Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kosofos View Post
    jose φίλε μου αυτό που ρωτάς είναι πιο σχετικό και απο την θεωρία της σχετικότητας του Αινσταίν. Εξαρτάται απο αμέτρητους παράγοντες. Τι τύπος είσαι? ........
    Χρήματα αν μπορείς να κρατήσεις και αυτό πάλι είναι ακόμη πιο σχετικό. Εξαρτάται τι δουλειά κάνεις, σε πια πόλη ζείς, τι απαιτήσεις έχεις απο την καθημερινότητα σου, τι θές να τρώως κ.α οπότε ότι και να σου πω σχετικό θα είναι....

    Για το ωράριο εργασίας που ρωτάς στην Γερμανία είναι απαράβατο. 15 λεπτά να κάτσεις παραπάνω είναι υπερωρία (Για Γερμανικές εταιρίες μιλάμε τώρα ε, ακόμα και Γερμανικά εστιατόρια - καμιά σχέση με τα Ελληνικά). Αν δουλεύεις σε άλλη πόλη απο αυτή που μένεις μπορείς να περνάς και καμια ώρα μέσα στα τρένα. Το ωράριο είναι 37 ώρες/εβδομάδα και λυσάνε να το μειώσουν (Λές να τα καταφέρουν). Απαραίτητη διακοπή 30 λεπτά μετά απο 6 ώρες εργασίας - φαγητάκι. Γενικά αν έχεις ζήσει την εργασιακή κόλαση της Ελλάδας εδώ σου φαίνεται παιδικός σταθμός
    Originally posted by afrodite View Post
    Δεν εχω πάει ακομα εξω οποτε δε μπορώ να σου απαντησω στα ερωτηματα σου. Το μονο που μπορω να πω είναι οτι η εποχή που οι ελληνες βγαιναν εξω και κανανε περιουσια έχει πια περάσει. Τώρα ο μονος λογος που βγαινουν/με έξω είναι για μια αξιοπρεπή ζωή σε μια κοινωνια που σεβεται τον πολίτη της. Να μπορεις να ζησεις σαν ανθρωπος βρε αδερφέ.
    σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε !!
    σίγουρα όλα αυτά είναι σχετικά... τo γνωρίζω... απλά είναι ερωτήματα που μας δημιουργούνται λίγο πολύ, και σίγουρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως είπες kosofos.
    οι πληροφορίες για τα ωράρια όντως δεν τις ήξερα... πολύ σημαντικές!
    ας μάθουμε λοιπόν τι γλώσσα καλά και ας ελπισουμε να βρεθεί κάτι !!!

    Comment


      δεν μας είπες με τι ασχολείσαι

      Comment


        Originally posted by random View Post
        δεν μας είπες με τι ασχολείσαι
        επεξεργασια εικονας και ηχου. Μονταζ

        Comment


          Υποψιάζομαι ότι σε ενδιαφέρει πιο πολύ το τι θα κάνεις "μετά-τη-δουλειά". Θα πρέπει να γνωρίζεις αρχικά ότι τα κλασικά 5-10ωρα σε καφετέρια ή τα ολονύχτια μπουζούκια δεν υφίστανται. Μπουζούκια και διαφόρου τύπου μέρη για καφε, ναι μεν υπάρχουν απλά είναι διαφορετικά και δεν κάθεσαι για τόσες πολλές ώρες ειδικά τις καθημερινές (που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται κιόλας). Επίσης αν θεωρείς ότι έχεις ανάγκη τον φραπέ, καλό είναι να προμηθευτείς από ελλάδα. Από κοινωνική ζωή, είναι ανάλογα τι παρέες θα κάνεις (άσχετα αν είναι ελληνικές ή όχι). Μπορεί να μην περνάτε τον χρόνο σας έξω αλλά όλο και σε κάποιο διαμέρισμα ή after-party θα την βγάζετε. Το τι θα κάνεις εξαρτάται κυρίως από σένα αλλά εγώ θα σταθώ σε ένα άλλο σημαντικό σημείο που πολλοί μπορεί να αγνοήσουν. Ο οποιοσδήποτε άνθρωπος μετακομίσει σε μια διαφορετική χώρα, είναι πολύ πιθανό να πάθει το λεγόμενο "culture shock". Σχεδόν όλοι το παθαίνουν την πρώτη φορά και είναι ένα απόλυτα φυσιολογικό φαινόμενο. Μόλις ξεπεραστεί, προστίθεται στις καλύτερες προσωπικές εμπειρίες ever. Το εξίσου σημαντικό είναι πως το culture shock μπορεί να σε απομονώσει ή να αναδείξει συμπεριφορές που δεν βοηθάνε στην εκεί χώρα. Εννοείται ότι και αυτά είναι φυσιολογικότατα που μπορούν να λυθούν με απλό τρόπο. Άσχετα αν πηγαίνει κάποιος από ανάγκη ή επιλογή, μπορεί πάντα να αναζητήσει λύσεις και να προσαρμοστεί στα καινούρια δεδομένα. Δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, είναι ουσιαστικά απλό.


