Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σου Licht
    Θα ηταν ευκολα να μοιραστουμε σπιτι μαζι αλλα ακομη ψαχνομαι αλλα θα εχεις παει ηδη και κατι θα βρηκες. Θα ηθελα να μου πεις πως τα βρηκες εκει τα πραγματα...... Φιλια και να σου ερθουν οπως τα θελεις

    Comment


      ΑΡΕΤΗ γεια σ και απο μενα...νεο μελος σχετικα...επειδη και γω κατα τ σεπτεμβρη μαλλον θα μαι γερμανια...Stuttgart...πως τα βρηκες???με τις κλινικες σ και ολα τα σχετικα με σπιτια-ενοικια-ζωη...κυριως στ θεμα της εργασιας....εχουμε σχετικα επαγγελματα για αυτο ρωτω...

      Comment


        Οδικώς στην Ελλάδα

        Καλησπέρα,

        Μένουμε στη Στουτγάρδη και θα ήθελα σας παρακαλώ τις εμπειρίες σας σχετικά με μετακίνηση στην Ελλάδα οδικώς.

        Comment


          dspar2 θα σου πώ εγώ την εμπειρία μου απο Αθήνα-Στουτγκάρδη που ήρθαμε για μόνιμα.Φύγαμε παραμονή πρωτοχρονιάς το απόγευμα με το καράβι απο Πάτρα.Φτάσαμε την άλλη μέρα το απόγευμα Ανκόνα και συνεχίσαμε μέχρι Ίνσμπρουκ που φτάσαμε 12 τη νύχτα με μια 5λεπτη στάση για βενζίνη στην Ιταλία.Την άλλη μέρα φύγαμε απο Ίνσμπρουκ για Στουτγκάρδη απλά κάναμε 4 ώρες γιατί είχε κίνηση στον Autobahn.Δεν είχαμε κάνει άλλο ταξίδι οδικώς στην Ευρώπη αλλά είχαμε το gps και κανένα πρόβλημα.Ελπίζω να σε βοήθησα.

          Comment


            Σ ευχαριστώ alkistis. Κι εμείς που ήρθαμε πριν 3 μήνες έτσι ήρθαμε. Βέβαια από Ηγουμενίτσα καθώς είμαστε από Βόρεια Ελλάδα.

            Απλά σκεφτόμαστε αν είναι καλύτερα όταν πηγαίνουμε για πολλές μέρες να πηγαίνουμε οδικώς. Θέλω εμπειρίες από ανθρώπους που ταξιδεύουν μέσω Βαλκανίων και ποια είναι η καλύτερη διαδρομή.

            Comment


              dspar2 εγώ πάντως δεν θα ξαναέκανα το ταξίδι με το αυτοκίνητο καλύτερο το αεροπλάνο.Τουλάχιστον εμένα με κούρασε.Πώς σου φαίνεται η Στουτγκάρδη;Πού μένεις;Αν θέλεις γράψε μου τις εμπειρίες σου.

