Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παντως το οτι ο πατερας σου επεξεργαζεται πιο ευκολα τις μαθηματικες πραξεις εχει να κανει απλα με το "μαθηματικο μυαλο"
    εγω για παραδειγμα μπορω να διαβασω ενα βιβλιο σε μερικες ωρες
    η συζυγος μου θα θελει μερικες μερες
    απο την αλλη οταν αυτη βλεπει μια μαθηματικη πραξη (και δυσκολα πραγματα οχι μονο απλα) , μεσα σε λιγα λεπτα το εχει κατανοησει...
    εγω τις μαθηματικες πραξεις μπορω να τις κοιταω 2 μερες και να μην βγαλω ακρη...
    δυστυχως ή ευτυχως , για καποια πραγματα γενιεσαι....δεν γινεσει. Δεν σημαινει αυτο ομως οτι δεν μπορω εγω να γινω μαθηματικος. Απλα εγω θα θελω 6 χρονια και η συζυγος μου μπορει μονο 4

    Οσον αφορα το θεμα προφορικων ειναι καθαρα ψυχολογικο. Δεν εχει να κανει με γνωσεις γερμανικων.
    Η καλυτερη λυση ειναι να βρεις καποιον να μιλας γερμανικα. Αλλα δυστυχως αυτο ειναι πολυ δυσκολο (ελλαδα δεν εισαι ακομα;)

    Μια αλλη λυση ειναι να κανεις λιγο practice καποια απλα θεματακια που σιγουρα παει η κουβεντα στα προφορικα και να προσπαθησεις να πας την κουβεντα καπως προς τα εκει....δυσκολο μεν αλλα...

    δεν ξερω τι αλλο να σου προτεινω. Και εγω καποιες φορες ειδικα στην δουλεια, οταν με ρωτανε κατι πιανω τον εαυτο μου να εχει κανει τρελα λαθη μετα...αλλα τι να κανεις; προχωρας και μαθαινεις.

    Comment


      Originally posted by turms View Post
      Η καλυτερη λυση ειναι να βρεις καποιον να μιλας γερμανικα. Αλλα δυστυχως αυτο ειναι πολυ δυσκολο (ελλαδα δεν εισαι ακομα;)

      Μια αλλη λυση ειναι να κανεις λιγο practice καποια απλα θεματακια που σιγουρα παει η κουβεντα στα προφορικα και να προσπαθησεις να πας την κουβεντα καπως προς τα εκει....δυσκολο μεν αλλα...

      δεν ξερω τι αλλο να σου προτεινω. Και εγω καποιες φορες ειδικα στην δουλεια, οταν με ρωτανε κατι πιανω τον εαυτο μου να εχει κανει τρελα λαθη μετα...αλλα τι να κανεις; προχωρας και μαθαινεις.
      Ναι Ελλάδα

      Όπως το είπες είναι θέμα καθαρά εξάσκησης και επειδή είναι θέμα αντιληπτικής ικανότητας, θέλω πολύ εξάσκηση, όχι λίγο, αλλά δύσκολο όταν δεν έχεις χρήματα γι' αυτό!! Οπότε θα συνεχίσω να μιλώ στον τοίχο και ότι καταφέρω!!

      Comment


        κανε εναν λογ/μο στο facebook...
        μπες στο facebook στην σελιδα του Goethe...Κανε φιλους απο εκει
        επισης δες στο site του goethe και του Deutsche Welle...καπου ειχε παρει το ματι μου οτι μπορεις να κανεις συζητησεις με αλλους που μαθαινουν γερμανικα...αλλα δεν θυμαμαι να σου πω ακριβως. εχει πολυ καιρο. ψαξτο παντως

        Comment


          Ευχαριστώ φίλε για την βοήθεια!!!!!

          Comment


            αγαπημενοι φιλοι επανηρθα!!!

            γεια σας φιλαρακια μου!!!!εχω να μπω τοσο μα τοσο καιρο!!!!μια ειχα προβληματα με το ιντερνετ.μια να βαλουμε σε ταξη την ζωη μας..αχ πολυ χαρηκα τωρα...ελπιζω να πηγαινουν σε ολους τα παντα καλα!!!πλεον θα τα λεμε συχνα οπως παλια!γυρισε και το συννεφακι μου και πολυ χαρηκα.μιλου μου???τι κανετε????
            η δικη μας ζωη προχωραει ομορφα.πηγαμε και διακοπες στην ελλαδα.πλεον δεν θελουμε να γυρισουμε πισω.μολις επιστρεψαμε στο βερολινο νιωσαμε σαν στο σπιτι μας.
            αντιμετωπισαμε και προβλημα με την Νεφελη την κορη μας.οταν πηγε στον παιδικο δεν καθοτανε με τιποτα.επρεπε να ειναι εκει 5 με 7 ωρες και καθοτανε 3 και με το ζορι.εκλαιγε.δεν ηθελε με τιποτα..δεν καταλαβαινε και δεν ειχε παρεες.προς το τελος συνηθισε.αρχισε να καταλαβαινει λιγο.μετα της αρεσε αλλα πλεον ειχε ερθει η ωρα να φυγει.τωρα αρχισε δημοτικο σε ελληνογερμανικο και ολα ειναι μια χαρα.
            θα σας διαβασω τωρα γιατι θελω πολυ να δω τι κανετε ολοι.σας φιλω για την ωρα.

