Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by spiros View Post
    Εγω παντως δεν θελω να γυρισω.Προτιμαω να ζω στο εξωτερικο.
    Ειμαι ενα χρονο Αυστρια,αλλα και πριν που ζουσα Ελλαδα,δουλευα 6 μηνες τον χρονο τα καλοκαιρια και τους χειμωνες παλι εξωτερικο ζουσα.
    Διακοπες δεν παω Ελλαδα,αλλα παλι εξωτερικο παω,γιατι μου αρεσει να επισκεπτομαι καινουργιους τοπους.Δεν ξοδευω λεφτα για εισητηρια,για να παω να δω τον τοπο μου!!!Καλυτερα παω καπου αλλου.
    Θελω και να πεθανω στο εξωτερικο,να αφησω τα κοκαλακια μου εκει.

    Αλλα,αγαπαω την χωρα μου,ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας,συχνα για την χωρα μου μιλαω σε ξενους,βρισκω οτι υπαρχουν θετικα και αρνητικα σε καθε χωρα και με ενοχλει οταν βριζουν την Ελλαδα και τους Ελληνες.

    Οταν λοιπον,βριζουν την πατριδα,τοτε και εγω θα τους πω για τα ασχημα που υπαρχουν στο εξωτερικο,οπως οτι ζουν απιστευτα βαρετα,σε σχεση με τους Ελληνες και πολλα αλλα.

    Επισης,σχετικα με οτι αυτος που ανοιξε το τοπικ, δεν λεει κατι συγκεκριμενο κ.λ.π,δεν τολμαει εδω μεσα ανθρωπος που ζει στο εξωτερικο,να γραψει κατι κακο για την χωρα που ζει και καλο για την Ελλαδα και αμεσως πεφτουν να τον φανε,κυριως ατομα που ζουν στην Ελλαδα!!!Αυτοι ειναι και οι περισσοτεροι που γραφουν.Αυτοι που ζουν εξω ''μοκο''

    Και πως να γραφεις?Οταν ο καθενας θελει να γραφεις αυτα που πιστευει ο ιδιος.
    Εγω παντως Σπυρο
    που ζω πια εκτος ελλαδας δεν το κανω μοκο.Για μενα η ζωη στην ελλαδα δεν αξιζει μια !!!!! Και η ζωη στο εξωτερικο δεν ειναι καθολου βαρετη !!!!! Θα το λεω συνεχεια !Την ελλαδα με τα σκυλαδικα και τα σκυλια ...... σας την χαριζω....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #77
      Ποιος μιλησε για σκυλαδικα?
      Και ποσοι πανε πια σε σκυλαδικα?
      Στο νησι μου δεν εχει καν σκυλαδικα!!!
      Υπαρχουν ακομα στην Ελλαδα σκυλαδικα?
      Σορρυ δεν το ηξερα....

