Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ πολύ σημαντικούς. α) Δεν ξέρει κανένας από την οικογένεια Γερμανικά και β) δεν έχει δυνατότητα η κόρη μου να συνεχίσει εκεί το σχολείο,θα πρέπει να μάθει πρώτα γερμανικά και μετά θα την πάρουν. Έτσι χάνει 2 χρονιές αντί για καμία. Και λέω καμία στην Σουηδία γιατί εκεί τα παιδιά αρχίζουν το σχολειο ένα χρόνο πιο αργά από ότι στην Έλλάδα. Βλέπεται στη Σουηδία ειδικά με τους αλοδαπούς είναι πολύ ευέλικτοι. Αν ένας μαθητής μιλάει καλά αγγλικά και έχει την δυνατότητα να απαντήσει στο ερώτημα ενός καθηγητή στα αγγλικά ο καθηγητής δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και τις εξετάσεις και τα τεστ μπορεί να δώσει στα αγγλικά. Και ξέρετε γιατί? Γιατί έναν μαθηματικό στη Σουηδία τον ενδιαφέρει μόνο αν το παιδί ξέρει μαθηματικά. Δεν τον ενδιαφέρει αν του τα πεί στα Σουηδικά ή στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά, φτάνει να ξέρει μαθηματικά.

