Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by mikael View Post
    εφαγα σφακιανη πιτα με μελι..απακι, καλιτσουνακια,κρεας στην αργυρουπολη και ηπια 1 βυτιο κρασι.
    Τελεια !!!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by mikael View Post
      εφαγα σφακιανη πιτα με μελι..απακι, καλιτσουνακια,κρεας στην αργυρουπολη και ηπια 1 βυτιο κρασι.


      Στάκα φίλε μου δεν έφαγες??? Παιδιά κι εγω κρητικοπούλα είμαι και το λατρεύω το νησί μου...όμως πρεπει να προχωρήσω μπροστά όπως πολύ σωστά λέει η ευανθία....η τύχη μου με περιμένει στη γωνία...ή μάλλον καλύτερα στη Νορβηγία....

      Comment


        Originally posted by vasoulita81 View Post
        Στάκα φίλε μου δεν έφαγες??? Παιδιά κι εγω κρητικοπούλα είμαι και το λατρεύω το νησί μου...όμως πρεπει να προχωρήσω μπροστά όπως πολύ σωστά λέει η ευανθία....η τύχη μου με περιμένει στη γωνία...ή μάλλον καλύτερα στη Νορβηγία....
        και στακα..αν κι δεν ξετρελαθηκα

        Comment


          Γεια, εγώ έπαθα πλάκα όταν η σερβιτόρα στο Θέρισο μου λέει " μαλάκα θα φάτε ? " Εεε!!! δεν ξέρω γιαυτό ήρθαμε για να φάμε. λέω, και μετά μου εξήγησε ότι είναι κάποιο τυρί. αυτοί εκεί θα πρέπει να την κάνουν πολύ κέφι αυτήν τη λέξη με τους τουρίστες. λοιπόν, πολύ ωραία η Κρήτη και συγκεκριμένα τα Χανιά που έμεινα για 10 ημέρες του μέλιτος που λένε. φάγαμε από όλα τα παραπάνω που αναφέρατε και κάτι κρέατα στα κλίματα, και γίδα, κτλ. περάσαν και 5 χρόνια και δεν θυμάμαι και καλά. το σίγουρο είναι ότι αν μας αξιώσει ο Θεός θα ξαναπάμε.
          Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

          Comment


            Καλησπέρα.
            Αποφάσισα να γράψω στο φόρουμ για να βάλω κάποια πράγματα στη θέση τους. Κατ’ αρχάς να αναφέρω ότι ο άνθρωπος που έχει την ιστοσελίδα με πληροφορίες για τη Σουηδία είναι φίλος μου και αφιερώνει προσωπικό χρόνο, που κλέβει από την οικογένεια του, για να βοηθήσει όσο και όπως μπορεί έστω και λίγους ανθρώπους.
            Δεν είναι αποτρεπτικός στη μετανάστευση Ελλήνων, το αντίθετο μάλιστα, αλλά ζώντας σε μια χώρα και ξέρoντας τους κοινωνικούς κώδικες, που σίγουρα δε γνωρίζουν οι άρτι αφιχθέντες στη Σουηδία, προσπαθεί να δώσει στον κόσμο να καταλάβει ότι εδώ δεν είναι ο επίγειος παράδεισος, όπως και καμμιά καινούρια πατρίδα. Κι εδώ όπως και στην Ελλαδίτσα μας, υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι, υπάρχουν καλοί και κακοί άνθρωποι. Συμβαίνουν πολύ ευχάριστα πράγματα καθημερινά αλλά εξίσου άσχημα. Αλλά πρέπει να ξέρει κανείς καλά σουηδικά και να μην είναι κλεισμένος στο μικρόκοσμό του για να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του. Παραθέτω ένα ενδιαφέρον άρθρο της Ελευθεροτυπίας για να μάθετε λίγο από την ιστορία της Σουηδίας και να καταλάβετε κάποια πράγματα. Όλα όσα αναφέρονται είναι πολύ γνωστά σε όσους ξέρουν καλά σουηδικά κι έχουν διαβάσει και κανένα βιβλίο ιστορίας γραμμένο σε ανώτερο επίπεδο σουηδικών.

