Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Dani View Post
    θα ηθελα να ρωτησω ξανα και αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.υπαρχει ζητηση για οδηγους ταξι?μαθαινωντας φυσικα σουηδικα πριν παω σουηδια.αν γνωριζει καποιος..
    υπαρχει αρκετα μεγαλη ζητηση για οδηγους ταξι και επαγγελματιες οδηγους γενικα.

    Comment


      οποτε καλο θα ειναι να ξεκινησει μαζιμου να μαθει την γλωσσα και μετα.κι εγω αυτο ελεγα να κανουμε ετσι κι αλλιως δεν εχουμε σκοπο φετος να παμε εκει.ζητανε οδηγους ε...διαβασα προχθες ενα αρθρο οτι ειναι πολλη δυσκολη η δουλεια τον ταξι στη σουηδια και δεν αξιζει πλεον.τελος παντων θα δουμε θα πεσει πολυ σκεψη πριν αποφασησουμε οτιδηποτε..θα δουμε και αλλες χωρες αν μπορουμε να παμε και αν αξιζει.ολλανδια και αγγλια πεσανε στο τραπεζι.αλλα θα δουμε.ευχαριστω για τις απαντησεις σου..να σαι καλα..

      Comment


        Originally posted by saetron View Post
        ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει δουλεια στον τομεα της υγειας χωρις σουηδικα!
        εδω πολυ εχουν αρχισει και ζητανε πτυχειο C1 για να σου δωσουν δουλεια...ακομα και σε γιατρους με ειδικοτητα...

        εχω παει σε τουλαχιστον 20 συνεντευξεις μεσα σε 4 μηνες οταν εψαχνα για δουλεια..και το 99% εφαγα ακυρο επειδη δεν μιλουσα καλα...και 4 απο αυτους μου ζητησαν πτυχιο στην γλωσσα.
        λυπαμαι αλλα τα πραματα δεν ειναι ετσι.
        Ξεκαθαρισε το βρε Saetron

        το ποσο αγωνιστηκες να βρεις δουλεια πανω στο επαγγελμα και ποσο χρονο και χρημα ξοδεψες για να μαθεις οσο πιο γρηγορα γινεται την γλωσσα γιατι τα παιδια που ανεβαινουν πανω αυτο το χρονικο διαστημα φανταζονται μια κατασταση που δυστυχως για αυτα ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στην πραγματικοτητα!!
        Και να φανταστειτε οτι χρειαζονται ατομα που να ειναι νοσηλευτες!

        Χωρις να μιλας σουηδικα ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ!!!

        Εκτος και εαν εχεις εδω συγγενεις που σε βαλουν στην δικη τους δουλεια μονο με τα αγγλικα σου!
        Ακομα και στην καθαριοτητα τις λεγομενες "καλες" δουλειες θα τις δωσουνε σε γνωστους ή ατομα που εχουν μεσον!!

        Αυτο που δεν εχει πολυειπωθει ειναι οτι θα μπορουσατε να προσφερετε βοηθεια στο σπιτι σε ηλικιωμενους, ειτε να πηγαινετε τα παιδια τους στο σχολειο ή τελος παντων καπως πιο ελαφριες δουλειες απο οτι καθαριοτητα..

        Και δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα ατομα ξεκινησαν να κανουνε καθαριοτητα με το που ανεβηκαν εδω!
        Και αυτο δεν ειναι τωρινο φαινομενο!
        Χρονια οι μεταναστες ξεκινουσαν απο χαμηλα σε μια χωρα οταν πρωτοξεκινουσαν, εκτος εαν ειστε κατι πολυ "σουπερουαου" που θα το παρουν για δουλεια και θα το "προσκυνανε"!


        Τα πτυχια μας για αρκετο διαστημα θα πρεπει να παραμεινουν στα συρταρια, μεχρι να μαθουμε να μιλαμε, πραγμα που μπορει να κανει απο 6 μηνες μεχρι 1 χρονο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ !!
        Και αυτο βεβαια εξαρταται και απο την πολυτελεια του χρονου που εχεις για να διαβασεις αλλα σιγουρα και απο τα χρηματα που εχεις στην ακρη για να "σιγοτρως" στην περιπτωση που το μηνιατικο που βγαζεις δεν καλυπτει τις αναγκες σου...