    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

    Comment


      Originally posted by georgeman View Post
      Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ..............................
      Και οχι μονο δεν χανουν χρονο τα παιδια στο σχολειο λογω του οτι στην σουηδια τα παιδια ξεκινανε ενα χρονο αργοτερα, αλλα οταν τα παιδια μεταναστων πηγαινουν σχολειο μαζι με την εκμαθηση σουηδικων προχωρανε κανονικα στα αλλα μαθηματα. Και μαθαινουν και αλλες γλωσσες αν θελουν . Ο γιος μου κανει και αγγλικα . Επομενως προχωρανε κανονικα και στις ταξεις. Βεβαια και τα παιδια πρεπει να διαβαζουν για να προχωρησουν .
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        Originally posted by skonto View Post
        Ευανθία καλησπέρα. Έχεις δίκιο σε αυτό που λές. Έχω την εντύπωση πως είναι όμως περισσότερο συγκεντρωμένοι Νότια.
        Ναι οντως ειδικα στο μαλμε πρεπει να εχει παρα πολλους αραβοφωνες...
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          18/10
          Τρίτη η χειρότερη μέρα για να κάνεις κάποια δουλειά. Έτσι λέει η τύχη μου. Αφού ξαναπήγα τα παιδιά στο σχολείο ξεκίνησα να πάω στην Έλληνική κοινότητα του Rinkeby. Ξέχασα να σας πω οτι ο φίλος μου έμενε στα "φοιτητικά" του Rinkeby. Ίσως στην χειρότερη περιοχή της Στοκχόλμης και είναι ταξιτζής. Τα λένε "φοιτητικά" γιατί όταν χτηστικαν προοριζόταν για φοιτητές. Βέβαια με το πρόβλημα των σπιτιών που υπάρχει στη Στοκχόλμη μόνο φοιτητές δεν μένουν πλέον. Για να μπείς σε ένα κτήριο συνήθως χρειάζεσαι την "προίκα". Λέω συνήθως γιατί είδα και κάτι διαφορετικό, οχι οτι η "προίκα"δεν είναι διαφορετικό σε σχέση με αυτά που έχουμε συνηθήσει. Εδώ θα κάνω μια παρένθεση για να εξηγήσω τι είναι η "προίκα" και τι άλλο είδα. Η "προίκα" είναι ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα που το έχουν μαζί με τα κλειδιά τους σαν το κοντρόλ του συναγερμού που έχουμε στα αυτοκίνητα αλλά χωρίς κουμπια και πολύ πιο μικρό. Το οποίο το ακουμπάς σε ένα συγκεκριμένο μηχάνημα και σου ανοίγει την πόρτα. Στο άλλο σύστημα πληκτρολογούσες το κινητό αυτού που ήθελες να πας στο θυροτηλέφωνο, του ερχόταν ένα μύνημα στο κινητό οτι κάποιος θέλει να μπεί και σου ζητάει την άδεια και εσύ απαντάς ναι ή όχι στο άν του δίνεις την άδεια. Αυτά τα συστήματα υπάρχουν από την δεκαετία του 80 στην Σουηδία. Μπαίνω με την "προίκα" μου στην Ελληνική κοινότητα του Rinkeby. Ο χώρος δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα καφενείο. Ήταν χωρισμένος στη μέση με συρόμενες πόρτες και στην μιά άκρη είχε τραπέζια για χαρτιά και στην άλλη καφενείου για ουζάκι. Παρήγγειλα ένα φραπεδάκι και έβλεπα στην τηλεόραση Πόπη Τσαπανίδου. Επειδή ήμουν από τους πρώτους πρωινούς δεν υπήρχαν πολλά άτομα παρα 3-4. Ο καφές έκανε 15 κορώνες. Σχολιάζοντας με τους διπλανούς μου αυτά που βλέπαμε κατάλαβα πολύ γρήγορα οτι υπάρχει μια πολύ λανθασμένη εικόνα για τους Έλληνες που μένουν στην Ελλάδα. Μένουν μόνο σε αυτά που βλέπουν από την τηλεόραση και αυτά που ζούν όταν έρχονται στην Ελλάδα για 15 ή 20 ή και 30 ημέρες. Σου φέρνουν παραδείγματα για αγρότες με καταθέσεις 4 εκατομυρίων κ.α. χαζομάρες. Με τρόπο γιατί χρειαζόμουν την βοήθεια τους προσπάθησα να τους πείσω οτι δεν είναι έτσι αλλά δεν καταλάβαιναν τίποτα. Αγύριστα κεφάλια. Και εκεί που έχουμε βγει έξω να κάνουμε ένα τσιγάρο έρχεται ένας τύπος σαν τον Δήμο Σταρένιο, Ο Θεός να τον συγχωρέσει. Ήρθε να πιεί ένα καφεδάκι στα γρήγορα γιατί περίμενε ένα γκρούπ από Ελλάδα που θέλουν να μεταναστεύσουν. Τα πειράγματα από τους υπόλοιπους ήταν δυνατά και η απάντηση του "τι να κάνουμε ρε παιδιά, το μεροκάματο να βγαίνει". Με το που με είδε με ρώτησε "καινούργιος είσαι?" "Ναι" του απαντάω. "Να με πάρεις τηλέφωνο μεθαύριο για να σε πάω σε δουλειά" μου είπε. Φυσικά και δεν τον πήρα τηλέφωνο. Γιατι α) δεν ήθελα να με δαγκώσει και β) είναι καλύτερο να μην μπλέκεις με τέτοιους τύπους. Φεύγοντας από εκεί πήγα στην Κista για φαγητό. Η υπόλοιπη μέρα αναλώθηκε σε βοήθεια για την μετακόμιση του φίλου.

          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

          Comment


            κατοικια

            παιδια ψαχνω συγκατοικο για να μεινω στην στοκχολμη μπορειτε να με βοηθησετε θα ανεβω το πασχα μηπως απο τις γνωριμιες σας ζηταει κανενας συγκατοικο,περιμενω απαντηση,σας ευχαριστω!

            Comment


              Thecos89 καλημέρα. Προσδιόρισε μία κοντινά σταθερή ημερομηνία ( +/- 15 ημέρες ) και κανα δίμηνο πριν, ανα δεκαήμερο ρίχνε μια υπενθύμηση. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα σου απαντήσει. Ούτως ή άλλως όλοι μας ενδιαφερόμαστε. Το Πάσχα είναι αρκετά μακριά απο τώρα και οι περισσότεροι είναι στα σχέδια όχι στις αποφάσεις.

