Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by katbull View Post
    Καλησπέρα κι από εμένα!
    με θυμάται κανείς? είχαμε παρατήσει την προσπάθεια μετά το Πάσχα λόγω κάποιων θεμάτων αλλά η επιθυμία να φύγουμε επανήλθε δριμύτερη! Ηρθε βλέπετε το εκκαθαριστικό και το 3 μας παιδί αποτελεί πλέον τεκμήριο!!!! Καλό ε? πρέπει να δώσουμε 2100 ευρώ...

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο Οκτώβριος δεν είναι καλή εποχή για να ανέβει κανείς Σουηδία και να αρχίσει το ψάξιμο. Τιλέτε? Να περιμένουμε ως την άνοιξη? μακριά μου φαίνεται
    Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους
    Κατερίνα

    Σοβαρα μιλας? δηλαδη εγω που εχω τεσσερα θα πληρωσω 4200 για τα δυο επιπλεον? ποσο θα μας κοροιδεψει πια αυτο το κρατος, ποσο!!!
    πριν μας δινανε επιδομα για να κανουμε τριτο παιδι και τωρα αποτελει τεκμηριο!!! ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #62
      Μαρία μου,

      Η λογική του Ελληνικού κράτους είναι :

      έχεις παιδιά ?? άρα μπορείς και τα τρέφεις. Και για να έχεις πολλά , άρα έχεις και πολλά λεφτά, άρα πρέπει να πληρώσεις.

      Δέν έχεις παιδιά ??? άρα δεν έχεις και έξοδα, άρα σου περισσεύουν λεφτά, άρα πρέπει πάλι να πληρώσεις.

      Σπύρος.

      Comment


        #63
        Ναι αλλα τον καιρο που τα καναμε ηταν αλλιως τα πραγματα,
        μια χαρα τα ταιζαμε και τα ντυναμε και ολα τα παιδια μας,
        οταν πριν 2 χρονια καναμε εισπραξη στο μαγαζι 8.000 το μηνα τους χειμερινους μηνες
        και καπακι μετα δυο χρονια ουτε 1.000 το μηνα δε φτανεις την ιδια σεζον
        ε μετα πρεπει να παρουμε τα παιδια μας ολοι μας και να τα παμε στη βουλη να τους
        τα αφησουμε εκει να τα ζησουν αυτοι!!
        Αχ βρε Σπυρο τι τραβαμε ...
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #64
          Το βρήκα!!!
          Έψαχνα αυτό το φόρουμ κ έκανα την ερώτηση μου σε άλλο.

          Στην αρχή διάβασα για κάτι νούμερα (κόστος) μεταφορικής που ξαφνιάστηκα 700 κ 1000ευρώ θεωρούνται φυσιολογικά;;
          I never learned anything at all in school and didn't read a book for pleasure until I was 19 years old. Stanley Kubrick

          Comment


            #65
            Καλησπέρα Μαρία. Και καλώς όρισες.

            Σχετικά με το 1ο σου Post. Το 99% των απαντήσεων στις ερωτήσεις σου βρίσκεται εδώ. Θέλει υπομονή να διαβάσεις όλα αυτά που έχουν γραφεί εδώ αλλα δεν έχεις άλλη λύση.

            Σχετικά με το 2ο σου Post. Τι εννοείς όταν λές αν είναι πολλά τα 700 ή τα 1000 ευρώ ?. Τι θές να μεταφέρεις ?. Απο τον Εύοσμο στη Καλαμαριά π.χ. πόσο κοστίζει να μεταφέρεις μία τηλεόραση. Ελλάδα - Σουηδία είναι 4.000 χλμ. όχι 17. Σωστά ?

            Αν πρόκειται να έρθεις για μεταπτυχιακό όπως λές, πάρε σε 2 βαλίτσες + 1 λάπτοπ, μόνο ότι χρειάζεσαι. Υπολόγιζε στο εισητήριό σου + 60 ( περίπου ευρώ ) το κόστος της 2ης βαλίτσας. Βάλε σε αυτές τις 2 βαλίτσες πράγματα έως 20-23 κιλά ( είναι πολλά μη τα βλέπεις λίγα ) και άφησε τον καναπέ σπίτι

            Ότι αγοράσεις εδώ θα σου βγεί λιγότερο απο την μεταφορική.

            Σπύρος

            Comment


              #66
              Γεια σ Σπύρο κ ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα!!!

              Σίγουρα είναι όλα δε απλά απο κινητό δυσκολεύομαι λίγο :-/

              Κ ναι έλεγα για Θεσσαλονίκη-Στοκχόλμη τα πόσα που έτυχε να δω στην αρχή αρχή..

