Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by georgek View Post
    Για το θέμα του καθε εφορία κάνει τα δικά της, εγώ πάντως το 2010 που εκανα την μεταφορα σε κατοικων εξωτερικού δεν είχα κανενα πρόβλημα απλά πήγα στην εφορία που υπαγώμουν και τους το δήλωσα. Δεν θυμαμαι να είχαν ζητησει κατι ιδιαίτερο.
    Για την εξουσιοδότηση εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις πληρεξούσιο σε κάποιον δικό σου (γονείς , αδέλφια) για να έχουν το δικαίωμα να σε εκπροσωπήσουν παντού μία και δεν ξέρεις τι μπορεί αν προκυψη.
    Την εξουσιοδότηση μπορείς να την κάνεις στην αστυνομία αλλά είναι μόνο για αυτό που αναφέρεις (πχ να καταθέση φορολογική δήλωση) το πληρεξούσιο θέλει υπογραψή συμβολαιογράφου , παρουσία δικηγόρου νομίζω αλλά μπορεί μετα να σε εκπροσωπίση πάντου (εφορία, αστυνομία, τραπεζες κλπ)
    Πάντως αν δεν έχει καποιος εισόδημα στην Ελλάδα ούτε ακίνητα περιουσιακά στοιχεία δεν χρειαζετε να κάνει δήλωση ούτως η αλλως αν δεν κάνω λάθος.
    Ενας λόγος για τον οποίο κάποιος θα χρειαζόταν να κάνει συνεχόμα χρόνια δήλωση σε δυο χωρες , που ρωτάει κάποιος, είναι αν έχει εισοδήματα και στις δύο. Πχ εργάζομαι Γερμανία αλλά νοικιάζω και ένα σπίτι στην Ελλάδα, η απλά το έχω και καθετε οπότε εκει την πατάς λόγω τεκμαρτου εισοδήματος.
    Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!

    Comment


      #62
      Originally posted by gbarak View Post
      Την καλημερα μου σε ολους
      εγω για το 2013 ειχα 210 μερες στην ελλαδα και 150 στην γερμανια. Ειχα εισοδηματα και στις 2 χωρες. Ακομα δεν εχω κανει φορολογικες δηλωσεις.

      Και ρωταω επειδη σιγουρα θα ειναι μπλεξιμο, μπορω να "αποφυγω τεχνιεντως" να δηλωσω το παγκοσμιο εισοδημα στην ελλαδα (αφου η φορολογικη μου κατοικια για το 2013 ειναι εκει) και να δηλωσω -αρα και να φορολογηθω- μονο για τα ελληνικα εισοδηματα;

      Μεσα στο 2014 δεν εχω κανενα εισοδημα στην ελλαδα, εχω κλεισει τα βιβλια μου αρα δεν θα εχω φορο πλεον και θα κοιταξω να υπαχθω στην ΔΟΥ Κατοικων Εξωτερικου.

      Θα εχω προβλημα του χρονου αν παω να υπαχθω στην δου εξωτερικου και δεν εχω δηλωσει το παγκοσμιο εισοδημα το 2013; Ειμαι στην steuerklasse 1 εδω στην Γερμανια και δεν ξερω και αν με συμφερει κιολας, δηλαδη αν ο συντελεστης ειναι μεγαλυτερος εδω η στην Ελλαδα.

      Γενικα ειναι ενα μπερδεμα η ολη κατασταση, οποτε θα παρακαλουσα αν καποιος μπορει να δωσει τα φωτα του η να με παραπεμψει καπου να διαβασω πληροφοριες η αν θελει να μου πει σε ΠΜ.

      ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι καλυτερο να κανεις.
      Καταρχην για αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω...τα δεδομενα για την μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου, οπως μου ειπανε εμενα και λογιστες, και στην εφορια εχουν αλλαξει απο το 2011-2012 και μετα....καποιες αποφασεις του Υπ. Οικονομικων αφηνουν την δυνατοτητα στην Εφορια να ζητησει οτι της καπνισει ουτως ωστε να ειναι 100% σιγουρη οτι εισαι εξωτερικο και δεν κανεις καμια "κομπινα" για να γλυτωσεις την εφορια...δηλαδη δηλωνεσαι μεν ως κατοικος εξωτερικου ενω δεν εισαι ουσιαστικα κλπ...τωρα μην ρωτατε....απλα προσπαθουν απο την μυγα να βγαλουν ξυγγι...οταν πηγα στην Εφορια της ΓΕρμανιας και τους ελεγα την ιστορια μου, γελουσαν...μου ειπανε κατα λεξη: καλα αντι να πιασουν καποιους μεγαλους στην ελλαδα κυνηγανε εσας τους υπαλληλακους????

      τελος παντων...στο ερωτημα σου τωρα.

      θα σου απαντησω με βαση το τι μου ειπανε και τι παιζει στην δικη μου ΔΟΥ
      1. να πας εξωτερικου για το 2013 φυσικα ξεχνα το μιας και εισια μονο 150 μερες στην γερμανια...
      2. μπορεις απλα να κανεις μια δηλωση στην ελλαδα ως ελληνας φορολογουμενος...οπως εκανες ως τωρα και να δηλωσεις απλα τα ελληνικα εισοδηματα....μετα να πας και να ζητησεις μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου...

      Εδω ομως υπαρχουν καποιες παγιδες (κατα την αποψη μου)
      Μπορει απλα η ΔΟΥ να σου πει οκ κυριε, σε παμε και τελος....
      μπορει ομως να σου ζητησει (οπως εμενα) καποια δικαιολογητικα τα οποια δεν ξερεις τι θα ειναι....τι θα τους ερθει....
      αν πχ σου ζητησει απλα πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο γερμανικη εφορια εισαι οκ....
      αν ομως σου ζητησει (οπως εμενα) πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο Προξενειο Ελληνικο τοτε ισως μπλεξεις....γιατι για να στο βγαλει αυτο το Προξενειο θελει χαρτι που να λεει απο ποτε ιεσια Γερμανια απο τον δημο που εισια γραμμενος (εκτος καποιων αλλων)
      .
      Το χαρτι απο το προξενειο λεει: ο Χ κατοικει στην Γερμανια απο την ταδε ημερομηνια και εργαζεται στην ΓΕρμανια....
      Αν στην εφορια δουν το χαρτι αυτο θα σου πουνε: κυριε εσυ το 2013 ησουν γερμανια αλλα ΜΟΝΟ 150 μερες. Αρα επρεπε να δηλωσεις το παγκοσμιο στην ελλαδα....οποτε θα πρεπει να κανεις τροποποιητικη και να τα δηλωσεις ....

      Επισης μπορει να σου ζητησουν στην ΔΟΥ χαρτι που να λεει απο ποτε εισια γραμμενος στην Γερμανια οποτε παλι να σου βγει το ιδιο προβλημα...

      Θα πεις τοτε απλα: α δεν το ηξερα? σοβαρα? που το λεει αυτο? (κοινως κανεις την παπια)

      Προσωπικα πιστευω πρεπει να ρωτησεις καποιον λογιστη για να σου πει τις συνεπειες που θα εχεις αν κινηθεις ετσι...μπορει να ειναι απλα οτι κανεις μια τροποποιητικη και τελος...μπορει να εχεις προστιμα..(αν και δεν νομιζω)....αλλα καλυτερα να ρωτησεις λογιστη που τα ξερει καλυτερα.....

