Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by SnowWhite View Post
    Βρε Ευανθία μου, εξήγησέ μου πώς γίνεται να σου μάθουν Σουηδικά χωρίς Ελληνικά. Πώς σου τα εξηγούν αυτά που χρειάζεται κι εσύ να τα καταλάβεις;
    Βασικά εμένα η πεθερά μου που είναι ελληνίδα δόύλεψε ως δασκάλα στα σουηδικά για τους ξένους για 3-4 χρόνια αλλα δεν πήρε μόνιμη δουλειά γιατί δεν ειχε σπουδάσει για δασκάλα....
    ειχα την εντύπωση ότι τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικα για παρδειγμα που ειναι μια γλώσσα που λίγο πολυ καταλαβαινουν αρκετοι λαοι,,,,ας μας απαντήσει γι αυτο η ευανθια που τα εχει παρακολουθήσει!!

    Comment


      Originally posted by konina View Post
      Καλησπέρα .
      Θα με ενδιέφερε να εργαστώ στη Σουηδία.Είμαι μαθηματικός αλλά όχι διορισμένη.Ο φίλος μου είναι προγραμματισής.
      Σουηδικά δεν μιλάμε αλλά μπορούμε να ξεκινήσουμε μαθήματα αν χρειάζεται.Τι πιθανότητες έχουμε να βρούμε δουλειά στο αντικείμενό μας ;Αν μπορείτε να μας ενημερώσετε σχετικά με τους μισθούς θα με διευκόλυνε καθώς όσο προσπάθησα με άλλα sites μου έβγαιναν στα σουηδικά και δεν έβγαλα άκρη.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων
      Helloo!!!Οι προγραμματιστές έχουν δουλεια και με καλα λεφτά στη Σουηδία!Και εσυ που εισαι μαθηματικος εισαι τυχερη γιατι και το δικο σου το επαγγελμα εχει ζήτηση και ειναι διεθνές τα μαθηματικά..το μονο που χρειάζεσαι ειναι τη γλώσσα για να διδαξεις,,,και εκει το σύστημα που δουλευεις στα σχολεια δεν λειτουργει όπως εδω με ασεπ κτλ αλλα το καθε σχολειο προσλαμβάνει μόνο του τους καθηγητές...και ειναι πιο αξιοκρατικό το σύστημα...οι εκπαιδευτικοι στη Σουηδια δεν παιρνουν και πολλα λεφτα περιπου 22000 κορονες παιρνουν οι νηπιαγωγοι και καπου τοσο και οι υπολοιποι...δεν ειναι πολλα για τα εκει δεδομένα,,,για τα εδω ειναι ασχολίαστο,,,

      Comment


        1000 ευρω καθαρα παιρνει για παράδειγμα ενας που δουλευει σε φαστ φουντ(ενας φιλος μας που ανεβηκε προσφατα Σουηδια τοσα παιρνει και τετοια δουλεια βρηκε αλλα δεν ειχε κανενα πτυχιο και γενικα ιδιαιτερες γνωσεις) δηλαδη καποιος που κανει μια πολυ χαμηλη δουλεια ....οσοι εχουν πτυχια ο βασικος μισθος ειναι ο διπλασιος..

