Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Εγω εχω διαβασει πως καλυτερο ειναι στη μεγαλυτερη κλιμακα, πχ 5, να παει εκεινος που εχει το μικροτερο εισοδημα.

    Comment


      #47
      turms εννοείται ότι περιμένουμε νέα σου....

      Comment


        #48
        Originally posted by DiD666 View Post
        Εγω εχω διαβασει πως καλυτερο ειναι στη μεγαλυτερη κλιμακα, πχ 5, να παει εκεινος που εχει το μικροτερο εισοδημα.
        ναι. ετσι ειναι...
        το θεμα ειναι το εξης:
        ας υποθεσουμε οτι ο Α και η Β (παντρεμενοι) πανε στην κλιμακα 3 και 5 (για τους λογους που λεγαμε κλπ κλπ)
        ο Α εχει εισοδημα 10.000 και παρακρατηθηκε φορος 3.000 (γιατι ειναι στο 5)
        η Β εχει εισοδημα 20.000 και φορο 1.500 (γιατι ειναι στο 3)

        Στην Γερμανια ολα καλα...
        Αν ομως για καποιον λογο δεν εισαι στην ΔΟΥ εξωτερικου, και κανεις δηλωση για το πσγκοσμιο εισοδημα στην Ελλαδα τοτε προκυπτει το εξης:
        ο Α εχει εισοδημα 10.000....ο αντιστοιχος φορος στην ελλαδα θα ηταν πχ 900 ευρω
        η Β εχει εισοδημα 20.000...ο αντιστοιχος φορος στην Ελλαδα θα ηταν 2.800 Ευρω

        ομως στην Γερμανια ο Α εχει δωσει 3.000 και η Β εχει δωσει 1.500

        τι γινεται λοιπον στην Ελλαδα????? την ***σες....
        γιατι στην ελλαδα πιστωνεται ο φορος (δηλαδη αναγνωριζεται) απο Γερμανια ο οποιος θα αντιστοιχουσε με βαση τους συντελεστες στην Ελλαδα
        Δηλαδη:
        ο Α εχει 10.000 εισοδημα και παρακρατηθηκαν τα 3.000 στην Γερμανια
        Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 900 ΕΥΡΩ
        συνεπως τα υπολοιπα αντε γεια
        η Β απο την αλλη εχει εισοδημα 20.000 και παρακρατθηκαν στην Γερμανια 1.500 (γιατι παρακρατθηκαν πιο πολλα απο τον Α)
        ομως ο φορος που αντιστοιχει στην Ελλαδα για 20.000 ειναι 2.800
        αρα???? ο Α ειναι ενταξει, και η Β χρωσταει ακομα 1.300

        ελπιζω να εγινα κατανοητος....τα ποσα βεβαια ειναι εντελως τυχαια....αλλα πανω κατω ετσι ειναι

        στην ελλαδα πιστωνεται ο φορος απο το εξωτερικο, στο υψος που αντιστοιχει αν το εισοδημα ηταν στην ελλαδα....
        δηλαδη αν στα 10.000 αντιστοιχει φορος 900 ευρω, αυτα αναγνωριζονται. Αν εσυ πληρωσες 2.900 δεν το μετρανε. Μονο τα 900
        οποτε το ετερον ημισυ που απεδωσε λιγοτερο φορο στην γερμανια εχει να πληρωνει τα κερατιατικα στην ελλαδα....

        ΥΓ πριν μερικες μερες ξεμπερδεψα με την δηλωση για τα εισοδηματα του 2012. και φυσικα πληρωσα ενα καρο λεφτα....
        Τωρα για τα εισοδηματα του 2013 παλι μια απο τα ιδια φοβαμαι.....παω παλι να παρω υπογλωσσιο

        ΥΓ 2 ισως φανει ασχημο αυτο που θα πω, αλλα αυτη η χωρα (ελλαδα) σε κανει να την μισεις ακομα και αν εισαι χιλιαδες χιλιομετρα μακρια......