      επισης δεν ξερω ποτε πρεπει να πας για να ζητησεις μεταφορα ΔΟΥ εξωτερικου...αλλο μπερδεμα
      αν τους πεις οτι εισια απο 1.1.2014 τοτε 183 μερες κλεινεις καπου Ιουλιο...αλλα θα πρεπει να εχεις υποβαλει φορολογικη δηλωση στην Ελλαδα ως κατοικος ελλαδας ως 30 Ιουνιου....οποτε??? θα υποβαλεις τι εκει? ως 30 Ιουνιου?
      αν τους πεις οτι ειμαι απο 1.12.2013 ουτως ωστε να κλεινεις 183 μερες τον Μαιο και να προλαβεις να ζητηεις μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου πριν την ληξη της προθεσμιας για τις δηλωσεις θα σου ζητησουν στοιχεια για τον 1 μηνα που ησουνα Γερμανια το 2013...και μετα θα αρχισουν γιατι δεν το δηλωσες, κλπ κλπ...οποτε παλι μπλεξιμο....ασε που να τους πεις οτι εισαι μονο 1 μηνα (δηλαδη ψεμματα) , ενω εισια 5 δεν το συνιστω...

      γενικα ειναι μπλεξιμο....αν θελεις να παρεις το ρισκο, ειναι δικη σου επιλογη, αλλα πρωτα ρωτα λογιστη....
      αν θες να πας με το γραμμα του νομου (οπως εκανα εγω), τοτε καλο κουραγιο ....

      εγω αν ημουνα στην θεση σου θα ρωτουσα εναν λογιστη τι βγαινει αν δηλωσεις το παγκοσμιο στην ελλαδα...αν ο φορος που πληρωσες στην γερμανια για τα γερμανικα εισοδηματα καλυπτει τον φορο στην ελλαδα (για τα εισοδηματα αυτα) τοτε θεωρω καλυτερα να δηλωσεις το παγκοσμιο στην ελλαδα, και να εισαι 100% σωστος...

      αλλα ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ....ΡΩΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....

      Comment


        #63
        Εμενα με συμβουλεψε λογιστης πρωτα να μεταφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και υστερα να κανω τη δηλωση για το 2013 για να αποφυγω διπλη φορολογηση και τον εμπιστευομαι γιατι ο ανθρωπος ειναι τζιμανι!

        Comment


          #64
          αν ομως ο φιλος μας δεν εχει 183 μερες εξωτερικο πως θα τον πανε?
          επισης οι δηλωσεις για το 2013 ειναι ως 30-6...προλαβαινεις καποιος πλεον? αν σκεφτεις το τι γινεται στις ΔΟΥ....

          αλλα οπως ειπα ολα εινια θεμα ΔΟΥ...σε αλλες γινεται σε αλλες οχι

          Comment


            #65
            Originally posted by turms View Post
            αν ομως ο φιλος μας δεν εχει 183 μερες εξωτερικο πως θα τον πανε?
            επισης οι δηλωσεις για το 2013 ειναι ως 30-6...προλαβαινεις καποιος πλεον? αν σκεφτεις το τι γινεται στις ΔΟΥ....

            αλλα οπως ειπα ολα εινια θεμα ΔΟΥ...σε αλλες γινεται σε αλλες οχι
            Πολυ απλα...ΔΕΝ τον πάνε...(κι οταν λενε 183 μερες στην νεα χωρα -μεσα στο οικονομικο ετος ,που ζηταει την μεταφορα .δλδ αν θελει να ζητησει μεταφορα για το οικ ετος 2014 ,χρηση 2013- οι φορολογικες δηλωσεις που υποβαλλουμε τωρα ,με λιγα λογια- -,τοτε πρεπει το 2013 ,να εχει κλεισει 183 μερες εξω-, ....,βεβαια ,δεν εννοουνε ,απλα να εχει παει ταξιδι...οσο μεγαλο και να ειναι αυτο).

            υ.γ καποιος δλδ που δεν εκλεισε 183 μερες εξω ,μεσα στο 2013 ,δεν μπορει ακομα να ζητησει την μεταφορα. Εφ οσον εζησε ,μεσα στο 2013 , στην Ελλαδα 183 μερες ... ,σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας ,θα κανει δηλωση ,για το οικ ετος 2014 ,χρηση 2013 .Αρα ,θα πρεπει εγκαιρα να υποβαλλει φορολογικη δηλωση ,μεχρι τελος Ιουνη 2014 ,στο taxisnet.