              Σπύρος

              Comment


                Originally posted by thecos89 View Post
                παιδια ψαχνω συγκατοικο για να μεινω στην στοκχολμη μπορειτε να με βοηθησετε θα ανεβω το πασχα μηπως απο τις γνωριμιες σας ζηταει κανενας συγκατοικο,περιμενω απαντηση,σας ευχαριστω!

                soy esteila mhnyma theco..

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Thecos89 καλημέρα. Προσδιόρισε μία κοντινά σταθερή ημερομηνία ( +/- 15 ημέρες ) και κανα δίμηνο πριν, ανα δεκαήμερο ρίχνε μια υπενθύμηση. Ίσως κάποιος απο εδώ μέσα σου απαντήσει. Ούτως ή άλλως όλοι μας ενδιαφερόμαστε. Το Πάσχα είναι αρκετά μακριά απο τώρα και οι περισσότεροι είναι στα σχέδια όχι στις αποφάσεις.

                  Σπύρος

                  opws ta les einai!

                  Comment


                    Ευανθία θέλω να σε ρωτήσω αν για τα παιδιά αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο ή χρειάζεται να τους βγάλω διαβατήριο? Ακόμη το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έκανες στην ελλάδα ευρωπαικού τύπου ή στη σουηδία? Εδώ χρεώνουν ένα σωρό παράβολα! Και κάτι άσχετο για τισ δραστηριότητεσ των παιδιών πχ. αθλήματα , μουσική πληρώνεισ πολλά? πωσ είναι το συστημα για αυτά?
                    Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου

                    Comment


                      Originally posted by katbull View Post
                      Ευανθία θέλω να σε ρωτήσω αν για τα παιδιά αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο ή χρειάζεται να τους βγάλω διαβατήριο? Ακόμη το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έκανες στην ελλάδα ευρωπαικού τύπου ή στη σουηδία? Εδώ χρεώνουν ένα σωρό παράβολα! Και κάτι άσχετο για τισ δραστηριότητεσ των παιδιών πχ. αθλήματα , μουσική πληρώνεισ πολλά? πωσ είναι το συστημα για αυτά?
                      Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου
                      Καλησπερα
                      Στον γιο μου 12 χρονων εβγαλα και διαβατηριο. Θεωρω οτι ειναι απαραιτητο. Το διπλωμα μας του αυτοκινητου ειναι ευρωπαικο ειναι το ροζ. Δεν χρειαστηκε να κανουμε καμμια αλλαγη .Για τις δραστηριοτητες των παιδιων δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα. Τα παντα ειναι δωρεαν ! Ουτε γομες τετραδια και μολυβια αγοραζω πια.
                      Εχθες πηγαν σε μεγαλο μουσειο επισκεψη στην στοκχολμη και τους προσφεραν και γευμα. Την Πεμπτη στο σχολειο κανουν παρτυ .Καθε μερα τα παιδια σε ολη την σουηδια τρωνε κανονικο γευμα μεσημεριανο στο σχολειο. Ολα τα σχολεια εχουν νοσοκομα γιατρο μεσα στο σχολειο. Στον γιο μου εδωσαν καρτα για συγκοινωνια επειδη για να παει στο σχολειο παιρνει λεωφορειο. Του εδωσαν και λαπτοπ με το ονομα του απεξω.
                      Εκπαιδευση καταπληκτικη !!!!!Ειναι τοσα πολλα δεν ξερω τι να πρωτογραψω !!! Απο δραστηριοτητες εκτος απο τα αθληματα πισινες κλπ κανουν και μαγειρικη , ξυλουργικη , και ενα σωρο αλλα. Επισης ξενες γλωσσες οποιες θελουν .Ο γιος μου συνεχιζει τα αγγλικα του. Και γενικα ο τροπος διδασκαλιας και η καθημερινοτητα στο σχολειο ειναι τετοια που το παιδι εχει ορεξη να διαβασει και να κανει τις εργασιες του. Το βλεπω απο τον γιο μου που κοιταει καθε μερα να ειναι συνεπης με το διαβασμα του. Στην ελλαδα τον φορτωνανε με ενα σωρο βλακειες και τον κυνηγαγα πολλες φορες για να διαβασει.
                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        Originally posted by katbull View Post
                        καλημέρα από Θεσσαλονίκη,

                        πήγα κι εγώ στο forum του οαεδ και ομολογώ πως η οργάνωση ήταν άψογη! Τα επαγγέλματα που ζητάνε είναι συγκεκριμένα και φυσικά η γνώση σουηδικών προυπόθεση. Προβληματίστηκα όμωσ σε κάτι και θέλω την γνώμη όσο πιο πολλών αν γίνεται¨
                        Τι θα διαλέγατε Σουηδία ή Γερμανία και γιατί?