        Comment


          #49
          Να κανω τη χαζη ερωτηση τι ειναι η ΔΟΥ εξωτερικου?
          Δε καταλαβαινω γιατι πρεπει ταυτοχρονα να κανεις δηλωση και στις δυο χωρες,
          αναφερεσαι προφανως στο πρωτο χρονο που φυσιολογικα το περνανε ολοι μισο μισο γιατι χρειαζεται χρονο!

          Comment


            #50
            Turms αν καταλαβα σωστα δεν εχεις υπαχθει ακομα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου γι`αυτο και φορολογησε στην Ελλαδα; Τοτε δεν εχει να κανει με τη steuerklasse που εισαι στη Γερμανια.

            Comment


              #51
              Originally posted by DiD666 View Post
              Turms αν καταλαβα σωστα δεν εχεις υπαχθει ακομα στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου γι`αυτο και φορολογησε στην Ελλαδα; Τοτε δεν εχει να κανει με τη steuerklasse που εισαι στη Γερμανια.
              λαθος κανεις φιλε μου.
              αν διαβασεις το παραδειγμα μου θα καταλαβεις οτι εχει να κανει...

              γιατι ακομα και αν δηλωνεις το παγκοσμιο εισοδημα στνη Ελλαδα ο φορος που πληρωσες στην γερμανια πιστωνεται (δηλαδη αφαιρεται)
              Μπορει δηλαδη να χρειαστει να πληρωσεις στην Ελλαδα πχ 100-200 ευρω ή και καθολου
              Αν ημασταν στην 4-4 steuerklasse δεν θα πληρωναμε...γιατι ο φορος που θα ειχε παρακρατηθει στην γερμανια θα ηταν αναλογα με τις αποδοχες του καθενος....οποτε θα πιστωνοταν στην ελλαδα και θα ημασταν οκ....
              αλλα....
              Πληρωνουμε γιατι ειμαστε 3-5 και ενω ο ενας (Στην steuerklasse 5) πληρωνει στην γερμανια πολυ φορο (για να καλυπτει τον αλλον στην ουσια) , στην ελλαδα ο φορος αυτος δεν αναγνωριζεται εξ ολοκληρου....οποτε αυτος που ειναι steuerklasse 3 , μετα χρωσταει φορο στην ελλαδα τα μαλιοκεφαλα του.

              Comment


                #52
                Καταρχάς γιατί έκανες δήλωση στην Ελλάδα άν είσαι κατοίκων εξωτερικού, δεν το λέω ως λάθος απλά υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες και θα ήθελα να ξέρω που υπάγεσαι.
                Αν τώρα εργάστικές κάποιους μήνες στην Ελλάδα και καποιους στην Γερμανία συνήθως γίνετε το εξής.
                Εστω ότι στην Ελλάδα είχες 20000 εισόδημα και στην Γερμανία 10000.
                Ερχεσε και κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα σου στην Γερμανιά (10000). Εδώ όμως σου λενε δεν εισαι στην κλίμακα των 10000 (ας πουμε 15%) γιατί έβγαλες συνολικά πέρσυ 30000. Οπότε υπάγεσε στη κλίμακα των 30000 (ας πουμε 40% -δεν ξερω τα ποσοστά απ εξω) και πληρώνεις εδώ το ποσοστό που σου αντιστοιχή στο ποσό που έβγαλες δηλαδη το 40% του 10000 (4000). Αντίστοιχα γίνεται και στην Ελλαδα. Αυτή είναι βέβαια η μία επιλογή.
                Η δεύτερη είναι η εξής: Κάνεις κανονικά δήλωση για τα 20000 στην Ελλάδα και πληρώνεις των φόρο που αναλογή (εστω 5000). Κανεις δήλωση στην συνέχεια για όλο το ποσο (και της 30000) στην Γερμανία και πρέπει να πληρώσεις 12000, προσκομίζεις ένα χαρτή που λεέι ότι φορολογηθηκες για τα 20000 στην Ελλάδα και πλήρωσες 5000 ήδη οπότε πληρώνεις την μόνο την διαφορά (7000).
                Αυτα είναι όλα βέβαια μέσα στις συμφωνίες για αποφυγή διπλής φορολογίας, για αυτό και δεν ισχύει για όλες τις χώρες , πχ αυτές οι επιλογές δεν είναι για εμένα που εργάστηκα Κύπρο πριν έρθω Γερμανία.

