Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Burkhard Herbote is founder and editor of the WorldTourismDirectory.com website, with about 130,000 entries | www.herbote.com |


    Comment


      #92
      Aθηνα-Φρανκφουρτη σε 3 ερωτησεις..

      Γεια σας, νεο μελος εδω..να διατυπωσω και εγω με την σειρα μου τις ερωτησεις-απορειες μου.Ειμαι ανεργος 29χρ.και οχι απελπισμενος(ακομα)

      -Γνωριζει καποιος αν το επαγγελμα του χειριστη μηχανηματων εργων(kompaktlader-mini bagger-Baggerfahrer) εχει ζητηση Γερμανια?
      -Εχω στειλει στην γερμανικη πρεσβεια της Αθηνας σκαναρισμενο το διπλωμα μου περιμενωντας...(περιμενουν απαντηση απο Γερμανια εδω και 4 μηνες)...απαντηση για το αν θα χρειαστει απλη μεταφραση η' καποια αλλη διαδικασια.Γνωριζει καποιος τι γινεται με αυτο το θεμα?
      -Ενας χρονος εντατικα μαθηματα γερμανικων(ειμαι στα μισα σχεδον)ειναι καλα για αρχη μεχρι να προσαρμοστει καποιος??
      Φρανκφουρτη παω για 4η φορα τωρα στις γιορτες.Με φιλοξενουν 2 αδερφια Ελληνογερμανοι..μεχρι τωρα δειχνουν μια θεληση να βοηθησουν αλλα ..μετα δεν ξερεις τι γινεται...

      Ευχαριστω που εισακουστηκα

      Comment


        #93
        Originally posted by fendy
        Γράμματα από τη Γερμανία http://gmallos.blogspot.com/2010/10/blog-post_25.html
        Γεια σου Σπυρο

        επανηλθες ε;

        Η σελιδα που εκανες το μπλοκακι δηλ. ειναι πολυ ωραιο.
        Την σελιδα του εκπαιδευτικου την παρακολουθω και κρυβει πολλες αληθειες. Τα βλεπει πολυ αντικειμενικα ο συμπατριωτης μας.
        Ωστοσο ...
        το οπτικο πρισμα καποιου που ζει για λιγα χρονια εδω με αποσπαση ειναι τελειως διαφορετικο απο καποιον που ζει εδω και εχει μεγαλωσει εδω.

        Αλλα για να παρει μια ιδεα ο κοσμος, δηλ. ολοι αυτοι που ενδιαφερονται για Γερμανια, ειναι καλα τα λεγομενα του.

        Comment


          #94
          Eνδιαφερον λινκ με πολλες χρησιμες πληροφοριες για την μεταναστευση στην Γερμανια...και οχι μονο


          Comment


            #95
            SOS!θελω την βοηθεια των ελληνων της Φρανκφουρτης και της ευρυτερης περιοχης!

            στης 19/10/11 ερχομαι Γερμανια με σκοπο να μεινω μονιμα για δουλεια!για αρχη θα με φιλοξενισει μια φιλη μου που μενει στο Darmstadt.ξερω ελαχιστα γερμανικα και αυτο ξερω πως ειναι εμποδιο στο να βρω δουλεια!ειμαι 30 ετων και παντα δουλευα σερβιτορος και μπουφε σε καφετεριες,εστιατορια,ξενοδοχεια...θελω λοιπον οποιος χρειαζετε ατομο σε ελληνικο εστιατοριο να με δοκιμασει,εχω ορεξη και αναγκη για δουλεια και θα δωσω το καλυτερο που μπορω!...φυσικα μπορω να δουλεψω και σε οπιαδηποτε δουλεια που δεν χρειαζοντε τοσο πολυ τα γερμανικα....σε εργοστασιο,εταιριες καθαρισμου,μεταφοτικες...οτιδηποτε!!!περιμενω με μεγαλη αγωνια τις απαντησεις σας....σας ευχαριστω εκ το προτερων!!!

