Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάσευση στην Σκωτία, Edinburgh.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    εχω κ μια αλλη απορια.
    τη παλια ταυτοτητα τη δεχονται σαν ταυτοτητα εκει ?
    σκεφτομαι να μη την αλλαξω καν για να φυγω πιο νωρις.
    την ειχα βγαλει πριν 10-11χρονια περιπου. οκ θα εχω το διαβατηριο που προφανως θα μετραει πιο πολυ απο τη ταυτοτητα, αλλα λετε να εχω καποιο προβλημα με τη παλια ταυτοτητα?

    Comment


      #77
      Αν εχεις διαβατηριο μαζι σου τοτε δεν θα χρειαστεις καθολου την ταυτοτητα σου.

      Comment


        #78
        Δε νομιζω να μπορεις να βγαλεις διαβατηριο χωρις την καινουρια ταυτοτητα...τουλαχιστον εγω το 2007 που πηγα για το διαβατηριο, μου ειπαν πρωτα να βγαλω την καινουρια ταυτοτητα και μετα διαβατηριο.. Δεν ξερω αν ειναι πιο παλια η ταυτοτητα σου απο το 2007,τοτε θα πρεπει να την αλλαξεις... αν εχεις ηδη το διαβατηριο, τοτε μαλλον ισχυει.. εξαλλου για ταυτοτητα δεν εχει εξοδα και μεγαλη διαδικασια...μονο οι φωτογραφιες οτι κοστισουν

        Comment


          #79
          Είναι καλό να έχεις και την καινούρια ταυτότητα και διαβατήριο. Δεν ξέρω τι ακριβώς δουλειά ψάχνεις, αλλά σε ορισμένες θέσεις ζητούν DBS (κάτι σαν το δικό μας αντίγραφο ποινικού μητρώου) και εκεί ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και τα 2 ως δικαιολογητικά. Επίσης καλό είναι να έχεις ετοιμάσει μεταφράσεις των εγγράφων σου στην Ελλάδα. Κάποια ίσως είναι πεταμένα χρήματα, αλλά είναι προτιμότερο από το να τρέχεις σε μια ξένη χώρα να βρεις επίσημο μεταφραστή. Γενικά τα πτυχία δεν θέλουν σφραγίδα της Χάγης, με εξαίρεση αυτά των ιατρών. Τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει στο Βρετανικό Συμβούλιο όταν είχα ρωτήσει πέρσυ.

          Comment


            #80
            ευχαριστω για τις απαντησεις!

            Originally posted by larissa1976 View Post
            Δε νομιζω να μπορεις να βγαλεις διαβατηριο χωρις την καινουρια ταυτοτητα...τουλαχιστον εγω το 2007 που πηγα για το διαβατηριο, μου ειπαν πρωτα να βγαλω την καινουρια ταυτοτητα και μετα διαβατηριο.. Δεν ξερω αν ειναι πιο παλια η ταυτοτητα σου απο το 2007,τοτε θα πρεπει να την αλλαξεις... αν εχεις ηδη το διαβατηριο, τοτε μαλλον ισχυει.. εξαλλου για ταυτοτητα δεν εχει εξοδα και μεγαλη διαδικασια...μονο οι φωτογραφιες οτι κοστισουν
            ναι πιο παλια του 2004 ειναι.
            με ποια αιτια εβγαλες ταυτοτητα? μηπως ειχες να την αναναιωσεις πανω απο 15χρονια? γιατι εγω δε ταιριαζω σε καμια κατηγορια αναναιωσης ουτε εχει αλλαξει καποιο στοιχειο μου, ουτε περασαν 15χρ. , ουτε φθαρμενη ειναι, εκτος αν παω κ πω οτι την εχασα (κατι που σκεφτομουν).
            δε το διαβασα παντως αυτο για το διαβατηριο οτι πρεπει να εχω τη καινουρια ταυτοτητα.