        Σας το εχουνε πει αρκετα ατομα εδω μεσα αλλα εαν δεν ανεβειτε να το δειτε με τα ματια σας καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το αντιληφθειτε. Θα βρεθειτε ομως προ εκπληξεων, θα αρχισετε τα παραπονα για το που ηρθαμε και κανενας ελληνας δεν βοηθαει και εαν δεν εχετε χρηματα για να στηριχτειτε σε αυτα μπορει να χρειαστει και να επιστρεψετε στην ελλαδα εχοντας καταναλωσει και τις τελευταιες σας αποταμιευσεις γιατι εδω το κοστος ζωης ειναι σαφως υψηλοτερο απο οτι στην ελλαδα... και δυστυχως ΔΕΝ θα ειστε οι πρωτοι...

        Εδω τα παντα κινουνται με αργο ρυθμο....
        Για βιογραφικο που εστειλα το Ιουλιο, η αρνητικη απαντηση ηρθε χτες, 3 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

        Τι εχετε σκοπο να κανετε μεχρι να περιμενετε τις απαντησεις τους?
        Σκεφτειτε καλα τι μπορειτε και ειστε διατεθειμενοι να κανετε και αντεχετε βεβαια και σωματικα να το κανετε!

        Και κατι τελευταιο για οσους ανεβαζουν τα ζωακια τους...

        Διαβαζω εδω και καιρο οτι ψαχνετε να δειτε τι ακριβως χρειαζεται για να τα ανεβασετε παρεα μαζι σας... πιθανοτατα να μην εχετε και καποιον να τα αφησετε... καλα κανετε και το οργανωνετε αλλα...

        Δε θα ηταν καλυτερα για εσας αλλα και για τον "μικρο" σας φιλο να ανεβειτε μονοι σας , να παλεψετε για την επιβιωση σας και εαν τα πραγματα πανε καλα τοτε να τον ανεβασετε και εκεινον?
        Εδω τα ζωα ειναι τοσο ηρεμα τα περισσοτερα και εκπαιδευμενα να κυκλοφορουνε σε λεωφορεια και μετρο με ανεση...
        Στην περιπτωση που καποιο αγριεψει εστω και λιγο του βαζουνε φιμωτρο...
        Περνανε απο διπλα σου κατι σκυλια "θηρια" τα οποια δεν γυρνανε το κεφαλι ουτε να σε μυρισουν και σπανια θα τα ακουσεις να γαβγιζουν...
        Νομιζεις οτι δεν ειναι ζωα αλλα ανθρωποι με προσωπικοτητα!

        Και κατι αλλο που πιθανοτατα να περασετε και εσεις και δεν χρειαζεται να το περασει και ο "φιλος" σας ταυτοχρονα: μεχρι να "εγκλιματιστει" το εντερικο σας συστημα στην διαφορα του φαγητου και του νερου μπορει να περασουν μια-δυο εβδομαδες...

        Και προφανως εχετε δει τις αγγελιες για σπιτια!
        Καπνιστες και κατοχοι ζωων πρεπει να "παλεψουν" στην κυριολεξια να βρουνε σπιτι.. παρολο που ειναι φιλοζωοι μεχρι εκει που δεν παιρνει.... δεν εχει που δεν εχει σπιτια, μειωνετε και τις λιγες πιθανοτητες με το να τον ανεβασετε..

        Δες τε καλυτερα να εγκλιματιστειτε πρωτα εσεις και μετα βαλτε και τον φιλαρακο σας σε αυτη την περιπετεια γιατι πραγματικα ειναι περιπετεια για "γερα νευρα" τα οποια δεν πρεπει και να δειχνεις...

        Ειλικρινα Καλη Τυχη σε ολους μας
        Και να βγουμε ΟΛΟΙ γεροι απο αυτη την περιπετεια επιβιωσης!