                        Ευχαριστώ
                        Καλη σου μερα!
                        Οπως θα διαβασες πηγα και εγω στο forum του ΟΑΕΔ. Η αληθεια ειναι οτι οταν πρωτοξεκινησαμε να θελουμε ,ο συζυγος μου και εγω, να φυγουμε εγω εκλινα πιο πολυ προς Ολλανδια αλλα μετα τις κοινωνικες παροχες (που και τα παιδια που βρισκονται ηδη επανω αναφερουν) και την επιμονη του καλου μου για Σουηδια αλλαξα πορεια πλευσης. Να ξεκαθαρισω το εξης: η Γερμανια ,στην οποια εχω παει ως τουριστας, θεωρω οτι ειναι μια πολυ ομορφη χωρα (πηγα Στουτγκαρδη και Μελανα Δρυμο)
                        Την Σουηδια δεν την εχω επισκεφτει ποτε, μονο οτι εχω δει σε φωτογραφιες. Αυτη την χρονικη στιγμη ομως προκειμενου να πας στην Γερμανια να εργαστεις πρεπει να γνωριζεις ηδη Γερμανικα και αυτα πολυ καλα!!!
                        Επισης οσοι Ελληνες ζουνε στην Γερμανια μιλανε για το εντονα αρνητικο κλιμα εις βαρος των Ελληνων.
                        Γενικα οι Γερμανοι ειναι ενας λαος αυστηρος και απαιτητικος, ακομα και την γλωσσα τους πρεπει να την μιλας σωστα,δεν πολυσυγχωρουν (προσωπικα δεν το θεωρω και τοσο κακο κγιατι αι εγω θα ηθελα οι μεταναστες που ζουνε στην Ελλαδα να μιλανε καποια στιγμη σωστα Ελληνικα) .Σε αντιθεση οι Σουηδοι ακουω οτι ειναι πιο ευελικτοι στην γλωσσα, εκτιμουν ακομα και την προσπαθεια σου να μιλησεις εστω και λιγο λανθασμενα στην γλωσσα τους.(και οι ιδιοι κοβουν πολυ τις λεξεις τους)
                        Δεν ξερω αν ακουσες την ομιλια του Γερμανου συμβουλου EURES αλλα ξεκαθαρισε οτι θελουν π.χ. ηλεκτρολογους και μηχανολογους μηχανικους και οχι πολιτικους μηχανικους με γνωση παντα Γερμανικων! πιο σαφης δεν μπορουσε να γινει !! Ανειδικευτους δεν θελουν ,το ξεκαθαρισε και αυτο.
                        Πιστευω οτι αν θες να πας αυτη την εποχη Γερμανια πρεπει ηδη να εχεις καποιο πτυχιο στην Γερμανικη γλωσσα καθως και καποια ειδικοτητα που να την χρειαζονται ,διαφορετικα απλα δεν εισαι ευπροσδεκτος!!! Σε αντιθεση η Σουηδια φαινεται μια πολυ καλη επιλογη αν εισαι τυπος που θελει οικογενεια, παιδια κλπ. νομιζω ομως οτι για τις παροχες της Σουηδιας και για το ποσο τελικα κοινωνικο κρατος ή οχι ειναι εχουν μιλησει τα παιδια απο πανω (και περισσοτερο η Ευανθια που εχει και γιο)
                        Ενα ποαραδειγμα σου φερνω απο τις πληροφοριες που συνελλεξα: στην Ολλλαδια τα μαθηματα της γλωσσας τα πληρωνεις απο την τσεπη σου ενω στην Σουηδια στα παρεχουν δωρεαν. (οχι οτι η Ολλανδια δεν εχει και αυτη παροχες, απλα αυτο φανερωνει ποσο θετικα και με καλη διαθεση αντιμετωπιζουν οι Σουπδοι τους μεταναστες και ποσο προσπαθουν να τους αφομοιωσουν στην κοινωνια τους)
                        Εν κατακλειδι γιατι σε ζαλισα:Αν εχεις πτυχιο "χρησιμο" αυτη την εποχη προς τους Γερμανους πηγαινε εκει (η Γερμανια ειναι ΚΟΜΒΟΣ απο πολλες αποψεις) αν δεν εχεις,τοτε ειμαι σιγουρη οτι ηΣ ουηδια σιγουρα θα σε δεχθει πολυ ευκολοτερα..

