Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συνεχίζονται τα σουηδικά μαθήματα για νέους μετανάστες
    Συνεχίζονται τα δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ

    Comment


      Άρα μάλλον δε χρειάζεται να πάρει κανείς έντυπο λεξικό..
      Για όσους από Αθήνα ενδιαφέρονται για μαθήματα σουηδικών, ετοιμάζονται τμήματα από το πανεπιστήμιο Αθηνών, πληροφορίες http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upl...wn_2012-13.pdf
      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

      Comment


        Εγώ προς το παρόν συνεχίζω το διάβασμα του φόρουμ, για να προετοιμαστώ όσο γίνεται καλύτερα..! Πιστεύω μέχρι να μπορέσω να έρθω να μην δυσκολέψουν πάρα πολύ τα πράγματα...(για καλοκαίρι του 13 το βλέπω). Πάντως όταν έρθω, θα ήθελα να γνωρίσω όλα τα παιδιά που γράφουν και ενημερώνουν και εμάς που ενδιαφερόμαστε για τη ζωή εκεί! Μας μεταδίδετε αισιοδοξία και όρεξη για ζωή, όσο δύσκολα κι αν είναι τα πράγματα! Και βέβαια καταλαβαίνω πως η ζωή στη Σουηδία θέλει αγώνα (όπως παντού) αλλά ο αγώνας σου κάποια στιγμή θα δικαιωθεί αν επιμείνεις.. Σε αντίθεση με την ταλαίπωρη χώρα μας, που αναγκαζόμαστε πλέον να αφήσουμε..
        Anyway, παιδιά να περνάτε καλά, χαιρετισμούς από Ελλάδα!! _
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          Νάσαι καλά Γεωργία !! Κοίτα να προετοιμαστείς όσο μπορείς καλύτερα !!!!!!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Καλησπέρα και πάλι!
            πείτε μου σας παρακαλώ πως γράφω την διεύθυνση αν φιλοξενούμαι από κάποιον
            c/o και το όνομα του και μετά το δικό μου?

            Comment


              Καλημέρα.

              Πρώτα απ' όλα - ΟΛΑ - στα Σουηδικά.

              Διεύθυνση οδός αριθμός
              Περιοχή - ΤΚ

              Όνομα ιδιοκτήτη
              C/O το όνομα του φιλοξενούμενου

              Comment


                Εγώ έγραφα πρώτα το όνομά μου ,
                μετά c/o το όνομα αυτού που είχε το σπίτι
                Και τέλος διεύθυνση. ΤΚ, και περιοχή
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Σε μία κουβέντα που είχα σχετικά με τα δικαιώματα που πρέπει να πληρώνει κάποιος στο κράτος αν έχει τηλεόραση στο χώρο κατοικίας του, πήρα μέχρι στιγμής 3 διαφορετικές απαντήσεις . Στίς 1.000 , 2.000 και 5.000 κορώνες το χρόνο.

                  Επειδή εδώ αισθάνομαι οτι πρέπει να δουλεύω και να ζώ με το Σουηδικό τρόπο ζωής, άρα πρέπει να συμμετέχω ενεργά στους φόρους, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με ενημερώσει για το πόσο είναι το ακριβές ποσό, προκειμένου να το προσθέσω στα έξοδά μου, και να οργανωθώ καλύτερα.

                  Στο νέο διαμέρισμα που θα πάω στο Enkoping οποσδήποτε θα αγοράσω μια τηλεόραση και θα βλέπω και εγώ όπως όλος ο κόσμος. Βέβαια το αν όλος ο κόσμος πληρώνει ή όχι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω να είμαι σωστός, και να αφήσω πίσω μου τις "μαγκιές" της Ελλάδας.

                  Σπύρος

                  Comment


                    Στα ελληνικά http://www.radiotjanst.se/Documents/...s/Grekiska.pdf
                    Avgiften - Radiotj

                    Είναι 519 κορώνες το τρίμηνο, 2076 κορώνες τον χρόνο. Αν δεν πληρώνεις και σε πιάσουν (κάνουν ελέγχους, κάνουν μιά εκτίμηση πόσο καιρό έβλεπες δωρεάν και πληρώνεις και ένα μεγάλο πρόστιμο).

                    Originally posted by skonto View Post
                    Σε μία κουβέντα που είχα σχετικά με τα δικαιώματα που πρέπει να πληρώνει κάποιος στο κράτος αν έχει τηλεόραση στο χώρο κατοικίας του, πήρα μέχρι στιγμής 3 διαφορετικές απαντήσεις . Στίς 1.000 , 2.000 και 5.000 κορώνες το χρόνο.

                    Επειδή εδώ αισθάνομαι οτι πρέπει να δουλεύω και να ζώ με το Σουηδικό τρόπο ζωής, άρα πρέπει να συμμετέχω ενεργά στους φόρους, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με ενημερώσει για το πόσο είναι το ακριβές ποσό, προκειμένου να το προσθέσω στα έξοδά μου, και να οργανωθώ καλύτερα.

                    Στο νέο διαμέρισμα που θα πάω στο Enkoping οποσδήποτε θα αγοράσω μια τηλεόραση και θα βλέπω και εγώ όπως όλος ο κόσμος. Βέβαια το αν όλος ο κόσμος πληρώνει ή όχι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω να είμαι σωστός, και να αφήσω πίσω μου τις "μαγκιές" της Ελλάδας.