            Από τα γεγονότα που περιγράφονται από κάποια άτομα στο φόρουμ, έχω να αναφέρω κάποια πράγματα κι ο καθένας ας βγάλει τα προσωπικά του συμπεράσματα. Ο εν λόγω άνθρωπος φιλοξένησε στο σπίτι του 2 παλληκάρια το Μάρτιο, χωρίς να έχουν πιάσει δουλειά, και μόνο με τη δήλωση προσωρινής κατοικίας, τα παιδιά πήραν προσωπικό αριθμό. Αλλά τα πράγματα άλλαξαν εν μία νυκτί πέρυσι τον Ιούλιο, προφανώς για ανακοπεί το κύμα μετανάστευσης από τις ευρωπαϊκές χώρες που αντιμετωπίζουν προβλήματα (δεν είναι η Ελλάδα η μόνη χώρα με σοβαρά οικονομικά προβλήματα). Πλέον ήταν απαραίτητη η απόδειξη σταθερού εισοδήματος, συνεπώς σταθερής εργασίας, για να δωθεί ο προσωπικός αριθμός.
            Από τα γραφόμενα, κάποιοι ήρθαν τον Αύγουστο όταν είχαν αλλάξει τα πράγματα. Κρίμα που ο κάτοχος της ιστοσελίδας δεν έγινε Πυθία για να μαντέψει τις αλλαγές...Παρόλα αυτά βοήθησε κάποιους «παραπλανημένους» συνέλληνες να κάνουν έφεση στην αρνητική απόφαση της εφορίας και τελικά να τους δωθεί το πολυπόθητο νούμερο! Αντί για ευχαριστώ κάποιοι τον υβρίζουν κι αναρωτιέμαι αν αυτός ο άνθρωπος μάθει για τις συμπεριφορές όσων, έστω και ελάχιστα βοήθησε, θα έχει άδικο να κλείσει την ιστοσελίδα και να μην ξαναβοηθήσει κανένα;
            Επίσης αναρωτιέμαι πόσους τέτοιους Έλληνες έχουν συναντήσει οι εδώ Έλληνες εργοδότες; Μήπως μετά από τέτοιες αρνητικές εμπειρίες, αποφάσισαν κι αυτοί να μη βοηθάνε; Απλά αναρωτιέμαι...

            Comment


              Γεια σου Οδυσσεα

              Θελω να πω οτι δυστυχως κατα γενικη ομολογια οι ελληνες της σουηδιας δεν βοηθανε σχεδον καθολου τους νεοφερμενους ελληνες. Κοιτανε πως θα τους απογοητευσουν και πως θα τους εκμεταλευτουν. Αυτο δυστυχως το εχουν ζησει ολοι οι νεοφερμενοι και εγω ειμαι μια απο αυτους. Οσο για την συγκεκριμενη ιστοσελιδα που αναφερεις δεν νομιζω κανεις να εβρισε . Ομως θελω να τονισω οτι οταν καποιος εχει μια ιστοσελιδα τοσο επισημη για πληροφοριες μεταναστευσης σε μια ξενη χωρα θεωρω οτι πρεπει και οφειλει να ειναι ενημερωμενος για οποιεσδηποτε αλλαγες διαφορετικα αυτη η ιστοσελιδα μπορει να αποβει επικινδυνη. Αν δεν μπορει να ειναι ενημερωμενος , τοτε και οι πληροφοριες που δινει μπορει να ειναι λαθος και ελλειπεις και τοτε μπορει να κανει κακο σε ανθρωπους και οικογενειες. Το θεμα μεταναστευσης ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο θεμα και πρεπει να αντιμετωπιζεται και με την αναλογη σοβαροτητα. Αν μπορεις και εχεις το χρονο να βοηθησεις πρεπει να το κανεις σωστα αν δεν μπορεις ομως καλυτερα να μην το κανεις . Παντως ολοι μπορει να εκφραζουν την απογοητευση τους για τους ελληνες της σουηδιας αλλα κανεις δεν εβρισε. Οσο για την σουηδια και τους σουηδους μια χαρα χωρα και ανθρωποι ειναι . Εμενα προσωπικα μου αρεσει αισθανομαι πολυ καλα αναμεσα τους. Ειναι δικαιοι ηρεμοι και ευγενικοι ανθρωποι. Και το βλεμμα τους οταν σε κοιτανε δεν εχει καμμια κακια η ζηλια . Ολοι εχουν βλεμμα καθαρο αγνο με καλωσυνη. Και φυσικα σαν χωρα σαν οργανωση σαν κρατος προνοιας δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση με την ελλαδα.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by spiros
                Αν μεινεις καιρο σε μια χωρα,αντιλαβανεσαι οτι δεν ειναι ολα τελεια,
                Συμφωνω! Δεν ειπε κανενας πως βρηκαμε τον επιγειο παραδεισο εντος ή εκτος της ΕΕ