      Comment


        #78
        Originally posted by spiros View Post
        Ποιος μιλησε για σκυλαδικα?
        Και ποσοι πανε πια σε σκυλαδικα?
        Στο νησι μου δεν εχει καν σκυλαδικα!!!
        Υπαρχουν ακομα στην Ελλαδα σκυλαδικα?
        Σορρυ δεν το ηξερα....
        Σορρυ τα πολυτελη κεντρα διασκεδασης εννοουσα.....Τι κριμα που δεν εχει τετοια στην σουηδια και δεν μπορω να διασκεδασω.....
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #79
          Παιδια μην αλλοιωνεστε σε συζητησεις με το μελος spiro, γιατι το μοναδικο επιχειρημα του ειναι πως ειναι ξενερωτοι οι βορειοευρωπαιοι επειδη δεν διασκεδαζουν οπως οι Ελληνες.
          Που...και αυτο δεν στεκει. Γιατι και εδω εχει και σκυλαδικα και τα παντα. Οπως θελεις να ζησεις εχεις την δυνατοτητα.
          Αλλα το βασικοτερο...αν θελεις μια αξιοπρεπης ζωη σου δινεται η δυνατοτητα να την ζησεις.
          Ιδιως για αυτους που εχουν παιδια.
          Χωρις να δινεις φραγκο στον παιδιατρο, με μεγαλα παρκα, ποδηλατοδρομους, φανταστικες παιδικες χαρες και κλειστους παιδοτοπους, ειδικο τμημα παιδικης βιβλιοθηκης, κολυμβητηρια και οχι μονο στις μεγαλες πολεις αλλα σε καθε κωμοπολη. Καλη οργανωση και παιδεια σε σχολεια, παιδικους σταθμους. Να συνεργαζονται με παιδοψυχολογους, εργοθεραπευτες, λογοθεραπευτες....μονο και μονο η γιορτη που γινεται οταν παει το παιδακι Α δημοτικου αξιζει! Του γεμιζουν ενα μεγαλο χωνακι οι γονεις με σοκολατες καραμελες, μολυβια και ενα δωρακι, συνηθως ρολοι.
          Ειναι τοσο ωραια να ξεκιναει ετσι η σχολικη ζωη. Εκεινη την ημερα παιρνουν αδεια οι γονεις και συνηθως κανει τραπεζι ο πατερας σε οοολη την οικογενεια συν παππου γιαγια νονο...Ειναι απλα...ομορφα! Οποιος εχει παιδια και διαβαζει αυτες τις γραμμες θα καταλαβει τι εννοω.
          Και σιγουρα υπαρχουν προβληματα ιδιως στις μεγαλουπολεις οπως Βερολινο Φραγνκφουρτη κτλ, πχ με μεγαλο αριθμο ξενων που συνηθως μενουν πολλοι σε μια περιοχη,πχ οι Τουρκοι που λογω τιμων των ενοικιων αλλα και γιατι ετσι ειναι η ιδιοσυγκρασια τους θελουν να μενουν ολοι κοντα και κλεινονται στον κυκλο τους με αποτελεσμα τα παιδια να μην μαθαινουν καλα την γλωσσα, τα αγορακια τους κυριως να βαζουν αλλες προτεραιοτητες κτλ και να υπαρχουν προβληματα πχ βια στα σχολεια.
          Αλλα παραλληλα, σε αντιθεση με την Ελλαδα, εχει καθε σχολειο πλεον τον δικο της κοινωνικο λειτουργο που με διαφορα προγραμματα προσπαθουν μαζι να αντιμετωπισουν τα προβληματα και στις προβληματικες οικογενειες.
          Εχει τοσα προγραμματα εδω....οποιος ενδιαφερεται μπορω να του στειλω πληροφοριες με πμ

          Και ενα αλλο παραδειγμα...δεν ειναι τυχαιο που οι Σιντι και οι Ρομας της Γερμανιας θεωρουνται οι Βαρωνοι των ομοιων τους στην Ευρωπη.
          Απλα και μονο γιατι εδω δεν πειναει κανενας, και ολοι εχουν προσβαση σε κατοικια με θερμανση και νερο, ολοι εχουν προσβαση στην παιδεια και στο συστημα υγειας.

          Και ερχεται τωρα ενας Σπυρος (που κριμα και το ονομα δηλ.) και μας λεει πως ειναι ξενερωτοι επειδη δεν βρισκει πατσατζιδικο τα ξημερωματα.....

          Ελεος πια!

