Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by lucia View Post
    Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

    -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

    -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα............................................. ......................................
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις και οι προβληματισμοί αυτοί είναι απόλυτα λογικοί για έναν γονιό! Όμως δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν πάει πάνω με παιδιά, και θα είναι δύσκολο να βρεις απαντήσεις. Ίσως θα πρέπει να αρχίζεις να επικοινωνείς μέσω email με παιδικούς σταθμούς στην Σουηδία, πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πάρα πολύ. Κι ας μην είναι κοντά στην περιοχή που θέλεις να πας. Οι κανόνες δεν μπορεί να είναι τόοοοσο διαφορετικοί. Έτσι κι αλλιώς, μιλάνε αγγλικά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Πίστεψέ με, σε καταλαβαίνω πολύ καλά!!!

    Comment


      Originally posted by aspateo View Post
      Ίσως θα πρέπει να αρχίζεις να επικοινωνείς μέσω email με παιδικούς σταθμούς στην Σουηδία, πιστεύω ότι θα βοηθηθείς πάρα πολύ.
      Aυτό θα κάνω άμεσα, θα επικοινωνήσω με παιδικούς σταθμούς και θα την βρω την άκρη. Σε ευχαριστώ, στο μυαλό μου ήσουν, θα πρέπει να ενημερωθώ από διάφορα σάιτς για συνθήκες σχολείων και παιδικών και να γράψω και 5 e-mail, ελπίζω να μου απαντήσουν.

      Comment


        Originally posted by lucia View Post
        Aυτό θα κάνω άμεσα, θα επικοινωνήσω με παιδικούς σταθμούς και θα την βρω την άκρη. Σε ευχαριστώ, στο μυαλό μου ήσουν, θα πρέπει να ενημερωθώ από διάφορα σάιτς για συνθήκες σχολείων και παιδικών και να γράψω και 5 e-mail, ελπίζω να μου απαντήσουν.
        Μην ανησυχείς, είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με τα παιδιά, θα απαντήσουν. Εγώ τους έγραψα την "δακρύβεχτη" ιστορία του μετανάστη που φεύγει από την χώρα του, μπλα μπλα μπλα, και μόνο φίλες δεν γίναμε! Υποσχέθηκα και σε αυτήν που με βοήθησε περισσότερο να της πάω ελληνικά γλυκά όταν πάω πάνω!!! Μόνο τα κλάματα δεν έβαλε! Κι εννοείται, θα της πάω τα καλύτερα που μπορώ να φτιάξω!
        Γενικά, ήταν πάρα πολύ γλυκιές και εξυπηρετικές και πρόθυμες. Όταν είσαι μόνος σου, είναι αλλιώς, τώρα κουβαλάς και δύο ψυχούλες μαζί... Να σου ζήσουν!!! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα πάει πρώτα ο άντρας σου ή αν το σχέδιό σας λέει να φύγετε όλοι μαζί. Αυτό είναι πολύυυυυυ δύσκολο!

        Comment


          Lucia

          Για να πάρεις μια ιδέα, αυτό είναι το site του δικού μας δήμου.
          Αριστερά έχει αλφαβητικά όοοοοοολα τα σχολεία, για μικρά και πιο μεγάλα παιδιά. 'Οπως επίσης μπορείς να δεις, υπάρχουν, πραγματικά, πάρα πολλά!
          Για κάθε ένα δίνονται όλες οι πληροφορίες, ακόμα και το άτομο που πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του (στη δεξιά στήλη). Πιο αναλυτικά δεν γίνεται, είναι φοβεροί!

          F

          Γενικά οι δήμοι, από ότι έχω παρατηρήσει, έχουν παρόμοια site. Όταν μπαίνεις σε κάποιο site, γράψε στην αναζήτηση Förskola και θα την βρεις την άκρη.