                        Comment


                          Originally posted by georgeman View Post
                          Δεν ξέρω αν είναι τύχη ρε παιδιά αλλά μόλις μου έκατσε δουλειά και σπίτι στο Landshut στη Γερμανία. Σε σοκολατοβιομηχανία η δουλειά με 1200€ και 4άρι "ζεστό" με 550€. Παρ' όλλα αυτά η Σουηδία μου έχει κάτσει καλύτερα. Και αυτό για δύο λόγους που εγώ τους θεωρώ πολύ σημαντικούς. α) Δεν ξέρει κανένας από την οικογένεια Γερμανικά και β) δεν έχει δυνατότητα η κόρη μου να συνεχίσει εκεί το σχολείο,θα πρέπει να μάθει πρώτα γερμανικά και μετά θα την πάρουν. Έτσι χάνει 2 χρονιές αντί για καμία. Και λέω καμία στην Σουηδία γιατί εκεί τα παιδιά αρχίζουν το σχολειο ένα χρόνο πιο αργά από ότι στην Έλλάδα. Βλέπεται στη Σουηδία ειδικά με τους αλοδαπούς είναι πολύ ευέλικτοι. Αν ένας μαθητής μιλάει καλά αγγλικά και έχει την δυνατότητα να απαντήσει στο ερώτημα ενός καθηγητή στα αγγλικά ο καθηγητής δεν έχει πρόβλημα. Ακόμα και τις εξετάσεις και τα τεστ μπορεί να δώσει στα αγγλικά. Και ξέρετε γιατί? Γιατί έναν μαθηματικό στη Σουηδία τον ενδιαφέρει μόνο αν το παιδί ξέρει μαθηματικά. Δεν τον ενδιαφέρει αν του τα πεί στα Σουηδικά ή στα Αγγλικά ή στα Ελληνικά, φτάνει να ξέρει μαθηματικά.

                          Ειλικρινα χαιρομαι για σενα !!
                          Να σου ερθουν ΟΛΑ οσο πιο βολικα γινεται !!! Τυχη ειναι αυτο που ειχες και ελπιζω να την διατηρησεις

                          Comment


                            Originally posted by katbull View Post
                            Ευανθία θέλω να σε ρωτήσω αν για τα παιδιά αρκεί το πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο ή χρειάζεται να τους βγάλω διαβατήριο? Ακόμη το δίπλωμα του αυτοκινήτου το έκανες στην ελλάδα ευρωπαικού τύπου ή στη σουηδία? Εδώ χρεώνουν ένα σωρό παράβολα! Και κάτι άσχετο για τισ δραστηριότητεσ των παιδιών πχ. αθλήματα , μουσική πληρώνεισ πολλά? πωσ είναι το συστημα για αυτά?
                            Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου
                            Καλη σου μερα
                            Για το αυτοκινητο ξερω να σου απαντησω ,γιατι το εχω κανει ηδη. Πρεπει να ειναι ευρωπαικου τυπου ουτως η αλλως για να ταξιδευεις πλεον στην Ευρωπη (ειναι σαν ροζ πιστωτικη καρτα) .
                            Επισης χρειαζεσαι και πρασινη καρτα που θα πρεπει να δειξεις σε Σκοπια και Σερβια την οποια στην δινει δωρεαν η ασφαλιστικη εταιρια του αυτοκινητου σου (αν δεν προλαβαινεις να βγαλεις μιλας με την ΕΛΠΑ και σου δινουν μια βεβαιωση η οποια ομως χρεωνεται) .Απο οσο εμαθα ,αλλα χρειαζομαι επιβεβαιωση γι αυτο, το αυτοκινητο μπορεις να το κρατησεις με ελληνικες πινακιδες στην Σουηδια για ενα χρονο και στηνσυνεχεια
                            το κανεις register εκει. Διαβασες αν θελεις αυτο :

