Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γεια σας πατριωτακια.τα πραγματα κυλανε ομαλα..εχουμε μπει εδω και πολυ καιρο σε μια ρουτινα.ολα τα τσελιγκοπουλα πηγαινουμε σχολειο.η μεγαλη δημοτικο,ο μικρος παιδικο και ο τσελινκας με την τσελιγκοπουλα,χαχχαχα,γερμανικα.πολλες ωρες αποσχολησης την ημερα.τουλαχιστον γουσταρουμε πολυ.ειδικα που πλεον καταλαβαινουμε.
    εχουμε πια αρκετους φιλους,πολυ περισσοτερους απο οτι ειχαμε στην ελλαδα και ανθρωπους που πραγματικα ειναι σαν οικογενεια μας.δεν μας εχει μεινει χρονος για τον εαυτο μας.εχει ερθει και η μαμα και ο αδερφος του τσελιγκα για μονιμα εδω και μενουμε ολοι στην ιδια οικοδομη οποτε εχουμε βοηθεια και με τα παιδια.τι αλλο να ζητησει κανεις εκτος απο υγεια....
    ελπιζω ολοι να ειστε καλα...

    Comment


      Originally posted by tselinkas View Post
      γεια σας πατριωτακια.τα πραγματα κυλανε ομαλα..εχουμε μπει εδω και πολυ καιρο σε μια ρουτινα.ολα τα τσελιγκοπουλα πηγαινουμε σχολειο.η μεγαλη δημοτικο,ο μικρος παιδικο και ο τσελινκας με την τσελιγκοπουλα,χαχχαχα,γερμανικα.πολλες ωρες αποσχολησης την ημερα.τουλαχιστον γουσταρουμε πολυ.ειδικα που πλεον καταλαβαινουμε.
      εχουμε πια αρκετους φιλους,πολυ περισσοτερους απο οτι ειχαμε στην ελλαδα και ανθρωπους που πραγματικα ειναι σαν οικογενεια μας.δεν μας εχει μεινει χρονος για τον εαυτο μας.εχει ερθει και η μαμα και ο αδερφος του τσελιγκα για μονιμα εδω και μενουμε ολοι στην ιδια οικοδομη οποτε εχουμε βοηθεια και με τα παιδια.τι αλλο να ζητησει κανεις εκτος απο υγεια....
      ελπιζω ολοι να ειστε καλα...
      Πολυ χαιρομαι με τα νεα σας!!Χαθηκατε βρε παιδια να γραφετε πιο συχνα να μαθαινουμε και εμεις εδω πισω πως περνατε.Ειναι πολυ ευχαριστο που προσαρμοστηκατε και ειστε καλα!Ευχομαι τα καλυτερα!

      Comment


        Φιλε τσελιγκα διαβασα την ιστορια σου και χαρηκα παρα πολυ που τα καταφερες. Μπραβο σου....
        Δε μασησες τιποτα ειπες ο τολμων νικα και το τολμησες!
        Εχω παρει και εγω αποφαση να ανεβω προς τη γερμανια γιατι εδω φως δεν βλεπω.
        Παραδειγμα προς μιμηση....

        Comment


          να σαι καλα Βασουλα και ευχομαστε και εμεις τα καλυτερα και για εσας.δυστυχως ειναι τοσο λιγος ο χρονος στο σπιτι που δυσκολα γραφω..αλλα θα μπαινω πιο συχνα.ξυπναω στις 6,φευγω στις 7 και πολλες φορες γυριζω 5 με 6 το απογευμα.μετα σουπερ μαρκετ,μαγειρεμα κλπ...αλλα ειμαι πολυ ευτυχισμενη.ασε που μετα απο πολλα χρονια με το σχολειο ειμαι και παλι μαθητουδι και εχω και σουπερ συμμαθητες..πολυ γελιο..αχ ρε παιδια να στε καλα.αν δεν εισασταν εσεις εδω,ποιος ξερει που θα ειμασταν και σε τι κατασταση.καλο βραδυ!!!

          Comment


            φιλε κολια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.αν δε σε κραταει τιποτα στην ελλαδα μην το σκεφτεσαι καθολου και σου ευχομαι τη δεκαπλασια τυχη απο τη δικη μας!

            Comment


              δεν με κραταει τιποτα απολυτως!
              να σαι καλα και καλο σου βραδυ!!!!

              Comment


                Originally posted by tselinkas View Post
                ...αλλα ειμαι πολυ ευτυχισμενη
                πάω για ύπνο τώρα.. θα κοιμηθώ σαν αρνάκι... φιλάκια πολλά

                Comment


                  Originally posted by tselinkas View Post
                  να σαι καλα Βασουλα και ευχομαστε και εμεις τα καλυτερα και για εσας.δυστυχως ειναι τοσο λιγος ο χρονος στο σπιτι που δυσκολα γραφω..αλλα θα μπαινω πιο συχνα.ξυπναω στις 6,φευγω στις 7 και πολλες φορες γυριζω 5 με 6 το απογευμα.μετα σουπερ μαρκετ,μαγειρεμα κλπ...αλλα ειμαι πολυ ευτυχισμενη.ασε που μετα απο πολλα χρονια με το σχολειο ειμαι και παλι μαθητουδι και εχω και σουπερ συμμαθητες..πολυ γελιο..αχ ρε παιδια να στε καλα.αν δεν εισασταν εσεις εδω,ποιος ξερει που θα ειμασταν και σε τι κατασταση.καλο βραδυ!!!
                  Δεν ξερεις ποσο χαρουμενη γινομαι να ακουω οτι ειστε ευτυχισμενοι και περνατε καλα!Αυτο δειχνει πως ενας ανθρωπος οταν θελει μπορει να ξεκινησει απο το μηδεν και να πετυχει Και μαλιστα ειστε με την οικογενεια και τους δικους σας,μπραβο παιδια!

