Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by australian View Post
    Aγαπητέ Σπυρο,μπορείς να δώσεις καμιά χρήσιμη πληροφορία για το πως θα φύγει ο κόσμος από
    το ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ κι άσε τις αμπελοφιλοσοφίες!!!!
    ¨προσβάλλουν τη χώρα μου" και τρίχες,στη χαρίζουμε!!
    Μιλάς εκ του ασφαλούς ,μοιάζεις κι εσύ με αυτούς που έκαναν αντίσταση κάποτε απο τα cafe στο Παρίσι κι αλλού.Γιά έλα στο Ελλαδιστάν να δείς τη γλύκα!!!
    άντε καληνύχτα
    !!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Aγαπητέ Σπυρο,μπορείς να δώσεις καμιά χρήσιμη πληροφορία για το πως θα φύγει ο κόσμος
      Φενεται,οτι τοσο καιρο εδινα αχρηστες πληροφοριες,γιαυτο και τις εσβησα!

      Comment


        Απάντηση στα μαθήματα Σουηδικών

        Originally posted by νικολετα View Post
        καλησπερα Αννα!ζω μια παρομια κατασταση με σενα οχι στο επιπεδο σπουδων σου αλλα σε ολα τα υπολοιπα με τη διαφορα οτι εχω και ενα μωρο.πηρα το θαρρος να σου απαντησω σε κατι σε οτι αφορα τη γλωσσα των σουηδικων,γιατι εμεις προς τα εκει θα παμε και ειπα να ρωτησω για ταχυρυθμο τμημα σε φροντηστηριο για να ειμαστε υποτιθεται,πιο προετοιμασμενοι.ρωτησα σε 3-4 εδω στη θεσσαλονικη και το φθηνοτερο που βρηκα ηταν απο 750 -950 ευρω το ατομο.για μενα αυτα τα ποσα ειναι απαγορευτηκα!!μαλλον θα κανουμε οτι και οι περισσοτεροι,κατευθιαν στο σχολειο για τους μεταναστες στη σουηδια,με αρκετη δυσκολια φυσικα στην αρχη σιγουρα αλλα με πολυ αισιοδοξια και διαθεση κι επιμονη για κατι καλυτερο για το μελλον!σου ευχομαι καλη επιυτχια σε οτι κι αν κανεις!!
        Καλημέρα και στις 2 σας!
        Μόλις καταστάλαξα και εγώ για την Σουηδία και ρώτησα για μαθήματα Σουηδικών εδώ στην Θεσσαλονίκη.
        Έχουμε Σεπτέμβρη 2011 και υπολογίζω να φύγουμε Μάρτη 2012 με τον άντρα μου.Ρώτησα για ιδιαίτερα και η τιμή που βρήκα είναι 20 ευρω και για τους 2 μας η ώρα.Από όσο ήδη διάβασα στην Σουηδία μπορείς να δώσεις εξετάσεις για το SFI(Σουηδικά για Μετανάστες) προκειμένου να σε κατάξουν σε έναν από τους 4 κύκλους μαθημάτων του.Θεωρώ ότι αν καταφέρουμε να περάσουμε έναν κύκλο αυτό το διάστημα θα είναι κέρδος χρόνου αφού είμαστε και οι 2 άνεργοι και επάνω θα έχουμε λιγότερο χρόνο για διάβασμα και να βρούμε και δουλειά.Υπολόγισα οτι για 4 μήνες θα δώσω γύρω στα 600 ευρω,ισως όμως ανοίξω και λίγες παραπάνω πόρτες για δουλειά...αυτά προς το παρόν