          Comment


            Originally posted by aspateo View Post
            Μην ανησυχείς, είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένοι με τα παιδιά, θα απαντήσουν. Εγώ τους έγραψα την "δακρύβεχτη" ιστορία του μετανάστη που φεύγει από την χώρα του, μπλα μπλα μπλα, και μόνο φίλες δεν γίναμε! Υποσχέθηκα και σε αυτήν που με βοήθησε περισσότερο να της πάω ελληνικά γλυκά όταν πάω πάνω!!! Μόνο τα κλάματα δεν έβαλε! Κι εννοείται, θα της πάω τα καλύτερα που μπορώ να φτιάξω!
            Γενικά, ήταν πάρα πολύ γλυκιές και εξυπηρετικές και πρόθυμες. Όταν είσαι μόνος σου, είναι αλλιώς, τώρα κουβαλάς και δύο ψυχούλες μαζί... Να σου ζήσουν!!! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν θα πάει πρώτα ο άντρας σου ή αν το σχέδιό σας λέει να φύγετε όλοι μαζί. Αυτό είναι πολύυυυυυ δύσκολο!
            Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ακόμη το συζητάμε ποιός θα πάει, αν θα πάμε όλοι δύσκολο το βλέπω και από έξοδα και γενικά θα έχουμε δεμένα τα χέρια με τα παιδιά να τρέξουμε, παίζει να πάω κι εγώ μόνη μου επειδή μιλάω καλά αγγλικά ενώ ο σύζυγος όχι. Πριν από λίγο έστειλα το πρώτο e-mail σε ένα παιδικό σταθμό, θα κάνω copy- paste και θα το στείλω σε όσους βρω. Τουλάχιστον να έχει δουλειά ο ένας από τους δύο και μετά βλέπουμε. Για τα Σουηδικά θα αρχίσω μάλλον κάποια μαθήματα που έχω βρει γιατί από το ίντερνετ δεν κάνω τίποτε. Άντε να δούμε, στην Ελλάδα μας μαυρίζει η ψυχή...

            Comment


              Originally posted by lucia View Post
              Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

              -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.......................................... ...........................
              Συμφωνώ κι επαυξάνω! Μπήκα σε μερικές ιστοσελίδες διαφορετικών δήμων κι απ'ότι είδα βρίσκουν θεση μέσα σε 3-4 μηνες. Οπότε αν κάποιος σκέφτεται ν'ανεβει με την οικογένεία του όπως εγώ τότε θα πρέπει ένας απ'τους 2 γονιούς να μη δουλεύει μέχρι να βγουν τα νουμερα και να μπει το παιδί στο σχολείο. Διαφορετικά θα πρέπει ν'ανέβει πρώτα ένας μόνος του και η οικογένεια να μείνει πίσω για μερικούς μήνες. Δύσκολη απόφαση με υπέρ και κατά και στις 2 περιπτώσεις. Καλή δύναμη!

              Comment


                Originally posted by lucia View Post
                Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ακόμη το συζητάμε ποιός θα πάει, αν θα πάμε όλοι δύσκολο το βλέπω και από έξοδα και γενικά θα έχουμε δεμένα τα χέρια με τα παιδιά να τρέξουμε, παίζει να πάω κι εγώ μόνη μου επειδή μιλάω καλά αγγλικά ενώ ο σύζυγος όχι. Πριν από λίγο έστειλα το πρώτο e-mail σε ένα παιδικό σταθμό, θα κάνω copy- paste και θα το στείλω σε όσους βρω. Τουλάχιστον να έχει δουλειά ο ένας από τους δύο και μετά βλέπουμε. Για τα Σουηδικά θα αρχίσω μάλλον κάποια μαθήματα που έχω βρει γιατί από το ίντερνετ δεν κάνω τίποτε. Άντε να δούμε, στην Ελλάδα μας μαυρίζει η ψυχή...
                Πιστεύω ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση, δεν γίνονται όλα μαζί και προπάντων πρέπει να υπάρχει plan A, B, C και όλης της αλφαβήτας!!! Είναι όμως λίγο δύσκολο να μείνουν και τα παιδιά χωρίς την μαμά τους καιρό. Μήπως να πήγαινε πρώτα ο άντρας σου; Κι ο δικός μου δεν μιλάει σουηδικά και τα αγγλικά του είναι θέμα για να γελάμε κάθε βράδυ, χα χα χα, πραγματικά! Έχουμε όμως έναν στόχο και ΠΡΕΠΕΙ να πετύχει! Όπως το είπες, κοντεύουμε να πάθουμε εθνική κατάθλιψη εδώ...Ποτέ δεν ξέρεις, μέσα στην απελπισία μας μπορούμε να καταφέρουμε πολλά πράγματα! Μπορεί να κοιτάξει για δουλειά σε ελληνική επιχείρηση, για αρχή, όπως οι περισσότεροι.