        Ελενη

        Comment


          Originally posted by Dani View Post
          οποτε καλο θα ειναι να ξεκινησει μαζιμου να μαθει την γλωσσα και μετα.κι εγω αυτο ελεγα να κανουμε ετσι κι αλλιως δεν εχουμε σκοπο φετος να παμε εκει.ζητανε οδηγους ε...διαβασα προχθες ενα αρθρο οτι ειναι πολλη δυσκολη η δουλεια τον ταξι στη σουηδια και δεν αξιζει πλεον.τελος παντων θα δουμε θα πεσει πολυ σκεψη πριν αποφασησουμε οτιδηποτε..θα δουμε και αλλες χωρες αν μπορουμε να παμε και αν αξιζει.ολλανδια και αγγλια πεσανε στο τραπεζι.αλλα θα δουμε.ευχαριστω για τις απαντησεις σου..να σαι καλα..
          Πριν 2-3 μηνες εμφανιστηκαν στην ελληνικη κοινοτητα 1-2 νομιζω εταιρειες ταξι και ειπανε στα ατομα που ητανε εκει για το εαν ενδιαφερονται να γινουν οδηγοι... τους ειπανε επισης να καλυψουν ολα τα εξοδα μονοι τους για να δωσουνε τις απαραιτητες εξετασεις και οτι εαν επαιρναν το διπλωμα θα τους προσλαμβανανε στην εταιρεια τους.
          Εαν καταλαβα τοτε καλα θα τους επεστρεφε η εταιρεια ταξι και ολα τα εξοδα που ειχανε κανει για το διπλωμα, το ακριβες ποσο δυστυχως δεν το θυμαμαι...
          αλλα απο οσο καταλαβα υπαρχει και αρκετος κινδυνος αποτυχιας στις εξετασεις και χασιμο προφανως των χρηματων σου....

          Για την προσφορα αυτη γνωριζουν και αλλα ατομα εδω μεσα, οποτε ας με διορθωσουν αν καταλαβα καπου λαθος...

          Comment


            Συμφωνώ και επαυξάνω με τα παραπάνω !!
            Οσον αφορά τις δουλειές σαν οδηγός ταξί , υπάρχουν εταιρίες που σου πληρώνουν οι ίδιες οι εταιρίες την εκπαίδευση και στην συνέχεια σου προσφέρουν δουλειά. Βέβαια πρέπει να ξέρεις έστω λίγα σουηδικά , γιατί διαφορετικά πώς θα μπορέσεις να καταλάβεις τι σου λένε στην εκπαίδευση .
            Τα σουηδικά παιδιά , είναι απαραίτητα σε όλες τις δουλειές , η μόνη διαφορά είναι το επίπεδο γνώσης της γλώσσας . Σε άλλες δουλειές αρκεί να μπορείς λίγο να συνεννοείσαι , σε άλλες δουλειές πρέπει το επίπεδο να είναι άριστο !!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Θα παρακαλουσα πολυ να μην ειμαστε,απολυτοι.Μπορει απο περιπτωση σε περιπτωση τα πραγματα να ειναι διαφορετικα.
              Φερ'ειπειν ο φιλος saetron εχει την δικη του εμπειρια(καθ'ολα σεβαστη) στην αναζητηση εργασιας,και χαιρομαι πραγματικα που καταφερε να βρει εργασια.
              Εγω απο την δικη μου πλευρα,υπολογιστες φτιαχνω και βλεπω οτι στο αντικειμενο μου ειναι λογικο να ζητουνε μια σχετικη γνωση της γλωσσας(πως θα σου πει ο αλλος τι προβλημα εχει ο υπολογιστης,αν δεν μπορειτε να συννενοηθειτε?).Οποτε(σαν τον,ομοιου επαγγελματος,φιλο Skonto) τωρα που θα ξαναανεβω πανω θα κοιταξω για μια οποιαδηποτε δουλεια για εμενα και την γυναικα μου.
              ΑΛΛΑ,κατα τυχη,εχω την χαρα εκει που μενω να ειναι η σπιτονοικοκυρα μου(Σουηδεζα) βοηθος οδοντιατρος.Η ιδια μου ειπε οτι αν υπαρχει καποιος φιλος νοσηλευτης με προυπηρεσια ειναι ευπροσδεκτος να επικοινωνησει,και η ιδια μου εδωσε τηλεφωνα επικοινωνιας με φιλη της η οποια ειναι υπευθυνη.Μου εξηγησε οτι υπαρχει εντονη ζητηση(βασικα για την αδερφη μου ρωτησα που ειναι Ελλαδα).Ως προς τα Σουηδικα μου ειπε οτι σε μια πρωτη φαση μπορει να ξεκινησει καποιος δουλεια χωρις ιδιαιτερη γνωση.Επαναλαμβανω νοσηλευτης-τρια με προυπηρεσια ε!
              Μετα λοιπον απο αυτα που μου ειπε,θεωρησα σωστο να το δημοσιοποιησω εδω μεσα,προς βοηθεια για καποιον ενδιαφερομενο.
              ΔΕΝ εγγυωμαι σε κανεναν οτι θα βρει δουλεια,απλα βοηθαω οσο μπορω να ερθει σε επαφη με πιθανους εργοδοτες.