            Αυτος ,αν θελει να μεταφερθει ,θα μπορεσει ,οταν κλεισει μεσα στο ημερολογιακο ετος 2014 ,183 μερες και πανω ,στο εξωτερικο ,-δλδ πρακτικα ,απο Ιουλιο του 2014 και μετα ,αν εζησε λιγοτερες απο 183 μερες ,εξω ,μεσα στο 2013,αλλά εκλεισε μεσα στο 2014 ,183 μερες εξω- να ξεκινησει την διαδικασια μεταφορας.Εχει περιθωριο ,να το κανει ,μεχρι του χρονου ,εγκαιρα ,κανεις δεν τον πιεζει να το κανει μεσα στο 2014. Οταν ομως του χρονου ,θα αρχισουν υποβαλλονται οι δηλωσεις οικ ετους 2015 ,χρηση 2014 ,θα πρεπει ,μεχρι την προθεσμια υποβολης των φορλ.δηλωσεων ,να εχει τελειωσει με την διαδικασια μεταφορας στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου,ωστε να μην θεωρηθει φορολογικος κατοικος Ελλαδας ,για το οικ ετος 2015 ,χρηση 2014.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #66
              Originally posted by xainti View Post
              Δηλαδή σχετικά με αυτό που λες παραπάνω και που υπογράμμισα, εμείς που θα έχουμε 183 μέρες στην Γερμανία μέχρι τέλος του έτους, μηδέν εισόδημα στο 2014 στην Ελλάδα και εισοδήματα μόνο στην Γερμανία μπορούμε από τώρα να πάμε ΔΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ή δεν έχει σημασία και μπορούμε να το κάνουμε αυτό του χρόνου;
              Οχι ,δεν μπορεις τωρα ,εφ οσον δεν εκλεισες ακομα , 183 μερες στην Γερμανια , μεσα στο 2014 ,να ζητησεις να μεταφερθεις στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...
              Οταν θα εχεις κλεισει τις 183 μερες ,μεσα στο 2014 ,τοτε μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια μεταφορας και μπορεις και εγκαιρα ,του χρονου ,να το κανεις.

              Ομως ,εφ οσον μεσα στο 2013 ,ειχες 183 μερες Ελλαδα ,θα πρεπει ,να κανεις τωρα φορολογικη δηλωση-αν δεν εχεις κανει- ,ειχες ,δεν ειχες εισοδηματα-,σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας ,για τις φορολογικες δηλωσεις που τρεχουν τωρα ,δλδ οικονομικο ετος 2014 ,χρηση 2013( το ''χρήση'' ,αναφερεται στο ετος ,του οποιου τα εισοδηματα ,εξεταζει η ΔΟΥ).
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #67
                Originally posted by DiD666 View Post
                Εμενα με συμβουλεψε λογιστης πρωτα να μεταφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και υστερα να κανω τη δηλωση για το 2013 για να αποφυγω διπλη φορολογηση και τον εμπιστευομαι γιατι ο ανθρωπος ειναι τζιμανι!
                Εμενα ,για να γινει η μεταφορα ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,του γιου και της νυφης μου ,μου ζητησε η ΔΟΥ τους ,τις φορολογικες δηλωσεις -οχι τα εκκαθαριστικα..αλλά τις φορολογικες δηλωσεις..- των τελευταιων 5 ετων ,απο Ελλαδα..(Και βεβαια ,οχι μονο τις φορ. δηλωσεις των 5 τελ ετών,για να εγκριθει η μεταφορα...)
                Δεν το ειχα ξανακουσει να το ζητανε ..ομως στο λεω ,γιατι γραφεις ,οτι πρωτα θα ζητησεις μεταφορα και μετα ,θα κανεις δηλωση για το 2013..προφανως ,εννοεις ,εκπροθεσμη φορολογικη δηλωση του οικονομικου ετους 2014 ,χρηση 2013 ,που τελειωνει σε λιγες μερες η προθεσμια υποβολης τους.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #68
                  Originally posted by turms View Post

                  θα σου απαντησω με βαση το τι μου ειπανε και τι παιζει στην δικη μου ΔΟΥ
                  1. να πας εξωτερικου για το 2013 φυσικα ξεχνα το μιας και εισια μονο 150 μερες στην γερμανια...

