Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 2

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by apelpismeni View Post
    καλησπερα,δηλαδη επειδη εχω μπερδευτει λίγο ,λες ότι έκανες αίτηση χωρίς να έχεις νούμερα όντας ακόμη στην ελλάδα?αυτό μάλλον προυποθέτει να γνώριζες από πριν που ακριβώς θα εγκατασταθείς.σωστά?
    δηλαδη τωρα έχεις κλείσει θέση για το παιδί και πότε με το καλό ανεβαίνετε?
    αν δεν σε κουραζω ,απευθύνθηκες στο δήμο και βρήκες το dagis που σε ενδιέφερε?
    μου δίνεις ελπίδες αν τα πράγματα έχουν όντως έτσι καθώς εγω έχω personummer για το μεγάλο μου γιο(όχι τη μικρή μου) από το 2008 που είχα κάνει ξανα την προσπάθεια για Σουηδία.οπότε μήπως τα καταφερω και τον βαλω αμεσα σε σχολειο για να εχω την δυνατοτητα να ψαξω πιο ευκολα δουλεια καθως τωρα πλεόν θα ειμαι και μονη μου(χωρις το συζυγο).
    Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
    Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.

    Comment


      Originally posted by orpheus View Post
      Καλως ηρθες Λαζαρε. Πολυ σωστες οι ερωτησεις σου. Θα ηθελα και εγω να μαθω πληροφοριες σχετικα με το θεμα παιδιου (συγκεκριμένα και οχι γενικα του τυπου το παιδι δε θα χει προβλημα κλπ). Σωστα ρωτας τι θα κανει το παιδι ωσπου να βγει το νουμερο. Μηπως καλο ειναι να ανεβει το παιδι οταν θα αποκτησει καποιος το νουμερο?
      Aυτή η ερώτηση ταλανίζει κι εμένα, έχω 2 παιδιά 10 και 4 ετών, ας πούμε ότι το πρώτο θα μπορούσε να φροντίζει τον εαυτό του (αν ήταν μόνο του) το δεύτερο αποκλείεται! Πόσο θα κόστιζε σε κάποιον να βρει άτομο να τα προσέχει ή στην τελική πόσο κοστίζει ένας ιδιωτικός παιδικός σταθμός. Είναι μια από τις παραμέτρους που με κάνουν να το σκέφτομαι σοβαρά αν θα πρέπει να πάει κάποιος πρώτα μόνος του να τακτοποιηθεί από δουλειά και σπίτι (καθόλου δεδομένα κανένα από τα δύο) και μετά να ακολουθήσει η οικογένεια.

      Comment


        Originally posted by ermis View Post
        καλησπέρα και από μένα,
        θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν μαθήματα στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αν η τιμή ιδιαίτερου μαθήματος 12euro/h είναι καλά ?
        ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ!!!

        Comment


          Παντως εγω που ρωτησα στην αθηνα μου ειπαν 27 ευρω για
          μια και μιση ωρα.

          Comment


            Originally posted by aspateo View Post
            Ναι, ναι ξέρουμε που θα μείνουμε, όπως γράφω λίγο πιο πάνω. Αν πάνε όλα καλά, θα ανεβούμε τον Αύγουστο ή Σεπτέμβρη, ο άντρας μου φεύγει 8 Μαρτίου. Τα προσωρινά personnummer τα δίνουν, έτσι έκανα εγγραφή και στο Boplats, το site του δήμου του Göteborg, όπου μπαίνεις στην ουρά για τα σπίτια. Μου έδωσαν ένα προσωρινό personnummer και ένανα register.
            Μιας και ήξερα που θα μείνουμε, όντως απευθύνθηκα στον δήμο, και ήταν πολύ εξυπηρετικοί όλοι τους! Θα πας Σουηδία με δύο παιδάκια; Πόσο είναι; Έχεις μέρος να μείνεις; Αν ναι, λόγω της προηγούμενης προσπάθειάς σου, μπορείς να "κινηθείς" πιο εύκολα.

            Καλησπέρα aspateo!