            Originally posted by maria16 View Post
            Είναι καλό να έχεις και την καινούρια ταυτότητα και διαβατήριο. Δεν ξέρω τι ακριβώς δουλειά ψάχνεις, αλλά σε ορισμένες θέσεις ζητούν DBS (κάτι σαν το δικό μας αντίγραφο ποινικού μητρώου) και εκεί ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και τα 2 ως δικαιολογητικά. Επίσης καλό είναι να έχεις ετοιμάσει μεταφράσεις των εγγράφων σου στην Ελλάδα. Κάποια ίσως είναι πεταμένα χρήματα, αλλά είναι προτιμότερο από το να τρέχεις σε μια ξένη χώρα να βρεις επίσημο μεταφραστή. Γενικά τα πτυχία δεν θέλουν σφραγίδα της Χάγης, με εξαίρεση αυτά των ιατρών. Τουλάχιστον έτσι μου είχαν πει στο Βρετανικό Συμβούλιο όταν είχα ρωτήσει πέρσυ.
            δε ψαχνω καποια υψηλοβαθμη θεση, θα παω κ θα ψαξω το οτιδηποτε μπορεσω, οποτε λογικα δε θα μου χρειαστει το DBS.
            για τις μεταφρασεις απευθυνομαι σε καποιο δικηγόρο ή σε καποιο καθηγητη αγγλικων? δε το εχω ψαξει δυστυχως ακομη αυτο το θεμα.

            Comment


              #81
              εγω ειχα την παλια ταυτοτητα απο το 1995 γι'αυτο μου ειπαν οτι χρειαζεται να βγαλω καινουρια για να εχει και τους λατινικους χαρακτηρες για το διαβατηριο.... την τεταρτη θα παω να βγαλω το διαβατηριο και θα παω και στην αστυνομια. θα ρωτησω και για σενα και θα σου πω

              Comment


                #82
                Για την ταυτότητα μπορείς απλά να πεις ότι τη θέλεις για να μπορείς να ταξιδεύεις στην Ευρώπη. Το DBS, που έφερα ως παράδειγμα για τη χρησιμότητα της ταυτότητας, είναι για θέσεις που πχ σχετίζονται με την εκπαίδευση ή με την φροντίδα ευάλωτων ατόμων (ηλικιωμένων).
                Εφόσον βρίσκεσαι στην Κρήτη το πιο εύκολο είναι να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο για τις μεταφράσεις.

                Comment


                  #83
                  Originally posted by maria16 View Post
                  Για την ταυτότητα μπορείς απλά να πεις ότι τη θέλεις για να μπορείς να ταξιδεύεις στην Ευρώπη. Το DBS, που έφερα ως παράδειγμα για τη χρησιμότητα της ταυτότητας, είναι για θέσεις που πχ σχετίζονται με την εκπαίδευση ή με την φροντίδα ευάλωτων ατόμων (ηλικιωμένων).
                  Εφόσον βρίσκεσαι στην Κρήτη το πιο εύκολο είναι να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο για τις μεταφράσεις.
                  δεν ήξερα το DBS, thanks!
                  Θα ρωτησω λοιπον σε δικηγορο.
                  Για την ταυτοτητα, κι εγω συτο σκεφτηκα σαν λογικος ανθρωπος οτι ΄θελω να παω εξωτερικο γι'αυτο θελω κ τη νεα ταυτοτητα΄ αλλα μετα σκεφτηκα οτι μπορει να αρχισουν αυτοι τα δικα τους, κ δεν ηθελα να κανω βιαστικη κινηση κ χασω καμια ευκαιρια. Βασικα ναι ειναι λογικο να γινεται απλα ωρες ωρες κ "αυτοι" ειναι καπως με τα κεφια τους στις υποχρεωσεις τους..

                  Originally posted by larissa1976 View Post
                  εγω ειχα την παλια ταυτοτητα απο το 1995 γι'αυτο μου ειπαν οτι χρειαζεται να βγαλω καινουρια για να εχει και τους λατινικους χαρακτηρες για το διαβατηριο.... την τεταρτη θα παω να βγαλω το διαβατηριο και θα παω και στην αστυνομια. θα ρωτησω και για σενα και θα σου πω
                  larissa, σε ευχαριστώ , δε χρειαζεται να ρωτησεις εκτος αν δε σε αγχωνει πολυ το θεμα. το λεω γιατι εγω γενικα με αυτες τις δουλειες ειμαι παντα καπως αγχωμενη κ αμα δε τις οργανωσω μεχρι αηδιας δε θα ξεαγχωθω. φταιει που δε παω συχνα σε τετοιες υπηρεσιες κ το ανακριτικο τους βλεμμα δεν ειναι κ πολυ οικειο :P
                  Ειχα σημειωσει κ γω το τηλ να παρω τηλ να ρωτησω σημερα, αλλα ηταν η μερα που αποφασισα να συρθω στις τραπεζες κ με εφαγαν οι ατελειωτες ουρες.. Αν παρω αυριο τηλ θα γραψω να σας πω τι μου ειπαν θα ρωτησω αυτο που λεει η maria πιο πανω οτι γινεται. Αν δε μου απαντησουν αυριο κ ρωτησεις κι εσυ γραψε μας.

