Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    Είμαι η Δέσποινα από την Θεσσαλονίκη και όπως οι περισσότεροι εδώ ετοιμάζομαι όσο μπορώ καλύτερα για να φύγω μέχρι τον Αύγουστο.
    Σας διαβάζω εδώ και μήνες και με καθοδηγείτε σε ζητήματα που θα μου ήταν εντελώς άγνωστα. Ευχαριστώ όλους σας γι αυτό. Βρήκα στις κουβεντούλες σας βοήθεια που δεν μου πρόσφεραν ούτε φιλικά και συγγενικά πρόσωπα που είναι στην Σουηδία χρόνια. Σας θυμίζει κάτι?
    'Οσο δύσκολος και να είναι ο δρόμος δεν υπάρχουν μόνο εμπόδια, αλλά χέρια για να σε βοηθήσουν αρκεί να βλέπεις γύρω σου. Αυτό δίνει κουράγιο για να συνεχίζεις.

    Θα επανέλθω για να σας ρωτήσω λεπτομέρειεςγια διαδικαστικά. Μαζεύω χαρτιά.

    Comment


      καλησπερα σε ολους απο την πολυπαθη ελλαδιτσα.να θεσω και εγω κανα δυο αποριες ,μηπως μπορει καποιος να βοηθησει? ποτε γινονται οι εγγραφες στα σχολεια για την επομενη σχολικη χρονιά? επισης μπορω να νοικιασω δευτερο χερι ,εχοντας τον προσωπικο αριθμο αλλα χωρις να εχω βρει δουλεια? μπαινω κ για δευτερο χερι σε λιστα? για να μην σας μπερδεψω ημουν το 2008 επανω με συζυγο κ παιδι ,εχω βγαλει τους προσωπικους αριθμους και τωρα σκεφτομαι να επιστρεψω ,να ενεργοποιησω τους αριθμους (μου ειπαν οτι γινεται) με ακομη ενα νεο παιδι και χωρις συζυγο και βρισκομαι σε "κικεωνα".παρακαλω για βοηθεια.

      Comment


        Originally posted by debby2012 View Post
        Καλησπέρα σε όλους σας,

        Είμαι η Δέσποινα από την Θεσσαλονίκη και όπως οι περισσότεροι εδώ ετοιμάζομαι όσο μπορώ καλύτερα για να φύγω μέχρι τον Αύγουστο.
        Σας διαβάζω εδώ και μήνες και με καθοδηγείτε σε ζητήματα που θα μου ήταν εντελώς άγνωστα. Ευχαριστώ όλους σας γι αυτό. Βρήκα στις κουβεντούλες σας βοήθεια που δεν μου πρόσφεραν ούτε φιλικά και συγγενικά πρόσωπα που είναι στην Σουηδία χρόνια. Σας θυμίζει κάτι?
        'Οσο δύσκολος και να είναι ο δρόμος δεν υπάρχουν μόνο εμπόδια, αλλά χέρια για να σε βοηθήσουν αρκεί να βλέπεις γύρω σου. Αυτό δίνει κουράγιο για να συνεχίζεις.

        Θα επανέλθω για να σας ρωτήσω λεπτομέρειεςγια διαδικαστικά. Μαζεύω χαρτιά.
        Καλωσορισες στην παρεα μας Δεσποινα
        Οτι θελεις μπορεις να μας ρωτησεις
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          ...δικαιολογητικα..

          Originally posted by skonto View Post
          Την περασμένη εβδομάδα που είχα περάσει απο την εφορία ( skatteverket ) μου είχαν ζητήσει ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, γιατί αν και ανέφερα παντρεμένος με παιδιά, επειδή δεν τα είχα μαζί μου, δεν είχα φροντίσει να φέρω και το αντίστοιχο έντυπο.

          Σήμερα λοιπόν πήγα στην εφορία και τους το παρέδωσα. Τους είπα πως ο Δήμος Βόλου ΔΕΝ μου το μεταφράζει απο τα Ελληνικά στα Αγγλικά, και επειδή το πρωτότυπο έρχεται απο Αθήνα με FAX , ο Δήμος Βόλου ( στην ουσία τα ΚΕΠ του δήμου ) το μόνο που έκαναν ήταν να μου βάλουν μία σφραγίδα γνήσιου αντιγράφου........................................ .......................
          Καλημερα!