            Comment


              #96
              Originally posted by billys nik View Post
              στης 19/10/11 ερχομαι Γερμανια με σκοπο να μεινω μονιμα για δουλεια!για αρχη θα με φιλοξενισει μια φιλη μου που μενει στο Darmstadt.ξερω ελαχιστα γερμανικα και αυτο ξερω πως ειναι εμποδιο στο να βρω δουλεια!ειμαι 30 ετων και παντα δουλευα σερβιτορος και μπουφε σε καφετεριες,εστιατορια,ξενοδοχεια...θελω λοιπον οποιος χρειαζετε ατομο σε ελληνικο εστιατοριο να με δοκιμασει,εχω ορεξη και αναγκη για δουλεια και θα δωσω το καλυτερο που μπορω!...φυσικα μπορω να δουλεψω και σε οπιαδηποτε δουλεια που δεν χρειαζοντε τοσο πολυ τα γερμανικα....σε εργοστασιο,εταιριες καθαρισμου,μεταφοτικες...οτιδηποτε!!!περιμενω με μεγαλη αγωνια τις απαντησεις σας....σας ευχαριστω εκ το προτερων!!!

              http://www.job-gastro-express.de/13.html

              mc donalds
              burger king

              1 Ilse Göbig Personaldienstleistungen GmbH

              www.goebig-personal.de - Saalbaustraße 27, Darmstadt - 06151 17340

              aktiva plus GmbH Personal und mehr
              www.aktiva-plus.com - Karlstraße 34, Darmstadt - 06151 497933

              ARWA Personaldienstleistungen GmbH
              www.arwa.de - Rheinstraße 32, Darmstadt - 06151 96594-0

              JOB AG Personaldienstleistungen AG
              www.job-ag.com - Marktplatz 4, Darmstadt - 06151 50116-0

              Adecco Personaldienstleistungen GmbH
              www.adecco.de - Im Carree 3, Darmstadt - 06151 1369710

              Randstad
              www.randstad.de - Ernst-Ludwig-Straße 3, Darmstadt - 06151 935960

              persona service AG & Co. KG
              www.persona.de - Grafenstraße 27, Darmstadt - 06151 91666-0




              Comment


                #97
                ειμαι μπερδεμενη.......

                γεια σου συννεφακι...αποτι καταλαβα εισαι γερμανια..ειμαι νεο μελοσ κθελω να ρωτησω....σε περιπου ενα μηνα λεμε να φυγουμε .εχω δυο παιδια κ προσπαθω να κανονισω σχολεια κ να ρυθμισω τα οικονομικα εδω.μαλλον ο αντρασ μου εχει μια καλη δουλεια στα σκαρια.τον εχουν προτεινει σε μια εταιρεια..εγω δεν ξερω ακομα.το προβλημα ειναι τα σχολεια..θα παρουν τα παιδια απο τα χριστουγεννα κ μετα στο σχολειο??κ δεν κσερουμε την γλωσσα...ουφ!!!!!καταραμενη κατασταση..........

                Comment


                  #98
                  απο οσο ξερω φιλε μου απο την δικια μου εμπειρια οτι εχει ισχυη στην ελλαδα εχει και εδο απο την στιγμη που ειμαστε μελοσ της ιδιας κοινοτητας
                  εγω εχω επαγγελαμτικο διπλωμα οδηγου το οπιο ισχυη κανονικα και δουλευω με αυτο

                  καλο θα ηταν να πανε τα ξαδερφια σου στο γερμανικο κτεο tuv το λενε εδω να κανουν εκει την ερωτιση αυτη....εγω την καρτα ηλεκτρονικου ταχογραφου εδω την εβγαλα και δεν ειχα κανενα θεμα