          Στο θέμα δουλειάς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά το ωράριο και η πληρωμή εξαρτάται από την επιχείρηση που θα εργαστείς και τη φύση της δουλειάς. Ένα ακραίο παράδειγμα για να καταλάβεις το σκεπτικό είναι το εξής: Δεν γίνεται να δουλέψεις μεσημβρινές ώρες σε βραδινό μπαράκι. Οι μισθοί, τα ωράρια και οι εργασιακές συνθήκες στις γερμανικές επιχειρήσεις είναι σαφώς ανώτερες στο σύνολο από τα αντίστοιχα φαινόμενα που μας πλασάρουν στην ελλάδα. Εξαρτάται όπως είπα από το τι θα κάνεις και που θα δουλεύεις, και ναι, μπορείς να βάλεις λεφτά στην άκρη με 30-40 ώρες ανα εβδομάδα, εκτός αν οι καταναλωτικές σου συνήθειες είναι ζημιογόνες ή ζεις ως χαμηλόμισθος στο κέντρο μιας (πολύ) ακριβής πόλης. Οι μισθοί στις ανεπτυγμένες χώρες ανέκαθεν ήταν (πολύ) καλοί ενώ οι υπερωρίες ή πληρώνονται εξτρα ή δίδονται σε άδεια. Πριν αναφέρθηκε μία γνωστή φήμη που όλοι έχουμε διαβάσει ανα περιόδους (αναφέρομαι σε αυτό: "Το μονο που μπορω να πω είναι οτι η εποχή που οι ελληνες βγαιναν εξω και κανανε περιουσια έχει πια περάσει."). Προσωπικά, το μήνυμα (ότι τάχα οι "χρυσές εποχές" έχουν περάσει) μόνο με σκεπτικισμό μπορώ να το δω. Ναι μεν εμπεριέχει μια δόση αλήθειας αλλά αρκετοί ξεχνάμε ότι εκείνες τις εποχές υπήρχε το γερμανικό μάρκο με αξία μεγαλύτερη της δραχμής (αν θυμάμαι καλά η ισοτιμία ήταν 1 μάρκο = 150 δραχμές περίπου). Αν, για παράδειγμα, έπαιρναν τότε 2-3 χιλιάρικα μάρκα το μήνα με πολύ δουλειά, τότε αυτό σήμαινε κοντά στο μισό εκατομμύριο δραχμές (εξού και η "περιουσία"). Αυτά στο παρελθόν αλλά μια ματιά να ρίξεις στις δημόσιες αγγελίες, θα δεις μισθούς από ~20 χιλιάρικα ετησίως ενώ πολύ ακριβοπληρωμένες δουλειές ξεπερνάνε το φράγμα των 100.000 τον χρόνο (μεικτά πάντα και δεν συνυπολογίζονται οι περιπτώσεις με προμήθειες ή επιπλέον παροχές από την εταιρία). Να προσθέσουμε ότι ένας τέτοιος υψηλός μισθός για 10 χρόνια ισοδυναμεί με συνολικό εισόδημα του ενός εκατομμυρίου (πάλι "περιουσία" δηλαδή). Φυσικά υπάρχουν φόροι και αναγκαία έξοδα αλλά όταν δεν ξοδεύεις απερίσκεπτα, τότε είναι πιο εύκολο να μαζέψεις χρήματα όταν βγάζεις 30-50-70 χιλιάρικα (για καθαρά, πολύ γενικευμένα, περίπου 25-50% κάτω ανάλογα τη κλίμακα) το χρόνο παρά 10-15-20 που μετα βίας βγάζουν πλέον στην ελλάδα. Μην σε παραμυθιάζουν ότι κι εκεί είναι το ίδιο δύσκολα όπως στην ελλάδα, ούτε να περιμένεις καλοπληρωμένη εργασία με ωράρια ελληνικού δημοσίου. Απαιτείται προσωπική προσπάθεια αλλά πάνω από όλα, ενδιαφέρον στο αντικείμενο. Χάρη στο τελευταίο, σταδιακά έρχονται και τα υπόλοιπα (είτε είναι εμπειρία, είτε προαγωγές, είτε σκληρή δουλειά ή ό,τι άλλο υπάρχει). Όσο υπάρχει ενδιαφέρον και όσο συνεργάζεσαι/δουλεύεις σε σωστή επιχείρηση όπου ο εργοδότης αναλαμβάνει τις ευθύνες του και κοιτάει να σε ανταμείψει ή να σε διευκολύνει για να βγείτε κερδισμένοι όλοι μαζι. Ναι θα υπάρξουν περιπτώσεις που το περιβάλλον δεν θα είναι καλό ή θα υπάρχει διαφθορά ή κομπίνα αλλά ευτυχώς, αυτά τα φαινόμενα είναι εξαιρέσεις επειδή υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον εργαζόμενο. Μιλώντας για δυσκολίες, ένα μεγάλο εμπόδιο είναι η γλώσσα (κυρίως θέλει τον χρόνο του). Οι αποστάσεις, η έλλειψη παρέας ανα περιόδους ή τα αρνητικά συναισθήματα είναι δυσκολίες που συναντάμε και στην ελλάδα. Δεν υπάρχουν μόνο έξω.

