Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Λαθος.Ειχα μια χαρα δουλεια στην Ελλαδα,αλλα ας οψεται ο διανοητικα καθυστερημενος,γιος του Ανδρεα Παπανδρεου.
    Δεν ξερω αν εχεις ακουσει σχετικα....αλλα το 20-30% των μικρων επιχειρησεων εχει κλεισει στην Ελλαδα.Ουτε πολεμος να ηταν!!!

    Να σου πω χαρακτηριστικα,με τον πολεμο το 73 με την εισβολη των Τουρκων στην Κυπρο και την επιστρατευση,δεν υπηρχε τοσο μεγαλο προβλημα.Η Ελλαδα με τον ''μπουνταλα γιο του Ανδρεα,αλλα και τον μ&λ@κ& ανηψιο'',ζει την χειροτερη περιοδο που εχει ζησει,απο το 1950 και μετα!

    Ειμαι πολυ χορτασμενος,οχι μονο απο ψωμι,αλλα και απο ταξιδια σε ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,οχι παμε Γερμανια και ειδαμε οργανωση...''ααα τι καλα''...,αλλα ας οψεται οι δυσκολοι καιροι.

    Αυτο που δεν καταλαβαινω,ειναι γιατι μερικοι,ενω μιλατε πολυ καλα τα γερμανικα, δεν μπαινετε σε τιποτα γερμανικα φορουμ,να μιλατε για λουκανικα,εκδρομες πως περπατανε αναμεσα στα δενδρα να μην τους βρει ο λυκος,πως γινεται να πινουν 15 μπυρες χωρις να σκασουν,πως γινεται να ρευονται οσο πιο απολαυστικα γινεται,να κ...ν χωρις να χ....νται,και αλλα τετοια και μπαινετε σε Ελληνικα φορουμς,οπου με την πρωτη ευκαιρια κατηγορητε την πατριδα οπου ειχε την ατυχια να ανηκετε και να ειστε υπηκοοι της?

    Comment


      #62
      Ναι πουλα μας και πνευμα τωρα...

      Κοιταξε να δεις...εχω την οικογενεια μου, την ζωη μου την δουλεια μου και δεν ασχολουμαι με....

      Αντε και πολυ ασχοληθηκαμε.

      Γιατι δεν λες στον Αγγελιδη που εχει πολλα χρονια εδω την αποψη σου περι μεταναστων που εχουν χρονια στο εξωτερικο;

      Και ποτε δηλ. αρχιζει και <παλιωνει > ο μεταναστης; Στους 12 μηνες;Γιατι κοντευεις...
      και θα σου ρθει μετα κανενα ανιψακι του Αγγελιδη και θα σου φερει και κανενα λαδι και θα ψαχνεσαι

      Δεν φταιει ουτε ο Γιωργακης ουτε κανενας αλλος, και προφανως ουτε οι Γερμανοι που στελνουν τα πακετα με τα δισεκατομμυρια σε ενα βαρελι διχως πατο!

      Αναρωτηθηκες ποτε μηπως αυτο το σαπιο συστημα αλληλοστηριζοταν λαος πολιτικοι; Δεν μπορεις να βριζεις τωρα ενω οσο ησουν βολεμενος δεν μιλουσες....

      Εδω τουλαχιστον υπαρχει αξιοκρατεια. Και τους φορους μας τους πληρωνουμε και εδω και κατω.
      Τωρα αν η Ελλαδιτσα μας θεωρει τυχερη να εχει εναν τυπο σαν εσενα υπηκοο της...ε τοτε συζητιεται το θεμα.
      Και επειδη τεθηκε το θεμα της αυθεντικοτητας της υπηκοοτητας μας....εμεις τουλαχιστον παντρευτηκαμε παππουτσι απτον τοπο μας!

      Οχι επειδη βαρεθηκες την Αυστριδα τωρα σου φταινε οοοολοι οι Βορειοι....
      βρες μια απτο χωριο σου να ησυχασουμε και εμεις δηλ.


      Και για να κανουμε και λιγο ψυχαναλυση....
      μαλλον σε πειραζει που το ....εσυρε οχι μονο το καραβι αλλα ολοκληρο τον Σπυριδωνα απο την Ελλαδα στους ξενερωτους

      Εγω ενα ξερω, απο αυτα που ο ιδιος σου εχεις γραψει εδω μεσα φυσικα....πως αυτη καθεται εκει Ελλαδα και το γλενταει και εσενα σε εχει φερει εδω να δουλευεις


      χαχαχαχαχαααχαχα

      Comment


        #63
        ηρεμιααααα...

