκες ΟΛΟΚΛΗΡΗ Ελλαδα και δεν την βρηκες την γυναικα, ξενιτευτηκες βλεπως για να δεις ασπρη μερα.
                              Αντε πια το παρααφοδευσατε το θεμα!!!

                              Και συ αδερφε Αγγελιδη, ἆρον τὸν κράβαττόν σου καὶ περιπάτει.... προς Ελλας μερια, τι περιμενεις; Να περασουν 40 χρονια;
                              χαχαχαχαχα
                              γραφτα χρυσοδαχτυλη..κατηγορουμε κατηγορουμε αλλα τσιμπαμε κι ενα κοματακι απο την πιτα που κατηγορουμε σαν ανοστη...

                              Comment

                              Working...
                              X