Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ΛΙΝΑ View Post
    παιδια καλησπερα!!Σαs ευχαριστω ολουs για τιs απαντησειs και τη βοηθεια σαs..Ελενη,aspateo, ναι παιρνω το επιδομα μητροτηταs το οποιο ληγει μαιο και θα επιστρεψω στη δουλεια μου.απλα οταν ειμαστε ετοιμοι για να φυγουμε και υπολογιζω γυρω στουs εξι μηνεs οταν δηλωσω παραιτηση στη δουλεια μου μπορουν να μου κανουν απολυση και να με βαλουν στον οαεδ..ωστε να υπαρχει κατι για αρχη εκει μαζι με καποια χρηματα που ασφαλωs θα φροντισω να εχω μαζι μου για την αρχη...ευχαριστω για τα links για σπιτια..μπηκα και ειδα χθεs και οταν ειμαι ετοιμοι θα μπω να κανω εγγραφη...να ρωτησω και κατι αλλο ...για να ανοιξω λογαριασμο τραπεζηs εκει πρεπει να εχω το προσωπικο αριθμο σωστα?θελω να βαλω καποια χρηματα στο αμεσο μελλον σε αλλο νομισμα ομωs εδω (γιατι το ευρω δεν το βλεπω καλα και αν φυγουμε απο ευρωπαικη ενωση σαν χωρα με τιs εκλογεs παν τα λεφτουδακια μαs).....μπορω να το κανω??τουλαχιστον να εχουμε κατι μαζεμενο για την αρχη μαs εκει...

    Καλησπέρα!

    Μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα σίγουρα σε όποιο νόμισμα θέλεις (κ φυσικά υπάρχει ως απόθεμα σε κάποια τράπεζα), αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό αποκλειστικά με το συνάλλαγμα. Νομίζω πως θα το πάρεις σε ρευστό. Αρκετοί έκαναν το ίδιο με την αγγλική λίρα...

    Ένας φίλος πάντως που έψαχνε να κάνει κορώνες απο Θεσ/νικη πήγε σε 4-5 διαφορετικές τράπεζες κ είχαν εξαντληθεί. Κ εγω έτυχε να ρωτήσω πριν κάποιους μήνες κ η τράπεζα (το υποκατάστημα βασικά) διέθετε μόνο 8000 κορώνες.

    Σε όσες περισσότερες πας πάντως τόσο το καλύτερο.

    Comment


      Originally posted by Olga Bbl View Post
      Καλησπέρα!

      Μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα σίγουρα σε όποιο νόμισμα θέλεις (κ φυσικά υπάρχει ως απόθεμα σε κάποια τράπεζα), αλλα δεν ξέρω αν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό αποκλειστικά με το συνάλλαγμα. Νομίζω πως θα το πάρεις σε ρευστό. Αρκετοί έκαναν το ίδιο με την αγγλική λίρα...

      Ένας φίλος πάντως που έψαχνε να κάνει κορώνες απο Θεσ/νικη πήγε σε 4-5 διαφορετικές τράπεζες κ είχαν εξαντληθεί. Κ εγω έτυχε να ρωτήσω πριν κάποιους μήνες κ η τράπεζα (το υποκατάστημα βασικά) διέθετε μόνο 8000 κορώνες.

      Σε όσες περισσότερες πας πάντως τόσο το καλύτερο.
      χμμμ..καταλαβα..θα το ψαξω...ευχαριστω

      Comment


        God morgon!

        Γεια χαρά σε όλους!

        Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που γράφουν εδώ για τις πληροφορίες που παραθέτουν.
        Με λένε Λάζαρο,παντρεμένος με 1 παιδί, και παρακολουθώ το φόρουμ από αρχές Οκτώβρη όταν αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να εγκατασταθούμε στη Σουηδία. Παρόλο που προσωπικά έμενα παλιότερα στη Γερμανία για ένα διάστημα αποφάσισα ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσουμε την τύχη μας στη Σουηδία λόγω του καλυτερου κατά την άποψη μου συστήματος ως προς τα παιδιά και επειδή είναι εκτός ευρώ. Έχουμε αρχίσει ιδιαίτερα μαθήματα,γιατί όπως πολύ σωστά έχει επισυμανθεί πάνω απ'όλα είναι η γλώσσα, και σύμφωνα με το πλάνο μας θ'ανέβουμε Στοκχόλμη αρχές Ιούνη. Στην αρχή σκεφτόμασταν ν'αφήσουμε το μικρό μας στη γιαγιά του για 1 μήνα μέχρι να βρούμε σπίτι κτλ αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα ν'ανέβω πρώτα εγώ και μετά να έρθει η γυναίκα μου με το παιδί. Το άγχος μου είναι το σχολείο του παιδιού βασικά. Απ'όσο έχω διαβάσει και μου είπε κι ενας φιλος που ανεβηκε περυσι πάνω το personnummer κάνει γύρω στους 2 μηνες να εκδοθει. Για να παει το παιδί dagis πρέπει κάποιος να έχει τον αριθμό και να κάνει αίτηση σε 4-5 σχολεία για να πάρει σειρά. Τι γίνεται όμως αυτό το διάστημα με το παιδί αν δουλεύει και η γυναίκα? Υπάρχει κάποια εναλλακτική ή η μαμα δεν μπορεί να δουλέψει μεχρι να παρουν το παιδι στο σχολείο? Θα το εκτιμούσα αν κάποιος ξέρει κάτι πάνω σ'αυτό
        Αυτά για τώρα και συγγνώμη για το "σεντονάκι".