        Comment


          #64
          Originally posted by mikael View Post
          ηρεμιααααα...
          επιτηδες μπαινουν...για να χαλασουν το φορουμ

          Αλλιως δεν εξηγειται

          Comment


            #65
            Ειναι τελειως λαθος οσα γραφεις για την προσωπικη μου ζωη,ζω και ειμαι πολυ ευτυχισμενος με την γυναικα μου και περναμε πολυ ωραια μαζι,γι αυτο και δεν εχω προβλημα να ζω εδω.

            Γιατι εχω ανθρωπο να ειμαστε μαζι και να περναμε ωραια.Αν ημουνα μονος δεν θα αντεχα να ζω σε τοσο ξενερωτες και βαρετες κοινωνιες.Δεν αναφερωμαι πολυ στα προσωπικα μου,γιατι σε κατι τετοια φορουμς μπαινουν και ανθρωποι του επιπεδου σου,αλλα πολλες φορες κανω το λαθος και δινω προσωπικες πληροφοριες για να βοηθησω κοσμο,να τον ενημερωσω για καταστασεις που συμβαινουν σε μενα,οσον αφορα για χαρτια που χρειαζονται μεταναστες κ.λ.π,αλλα γενικα αποφετγω οσο γινεται να γραφω προσωπικες καταστασεις.

            Εδω μεσα γραφω μονο για να ενημερωσω κοσμο να τους βοηθησω,αλλα λυπαμαι, θα επεμβαινω και σε σχολια που προσβαλουν την πατριδα μου.
            Δυστυχως ειναι πολλα τετοια,γιατι δεν γραφουν πολλοι που ζουν χρονια εξω,αλλα γραφουν κυριως Ελληνες που ζουν στην πατριδα και δεν ξερουν πως ειναι η ζωη εξω,εχουν παει απλα καποια ταξιδια,γραφουν φοιτητες,οπου η ζωη ειναι πολυ ωραια οπου ζεις με τα λεφτα των γονιων και νεομεταναστες,οπου πανε να βρουν δουλεια,μενουνε και αυτοι 2-3 μηνες,βρισκουν πολυ ομορφη τη χωρα που βρισκονται,αλλα που θα ειναι τελειως διαφορετικη η ζωη οταν βρουν δουλεια,γιατι μπαινουν σε ρουτινα σε μια βαρετη κοινωνια οπου ο κοσμος δεν ξερει να ζει.Ο Ελληνας οπως και ο Ιταλος και ο Ισπανος εχουν αλλη ιδιοσυγκρασια.

            Λοιπον,λυπαμαι αλλα δεν μπορω και δεν ειναι του χαρακτηρα μου να γραφω κατινιστικα σχολια,δεν εχεις ιδεα για την ζωη μου,σε παραπαλω προσεχε πως εκφραζεσαι και εσυ και οι αλλοι για την Ελλαδα.
            Καταλαβαινει βεβαια κανεις,γιατι δεν γραφουν εδω μεσα πολλοι Ελληνες που ζουν χρονια εξω,αλλα κυριως γραφουν Ελληνες που θελουν να μεταναστευσουν....

            Επισης να ξερεις,οτι δεν εχω συζυγο απο Αυστρια.Καταφερα και βρηκα δουλεια και σπιτι εδω εντελως μονος χωρις βοηθεια απο κανεναν.Ειχα καποια εμπειρια ομως απο παλιοτερα οπου ειχα παει Γερμανια και εκει με ειχε βοηθησει καποιος στην αρχη.Γερμανια δεν ηθελα να ξαναπαω,εκει κι αν ειναι μαυριλα.....στην Αυστρια ο κοσμος ειναι λιγο καλυτερος απο τους Γερμανους.

            Comment


              #66
              καλαααα μας δουλευεις; Εσυ δεν γραφεις παντου πως δεν σου αρεσει η ζωη εκει που εισαι;
              Οσο για το επιπεδο...
              Οταν ζεις σε μια χωρα που ΣΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ, σου παρεχει θεση εργασιας, κοινωνικη ασφαλιση και ενα σωρο αλλα καλά ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΙΖΕΙΣ. Ουτε την χωρα ουτε τους κατοικους της
              ΤΗΝ ΣΕΒΕΣΑΙ και δειχνεις ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ.
              Αλλα για να σκεφτεσαι ετσι πως σου περιγραφω τωρα, πρεπει να εχεις πνευματικη καλλιεργεια.