        Comment


          Originally posted by Λιλιαν81 View Post
          Βασικά εμένα η πεθερά μου που είναι ελληνίδα δόύλεψε ως δασκάλα στα σουηδικά για τους ξένους για 3-4 χρόνια αλλα δεν πήρε μόνιμη δουλειά γιατί δεν ειχε σπουδάσει για δασκάλα....
          ειχα την εντύπωση ότι τα μαθήματα γίνονται στα αγγλικα για παρδειγμα που ειναι μια γλώσσα που λίγο πολυ καταλαβαινουν αρκετοι λαοι,,,,ας μας απαντήσει γι αυτο η ευανθια που τα εχει παρακολουθήσει!!
          Γεια σου λιλιαν. Τα μαθηματα σουηδικων γινονται απο σουηδους δασκαλους οι οποιοι μιλανε μονο σουηδικα αν και γνωριζουν ολοι αγγλικα. Κι εγω οταν μου το ειχαν πει αναρωτιομουν μα πως ειναι δυνατον πως θα τους καταλαβαινω ? Κι ομως διδασκουν με τετοιο τροπο που αμεσως αρχιζεις και καταλαβαινεις. Ειχα μια δασκαλα που οταν την ρωτουσα κατι που δεν καταλαβαινα μου το ζωγραφιζε στον πινακα προκειμενου να μην μιλησει αγγλικα. Ειναι πολυ σημαντικο ! Ειναι και αυτος ενας λογος που τα τμηματα ειναι ταχυριθμα και αν διαβαζεις και ακους και στην καθημερινοτητα σου συνεχεια σουηδικα τηλεοραση βολτες παντου να δεις για ποτε τα μαθαινεις.
          Γινεται ενας βομβαρδισμος . Θες δεν θες θα τα μαθεις. !!Εγω μολις αρχισα τα μαθηματα σουηδικων σταματησα πια να μιλαω αγγλικα.Λαθος ξελαθος εγω μιλουσα μονο σουηδικα. Και σιγα σιγα βελτιωνεσαι μαθαινεις και γραμματικη και μιλας ολο και καλυτερα. Κατα την γνωμη μου δεν ειναι δυσκολη γλωσσα. Εχει νομιζω ευκολη γραμματικη . Αλλα εχει παρα πολλες συνωνυμες λεξεις. Και επισης η δυσκολια ειναι στην προφορα. Οταν μιλανε οι σουηδοι κοβουν λεξεις και μιλανε παρα πολυ γρηγορα. Με την προπονηση ομως το διαβασμα και την τηλεοραση εξοικιωνεσαι . Ειναι πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δεν έχω πρόβλημα να μάθω τη γλώσσα.Εξάλλου από ότι βλέπω έχει και στο πανεπιστήμιο αθηνών μαθήματα σουηδικών τα οποία αν δεν είναι δωρεάν πρέπει να έχουν πολύ χαμηλό κόστος.Ας το έχει υπόψιν του οποιος ενδιαφέρεται.
            Περισσότερο ήθελα να μάθω σχετικά με το σύστημα.Εννοώ αν υπάρχει κάτι σαν τον αντίστοιχο δικό μας ασεπ ή αν μπορείς να βρεις δουλειά σε σχολείο βάση βιογραφικού και πόση ζήτηση έχει.
            υ.γ. η στοκχόλμη πρέπει να είναι πανέμορφη....βλέπω φωτογραφίες και έχω παθει πλάκα

            Να είστε καλα

            Comment


              Originally posted by Λιλιαν81 View Post
              1000 ευρω καθαρα παιρνει για παράδειγμα ενας που δουλευει σε φαστ φουντ(ενας φιλος μας που ανεβηκε προσφατα Σουηδια τοσα παιρνει και τετοια δουλεια βρηκε αλλα δεν ειχε κανενα πτυχιο και γενικα ιδιαιτερες γνωσεις) δηλαδη καποιος που κανει μια πολυ χαμηλη δουλεια ....οσοι εχουν πτυχια ο βασικος μισθος ειναι ο διπλασιος..
              Εχει σημασια αν ο φιλος σου δουλευε οκταωρο . Μαλλον δεν θα δουλευε οκταωρο. Μια πωλητρια με κανονικο ωραριο παιρνει περιπου 1500 ευρω. Επισης μια δασκαλα μου στα σουηδικα μας ειχε πει στο μαθημα οτι μπορεις να διαπραγματευτεις τον μισθο σου με τον εργοδοτη, Για τους επιστημονες δεν το συζητω λιγα λες για διπλασια. Ενας φιλος μιας φιλης μου ισπανιδας δουλευει σε ξενοδοχειο ρεσεψιον το βραδυ και παιρνει 3.000 ευρω.Αν δουλευεις βραδυ οι μισθοι διπλασιαζονται Μια ελληνιδα συμμαθητρια μου στο sfi δουλευει σε συνεργειο καθαρισμου και βγαζει τον μηνα 1800 ευρω.Μου ειχε πει μαλιστα οτι αγορασε σπιτι. Αυτη ειναι 2,5 χρονια στην σουηδια.
              Μια αλλη κοπελα ισπανιδα φιλης της φιλης μου της ισπανιδας δουλευει σε νηπιαγωγειο εχει προσληφθει απο τον δημο και καθαριζει τις αιθουσες και τους χωρους του σχολειου νομιζω 4 η 6 ωρες και παιρνει 1200 ευρω.
              Βλεπετε οι μισθοι κυμαινονται αλλα ειναι ολοι πολυ καλοι μισθοι. Επισης παιρνουν πολυ καλα λεφτα σε οικοδομικες εργασιες , αυτοι που οδηγουν μεγαλα φορτηγα , γερανους κλπ.Ολα τα σχολεια εχουν κουζινα που μαγειρευουν γιατι ολα τα σχολεια στις 11.30 κανουν lunch. Παιδια πεφτει πολυ μασα στα σχολεια ! Μπορεις και εκει να ψαχτεις να βρεις δουλεια στην κουζινα μιας και χρειαζονται μαγειρισες βοηθους κλπ.Υπαρχουν παιδια πολλες παρα πολλες δουλειες και με καλα λεφτα αρκει να ψαξεις να τις βρεις και να μαθεις σουηδικα !
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by konina View Post
                Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δεν έχω πρόβλημα να μάθω τη γλώσσα.Εξάλλου από ότι βλέπω έχει και στο πανεπιστήμιο αθηνών μαθήματα σουηδικών τα οποία αν δεν είναι δωρεάν πρέπει να έχουν πολύ χαμηλό κόστος.Ας το έχει υπόψιν του οποιος ενδιαφέρεται.
                Περισσότερο ήθελα να μάθω σχετικά με το σύστημα.Εννοώ αν υπάρχει κάτι σαν τον αντίστοιχο δικό μας ασεπ ή αν μπορείς να βρεις δουλειά σε σχολείο βάση βιογραφικού και πόση ζήτηση έχει.
                υ.γ. η στοκχόλμη πρέπει να είναι πανέμορφη....βλέπω φωτογραφίες και έχω παθει πλάκα