                  2. μπορεις απλα να κανεις μια δηλωση στην ελλαδα ως ελληνας φορολογουμενος...οπως εκανες ως τωρα και να δηλωσεις απλα τα ελληνικα εισοδηματα....μετα να πας και να ζητησεις μεταφορα στην ΔΟΥ εξωτερικου...

                  Εδω ομως υπαρχουν καποιες παγιδες (κατα την αποψη μου)
                  Μπορει απλα η ΔΟΥ να σου πει οκ κυριε, σε παμε και τελος....
                  μπορει ομως να σου ζητησει (οπως εμενα) καποια δικαιολογητικα τα οποια δεν ξερεις τι θα ειναι....τι θα τους ερθει....
                  αν πχ σου ζητησει απλα πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο γερμανικη εφορια εισαι οκ....
                  αν ομως σου ζητησει (οπως εμενα) πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο Προξενειο Ελληνικο τοτε ισως μπλεξεις....γιατι για να στο βγαλει αυτο το Προξενειο θελει χαρτι που να λεει απο ποτε ιεσια Γερμανια απο τον δημο που εισια γραμμενος (εκτος καποιων αλλων)......
                  Αυτο ,δεν παιζει μονο στην δικη σου ΔΟΥ ,αλλά για ολες τις ΔΟΥ...Ειναι νομος.

                  Μ ενα πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας και μονο,απ την εφορια της χωρας του εξωτερικου,δεν γινεται η μεταφορα.

                  Αυτο και μονο ,υποβαλλουν εγκαιρα , στην Δ.Ο.Υ. στην οποια ο υποχρεος υποβαλλει δηλωση φορολογιας εισοδηματος ως κατοικος αλλοδαπης, καθε χρονο ,οσοι ηδη εχουν μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και πρεπει να υποβαλλουν δηλωση και στην Ελλαδα .

                  Οχι ,οτι μονο οσοι κατοικοι εξωτερικου ,εχουν πραγματικα εισοδηματα ,απο Ελλαδα ,ειναι υποχρεωμενοι να κανουν και δηλωση στην Ελλαδα.Το ιδιο ισχυει και για οσους εχουν τεκμηρια.

                  ''Προσοχή: με την νέα διάταξη του νόμου 4110/23-1-2013:Η νέα διάταξη υποχρεώνει σε δήλωση τους κατοίκους εξωτερικού όταν έχουν τεκμήρια ακόμα και αν απαλλάσσονται από αυτά.Έτσι σύμφωνα με τη νέα διάταξη οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα ή εάν υπάγονται στις διατάξεις περί τεκμηρίων ανεξάρτητα αν απαλλάσσονται ή όχι. ''

                  Εχω διαβασει ,οτι οσοι ειναι ηδη κατοικοι εξωτερικου -εχουν δλδ μεταφερθει στην αρμοδια ΔΟΥ ,για κατοικους εξωτερικου-, και εχουν μονο τεκμαρτα εισοδηματα ,δεν χρειαζεται ν αποδεικνυουν καθε χρονο ,οτι συνεχιζουν να ειναι κατοικοι εξωτερικου ,προσκομιζοντας το αναλογο εγγραφο,ομως δεν θυμαμαι ,πού το διαβασα,οτι δεν πρεπει ν αποδεικνυουν καθε χρονο ,οτι συνεχιζουν αυτοι ,να ειναι κατοικοι εξωτερικου.Μπορει και να μην θυμαμαι καλά και να πρεπει κι οσοι εχουν τεκμαρτα εισοδηματα ,απο Ελλαδα και αρα πρεπει κι αυτοι να κανουν δηλωση και στην Ελλαδα ...να προσκομιζουν αποδεικτικα ,καθε χρονο ,οτι συνεχιζουν να ειναι κατοικοι εξωτερικου. Εννοειται οτι με τα τεκμηρια..δεν εννοουν ,για τους κατοικους εξωτερικου...το τεκμηριο διαβιωσης....