          Θα ηθελα να ρωτησω μιας και εισαι ο πιο "φρεσκος" πανω τελικα που μπορει να δωσει πληροφοριες συγχρονες τι δικαιολογητικα ζητανε αυτη την στιγμη οι σουηδικες υπηρεσιες αφου φαινεται να περασες ηδη απο καποιες και να ρωτησες αρκετα διαδικαστικα πραγματα?

          Το ρωταω αυτο χωρις να ζητω απαραιτητα πληροφοριες για την εξελιξη της δικης σου μεταναστευσης, εσυ θα αποφασισεις ποτε και αν θελεις φυσικα να μας πεις για εσενα (και θεωρω οτι δεν εισαι και υποχρεωμενος...).
          Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν θα χαρω να μαθω θετικα αποτελεσματα....

          Γενικα ομως θα ηθελα π.χ. να μαθω τι ζηταει η καθε υπηρεσια , απο την οποια περασες και ρωτησες, αυτη την χρονικη στιγμη, τι δικαιολογητικα δηλ. καταλαβες εσυ οτι θελουν χωρις απαραιτητα αυτο να σημαινει οτι μας παιρνεις στο λαιμο σου!!!
          Απλα για να τα λαβουμε υποψιν μας χωρις βεβαια να το δεσουμε "σχοινι - κορδονι" οτι μονο αυτα μπορει να μας ζητησουν στην δικη μας περιπτωση.
          Φανταζομαι οτι ειμαι αρκετα σαφης....



          Ευχαριστω προκαταβολικα

          Ελενη

          Comment


            [QUOTE=Νεομετανάστρια;40248]Καλημερα!

            Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:
            Hej!
            The only thing you need to bring to the Skattekontor when you apply for a personnummer, besides the papers from your employer, is a valid passport.
            Skatteverket strävar efter att ständigt förbättra verksamheten och vi skulle därför uppskatta om du tog dig tid till att svara på fem frågor i följande enkät Servicejouren - enk Tack för din medverkan!

            Med vänliga hälsningar

            Annica Karlsson
            Startsida | Skatteverket [NS4 version]
            Servicetelefon: 020-567 000
            Skatteupplysningen: 0771-567 567

            Πρόσεξες; THE ONLY THING!!!
            Δηλαδή, πας στην κυρία Annica με ΜΟΝΟ αυτά που ζητάει και σου λέει: A, δεν είναι αρκετά αυτά, θέλω και αυτό και αυτό και το άλλο! Γενικά, του πουλιού τους τον χαβά... Καλό θα είναι να έχεις ό,τι πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζητήσουν. Έτσι κι αλλιώς έχεις μαζέψει ένα σωρό έγγραφα και είσαι έτοιμη. Ποτέ δεν ξέρεις σε τι στραβόξυλο μπορεί να πέσεις.

            Comment


              [QUOTE=aspateo;40250]
              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
              Καλημερα!

              Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:
              Hej!
              The only thing you need to bring to the Skattekontor when you apply for a personnummer, besides the papers from your employer, is a valid passport.
              Skatteverket strävar efter att ständigt förbättra verksamheten och vi skulle därför uppskatta om du tog dig tid till att svara på fem frågor i följande enkät Servicejouren - enk Tack för din medverkan!

              Med vänliga hälsningar

              Annica Karlsson
              Startsida | Skatteverket [NS4 version]
              Servicetelefon: 020-567 000
              Skatteupplysningen: 0771-567 567

              Πρόσεξες; THE ONLY THING!!!
              Δηλαδή, πας στην κυρία Annica με ΜΟΝΟ αυτά που ζητάει και σου λέει: A, δεν είναι αρκετά αυτά, θέλω και αυτό και αυτό και το άλλο! Γενικά, του πουλιού τους τον χαβά... Καλό θα είναι να έχεις ό,τι πιστεύεις ότι είναι δυνατόν να ζητήσουν. Έτσι κι αλλιώς έχεις μαζέψει ένα σωρό έγγραφα και είσαι έτοιμη. Ποτέ δεν ξέρεις σε τι στραβόξυλο μπορεί να πέσεις.
              ... σε ευχαριστω για την ενημερωση...

              Ελενη

              Comment


                Διαδικασιες......