                  τσεκαρε λοιπον αν το διπλωμα σου εχει ισχυη εδω μεσο του κτεο τους που κανει τετοιες δουλεις εδω.
                  δεν εχεις εσυ ουτε και τα ξαδερφια σου να χασεις τιποτε παρα μονοι αυτοι λιγο μονο απο τον χρονο τους στην τελικη

                  καλη τυχη

                  Comment


                    #99
                    Ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε,αλλα να σε πληροφορησω οτι εχουμε διαφορετικο διπλωμα εμεις οι 2.Δεν διαφωνω σ αυτο που ειπες οτι ειμαστε στην ιδια κοινοτητα αλλα θελω να μου πεις σε τι ειναι χρησιμο ενα ΤUV και ειδικα οταν προκειται για διπλωμα χειριστη μηχανηματων.Ποια ειναι η δουλεια του?Βγαζω καποια καρτα απο εκει?Γιατι για ηλεκτρονικο ταχογραφο δεν νομιζω,αν και δεν ξερω πως εχουν τα πραματα εκει.
                    Απ οτι βλεπω εισαι και διπλα στην Φρανκφουρτη.

                    Comment


                      Originally posted by bdimitra heraklio View Post
                      γεια σου συννεφακι...αποτι καταλαβα εισαι γερμανια..ειμαι νεο μελοσ κθελω να ρωτησω....σε περιπου ενα μηνα λεμε να φυγουμε .εχω δυο παιδια κ προσπαθω να κανονισω σχολεια κ να ρυθμισω τα οικονομικα εδω.μαλλον ο αντρασ μου εχει μια καλη δουλεια στα σκαρια.τον εχουν προτεινει σε μια εταιρεια..εγω δεν ξερω ακομα.το προβλημα ειναι τα σχολεια..θα παρουν τα παιδια απο τα χριστουγεννα κ μετα στο σχολειο??κ δεν κσερουμε την γλωσσα...ουφ!!!!!καταραμενη κατασταση..........
                      τα παιδια οτι ωρα και αν ερθεις απτην επομενη μερα θα μπορουν να επισκεφθουν το σχολειο

                      Comment


                        Ενα λινκ με λιγα βασικα γερμανικα για ολες τις περιπτωσεις

                        μια αρχη για να μαθετε την γλωσσα

                        http://www.internetpolyglot.com/greek/lessons-el-de

                        (και οχι μονο τα γερμανικα ε; για ριξτε μια ματια προς τα αριστερα...)

                        Comment


                          Νομική Προστασία (ασφάλεια ιδιωτική) - Rechtsschutzversicherung

                          Αγαπητοί πατριώτες σας προτείνω να την κάνετε στην Ελλάδα πρωτού φύγετε για Γερμανία, γιατί έτσι θα έχετε την νομική κάλυψη σε ότι πρόβλημα προκύψει σε θέμα ενοικίου, εργασίας ή οδικής κκυκλοφορίας κλπ. Η ασφάλεια ισχύει και στο εξωτερικό. Προσωπικά είχα την γερμανική ασφάλεια DAS στην Ελλάδα χρόνια και μου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσω εδώ με την λήξη του χρονιαίου συμβολαίου αμέσως στην τοπική DAS γερμανίας (η μητρική βρίσκεται στο Μόναχο) και να μην υπάρχει έτσι "κενό" κάλυψης νομικά.
                          Ακούω πολλά προβλήματα από έλληνες εξωτερικού σε θέματα ενοικίου και εργασίας καθώς και οδικής συμπεριφοράς. Ακόμη και μεταξύ πεζών με ποδήλατα. Σε περίπτωση πάντος που έχετε προβλήματα τον πρώτο καιρό με τον εργοδότης σας πχ σε ελληνικό εστιατόριο και δεν σας πληρώνει τον μισθό σας, και δεν έχετε άλλα εισοδήματα μπορείτε να πάτε σε δικηγόρο και να αναλάβει σχεδόν δωρεάν την υπεράσπισή σας.
                          Το κόστος κυμαίνεται για το οικογενειακό πακέτο στα 120 ευρώ στην Ελλάδα (2010) περίπου το έτος. Το αντίστοιχο πακέτο στην Γερμανία κοστίζει με συμβόλαιο 5αετίας περίπου 360 ευρώ (D.A.S) ανά έτος για εργένη.Οι παντρεμένοι πληρώνουν κάτι περισσότερο.