        Ένα link με διάφορα βιβλία ξένων γλωσσών (εμείς έχουμε κανει τα Nya Mål 1 + 2 και τώρα έχουμε ξεκινησει το Rivstart B1+B2).
        linguebooks.blogspot.com
        Κι ένα link με διαφορες ασκησεις για εξασκηση
        3w.testadinsvenska.se

        Comment


          Καλως ηρθες Λαζαρε. Πολυ σωστες οι ερωτησεις σου. Θα ηθελα και εγω να μαθω πληροφοριες σχετικα με το θεμα παιδιου (συγκεκριμένα και οχι γενικα του τυπου το παιδι δε θα χει προβλημα κλπ). Σωστα ρωτας τι θα κανει το παιδι ωσπου να βγει το νουμερο. Μηπως καλο ειναι να ανεβει το παιδι οταν θα αποκτησει καποιος το νουμερο?
          Επισης τι γινεται αν το παιδι ανεβει μετα τον Σεπτεμβρη? Χανει ολη την χρονια? Ξερω οτι στη Σουηδια τα παιδια πανε 1 χρονο αργοτερα αλλα αν χανει και τη σουηδικη χρονια μετα τον Σεπτεμβρη τοτε μιλαμε οτι θα ειναι 2 χρονια μείον. Μαλλον ετσι ειναι. Θα μου πειτε τι σε νοιαζει αφου στα 18 δε θα εχει να παει στρατο. Ειναι μια αποψη αλλά και μια παραμετρος που πρεπει να αναφερθει.

          Comment


            καλησπέρα και από μένα,
            θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν μαθήματα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αν η τιμή ιδιαίτερου μαθήματος 12euro/h είναι καλά ?

            Comment


              Νομιζω οτι 12€ ειναι καλα. Εγω ξερω για 15.

              Comment


                Originally posted by lazaros View Post
                Γεια χαρά σε όλους!

                Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που γράφουν εδώ για τις πληροφορίες που παραθέτουν.
                Με λένε Λάζαρο,παντρεμένος με 1 παιδί, και παρακολουθώ το φόρουμ από αρχές Οκτώβρη όταν αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να εγκατασταθούμε στη Σουηδία. Παρόλο που προσωπικά έμενα παλιότερα στη Γερμανία για ένα διάστημα αποφάσισα ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσουμε την τύχη μας στη Σουηδία λόγω του καλυτερου κατά την άποψη μου συστήματος ως προς τα παιδιά και επειδή είναι εκτός ευρώ. Έχουμε αρχίσει ιδιαίτερα μαθήματα,γιατί όπως πολύ σωστά έχει επισυμανθεί πάνω απ'όλα είναι η γλώσσα, και σύμφωνα με το πλάνο μας θ'ανέβουμε Στοκχόλμη αρχές Ιούνη............................................. ......
                Καλως ηρθες lazaros
                και καλη επιτυχια στην προσπαθεια της οικογενειας σου!!

                Μην ζητας συγνωμη για το "σεντονι" γιατι εδω μεσα κατα καιρους μας πιανει οιστρος και "απλωνουμε σεντονια υπερδιπλα"....

                Ελενη

                Comment


                  Originally posted by ermis View Post
                  καλησπέρα και από μένα,
                  θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν μαθήματα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αν η τιμή ιδιαίτερου μαθήματος 12euro/h είναι καλά ?
                  καλησπερα

                  θεωρω την τιμη καλη.
                  Εμεις δινουμε για τα 2 ατομα στο ιδιαιτερο 20 ευρω την ωρα και αν ημουν μονη θα μου επαιρνε 15.
                  Βεβαια το καλη το οριζει και η τσεπη σου...

                  Ελενη

                  Comment


                    Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                    Καλως ηρθες lazaros
                    και καλη επιτυχια στην προσπαθεια της οικογενειας σου!!

                    Μην ζητας συγνωμη για το "σεντονι" γιατι εδω μεσα κατα καιρους μας πιανει οιστρος και "απλωνουμε σεντονια υπερδιπλα"....