          Περί ευτυχίας δεν μπορώ να σου απαντήσω. Γιατί; Διότι είναι ένα θέμα προσωπικό. Νομίζω είναι απαραίτητο κάνεις εσύ τις δικές σου ανακαλύψεις και να θέσεις τα δικά σου κριτήρια βαρύτητας για να απαντήσεις εσύ στο ερώτημα αυτό. Μην ανησυχείς αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο τώρα, κανείς δεν τα ήξερε ουρανοκατέβατα. Εγώ το βρίσκω θετικό για έναν άνθρωπο να ζήσει ένα διάστημα σε μια άλλη χώρα μέχρι να αποφασίσει κάτι διαφορετικό. Το αν θα γίνει κάποιος έλληνας, γερμανός, τούρκος, άγγλος, κινέζος, κλπ δεν έχει νόημα στη συζήτηση. Καλές και κακές νοοτροπίες υπάρχουν παντού, όχι μόνο εδώ. Είναι συνετό όμως να μην εξαρτάται κάποιος από παθογένειες.

          Αυτά είχα να πω and may the force be with you

          Comment


            Originally posted by random View Post
            Υποψιάζομαι ότι σε ενδιαφέρει πιο πολύ το τι θα κάνεις "μετά-τη-δουλειά". Θα πρέπει να γνωρίζεις αρχικά ότι τα κλασικά 5-10ωρα σε καφετέρια ή τα ολονύχτια μπουζούκια δεν υφίστανται. Μπουζούκια και διαφόρου τύπου μέρη για καφε, ναι μεν υπάρχουν απλά είναι διαφορετικά και δεν κάθεσαι για τόσες πολλές ώρες ειδικά τις καθημερινές (που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται κιόλας). Επίσης αν θεωρείς ότι έχεις ανάγκη τον φραπέ, καλό είναι να προμηθευτείς από ελλάδα. ..........

            Αυτά είχα να πω and may the force be with you
            σε ευχαριστω random, πολύ γεμάτη η απάντηση σου συμφωνω και εγώ μαζί σου.
            Ας αφήσουμε λοιπόν την τύχη μας να μας δείξει τον δρόμο !!
            δεν είμουν ποτε αρνητικός, δεν είχα ποτε αρνητισμό μέσα μου... συνήθως όλα τα αντιμετώπιζα με θετική σκέψη, άσχετα αν καμια φορα δεν μας έβγαινε όπως θα θέλαμε!