                          Επίσης δείτε την παρακάτω σελίδα που συγκρίνει ασφαλιστικά προγράμματα νομικής κάλυψης.
                          http://www.comfortplan.de/rechtsschutzversicherung.php
                          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            Ενα λινκ με λιγα βασικα γερμανικα για ολες τις περιπτωσεις

                            μια αρχη για να μαθετε την γλωσσα

                            http://www.internetpolyglot.com/greek/lessons-el-de

                            (και οχι μονο τα γερμανικα ε; για ριξτε μια ματια προς τα αριστερα...)
                            Καλά, είσαι φοβερή! Μέρες ψάχνω για κάτι τέτοιο και έχω απογοητευτεί! Από αύριο αρχίζω μαθήματα! Φιλιά!!!

                            Comment


                              Μύθοι για την Γερμανια...και οι αληθειες!

                              1)...εδω οι ιδιοι οι Γερμανοι φευγουν απτην χωρα τους...

                              η αληθεια ειναι πως φευγει καθε χρονο ενα μικρο ποσοστο Γερμανων για να ζησει σε αλλες χωρες, το μεγαλυτερο μερος απο αυτους οχι ομως ως οικονομικοι μεταναστες αλλα για αλλους λογους. Οι Γερμανοι ειναι λαος των διακοπων...και τονιζω οχι μονο σε χωρες με ηλιο και θαλασσα. Τους αρεσει να εξερευνουν τον κοσμο, θελουν να δοκιμαζουν αλλο τροπο ζωης να ξεφευγουν απτην ρουτινα να ζουν και αλλες νοοτροπιες ζωης και κουλτουρας.

                              Eπισημα στοιχεια μπορειτε να δειτε εδω

                              Deutsche Auswanderung | TOURISM WATCH Infodienst Dritte-Welt-Tourismus

                              Eine neue Auswanderungswelle setzte 1989 mit jährlich über 100.000 Personen ein. Finkelstein swchreibt, dass Experten die offiziellen Angaben mit der Zahl zwei oder drei multiplizieren, man also leicht auf über 200.000 oder 300.000 Auswanderer pro Jahr komme. Allerdings wandern auch sehr viele wieder zurück, manchmal dieselben Personen gleich mehrfach. Eingerechnet würden die Spätaussiedler (mit stark abnehmender Tendenz), was die Bilanz ebenfalls veränderte.

                              Zur Zeit gehen pro Jahr rund 100.000 Deutsche ins Ausland, ebenso viele kehren aber auch wieder zurück, Spät-Aussiedler nicht mitgerechnet.

                              Eine jährliche Brutto-Auswanderung von heute errechnete Kerstin Finkelstein an Beispielen:

                              USA: 13.000 wandern im Schnitt ein, 11.000 kommen zurück.Schweiz: 10.000 wandern hin, fast die Hälfte kommt zurück. Österreich: 6.000 wandern hin, 3.500 zurück. Spanien: 7.000 gehen hin, 5000 kehren zurück.

                              2)οι ξενοι

                              Δεν ειναι ψεμα πως σημερα εδω που μιλαμε στην ελληνικη κυβερνηση εχουν υπουργεια ακροδεξια ατομα με ακραιες πεποιθησεις ενω στην γερμανικη βουλη υπαρχουν ξενοι βουλευτες
                              πχ
                              στο κομμα των πρασινων Ekin Deligoez,
                              SPD Lale Akguen,
                              αριστεροι die Linken Hueseyin-Kenan Aydin, Sevim Dagdelen und Hakki Keskin.
                              CDU Buelent Arslan

                              και αλλοι πολλοι

                              αυτο θα πει δημοκρατια!