              Comment


                Καλησπέρα dspar2. Έγώ το έκανα το περασμένο καλοκαίρι μέσα απο βαλκάνια και να σου πώ την αλήθεια δεν είχα κανένα απολύτος πρόβλημα αν εξαιρέσεις το σταμάτημα στα σύνορα (κανα 15 λεπτο υπόθεση-εξαρτάται απο τον κόσμο). Εγώ πέρασα απο Αυστρία (βινιέτα), Σλοβενία(βινιέτα) και μετά Κροατία, Σερβία, ΠΓΔΜ----> Ελλάδα. Εγώ έκανα μια στάση στα σύνορα Αυστρία-Σλοβενία, μετά Βελιγράδι και έφτασα. Μέχρι να μπείς Σερβία ο δρόμος είναι σαν Autobahn. Απο σύνορα Κροατίας, μέχρι Βελιγράδι είναι μια Αθηνών-Κορίνθου μεγάλος και φαρδής δρόμος και απο Βελιγράδι μέχρι κάτω σχεδόν όλος ο δρόμος είναι όπως Αθήνα-Πάτρα, χωρίς διαχωριστικό αλλά οκ. Ένα πρόβλημα (τουλάχιστον με το δικο μου) GPS ήταν ότι δεν είχε καλές πλληροφορίες για μέσα στην πόλη του Βελιγραδίου και μέχρι να βρώ το ξενοδοχείο τα φτησα. Θέλει να έχεις και χάρτη-Βιβλίο. Τα διόδια Κροατία-Σερβία δέχονται και ευρώ - νομίζω 1 ευρώ ήταν (πληρώνεις κάτι παραπάνω απο το τοπικό νόμισμα αλλά πιος κάνει μετατροπές). Στα Σκόπια μπορεί να χρειαστεί να δώσεις και κανα €5 σε κανα λαμόγιο τελωνιακό ή κανα πακέτο τσιγάρα αν μοιριστούν ότι είσαι Έλληνας. Εγώ είχα Γερμανικές πινακίδες και τους μίλαγα Γερμανικά γιατί ξέρουν φαρσί Ελληνικά και άμα σε ακούσουν αρχίζουν οι ζήτουλες-τα έβλεπα παραδίπλα. Απολογισμός με το καράβι πάς πιο ξεκούραστα (εξαρτάται απο την κίνηση στην Ιταλία) αλλά κοστίζει πολλά λεφτά ειδικά μέσα στο καράβι φαγητό κτλ όσο και τα εισητήρια. Αν ξέχασα κάτι θα το συμπληρώσω μετά.

                *Α και μεγάλη προσοχή στο πώς οδηγάνε οι Βαλκάνιοι ε! Είναι σαν τους ΈΛληνες τραβάνε προσπεράσεις σε κλειστές στροφές κτλ. Τάλε κουάλε με τους Έλληνες
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Kosofos σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Μιας και το σπίτι μας στην Ελλάδα είναι μία ωρα από τα Ελληνικά σύνορα πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα να πηγαίνουμε οδικώς και όπως λες θα είναι φτηνότερα. Ειδικά το καλοκαίρι τα εισιτήρια του καραβιού είναι πολύ ακριβά και μιας και δεν έχουμε άλλο μέσο κίνησης στην Ελλάδα αν πάμε με αεροπλάνο η ενοικίαση αυτοκινήτου θα κοστίσει ακριβά.

                  Alkistis οι εμπειρίες μας είναι πάρα πολύ καλές και είμαστε πραγματικά ευτυχισμένοι που ήρθαμε εδώ. Για να σκεφτείς παντρευτήκαμε στο Προξενείο πριν λίγες μέρες. Βέβαια πρέπει να πω πως η περίπτωση μας είναι ιδαίτερη. Ήρθα με τριετές συμβόλαιο στο Πανεπιστήμιο όπου κάνω διδακτορικό και δουλεύω παράλληλα και όλα ήταν πολύ εύκολα για μας. Μας βοήθησε ένα ζευγάρι Έλληνες που γνωρίσαμε εδώ στο να βρούμε ένα υπέροχο σπίτι στο Sillenbuch και να σκεφτείς ότι πριν τέσσερις μήνες πραγματικά δεν είχαμε στον ήλιο μοίρα στην Ελλάδα και ήμασταν και οι δύο άνεργοι.

                  Μακάρι και άλλοι συμπατριώτες να σταθούν τόσο τυχεροί και να αρχίσουν να ονειρεύονται ξανά.

                  Αν θέλεις μπορείς να μου πεις και τη δική σας ιστορία. Πώς περνάτε εδώ;

                  Comment


                    Originally posted by dspar2 View Post
                    παντρευτήκαμε στο Προξενείο πριν λίγες μέρες.
                    Συγχαρητήρια

                    Originally posted by dspar2 View Post
                    Μιας και το σπίτι μας στην Ελλάδα είναι μία ωρα από τα Ελληνικά σύνορα
                    Απο Στουτγκάρδη με μια στάση Ζαγκρεπ την άλλη μέρα απόγευμα θα είστε σπίτι.