            σε ευχαριστώ πολύ και καλο βραδυ να έχουμε

            Comment


              νυρεμβεργη

              οποτε ερθεις βασιλη στειλε μου μηνυμα να τα πουμε και απο κοντα να σου πω καποια πραγματακια για το σχολειο ! εγω ολα καλα εχω μπει σε ενα ρυθμο

              Comment


                σκεφτομαι το καλοκαιρακι να κατεβω κρητη οδικος,σημερα μου περασε απο το μυαλο φωρτομα το αμαξι σε τραινο,(ενοειται στο ιδιο τρενο και εγω) και μεχρι θεσσαλονικη-αθηνα δεν ξερω που εχει,και μετα να συνεχισω οδικος,ειναι εφικτο?δεν θελω να βαλω σε τοση ταλαιπωρια το αμαξι γι ενα μηνα,,,

                Comment


                  Originally posted by Giannhs Alatas View Post
                  σκεφτομαι το καλοκαιρακι να κατεβω κρητη οδικος,σημερα μου περασε απο το μυαλο φωρτομα το αμαξι σε τραινο,(ενοειται στο ιδιο τρενο και εγω) και μεχρι θεσσαλονικη-αθηνα δεν ξερω που εχει,και μετα να συνεχισω οδικος,ειναι εφικτο?δεν θελω να βαλω σε τοση ταλαιπωρια το αμαξι γι ενα μηνα,,,
                  Δεν κατάλαβα πια είναι η ταλαιπωρία για το αμάξι Τα αμάξια είναι φτιαγμένα για να κάνουν χιλιόμετρα και να πατάν στον δρόμο Τώρα πέρα απο την πλάκα απλά ξέχνα το ή αλλιώς άμα το κάνεις γράψε βιβλίο. Δεν είναι το πιο απίστευτο πράγμα να πάς απο Βαλκάνια οδικώς, αλλιώς καραβάκι απο Ιταλία και....
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by nasos View Post
                    καλησπερα σε ολα τα παιδια!!! πρεπει να κατεβω τον Μαρτιο, στην Ελλαδα σε συγκεκριμενη μερα και δεν μπορω να βρω εισιτηρια,αεροπορικα!!!Υπαρχει καποια ιδεα για κανεναν αλλον τροπο???σκεφτηκα,τρενο να νοικιασω αυτοκινητο απο εδω(δεν ξερω αν γινεται κιολας)...καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!!!
                    Ευχαριστω!!!!!
                    πάντως βλέπω στο google maps ότι το MAINZ που μενεις είναι από το baden baden 180km εκεί έχει πτήσεις k για χανιά με ryanair, και αν δεν έχει λόγο περιόδου έχει για θεσσαλονίκη !!! από θεσσαλονίκη για ηράκλειο έχει aegean, cyprus και olybic air που θα σε βολέψουν !!!

                    Comment


                      ΕΠΙΔΟΜΑ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ MINDESTSICHERUNG

                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
                      ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΗ ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 11 ΜΗΝΕΣ. ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 450 ΕΥΡΩ. ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ . ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ? ΕΝΟΙΚΙΟΥ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ?

                      Comment


                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Εμβασμα στη Γερμανία

                          Καλησπέρα στην παρέα,
                          Θα ήθελα την βοήθειά σας, θέλω να μεταφέρω κάποια χρήματα γύρω στα 1500€ απο Ελλάδα στη Γερμανία, η Πειραιώς αποτι είδα ζητάει μόνο 0,5€ γνωρίζει κανείς πόσο θα κρατήσει η τράπεζα αποδέκτης, στην συγκεκριμένη περίπτωση η Targobank;
                          Ευχαριστώ.

                          Comment


                            mipos les liga; nomizo oti h eliniki trapeza krataei peripou 20 evro

                            Comment


                              Originally posted by makis3519 View Post
                              Καλησπέρα στην παρέα,
                              Θα ήθελα την βοήθειά σας, θέλω να μεταφέρω κάποια χρήματα γύρω στα 1500€ απο Ελλάδα στη Γερμανία, η Πειραιώς αποτι είδα ζητάει μόνο 0,5€ γνωρίζει κανείς πόσο θα κρατήσει η τράπεζα αποδέκτης, στην συγκεκριμένη περίπτωση η Targobank;
                              Ευχαριστώ.
                              Καλημέρα φίλε μου,

                              Ναι τόσα είναι τα έξοδα εμβάσματος €0.50 (προφανός απο e-banking). Η Γερμανική τράπεζα δεν κρατάει προμήθεια (σαν τις Ελληνικές) όταν στέλνεις λεφτά. Επειδή είναι σε Euro πρέπει να γίνει εντός 1 ημέρας η όλη συναλλαγή. Αν έχεις e-banking στην targobank θα τα δείς την επόμενη μέρα.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                Όντως η Πειραιώς μου κράτησε 0.50€ στην Targobank δεν φάνηκαν ακόμη λογικά θα τα δώ αύριο στο e-banking.
                                Ευχαριστώ πολύ.

                                Comment

                                Working...
                                X