                              Τοσα χρονια εδω εχουν δημιουργηθει πνευματικα κεντρα διπλα απο ελληνορθοδοξες εκκλησιες καπου εκει κοντα εχει και τζαμι μεσα στο κεντρο μιας καθε γερμανικης πολης.
                              Αυτο θα πει ανεξιθρησκεια.
                              Ας μην μιλαμε για το παρελθον ας μιλαμε για ΤΟ ΤΩΡΑ! ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ!
                              Σημερα στην Γερμανια των 80.000.000
                              ζουνε 14.000.000 ξενοι
                              απο αυτους τα 7.000.000 εχουν γερμανικο διαβατηριο ή και γερμανικο διαβατηριο.
                              Το παιδι του καθε ξενου που ζει εδω και ειναι μονιμος κατοιτος εδω μπορει με την γεννηση του να παρει και την γερμανικη υπηκοοτητα και να αποφασισει με την ενιληκιωση του το ποια υπηκοοτητα θα κρατησει και ποια θα αφησει ή αναλογως την χωρα καταγωγης των γονεων του και τις διακρατικες συμβασεις να κρατησει και διπλη υπηκοοτητα.
                              Σημερα στην Γερμανια τους 2011 οι ξενοι ειμαστε στα πανεπιστημια στην βουλη στα γραφεια στο δημοσιο σε κλινικες ...παντου και οχι μονο στα εργοστασια
                              Ζουμε Ρωσοι Κουρδοι Αραμαιοι, Τουρκοι Πολωνοι Τσεχοι, Αραβες, Αγγλοι, Γαλλοι Αμερικανοι, Αφρικανοιι, Ιταλοι, Βοσνιοι, Ισπανοι, Ελληνες, Γερμανοι ...ζουμε και εργαζομαστε μαζι.
                              Τα παιδια μας πηγαινουν στα ιδια σχολεια και εχουν τα ιδια δικαιωματα οχι μονο στα χαρτια αλλα και στην πραγματικη ζωη

                              3) δεν υπαρχουν δουλειες στην Γερμανια

                              Αν εννοειται σε συγκριση με το 60 που ηταν η Γερμανια στην αναστηλωση της και δανειζοτανε εργατες με προσκληση απο αλλες χωρες για να καλυψει τις αναγκες στην παραγωγικοτητα...οχι.
                              Οι θεσεις εργασιας για ανεδικευτους εχουν μειωθει καθως ο αυτοματισμος εχει αντικαταστησει πολλα εργατικα ανθρωπινα χερια. Αυτο ειναι εξελικη προοδος της τεχνολογιας και δεν εχει απολυτως καμια σχεση με κριση και παρακμη.
                              Οσοι εργατες βρισκοτανε ηδη σε εργοστασια πχ Daimler κτλ εχουν παρακολουθησει σεμιναρια επαγγελματικης καταρτισης και εχουν στηριχθει απτους εργοδοτες τους ετσι ωστε να ειδικευθουν επι της εργασιας τους.
                              Υπαρχουν πολλες εταιρειες λιζινγκ εργατων που προσφερουν ακομη και σε ανεδικευτους θεσεις εργασιας με συμβαση ωστοσο οι αποδοχες ειναι λιγοτερες καθοτι δεν υπογραφεις συμβολαιο απευθειας με τον εργοδοτη ή μαλλον εργοδοτης σου θεωρειται η εταιρεια λιζιγκ και οχι το εργοστασιο το ιδιο.
                              Ζητηση μεγαλη υπαρχουν σε τομεiς τεχνολογιας, και γενικως και οι ειδικευμενοι τεχνητες εχουν καλες προοπτικες. Προυποθεση παντα ειναι σε ολα η γλωσσα! Και περναμε στο επομενο