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Καλημέρα και στις 2 σας!
          Μόλις καταστάλαξα και εγώ για την Σουηδία και ρώτησα για μαθήματα Σουηδικών εδώ στην Θεσσαλονίκη.
          Έχουμε Σεπτέμβρη 2011 και υπολογίζω να φύγουμε Μάρτη 2012 με τον άντρα μου.Ρώτησα για ιδιαίτερα και η τιμή που βρήκα είναι 20 ευρω και για τους 2 μας η ώρα.Από όσο ήδη διάβασα στην Σουηδία μπορείς να δώσεις εξετάσεις για το SFI(Σουηδικά για Μετανάστες) προκειμένου να σε κατάξουν σε έναν από τους 4 κύκλους μαθημάτων του.Θεωρώ ότι αν καταφέρουμε να περάσουμε έναν κύκλο αυτό το διάστημα θα είναι κέρδος χρόνου αφού είμαστε και οι 2 άνεργοι και επάνω θα έχουμε λιγότερο χρόνο για διάβασμα και να βρούμε και δουλειά.Υπολόγισα οτι για 4 μήνες θα δώσω γύρω στα 600 ευρω,ισως όμως ανοίξω και λίγες παραπάνω πόρτες για δουλειά...αυτά προς το παρόν
          Καλημερα Νεομεταναστρια !

          Ναι οντως μπορεις να δωσεις εξετασεις στο SFI και να σε καταταξουν σε καποιο απο τα 4 επιπεδα. Παντως το καθε επιπεδο διαρκει 6 εβδομαδες και αν διαβαζεις μπορεις γρηγορα να τελειωσεις. Εγω αρχισα απο 12 ιανουαριου απο nybörjare δηλαδη τους καινουργιους , μετα απο εξι εβδομαδες με βαλανε στην C χωρις εξετασεις.Μετα απο εξι εβδομαδες εδωσα εξετασεις απο την C και πηγα στην D . Και τελειωσα το SFI 8 ιουνιου που εδωσα εξετασεις. Τωρα συνεχιζω στην SAS GRUND που ειναι σουηδικα για ενηλικες σαν δευτερη γλωσσα. Αν μπορειτε και εχετε χρονο να κανετε μαθηματα ελλαδα καλο θα ειναι .Για οποιον ομως δεν μπορει η δεν εχει χρονο δεν πειραζει . Βεβαια ειναι και το θεμα δουλειας που χρειαζονται τα σουηδικα. Μπορεις ομως στην αρχη και με τα αγγλικα για κατι προχειρο. Με τα σουηδικα ομως αυξανεις τις πιθανοτητες.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Kalimera Evanthia, xairomai pou telika ta kataferes. Pes mou omos poso efkolo einai na vrei kaneis douleia sti Sweden gnorizontas , gia arxi, mono Agglika? Esy an epeitrepetai, me ti asxoleisai kai mporeis kai plironeis ta 800 evro enoikio ekei. Vevaia tha mou peis pos ergazetai kai o sizigos sou, alla parolafta ,oi misthoi pou kimainontai ekei? Egw eimai mixanikos aftokinitwn kai i sintrofos mou douleve se metaforiki etaireia se grafeio. Mporoume na vroume ergasia ekei? An oxi , me ti mporoume na asxolithoume gia arxi? Meta eimaste diatethimenoi na mathoume ti glwssa. Xreiazomaste ta fwta tis empeirias sou. S' efxaristw ek twn proterwn!