                Comment


                  Originally posted by skonto View Post
                  Κυρίες και Κύριοι.

                  Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

                  Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

                  Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.....................................
                  Καλησπερα..δεν εχω τιποτα ν αναφερω..μπραβο για μενα σε οτι γραφειs...ηδη εχω παρει μπλοκ και στυλο εδω και δυο μερεs διαβαζω ,σημειωνω links,πληροφοριεs και οτι αλλο μπορω σαν σφουγγαρι να απορροφησω απο δω μεσα....

                  Comment


                    Originally posted by skonto View Post
                    Κυρίες και Κύριοι.

                    Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

                    Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

                    Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε....................................... ..............


                    .Και αλλα πολλα που θες 10 σελιδες για να τα πεις
                    Σε παραδεχομαι γιατι εισαι ωραιος ρε σπυρο.
                    Σε ωριμοτητα.
                    Σε εργατικοτητα.
                    Σε γνωσεις.
                    Σε επιπεδο πνευματικο.
                    Σε ΗΘΟΣ.


                    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΧΑΡΗΣ.

                    Comment


                      Originally posted by aspateo View Post
                      Γεια σου Αγγελική! Εμάς μας βοήθησε ο φίλος μας που ζει στο Göteborg 15 χρόνια. Το σπίτι που θα μείνουμε (μια μικρή γκαρσονιέρα), είναι ενός φίλου του, Σουηδού, ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά αλλά τώρα μένει με την κοπέλα του στο δικό της διαμέρισμα. Μας το παραχωρεί. Εμείς απλά θα πληρώνουμε την δόση του δανείου του και τα έξοδα του σπιτιού όσο θα μένουμε εκεί, περίπου 350 ευρώ. Την διαδικασία που αναφέρεις και είναι πολύ επίπονη, θα την κάνουμε όταν με το καλό τακτοποιηθούμε οικονομικά, δηλαδή το να βρούμε άλλο σπίτι. Να είναι καλά ο άνθρωπος... Μας έλυσε ένα μεγάλο πρόβλημα!

                      Εννοείται ότι δεν έχουμε δει το διαμέρισμα, αυτό θα ήταν πολυτέλεια, λίγο μας νοιάζει, αλλά ο φίλος μας είπε ότι είναι μια χαρά! Και σε καλή περιοχή, δίπλα από παιδικούς σταθμούς.

                      Οπότε μια χαρά όλα! Δεν είχα καταλάβει πως ήταν μέσω γνωστού, γι'αυτό ρώτησα αν το έχετε δει. G'o'teborg δεν έχω πάει ποτέ μου, αν και είχα κάτι γνωστούς μου εκεί και μου έχουν πει τα καλύτερα. Άντε παιδιά, όλα καλά να σας έρθουν λοιπόν! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

                      Comment


                        Originally posted by lucia View Post
                        Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

                        -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

                        -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα............................................. ........................
                        Καλησπερα lucia

                        1. Εχω γραψει ξανα οτι οι εργαζομενες μητερες δεν εχουν προβλημα στο να δουλευουν και να εχουν και παιδια . Κανονιζεις το ωραριο της δουλειας σου και γραφεις το παιδι σου σε παιδικο σταθμο. Οι σουηδοι εχουν πολλα παιδια και συδνυαζουν μια χαρα και οι δυο γονεις δουλεια και παιδια !! Εδω το συστημα δεν εχει καμμια σχεση με την ελλαδα .