          Και το γυρισε και στο προσωπικο...πως εχω χρονο και γραφω πρωι βραδυ....δεν κοιμηθηκα ολη την νυχτα με το μωρο και τωρα που κοιμουνται ακομη ολοι ειπα να πιω ενα καφεδακι και να γραψω δυο λογια.
          Ξερω το τυφλο συστημα πληκτρολογησης (στο γερμ. σχολειο το μαθαμε σε μαθημα επιλογης!)και μπορω μεσα σε δευτερολεπτα να σου γραψω κατεβατο ...
          Τεσπα

          ας μην σπαταλαμε την ενεργεια μας με τετοιες δηλωσεις του τυπου του Αγγελιδη...ετσι και αλλιως ουτε που ξαναεμφανιστηκε ο αδερφος Αγγελιδης, θα κατεφυγε στας μονας


          Comment


            #80
            Και αποφευγοντας οσο μπορω απαντησεις σε ξεκατινιασματα,να γραψω τι δεν μου αρεσει σε Γερμανια-Αυστρια,μια και το τοπικ ειναι περιπου σχετικο.

            Σε αυτες τις χωρες ο κοσμος κοιμαται απο 21.00.Μετα δεν κυκλοφορει ανθρωπος,εκτος απο κατι Τουρκοι-Αφρικανοι.
            Η Αυστρια ειναι πανεμορφη με καφε και μπαρακια,αλλα μεχρι τις 21.00 βλεπεις κοσμο.Μετα πηγαινουν για υπνο,εκτος απο Σαββατοβραδο.
            Αρα και να βγεις για κανα ποτο,δεν βλεπεις ψυχη,οποτε δεν εχει και γουστο.

            Αυτο ισχυει και το καλοκαιρι,οχι μονο χειμωνα.Επειδη απο εδω που ειμαι η Ιταλια ειναι κοντα και πηγαινω συχνα σε πολεις βορειας Ιταλιας για 2-3 μερες,σε παραλιακες πολεις και αλλες,και εκει ειναι οπως στην Ελλαδα.Γεματες οι πλατειες καθε βραδυ μεχρι αργα,περνας πολυ ευχαριστα να πας σε μπαρακια και καφε να πιεις το ποτο σου και οχι οπως στις ''ξενεροτιλες'' της βορειας Ευρωπης.

            Αλλωστε οι Ελληνες-Ιταλοι-Ισπανοι ειμαστε λαοι με προσωπικοτητα,ξερουμε να ζουμε να απολαμβανουμε τη ζωη και οχι σαν τους βορειους και γι αυτο οι βορειοι εχουν αυτο το κομπλεξ με τους νοτιους.
            Ειναι γνωστο επισης,οτι δεν συγκρινονται οι χωρες του νοτου με του βορα σε επισκεψιμοτητα.Ελλαδα-Ιταλια-Ισπανια κατακλυζονται απο εκ. τουριστες απο ολο τον κοσμο,οπου περνανε καλα και διασκεδαζουν.

            Σε Γερμανια-Σουηδια-Νορβηγια ποιος παει διακοπες?Να κανει και να δει τι?
            Η Ολλανδια και το Αμστερνταμ εχουν επισκεπτες,αν και οσους ξερω μου λενε οτι πανε να καπνισουν χασισι (εγω δεν ειμαι φαν τετοιων καταστασεων)και η Αυστρια-Ελβετια λογω ωραιας φυσης,αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχουν τοσους επισκεπτες οπως η Ελλαδα-Ιταλια-Ισπανια.

            Κατι αλλο ειναι το θεμα ''οργανωσης-ταξης και ασφαλειας''.Ακριβως επειδη οι Γερμανοι-Αυστριακοι ειναι λαοι χωρις προσωπικοτητα,ακολουθουν πολυ πιστα κανονες σαν εκπαιδευμενοι σκυλοι!
            Ο Ελληνας-Ιταλος-Ισπανος δεν το ανεχεται αυτο το πραγμα.Και γιατι να το ανεχτει?
            Και λιγο παραπνω θα τρεξουν με το αυτοκινητο,θα το παρκαρουν και λιγο στραβα αν βιαζονται,δεν ειναι μαριονετες!!!