              Και το βιοτικο επιπεδο ζωης δεν μετριεται με τις εξοδους και την ιδιοσυγκρασια του καθε λαου...

              Βιοτικο επιπεδο σημαινει να γυριζεις απτην σιγουρη δουλεια σου και να παιρνεις τα παιδια σου, με τα ποδηλατακια σου και να διασχιζεις την πολη στους ανετους και ασφαλεις ποδηλατοδρομους για να πας σε μια υπερσυγχρονη βιβλιοθηκη. Και...ου μη γενοιτο..αν γινει κατι να ξερεις πως θα εισαι σε σιγουρα και ασφαλη χερια.
              Ενα παραδειγμα μονο...
              Βιοτικο επιπεδο σημαινει να σε θεωρει ο γιατρος, ασθενη και οχι πελατη. Ακουσε εκει βγηκε ο αλλος εδω στο φορουμ και ρωτουσε ποσο παει η ταριφα;
              Ιατρικη ειναι λειτουργημα δεν ειναι ταξιτζιλικι να ρωταμε για ταριφες!

              Εδω σε αντιμετωπιζουν σαν πολιτη, σαν ανθρωπο! Ανεξαρτητως υπηκοοτητας.

              Και οοοοολα αυτα σε κανουν να θελεις να μενεις.

              Το να χασεις την θεση εργασιας σου δεν ειναι προυποθεση για να μεταναστευσεις. Ειναι ισως ενας λογος...αλλα οχι και η αιτια.
              Γιατι ποσοι μεινανε ανεργοι και ξαναψαξανε και ξαναβρηκανε δουλεια;

              Για να παρεις τα μπογαλακια σου και να ριξεις μαυρη πετρα στην χωρα σου πρεπει να συντρεχουν και αλλοι λογοι.

              Τελος παντων. Ειπαμε αρκετα ασχοληθηκαμε με σενα.
              Στην αρχη σου μιλησα με το καλο, μια δυο....συνεχιζεις να βριζεις τους Γερμανους, τους Αυστριακους...ολους βρε παιδι μου.
              Και το ευλογο ερωτημα γιατι δεν επιστρεφεις στην πολυποθητη πατριδα δεν μας το απαντας....

              Τωρα οσο για τις κατινιες που ανεφερες....τι θα πει βαρετος και ξενερωτος λαος; Καταρχην καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος...οχι βαζεις εσυ ολοκληρους λαους σε ενα καφασι....Γενικευεις και κατ εμου οποιος γενικευει ειναι αυτος που προεχει στις κατινιες!
              Ουτε επιχειρηματολογια ουτε τιποτα για να στηριξεις τα λεγομενα σου...

              Και οσο για τουςΕλληνες τους Ιταλους τους ισπανους....γιαυτο καταχρεωθηκαν, επειδη ειναι ΥΠΕΡ ΑΝΩ....
              ή μαλλον

              γιατι εχουν ΤΗΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΠΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
              αυτο μας εφαγε!

              η μοστρα και το ξεφαντωμα

              Comment


                #67
                Φενεται οτι εχεις πολυ ελευθερο χρονο,για να εισαι ολη μερα και νυχτα στον υπολογιστη και να γραφεις,εγω δυστυχως δεν εχω ουτε χρονο ουτε διαθεση.Ο καθενας διαβαζει και βγαζει τα συμπερασματα του.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by spiros View Post
                  Φενεται οτι εχεις πολυ ελευθερο χρονο,για να εισαι ολη μερα και νυχτα στον υπολογιστη και να γραφεις,εγω δυστυχως δεν εχω ουτε χρονο ουτε διαθεση.Ο καθενας διαβαζει και βγαζει τα συμπερασματα του.

                  Αφου θελεις να μαθεις...

                  Ειμαι λεχωνα.
                  εξυπνε!

                  εχω λιγες βδομαδες που γεννησα.
                  Και παρολα αυτα ηθελα να βοηθησω τους συμπατριωτες που πραγματικα εχουν αναγκη.

                  Ακριβως σε διαβαζουν στα ποστ σου και βγαζουν τα συμπερασματα τους....