                Comment


                  #53
                  Ακομα δεν εχω καταλαβει πως συμβαινει αυτο 2 χρονιες στη σειρα.... Προσωπικα φετος θα κανω μονο στην Ελλαδα δηλωση και του χρονου θα κανω εδω.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by georgek View Post
                    Καταρχάς γιατί έκανες δήλωση στην Ελλάδα άν είσαι κατοίκων εξωτερικού, δεν το λέω ως λάθος απλά υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες και θα ήθελα να ξέρω που υπάγεσαι.
                    Αν τώρα εργάστικές κάποιους μήνες στην Ελλάδα και καποιους στην Γερμανία συνήθως γίνετε το εξής.
                    Εστω ότι στην Ελλάδα είχες 20000 εισόδημα και στην Γερμανία 10000.
                    Ερχεσε και κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα σου στην Γερμανιά (10000). Εδώ όμως σου λενε δεν εισαι στην κλίμακα των 10000 (ας πουμε 15%) γιατί έβγαλες συνολικά πέρσυ 30000. Οπότε υπάγεσε στη κλίμακα των 30000 (ας πουμε 40% -δεν ξερω τα ποσοστά απ εξω) και πληρώνεις εδώ το ποσοστό που σου αντιστοιχή στο ποσό που έβγαλες δηλαδη το 40% του 10000 (4000). Αντίστοιχα γίνεται και στην Ελλαδα. Αυτή είναι βέβαια η μία επιλογή.
                    Η δεύτερη είναι η εξής: Κάνεις κανονικά δήλωση για τα 20000 στην Ελλάδα και πληρώνεις των φόρο που αναλογή (εστω 5000). Κανεις δήλωση στην συνέχεια για όλο το ποσο (και της 30000) στην Γερμανία και πρέπει να πληρώσεις 12000, προσκομίζεις ένα χαρτή που λεέι ότι φορολογηθηκες για τα 20000 στην Ελλάδα και πλήρωσες 5000 ήδη οπότε πληρώνεις την μόνο την διαφορά (7000).
                    Αυτα είναι όλα βέβαια μέσα στις συμφωνίες για αποφυγή διπλής φορολογίας, για αυτό και δεν ισχύει για όλες τις χώρες , πχ αυτές οι επιλογές δεν είναι για εμένα που εργάστηκα Κύπρο πριν έρθω Γερμανία.
                    μα δεν υπαγομαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...
                    προσπαθω να με πανε.

                    αν εχεις πανω απο 183 μερες στην γερμανια, βαση νομου πρεπει να δηλωσεις στην γερμανια το παγκοσμιο εισοδημα.
                    αν πχ εχεις 20.000 απο γερμανια και 10.000 απο ελλαδα, τοτε ο συντελεστης σου θα ειναι αυτος για 30.000...αλλα θα φορολογηθεις με τον συντελεστη αυτο ΜΟΝΟ για τα λεφτα της γερμανιας...αδικο μεν αλλα ετσι ειναι ο νομος. Αυτος λες και εσυ αν δεν κανω λαθος.
                    Μετα πας στην ελλαδα, και ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, δηλωνεις ΜΟΝΟ τα ελληνικα χρηματα....και φορολογεισαι μονο για αυτα. Ετσι λεει ο νομος στην ελλαδα.