                  Ενα μπερδεμα που γινεται ,συνηθως ,ειναι οτι τα διαφορα αρθρα ,που μιλανε για προσκομιση εγγραφων ,που αποδεικνυουν την κατοικια στο εξωτερικο...αναφερονται σε φορολογια ηδη κατοικων εξωτερικου...δλδ σε οσους ηδη εχουν μεταφερθει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...,οταν ειναι υποχρεωμενοι να κανουν δηλωση και στην Ελλαδα κι οχι σε οσα χρειαζονται ,για να γινει η αρχικη μεταφορα...Οποτε ,κανουν λογο,μονο για προσκομιση του πιστοποιητικου φορολογικης κατοικιας απο Εφορια για χωρες που εχουν υπογραψει ΣΑΔΦΕ (ή εκκαθαριστικο ή πιστοποιητικο μονιμης κατοικιας ,για οσες χωρες ,δεν εχουν υπογραψει ΣΑΔΦΕ , που ομως τωρα ,δεχονται στην Ελλαδα και για κατοικους αυτων των χωρών ,το πιστοποιητικο φορολογικης κατοικιας απο Εφορια )
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by vertigo View Post
                    Οχι ,δεν μπορεις τωρα ,εφ οσον δεν εκλεισες ακομα , 183 μερες στην Γερμανια , μεσα στο 2014 ,να ζητησεις να μεταφερθεις στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...
                    Οταν θα εχεις κλεισει τις 183 μερες ,μεσα στο 2014 ,τοτε μπορεις να ξεκινησεις την διαδικασια μεταφορας και μπορεις και εγκαιρα ,του χρονου ,να το κανεις.

                    Ομως ,εφ οσον μεσα στο 2013 ,ειχες 183 μερες Ελλαδα ,θα πρεπει ,να κανεις τωρα φορολογικη δηλωση-αν δεν εχεις κανει- ,ειχες ,δεν ειχες εισοδηματα-,σαν φορολογικος κατοικος Ελλαδας ,για τις φορολογικες δηλωσεις που τρεχουν τωρα ,δλδ οικονομικο ετος 2014 ,χρηση 2013( το ''χρήση'' ,αναφερεται στο ετος ,του οποιου τα εισοδηματα ,εξεταζει η ΔΟΥ).
                    Κατάλαβα και ευχαριστώ πολύ. Τον Γενάρη θα ζητήσω μεταφορά για να είμαι εντάξει για την δήλωση του 2015(εισοδήματα 2014). Για φέτος έκανα ήδη δήλωση εδώ αφού το 2013 ήμουν Ελλάδα, το έχω τακτοποιήσει αυτό...

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by xainti View Post
                      Κατάλαβα και ευχαριστώ πολύ. Τον Γενάρη θα ζητήσω μεταφορά για να είμαι εντάξει για την δήλωση του 2015(εισοδήματα 2014). Για φέτος έκανα ήδη δήλωση εδώ αφού το 2013 ήμουν Ελλάδα, το έχω τακτοποιήσει αυτό...
                      Παρακαλώ! Ναι ,ξεκινα τον Γεναρη ,για να τελειωσεις εγκαιρα...Δεν μπορεις να φανταστεις ,τί τραβηξα εγω...δες εδω...
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by vertigo View Post
                        Παρακαλώ! Ναι ,ξεκινα τον Γεναρη ,για να τελειωσεις εγκαιρα...Δεν μπορεις να φανταστεις ,τί τραβηξα εγω...δες εδω...
                        Ω Θεέ μου τι ταλαιπωρία...διάβασα τι τραβήξατε...ελπίζω επειδή είμαι Γερμανία να μη μας ταλαιπωρήσουν τόσο πολύ αν και δεν το πιστεύω....πραγματικά θέλω να φύγω από αυτή τη χώρα και να μην ξαναγυρίσω πίσω....ταλαιπωρία και απογοήτευση σε όλα είναι...