                    Originally posted by dspar2 View Post
                    Βέβαια πρέπει να πω πως η περίπτωση μας είναι ιδαίτερη. Ήρθα με τριετές συμβόλαιο στο Πανεπιστήμιο όπου κάνω διδακτορικό και δουλεύω παράλληλα και όλα ήταν πολύ εύκολα για μας. Μας βοήθησε ένα ζευγάρι Έλληνες που γνωρίσαμε εδώ στο να βρούμε ένα υπέροχο σπίτι στο Sillenbuch και να σκεφτείς ότι πριν τέσσερις μήνες πραγματικά δεν είχαμε στον ήλιο μοίρα στην Ελλάδα και ήμασταν και οι δύο άνεργοι.

                    Μακάρι και άλλοι συμπατριώτες να σταθούν τόσο τυχεροί και να αρχίσουν να ονειρεύονται ξανά.

                    Έτσι ξεκίνησα και εγώ με την γυναίκα μου απο την Ελλάδα πρίν απο 2 χρόνια και σήμερα δόξα το θεό πάν όλα καλά όσο δεν το είχα φανταστεί στην ζωή μου.
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Originally posted by kosofos View Post
                      Συγχαρητήρια




                      Απο Στουτγκάρδη με μια στάση Ζαγκρεπ την άλλη μέρα απόγευμα θα είστε σπίτι.




                      Έτσι ξεκίνησα και εγώ με την γυναίκα μου απο την Ελλάδα πρίν απο 2 χρόνια και σήμερα δόξα το θεό πάν όλα καλά όσο δεν το είχα φανταστεί στην ζωή μου.

                      Σ΄ευχαριστούμε πολύ!

                      Ναι πολύ πιθανόν αυτό το Πάσχα να πάμε με αυτόν τον τρόπο.

                      Εύχομαι να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά τα πράγματα για εσάς και καλή δύναμη σε όλους μας!

                      Comment


                        Καλό είναι να εξετάσετε και την περίπτωση του να έχετε "αφήσει" ένα φτηνό αυτοκίνητο μικρού κυβισμού στην Ελλάδα και να πηγαινοέρχεστε αεροπορικώς.
                        Με περίπου 600-700€ ετήσιο κόστος σε τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια λύνετε το πρόβλημα του αυτοκινήτου στην Ελλάδα.
                        Εγώ αυτό έχω σκοπό να κάνω.

                        Comment


                          dspar2 αχ μακάρι να πάνε και σε μας καλά τα πράγματα όπως σε σας και τον kosofos.Εμένα βρήκε ο αρραβωνιαστικός μου δουλειά στο Μπέμπλινγκεν και βρήκαμε ένα σπίτι στο Ντάγκερσχειμ αλλά θα μπούμε σε 1 εβδομάδα.Ο αρραβωνιαστικός μου είναι πολύ ευχαριστημένος με τη δουλειά και εμένα μου αρέσει ειδικά που όλα λειτουργούν καλά και σωστά.Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω γερμανικά και δεν μιλάνε αγγλικά αλλά περιμένω να ξεκινήσει το vhs.Ελπίζω να βρώ δουλειά έστω και mini job για αρχή.Επειδή κι εμείς σκεφτόμαστε τον πολιτικό στο προξενείο μπορείς να μου πείς τη διαδικασία και το κόστος;