            Comment


              Originally posted by tselinkas View Post
              γεια σας φιλαρακια μου!!!!εχω να μπω τοσο μα τοσο καιρο!!!!μια ειχα προβληματα με το ιντερνετ.μια να βαλουμε σε ταξη την ζωη μας..αχ πολυ χαρηκα τωρα...ελπιζω να πηγαινουν σε ολους τα παντα καλα!!!πλεον θα τα λεμε συχνα οπως παλια!γυρισε και το συννεφακι μου και πολυ χαρηκα.μιλου μου???τι κανετε????
              η δικη μας ζωη προχωραει ομορφα.πηγαμε και διακοπες στην ελλαδα.πλεον δεν θελουμε να γυρισουμε πισω.μολις επιστρεψαμε στο βερολινο νιωσαμε σαν στο σπιτι μας.
              αντιμετωπισαμε και προβλημα με την Νεφελη την κορη μας.οταν πηγε στον παιδικο δεν καθοτανε με τιποτα.επρεπε να ειναι εκει 5 με 7 ωρες και καθοτανε 3 και με το ζορι.εκλαιγε.δεν ηθελε με τιποτα..δεν καταλαβαινε και δεν ειχε παρεες.προς το τελος συνηθισε.αρχισε να καταλαβαινει λιγο.μετα της αρεσε αλλα πλεον ειχε ερθει η ωρα να φυγει.τωρα αρχισε δημοτικο σε ελληνογερμανικο και ολα ειναι μια χαρα.
              θα σας διαβασω τωρα γιατι θελω πολυ να δω τι κανετε ολοι.σας φιλω για την ωρα.
              Καλημέρα tselinka ξανακαλως ήρθες στην παρέα μας. Εύχομαι αυτήν την φορά να μείνεις. Σίγουρα η εμπειρία σου θα είναι πολύτιμη για εμάς που μόλις ήρθαμε και γι ' αυτούς που σκοπεύουν να έρθουν. Χαίρομαι που γράφεις οτι η ζωή σας προχωράει όμορφα. Είναι ενθαρρυντικό για όλους μας. Εσείς τι κάνατε με το θέμα των γερμανικών;

              Comment


                δυστυχως με τα γερμανικα δεν τα παμε καθολου καλα..ξερουμε μονο αρκετες λεξεις.τις επομενες μερες περιμενω απο δυο παιδικους να παρουν τον μικρο για να αρχισω κι εγω σχολειο και σκεφτομαστε να γινει και ο κωνσταντινος παρτ ταιμ να παει και αυτος σχολειο.δεν παει αλλο.ειμαστε εντελως σαν αγραμματοι και αν δεν γνωριζαμε εδω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να μας βοηθησουν θα ειχαμε και γενικα προβλημα με τα χαρτια μας.

                Comment


                  tselingas, τι δουλειες κανεις Γερμανια χωρις την γλώσσα? δεν ξερω καθολου

                  Comment


                    delivery σε πιτσαρια φιλε

                    Comment


                      Originally posted by tselinkas View Post
                      delivery σε πιτσαρια φιλε
                      Απο λεφτά πως είναι;Ελπίζω να είσαι με αμάξι τον χειμώνα τουλάχιστον!

                      Comment


                        καλημερα τσελιγκα ειμαστε και εμεις ετοιμοι να φυγουμε και θα θελαμε μερικες πληροφοριες οταν ανεβηκες που εμεινες για πρωτη φορα γιατι τα ξενοδοχεια ειναι ακριβα?ειμαστε παντρεμενοι και θελουμε να παμε μοναχο,εχω μεγαλωσει εκει ,εγω ξερω την γλωσσα και ψαχνω οτιδηποτε απο δουλεια και μετα να φερω την γυναικα μου αν μπορεις να μας βοηθησεις με λιγες πληροφοριες.να παρω την βαλιτσα και να φυγω?..που να μεινω εκει αφου δεν εχω κανεναν επανω
                        Ευχαριστουμε πολυ

                        Comment


                          dealer ξεκινησα με 5ευρω την ωρα μεικτα κ τωρα ειμαιστα 6την ωρα μεικτα.Γιωργο εμεις ψαξαμε απο Ελλαδατα χοστελ.ηταν να παμε κι εμεις Μοναχο αλλα ηταν οπως και τωρα το οκτομπερφεστ οποτε δωματιο ουτε για πλακα.ετσι αποφασισαμε βερολινο.ειδαστο ιντερνετ ολα τα χοστελ,πηρα τηλ εκλεισα δωματιο και αμεσως αεροπορικο εισιτηριο,βαλιτσουλα και τσουπ....αφου σταθηκα τυχερος και βρηκα κατευθειαν δουλεια μετα βρηκα ενα wg.τοτε ηρθε και η οικογενεια μου και εψαξε η γυναικα μου σπιτι γιατι εγω ηταν αδυνατον να ψαξω.

                          Comment


                            1 ΧΡΟΝΟΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                            Comment


                              Originally posted by tselinkas View Post
                              1 ΧΡΟΝΟΣ ΒΕΡΟΛΙΝΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                              Πως τα περνατε???Προσαρμοστηκατε??Σας αρεσει?Σας λειπει η Ελλαδα?
                              Ευχαομαι να σας πανε ολα τελεια!Μακαρι να ακολουθησω συντομα το παραδειγμα σας!

                              Comment


                                Tselnika .. Μην κολωνεις πουθενα... εισαι παραδειγμα για ολους μας
                                Better Think twice instead once

                                Comment

                                Working...
                                X