            Οι πεζοι στα φαναρια,αν εχουν κοκκινο και δεν περναει αυτοκινητο,δεν περιμενουν σαν ηλιθιοι ποτε να αναψει το πρασινο.Αφου δεν περναει αυτοκινητο?
            Αυτες οι συμπεριφορες υπαρχουν σε Ιταλια-Ελλαδα-Ισπανια,νιωθεις μια αισθηση ελευθεριας που δεν υπαρχει στον βορρα,ακριβως γιατι ειμαστε λαοι με προσωπικοτητα και κουλτουρα.Τι κουλτουρα και τι ιστορια εχουν οι βορειοι?
            Καλα για ιστορια.....τι να λεμε τωρα,μονο σφαγες λαων!!!

            Γι αυτο και εχουν αυτο το κομπλεξ κατα των λαων του νοτου.Επισκεπτονται τις χωρες αυτες,βλεπουν πως ζει ο κοσμος εκει,συγκρινουν με την μουχλα τους και εχουν αυτα τα κομπλεξ.
            Γιατι εχουμε οικονομικα προβληματα στο νοτο?

            ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!!!

            Τις προαλες ενας Ιταλος μου ελεγε οτι δεν του αρεσουν τα ''αλφα ρομεο'' αλλα τα ''αουντι''.

            Οταν λοιπον μιλαω για διασκεδαση,μιλαω για οικογενιακη διασκεδαση σε γεματες πλατειες,ενα φαινομενο που δεν υπαρχει στον βορρα.Δεν ειμαι τυπος που ξενυχταω,αλλα μου αρεσει μια βολτα το βραδυ σε μπαρακια για κανα ποτο.
            Εδω ο κοσμος ειναι δουλεια και στο σπιτι για υπνο και την αλλη μερα ξανα δουλεια.

            Παρολα αυτα ειναι ωραια η εμπειρια του να ζεις στο εξωτερικο και την απολαμβανω και εγω.Τους μαθαινω και καταλαβαινω πολλα πραγματα πλεον,γιατι εχουν κομπλεξ κατα των λαων του νοτου....προσεξτε μας βαζω πακετο Ελληνες-Ιταλοι-Ισπανοι,εχει σημασια αυτο.
            Σε κουβεντες με Αυστριακους για την οικονομικη κριση και αυτοι για βορρα-νοτο μου λενε.Μην θεωρειτε οτι μονο η Ελλαδα εχει προβληματα.

            Μα θα μου πει καποιος....''δεν εχω δουλεια στην Ελλαδα κ.λ.π''
            Κανενα προβλημα,να παει κανεις να βρει δουλεια και να ζησει οπου νομιζει,κουβεντα κανουμε και γραφουμε τι βρισκουμε καλο και τι κακο σε μια χωρα.
            Ειναι καλο ο ανθρωπος να εχει ανοιχτο μυαλο και να βλεπει τι γινεται γυρω του.Δεν σημαινει οτι αν δεν σου αρεσει κατι,θα πας να φυγεις.Μηπως στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πραγματα που δεν μας αρεσουν?
            Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να μισουμε τον τοπο μας.

            Τη γνωμη γραφω,δινω και εγω συχνα πληροφοριες για το πως μπορει καποιος να βρει εξω δουλεια και να τακτοποιηθει,γραφω και την γνωμη μου για τον τροπο ζωη τους.

            ΥΓ.Σε ξεκατινιασματα δεν απανταω.

            Comment


              #81
              Μα...εσυ πατριωτακι δυστυχως ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΖΕΣΑΙ μονος σου με αυτα που γραφεις!

              Ανθρωπος που θεωρει κουλτουρα τα νυχτοπερπατηματα ...καθως ως γνωστο...οποιος νυχτες περπατει λασπες και σ....πατει!

