Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εγω αν ειστε και λατρεις των ωραιων τοπιων.... προτεινω μια εναλλακτικη .. στουτγαρδη - Σαλτζμπουργκ - Βουδαπεστη - μπαινετε Σερβια δηλαδη απο ουγγαρια και συνεχιζετε νοβι σαντ βελιγραδι - νις - και μπαινετε στα σκοπια.. ο δρομος ειναι ολος autobahn μεχρι και το νις φυσικα.η αποσταση στουτγκαρδη θεσσαλονικη μεσω κροατιας ειναι γυρω στα 1800 χιλιομετρα μεσω ουγγαριας κανεις μεγαλυτερο κυκλο γυρω στα 500 χιλιομετρα αλλα αποφευγεις την κροατια.
    ειναι φανταστικη διαδρομη ... και αποφευγεις τους γυφτοκροατες.
    Better Think twice instead once

    Comment


      ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΩΣ ΜΕΛΟΣ Ε.Ε Ή ΟΧΙ?

      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΜΗ - ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΕΠΟΦΕΛΟΥΝΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΟΠΩΣ ΠΧ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΩΣ ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ Κ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΑΝ ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΧ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

      Comment


        Originally posted by spyros87 View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙ ΜΗ - ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΕΠΟΦΕΛΟΥΝΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΟΠΩΣ ΠΧ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΩΣ ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ..ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ Κ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟ ΤΟ ΟΦΕΛΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΑΝ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΑΝ ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΟΣ ΠΧ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

        Καλησπέρα Σπύρο,

        Σε κάθε περίπτωση έχεις πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα σαν πολίτης της ΕΕ παρά μή.

        - Αρχικά κάποιος που είναι εκτός ΕΕ θα πρέπει να έχει βίζα (Στην περίπτωση απο ΗΠΑ, Ιαπωνία δεν χρειάζεσαι). Δεν έχεις δηλαδή τα πλεονεκτήματα της ελεύθερης διακίνησης και εύρεσης εργασίας.

        - Σαν πολίτης της ΕΕ δεν θεωρήσε ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ αλλά πολίτης της ένωσης. Για αυτό το λόγο δεν σε καλύπτουν τα προγράμματα για τους μετανάστες π.χ Τούρκους.

        - Οι τούρκοι που έρχονται και μαθαίνουν την γλώσσα "δωρεάν" όπως λές έχουν κάποιο μέλος της οικογένειας τους που δουλεύει στην Γερμανία και για αυτό δικαιούνται να επιδοτηθούν για την γλώσσα. ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΥΡΚΟΣ, ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ ΚΤΛ δεν μπορέι να ξυπνήσει και να πεί ένα πρωί πάω στην Γερμανία και να τον υποδεχτούν με ανοιχτές αγκάλες, να του μάθουν "δωρεάν" την γλώσσα και πολλά άλλα. Εγώ ξέρω Έλληνες εδώ που πάνε δωρεάν σε μαθήματα και μάλιστα όχι σε vhs αλλά στα καλύτερα φροντηστήρια της περιοχής. Αλλά έχουν δουλέψει έστω για ένα χρόνο και μετά μπαίνουν π.χ στο τανείο ανεργείας που τους τα καλύπτει όλα. Το ίδιο και στα μέλοι της οικογένειας τους.

        - Οι εύρεση εργασίας είναι πολύ πιο δύσκολο για όποιον δεν είναι μέλος της ΕΕ.

        - Ότι ασφαλιστικά χρόνια έχεις στην Ελλάδα τα χάνεις αν έρθεις σαν Αμερικάνος. Σαν πολίτης της ΕΕ απλά συνεχίζονται.

        ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ: Στην Γερμανία τίποτα δεν ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ. Αν δεν εργαστείς και πληρώσεις της εισφορές σου, δεν δίνουν ΤΙΠΟΤΑ και σε ΚΑΝΕΝΑΝ....αλλιώς θα είχε γίνει και εδώ Ελλάδα. Μόνο αυτός που έχει εργαστεί έστω για ένα χρόνο (και έχει πληρώσει εισφορές) αρχίζει να έχει απαιτήσεις απο το Γερμανικό κράτος. Το μόνο που υπήρχε ήταν το λεγόμενο HARTZ IV (για την μεταφορά ανεργείας) και λόγο του μεγάλου μεταναστευτικού απο την Ευρώπη το κόψαν (ήταν μέχρι τώρα το Φλεβάρη πρέπει να δώ αν κάτι άλλαξε). Αυτό το λέω γιατί λαμβάνω και κάποια email που λένε αν μπορώ να πάρω χρήματα απο το Γερμανικό κράτος, και τι άνθρωποι είναι αυτοί ήρθα, νοίκιασα ένα σπίτι ακόμα δεν έχω βρεί εργασία γιατί δεν μου δίνουν κάτι και έτσι οι Γερμνανοί και αλλιώς οι Γερμανοί....

        Ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν χρειάζεται να κάνεις "υπερατλαντικό" ταξίδι και να "έρθεις" μέσω Αμερικής για να μάθεις την γλώσσα. ΔΟΥΛΕΙΑ χρειάζεται

        Καλή τύχη!
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Καλησπέρα κι από μένα!

          Είμαι κι εγώ της γνώμης να έρθεις ως πολίτης της ΕΕ. Αν πας σε VHS, ναι, λογικά θα πρέπει να πληρώσεις. Έψαξα κι εγώ για κάποια έκπτωση/επιδότηση αλλά τίποτα. Όμως, θυμάμαι την περίοδο που πήγαινα στο VHS, για αυτούς από χώρες εκτός ΕΕ, έπρεπε να πηγαίνουν κάθε μέρα, απουσία μόνο με χαρτί γιατρού και στο τελικό διαγώνισμα για το Β1 έπρεπε να πετύχουν. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, όσοι αποτύγχαναν στο τελικό, δεν έπαιρναν άδεια παραμονής. Προφανώς, σα να σου λέει το κράτος, οκ, σε επιδοτώ αλλά κοίτα να μάθεις τη γλώσσα σωστά. Για σένα όμως ανά πάσα ώρα μπορείς να διακόψεις τα μαθήματα (που δε συνίσταται) και κανείς δε σου λέει τίποτα!

          Χώρια που όλες τις δουλειές σου τις κάνεις και με την ταυτότητά σου!

          Καλή τύχη

          Comment


            ΣΤΗΝ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ!!

            Γεια και χαρα σε ολους και ολες!
            Τελος φεβρουαριου ανεβαινω Νυρεμβεργη, εχω δουλεια, σε εστιατοριο, που με περιμενει.
            Ηθελα να ρωτησω αν εχει οργανωμενο Ελληνισμο στην πολη και σε γενικες γραμμες πως ειναι εκει τα πραγματα. Ευχαριστω!!

            Comment


              ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ ΜΕ ΠΟΛΙΤΗ ΕΚΤΟΣ ΕΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

              ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
              ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗ ΜΕ ΠΟΛΙΤΗ ΕΚΤΟΣ ΕΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ Α1.ΛΟΙΠΩΝ ΣΥΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΣΗΣ ΤΗΣ ΟΠΙΕΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ SITE.Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΟΜΟΓΕΝΗΣ ΑΠΟ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ 2 ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΣΥΝΑΙΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΗ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΓΙΑ Α1!

              Comment


                Καλη τυχη Γιωργο.. καλος και δεν αφηνεις την ευκαιρια να παει χαμενη μιας και εχεις και τον πατερα σου πανω.... ελπιζω να ερθουν ολα οπως επιθυμεις
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Καλημέρα σε όλους..
                  για να μην ανοίξω άλλο θέμα,
                  θα ρωτήσω εδώ..ξέρετε πως μπορούμε να μεταφερουμε
                  ένα δοχείο με λάδι με το αεροπλάνο???

                  Comment


                    Originally posted by MariaT View Post
                    Καλημέρα σε όλους..
                    για να μην ανοίξω άλλο θέμα,
                    θα ρωτήσω εδώ..ξέρετε πως μπορούμε να μεταφερουμε
                    ένα δοχείο με λάδι με το αεροπλάνο???
                    Eπισης παιδια εαν πας μ αυτοκινητο μπορεις να εχεις το κατοικιδιο σου μαζι διχως τους περιορισμους των αεροπλανων..

                    Επισης, χρονικα ποσο ειναι απο αθηνα εως κεντρικη γερμανια ας πουμε;;;;Κοστος για αυτοκινητο 1400-1600 κυβικα;;;;

                    Και διχως να κανεις τον σουμαχερ στον δρομο..

                    Comment


                      Originally posted by meceng View Post
                      Eπισης παιδια εαν πας μ αυτοκινητο μπορεις να εχεις το κατοικιδιο σου μαζι διχως τους περιορισμους των αεροπλανων..

                      Επισης, χρονικα ποσο ειναι απο αθηνα εως κεντρικη γερμανια ας πουμε;;;;Κοστος για αυτοκινητο 1400-1600 κυβικα;;;;

                      Και διχως να κανεις τον σουμαχερ στον δρομο..
                      ViaMichelin: Michelin route planner and maps, restaurants, traffic news and hotel booking

                      Bale apo pou ksekinas kai pou thes na pas kai tha stavgalei ola (benzni, diodia, vinieta ktl). Tha prostheseis mono ta ksenodoxeia stin timi.
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        καλησπερα σε ολα τα παιδια!!! πρεπει να κατεβω τον Μαρτιο, στην Ελλαδα σε συγκεκριμενη μερα και δεν μπορω να βρω εισιτηρια,αεροπορικα!!!Υπαρχει καποια ιδεα για κανεναν αλλον τροπο???σκεφτηκα,τρενο να νοικιασω αυτοκινητο απο εδω(δεν ξερω αν γινεται κιολας)...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!
                        Ευχαριστω!!!!!

