Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Πολυ ωραια. Σε λιγο καιρο θα εχεις και τα holidays σου
    Tι ειναι το working tax credits? Δεν το εχω ξανακουσει.

    Comment


      #62
      Working Tax Credit - how much money you get, hours you need to work, eligibility, claim, tax credits when you stop work or go on leave

      Comment


        #63
        Ελεγα να αποφυγω το λινκ αλλα θενξ anyway. I am too lazy these days

        Comment


          #64
          ...........

          Comment


            #65
            Τι εθνικοτητα εχει ο αντρας σου?

            Comment


              #66
              ελληνες ειμαστε κ οι δυο.

              Comment


                #67
                Φανταζομαι οτι δεν κανεις πλακα, οποτε σου απανταω σοβαρα.
                Ανηκουμε στην Ευρωπαικη Ενωση, οποτε δεν τιθεται θεμα αδειας παραμονης.
                Πας και φευγεις, οποτε θες.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by chococaramel View Post
                  Φανταζομαι οτι δεν κανεις πλακα, οποτε σου απανταω σοβαρα.
                  Ανηκουμε στην Ευρωπαικη Ενωση, οποτε δεν τιθεται θεμα αδειας παραμονης.
                  Πας και φευγεις, οποτε θες.
                  ρε συ δε κανω πλακα :/
                  απλα νομιζα πως πανω απο 3 μηνες (ή 6 , το μπερδευω) δε μπορεις να μεινεις ως τουριστας. χωρις δλδ να δουλευεις.
                  κ πιστευα πχ αν εγω δουλευω εκει κ ερθει αργοτερα αυτος οτι θα μπορει να κατσει περισσοτερο λογω του οτι εγω θα δουλευω.
                  αυτες τις λεπτομερειες δε τις ξερω.
                  δλδ δεν ισχυει αυτο με τους 3 μηνες?

                  Comment


                    #69
                    Οχι, δεν ισχυει. Ισως το μονο θετικο στοιχειο της Ε.Ε.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by chococaramel View Post
                      Οχι, δεν ισχυει. Ισως το μονο θετικο στοιχειο της Ε.Ε.
                      τελεια, αρα τα ιδια πλεονεκτηματα εχουμε.
                      να σε ρωτησω κατι αλλο,
                      η σφραγιδα της χαγης σε ποια εγγραφα πρεπει να ειναι? σε ολα οσα εχουν το ονομα σου πανω? ή στα βασικα όπως πτυχια, απολυτηριο, πιστοποιητικα γεννησης κλπ?
                      ειχα διαβασει οτι πρεπει να πας στη πολη στην οποια εκδοθηκαν τα χαρτια αυτα για να παρεις απο εκεινα τα γραφεια σφραγιδα (ακομη δε ξερω απο ποια γραφεια ακριβως!),
                      ειναι μια διαδικασια απολυτως απαραιτητη? αν δλδ δε βαλουμε τη σφραγιδα στα μεταφρασμενα χαρτια δε μας τα δεχονται?

                      Comment


                        #71
                        Tο πιο χρησιμο εγγραφο ειναι το διαβατηριο σου. Τα υπολοιπα εξαρταται για τι χρηση τα θες και απο τον εργοδοτη σου.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by freeaway View Post
                          τελεια, αρα τα ιδια πλεονεκτηματα εχουμε.
                          να σε ρωτησω κατι αλλο,
                          η σφραγιδα της χαγης σε ποια εγγραφα πρεπει να ειναι? σε ολα οσα εχουν το ονομα σου πανω? ή στα βασικα όπως πτυχια, απολυτηριο, πιστοποιητικα γεννησης κλπ?
                          ειχα διαβασει οτι πρεπει να πας στη πολη στην οποια εκδοθηκαν τα χαρτια αυτα για να παρεις απο εκεινα τα γραφεια σφραγιδα (ακομη δε ξερω απο ποια γραφεια ακριβως!),
                          ειναι μια διαδικασια απολυτως απαραιτητη? αν δλδ δε βαλουμε τη σφραγιδα στα μεταφρασμενα χαρτια δε μας τα δεχονται?
                          Εγω προσωπικα πιστοποιητικο γεννησεως,απολυτηριο κλπ τα εχω παρει μαζι μου ελληνικα χωρις να εχω κανει μεταφραση και δεν μου εχουν χρειαστει καθολου.Διαβατηριο ειναι το πιο σημαντικο.Με το καλο να ερθεις(ελπιζω να εχεις ξανα ακουσει σκωτσεζικη προφορα χεχεχε)

                          Comment


                            #73
                            Ουτε καν διαβατηριο δεν θα χρειαστεις, αλλα καλου κακου βγαλε ενα να τελειωνεις και να γλιτωνεις τα περιεργα βλεμματα στο αεροδρομιο

                            Comment


                              #74
                              χαχα οχι live δεν εχω ακουσει προφορα, αλλα απο ταινιες, video ναι.
                              ωραια πιο πολυ με προβλιματιζε η σφραγιδα της χαγης γιατι η πολη που βγηκαν απολυτηρια κλπ ειναι παρα πολυ μακρια απο εδω που μενω.
                              διαβατηριο θα βγαλω συντομα, θελω πρωτα να αλλαξω τη ταυτοτητα γιατι εχω τη παλια τυπου. κ το διπλωμα μου αχρειαστο να'ναι..
                              κ για τα χρηματα ειχα καποιες αποριες, ρωτησα καποιον που ειναι αγγλια τι να κανω με τα χρηματα, εχω καποια μετρητα στην ακρη κ οι περισσοτεροι μου προτειναν να μη τα εχω ελλαδα, κ μαλλον θα τα μεταφερω εδιμβουργο κ θα τα βαλω εκει στη τραπεζα. εσεις πως το κανατε το θεμα με τα χρηματα?

                              Comment


                                #75
                                Παρτα μαζι σου γιατι ποτε δεν ξερεις ποσο εξοδα θα εμφανιστουν το πρωτο διαστημα. Να νοιωθεις μια σχετικη σιγουρια.

                                Comment

                                Working...
                                X