            Comment


              Originally posted by GIANNIS DIAM View Post
              Kalimera Evanthia, xairomai pou telika ta kataferes. Pes mou omos poso efkolo einai na vrei kaneis douleia sti Sweden gnorizontas , gia arxi, mono Agglika? Esy an epeitrepetai, me ti asxoleisai kai mporeis kai plironeis ta 800 evro enoikio ekei. Vevaia tha mou peis pos ergazetai kai o sizigos sou, alla parolafta ,oi misthoi pou kimainontai ekei? Egw eimai mixanikos aftokinitwn kai i sintrofos mou douleve se metaforiki etaireia se grafeio. Mporoume na vroume ergasia ekei? An oxi , me ti mporoume na asxolithoume gia arxi? Meta eimaste diatethimenoi na mathoume ti glwssa. Xreiazomaste ta fwta tis empeirias sou. S' efxaristw ek twn proterwn!
              Εγω πλεον τωρα μιλαω σουηδικα και δουλευω σε σουηδικη εταιρια . Και ο συζυγος μου φυσικα.
              Για τα αγγλικα γραφω μονο για την αρχη και για προχειρες δουλειες οπως πχ σε εστιατορια συνεργεια καθαρισμου σε μαγαζια που ειναι για τουριστες και ζητανε αγγλικα , αν ξερεις απο κομπιουτερ μπορεις να βρεις μονο με τα αγγλικα και με πολυ καλα λεφτα, αποθηκαριος , σε μεταφορικες , η ποικοδομικες εργασιες. Πολλα υπαρχουν που μπορεις να κανεις αρκει ομως να ψαξεις γιατι δουλεια κανεις δεν θα σου βρει μονος σου πρεπει να ψαξεις. Και δεν ειναι καθολου ευκολο αν περιμενεις απο τους αλλους να σου βρουν καμμια δουλιτσα η κανενα σπιτι. Πρεπει να παρουν φωτια τα ποδαρακια σου , τα τηλεφωνα και το ιντερνετ. Εμενα κανεις δεν μου βρηκε τιποτα . Σε ολους τους ελληνες που ειχα απευθυνθει κανεις δεν βοηθησε κανεις δεν με πηρε τηλεφωνο. Το μονο που κανανε ηταν να με αποθαρυνουν...ναι ξερεις δεν υπαρχουν δουλειες δεν υπαρχουν σπιτια....Μονη μου τα εκανα ολα . Να το ξερετε ολοι οτι αυτο που γινεται στην ελλαδα να με βολεψει ο γνωστος του γνωστου εδω δεν υπαρχει ξεχαστε το. Εκτος αν ειστε απο τους τυχερους και εχετε συγγενεις και πολυ καλους φιλους.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                s' efxaristw poly , Evanthia. Tha epikoinonisoume kai pali. An theleis dose mou to mail sou na epikoinonei i syntrofos mou mazi sou...

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Εγω πλεον τωρα μιλαω σουηδικα και δουλευω σε σουηδικη εταιρια . Και ο συζυγος μου φυσικα.
                  Για τα αγγλικα γραφω μονο για την αρχη και για προχειρες δουλειες οπως πχ σε εστιατορια συνεργεια καθαρισμου σε μαγαζια που ειναι για τουριστες και ζητανε αγγλικα , αν ξερεις απο κομπιουτερ μπορεις να βρεις μονο με τα αγγλικα και με πολυ καλα λεφτα, αποθηκαριος , σε μεταφορικες , η ποικοδομικες εργασιες. Πολλα υπαρχουν που μπορεις να κανεις αρκει ομως να ψαξεις γιατι δουλεια κανεις δεν θα σου βρει μονος σου πρεπει να ψαξεις. Και δεν ειναι καθολου ευκολο αν περιμενεις απο τους αλλους να σου βρουν καμμια δουλιτσα η κανενα σπιτι. Πρεπει να παρουν φωτια τα ποδαρακια σου , τα τηλεφωνα και το ιντερνετ. Εμενα κανεις δεν μου βρηκε τιποτα . Σε ολους τους ελληνες που ειχα απευθυνθει κανεις δεν βοηθησε κανεις δεν με πηρε τηλεφωνο. Το μονο που κανανε ηταν να με αποθαρυνουν...ναι ξερεις δεν υπαρχουν δουλειες δεν υπαρχουν σπιτια....Μονη μου τα εκανα ολα . Να το ξερετε ολοι οτι αυτο που γινεται στην ελλαδα να με βολεψει ο γνωστος του γνωστου εδω δεν υπαρχει ξεχαστε το. Εκτος αν ειστε απο τους τυχερους και εχετε συγγενεις και πολυ καλους φιλους.
                  Καλησπέρα Ευανθία, κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες και για το κουράγιο που μας δίνεις, εγώ με την γυναίκα μου και την 2,5 χρονών κορούλα ετοιμαζόμαστε για το Malmö, αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν ο Σουηδικός οαεδ (Arbetsförmedlingen) βοηθάει στο να βρεις δουλειά ή να μην περιμένουμε και πολλά.
                  Επίσης Ευανθία θα ήθελα να μας περιγράψεις τη ακριβός είναι το fika για τους Σουηδούς.
                  Ευχαριστώ.