            Να σε ρωτήσω για να δώ αν κατάλαβα καλά: Αρχικά βρήκατε μια περιοχή που θα θέλατε να μείνετε και στη συνέχεια γραφτήκατε στο site του δήμου της και μπήκατε σε σειρά προτεραιότητας για σπίτι χωρίς επίσημους προσωπικούς αριθμούς και όντας ακόμη στην Ελλάδα? Και χωρίς να δείτε το σπίτι από κοντά? Μιλάμε για πρώτο ή δεύτερο χέρι? Και αν θέλεις πες μου και πόσο καιρό περιμένατε για να βρεθεί σπίτι. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

            Comment


              Οδηγίες προς .. νέους .. ναυτιλομένους.

              Κυρίες και Κύριοι.

              Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

              Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

              Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.

              Παρακαλώ λοιπόν όλους όσους έχουν αποφασίσει να ανεβούν Σουηδία ( ή σκέφτονται ) να κάτσουν κάτω να στρωθούν και αρχικά να μπούν στο κόπο να διαβάσουν όλες τις αναφορές που υπάρχουν στο Πατριωτάκι. Ναι, ναί το ξέρω. Είναι πολλές οι σελίδες οι άτιμες. Όμως εδώ πρόκειται για απόφαση ζωής. Εκεί μέσα θα συναντήσουν μάχες, χαρές, λύπες, θυμούς, βάσανα, προβληματισμούς, τσακωμούς, αντιφάσεις χίλια δυό. Όμως θα βρούν και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ !!!.

              Κανείς δεν θα πρέπει να περιμένει ότι η οποιαδήποτε ξενιτιά είναι ο επί Γής Παράδεισος. Κανείς δεν θα πρέπει να φύγει απο τη χώρα του κουβαλώντας εμπειρίες, και νοοτροπίες του παρελθόντος.

              Ξεχάστε αυτά που ξέρετε. Όπου και να πάτε εσείς είστε αυτοί που θα πρέπει να προσαρμοστείτε στις συνήθειες, τις κουλτούρες και το τρόπο ζωής της χώρας που θα σας υποδεχθεί.

              Εσείς θα είστε οι μετανάστες.

              Σκεφτείτε σοβαρά ότι εσείς είστε αυτοί που θα ψάξουν για δουλειά, φεύγοντας απο μία χώρα που ουσιαστικά σας έχει κλείσει την πόρτα σε κάθε τι σωστό. Αξιοκρατία, δικαιοσύνη, δικαίωμα δουλειάς, δικαίωμα αξιοπρέπειας, μόρφωσης, ειλικρίνειας, ηθικής, ίσης μεταχείρισης.

              Ερωτήσεις του στύλ... πως είναι η δουλειά εκεί ? ειλικρινά με κάνει και αμφιβάλω αν πρέπει πραγματικά να μπείτε στο κόπο να έρθετε εδώ.

              Όταν θα έρθετε εδώ θα πρέπει να είστε έτοιμοι να ματώσετε. Εδώ είναι πεδίο πολέμου. Είτε πολεμάς - νικάς και γυρίζεις με λάφυρα, είτε αφήνεσαι στη τύχη σου - χάνεις και γυρίζεις στη χώρα σου κλαίγοντας, κατηγορώντας όλους τους άλλους ( πλήν εσού ) για τον τόπο που δεν ήταν ο σωστός και δεν σε άφησε να προοδεύσεις.

              Μπούρδες !!. ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΕ. Τσαμπουκά θέλει να μην σου πάρουν τα σώβρακα.

              Τι πάνε να πούν οι ερωτήσεις... πως θα τα καταφέρω που έχω παιδιά ? που είμαι μόνος μου ? που θα αφήσω πίσω τη πεθερά μου να κλαίει ?.

              Όταν παίρνεις την απόφαση να κάνεις την ζωή σου απο τελεία ( μιάς και έτσι στην καταντήσανε στην Ελλάδα ) γραμμή, και να ξεκινήσεις απο το μηδέν , σαν να γεννήθηκες τώρα ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

              Αν πρέπει να περάσεις μέσα απο τη ζούγκλα γιατί είναι θέμα επιβίωσης θα το κάνεις.