                            How to register foreign car in Sweden

                            Comment


                              Originally posted by ευανθια View Post
                              Εγω διαλεξα σουηδια γιατι

                              1) Δεν μου αρεσει το ευρω σαν νομισμα . Εχεις 50 ευρω στην τσεπη και ειναι σαν να μην εχεις λεφτα.
                              Η σουηδια εχει την κορωνα σαν νομισμα και εχει μεγαλυτερη αξια. Περιπου 50 ευρω ειναι 500 κορωνες .
                              Σαν νομισμα εμενα το ευρω δεν μου αρεσει καθολου.
                              2) Το εκπαιδευτικο τους συστημα θεωρω οτι ειναι καλυτερο.
                              3) Οι μισθοι ειναι επισης μεγαλυτεροι και αυτο το ακουω απο ανθρωπους που εζησαν και δουλεψαν στην
                              γερμανια . Λενε οτι εκει υπαρχει περισσοτερη νυχτερινη ζωη αλλα τα λεφτα ειναι λιγοτερα γιαυτο και
                              ηρθαν σουηδια.
                              4) Κατι που το εμαθα αργοτερα μεσα απο το πατριωτακι ειναι οτι η εκμαθηση της γλωσσας ειναι δωρεαν για
                              τους μεταναστες στην σουηδια , ενω στην γερμανια πληρωνεις.
                              5) Το κυριοτερο ειναι οτι δεν μου αρεσουν τα γερμανικα σαν γλωσσα και επισης δεν τους θελω τους
                              γερμανους ( Ας με συγχωρεσουν αυτοι που ζουν χρονια στην γερμανια ). Οι σουηδοι ειναι πιο ευγενικος
                              λαος και ταιριαζω περισσοτερο μαζι τους. Στην χωρα που διαλεξα να ζησω ηθελα να ταιριαζω και με τους
                              ανθρωπους να μου αρεσει η γλωσσα ωστε να την μαθω ευκολοτερα . Με τους γερμανους δεν αισθανομαι
                              καλα και οταν ακουω να μιλανε γερμανικα κατι παθαινω...
                              Καλη σου μερα !!!
                              Αν συνεχιζεις τοσο την διαφημιση για την Σουηδια και για την Στοκχολμη που προφανως την λατρεψες ,σε λιγο μας βλεπω ολους να νοικιαζουμε σπιτια σε γειτονιες γυρω απο εσενα να μην σου πω στο ιδιο οικοδομικο τετραγωνο στην Στοκχολμη !!!! Θα ξεχασουμε Malmo και οτι σχεδια κανουμε!!! Να σαι καλα!!

                              Comment


                                Originally posted by fendy
                                ...Μπορω να σου πω,οτι πιο ευκολα βρισκει δουλεια ο ανειδικευτος,παρα ο πτυχιουχος,για να μην σου πω,οτι και ο πτυχιουχος κανει δουλεια ανειδικευτου,μεχρι να βρει κατι στον τομεα του.
                                Σπυρο ασε...ξεπερασες τον εαυτο σου..μιλαααααααμε...
                                τετοια ανεργια εδω ε;
                                πιο ευκολα βρισκει δουλεια στην Γερμανια ο ανεδικευτος; Τι λεει βρε παιδι μου....
                                Μαλλον ζουμε σε παραλληλους κοσμους

                                Comment

                                Working...
                                X