                    Ελενη
                    Ευχαριστώ πολύ Ελένη! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία σε όλους!

                    Originally posted by harrys2 View Post
                    καλημέρα σε όλο τον κόσμο και ένα ευχαριστώ σε όσους μοιράζονται τις εμπειρίες τους μαζί μας .Παρακολουθώντας όσο μπορώ τη συζητήσει που γίνεται εδώ ( λυπάμαι που δεν γράφω συχνά αλλά με δουλειά οικογένεια και ιδιαιτέρα στα σουηδικά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος ) θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιο άτομο έχει ζητήσει να του βρει εργασία ένα ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας με πληρωμή βέβαια και κάνω αυτή την ερώτηση γιατί έτσι δεν θα είναι πιο εύκολο να βρεις εργασία και να πάρεις και τον προσωπικό σου αριθμό ? Από το να ψάχνεις μόνο σου και προπαντός για ανθρώπους που θα μάθουν την Στοκχόλμη η την Σουηδία τη στιγμή που θα κατέβουν απο το αεροπλάνο ?
                    εάν κάποιος φίλος έχει κάποια τέτοια εμπειρία θα βοηθούσε πάρα πολύ

                    σας ευχαριστώ
                    Ακριβώς το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτές τις εταιρίες στην Σουηδία και τι λεφτά δίνουν? Όταν είχα παει στη Γερμανία έτσι είχα ξεκινήσει.

                    Comment


                      Dagis

                      Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!!
                      Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
                      Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.
                      Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι άλλο, ευχαρίστως. Καλή επιτυχία!!!!

                      Comment


                        Originally posted by aspateo View Post
                        Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!!
                        Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
                        Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.
                        Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι άλλο, ευχαρίστως. Καλή επιτυχία!!!!

                        ερώτηση, σε τι γλώσα θα σου μιλάνε το παιδί? τι κάνεις τον πρώτο καιρό (6 μήνες τουλάχιστον) μέχρι να μάθει το παιδί τη γλώσσα ? Και αν είναι όπως τι δικό μου 7 χρονών και πρέπει να πάει στο σχολείο τι κάνεις ?

                        Comment


                          Originally posted by ermis View Post
                          ερώτηση, σε τι γλώσα θα σου μιλάνε το παιδί? τι κάνεις τον πρώτο καιρό (6 μήνες τουλάχιστον) μέχρι να μάθει το παιδί τη γλώσσα ? Και αν είναι όπως τι δικό μου 7 χρονών και πρέπει να πάει στο σχολείο τι κάνεις ?
                          Γειά σου ermi. Επειδή ο δικός μου είναι πολύ μικρός θα του μιλάνε σουηδικά, και πολύ γρήγορα θα αρχίσει να καταλαβαίνει, ήδη ξέρει κάποιες λεξούλες. Καλό θα είναι να αρχίσετε να του μιλάτε του παιδιού, αν ξέρετε λίγα σουηδικά από μαθήματα που κάνετε. Επειδή το παιδάκι σου είναι πιο μεγάλο, νομίζω ότι η Ευανθία είναι πιο κατάλληλη να σου απαντήσει στο τι θα κάνετε με το σχολείο μιας και το παιδί της ήταν πιο μεγάλο όταν πήγαν Σουηδία.

                          Comment


                            Originally posted by aspateo View Post
                            Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!!
                            Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
                            Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.
                            Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι άλλο, ευχαρίστως. Καλή επιτυχία!!!!
                            Χμμ...Το ότι έκανες αίτηση από τώρα είναι πολύ καλό, το θέμα ειναι αν αυτό ισχύει σε όλους τους δήμους στη Σουηδία. Επειτά πως μπορώ να ξέρω από τώρα σε ποιο δήμο να κάνω αίτηση αφου δε ξέρω που θα βρουμε σπίτι? Και το πιο βασικό είναι τι γίνεται την περίοδο αναμονής. Ξέρεις αν υπάρχει πρόβλεψη γι'αυτό? Τη μόνη εναλλακτική που μπορώ να σκεφτώ είναι ιδιωτικός σταθμος μέχρι να μπει στο δημόσιο αλλά δε ξέρω το κόστος και αν υπάρχει αναμονή και στους ιδιωτικούς. Ουφφ!!!