              Comment


                οκ αυτο που λες ισως να ισχυει...
                αλλα για πες μου..
                πως θα μπορεσει ενας νοσηλευτης να τα βγαλει περα...
                οταν θα πρεπει να εχει επικοινωνια με τον ασθενη την οικογενια του τους γιατρους και τις οδηγιες που δινουν μετα την καθημερινη επισκεψη τους στον ασθενη τους συναδελφους ακομα και τον δημο τον ιδιο
                η πως θα συμπληρωνει τα ιστορικα του ασθενους...το πλανο περιθαλψης...το προγραμμα που χρησιμοποιουν στους υπολογιστες στα νοσοκομεια για την καταγραφη ολων αυτων τον παραπανω και χωρια την ολη χαρτουρα ενος νοσοκομειου....
                θα πας σε εναν σουηδο παππου και θα του πεις good morning? και αντε να σου απαντησει...ιατρικο ιστορικο πως θα παρεις? πως θα επικοινωνησεις με την γυναικα του και θα συναντηθεις μαζι της για να την ενημερωσεις οταν κατι δεν παει καλα?
                το σουηδικο ιατρικο συστημα ειναι πολυ πιο πολυπλοκο απο της ελλαδας...και δεν συγχωρει λαθη....σε κανουν καταγγελια για το παραμικρο...στην παλια μου δουλεια κανανε καταγγελια το καρολινσκα επειδη δεν μας στελνανε την λιστα φαρμακων οταν ερχοντουσαν οι ασθενεις απο εκει...που ηταν ζητημα μιας φωτοτυπιας...
                τρως warning και δεν θυμαμαι η στα 2 η στα 3 χανεις την αδεια σου...

                ναι εχουνε μεγαλη ελειψη...αλλα δεν ακουσα ουτε μια περιπτωση να βρηκε κανεις δουλεια με αγγλικα, εδω τους γιατρους και δεν τους παιρνουν με αγγλικα, ολλανδια ναι υπαρχουν θεσεις..και προγραμματα που σε βαζουν στην δουλεια με αγγλικα στην αρχη και παραλληλα κανεις και μαθηματα..και οποιος θελει με πμ του στελνω και μειλ επικοινωνιας.
                κοινη λογικη θελει...οταν οι αλβανοι ηρθαν στην ελλαδα δεν νομιζω να ηρθανε μιλωντας αγγλικα...
                εγω εκανα σουηδικα 1 χρονο σχεδον στην ελλαδα...και αλλους 4 μηνες υπερεντατικα σε ιδιωτικη σχολη που εδωσα 3000 ευρω για 4 μηνες..και με διαβασμα ολη την υπολοιπη ημερα...και στον τεταρτο μηνα αρχισα να βλεπω βελτιωση...
                μακαρι να βολευτει οποιος θελει να ερθει...
                αλλα αγγλικα και δουλεια στον τομεα της υγειας πολυ χλωμο..