              Όλοι μας φεύγουμε ( ή φύγαμε ) απο την Ελλάδα με τον ίδιο τίτλο " Οικονομικοί Μετανάστες ". Αν κάποιοι αυτό δεν το έχουν χωνέψει και αισθάνονται τουρίστες καλά θα είναι να την δούν αλλιώς. Εδώ επικρατεί το δουλειά - δουλειά - δουλειά και στα διαλλείματα για να μην καθόμαστε δουλεύουμε και λίγο.

              Όποιος πατήσει το πόδι του εδώ έχει να κάνει 5 πράγματα.

              Να βρεί τρόπο να μείνει κάπου
              Να βρεί δουλειά
              Να βγάλει όλες τις απαραίτητες νομιμοποιήσεις ( νούμερα, χαρτιά κ.λ.π. )
              Να μάθει Σουηδικά
              Να προσαρμοστεί στον εδώ τρόπο ζωής

              Πως θα τα κάνει αυτά ?? Με υπομονή , επιμονή, τρέξιμο, κόπο, ερωτήσεις, διάβασμα, ενημέρωση, στερήσεις, τηλέφωνα, με αποφασιστικότητα, με έρευνα για τα δικαιώματά του, με έρευνα αγοράς εργασίας, με έρευνα κουλτούρας, κοινωνικότητα, συναναστροφές.. παίρνοντας φωτιά.

              Με σταυρωμένα τα χέρια δεν γίνεται τίποτα. Κανείς δεν θα σου πεί ... που ήσουν βρε παιδί μου, εσένα περιμέναμε, σου έχουμε στρώσει και το χαλάκι.

              Πιο πάνω είπα πως πρέπει να ματώσετε. Μετά όμως θα δικαιωθείτε. Γιατί εδώ έτσι και καταφέρεις να μπείς στο σύστημα, θα καταλάβεις πως άξιζε το κόπο. Βήμα βήμα συνήθως ανεβαίνεις. Αλλά ανεβαίνεις. Όχι όπως στην Ελλάδα που την αγνωμοσύνη την έχουν κάνει πιστεύω τους, αυτοί απο τους οποίους εξαρτόμαστε. Εδώ εξαρτάσαι απο τον εαυτό σου.

              Έχεις τα κότσια να παλέψεις?? Θα πάς εκεί που θέλεις. Μπορεί γρήγορα, μπορεί αργά, θα πάς πάντως. Αν τα παρατήσεις θα σε παρατήσουν.

              Δέν υπάρχουν εμπόδια για τίποτα. όσο προβληματίζεστε για το πώς είναι η ζωή εδώ δεν θα κάνετε παρα μια τρύπα στο νερό. Αρπάξτε την ευκαιρία και κάντε το βήμα. Κανείς δεν θα σας πάρει απο το χεράκι να σας οδηγήσει στη δόξα. Όσοι ρωτάτε για συνθήκες, σκεφτείτε πως είναι οι συνθήκες στην Ελλάδα που ζείτε τώρα. Ε!! χειρότερα αποκλείεται να είναι να το πώ έτσι απλά.

              Αν δεν έρθετε εδώ να φάτε τα μούτρα σας, για να δείτε τι γεύση έχετε, συμπέρασμα σωστό δεν θα βγάλετε. Ο καθένας απο εμάς που έχουμε ανεβεί στη Σουηδία δίνει τη ζωή και τον αγώνα του να επιβιώσει. Όλοι μας πονάμε με το δικό μας τρόπο. Όλοι μας μοχθούμε και πολεμάμε για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδιά μας και για μάς.

              Όσο και να μας ρωτήσετε πως τα βλέπουμε τα πράγματα η απάντηση που θα πάρετε θα είναι υποκειμενική. Ρωτήστε στο δρόμο 100 άτομα να σας δείξουν ένα άσπρο χρώμα και συλλέξτε το. Στο τέλος θα έχετε 100 διαφορετικές αποχρώσεις του άσπρου. Όλοι όμως είχαν δίκιο. Εσείς απλά θα αποφασίσετε για το δικό σας χρώμα.