                          Comment


                            Originally posted by Marios Chatzipavlis View Post
                            Φιλε μου kosofos
                            Δεν διαφωνώ μαζί σου και η λογική αυτό λέει ! Και στην Ελλάδα άλλη τιμή έχει ένα διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και άλλη στο Κολοκοτρωνίτσι ! Όντως μπορείς να βρείς σε κάποιο "χωριό" σε πολύ καλύτερη κατάσταση,τιμή ΚΑΙ επιπλωμένο. Η συμβουλή και η προσωπική μου εμπειρία με κάνει να λέω ότι ΑΝ είσαι σε μεγάλη πόλη καταρχάς δύσκολα θα βρείς επιπλωμένο σπίτι και 2ον αυτά που είναι από ιδιώτες (private) δύσκολα θα στο δώσουν! Είδα πάνω από 40 σπίτια και στο σύνολο τους όταν ήταν private νόμιζα ότι πήγαινα σινεμά βλέπαμε το σπίτι εγώ και άλλοι 10-15...Αν έχεις συμβόλαιο εργασίας εδώ στην Γερμανία έχεις κάποιες πιθανότητες...αν όχι πήγαινε σε ένα γραφείο (βρες αυτό με την φτηνότερη προμήθεια) να κάνεις την δουλεία σου γρήγορα!
                            something ευχαριστώ πολύ καλή χρονιά και σε σένα !
                            Καλησπέρα Μάριε και εύχομαι όλα καλά να σου πάνε σε αυτήν την καινούργια αρχή! Εμείς είμαστε από αρχές Ιουλίου σε ένα χωριό 1 ώρα από Dusseldorf και οι εμπειρίες μας πάνω κάτω είναι οι ίδιες... να προσθέσω στα ακριβότερα πράγματα τα φρούτα και λαχανικά...
                            Πάντως κι εμείς δυσκολευτήκαμε αρκετά να βρούμε σπίτι, εμάς μας πίεζε και ο χρόνος και το οικονομικό (μέναμε σε ξενοδοχείο γιατί δεν είχαμε κάποιον να μας φιλοξενήσει), απευθυνθήκαμε σε γραφείο και μας είπαν απλά ότι κανείς δεν προκειται να νοικιάσει σε άτομα που δεν έχουν εργασία, έστω κι αν εμφανίζαμε ένα ικανοποιητικότατο εισόδημα από Ελλάδα... ήθελαν συμβόλαιο εργοδότη... Τελικά βρήκαμε σπίτι μέσω γνωστού σε μικρότερο μέρος (αρχικά είχαμε πάει Dusseldorf) αλλά ευτυχώς ο ιδιοκτήτης ήθελε να το νοικιάσει και δεν ζήτησε και πολλά πολλά!

                            Comment


                              Originally posted by alkistis View Post
                              dspar2 αχ μακάρι να πάνε και σε μας καλά τα πράγματα όπως σε σας και τον kosofos.Εμένα βρήκε ο αρραβωνιαστικός μου δουλειά στο Μπέμπλινγκεν και βρήκαμε ένα σπίτι στο Ντάγκερσχειμ αλλά θα μπούμε σε 1 εβδομάδα.Ο αρραβωνιαστικός μου είναι πολύ ευχαριστημένος με τη δουλειά και εμένα μου αρέσει ειδικά που όλα λειτουργούν καλά και σωστά.Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω γερμανικά και δεν μιλάνε αγγλικά αλλά περιμένω να ξεκινήσει το vhs.Ελπίζω να βρώ δουλειά έστω και mini job για αρχή.Επειδή κι εμείς σκεφτόμαστε τον πολιτικό στο προξενείο μπορείς να μου πείς τη διαδικασία και το κόστος;
                              Σχετικά με το γάμο...

                              Πηγαίνετε και οι δύο στο Προξενείο και κάνετε υπεύθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις τις οποίες στέλνετε στην Ελλάδα (40€ το Προξενείο)

                              Εκεί το άτομο στο οποίο κάνετε εξουσιοδότηση πρέπει να πάει στην εφορία για κάποιο παράβολο (15€)

                              Αγγελία σε μία τοπική εφημερίδα (περίπου 20 - 30 €)

                              με όλα αυτά κάνετε αίτηση στο Δήμο για την άδεια γάμου η οποία κάνει μία εβδομάδα να εκδοθεί.

                              Όταν παραλάβετε τις άδειες γάμου πηγαίνει ο ένας απο τους δύο στο Προξενείο για να κλείσει ραντεβού για το γάμο.

                              Πηγαίνετε στο ραντεβού (φυσικά και οι δύο!) με δύο μάρτυρες και σε 10 λεπτά είστε παντρεμένοι.

                              Η όλη διαδικασία μας πήρε περίπου 1,5 μήνα.


                              Τα οφέλη τώρα γιατί εδώ ακόμα υπάρχουν οφέλη.

                              Ο άντρας σου από SteuerKlasse I θα πάει SteuerKlasse IΙΙ που σημαίνει χονδρικά περίπου 15% λιγότερος φόρος στο μισθό του (σε ένα μισθό 2000€ έχει κέρδος περίπου 300€).