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by vertigo View Post
                          Εμενα ,για να γινει η μεταφορα ,στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ,του γιου και της νυφης μου ,μου ζητησε η ΔΟΥ τους ,τις φορολογικες δηλωσεις -οχι τα εκκαθαριστικα..αλλά τις φορολογικες δηλωσεις..- των τελευταιων 5 ετων ,απο Ελλαδα..(Και βεβαια ,οχι μονο τις φορ. δηλωσεις των 5 τελ ετών,για να εγκριθει η μεταφορα...)
                          Δεν το ειχα ξανακουσει να το ζητανε ..ομως στο λεω ,γιατι γραφεις ,οτι πρωτα θα ζητησεις μεταφορα και μετα ,θα κανεις δηλωση για το 2013..προφανως ,εννοεις ,εκπροθεσμη φορολογικη δηλωση του οικονομικου ετους 2014 ,χρηση 2013 ,που τελειωνει σε λιγες μερες η προθεσμια υποβολης τους.
                          Εκπροθεσμη εκτος κι αν δωσουν κι αλλη παραταση ως συνηθως.

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Εκπροθεσμη εκτος κι αν δωσουν κι αλλη παραταση ως συνηθως.
                            Το θεμα ,δεν ειναι η εκπροθεσμη δηλωση ,αλλά τί θα κανεις ,αν σου ζητησουν και σενα ,τις φορολογικες δηλωσεις των 5 τελευταιων χρονων ,ωστε να σε μεταφερουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...Επειδη εγραψες

                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Ακομα δεν εχω καταλαβει πως συμβαινει αυτο 2 χρονιες στη σειρα.... Προσωπικα φετος θα κανω μονο στην Ελλαδα δηλωση και του χρονου θα κανω εδω.
                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Εμενα με συμβουλεψε λογιστης πρωτα να μεταφερθω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου και υστερα να κανω τη δηλωση για το 2013 για να αποφυγω διπλη φορολογηση και τον εμπιστευομαι γιατι ο ανθρωπος ειναι τζιμανι!
                            Οσο ,για το αν θα δωσουν παραταση...ακομα και να μην σου ζητησουν εσενα ,τις φορολογικες δηλωσεις των 5 τελ χρονων ,προκειμενου να σε μεταφερουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου...δεν ξερω αν θα προλαβεις την παραταση...Δεν γινεται τσακ-μπαμ....η μεταφορα..
                            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by xainti View Post
                              Ω Θεέ μου τι ταλαιπωρία...διάβασα τι τραβήξατε...ελπίζω επειδή είμαι Γερμανία να μη μας ταλαιπωρήσουν τόσο πολύ αν και δεν το πιστεύω....πραγματικά θέλω να φύγω από αυτή τη χώρα και να μην ξαναγυρίσω πίσω....ταλαιπωρία και απογοήτευση σε όλα είναι...
                              Πολυ σωστα ,το εθεσες...
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment


                                #75
                                Η μεταφορα θα γινει το ετος 2014, γιατι για το 2013 ημουν ναι μεν πανω απο 6 μηνο εκτος Ελλαδος, αλλα δε ελω να μπλεξω τα πραγματα με Σκωτια. Απλως θα κανω πρωτα την αιτηση για αλλαγη ΔΟΥ και υστερα την φορολογικη δηλωση. Τωρα για τα δικαιολογητικα, μιλησα με την Υποδιευθυντρια Φορολογιας της ΔΟΥ της περιοχης μου και μου ειπε μεχρι και σε ποιο γραφειο και ποιον υπαλληλο να αναζητησει οποιος παει να καταθαεσει τα εγγραφα. Απο βδομαδα θα εχω νεοτερα.

                                Comment

                                Working...
                                X