              Εμενα με γεμιζει η οικογενειακη μου ζωη δεν εχω αναγκη απτο αλκοολ

              Επισης να τονισω πως αλλο ελευθερια και αλλο αναρχια. Να παρκαιρνεις το αυτοκινητο δευτερη και τριτη σειρα ήοπου σου γουσταρει....εχει επιπτωσεις, δεν επιμενω στο νομικο κομματι, αλλα στους αλλους που βρισκονται στους δρομους. Προκαλεις ατυχηματα.
              Με τον ωχαδερφισμο σκοτωνονται καθε μερα ενα σωρο ατομα στους ελλην. δρομους. Δυστυχως.
              Αν αυτο εσυ το θεωρεις ελευθερια εγω το θεωρω μιζερια, να ερχομαστε πρωτοι στα αυτοκινιτηστικα ατυχηματα.



              Και για να ξεστραβωθεις λιγακι, πηγαινε μια βολτα στο Μοναχο στις 3 το βραδυ για να δεις τι θα πει διασκεδαση.

              Εχουν και οι βορειοι λαοι την ιστορια και την κουλτουρα τους. Αν ασχοληθεις θα μαθεις. Αν ριξεις παρωπιδες και ανοιξεις ματια και αυτια, ισως μαθεις και κατι

              Και σε παρακαλω σταματα να προσβαλεις. Λιγο σεβασμος πια δεν βλαπτει

              Δεν μπορεις να αποκαλεις σκυλους τους Γερμανους κτλ.
              Δεν το ανεχομαι!
              Πρωτον γιατι εδω εχω ζησει το μεγαλυτερο μερος της ζωης μου και αγαπω αυτη την χωρα σαν δευτερη πατριδα μου και δευτερον γιατι ειναι δευτερη πατριδα μου και στα χαρτια.


              Ποιος εισαι εσυ ρε φιλε;

              Και οσο αφορα τα αισχη των παγοσμιων πολεμων κτλ...

              Σε πληροφορω πως εδω ενας στους 8 πλεον ειναι ξενος! Αν εξαιρεσουμε τον κρυφο αριθμο οσων ηδη εχουν παρει την γερμ υπηκοοτητα μεταξυ των αλλων και οσων παιδιων γεννιουνται εδω.
              Ζουμε σε μια συγχρονη κοσμοπολιτικη κοινωνια που εχει καθ καρυδιας καρυδι στην αγκαλια της.
              Τα σλογκαν περι ρατσισμου να λειπουν σαφως.
              Και μιας και προφανως και εισαι ανιστορητος να σου υπενθυμισω πως αλλο Αυστρια αλλο Γερμανια. Αν ανοιγες κανενα βιβλιο θα μαθαινες....Να στο πω πιο απλα για να το καταλαβεις, πηγαινε και πες εναν αυστριακο γερμανο και ελα να μιλησουμε...

              Σε αντιθεση με την Ελλαδα που ο ρατσισμος φαινεται οχι μονο στους ξενους αλλα και στο πως αντιμετωπιζουν τους ελληνες μεταναστες. Εκφρασεις του τυπου λαζογερμανακια κτλ με ειρωνικο υφος το επιβεβαιωνουν.

              Καλα ε....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ σε τι επιπεδο μιλας.

              Και με 13χρονα να μιλησεις πιο ωριμα ειναι...
              ακουσε εκει κουλτουρα η νυχτερινη εξοδος..αχαχαχαχαχα

              Εμεις εδω σου μιλαμε για πραγματικη κουλτουρα, για παιδεια πχ και εσυ μιλας για το ποτο που θα πας να το πιεις.

              Σαφως και αυτο ειναι προβλημα, αν περιοριζονται οι αναγκες σου εκει.

              Τι να πει κανεις πλεον

              Εχεις ξεφυγει τελειως

              ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΛΛΟ

              Υ.Γ. Την αναφορα θα την φας!