                              4) σε κοιτανε με μισο ματι αν δεν μιλας γερμανικα

                              αν δεν σε καταλαβαινουν...τι θα κανουν;
                              οι περισσοτεροι Γερμανοι εχουν διδαχθει ως πρωτη ξενη γλωσσα στο σχολειο την αγγλικη. Βασικα δεν δινουν και τοση σημασια ομως καθοτι η δικη τους γλωσσα τους αρκει οχι μονο στην πατριδα τους αλα και στις γειτονικες χωρες.
                              Παρολα αυτα οι περισσοτεροι ξερουν αγγλικα και γαλλικα αλλα παλι προτιμουν ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥς ΝΑ ΜΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ
                              δεν ειναι παραολογισμος αυτο ειναι δικαιωμα τους.
                              και μεις στην Ελλαδα ελληνικα μιλαμε και οχι ρωσικα ουτε αλβανικα.
                              Σαφως μπορεις να συννενοηθεις μαζι τους για κατι χαρτια και στα αγγλικα αλλα αν θελεις να σε βαλουν στην δουλεια πρεπει να ομιλεις την γλωσσα τους για να σιγουρευτουν πως μπορουν να συνεννοηθουν μαζι σου και ενδεχομενως να σε εμπιστευθουν.

                              5) υγρασια κρυο και μουχλα

                              Εχουμε σημερα 11 Δεκεμβρη και εξω ο ηλιος ειναι λαμπερος. Απο θερμοκρασια δεν ειμαστε κατω απτο 0. και δεν υπαρχει ιχνος χιονιου...δυστυχως
                              Σαφως σαν πιο βορεια χωρα εχει κρυο αλλα με την αλλαγη κλιματος τις τελευταιες δεκαετιες, το κλιμα ειναι παρομοιο της Ελλαδας.
                              Η μονη διαφορα ειναι πως δεν εχουμε τον καυσωνα των 40 και βαλε βαθμων Κελσιου το καλοκαιρι, αν και το καλοκαιρι που μας περασε ειχε χτυπησει 37αρια ο υδραργυρος.
                              Ασφαλως και εξαρταται και απτις γεωγραφικες προδιαγραφες της καθε περιοχες. Αλλο κλιμα εχει στο Σελι αλλο στα Χανια, ετσι και εδω αλλιως ειναι στο Ρουγκεν αλλιως στην Νυρεμβεργη.

                              6) δεν βλεπεις εξω ψυχη μετα απο καποια ωρα...

                              εξαρταται ...μετα απο ποια ωρα ακριβως;
                              ποτε;
                              και που;
                              παντως δεν μου αρεσουν και αυτα τα δικα μας στην Ελλαδα που βλεπεις να πηγαινει 12 τα μεσανυχτα και να βλεπεις 3 χρονα παιδακια να παλευουν με την νυστα τους στους παιδοτοπους, ενω δεν μπορεις να τα διακρινεις απτο πυκνο σκοταδι μονο και μονο για να τελειωσουν τα μπιφτεκια και την παρλα τους οι γονεις με την παρεα.
                              Κατα ταλλα σε γενικες γραμμες, υπαρχει ζωη, οπως θα ελεγε ο Ελληνας.
                              Ειναι αναλογως τι ζητας και που το ζητας.
                              Αν πας σε κανενα χωριο εξω απτα Φαρσαλα στης 1 την νυχτα δεν θα βρεις και πολλα αν πας στην Ροδο θα δεις περισσοτερο κοσμο.
                              Ετσι και εδω. Υπαρχουν οτι μαγαζια θελεις οτι ειδος διασκεδαση θελεις, οποτε θελεις οσο θελεις.
                              Και υπαρχει εκτος απτο κλασσικο φαγοποτι και αλλο ειδος κουλτουρας...δεν πρεπει να τριγυρνας στους δρομους για να διασκεδαζεις ....

                              .................................................. .............................................