                    Αν δεν εισαι ΔΟΥ εξωτερικου, τοτε δηλωνεις το παγκοσμιο εισοδημα στην ελλαδα...και πιστωνεται ο φορος που πληρωσες στην γερμανια.
                    Και εδω ερχεται η δικη μου συμβουλη. Αν εισαι 4 και 4 εισια οκ...αν εισαι 3 και 5 την πατησες

                    εγω απο προσωπικη εμπειρια αυτα εμαθα....

                    Comment


                      #55
                      και για να απαντησω στον φιλο DiD666
                      αυτο γινεται 2 χρονιες στην σειρα γιατι εμεις ημασταν ειδικη περιπτωση
                      απο φετος εχουμε δικαιωμα βαση νομου να παμε στην ΔΟΥ εξωτερικου (λεπτομερειες θα ηθελα να μηνπω...αν θελει καποιος σε π.μ.)

                      εγω παντως σας προειδοποιω...προσοχη με τα steuerklasse...
                      μην ξεχνατε οτι η καθε ΔΟΥ κανει του κεφαλιου της....
                      ακουσα τα απιστευτα απο την ΔΟΥ....καποια στιγμη ειπανε: φερε μας το χαρτι αυτο...λεω τι ειναι αυτο? και η απαντηση: ε δεν ξερουμε και εμεις τι ακριβως ειναι....αλλα μαλλον αυτο ειναι...(και φυσικα κανανε λαθος)

                      Comment


                        #56
                        Originally posted by turms View Post
                        μα δεν υπαγομαι στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...
                        προσπαθω να με πανε.

                        αν εχεις πανω απο 183 μερες στην γερμανια, βαση νομου πρεπει να δηλωσεις στην γερμανια το παγκοσμιο εισοδημα.
                        αν πχ εχεις 20.000 απο γερμανια και 10.000 απο ελλαδα, τοτε ο συντελεστης σου θα ειναι αυτος για 30.000...αλλα θα φορολογηθεις με τον συντελεστη αυτο ΜΟΝΟ για τα λεφτα της γερμανιας...αδικο μεν αλλα ετσι ειναι ο νομος. Αυτος λες και εσυ αν δεν κανω λαθος.
                        Μετα πας στην ελλαδα, και ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΔΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, δηλωνεις ΜΟΝΟ τα ελληνικα χρηματα....και φορολογεισαι μονο για αυτα. Ετσι λεει ο νομος στην ελλαδα.

                        Αν δεν εισαι ΔΟΥ εξωτερικου, τοτε δηλωνεις το παγκοσμιο εισοδημα στην ελλαδα...και πιστωνεται ο φορος που πληρωσες στην γερμανια.
                        Και εδω ερχεται η δικη μου συμβουλη. Αν εισαι 4 και 4 εισια οκ...αν εισαι 3 και 5 την πατησες

                        εγω απο προσωπικη εμπειρια αυτα εμαθα....
                        Δηλαδή σχετικά με αυτό που λες παραπάνω και που υπογράμμισα, εμείς που θα έχουμε 183 μέρες στην Γερμανία μέχρι τέλος του έτους, μηδέν εισόδημα στο 2014 στην Ελλάδα και εισοδήματα μόνο στην Γερμανία μπορούμε από τώρα να πάμε ΔΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ή δεν έχει σημασία και μπορούμε να το κάνουμε αυτό του χρόνου;