              Εγώ θέλω μόνο τα του γραφείου να πάρω..ουσιαστικά θέλω τα βιβλία μου τα οποία τα χρειάζομαι κιόλας για το μεταπτυχιακό κ γενικώς στη δουλειά μ..κ μόνο τα βιβλία μου είναι πάρα πολλά κιλά καθώς είναι δύο βιβλιοθήκες..:-(

              Κατά τάλλα δεν είχα σκοπό να πάρω τπτ άλλο απο εδώ εκτός απο λάπτοπ κ μερικά ρούχα :-D όπως είπες!!

              Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
              Καλό βράδυ!!
              I never learned anything at all in school and didn't read a book for pleasure until I was 19 years old. Stanley Kubrick

              Comment


                #67
                Λοιπόν Μαρία εφόσον ο καναπές θα σου βγεί πιο ελαφρύς έχουμε και λέμε...

                Το σχήμα, 2 βαλίτσες και 1 λάπτοπ ισχύει.
                Για τις 2 βιβλιοθήκες α) είσαι σίγουρη ότι τα θές όλα τα βιβλία ? β) υπάρχουν μεταφορικές στη Θεσσαλονίκη που μεταφέρουν με το κυβικό και όχι με το κιλό, απο 90 ευρώ το κυβικό. 2 κυβικά βιβλία, εκτός του ότι είναι ασήκωτα είναι και περισσότερα απο 2 βιβλιοθήκες βιβλία.

                Για την μεταφορική αυτή έχουν ήδη γίνει αναφορές. Νομίζω πως έχει παράδοση 1 ή 2 φορές το μήνα.

                "... κος δημητρης απο Έδεσα.
                τηλ.6932528018
                γραφειο που συνεργαζεται Καλοχωρι θεσ/νικης
                πραγματοποιει περιπου 1 φορα τον μηνα δρομολογιο προς σουηδια...
                90 ευρω το κυβικο μετρο.." απο ένα παλαιότερο Post της Ελένης αν θυμάμαι καλά.

                Σπύρος

                Comment


                  #68
                  στο θέμα να ξεκινήσεις μια δικιά σου επιχείρηση (στυλ εστιατόριο-μπυραρια) υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία? εννοω γραφειοκρατεία - η π.χ να απαιτούνται υπέρογκα ποσά σε σχέση με την ελλάδα πάντα, που θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά???Τα ελληνικά εστιατόρια δουλεύουν επάνω ? Οι Σουηδοι τα προτιμούν ?

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by nasthan View Post
                    στο θέμα να ξεκινήσεις μια δικιά σου επιχείρηση (στυλ εστιατόριο-μπυραρια) υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία? εννοω γραφειοκρατεία - η π.χ να απαιτούνται υπέρογκα ποσά σε σχέση με την ελλάδα πάντα, που θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά???Τα ελληνικά εστιατόρια δουλεύουν επάνω ? Οι Σουηδοι τα προτιμούν ?
                    Αν και ειμαι λιγο καιρο Σουηδία, απο οτι εχω δει μιας και δουλευω και σε εστιατόρειο, το 80% των ανθρώπων τρώνε εξω τις καθημερινες μιας και υπαρχει και το lunch (12:00-13:00) διάλειμμα για φαγητό. Απο συζητήσεις με το αφεντικό μου μαλλον ειναι ευκολο να ανοιξει καποιος μαγαζι με ενα μικρό δανειο απο την τραπεζα μεχρι 300.000 ή 400.000 κορώνες. Χωρίς να βαλεις υποθήκη καποιο σπιτι ή τετοια όπως στην Ελλάδα. Συμβουλή μου.... αν εχεις καποιο άλλο επάγγελμα μην ασχοληθεις με μαγαζια. Πάνε κατευθείαν στο επάγγελμα σου να περνεις καθε μήνα ένα πολυ καλο μισθό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!! Α και κατι άλλο... εδώ οι φόροι είναι αρκετα μαγαλοι και δεν ξερω αν μπορέσεις να αντεπεξέλθεις αν δεν εχεις και πολυ κοσμο. Ξέχασε το να κλέψεις την εφορία ή τα ένσημα του προσωπικου!!!!

                    Υ: Για περισσότερες πληροφορίες ας απαντήσει καποιος πιο παλιος απο μένα!!!