                  γιατι εκτος απο βρισιδι δεν ξερεις να μιλας εμπεριστατωμενα και να τελιωνεις μια συζητηση, παρα μονο να προσβαλλεις

                  Comment


                    #69
                    Nα σου ζησει συνεφακι..
                    παντως και οι 2 σας για το σαιτ ειστε μεγαλα κεφαλαια..
                    εχουμε μαθει ολοι πολλα απο εσας.

                    Comment


                      #70
                      Να σαι καλα mikael.
                      Kοιταξε να δεις,ολοι μας επιλεγουμε να παμε να ζησουμε σε καποιες χωρες που ειναι καλυτερα απο την δικη μας.Δεν ειναι και παρα πολλες...μιλαμε για Αυστραλια,Γερμανια,Καναδα,Αυστρια και οι Σκανδιναβικες.

                      Απο κει και περα,αρκετες χωρες εχουν οικονομικα προβληματα,οπως Ιρλανδια-Αγγλια που πολλοι Ελληνες αρχιζουν και γυριζουν πισω,ΗΠΑ,ολος ο νοτος της Ευρωπης κ.α

                      Αυτο αποδυκνειει οτι η κριση ειναι πλεον παγκοσμια και δεν βρισκω το λογο γιατι καποιοι δεν μπορουν να το καταλαβουν και εκφραζονται συνεχεια ετσι για την Ελλαδα.
                      Καποιος γραφει αλλου εδω μεσα ''Ελλαδισταν'' και ολο τετοιοι χαρακτηρισμοι.

                      Μου αρεσει που καποιοι ενοχλουντε οταν γραφω ασχημα σχολια για Γερμανους-Αυστριακους,αλλα την Ελλαδα να την βριζουμε ε?

                      Λοιπον εχω σκοπο να καθησω να γραψω για τα καλα και τα ασχημα της Αυστριας στο αντιστοιχο τοπικ,αλλα δεν βρισκω χρονο.Ολο λεω να γραψω σαββατοκυριακο,αλλα ειναι γεγονος οτι η Αυστρια ειναι πολυ ομορφη φορα και τα σαββατοκυριακα ειμαστε ολο βολτες,οσο ειναι ακομα καλοκαιρι,γιατι σε κανα μηνα θα αρχισουν τα κρυα εδω.

                      Ενα μονο θα πω που ειναι πολυ σημαντικο και πρεπει να το γραψω.
                      Μου εχει κανει τρομερη εντυπωση,το πως σε αντιμετωπιζουν οι επιστατες στην δουλεια.Πως σε σεβονται.Και δεν εχω μονο εναν,εχω 3-4 γιατι παιρνουν και αδειες και αναλαμβανει ο υφισταμενος τους κ.λ.π.
                      Φυσικα αν καποιος δεν ειναι ενταξει θα βαλουν τις φωνες,αλλα εγω ειμαι πολυ ενταξει στην δουλεια και δινω τον καλυτερο εαυτο μου,μιας και εχω προβλημα γλωσσας,αλλα οσο παει βελτιωνομαι σε αυτο τον τομεα.

                      Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που γραφω και επρεπε να το γραψω τοσο καιρο,γιατι ειναι ανθρωποι στην Ελλαδα που ειχαν δικη τους δουλεια και δεν εχουν μαθει με αφεντικα και ισως αναρωτιουνται πως θα ειναι αν εχουν καποιον πανω απο το κεφαλι τους.

                      Comment


                        #71
                        Ελικρινα δεν μπορω να καταλαβω με ποια λογικη ανοιξες αυτο το τοπικ.
                        Εισαι 25 χρονια στη Γερμανια εχεις κανει τη ζωη σου εκει και το μονο που εχεις να μοιραστεις ειναι αυτες οι βαρυγδουπες δηλωσεις?
                        Μας χρησιμευουν σε κατι?
                        Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες εφοσον συνοδευονται ομως απο επιχειρηματα και απο λογικη.
                        Ποιος ανθρωπος που σκοπευει να μεταναστευσει θα μπορουσε να λαβει υποψην του ενα τοσο υστερικο μην.τη στιγμη μαλιστα που δεν γραφει τιποτα συγκεκριμενο.
                        Συγγνωμη γιαυτο που θα πω αλλα εμενα μου θυμισε τη Λουκά σε νεες περιπετειες

                        Comment


                          #72
                          Βάσω, απίστευτο σχόλιο. Τα έγραψες όλα σε 6 γραμμές...