                Να είστε καλα
                Γεια σου κορινα ! Ναι η στοκχολμη ειναι πανεμορη ! Θα πρασινισει το ματι σου !!Γεματη δαση, πρασινο ,λιμνες παπιες, (μου αρεσει να ταιζω τις παπιες ) καθαρη ατμοσφαιρα και πολλα αλλα. Αυτο με το πανεπιστημιο αθηνων οντως ισχυει ηθελα κιεγω να παω αλλα με ειχε πιασει το φευγιω και δεν μπορουσα να περιμενω. Κοστιζει αν θυμαμαι καλα 200 ευρω για ολη την χρονικη περιοδο . Το συστημα εδω δεν εχει καμμια σχεση με της ελλαδας. Το βιογραφικο σιγουρα χρειαζεται και ψαχνεις σαν τρελη μονη σου . !!!!! Καλη επιτυχια σε ολους και ολες !!!
                Μην ξεχνατε Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ !!!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Σημαντικο !

                  Επισης θελω να τονισω οτι εδω τα λεφτα εχουν αξια ! 1000 κορωνες ειναι περιπου100 ευρω. Αν εχεις στο πορτοφολι σου 1000 κορωνες ξερετε ποσα πραγματα ψωνιζσεις ? Δεν φευγουν ευκολα τα λεφτα .Μου θυμιζει την δραχμη. Εγω θυμαμαι στην ελλαδα με 100 ευρω στο πορτοφολι αισθανομουν αφραγκη. Εδω εχουν αξια τα λεφτα . Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω .
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Originally posted by ευανθια View Post
                    Γεια σου λιλιαν. Τα μαθηματα σουηδικων γινονται απο σουηδους δασκαλους οι οποιοι μιλανε μονο σουηδικα αν και γνωριζουν ολοι αγγλικα. Κι εγω οταν μου το ειχαν πει αναρωτιομουν μα πως ειναι δυνατον πως θα τους καταλαβαινω ? Κι ομως διδασκουν με τετοιο τροπο που αμεσως αρχιζεις και καταλαβαινεις. Ειχα μια δασκαλα που οταν την ρωτουσα κατι που δεν καταλαβαινα μου το ζωγραφιζε στον πινακα προκειμενου να μην μιλησει αγγλικα. Ειναι πολυ σημαντικο ! Ειναι και αυτος ενας λογος που τα τμηματα ειναι ταχυριθμα και αν διαβαζεις και ακους και στην καθημερινοτητα σου συνεχεια σουηδικα τηλεοραση βολτες παντου να δεις για ποτε τα μαθαινεις.
                    Γινεται ενας βομβαρδισμος . Θες δεν θες θα τα μαθεις. !!Εγω μολις αρχισα τα μαθηματα σουηδικων σταματησα πια να μιλαω αγγλικα.Λαθος ξελαθος εγω μιλουσα μονο σουηδικα. Και σιγα σιγα βελτιωνεσαι μαθαινεις και γραμματικη και μιλας ολο και καλυτερα. Κατα την γνωμη μου δεν ειναι δυσκολη γλωσσα. Εχει νομιζω ευκολη γραμματικη . Αλλα εχει παρα πολλες συνωνυμες λεξεις. Και επισης η δυσκολια ειναι στην προφορα. Οταν μιλανε οι σουηδοι κοβουν λεξεις και μιλανε παρα πολυ γρηγορα. Με την προπονηση ομως το διαβασμα και την τηλεοραση εξοικιωνεσαι . Ειναι πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.
                    Πραγματικά, νομίζω πως θα μου ήταν αδύνατο να μάθω έτσι τη γλώσσα, αλλά για να το λες εσύ που την έμαθες μου δίνει μια ελπίδα.