              Για να πάρει κάποιος την απόφαση να φύγει μετανάστης απο το τόπο του, πάει να πεί πως ο τόπος του, του στέρησε αυτά που ο ίδιος έψαχνε να βρεί. Αυτά που εκείνος θεωρούσε απαραίτητα. Εμείς δεν φύγαμε απλά. Μας κλώτσησε το ίδιο μας το κράτος. Μας κλώτσησε απο το πεζοδρόμιο και μας πέταξε μέσα μέσα στο δρόμο ταχείας κυκλοφορίας. Ε αν καθίσετε ακίνητοι θα σας πατήσουν τα αυτοκίνητα. Πρέπει να βγείτε απο την άλλη πλευρά, στο άλλο πεζοδρόμιο.

              Δεν μπορώ λοιπόν να ακούω ... τι θα κάνω ?? θα τα καταφέρω ?? θα βρώ θέση διευθυντή εκεί ?? .. Σκασίλα μου τι θα κάνετε. Εμένα με ενδιαφέρει να προσπαθήσετε. ... Και θα κάνετε, και θα τα καταφέρετε, και θέση διευθυντή θα βρείτε. Εδώ υπάρχουν ευκαιρίες για όλους και για όλα. Απλά θέλει τσαμπουκά και επιμονή. Μην ξαναλέμε τα ίδια.
              Όλοι μπορούν να γίνουν αυτό που θέλουν
              Όλοι μπορούν να φτάσουν εκεί που θέλουν
              Όλοι έχουν το δικαίωμα να προσπαθήσουν και να το πετύχουν
              Όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα
              Όλοι έχουν άπειρη δύναμη μέσα τους
              Όλοι βρίσκουν το τρόπο να επιβιώσουν
              Όλοι έχουν μυαλό και θέληση
              Όλοι αντιμετωπίζουν εμπόδια και τα ξεπερνούν

              Συγκριτικά με αυτούς τους ήρωες που ανέβηκαν επάνω χωρίς καμία βοήθεια, καμία στήριξη απο κανέναν, χωρίς καμία πληροφορία και με μόνο όπλο την θέλησή τους και πέτυχαν, όλοι οι άλλοι ( και εγώ μέσα σε αυτούς ) που έχουμε ένα " Πατριωτάκι ' να μας ενώνει, να μας εμψυχώνει και να μας δίνει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, το να μην διαβάζουμε τις σελίδες του επειδή βαριόμαστε και να ξαναρωτάμε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά που έχουν γραφεί τόσες φορές απλά είναι ιεροσυλία.

              Έλεος. Στο χώρο των υπολογιστών όπου ανήκω, το να προσπαθείς και να παιδεύεσαι να φτιάξεις κάτι , ενώ η λύση είναι γραμμένη στο βιβλίο του κατασκευαστή χρησιμοποιούμε την έκφραση " RTFM " --> Read The Fucking Manual . Εδώ απλά θα το ξαναπώ. Διαβάστε όλα αυτά που έχουν γραφεί. Πετάξτε το 90%... αλλά το 10% ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας λύσει τα χέρια.

              Καλές οι ταξιδιωτικές - τουριστικές πληροφορίες. Αλλά αυτές που θέλετε για την επιβίωσή σας εδώ, είναι ήδη γραμμένες και χιλιοειπωμένες.

              Κυρίες και Κύριοι,

              Γεμίστε τις μπαταρίες σας, πάρτε τις αποφάσεις σας, γίνετε ένας μεγάλος βράχος και αφεθείτε στο κατήφορο. Τίποτα και κανείς να μην μπορεί να σας σταματήσει. Και νάστε σίγουροι πως θα πετύχετε.

              Για σας και τα παιδιά σας αξίζει το καλύτερο. Παλέψτε για αυτό.

              Σπύρος ... πάντα κοντά σας άν και 4.000 χλμ μακριά

              Comment


                Originally posted by skonto View Post
                Κυρίες και Κύριοι.

                Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση.

                Ανεξάρτητα αν πρόκειται για Καναδά, Αυστραλία ή Σουηδία η απόφαση είναι μεγάλη.