                            Comment


                              Originally posted by lazaros View Post
                              Χμμ...Το ότι έκανες αίτηση από τώρα είναι πολύ καλό, το θέμα ειναι αν αυτό ισχύει σε όλους τους δήμους στη Σουηδία. Επειτά πως μπορώ να ξέρω από τώρα σε ποιο δήμο να κάνω αίτηση αφου δε ξέρω που θα βρουμε σπίτι? Και το πιο βασικό είναι τι γίνεται την περίοδο αναμονής. Ξέρεις αν υπάρχει πρόβλεψη γι'αυτό? Τη μόνη εναλλακτική που μπορώ να σκεφτώ είναι ιδιωτικός σταθμος μέχρι να μπει στο δημόσιο αλλά δε ξέρω το κόστος και αν υπάρχει αναμονή και στους ιδιωτικούς. Ουφφ!!!
                              Έχεις δίκιο, εμείς ξέρουμε που θα μείνουμε, τουλάχιστον για αρχή. Από μια "γύρα" στο internet που είχα κάνει για να ενημερωθώ, είχα καταλάβει ότι σχεδόν όλοι οι δήμοι έχουν πληροφορίες σχετικά με παιδικούς ή με ό,τι ανήκει σε αυτούς. Όσον αφορά την περίοδο αναμονής, επειδή θα πάει πρώτα ο άντρας μου, υπολογίσαμε, στο περίπου, πότε θα πάμε κι εμείς. Μάλλον αυτό θα αλλάξει μιας και φεύγει Μάρτιο, συν 6 μήνες, πάμε Σεπτέμβρη. Πάντα με την προϋπόθεση ότι θα έχει μόνιμη εργασία για 6 μήνες και να καταφέρει να μπει στο σύστημα. Αλλιώς δεν το κουνάμε από δω! Πάντως οι παιδικοί ξεκινάνε τον Αύγουστο, όπως μου είπανε.

                              Comment


                                Originally posted by aspateo View Post
                                Λάζαρε καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχω κι εγώ ένα παιδάκι, 2,5 ετών. Έχω ήδη κάνει την αίτηση για τον παιδικό σταθμό, στον δήμο που θα εγκατασταθούμε. Συγκεκριμένα, μπήκα στο πολύ ενημερωμένο site του δήμου (Mölndal, Göteborg), έστειλα email με το αίτημά μου και τις απορίες μου και με κατεύθυναν οι εκεί κοπέλες, οι οποίες ήταν εξαιρετικές! Μου απαντούσαν αμέσως και στο τέλος, αφού είχα γίνει χαλί να με πατήσουν, με ευχαρίστησαν γιατί φρέσκαραν τα αγγλικά τους!!
                                Μπορούσες να κάνεις online αίτηση, εννοείται! Υπάρχει μια περίοδος αναμονής 6 μηνών για να πάρουν το παιδί. Δεν χρειάζεται να έχεις personnummer, μας έδωσαν 3 προσωρινά μιας και τους είπα ότι είμαστε ακόμα Ελλάδα. 3 γιατί στην αίτηση έπρεπε να γραφτούν τα personnummer όλων. Όσον αφορά τις ώρες, κρατάνε τα παιδιά των άνεργων 15 ώρες ΔΩΡΕΑΝ την εβδομάδα, για να μπορούν οι γονείς ή ο γονιός να ψάξουν για δουλειά. Αρκεί φυσικά να καταθέσεις να ανάλογα χαρτιά και να αποδείξεις ότι δεν εργάζεσαι.
                                Ίσως βρεθείς μπροστά στη λέξη familjedaghem και να πρέπει να επιλέξεις μεταξύ αυτού ή του förskola. Τα familjedaghem είναι, ας πούμε, ιδιωτικές "μαμάδες" που πληρώνονται από τον δήμο να κρατάνε παιδάκια στο σπίτι τους, αν εσύ δεν θέλεις να είναι το παιδάκι σου με πολλά άλλα παιδάκια. Το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικό σου.
                                Αν μπορώ να σε βοηθήσω με κάτι άλλο, ευχαρίστως. Καλή επιτυχία!!!!
                                καλησπερα,δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει λίγο ,λες ότι έκανες αίτηση χωρίς να έχεις νούμερα όντας ακόμη στην ελλάδα?αυτό μάλλον προυποθέτει να γνώριζες από πριν που ακριβώς θα εγκατασταθείς.σωστά?
                                δηλαδη τωρα έχεις κλείσει θέση για το παιδί και πότε με το καλό ανεβαίνετε?
                                αν δεν σε κουραζω ,απευθύνθηκες στο δήμο και βρήκες το dagis που σε ενδιέφερε?
                                μου δίνεις ελπίδες αν τα πράγματα έχουν όντως έτσι καθώς εγω έχω personummer για το μεγάλο μου γιο(όχι τη μικρή μου) από το 2008 που είχα κάνει ξανα την προσπάθεια για Σουηδία.οπότε μήπως τα καταφερω και τον βαλω αμεσα σε σχολειο για να εχω την δυνατοτητα να ψαξω πιο ευκολα δουλεια καθως τωρα πλεόν θα ειμαι και μονη μου(χωρις το συζυγο).

                                Comment

                                Working...
                                X