              Comment


                #82
                Καλα μιλαμε Σπυρο με εχεις καραφλιασει...ειλικρινα διαβαζα και λεω δεν μπορει πλακα κανει!
                Δεν εχει τουρισμο η Γερμανια??Δεν εχει μερη να δεις η Σουηδια???Παιδακι μου ξερεις ποσες χιλιαδες Τουριστες δεχονται αυτες οι χωρες??Εχεις ανοιξει ποτε ενα ταξιδιωτικο οδηγο να δεις τι εχουν να σου προσφερουν αυτες οι χωρες??
                Εχω παει Γερμανια πολλες φορες εχει απιστευτες ομορφιες!Αυτη τη χωρα την αγαπησα με το που πατησα το ποδι μου εκει.Απειρα πραγματα μια ζωη να γυρνας να γνωριζεις μερη.Εχω παει κ Στοκχολμη..για πηγαινε μια βολτα να δεις αν εχει πραγματα να σου προσφερει η Σουηδια.Η Νορβηγια??Με τα φιορδ με το Nordkapp με την απιστευτη φυση???Πλακα μας κανεις ρε Σπυρο??
                Νομιζεις οτι ολη η Ευρωπη ερχεται για διακοπες στην Ελλαδα??
                Τι κολλημα εχει το μυαλο σου?Νομιζεις μονο η χωρα μας ειναι ομορφη?
                Ασε το αλλο...ειναι ξενερωτοι οι βορειοι επειδη περιμενουν να αναψει πρασινο για να περασουν και επειδη παρκαρουν σαν ανθρωποι?????Ειλικρινα τα σκεφτεσαι αυτα που γραφεις??Εχουμε εμεις κουλτουρα που τη ζηλευουν οι αλλοι λαοι επειδη φερομαστε σαν ζωα στο δρομο και επειδη παρκαρουμε οπουδηποτε??
                Η κουλτουρα ενος λαου εκει φαινεται??
                Το να σεβεσαι το συνανθρωπο σου και να ακολουθεις τους κανονες δεν σε κανει ξενερωτο!Αντιθετα διευκολυνει τη συμβιωση μας και προαγει τον πολιτισμο.
                Τι να πω εχω μεινει αναυδη.Επιβεβαιωνεται ομως ακομη μια φορα η νοοτροπια μας.
                Πηγε ο Ελληνας στο εξωτερικο να βρει μια καλυτερη ζωη και το μονο που κανει ειναι να κατηγορει τους κανονες που διευκολυνουν τη ζωη του!
                Αυτο θα πει να εχεις παρωπιδες.
                Κριμα

                Comment


                  #83
                  Αγαπητοί φίλοι και φίλες επειδή από καιρό παρακολουθώ τα γραφόμενα από τα μέλη σε όλο το φόρουμ και σε αυτό το θέμα, ήθελα να πω τα εξής:
                  Όλοι έχουν βάσει της ελευθερίας του λόγου το δικαίωμα να εκφράζουν ελεύθερα την άποψή τους γιά την ζωή στην Ελλάδα και στις χώρες της Ευρώπης, γιά το τι τους αρέσει και τι όχι.
                  Το ότι σε κάποιον αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και σε άλλον στην Γερμανία δεν πρέπει να γίνεται σημείο αντιπαραθέσεως μεταξύ των μελών και να γίνονται "διαξιφισμοί" ως προς το τί είναι καλύτερο.
                  Το ζητούμενο είναι να βοηθηθούν όσοι από τους συμπατριώτες μας αναζητούν διέξοδο από το χάλι που κατήντησαν οι πολιτικοί την Πατρίδα μας και θέλουν να μεταναστεύσουν γιά να δώσουν ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά τους.
                  Σε άλλους αρέσει η ζωή στην Γερμανία και σε άλλους όχι. Έχω πολλούς γνωστούς οι οποίοι μετά από 40 και 50 χρόνια δουλειάς εκεί γύρισαν στην Πατρίδα και οι απόψεις τους διαφέρουν κατά πολύ.
                  Γιά τον λόγο ότι δεν θέλουμε ως διαχειριστές να βλέπουμε στείρες αντιπαραθέσεις μεταξύ των μελών, το παρόν θέμα θα "κλείσει" και σας παρακαλώ να μην ανοίξετε άλλο όπου θα συνεχισθεί το ίδιο ....
                  Σας ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους να βρούν την "Ιθάκη" τους όπως γράφουν μερικοί φίλοι, αλλά με μία δική μου παρατήρηση....