                  Comment


                    #84
                    Τελικά πήρα τηλ να ρωτησω αν χρειαζεται να εχω τη καινουρια ταυτοτητα για να βγαλω το διαβατηριο κ αφου ειπα οτι την εχω βγαλει το '04 τη ταυτοτητα μου ειπε πως οχι δεν ειναι απαραιτητο εκτος αν εχει φθαρθει κλπ..
                    Και ρωτησα αν μπορω να βγαλω νεα ταυτοτητα γιατι θελω να ταξιδεψω εξω κ μου ειπε πως ναι γινεται κ μου'πε να κλεισω ραντεβου (δν ηξερα οτι κλεινουν κ ραντεβου γι ταυτοτητα).
                    οποτε οκ μου λυθηκαν οι αποριες με αυτο το θεμα κ αφου μπορω θα βγαλω κ τη νεα ταυτοτητα να την εχω.

                    Comment


                      #85
                      Καλησπερα παιδια! ειμαι κανουργια εδω κ μπορω να πω οτι αυτο το forum δινει χρησιμες πληροφοριες!λοιπον, θελω να ρωτησω κατι που αφορα το αγορι μου! πηγε σκωτια πριν καμια 20ρια μερες..το προβλημα που αντιμετωπιζει ειναι οτι δεν του αναγνωριζουν το πτυχιο! ειναι αποφοιτος ΙΕΚ, εκανε επισημη μεταφραση σε δικηγορο το πτυχιο του στα αγγλικα αλλα του εστειλαν mail οτι δεν αναγνωριζεται (και απ'ο,τι ειδα δεν εγραφαν συγκεκριμενη αιτιολογια)..υπαρχει καποιος που να φανταζεται τι μπορει να φταιει? (αν κ αυτες τις μερες θα επικοινωνησει μαζι τους να ρωτησει πού σκαλωνει το ολο πραγμα, απλως μου φαινεται παραξενο επειδη στον κολλητο του που ειναι αποφοιτος της ιδιας σχολης του το αναγνωρισαν κατευθειαν! )

                      Comment


                        #86
                        Ποιοι δεν του αναγνωριζουν το πτυχιο?

                        Πανεπιστημιο?
                        Δημοσιος οργανισμος?
                        Ιδιωτικη επιχειρηση?

                        Comment


                          #87
                          Originally posted by unsc View Post
                          Ποιοι δεν του αναγνωριζουν το πτυχιο?

                          Πανεπιστημιο?
                          Δημοσιος οργανισμος?
                          Ιδιωτικη επιχειρηση?


                          Μια δημοσια υπηρεσια στη Γλασκωβη ( δεν εχω ιδεα απο αυτα για να σου πω ακριβως ποια) ! Την βρηκε τη λυση παντως, γιατι του εστειλαν mail οτι χρειαζονται χαρτι απο δημοσια υπηρεσια στην Ελλαδα (εννοουν προφανως την πιστοποιηση) και δεν τους αρκει το πτυχιο του ΙΕΚ!

                          Comment


                            #88
                            Χαίρετε και συγνώμη που ποστάρω σε αυτό το θέμα!!

                            Σε λίγο καιρό πρόκειται να μεταναστεύσω στη Σκωτία.
                            Αυτό τον καιρό, ζω στην Ελλάδα και πριν από λίγο έμαθα ότι θα μου κόψουν το λιγοστό επίδομα αναπηρίας που έπαιρνα, λόγω μίας ψυχικής νόσου που έχω (μείζονα καταθλιπτική διαταραχή).

                            Πέρασα ξανά από επιτροπή και λέει ότι επειδή λαμβάνω ποσό από ενοίκιο και επειδή κληρονόμησα σπίτια στο όνομά μου, δεν θα μου ανανεωθεί το βιβλιάριο πρόνοιας και επομένως δεν θα δικαιούμαι πλέον το επίδομα...

                            Οπότε τώρα, ζω μόνο με 2 νοίκια των 150 ευρώ το καθένα, δηλαδή συνολικά, ζω με 300 ευρώ το μήνα.

                            Η κατάστασή μου είναι πολύ σοβαρή και πραγματικά, θέλω να φύγω από την Ελλάδα, φυσικά και πάνω από όλα για λόγους επιβίωσης. Άλλωστε, το σκεφτόμουν αυτό εδώ και πολύ καιρό.

                            Να τονίσω και πάλι ότι είμαι ανίκανος για κάθε εργασία και δεν έχω κανένα άλλο εισόδημα, παρά μόνο 2 νοίκια των 150 ευρώ.