                        Comment


                          Originally posted by nasos View Post
                          καλησπερα σε ολα τα παιδια!!! πρεπει να κατεβω τον Μαρτιο, στην Ελλαδα σε συγκεκριμενη μερα και δεν μπορω να βρω εισιτηρια,αεροπορικα!!!Υπαρχει καποια ιδεα για κανεναν αλλον τροπο???σκεφτηκα,τρενο να νοικιασω αυτοκινητο απο εδω(δεν ξερω αν γινεται κιολας)...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!Ευχαριστω!!!!!
                          Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις σε όλα τα γύρω αεροδρόμια. Δεν μπορεί να μην υπάρχει εισητήριο! Σε άλλη περίπτωση το να νοικιάσεις αυτοκίνητο για να πάς άστο καλύτερα γιατί πρώτον η ασφάλεια δεν σε καλύπτει να περάσεις απο κράτη με ΕΕ (δηλαδή Βαλκάνια) και δεύτερον το να πάς Ιταλία και καράβι με νοικιασμένο αυτοκίνητο θα σου πάει πιο ακριβά απο το να νοικιάσεις ιδιωτικό αεροπλάνο . Το άλλο με τρένο δεν υπάρχει μιάς και θα πρέπει π.χ να πάς με τρένο μέχρι Βελιγράδι και απο εκεί λεωφορείο για κάτω μιάς και πάνω απο θεσ/νικη τρένο δεν υπάρχει. Αν το κάνεις αυτό θα περιμένω να σε δώ σε καμιά ταινία του αείμνηστου Αγγελόπουλου. Είναι πέρα απο την λογική! Σε άλλη περίπτωση κανά νταλικιέρη Έλληνα ή Ωτοστόπ....και καλό δρόμο
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Σε ευχαριστω kosofos,τελικα βρηκα αν και λιγο τσιμπημενο!!!!Αλλα πρεπει να κατεβω....Σε ευχαριστω και παλι!!!!

                            Comment


                              Φίλε μου είμαι εδώ από αρχές Οκτώμβρη! Κοίτα έχει και καλούς έχει και κακούς έλληνες! έχω και εμπειρία από "έλληνα"! Γενικά μια συμβουλή θα σου δώσω αν τους δείξεις ότι τους έχεις ανάγκη δεν θα σε αφήσουνε να πάρεις ανάσα!Έχει μια ελληνική κοινώτητα που προσωπικά δεν με εξυπηρέτησε όταν απευθύνθηκα!Γενικά έχει ελληνικές καφετέριες κτλπ! Και εδώ πάντως μην νομίζεις ότι είναι παράδεισος αλλά σίγουρα και δυστηχώς έχει περισσότερες προοπτικές από την ελλάδα! θέλει τρέξιμο,υπομονή,επιμονή και ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (τώρα θα ξεκινήσω σχολείο)! αυτά
                              Βοήθεια απο το κράτος μην περιμένεις πέραν απο το να πληρώνεις ποιο λίγα για το σχολείο και αυτό πρέπει να το κυνηγήσεις ! αν βρείς δουλεία θα σε βοηθήσουν!

                              Comment


                                εν πρωτοις ευχαριστω για την απαντηση. Καλοι και κακοι υπαρχουν παντου, ελπιζω να ειμε τυχερος καινα μην πεσω σε κανενα καθηκι(οι πληροφοριες που εχω για το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι αριστες) αλλα ποτε δεν ξερεις. Ειχα κι εγω εδω στην Ελλαδα εστιατοριο μεχρι πριν λιγους μηνες και το εκλεισα δεν αντεξα αλλο ετσι γνωριζω ομως την δουλεια "απο μεσα" που λεμε και ελπιζω να εκτιμηθει. Δεν μιλαω τα γερμανικα και ειναι το μεγα αγχος μου η γλωσσα, ισως με βοηθησουν τα αγγλικα που τα γνωριζω σε καλο βαθμο και σιγουρα το σχολειο απαραιτητο, (αν ξερεις κατι οικονομικο ειμαι ολος αυτια) τωρα η ξενιτια ειναι βαρυ φορτιο ελπιζω-ουμε ολοι για το καλυτερο απο ενα κρατος που αν μη τι αλλο θελω να πιστευω οτι εκτιμαει του εργατικους & υπομονετικους και δινει ευκαιριες. Εσυ εχεις βρει δουλεια? Βολευτηκες? Ευχομαι τα καλυτερα, που ξερεις μπορει να πιουμε και κανα καφε !!

                                Comment

                                Working...
                                X