                  Η Ιθάκη είναι ΜΙΑ και εκεί προσπαθούσε να επιστρέψει ο Οδυσσέας όλη του την ζωή, και στην προκειμένη περίπτωση η Ιθάκη είναι η Πατρίδα μας η ΕΛΛΑΔΑ !!
                  Να είσθε πάντα καλά.

                  Comment


                    #84
                    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ

                    καλημερα,
                    ερωτηση α): εαν εδω στην ελλαδα θελουμε να δωσουμε σε μια δημοσια υπηρεσια πχ ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης η μια ληξιαρχικη πραξη παμε με μια φωτοτυπια και το προτοτυπο σε ενα αστυνομικο τμημα η στα κεπ και κανουμε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ, Εγω μεταφρασα στο υπουργειο (στο μοναστηρακι) πιστοποιητικα τετοια (οικογενειακης καταστασης ,γαμου ) στην γερμανια θα δινω τα προτοτυπα? και θα στελνω καθε φορα στην ελλαδα η στο προξενειο για μεταφραση, η μπορω να κανω κατι αντοιστιχο με το ακριβες αντιγραφο και στην γερμανια? (δηλ φωτοτυπια και ελεγχος απο καποια δημοσια αρχη για την ακριβεια των στοιχειων)

                    ερωτηση β)καπου στο φορουμ διαβασα οτι θα χρειαστουν και οι φορολογικες δηλωσεις που καναμε εδω στην ελλαδα , πρεπει να ειναι και αυτες μεταφρασμενες?

                    Comment


                      #85
                      Originally posted by zita38 View Post
                      καλημερα,
                      ερωτηση α): εαν εδω στην ελλαδα θελουμε να δωσουμε σε μια δημοσια υπηρεσια πχ ενα πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης η μια ληξιαρχικη πραξη παμε με μια φωτοτυπια και το προτοτυπο σε ενα αστυνομικο τμημα η στα κεπ και κανουμε ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ, Εγω μεταφρασα στο υπουργειο (στο μοναστηρακι) πιστοποιητικα τετοια (οικογενειακης καταστασης ,γαμου ) στην γερμανια θα δινω τα προτοτυπα? και θα στελνω καθε φορα στην ελλαδα η στο προξενειο για μεταφραση, η μπορω να κανω κατι αντοιστιχο με το ακριβες αντιγραφο και στην γερμανια? (δηλ φωτοτυπια και ελεγχος απο καποια δημοσια αρχη για την ακριβεια των στοιχειων)

                      ερωτηση β)καπου στο φορουμ διαβασα οτι θα χρειαστουν και οι φορολογικες δηλωσεις που καναμε εδω στην ελλαδα , πρεπει να ειναι και αυτες μεταφρασμενες?
                      α) ναι και εδω το ιδιο ειναι. Μεταφρασεις στα επισημα χαρτια κανουν ή στο προξενειο ή ορκωτοι μεταφραστες που εχουν την σφραγιδα του προξενειου. Εχουν λιστα σε καθε προξενειο.
                      Για γερμ. υπηρεσιες ισχυει το ιδιο. Ισως σου ζητησουν να δουν το γνησιο αλλα δεν το αφηνεις απτα χερια σου ποτε

                      β)Δεν νομιζω. Σαν ελληνας του εξωτερικου πλεον, δηλ. ως μονιμος κατοικος εξωτερικου κανεις φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα για οτι περιουσιακα στοιχεια κτλ εχεις εκει.
                      Στην Γερμανια κανεις φορολογικη δηλωση στο αντιστοιχο finanzamt για οτι εχεις και βγαζεις εδω.
                      Μονο αν ζητησεις καποια συγκεκριμενα επιδοματα εδω πχ Wohnungsgeld τοτε σου ζητανε να κανεις δηλωση ποθεν εσχες και απτην Ελλαδα.