                            Ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στη Σκωτία, συγκεκριμένα στο Εδιμβούργο και θα ήθελα να μου πείτε, ΑΝ έχετε κι εσείς φυσικά χρόνο και προθυμία, μερικές σημαντικές πληροφορίες.

                            Είμαι απλός απόφοιτος γενικού λυκείου, γνωρίζω λίγα αγγλικά, τα οποία προσπαθώ να τα τελειοποιήσω, και ψάχνω καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, γιατί τώρα δυσκολεύομαι πάρα πολύ να τα βγάλω πέρα και δε μου φτάνουν καθόλου τα λεφτά που εισπράττω από τα ενοίκια.

                            Παρότι δεν έχω καθόλου ένσημα, δικαιούμαι κάποιο επίδομα από μία χώρα της ΕΕ, όπως το Ηνωμένο Βασίλειο και πόσο είναι περίπου??

                            Θα μου δώσουν το ΝΙΝ ενώ είμαι ανάπηρος και δεν μπορώ να δουλέψω??

                            Διάβασα κάπου ότι όταν συμπληρώσω 3 μήνες παραμονής στη χώρα, θα μπορώ να κάνω αίτηση για διάφορα επιδόματα. Ισχύει αυτό??

                            Χρειάζομαι απαραίτητα το επίδομα αναπηρίας (Disability benefits) καθώς και το επίδομα ενοικίου (Housing benefits) (Πρόκειται για οικονομική βοήθεια η οποία αποσκοπεί στην αποπληρωμή του ενοικίου, όταν με το καλό βρω σπίτι στη Σκωτία).

                            Διάβασα ότι αν είμαι άνεργος και ανάπηρος, τότε το κράτος καλύπτει σχεδόν όλο το ενοίκιο μου...
                            Ισχύει κάτι τέτοιο??

                            Τα δίνουν αυτά στην περίπτωσή μου??

                            Και κάτι τελευταίο.

                            Πώς μας αντιμετωπίζουν οι κάτοικοί της Σκωτίας??
                            Ρατσιστικά?? Είναι ευγενικοί, φιλικοί, φιλόξενοι??

                            Υπάρχει μέριμνα και βοήθεια από αυτό το κράτος για κάποιον όπως εγώ, χωρίς να έχει καθόλου ένσημα??

                            Είναι η Σκωτία, ας το πούμε, προοδευτική με τα επιδόματα αναπηρίας σε νεοεισερχόμενους μετανάστες σαν κι εμένα που τα έχουν ανάγκη??

                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την ενόχληση.
                            Δημήτρης

                            Comment


                              #89
                              Φίλε μου οπως σου εχω ξαναπει πολλες φορες, το ζητημα σου ειναι πολυ συγκεκριμενο και δεν θυμαμαι να υπαρχει μελος σε παρόμοια κατασταση με τη δικη σου. Πρώτου βγαλεις εισητηριο και ξεκινήσεις για Εδινβουργο, συμβουλεψου το gov.co.uk για πληροφοριες ακριβείς και άμεσες. Καλη συνεχεια.

                              Comment


                                #90
                                Αγαπητε φιλε το επιδομα ενοικιου απο τον Απριλιο του 14 δινεται κατα περιπτωση. Για την εκδοση του ΝΙΝ απ οσο ξερω δε χρειαζεται να δηλωσεις την αναπηρια σου. Επισης στη Μ Βρεταννια υπαρχει νομος (Disability and Discrimination Act) που διασφαλιζει την ισοτητα στην αγορα εργασιας και για ανθρωπους με αναπηριες. Δηλαδη αν αυτη η ασθενεια δε σε εμποδιζει στο να πας σε μια δουλεια εστω και για λιγες ωρες τοτε μπορεις να βρεις δουλεια και απο κει και περα να λαμβανεις την καθορισμενη υποστηριξη απο το συστημα υγειας καθως και απο ανεξαρτητους φορεις που προσφερουν ψυχικη υποστηριξη δωρεαν. Οι Σκωτσεζοι ειναι ιδιαιτερα φιλικοι ειδικα αν εχουν πιει ;-) . Στη σελιδα που ο DiD666 ανεφερε μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικα με ποιες περιπτωσεις δικαουσαι επιδοματα και μετα απο ποσο διαστημα παραμονης στη χωρα. Γενικα η φιλοσοφια ειναι οτι η αναπηρια μεχρι καποιο βαθμο δε σε καθιστα ανικανο να δουλεψεις. Κοιτα και εδω disabilityrightsuk.org.

                                Comment

                                Working...
                                X