                    Ξέρει κανείς κανένα βιβλίο γραμματικής στα Ελληνικά; Έχω ψάξει λιγάκι, αλλά σε Παπασωτηρίου και σε άλλα μικρότερα βιβλιοπωλεία δεν βρήκα κάτι εκτός από λεξικά.


                    Επίσης αυτά τα 2 sites που παίρνεις μια ιδέα για τη γλώσσα:




                    Και φυσικά το Google Translate όπου έχει κι αυτό προφορά.


                    Όσον αφορά το Διδασκαλείο του Πανεπιστημίου Αθηνών, ένας φίλος πριν 2-3 μέρες μου είπε πως κοστίζει €460/έτος για τους εξωπανεπιστημιακούς. Για τους φοιτητές είναι πιο χαμηλές οι τιμές, αν όχι δωρεάν.

                    Το επίσημο site του είναι αυτό: http://www.uoa.gr/to-panepistimio/yp...n-glwsson.html

                    Κι ένα forum των φοιτητών: http://www.didaskaleio.com

                    Comment


                      καλησπερα παίδες ειτε ειστε ακομα στην ελλαδα ειτε στη σουηδια...εγω θελω να ρωτησω το εξής: ειμαι φιλολογος Α.π.θ ,εχω proficiency,γερμανικο πτυχιο Β1 και τωρα ξεκιναω ισπανικα ,επισης εχω ecdl και προυπηρεσια σε φροντιστηρια.υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια εκει πανω σαν φιλολογος ελληνικων η με το proficiency σαν καθηγητρια αγγλικων?και αν οχι,υπαρχει περιπτωση να απορροφηθω καπου εκει/εδω κοντευει να μου στρειψει απ την απραξια μεσα στο σπιτι εξαιτιας της ανεργιας.

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Γεια σου λιλιαν. Τα μαθηματα σουηδικων γινονται απο σουηδους δασκαλους οι οποιοι μιλανε μονο σουηδικα αν και γνωριζουν ολοι αγγλικα. Κι εγω οταν μου το ειχαν πει αναρωτιομουν μα πως ειναι δυνατον πως θα τους καταλαβαινω ? Κι ομως διδασκουν με τετοιο τροπο που αμεσως αρχιζεις και καταλαβαινεις. Ειχα μια δασκαλα που οταν την ρωτουσα κατι που δεν καταλαβαινα μου το ζωγραφιζε στον πινακα προκειμενου να μην μιλησει αγγλικα. Ειναι πολυ σημαντικο ! Ειναι και αυτος ενας λογος που τα τμηματα ειναι ταχυριθμα και αν διαβαζεις και ακους και στην καθημερινοτητα σου συνεχεια σουηδικα τηλεοραση βολτες παντου να δεις για ποτε τα μαθαινεις.
                        Γινεται ενας βομβαρδισμος . Θες δεν θες θα τα μαθεις. !!Εγω μολις αρχισα τα μαθηματα σουηδικων σταματησα πια να μιλαω αγγλικα.Λαθος ξελαθος εγω μιλουσα μονο σουηδικα. Και σιγα σιγα βελτιωνεσαι μαθαινεις και γραμματικη και μιλας ολο και καλυτερα. Κατα την γνωμη μου δεν ειναι δυσκολη γλωσσα. Εχει νομιζω ευκολη γραμματικη . Αλλα εχει παρα πολλες συνωνυμες λεξεις. Και επισης η δυσκολια ειναι στην προφορα. Οταν μιλανε οι σουηδοι κοβουν λεξεις και μιλανε παρα πολυ γρηγορα. Με την προπονηση ομως το διαβασμα και την τηλεοραση εξοικιωνεσαι . Ειναι πολυ ενδιαφερουσα γλωσσα.
                        Τότε και η πεθερά μου στα σουηδικα θα διδασκε,,,δεν την ειχα ρωτησει ποτε να σου πω την αλήθεια...ναι το ξέρω,,,ειναι πολυ ευκολα ως προς την αναγνωση μοιαζουν αρκετες λεξεις με τα αγγλικα και αν ειναι γλωσσομαθης τα καταλαβαινεις ευκολα αλλα η προφορα ειναι το πρόβλημα...και γω οταν ειμαστε στην οικογενεια του αντρα μου που ειναι κ σουηδοι και μιλανε ολοι μαζι σουηδικα δεν καταλαβαινω τπτ.,,αρα πιστευω ειναι θεμα καθημερινης εξασκησης,,,και αυτο μπορει να γινει μονο αν μεινεις εκει,,,ειναι πιο ευκολο