                          Comment


                            #73
                            Μπραβο βρε Βασω! Να αγιασει το στομα σου!!! Εμεις εχουμε τα προβληματα μας και προσπαθουμε να μαθουμε οσο γινεται περισσοτερα για την χωρα που προκειται να παμε και να ζησουμε, και καποιοι κολλημενοι αφου βολευτηκαν καλα καλα, βριζουνε και δημιουργουν εντυπωσεις λες και θα παμε να τους φαμε την δουλεια!!!
                            Νομιζετε κυριοι οτι εσεις ειστε πιο ελληνες απο εμας και αγαπατε αυτη τη χωρα περισσοτερο απο εμενα που την ζω 33 χρονια και τρωω ολα τις τα σκατα????
                            Αν ειναι ετσι σηκωθηκε και ελατε πισω με κατεβασμενο το κεφαλι για την λαθος αποφαση που πηρατε οταν φυγατε!!!! Αλλα εγω δεν βλεπω κανεναν σας να γυρναει!!!
                            Μονο να ανοιγετε ανοητα τοπικ ταχα επιστροφης!!!! Αντε να σας δω!!! Γυριστε να δειτε την γλυκα!!!

                            Comment


                              #74
                              Εγω παντως δεν θελω να γυρισω.Προτιμαω να ζω στο εξωτερικο.
                              Ειμαι ενα χρονο Αυστρια,αλλα και πριν που ζουσα Ελλαδα,δουλευα 6 μηνες τον χρονο τα καλοκαιρια και τους χειμωνες παλι εξωτερικο ζουσα.
                              Διακοπες δεν παω Ελλαδα,αλλα παλι εξωτερικο παω,γιατι μου αρεσει να επισκεπτομαι καινουργιους τοπους.Δεν ξοδευω λεφτα για εισητηρια,για να παω να δω τον τοπο μου!!!Καλυτερα παω καπου αλλου.
                              Θελω και να πεθανω στο εξωτερικο,να αφησω τα κοκαλακια μου εκει.

                              Αλλα,αγαπαω την χωρα μου,ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας,συχνα για την χωρα μου μιλαω σε ξενους,βρισκω οτι υπαρχουν θετικα και αρνητικα σε καθε χωρα και με ενοχλει οταν βριζουν την Ελλαδα και τους Ελληνες.

                              Οταν λοιπον,βριζουν την πατριδα,τοτε και εγω θα τους πω για τα ασχημα που υπαρχουν στο εξωτερικο,οπως οτι ζουν απιστευτα βαρετα,σε σχεση με τους Ελληνες και πολλα αλλα.

                              Επισης,σχετικα με οτι αυτος που ανοιξε το τοπικ, δεν λεει κατι συγκεκριμενο κ.λ.π,δεν τολμαει εδω μεσα ανθρωπος που ζει στο εξωτερικο,να γραψει κατι κακο για την χωρα που ζει και καλο για την Ελλαδα και αμεσως πεφτουν να τον φανε,κυριως ατομα που ζουν στην Ελλαδα!!!Αυτοι ειναι και οι περισσοτεροι που γραφουν.Αυτοι που ζουν εξω ''μοκο''

                              Και πως να γραφεις?Οταν ο καθενας θελει να γραφεις αυτα που πιστευει ο ιδιος.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by ironmum View Post
                                Μπραβο βρε Βασω! Να αγιασει το στομα σου!!! Εμεις εχουμε τα προβληματα μας και προσπαθουμε να μαθουμε οσο γινεται περισσοτερα για την χωρα που προκειται να παμε και να ζησουμε, και καποιοι κολλημενοι αφου βολευτηκαν καλα καλα, βριζουνε και δημιουργουν εντυπωσεις λες και θα παμε να τους φαμε την δουλεια!!!
                                Ελπιζω να μην το λες για μενα,γιατι εγω συνεχεια γραφω πληροφοριες για μισθους,πως να βρουν δουλεια,σπιτι κ.λ.π.
                                Τωρα αν τους βρισκω τους Γερμανους και τους Αυστριακους ξενερωτους....γνωμη μου!!!
                                Τι να σου πω...εσυ μπορει να ξετρελαθεις με δαυτους....γουστα...

                                Comment

                                Working...
                                X