                Κάθε χώρα έχει τα δικά της τερτίπια και καλό είναι να τα μαθαίνουμε πρίν ξεκινήσουμε.....................................
                Σπυρο τα λογια ειναι περιττα !!!!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Originally posted by orpheus View Post
                  Καλως ηρθες Λαζαρε. Πολυ σωστες οι ερωτησεις σου. Θα ηθελα και εγω να μαθω πληροφοριες σχετικα με το θεμα παιδιου (συγκεκριμένα και οχι γενικα του τυπου το παιδι δε θα χει προβλημα κλπ). Σωστα ρωτας τι θα κανει το παιδι ωσπου να βγει το νουμερο. Μηπως καλο ειναι να ανεβει το παιδι οταν θα αποκτησει καποιος το νουμερο?
                  Επισης τι γινεται αν το παιδι ανεβει μετα τον Σεπτεμβρη? Χανει ολη την χρονια? Ξερω οτι στη Σουηδια τα παιδια πανε 1 χρονο αργοτερα αλλα αν χανει και τη σουηδικη χρονια μετα τον Σεπτεμβρη τοτε μιλαμε οτι θα ειναι 2 χρονια μείον. Μαλλον ετσι ειναι. Θα μου πειτε τι σε νοιαζει αφου στα 18 δε θα εχει να παει στρατο. Ειναι μια αποψη αλλά και μια παραμετρος που πρεπει να αναφερθει.
                  Καλησπερα Ορφεα!

                  Εδω μας χαλασανε τις ζωες μας και ξεσπιτωθηκαμε και τα κανουμε ολα παλι απο την αρχη , δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα το αν τα παιδια θα χασουν ενα η δυο χρονια στο σχολειο. Εξαλλου οσον αφορα την σουηδια μιλαμε για Σχολεια πραγματικα και οχι παραμυθενια. Τον γιο μου τον πηρα μαζι μου γιατι δεν μπορω να διανοηθω σε καμμια περιπτωση να φυγω και να αφησω πισω το παιδι μου ! Μεχρι να παρουμε τους αριθμους περιμενε υπομονετικα και παρολο το μικρο της ηλικιας του 12 χρονων μου εδινε δυναμη και μου ελεγε να κανω υπομονη γιατι ειχα αγχωθει πολυ ! Τρεις ολοκληρους μηνες ο γιος μου περιμενε υπομονετικα ! Μολις πηραμε τους αριθμους πηγε αμεσως σχολειο και αρχισε σε τμημα ειδικο για να μαθει την γλωσσα . Τωρα υστερα απο ενα χρονο ειναι στην κανονικη ταξη με τα σουηδακια και μιλαει σουηδικα καλυτερα απο εμενα ! Εχασε μια χρονια αλλα δεν πειραζει γιατι εδω τα παιδια αρχιζουν σχολειο ενα χρονο αργοτερα . Περναει τελεια και ειναι ευτυχισμενος και ετσι κιεγω δεν θελω πραγματικα τιποτε αλλο απο την ζωη μου !! Ολα ειναι στα ποδια του και το μελλον του εξασφαλισμενο για να κανει στην ζωη του οτι θελει !!!
                  Θελω να πω οτι δεν πρεπει αναγχωνεστε για το αν θα χασουν τα παιδια σας ενα η δυο χρονια στο σχολειο . Να επικεντρωθειτε στο πως θα κανετε αυτο το βημα της μεταναστευσης πραγματικοτητα και πως θα οργανωθειτε οσο γινεται καλυτερα για το καλο των παιδιων σας ! Το να χασουν μια η δυο χρονιες δεν ειναι τιποτα μπροστα στο μελλον που τα περιμενει !!! Απλα στην σουηδια το μελλον των παιδιων μας διαγραφεται πραγματικα λαμπρο !!!!!!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    εναρξη σχολικης χρονιας στην σουηδια

                    Να συμπληρωσω οτι τα σχολεια στην σουηδια αρχιζουν περιπου 18 αυγουστου με διαφορα 1 με 2 μερες νωριτερα η αργοτερα αναλογα το σχολειο.
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Originally posted by aggelikh View Post
                      Καλησπέρα aspateo!