                        2. Γιατι να μην τα καταφερεις με τα παιδια ? Δεν το καταλαβαινω ! Μπορεις η να τα παιρνεις μαζι σου η να καθεται ο ενας με τα παιδια και να βγαινει ο αλλος . Εδω ολοι κυκλοφορουν πολυ με τα παιδια τους απο ημερων μωρα ..χωρις προβλημα. Βεβαια αυτο ειναι κατι οικογενειακο προσωπικο . Εσυ ξερεις τα παιδια σου και πραττεις αναλογα. Εγω πχ δεν θα αφηνα με τιποτα τον γιο μου σε γιαγιαδες παπουδες συγγενεις κλπ. Δεν μπορω χωρις τον γιο μου ουτε να το σκεφτομαι . Εξαλλου γιαυτον αγωνιζομαι ! Αλλοι παλι προτιμουν να κανουν το βημα στην αρχη μονοι τους και μετα ακολουθει η υπολοιπη οικογενεια. Αυτο ειναι κατι ομως που εσυ θα αποφασισεις και κανενας αλλος. Δεν μπορω εγω η καποιος αλλος να σου πω να παρεις μαζι σου στην αρχη τα παιδια η οχι .

                        3. Αν βρει δουλεια ο ενας απο τους δυο παιρνει προσωπικους αριθμους ολη η οικογενεια και αμεσως μπορεις να γραψεις τα παιδια στον παιδιικο σταθμο.

                        4. Το οτι πρεπει να νοικασεται ενα σπιτι μεγαλυτερο ισχυει ειτε πατε ολοι μαζι ειτε οχι. Γιατι αν πας ας πουμε εσυ πρωτα και βρεις δουλεια και ενα μικρο σπιτακι , μετα δεν θα πρεπει να ερθει και η υπολοιπη οικογενεια ? Επομενως αυτη την σκεψη ξεχασε την. Επισης ξεχνα και τα σπιτια τα μεγαλα η τα μικρα . Στην αρχη θα βολευτειτε οπου μπορειτε καλυτερα. Δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια επιλογης σπιτιου στην αρχη τουλαχιστον και οσον αφορα την στοκχολμη. Δεν θα παθουν τιποτα τα παιδια αν κοιμουνται σε ενα δωματιο η στο σαλονι.

                        5. Τον γιο μου δεν τον ειχα ταμπουρωμενο στο σπιτι μονο του ! Παντου τον επαιρνα μαζι μου η επαιζε με παιδια της γειτονιας. Βλεπεις και χωρις σχολειο ενα παιδι μπορει να κανει πολλα πραγματα.

                        6. Τα βασικοτερα που πρεπει να οργανωσεται για το νεο ξεκινημα ειναι να εχετε ενα χρηματικο ποσο για την αρχη οσο μπορειτε μεγαλυτερο . Μετα να βρειτε ενα σπιτι , να κανονισετε που θα μεινετε , και παραλληλα εντατικο ψαξιμο για δουλεια.
                        Αυτα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου και να κινηθεις εντατικα !
                        Για τα παιδια μην αγχωνεσαι !
                        Αλλα βεβαια το αν θα φυγετε ολοι μαζι η οχι ειναι προσωπικο θεμα δικο σου !
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by aspateo View Post
                          Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
                          Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.
                          ναι,σκεφτομαι να ξανακάνω το βήμα αυτη τη φορα μονη μου αναγκαστικά, με τα δυο μου παιδακια που είναι 6 1/2 ετων ο γιος μου(παει α δημοτικου) και 17 μηνών η κόρη μου.φυσικα εννοειται πως σκεφτομαι να ανεβω πρωτα μονη μου για να τακτοποιησω καποια θεματα όπως σχολείο και παιδικο σταθμο αντιστοιχα,να βρω δουλεια για μένα και μερος για να μεινω.αυτο που ευλογα αναρωτιέμαι ειναι -επειδη τα personummer που έχω εγω και ο γιος μου ισχύουν κανονικά-απλα μου ζητηθηκε ένα πιστοποιητικο γέννησης της κόρης μου για να βγάλει κ αυτη,μήπως διευκολυνθω σε κάποια ζητηματα και μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο εδω και μεσα στην γενικοτερη ζαλουρα μου έχει ξεφύγει.για αυτο μου εκανε εντυπωση για τον παιδικο που ειπες,μηπως μπορουσα να κανω κατι αντιστοιχο?αλλα που να ψαξω αν δεν γνωριζω που θα βρω να μεινω?αν καποιος εχει καποια ιδεα -χωρις να "φορτωνομαι" σε κανενα,νομιζω οτι γινεται φιλικη κουβεντα κ κανεις δεν εχει την διαθεση για διαπληκτισμους,θα του ειμαι ευγνωμων.προς το παρον ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε ολους