                              Εσύ μπορείς να ασφαλιστείς στην οικογενειακή ασφάλεια του άντρα σου (εάν έχεις εισόδημα μέχρι 400€, στην ΤΚ που είμαι εγώ αλλιώς κάνεις δική σου ασφάλιση).


                              Φυσικά αυτά έχω ανακαλύψει εγώ μέχρι τώρα και αν διαβάσεις το forum θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες


                              Όσο για τη γλώσσα...

                              Εμείς κάνουμε στο Πανεπιστήμιο που δουλεύω.

                              Βέβαια είναι 2 φορές την εβδομάδα αλλά το Μάρτιο έχει για ένα μήνα εντατικά (4 φορές τη βδομάδα) όπου ολοκληρώνεις μία ενότητα .

                              Για να πάρεις π.χ. το Α.1 κάνεις 2 ενότητες (αν πας χαλαρά είναι 2 εξάμηνα)

                              Η γυναίκα μου πληρώνει 200€ την ενότητα σαν επισκέπτρια ενώ εγώ 80€.


                              Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα για εσάς και φυσικά χρειάζεται υπομονή. Έχετε όμως το βασικότερο που είναι να δουλεύει ο ένας. Και όπως λέω στη γυναίκα μου... αφήστε εμάς να δουλεύουμε κι εσείς να κάνετε βόλτες στην Köningstraße (πάντα αστειευόμενος μιας και ποτέ δεν ξεχνάω αυτά που περάσαμε στην Ελλάδα και αυτά που περνάνε ακόμα φίλοι και συγγενείς)

                              Comment


                                Το σημαντικό Μελίνα είναι ότι όλα πήγαν καλά για εσάς! Πιστεύω ότι το σπίτι και η γλώσσα είναι τα πιο μεγάλα εμπόδια που θα συναντήσει κανείς σε ένα τέτοιο νέο ξεκίνημα!
                                Και εμένα τα ίδια μου έλεγαν σε κάποια γραφεία απλά μετά απο ψάξιμο βρήκα ένα που δεν ζητούσε συμβόλαιο εργασίας! Αύτο που θέλει να τονίσω εγώ εξαρχής γιατί βλέπω
                                και άλλους να διαφωνούν στο θέμα σπίτι είναι ότι σε μεγάλη πόλη με ζήτηση στα διαμερίσματα η λογική λέει ότι ποιο εύκολα θα βρείς σπίτι από γραφείο (γιατί λεφτά θέλουν)
                                παρά από ιδιώτη που αντί για εσένα που είσαι ένας άνεργος απο την Ελλάδα μπορεί να βάλει στο σπίτι του ένα Γερμανό ή έστω ένα ξένο που έχει χρόνια εδώ με μία σταθερή δουλεία!


                                Originally posted by meli_na View Post
                                Καλησπέρα Μάριε και εύχομαι όλα καλά να σου πάνε σε αυτήν την καινούργια αρχή! Εμείς είμαστε από αρχές Ιουλίου σε ένα χωριό 1 ώρα από Dusseldorf και οι εμπειρίες μας πάνω κάτω είναι οι ίδιες... να προσθέσω στα ακριβότερα πράγματα τα φρούτα και λαχανικά...
                                Πάντως κι εμείς δυσκολευτήκαμε αρκετά να βρούμε σπίτι, εμάς μας πίεζε και ο χρόνος και το οικονομικό (μέναμε σε ξενοδοχείο γιατί δεν είχαμε κάποιον να μας φιλοξενήσει), απευθυνθήκαμε σε γραφείο και μας είπαν απλά ότι κανείς δεν προκειται να νοικιάσει σε άτομα που δεν έχουν εργασία, έστω κι αν εμφανίζαμε ένα ικανοποιητικότατο εισόδημα από Ελλάδα... ήθελαν συμβόλαιο εργοδότη... Τελικά βρήκαμε σπίτι μέσω γνωστού σε μικρότερο μέρος (αρχικά είχαμε πάει Dusseldorf) αλλά ευτυχώς ο ιδιοκτήτης ήθελε να το νοικιάσει και δεν ζήτησε και πολλά πολλά!

                                Comment

                                Working...
                                X