                Comment


                  Originally posted by saetron View Post
                  οκ αυτο που λες ισως να ισχυει...
                  αλλα για πες μου..
                  πως θα μπορεσει ενας νοσηλευτης να τα βγαλει περα...
                  .................................................. ...............................................
                  κοινη λογικη θελει...οταν οι αλβανοι ηρθαν στην ελλαδα δεν νομιζω να ηρθανε μιλωντας αγγλικα...
                  εγω εκανα σουηδικα 1 χρονο σχεδον στην ελλαδα...και αλλους 4 μηνες υπερεντατικα σε ιδιωτικη σχολη που εδωσα 3000 ευρω για 4 μηνες..και με διαβασμα ολη την υπολοιπη ημερα...και στον τεταρτο μηνα αρχισα να βλεπω βελτιωση...
                  μακαρι να βολευτει οποιος θελει να ερθει...
                  αλλα αγγλικα και δουλεια στον τομεα της υγειας πολυ χλωμο..
                  Δυστυχως θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα... και χλωμο δεν ειναι μονο για τον τομεα υγειας αλλα νομιζω και και για τον τομεα των μηχανικων....

                  Χωρις να θελω να ειμαι απολυτη, θα θελα ολοι οσοι ανεβαινουν σουηδια τωρα για δουλεια να αντιληφθουν απο την αρχη οτι ενω δουλειες για ανθρωπους με πτυχια υπαρχουν δεν ειναι προσβασιμες χωρις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ.

                  Με τον Saetron συναντηθηκα αφου ειχαμε κανει παραλληλα σχεδον βηματα στην ελλαδα και ενω ειχε διαβασει 1 ολοκληρο χρονο σουηδικα κατω και υπερεντατικα στην στοκχολμη για 2 μηνες.... εγω ειχα διαβασει επι 5 μηνες γυρω στις 6-8 ωρες ημερησιως ως ανεργη...

                  Οταν τον ακουσα να μιλα ειπα ενταξει, αφου αυτος ο ανθρωπος με αυτο το επιπεδο σουηδικων δεν βρισκει δουλεια πανω στο επαγγελμα του και του ειπανε να ανεβει οι ιδιοι οι σουηδοι στο φορουμ που εγινε στην θεσσαλονικη για οσους θυμουνται, να την ξεχασεις την εργασια πανω στο επαγγελμα για αρκετο καιρο, τουλαχιστον για την στοκχολμη... και ειχα δικιο δυστυχως....

                  Υπαρχουν ανθρωποι που βρηκανε εργασια ως μηχανικοι στην σουηδια μετα απο 3-4 μηνες που εστελναν βιογραφικα μονο με τα αγγλικα τους αλλα σε πολεις αρκετα βορειοτερα της στοκχολμης π.χ. Πιτεο και Λουλεο και για να αντιλαμβανομαστε το ποσο βορεια βρισκονται στον χαρτη.... αυτα ειναι περιπου 12 ωρες με αυτοκινητο απο στοκχολμη.....
                  Και ο ανθρωπος που ανεβηκε εκει δεν ειναι τυχαιος αλλα με πολλη εμπειρια και εξειδικευμενη πανω στο αντικειμενο του...

                  Ακουσα αρκετες ιστοριες πριν ανεβω και ετσι κατεληξα οτι χρειαζομαι μια "προχειρη" δουλεια που να μου εξασφαλιζει τα προς το ζην μεχρι να "ανοιξουν" καποιες πορτες.... Τα "ετοιμα" χρηματα τελειωνουν γρηγορα....

                  Και η προχειρη δουλεια θα μπορουσε να κανει και με γλωσσα π.χ. αλλος που ηξερε 3 γλωσσες σε καλο επιπεδο εκανε τον ξεναγο, αλλος τον μεταφραστη, τελος παντων βρηκε μια ακρη με βαση τα γενικοτερα προσοντα που ειχε για να παρατεινει την διαμονη του στην χωρα και να βελτιωσει τα σουηδικα του... δεν ασχολουνται ολοι με καθαριοτητα... απλα η εργασια στον τομεα της καθαριοτητας ή των εστιατοριων ειναι η ευκολη λυση για οποιον δεν γνωριζει την γλωσσα.... και ακομα και εκει τα πραγματα εχουν ζορισει ....

                  Φανταστειτε οτι εκτος απο τους ελληνες, που αυτη την στιγμη ανεβαινουν με απιστευτο ρυθμο, υπαρχουν αλλες ποσες φυλες που εχουν συγγενεις για να τους εξασφαλισουν μια στεγη και να βρουν μια προχειρη δουλεια, ελλειψη γλωσσας...