                      Να σε ρωτήσω για να δώ αν κατάλαβα καλά: Αρχικά βρήκατε μια περιοχή που θα θέλατε να μείνετε και στη συνέχεια γραφτήκατε στο site του δήμου της και μπήκατε σε σειρά προτεραιότητας για σπίτι χωρίς επίσημους προσωπικούς αριθμούς και όντας ακόμη στην Ελλάδα? Και χωρίς να δείτε το σπίτι από κοντά? Μιλάμε για πρώτο ή δεύτερο χέρι? Και αν θέλεις πες μου και πόσο καιρό περιμένατε για να βρεθεί σπίτι. Ευχαριστώ πάρα πολύ!
                      Γεια σου Αγγελική! Εμάς μας βοήθησε ο φίλος μας που ζει στο Göteborg 15 χρόνια. Το σπίτι που θα μείνουμε (μια μικρή γκαρσονιέρα), είναι ενός φίλου του, Σουηδού, ο οποίος το είχε αγοράσει παλιά αλλά τώρα μένει με την κοπέλα του στο δικό της διαμέρισμα. Μας το παραχωρεί. Εμείς απλά θα πληρώνουμε την δόση του δανείου του και τα έξοδα του σπιτιού όσο θα μένουμε εκεί, περίπου 350 ευρώ. Την διαδικασία που αναφέρεις και είναι πολύ επίπονη, θα την κάνουμε όταν με το καλό τακτοποιηθούμε οικονομικά, δηλαδή το να βρούμε άλλο σπίτι. Να είναι καλά ο άνθρωπος... Μας έλυσε ένα μεγάλο πρόβλημα!

                      Εννοείται ότι δεν έχουμε δει το διαμέρισμα, αυτό θα ήταν πολυτέλεια, λίγο μας νοιάζει, αλλά ο φίλος μας είπε ότι είναι μια χαρά! Και σε καλή περιοχή, δίπλα από παιδικούς σταθμούς.

                      Comment


                        Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί

                        Κι επειδή καταλαβαίνω ότι αρκετοί, τελικά, έχουν παιδιά, σας παραθέτω το mail που μου έστειλαν οι φίλοι μας που ζουν στην Σουηδία σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς.

                        "Δεν ξέρω πολλά για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Είναι απειροελαχιστοι. Δεν κοστίζουν παραπάνω απο τον κρατικό (1300 κορώνες - που το κάθε παιδί επιδοτηται τον μήνα). Μετά υπάρχει και η εξής δυνατότητα αν δεν υπάρχει κρατικός παιδικός σταθμός σε μια περιοχή: οι γονείς περνουν μια επιδότηση κανουν ενα παιδικο σταθμο και προσλαμβάνουν προσωπικό και βοηθούν και οι ίδιοι μια φορά στις τόσες σε βοηθητικά πόστα (κουζίνα καθάρισμα κλπ). Η ουρά σε ένα ιδιωτικό, αφού η τιμή είναι η ίδια πιστεύω πως είναι το ίδιο μεγάλη..."

                        Αυτό είναι ένα site, που πολλοί/ές ψάχνουν δουλειά ή προσφέρουν δουλειά σχετικά με την φύλαξη παιδιών.
                        Nanny Agency Au Pair Child Care Babysitter & Home Care Jobs

                        Θέλει λίγο ψάξιμο το συγκεκριμένο site, αλλά είναι μια βοήθεια.

                        Comment


                          ...μπηκα σε σκεψεις...

                          Originally posted by skonto View Post
                          Κυρίες και Κύριοι.

                          Η απόφαση εξωτερικό είναι μια πολύ μεγάλη απόφαση........................................... ..............

                          Έλεος. Στο χώρο των υπολογιστών όπου ανήκω, το να προσπαθείς και να παιδεύεσαι να φτιάξεις κάτι , ενώ η λύση είναι γραμμένη στο βιβλίο του κατασκευαστή χρησιμοποιούμε την έκφραση " RTFM " --> Read The Fucking Manual . Εδώ απλά θα το ξαναπώ. Διαβάστε όλα αυτά που έχουν γραφεί. Πετάξτε το 90%... αλλά το 10% ΣΙΓΟΥΡΑ θα σας λύσει τα χέρια..................................
                          Καλημερα!