                Originally posted by spiros
                οπως και οτι η Ελλαδα εχει καποια καλα που δεν τα βρισκεις εξω..
                Επειδη το λες και το ξαναλες και το ξαναλες...ποια ειναι αυτα τα καλα; Για θυμησε μου λιγο. Αυτα τα καλα που δεν τα βρισκεις πουθενα αλλου σε ολοκληρο τον κοσμο...Για λεγε

                Comment


                  kalispera paidia..tha ithela na mou peite pies perioxes einai kales gia na meineis stin stockholm.....exete kapia na proteinete?

                  Comment


                    Originally posted by marcekko View Post
                    kalispera paidia..tha ithela na mou peite pies perioxes einai kales gia na meineis stin stockholm.....exete kapia na proteinete?
                    Ολες οι περιοχες ειναι ωραιες !! Μονο το Rikenby και η Tensta ειναι χαλια . Προτεινω να μην κοιταξεις καθολου προς τα εκει.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      nai na to diavasa ksana auto....pes mou kapia kali pou tha protines esi pou xereis?

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Ολες οι περιοχες ειναι ωραιες !! Μονο το Rikenby και η Tensta ειναι χαλια . Προτεινω να μην κοιταξεις καθολου προς τα εκει.
                        Και Akala θα ελεγα........

                        Comment


                          mmmm akala e?einai konta stin stockholm?kai na rotiso kai kati allo..exei kamia kali selida me mesitika grafeia?

                          Comment


                            Originally posted by marcekko View Post
                            nai na to diavasa ksana auto....pes mou kapia kali pou tha protines esi pou xereis?
                            Παντου εχει πρασινο δαση λιμνες . Οπου και να κοιταξεις ειναι ωραια. Τωρα βεβαια ειναι το που θα βρεις σπιτι.
                            Αν ψαχνεις για σπιτι κοιτα σε ολες τις περιοχες της Στικχολμης και στο κεντρο και πιο εξω αλλα μην ψαξεις καθολου Rikenby Tensta. Τις προαλλες περασε απο εκει ο αντρας μου και φρικαρε.
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              xaxaxa,,,,,me ekanes kai gelasa euanthia..toso xalia e?tha do ekei pou mou eipe o filos gia akala.....mou ekane entiposi auto pou egrapse o antogeor..ti ginete re paidia telika me mas tous ellines?kai mena ena filiko zeugari einai ena xrono pano kai exoun travixei megalo zori apo ellines.....den tous plironoun....tous koroidepsan....vasika den to pistepsa alla gia na lete kai seis edo mesa pou zeite pano etsi tha einai..

                              Comment


                                Originally posted by antogeor
                                αλησπερα σε ολους και ολες.........Θα επιστησω την προσοχη σε ολους ισους σκεφτονται πολυ σοβαρα να ανεβουν Σοθηδια.........παρα παρα πολυ προσοχη στις επαγγελματικες και μη .σχεσεις σας με Ελληνες.Δυστηχως αυτη η εκλπηκτικη χωρα εχει ενα πολυ μεγαλο μειονεκτημα,εχει ελληνες μεταναστες.Εχω και εγω οπως παρα πολλοι αλλοι πολυ ασχημη εμπειρια ,την οποια και θα παραθεσω πολυ συντομα με συγκεκριμενα στοιχεια.και παλι το αναφερω,προσοχη στους ελληνες που ειναι ιδη εδω.....
                                Ετσι ακριβως ειναι δυστυχως !!!!!!!!!!
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X