                Επειδη το ¨"κυμα" ανοδου προς Σουηδια θα αρχισει να ειναι ποιο πυκνο,λογω της τραγικης πλεον καταστασης στην Ελλαδα,θα προσπαθησουμε οσοι ειμαστε εδω,να συγκροτησουμε μια "ατυπη" ομαδα ,η οποια θα προσπαθει,να κανει οτι μπορει και οσο γνωριζει για να βοηθησει.

                Η αληθεια ειναι οτι ενα μεγαλο μερος ττης σκεψης μας ειναι Ελλαδα,γιατι υπαρχουν δικα μας προσωπα,αλλα και ο απλος δυστηχησμενος και ανεργος πλεον κοσμος.

                Απο τις καλυτερες Αφισες για τις απεργιες που ερχονται ελλαδα.

                Θα τα καταφερουμε

                Comment


                  Μπράβο. Καλά κουράγια στις προσπάθειές σας.

                  Comment


                    Originally posted by antogeor View Post
                    Επειδη το ¨"κυμα" ανοδου προς Σουηδια θα αρχισει να ειναι ποιο πυκνο,λογω της τραγικης πλεον καταστασης στην Ελλαδα,θα προσπαθησουμε οσοι ειμαστε εδω,να συγκροτησουμε μια "ατυπη" ομαδα ,η οποια θα προσπαθει,να κανει οτι μπορει και οσο γνωριζει για να βοηθησει.
                    Η αληθεια ειναι οτι ενα μεγαλο μερος ττης σκεψης μας ειναι Ελλαδα,γιατι υπαρχουν δικα μας προσωπα,αλλα και ο απλος δυστηχησμενος και ανεργος πλεον κοσμος.

                    ευχαριστούμε....

                    Comment


                      Τι να πεις??? Οι Εφιαλτες...

                      ολοκληρωνουν το εργο που τους ειχαν αναθεσει...κριμμα,λυπη και οργη,για τον αφανισμο ενος λαου,μιας γενιας.............Για την τιμη των οπλων.....

                      Comment


                        [QUOTE=aspateo;40250]
                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Καλημερα!

                        Έτσι, πληροφοριακά, σε mail που έστειλα στο skatterverket την προηγούμενη εβδομάδα, ρωτώντας τι χαρτιά χρειάζονται για το personnummer, πήρα αυτή την απάντηση:......................................... ...........................................
                        Καλησπερα !
                        Σου λεει οτι χρειαζεται εκτος απο τα χαρτια του εργοδοτη σου , το διαβατηριο σου. Επισης πρεπει να απαντησεις σε 5 ερωτησεις στην σελιδα τους στην οποια σε παραπεμπει. Αυτο ειναι καινουργιο ! Τις ερωτησεις τις ειδες ? Τις απαντησες ?
                        Δεν βλεπω κατι περιεργο
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Καλησπέρα Ελένη.

                          Εφορία.
                          1ον) Χρειάστηκε το διαβατήριό μου. Το νέου τύπου με το τσιπάκι.
                          2ον) Το συμβόλαιο εργασίας του εργοδότη. Ένδειξη - Μόνιμος - και ο μισθός.
                          3ον) Η παρουσία του ανθρώπου που δήλωσε ότι με φιλοξενεί. Για να υπογράψει και
                          4ον) Ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου να πάρει και η γυναίκα μου αριθμό και κυρίως να ασφαλιστεί αυτή και τα παιδιά μου.

                          Μεταναστών.
                          1ον) Φωτοτυπία του διαβατηρίου μου
                          2ον) Το συμβόλαιο εργασίας του εργοδότη. Ένδειξη - Μόνιμος - και ο μισθός.
                          3ον) Ένα έντυπο που συμπλήρωσε ο εγοδότης μου.
                          Αυτά τα έβαλα σε φάκελο και τα ταχυδρόμησα.
                          Πήρα χθές την απάντηση ότι με καταχώρησαν στο μητρώο αλλοδαπών.

                          Όταν πάρω τα νούμερα θα σας πώ τι θα κάνω για να πάρω την ταυτότητα.

                          Σπύρος

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            Καλησπέρα Ελένη.

                            Εφορία.
                            1ον) Χρειάστηκε το διαβατήριό μου. Το νέου τύπου με το τσιπάκι.
                            2ον) Το συμβόλαιο εργασίας του εργοδότη. Ένδειξη - Μόνιμος - και ο μισθός.
                            3ον) Η παρουσία του ανθρώπου που δήλωσε ότι με φιλοξενεί. Για να υπογράψει και
                            4ον) Ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης προκειμένου να πάρει και η γυναίκα μου αριθμό και κυρίως να ασφαλιστεί αυτή και τα παιδιά μου............................................... .............................
                            thanks!!!