                          Νομιζω οτι ειμαι και εγω λιγο παραληπτης του παραπανω μηνυματος και οτι υπηρξαν στιγμες που ρωτησα και εγω πραγματα που δεν τα καλοδιαβασα ή δεν τους εδωσα την δεουσα προσοχη και απλα επαναλαμβανομουνα ή ισως και απαιτησα καποιες πληροφοριες χωρις να προσφερω ...

                          Ζητω λοιπον ετεροχρονισμενα συγνωμη για τυχον ανεπαρκεια μου...
                          και να ευχαριστησω και ολους οσοι εδωσαν απο αυτο το forum χρησιμες πληροφοριες μεταναστεσης ή βοηθησαν καποια πατριωτακια και με αλλους τροπους.....

                          Καλη επιτυχια
                          στην προσωπικη μεταναστευση του καθενα απο εμας!

                          Ελενη

                          Comment


                            Βρε παιδιά απαντήστε με σε αυτά που ρώτησα πιο πάνω. Κοντεύω να παρεξηγηθώ και σε κάποιο άτομο που είχα γράψει να μου απαντήσει για τις συνθήκες δουλειάς κλπ και πόσο μπορεί να τα καταφέρει κανείς με παιδιά.

                            -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν το παιδί χάσει και μία και δύο χρονιές στο σχολείο. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα θα είναι άνεργο σε 8 χρόνια που θα βγει στην αγορά εργασίας.

                            -ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν δυσκολευτεί με τη γλώσσα, ΔΕΝ ψάχνω για Ελληνικό σχολείο για να μην δυσκολευτεί το καμάρι μου/καμάρια μου. θα μάθει να κολυμπά στα βαθιά κι αν ζήσει εκεί και τη γλώσσα θα μάθει και την νοοτροπία καλύτερα/ ευκολότερα/ πιο γρήγορα από εμένα.

                            Εκείνο όμως που με ενδιαφέρει είναι τι θα κάνω αν ανέβουμε 4 άτομα στην Σουηδία, μεγαλύτερο σπίτι προς ενοικίαση, πού θα αφήνουμε 2 παιδιά όταν τρέχουμε για εργασία/ σπίτι κλπ. Τι θα γίνει μέχρι να πάρουμε τους αριθμούς, αυτό με ενδιαφέρει! Αν υπάρχουν ιδιωτικά νηπιαγωγεία/ παιδικοί σταθμοί έστω για αυτούς τους 3 μήνες ή και μπέιμπι σίτερ πόσο θα μου κόστιζε. Δεν είμαι εγώ και το τομάρι μου, άντε καιτο τομάρι του άντρα μου, να ματώσουμε, να κοπιάσουμε, σύμφωνοι, τα παιδιά όμως δεν μας φταίνε και πρέπει να σκεφτούμε πρώτα αυτά και μετά εμάς.

                            Σπύρο, εσύ απ' ότι βλέπω πήγες μόνος σου και κάπου είχες γράψει ότι θα έφερνες την οικογένεια μετά από ένα χρόνο, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Επειδή λοιπόν η επιτυχία δεν είναι δεδομένη, μου έτυχε στη ζωή να παλέψω σκυλίσια για κάποια πράγματα, σε άλλα τα κατάφερα, σε άλλα όχι, όσο κι αν πάλεψα, πρέπει να βοηθήσει κι ο παράγοντας τύχη, δεν είναι έτσι απλά και ισοπεδωτικά όλα. Μην με παρεξηγείς, με πολύ αγάπη σου το λέω.

                            Ευανθία, εσύ είχες ένα δωδεκάχρονο παιδί μαζί σου, του έλεγες ας πούμε να ταμπουρωθεί σπίτι και ας περίμενε ένα δεκάωρο να γυρίσεις από τη δουλειά, εγώ δεν μπορώ να κάνω το ίδιο με το τετράχρονο, ούτε καν 4 δεν είναι ακόμη. Πρακτικά ζητήματα ρωτάω να μου απαντήσετε, αν ξέρετε πάει καλώς. Αλλιώς το ότι θα πάνε καλά, τα σχολεία είναι υπέροχα κλπ, δεν με καλύπτει, τι κάνουμε ΜΕΧΡΙ να φτάσουμε στο σχολείο ας μου πει κάποιος, ότι πχ η μπέιμπι σίτερ κοστίζει τόσα, το ιδιωτικό σχολείο τόσα να δω αν με συμφέρει να δουλεύω και να τα πληρώνω ΜΕΧΡΙ να έχω τον αριθμό. Αλλιώς να βρω μια άλλη λύση, ας πούμε να πάει κάποιος από τοιυς 2 συζύγους μόνος. Κι έπειτα άλλο χρόνο απαιτεί ένα δωδεκάχρονο κι άλλο ένα τετράχρονο. Δεν είναι έτσι απλά.Φιλικά τα λέω και σε εσένα κι ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις ούτε κι εσύ.