                        Comment


                          #57
                          υποθετω οτι φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα του 2013 εκανες...και μιλαμε για τα εισοδηματα του 2014, δηλαδη για την δηλωση το επομενο καλοκαιρι...
                          οπως και να εχει
                          1. αν δεν εχεις κλεισει 183 μερες στην γερμανια δνε νομιζω οτι η ΔΟΥ στην ελλαδα θα δεχτει να σε παει στην ΔΟΥ εξωτερικου.
                          Συνεπως καλυτερα να περιμενεις να κλεισεις 183 μερες στην γερμανια...
                          2. για να πας στην ΔΟΥ εξωτερικου θελει να μαζεψεις καποια χαρτια...πρεπει να κανεις δηλωση στην γερμανια, να παρεις μετα το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας παο γερμανια κλπ...οποτε τωρα δεν γινεται να τα εχεις αυτα...(απο γεναρη με το καλο)
                          3. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...οπως εγραψα η καθε ΔΟΥ κανει του κεφαλιου της...αλλοι ζητανε 2-3 χαρτια αλλοι 15 χαρτια...
                          εγω πχ χρειαστηκα
                          εκκαθαριστικο εφοριας παο γερμανια
                          πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο γερμανια
                          πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο το ελλ. προεξενειο
                          βεβαιωσεις απο τον εργοδοτη μου στην γερμανια οτι εργαζομαι

                          αν διαβασεις σε φορουμ λογιστων θα δεις οτι η καθε ΔΟΥ ζηταει οτι της καπνισει...οποτε καλυτερα να επικοινωνησεις με την ΔΟΥ σου να μαθεις...
                          αλλα προς το παρον δεν νομιζω οτι μπορεις να πας ΔΟΥ εξωτερικου...λογω των 1 και 2 που εγραψα

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by turms View Post
                            υποθετω οτι φορολογικη δηλωση για τα εισοδηματα του 2013 εκανες...και μιλαμε για τα εισοδηματα του 2014, δηλαδη για την δηλωση το επομενο καλοκαιρι...
                            οπως και να εχει
                            1. αν δεν εχεις κλεισει 183 μερες στην γερμανια δνε νομιζω οτι η ΔΟΥ στην ελλαδα θα δεχτει να σε παει στην ΔΟΥ εξωτερικου.
                            Συνεπως καλυτερα να περιμενεις να κλεισεις 183 μερες στην γερμανια...
                            2. για να πας στην ΔΟΥ εξωτερικου θελει να μαζεψεις καποια χαρτια...πρεπει να κανεις δηλωση στην γερμανια, να παρεις μετα το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας παο γερμανια κλπ...οποτε τωρα δεν γινεται να τα εχεις αυτα...(απο γεναρη με το καλο)
                            3. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ...οπως εγραψα η καθε ΔΟΥ κανει του κεφαλιου της...αλλοι ζητανε 2-3 χαρτια αλλοι 15 χαρτια...
                            εγω πχ χρειαστηκα
                            εκκαθαριστικο εφοριας παο γερμανια
                            πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο γερμανια
                            πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο το ελλ. προεξενειο
                            βεβαιωσεις απο τον εργοδοτη μου στην γερμανια οτι εργαζομαι

                            αν διαβασεις σε φορουμ λογιστων θα δεις οτι η καθε ΔΟΥ ζηταει οτι της καπνισει...οποτε καλυτερα να επικοινωνησεις με την ΔΟΥ σου να μαθεις...
                            αλλα προς το παρον δεν νομιζω οτι μπορεις να πας ΔΟΥ εξωτερικου...λογω των 1 και 2 που εγραψα
                            Ναι σωστά μιλάμε για τα εισοδήματα του 2014. Για το 2013 έχω ήδη κάνει...
                            Μου τα ξεκαθάρισες πολύ καλά και ευχαριστώ πολύ.
                            Άρα θα το κοιτάξω από Γενάρη, όπως λες.
                            Και κάτι τελευταίο...Πρέπει να εξουσιοδοτήσω κάποιον εδώ πριν φύγω; Γιατί δεν θέλω να γυρίσω Ελλάδα για πολύ καιρό...

                            Comment


                              #59
                              Την καλημερα μου σε ολους
                              εγω για το 2013 ειχα 210 μερες στην ελλαδα και 150 στην γερμανια. Ειχα εισοδηματα και στις 2 χωρες. Ακομα δεν εχω κανει φορολογικες δηλωσεις.