                  Comment


                    TselingoFamily τελικα ενας χρονος και κατι περασε και ολα πανε κατ ευχην!!! χαιρομαι μαλλον χαιρομαστε ολοι μας εδω μεσα ιδιαιτερα οταν πατριωτακια τα καταφερνουν κοντρα σε ολα...

                    Ελπιζω να διαβασουμε και νεα του Θοδωρη συντομα...η αν εχει νεα του κανεις που τον ξερει.
                    Better Think twice instead once

                    Comment


                      Διάβαζα από τα πρώτα βήματα που δεν ξέρατε που πάτε, τι θα συναντήστε και πως θα τα βολέψετε. Σαν να ήμουνα εγώ... Πραγματικά χαίρομαι πολύ για σας που τα καταφέρατε. Σας αναφέρω συχνά για παράδειγμα.
                      "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                      Comment


                        να στε ολοι καλα παιδια...ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια και ανταποδιδουμε.ουτε πλουσιοι γιναμε,ουτε καμια σπιταρωνα εχουμε..αλλα ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.και αυτο αμα δεν το χασεις τοτε δεν το εκτιμας!!! Μιλου μου πολλα πολλα φιλια!!!

                        Comment


                          Originally posted by tselinkas View Post
                          να στε ολοι καλα παιδια...ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια και ανταποδιδουμε.ουτε πλουσιοι γιναμε,ουτε καμια σπιταρωνα εχουμε..αλλα ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ.και αυτο αμα δεν το χασεις τοτε δεν το εκτιμας!!! Μιλου μου πολλα πολλα φιλια!!!
                          Εβαλα τον ευατό μου στην θέση σας για λίγο και έχασα την γή κάτω απο τα πόδια μου.
                          Δεν βρίσκω λέξεις, εύχομαι να είστε πάντα καλά, καλή συνέχεια στην οικογένεια σας, τα παιδιά σας θα σας ευγνωμονούν!!!!

                          Comment


                            Γεια σε ολους σα παιδια!Μετακομισα Νυρεμβεργη και συγκεκριμενα στο Σβαμπαχ πριν 8 μηνες με σκοπο να παω σχολιο για Γερμανικα.Με το Arbeitsamt συμφονισαμε να παω ενα χρονο σχολιο και επειτα να ψαξουμαι μαζι μια Ausbildung μιας και δεν ειμαι πολυ μεγαλος (ειμαι 24 χρονων) και για αυτο το διαστημα θα επαιρνα καποια λεφτα για τα βασικα...Μεχρι εδω ολα καλα και με το σχολιο μια χαρα ως που με ειδοποιησαν πριν ενα μηνα οτι δεν με πληρωνουν παραπερα και ολα αυτα τι μερα που επρεπε να πληρωθω χωρις προοιδοποιηση!και φυσικα τα πληρωσα ολα μονος και με δανικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι εδω και ενα μηνα ψαχνω για δουλεια και τιποτα!οπως καταλαβαινεται τσ Γερμανικα ειναι το προβλημα...εχω μαθει αρκετα δηλαδη αλλα οχι τοσο οσο θελουν και δεν ξερω τι να κανω!παρακαλω αν καποιος γνωριζει καποια θεση εργασιας η μια φιρμα εδω στην Νυρεμβεργη ας μου στειλει μυνημα ειναι επιγον!ευχαριστω!

                            Comment


                              δηλαδη πηγες απο Ελλαδα Γερμανια και αμεσως πηγες στην arbeitsamt και τους ειπες δεν ξερω γερμανικα να μου τα μαθετε ... να μου πληρωνετε σπιτι φαι νερο κτλ κτλ και ξαφνικα αυτο σταματησε χωρις προειδοποιηση? μηπως στην αρχη η συμφωνια που εκανες ηταν αλλη? μηπως ειχες καποιον μαζι σου για μεταφραστη οταν το εκανες μιας και δεν μιλουσες τα γερμανικα δεν σου εξηγησε ακριβως τι παιζει? ειχες δικαιωμα επιδοματος ανεργιας απο Ελλαδα οταν πηγες γερμανια η οχι?
                              Better Think twice instead once

                              Comment


                                Οχι καμια σχεση ειχα ειδη δουλεψει 8 μηνες στο Μοναχο σε ενα εργοστασιο απλα μετα παραιτηθηκα για να παω σχολιο και το Arbeitsamt ειπε οτι μεχρι Ιουνιο θα πληρωνει ενα ποσο ωστε να παω σχολιο και να παρω το Β1 για να μπορω να ξεκινισω μια Ausbildung.Για οποιοδηποτε επιδομα πρεπει να εχεις δουλεψει καποιο διαστημα Γερμανια απο οσο ξερω.Παντος ειναι πολυ δυσκολα χωρις γερμανικα και ειδικα αν δεν εχεις και γνωστους..

                                Comment

                                Working...
                                X