                  Comment


                    Originally posted by slado View Post
                    Καλησπέρα Ευανθία, κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες και για το κουράγιο που μας δίνεις, εγώ με την γυναίκα μου και την 2,5 χρονών κορούλα ετοιμαζόμαστε για το Malmö, αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι αν ο Σουηδικός οαεδ (Arbetsförmedlingen) βοηθάει στο να βρεις δουλειά ή να μην περιμένουμε και πολλά.
                    Επίσης Ευανθία θα ήθελα να μας περιγράψεις τη ακριβός είναι το fika για τους Σουηδούς.
                    Ευχαριστώ.
                    Οχι ο οαεδ δεν κανει και πολλα πραγματα. Μονο οταν γραφτεις μπαινεις και βλεπεις τις αγγελιες για δουλειες . Το ειχα ψαξει κιεγω και ειχα ρωτησει σε τι βοηθανε. Και μου ειπαν οτι δεν μας βρισκουν αυτοι δουλεια αλλα ψαχνουμε μονοι μας μεσω των αγγελιων που υπαρχουν στις σελιδες τους στο ιντερνετ. Κανω fika ειναι να πιεις καφε η τσαι με γλυκακια η ψωμοτυρι να κολατσισεις κατι που λεμε εμεις.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by ευανθια View Post
                      Οχι ο οαεδ δεν κανει και πολλα πραγματα. Μονο οταν γραφτεις μπαινεις και βλεπεις τις αγγελιες για δουλειες . Το ειχα ψαξει κιεγω και ειχα ρωτησει σε τι βοηθανε. Και μου ειπαν οτι δεν μας βρισκουν αυτοι δουλεια αλλα ψαχνουμε μονοι μας μεσω των αγγελιων που υπαρχουν στις σελιδες τους στο ιντερνετ. Κανω fika ειναι να πιεις καφε η τσαι με γλυκακια η ψωμοτυρι να κολατσισεις κατι που λεμε εμεις.
                      Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό το έχω κάνει, έχω γραφτεί και κοιτάζω καθημερινά τις αγγελίες απλά έλεγα μήπως σε καθοδηγούν βάση των προσόντων σου. Βασικά προσπαθώ να διαχειριστώ την όλη κατάσταση της προετοιμασίας. Οπότε με το που πατήσουμε το πόδι μας στην Σουηδία το πρώτο πράγμα είναι αγώνας για να βρούμε δουλειά και σπίτι αφού για personnummer ούτε λόγος..

                      Comment


                        Evanthia pou mporw na koitaksw sto internet gia ergasia ekei, oxi mesw grafeiwn ergasias. Exeis kapoio site pou mporw na dw?

                        Comment


                          Σπιτι στην σουηδια

                          ΠΡΟΣΟΧΗ

                          Θελω να επισημανω κατι σημαντικο σε ολους. Εχω γραψει σε προηγουμενες σελιδες του φορουμ καποια λινκ για ευρεση κατοικιας στην σουηδια . Εαν ψαχνετε απο ελλαδα προσοχη μην στειλετε λεφτα για να κλεισετε σπιτι.
                          Κυκλοφορουν απατεωνες. Λεφτα θα δωσετε μονο απο κοντα και αφου δειτε το σπιτι τον ανθρωπο που το νοικιαζει και φυσικα παρετε και τα κλειδια. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ !
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Originally posted by GIANNIS DIAM View Post
                            Evanthia pou mporw na koitaksw sto internet gia ergasia ekei, oxi mesw grafeiwn ergasias. Exeis kapoio site pou mporw na dw?
                            Αν κοιταξεις στο φορουμ απο την αρχη εχουν γραφτει καποια σαιτ για δουλειες. Εχει γραψει και ο antogeor.
                            Και εγω εχω γραψει καποια σαιτ για ευρεση σπιτιου. Αν δεν τα βρεις ξαναγραψε μου να στα γραψω παλι.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              ok efxaristw kai pali...

                              Comment


                                Νικολέττα!!Σου γράφω τις περιοχές που μου ζήτησες στα σουηδικα απο malmo!Λοιπόν, ειναι :Dammfri, Rosengord και οι περιοχές με πολλούς άραβες προς αποφυγή ειναι: Sofielund και Molevongen,πάνω απο το ο έχει δύο τελίτσες!

                                Comment

                                Working...
                                X