                              Και ρωταω επειδη σιγουρα θα ειναι μπλεξιμο, μπορω να "αποφυγω τεχνιεντως" να δηλωσω το παγκοσμιο εισοδημα στην ελλαδα (αφου η φορολογικη μου κατοικια για το 2013 ειναι εκει) και να δηλωσω -αρα και να φορολογηθω- μονο για τα ελληνικα εισοδηματα;

                              Μεσα στο 2014 δεν εχω κανενα εισοδημα στην ελλαδα, εχω κλεισει τα βιβλια μου αρα δεν θα εχω φορο πλεον και θα κοιταξω να υπαχθω στην ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου.

                              Θα εχω προβλημα του χρονου αν παω να υπαχθω στην δου εξωτερικου και δεν εχω δηλωσει το παγκοσμιο εισοδημα το 2013; Ειμαι στην steuerklasse 1 εδω στην Γερμανια και δεν ξερω και αν με συμφερει κιολας, δηλαδη αν ο συντελεστης ειναι μεγαλυτερος εδω η στην Ελλαδα.

                              Γενικα ειναι ενα μπερδεμα η ολη κατασταση, οποτε θα παρακαλουσα αν καποιος μπορει να δωσει τα φωτα του η να με παραπεμψει καπου να διαβασω πληροφοριες η αν θελει να μου πει σε ΠΜ.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by xainti View Post
                                Ναι σωστά μιλάμε για τα εισοδήματα του 2014. Για το 2013 έχω ήδη κάνει...
                                Μου τα ξεκαθάρισες πολύ καλά και ευχαριστώ πολύ.
                                Άρα θα το κοιτάξω από Γενάρη, όπως λες.
                                Και κάτι τελευταίο...Πρέπει να εξουσιοδοτήσω κάποιον εδώ πριν φύγω; Γιατί δεν θέλω να γυρίσω Ελλάδα για πολύ καιρό...
                                Για το θέμα του καθε εφορία κάνει τα δικά της, εγώ πάντως το 2010 που εκανα την μεταφορα σε κατοικων εξωτερικού δεν είχα κανενα πρόβλημα απλά πήγα στην εφορία που υπαγώμουν και τους το δήλωσα. Δεν θυμαμαι να είχαν ζητησει κατι ιδιαίτερο.
                                Για την εξουσιοδότηση εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις πληρεξούσιο σε κάποιον δικό σου (γονείς , αδέλφια) για να έχουν το δικαίωμα να σε εκπροσωπήσουν παντού μία και δεν ξέρεις τι μπορεί αν προκυψη.
                                Την εξουσιοδότηση μπορείς να την κάνεις στην αστυνομία αλλά είναι μόνο για αυτό που αναφέρεις (πχ να καταθέση φορολογική δήλωση) το πληρεξούσιο θέλει υπογραψή συμβολαιογράφου , παρουσία δικηγόρου νομίζω αλλά μπορεί μετα να σε εκπροσωπίση πάντου (εφορία, αστυνομία, τραπεζες κλπ)
                                Πάντως αν δεν έχει καποιος εισόδημα στην Ελλάδα ούτε ακίνητα περιουσιακά στοιχεία δεν χρειαζετε να κάνει δήλωση ούτως η αλλως αν δεν κάνω λάθος.
                                Ενας λόγος για τον οποίο κάποιος θα χρειαζόταν να κάνει συνεχόμα χρόνια δήλωση σε δυο χωρες , που ρωτάει κάποιος, είναι αν έχει εισοδήματα και στις δύο. Πχ εργάζομαι Γερμανία αλλά νοικιάζω και ένα σπίτι στην Ελλάδα, η απλά το έχω και καθετε οπότε εκει την πατάς λόγω τεκμαρτου εισοδήματος.

                                Comment

                                Working...
                                X