                    Comment


                      #70
                      Έτσι είναι. Το να ανοίξεις μία οποιαδήποτε εταιρία στην Σουηδία μπορεί να φαίνεται εύκολη υπόθεση όμως δεν είναι. Διαδικασίες που δεν ξέρεις πως γίνονται, ποιοί μπορεί να είναι υπεύθυνοι, λογιστήρια και νόμοι, καθεστώς ανύπαρκτων επιταγών, δάνεια που για να σου δώσει η τράπεζα πρέπει ήδη να έχεις ένα αρκετά καλό και μακρύ ιστορικό, γλώσσα συννενόησης με τους πελάτες, γνώσεις περιοχής με καλό κόσμο ( πέρασμα ), ανταγωνισμός, πηγές φτηνών προμηθευτών .... ο κατάλογος είναι μεγάλος, δεν λέει να ξεκινήσεις επιχείρηση εδώ αν δεν μελετήσεις και δε μάθεις καλά την αγορά.

                      Είναι 1000 φορές προτιμότερο να δουλέψεις υπάλληλος. Οι νόμοι εδώ δεν παίζουν όπως στην Ελλάδα. Είναι πολύ αυστηροί. Πάς φυλακή με το παραμικρό, μαυρίζεσαι με το παραμικρό ( ακόμα και ένας απλήρωτος λογαρισμός του ρεύματος αρκεί για να πάς στον αντίστοιχο "Τειρεσία" ), θα είσαι στην συνείδησή τους ο/η "μετανάστης" και θα έχουν δίκιο. Θα ξέρουν ότι είσαι απο Ελλάδα, όταν διεθνώς η Ελλάδα κατηγορείται για διαφθορά και μαύρες εμπορικές τρύπες.

                      Μη το τολμήσεις. Το ρίσκο είναι τεράστιο.

                      Σπύρος

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by georgetattoo View Post
                        Αν και ειμαι λιγο καιρο Σουηδία, απο οτι εχω δει μιας και δουλευω και σε εστιατόρειο, το 80% των ανθρώπων τρώνε εξω τις καθημερινες μιας και υπαρχει και το lunch (12:00-13:00) διάλειμμα για φαγητό. Απο συζητήσεις με το αφεντικό μου μαλλον ειναι ευκολο να ανοιξει καποιος μαγαζι με ενα μικρό δανειο απο την τραπεζα μεχρι 300.000 ή 400.000 κορώνες. Χωρίς να βαλεις υποθήκη καποιο σπιτι ή τετοια όπως στην Ελλάδα. Συμβουλή μου.... αν εχεις καποιο άλλο επάγγελμα μην ασχοληθεις με μαγαζια. Πάνε κατευθείαν στο επάγγελμα σου να περνεις καθε μήνα ένα πολυ καλο μισθό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!! Α και κατι άλλο... εδώ οι φόροι είναι αρκετα μαγαλοι και δεν ξερω αν μπορέσεις να αντεπεξέλθεις αν δεν εχεις και πολυ κοσμο. Ξέχασε το να κλέψεις την εφορία ή τα ένσημα του προσωπικου!!!!

                        Υ: Για περισσότερες πληροφορίες ας απαντήσει καποιος πιο παλιος απο μένα!!!
                        Δηλαδή το αφεντικό σου μπορεί να ανταπεξέλθει η δεν τα βγάζει πέρα με φόρου, μισθούς και όλα αυτά...Το θέμα είναι οτι το δάνειο δεν το σκέφτομαι καν...υπάρχει ενα κέφάλαιο ωστε να γίνει η κίνηση ... το θέμα είναι απο κόσμο τι λέει ...Αλλο επάγγελμα να ασχοληθώ δεν υπαρχει ...αυτό μόνο ... Φιλοι υπάρχουν στο σημείο που είναι να πάω ωστε να με κατατοπίσουν ...η κίνηση θα γίνει αφού παω και μάθω τη συμπεριφορά των κατοίκων στο θέμα φαγητού-ποτού και εννοείται δεν πάω με την προοπτικη της λαμογιάς και της αρπαχτης...τωρα τη γλώσσα την μαθαίνουμε με ταχύρυθμα ...ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις ...οτιδήποτε αλλο ευπρόσδεκτο...κυριώς αν είναι αποτρεπτικο!!! για να γνωρίζουμε τις κακοτοπιές και τις δυσκολίες ...