                        Comment


                          Originally posted by elina lemoni View Post
                          καλησπερα παίδες ειτε ειστε ακομα στην ελλαδα ειτε στη σουηδια...εγω θελω να ρωτησω το εξής: ειμαι φιλολογος Α.π.θ ,εχω proficiency,γερμανικο πτυχιο Β1 και τωρα ξεκιναω ισπανικα ,επισης εχω ecdl και προυπηρεσια σε φροντιστηρια.υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια εκει πανω σαν φιλολογος ελληνικων η με το proficiency σαν καθηγητρια αγγλικων?και αν οχι,υπαρχει περιπτωση να απορροφηθω καπου εκει/εδω κοντευει να μου στρειψει απ την απραξια μεσα στο σπιτι εξαιτιας της ανεργιας.
                          Με τα προσοντα που εχεις σιγουρα θα βρεις δουλεια . Ομως πρεπει να μαθεις σουηδικα. Θα ειναι δυσκολο να διδαξεις χωρις να ξερεις σουηδικα.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            [QUOTE=elina lemoni;30807]καλησπερα παίδες ειτε ειστε ακομα στην ελλαδα ειτε στη σουηδια...εγω θελω να ρωτησω το εξής: ειμαι φιλολογος Α.π.θ ,εχω proficiency,γερμανικο πτυχιο Β1 και τωρα ξεκιναω ισπανικα ,επισης εχω ecdl και προυπηρεσια σε φροντιστηρια.υπαρχει περιπτωση να βρω δουλεια εκει πανω σαν φιλολογος ελληνικων η με το proficiency σαν καθηγητρια αγγλικων?και αν οχι,υπαρχει περιπτωση να απορροφηθω καπου εκει/εδω κοντευει να μου στρειψει απ την απραξια μεσα στο σπιτι εξαιτιας της ανεργιας.[/

                            hellooo!και γω φιλολογος ειμαι(ΕΚΠΑ) με μτπτχ,αγγλικα,ιταλικα,πτυχιο σε υπολογιστη αλλα αστα,,,,στον δικο μας τον κλάδο υπαρχει πρόβλημα.,γιατι δεν υπαρχουν πολλα ελληνικα σχολεια...επισης ως καθηγητριες αγγλικων προτιμουν τους natives και ειναι δύσκολο να βρεις δουλεια σ αυτο τον κλάδο,,,εγω οταν ανεβω πανω θα διαβασω λιγα χρονια να γινω νηπιαγωγος που εχει απορροφηση...

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Επισης θελω να τονισω οτι εδω τα λεφτα εχουν αξια ! 1000 κορωνες ειναι περιπου100 ευρω. Αν εχεις στο πορτοφολι σου 1000 κορωνες ξερετε ποσα πραγματα ψωνιζσεις ? Δεν φευγουν ευκολα τα λεφτα .Μου θυμιζει την δραχμη. Εγω θυμαμαι στην ελλαδα με 100 ευρω στο πορτοφολι αισθανομουν αφραγκη. Εδω εχουν αξια τα λεφτα . Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω .
                              αστα,,,,η πεθερα μου με 500 κορονες βγαζει ολοκληρη βδομαδα 4μελης οικογενεια,,,,με ψωνια σουπερ μαρκετ κτλ...ενω εδω 50 ευρω.....ασχολιαστο....

                              Comment


                                [QUOTE=ευανθια;30801]Εχει σημασια αν ο φιλος σου δουλευε οκταωρο . Μαλλον δεν θα δουλευε οκταωρο. Μια πωλητρια με κανονικο ωραριο παιρνει περιπου 1500 ευρω.

                                Κι εγω αυτο σκέφτηκα,,,γιατι μια γνωστη μας ελληνιδα επλενε πιατα στο χιλτον στο μαλμε και επαιρνε 1800 ευρω...
                                εχεις δικιο για τις δουλειες,,,,

                                Comment

                                Working...
                                X