                            Comment


                              Σουηδία και φόρος.

                              Στη Σουηδία πέρα απο τις κλίμακες φόρου εισοδήματος ( όσο ανεβαίνεις οικονομικά αλλάζει και ο συντελεστής φόρου , όπως και στην Ελλάδα ) υπάρχει και κάτι ακόμα.

                              Οι φτηνές περιοχές πληρώνουν περισσότερο φόρο απο τις ακριβές.

                              Δηλαδή στο Rikkenby π.χ. μπορεί να έχουν αρχική φορολόγηση το 31% ενώ στο Vallingby να είναι το 29% , για τα ίδια εισοδήματα.

                              Ο λόγος έχει να κάνει με τις παροχές.

                              Στις φτηνές περιοχές, λόγω συσσώρευσης πολλών μεταναστών υπάρχει και μεγαλύτερη ανάγκη παροχών π.χ. σχολεία για μετανάστες ή ανάγκη για προσωπικό μεταφράσεων. Αυτό ανεβάζει τα κόστη λειτουργίας της περιοχής και ο δήμος καλύπτει αυτά τα επιπλέον έξοδα απο την αύξηση της φορολογίας ( καθότι η φορολόγηση των μισθών δεν πάει απ' ευθείας στο κράτος και να μοιραστεί μετά στους δήμους. Πάει στους δήμους και το τυχόν πλεόνασμα πάει στο κράτος ).


                              Αν κάποιος δηλώσει ότι έχει εισόδημα μέσα σε ένα χρόνο έως 120.000 κορώνες ( 1.000 κορώνες το μήνα ) όλες οι τυχόν κρατήσεις του, του επιστρέφονται.

                              Δεν ξέρω τι γίνεται απο εκεί και πάνω. Αν δηλαδή λειτουργεί ο φόρος για πάνω απο τις 120.000 + 1 ( όπου φορολογείται αυτό το 1 ) ή φορολογείται όλο το 120.001 με μέσο όρο το 30%.

                              Νομίζω πως και το επίδομα παιδιού ( 1.050 κορώνες το μήνα ) δεν φορολογείται.

                              Σπύρος

                              Comment


                                Originally posted by skonto View Post
                                Στη Σουηδία πέρα απο τις κλίμακες φόρου εισοδήματος ( όσο ανεβαίνεις οικονομικά αλλάζει και ο συντελεστής φόρου , όπως και στην Ελλάδα ) υπάρχει και κάτι ακόμα.

                                Οι φτηνές περιοχές πληρώνουν περισσότερο φόρο απο τις ακριβές.

                                Δηλαδή στο Rikkenby π.χ. μπορεί να έχουν αρχική φορολόγηση το 31% ενώ στο Vallingby να είναι το 29% , για τα ίδια εισοδήματα.

                                Ο λόγος έχει να κάνει με τις παροχές.....................
                                Είναι έτσι περίπου όπως τα λέει ο Skonto με μιά βασική διαφορά. Είναι ανάλογα με τον δήμο. Οι πλούσιοι δήμοι έχουν χαμηλότερο συντελεστή επειδή ακριβώς δεν δίνουν παροχές στους δημότες τους μιας και όλοι τα κανονίζουν με ιδιώτες (ιδιωτικες ασφάλειες κλπ). Το Rinkeby και το Vällingby ανήκουν στον ίδιο δήμο και πληρώνουν τον ίδιο δημοτικό φόρο 29 και κάτι τοις εκατό. Από ποσό παραπανώ από τις 400.000 κορώνες μικτά τον χρόνο πληρώνεις και κρατικό φόρο. Η επιστροφή του φόρου έχει να κάνει με το πόσο έχεις πληρώσει. Αν δηλαδή έχεις δηλώσει ότι θέλεις να πληρώνεις με συντελεστή 20% το πιθανότερο είναι να πληρώσεις φόρο τον Ιούνη, αν έχεις δηλώσει συντελεστή 40% τότε θα έχεις επιστροφή φόρου μιας και ο εργοδότης έχει τραβήξει παραπάνω φόρο.

                                Το παιδικό επίδομα δεν φορολογείται.

                                Comment

                                Working...
                                X