                            Εν κατακλείδι, οφείλω να το ψάξω όσο το δυνατόν περισσότερο, από τη φύση μου είμαι τολμηρή, μόνη μου ταξίδεψα στην ευρώπη πρώτη φορά στα 17, μόνη μου πήγαινα εδώ κι εκεί άφοβα σε ξένες χώρες . Τώρα όμως ΔΕΝ είμαι μόνη μου να το ρισκάρω, πώς να το κάνουμε! Ψάχνω το καλύτερο δυνατό γιατί δεν με παίρνει για λάθος εκτιμήσεις επειδή κάποιος ενθαρύνει, και καλά κάνει ότι θα τα καταφέρω, δεν αρκούμαι σε αυτό. Ελπίζω να διαβάσετε τα γραφόμενά μου με ανοιχτό μυαλό, καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, αυτοί είναι οι προβληματισμοί μου.

                            Comment


                              Originally posted by aspateo View Post
                              Κι επειδή καταλαβαίνω ότι αρκετοί, τελικά, έχουν παιδιά, σας παραθέτω το mail που μου έστειλαν οι φίλοι μας που ζουν στην Σουηδία σχετικά με τους ιδιωτικούς σταθμούς.

                              "Δεν ξέρω πολλά για τους ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Είναι απειροελαχιστοι. Δεν κοστίζουν παραπάνω απο τον κρατικό (1300 κορώνες - που το κάθε παιδί επιδοτηται τον μήνα). Μετά υπάρχει και η εξής δυνατότητα αν δεν υπάρχει κρατικός παιδικός σταθμός σε μια περιοχή: οι γονείς περνουν μια επιδότηση κανουν ενα παιδικο σταθμο και προσλαμβάνουν προσωπικό και βοηθούν και οι ίδιοι μια φορά στις τόσες σε βοηθητικά πόστα (κουζίνα καθάρισμα κλπ). Η ουρά σε ένα ιδιωτικό, αφού η τιμή είναι η ίδια πιστεύω πως είναι το ίδιο μεγάλη..."

                              Αυτό είναι ένα site, που πολλοί/ές ψάχνουν δουλειά ή προσφέρουν δουλειά σχετικά με την φύλαξη παιδιών.
                              Nanny Agency Au Pair Child Care Babysitter & Home Care Jobs

                              Θέλει λίγο ψάξιμο το συγκεκριμένο site, αλλά είναι μια βοήθεια.
                              Μιλάς πάντα για αυτούς που έχουν πάρει προσωπικό αριθμό και επιδοτούνται έτσι κι αλλιώς ή κάνω λάθος; Αν έρθω εγώ η αλλοδαπή θα μου πάρει ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός το παιδί για αυτό το ποσό;

                              Comment


                                Originally posted by lucia View Post
                                Μιλάς πάντα για αυτούς που έχουν πάρει προσωπικό αριθμό και επιδοτούνται έτσι κι αλλιώς ή κάνω λάθος; Αν έρθω εγώ η αλλοδαπή θα μου πάρει ο ιδιωτικός παιδικός σταθμός το παιδί για αυτό το ποσό;
                                Πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση. Μάλλον έτσι είναι. Αν όμως εσύ ΕΧΕΙΣ τα χρήματα να στείλεις το παιδί σου, δεν βρίσκω τον λόγο να μην το πάρουν. Σίγουρα, όμως, δεν μπορείς να πάρεις την επιδότηση χωρίς personnummer. Ο φίλος μου γράφει για την περίπτωση που ήδη έχεις τακτοποιηθεί.

                                Comment

                                Working...
                                X