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by nasthan View Post
                          Δηλαδή το αφεντικό σου μπορεί να ανταπεξέλθει η δεν τα βγάζει πέρα με φόρου, μισθούς και όλα αυτά...Το θέμα είναι οτι το δάνειο δεν το σκέφτομαι καν...υπάρχει ενα κέφάλαιο ωστε να γίνει η κίνηση ... το θέμα είναι απο κόσμο τι λέει ...Αλλο επάγγελμα να ασχοληθώ δεν υπαρχει ...αυτό μόνο ... Φιλοι υπάρχουν στο σημείο που είναι να πάω ωστε να με κατατοπίσουν ...η κίνηση θα γίνει αφού παω και μάθω τη συμπεριφορά των κατοίκων στο θέμα φαγητού-ποτού και εννοείται δεν πάω με την προοπτικη της λαμογιάς και της αρπαχτης...τωρα τη γλώσσα την μαθαίνουμε με ταχύρυθμα ...ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις ...οτιδήποτε αλλο ευπρόσδεκτο...κυριώς αν είναι αποτρεπτικο!!! για να γνωρίζουμε τις κακοτοπιές και τις δυσκολίες ...
                          Οπως είπε και ο Skonto το θέμα εδω στην Σουηδία ειναι οτι δεν μπορεις να κλέψεις απο ενσημα και εφορίες όπως στην Ελλάδα, εδω σε μαυρίζουν κατευθείαν και μετα παπαλα... Το μόνο που μπορεις να κανεις είναι να μην πληρώνεις τους εργαζομενους αυτα που τους αντιστοιχούν!!! Αν διαβασες και τα τελευταια μου post εγω εκει δουλέυω σχεδον τζαμπα!!! Δεν ξερω αν θα τα εβγαζε περα αν πλήρωνε κανονικα αλλα το θέμα επιχειρηση ειναι μεγαλη κουβέντα...

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by georgetattoo View Post
                            Οπως είπε και ο Skonto το θέμα εδω στην Σουηδία ειναι οτι δεν μπορεις να κλέψεις απο ενσημα και εφορίες όπως στην Ελλάδα, εδω σε μαυρίζουν κατευθείαν και μετα παπαλα... Το μόνο που μπορεις να κανεις είναι να μην πληρώνεις τους εργαζομενους αυτα που τους αντιστοιχούν!!! Αν διαβασες και τα τελευταια μου post εγω εκει δουλέυω σχεδον τζαμπα!!! Δεν ξερω αν θα τα εβγαζε περα αν πλήρωνε κανονικα αλλα το θέμα επιχειρηση ειναι μεγαλη κουβέντα...
                            Ρε παιδια γιατι να κλέψω ενσημα και εφορία ? δεν ανεβαίνω μ αυτή την προοπτική ... η αποψη του skonto ειναι να μην το τολμησω για κάποιους λόγους που αναλύει και έχει δίκιο οτι χρειάζονται όλα αυτά ... Τώρα εστω οτι αυτά τακτοποιούνται -δάνεια δεν υπάρχουν , λογιστες κλπ θα βρεθουν εκει (θα κάνω το μαγαζί με το φίλο μου που είναι ηδη 6 χρόνια σουηδία και αυτός γνωρίζει ανθρώπους εκεί) ... πως βλέπετε την προοπτική με όλα αυτα τακτοποιημένα? ... ποιες είναι κυριως οι συνήθειες του κόσμου σε σχεση με το φαγητο εκει ? ποια μαγαζια εχουν πετυχει και εχουν συνέχεια κόσμο ?
                            Υπάρχει βέβαια και η σκέψη να μην γίνει εστιατόριο αλλα καφετέρια ...τι θα ηταν καλυτερο πιστευετε??? Sorry ρε παιδια που σας κουράζω και ίσως βγαίνω κ λίγο εκτος θέματος αλλα η αγωνια μου ειναι μεγαλη κ μετράει ακομα κ η παραμικρη πληροφορια ...Ευχαριστω

                            Comment


                              #74
                              nasthan καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας !!
                              Θέλω να σου πώ ότι οι σουηδοί τρώνε πολύ , είναι βλέπεις και το lunch που ο κόσμος να χαλάσει θα σταματήσουν απο τις δουλειές τους για να φάνε γύρω στις 12 με 13.00.

                              Τις διαδικασίες ακριβώς δεν τις ξέρω αλλά σίγουρα δεν θα είναι πολύπλοκες και χρονοβόρες όπως στην ελλάδα !!

                              Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το σουηδικό κράτος βοηθάει τις επιχειρήσεις και δεν κοιτάει να τις εξαφανίσει όπως στην πατρίδα μας !!

                              Με πολύ προσεκτικές κινήσεις προχώρα !!!!!!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                #75
                                Εγω παντως συμφωνω με την κινηση
                                Ανοιξτε μαγαζι,καλη κινηση και εμεις εδω θα ειμαστε να βοηθαμε την καταναλωση!
                                Απο την μικρη εμπειρια μου βλεπω οτι οι Σουηδοι λατρευουν γενικα τις ξενες κουζινες και αν ποιοτητα και τιμες ειναι καλες,πιστευω οτι θα πιασει

                                Comment

                                Working...
                                X