                  Και για να μην ξεχνιομαστε στο επιπεδο της εκμεταλλευσης... υπαρχει "σεσημασμενος" ελληνας (εννοω γνωστος για το ποιον του και οχι οτι τον εχουνε "τσιμπησει" οι σουηδικες αρχες...) ο οποιος υποσχεται δουλειες σε κοσμο και διαμονη και οτι θα παει να τους παρει και απο το αεροδρομιο παρακαλω , δεν παει συνηθως και εαν παει και τους παρει τους πηγαινει σε σπιτια ανθρωπων που εργαζονται σε αυτον και οι δευτεροι δεν γνωριζουν τιποτα για την υποτιθεμενη φιλοξενια... και τους παραταει εκει...
                  Ακουσα και αυτη την πετυχημενη ιστορια και επειδη δεν θα ηθελα κανενας απο εμας να πεσει τοοοοσο θυμα εκμεταλευσης απο ισως καποιον συμπατριωτη μας (δεν ειναι και απαραιτητο να ναι συμπατριωτης μας , θυμηθειτε την ιστορια του georgetattoo...)
                  για αυτο μιλω με αυτο τον τονο... ισως ακουγεται σκληρος αλλα ας εχουμε τα ματια μας και ολες τις αισθησεις μας σε εγρηγορση γιατι ειμαστε "αρχαριοι" σε αυτη την χωρα και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κολυμπαμε στα "βαθια" και για μια φορα στην ζωη μας να προσπαθησουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο χωρις να τον καψουμε!!

                  Ο νοων νοειτω....

                  Ελενη

                  Comment


                    Ελένη εχεις απόλυτο δίκιο!
                    Δεν είμαι πάνω αλλά νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος που θέλει να φύγει έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του τα περισσότερα από αυτά που λες.

                    Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...

                    Comment


                      Originally posted by katbull View Post
                      Ελένη εχεις απόλυτο δίκιο!
                      Δεν είμαι πάνω αλλά νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος που θέλει να φύγει έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του τα περισσότερα από αυτά που λες.

                      Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...
                      ειλικρινα σου ευχομαι καλη τυχη....

                      ξερεις πως να με βρεις....

                      αν μεινετε στοκχολμη χτυπα τηλ...

                      Comment


                        Originally posted by katbull View Post
                        Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...
                        Καλό Ταξίδι κ Καλή Τύχη...!!!
                        Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                        Comment


                          Αυτο πιστευω κι εγω οτι χωρις την γλωσσα δεν γινεται.της εφερα το παραδειγμα των αλβανων που δεν ηρθαν με αγγλικα να δουλεψουν.ειναι πολυ λογικο.ειδαμε και την ολλανδια που εκει εχει αγγελιες που θελουν αγγλικα και μαθαινεις την γλωσσα εκει.πολλοι στο ιντερνετ γραφουν οτι και στη σουηδια ισχυει αυτο.να ξερεις αγγλικα και μαθαινεις εκει την γλωσσα.αλλα μου φανηκε κουτο ειδικα σε δουλεια νοσοκομειου να μην ξερεις να συννενοηθεις.καλη αρχη καλο ταξιδι να εχετε

                          Comment


                            Καλό ταξίδι να έχετε κ όλα να σας πάνε καλά!

                            Comment


                              Καλο κατευοδιο παιδια...ευχομαι να καταφερετε τα περισσοτερα απο οσα σκεφτεστε...Βασικα σας ευχομαι να "βγαλετε ριζες" εκει και να μην σας κουνησει τιποτα...Καλη επιτυχια στον αγωνα σας...
                              Originally posted by katbull View Post
                              Ελένη εχεις απόλυτο δίκιο!
                              Δεν είμαι πάνω αλλά νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος που θέλει να φύγει έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του τα περισσότερα από αυτά που λες.

                              Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...
                              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                              Comment


                                με το καλο να ρθειτε οι καινουριοι...και καλη τυχη και κουραγιο

                                Comment

                                Working...
                                X