                    Σπύρος

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους .
                      Πραγματικά έχω πάρει πάρα πολλές πληροφορίες από το πατριωτάκι νά'στε καλα για την βοήθεια που προσφέρετε.


                      Το ψάχνω και εγώ για Σουηδία και έχω 2-3 απορίες.

                      Είναι απαραίτητο να έχω το SAS-B για να δουλέψω σαν πολιτικός μηχανικός εκεί;
                      Υπάρχουν προοπτικές για το επάγγελμα και θέσεις εργασίας;

                      Comment


                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Εγώ έγραφα πρώτα το όνομά μου ,
                        μετά c/o το όνομα αυτού που είχε το σπίτι
                        Και τέλος διεύθυνση. ΤΚ, και περιοχή
                        Aυτό είναι και το σωστό. Το C/O σημαίνει Care Of.
                        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                        Comment


                          Καλησπέρα!! Διαβάζω εδώ κ μέρες το φόρουμ, και βλέπω συνέχεια οτι αναφέρονται σουηδικές πόλεις και μέρη, που για κάποιο λόγο γίνονται κινέζικα, και τελικά χάνονται πολλές φορές κάποιες καλές πληροφορίες... Αυτό πως μπορεί να διορθωθεί; Μήπως αν γράφονταν οι λέξεις χωρίς τα χαρακτηριστικά διαλυτικά της Σουηδίας να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα???.. Λέω εγώ τώρα..! Χαιρετισμούς σ' όλα τα πατριωτάκια!!
                          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            Σε μία κουβέντα που είχα σχετικά με τα δικαιώματα που πρέπει να πληρώνει κάποιος στο κράτος αν έχει τηλεόραση στο χώρο κατοικίας του, πήρα μέχρι στιγμής 3 διαφορετικές απαντήσεις . Στίς 1.000 , 2.000 και 5.000 κορώνες το χρόνο.

                            Επειδή εδώ αισθάνομαι οτι πρέπει να δουλεύω και να ζώ με το Σουηδικό τρόπο ζωής, άρα πρέπει να συμμετέχω ενεργά στους φόρους, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με ενημερώσει για το πόσο είναι το ακριβές ποσό, προκειμένου να το προσθέσω στα έξοδά μου, και να οργανωθώ καλύτερα.

                            Στο νέο διαμέρισμα που θα πάω στο Enkoping οποσδήποτε θα αγοράσω μια τηλεόραση και θα βλέπω και εγώ όπως όλος ο κόσμος. Βέβαια το αν όλος ο κόσμος πληρώνει ή όχι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω να είμαι σωστός, και να αφήσω πίσω μου τις "μαγκιές" της Ελλάδας.

                            Σπύρος
                            Πολυς ομως κοσμος(ακομα και πολλοι Σουηδοι!) οντως δεν εχουν τηλεοραση η βλεπουν μεσω υπολογιστη!Αναμενεται επισης και αναμορφωση του νομου,με εκλογικευση του ποσου μιας και ολοι διαμαρτυρονται οτι ειναι υπερβολικο.Εγω σοβαρα τωρα,θα πιασω ενα μονιτορ 27αρι και δεν παιρνω τηλεοραση.Ας ειναι καλα το αγιο ιντερνετ και ειδικα αμα πιασω και καμμια καλη 100αρα γραμμη!
                            Δεν ειναι θεμα "μαγκιας",απλα δεν βλεπω γενικα τηλεοραση,εκτος απο κανα σοβαρο αθλητικο γεγονος

                            Comment


                              Η πρόταση που υπάρχει για να ισχύσει από του χρόνου είναι το ποσό να είναι λίγο μικρότερο αλλά πρέπει να πληρώνουν όλοι, άσχετα αν έχουν τηλεόραση ή όχι, φόρος για όλους δηλαδή (ενημερωτικά για να το ξέρετε). Μέχρι τότε ισχύει ότι αν έχεις τηλεόραση και βλέπεις πρέπει να το δηλώσεις.

                              Comment


                                Καλησπέρα!! Διαβάζω εδώ και μέρες το φόρουμ και έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι που αφορά την ιατροφαρμακευτική κάλυψη στη Σουηδία. Έχω σκοπό να έρθω αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι του 13, και να ψάξω για δουλεία. Η ειδικότητά μου είναι βρεφονηπιαγωγός, αλλά για αρχή φυσικά θα ψάξω το οτιδήποτε μέχρι να μάθω τη γλώσσα. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε, τι γίνεται στη περίπτωση που έχεις ανάγκη μηνιαίως κάποια φάρμακα (συγκεκριμένα έχω διαβήτη, και χρειάζομαι ινσουλίνη και αναλώσιμα, ταινίες κλπ.). Αυτά μπορεί να στα καλύψει η Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης που βγάζεις, μέχρι να μπείς στο σύστημα το σουηδικό;.. Αν ξέρει κάποιος ή αν έχει ακούσει κάτι για αυτό ας μου απαντήσει. Είναι πολύ βασικό για μένα και είναι από τα πρώτα που έχω σκεφτεί οτι θα πρέπει να τακτοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ!
                                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                                Comment

                                Working...
                                X