                              ειναι και αλλα πολλα που εχουν γραφτει εδω μεσα κατα καιρους αλλα ισως αυτη την στιγμη μου διαφευγουν...
                              εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια απο ατομα με παρωπιδες και απο ατομα που δεν γνωριζουν και επομενως δεν εχουν δικαιωμα συγκρισης και κρισης και κατακρισης.

                              Ασφαλως και ειναι δικαιωμα του καθενος να ζει οπου θελει και αγαπα.
                              Κανενας μας δεν κατηγορει τον αλλο γιατι επιλεγει να ζησει καπου. Απλως

                              οταν βλεπουμε 99 απτα 100 ατομα το μαυρο να ειναι μαυρο...λεμε ειναι μαυρο. αν το βλεπαμε θαλασσι θα λεγαμε ειναι θαλασσι ή γαλαζιο αλλα με σιγουρια δεν μπορουμε να γυρισουμε ολοι να κλεισουμε τα ματια και να πουμε οτι ειναι λευκο.

                              Επειδη εδω μεσα δεν υπαρχει ελεγχος των λεγομενων μερικων και εχει πεσει πολυ αισχρο βρισιδιι, δεν θελω να συνεχισω να γραφω εδω στο φορουμ.

                              Ειμαι σιγουρη πως τα παιδια αυτα που θελουν να βρουν την ακρη θα την βρουν. Ειμαστε εξυπνος λαος δεν μας φοβαμαι επι αυτου.

                              Θελω να ευχαριστησω και ολα τα παιδια που με στηριξανε με την αποψη τους στο αλλο το ...τοπικ...και ειλικρινα ομολογω δεν το περιμενα.
                              Και λυπαμαι που ηρθαν ετσι τα πραγματα.
                              Οποιος θελει ακομη καποιες πληροφοριες ή απλα επικοινωνια μπορει να μου στειλει πμ θα του στειλω το μαιλ μου να επικοινωνουμε απο κει.
                              Δεν ανεχομαι να με βριζει η καθε Κατινα και ο καθε Μητσος εδω μεσα

                              Ευχαριστω τον αντμιν Θαναση για την φιλοξενια του
                              και ελπιζω να μπει καποια ταξη εδω μεσα
                              να μην πεφτει βρισιδι να μην υπαρχουν φωτογραφιες με αιματα κοκ...

                              Να ειστε καλα ολοι σας.
                              και οσοι φυγετε καλο ταξιδι και καλη αρχη
                              οσοι μεινετε
                              καλα κουραγια και ποτε μην χασετε την ελπιδα σας

                              ολοι μας την ιδια πατριδα αγαπαμε
                              και αυτη ειναι αυτη που κουβαλαμε στην καρδια μας
                              αλλοι ισως εχουν και 2 πατριδες στην καρδια τους

                              Comment


                                Είμαι από την Κέρκυρα.Στο νησί μου λοιπόν,ζουν 10.000 "ευροπιοι" μετανάστες από Αγγλία-Ολλανδία-Γερμανία και άλλες χώρες.Πολλοί από αυτούς έχουν κάνα μαγαζάκι,άλλοι δουλεύουν τα καλοκαιρια σε bar εστιατόρια,που είναι έξω από την πόλη,σε περιοχές που είναι πολλοί τουρίστες.Οι ντόπιοι τώρα,οι Κερκυραίοι,όταν πάμε σαν πελάτες σε αυτά τα μαγαζιά και μου έρχεται η Ολλανδέζα η η Αγγλίδα να πάρει παραγγελια και δεν ξέρει λέξη Ελληνικά,εκτος από καλημέρα,τους μιλάμε αγγλικά.E αφού ξέρουμε αγγλικά...ντιέ τρέχει και τίποτα...Δυστυχώς όταν πάμε εμείς στις χώρες τους να βρούμε δουλειά,δεν έχουμε την ίδια αντιμετώπιση.

                                Comment

                                Working...
                                X