                          Comment


                            Originally posted by aggelikh View Post
                            Οπότε μια χαρά όλα! Δεν είχα καταλάβει πως ήταν μέσω γνωστού, γι'αυτό ρώτησα αν το έχετε δει. G'o'teborg δεν έχω πάει ποτέ μου, αν και είχα κάτι γνωστούς μου εκεί και μου έχουν πει τα καλύτερα. Άντε παιδιά, όλα καλά να σας έρθουν λοιπόν! Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!
                            Σε ευχαριστώ Αγγελική... Σε ΟΛΟΥΣ να μας πάνε καλά! Είμαι σίγουρη και αισιόδοξη, γιατί ΟΛΟΙ είμαστε αποφασισμένοι να τα καταφέρουμε!

                            Comment


                              Originally posted by apelpismeni View Post
                              ναι,σκεφτομαι να ξανακάνω το βήμα αυτη τη φορα μονη μου αναγκαστικά, με τα δυο μου παιδακια που είναι 6 1/2 ετων ο γιος μου(παει α δημοτικου) και 17 μηνών η κόρη μου.φυσικα εννοειται πως σκεφτομαι να ανεβω πρωτα μονη μου για να τακτοποιησω καποια θεματα όπως σχολείο και παιδικο σταθμο αντιστοιχα,να βρω δουλεια για μένα και μερος για να μεινω.αυτο που ευλογα αναρωτιέμαι ειναι -επειδη τα personummer που έχω εγω και ο γιος μου ισχύουν κανονικά-απλα μου ζητηθηκε ένα πιστοποιητικο γέννησης της κόρης μου για να βγάλει κ αυτη,μήπως διευκολυνθω σε κάποια ζητηματα και μηπως υπαρχει κατι που μπορω να κανω απο εδω και μεσα στην γενικοτερη ζαλουρα μου έχει ξεφύγει.για αυτο μου εκανε εντυπωση για τον παιδικο που ειπες,μηπως μπορουσα να κανω κατι αντιστοιχο?αλλα που να ψαξω αν δεν γνωριζω που θα βρω να μεινω?αν καποιος εχει καποια ιδεα -χωρις να "φορτωνομαι" σε κανενα,νομιζω οτι γινεται φιλικη κουβεντα κ κανεις δεν εχει την διαθεση για διαπληκτισμους,θα του ειμαι ευγνωμων.προς το παρον ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ σε ολους
                              Σε ποια περιοχή σκέφτεσαι να πας; Όταν ήσουν το 2008 εκεί, πού έμενες; Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινούσες από κει, μιας και είσαι πιο κατατοπισμένη; Να απευθυνθείς στους εκεί σταθμούς; Τουλάχιστον δεν θα ξεκινάς από το μηδέν και τα παιδιά θα έχουν personnummer και τα δύο. Πολύ σημαντικό. Τώρα βέβαια, μιας και θα είσαι μόνη σου θα είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα αλλά θα παίρνεις δύναμη από τους δικούς σου και μπορείς να τα καταφέρεις.

                              Comment


                                Καλησπέρα!

                                Ήθελα να ρωτήσω κάτι: τα πτυχία από τα ελληνικά πανεπιστήμια (για την ακρίβεια από το ΕΜΠ) αναγνωρίζεται στη Σουηδία 'αυτόματα' ή χρειάζεται κάποιες διαδικασίες;;

                                Ευχαριστώ,
                                Κώστας

                                Comment

                                Working...
                                X