                      Comment


                        #86
                        Το εγχειρίδιο για τη Γερμανία

                        Το εγχειρίδιο για τη Γερμανία προορίζεται για τους μετανάστες οι οποίοι εξετάζουν το ενδεχόμενο εγκατάστασης στην Γερμανία πριν από την άφιξη και οι για τους οποίους έχουν μόλις φτάσει και θέλουνε να μάθουν για τη ζωή στη Γερμανία. Το εγχειρίδιο παρέχει τις τρέχουσες και γενικές πληροφορίες για τη χώρα και τους ανθρώπους, την πολιτική και το δίκαιο, την εργασία και την κοινωνική ασφάλιση, καθώς και στην καθημερινή ζωή.

                        ΕΔΩ

                        Δυστυχώς δεν υπάρχει μετάφραση στα Ελληνικά.. -> Google Bar

                        Comment


                          #87
                          ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ

                          καλησπερα ,σημερα πηγα να παρω απο το μεταφραστικο στην Αθηνα τα χαρτια που ειχα δωσει (πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ληξιαρχικη πραξη γαμου) και μου ειπαν οτι χρειαζονται σφραγιδα της χαγης (APOSTILE) τα πρωτοτυπα ελληνικα για να ισχυουν στην γερμανια.ξερει κανεις για αυτην την σφραγιδα? η την εχει κανεις στα προτοτυπα ελληνικα? παρεπιπτοντως το ακουσα κατα τυχη γιατι φωναζε ενας κυριος επειδη δεν του το ειχαν πει και του στειλαν τα χαρτια πισω απο το εξωτερικο για να τα ξαναμεταφρασει (δηλαδη 1+ μηνα καθυστερηση).

                          Comment


                            #88
                            Originally posted by zita38 View Post
                            καλησπερα ,σημερα πηγα να παρω απο το μεταφραστικο στην Αθηνα τα χαρτια που ειχα δωσει (πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και ληξιαρχικη πραξη γαμου) και μου ειπαν οτι χρειαζονται σφραγιδα της χαγης (APOSTILE) τα πρωτοτυπα ελληνικα για να ισχυουν στην γερμανια.ξερει κανεις για αυτην την σφραγιδα? η την εχει κανεις στα προτοτυπα ελληνικα? παρεπιπτοντως το ακουσα κατα τυχη γιατι φωναζε ενας κυριος επειδη δεν του το ειχαν πει και του στειλαν τα χαρτια πισω απο το εξωτερικο για να τα ξαναμεταφρασει (δηλαδη 1+ μηνα καθυστερηση).

                            Comment


                              #89
                              Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. ελληνικές τράπεζες έχει στην Γερμανία / Αυστρία ? η έστω συνεργαζόμενες με τις Ελληνικές τράπεζες, παίρνω τηλέφωνο εδώ Eurobank Citybank Εμπορική, και μου λεν ότι δεν έχουν. Thanks
                              Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                              Comment


                                #90
                                Originally posted by Γιώργος Πυλαία View Post
                                Καλημέρα, να ρωτήσω κάτι. ελληνικές τράπεζες έχει στην Γερμανία / Αυστρία ? η έστω συνεργαζόμενες με τις Ελληνικές τράπεζες, παίρνω τηλέφωνο εδώ Eurobank Citybank Εμπορική, και μου λεν ότι δεν έχουν. Thanks
                                ΄
                                Στη Φρανκφούρτη έχει υποκατάστημα η αγροτική. Δες εδώ:

                                Comment

                                Working...
                                X