Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Tωρα το ειδα,εχεις δικιο,απολογουμαι.Λεοφωρειο για Nykoping και μετα αλλο για Γιετεμπορι
    (Πρεπει να παιζει και τραινο δες SJ.se)

    Comment


      #92
      Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, γενικώς επειδή σκοπεύουμε να γυρίσουμε κάμποσες πόλεις αναζητώντας δουλειά, τι συμφέρει πιο πολύ τρένο ή λεωφορείο?

      Comment


        #93
        Λεωφορείο. Κοίτα τη http://www.swebus.se/ , πηγαίνει σχεδόν σε όλες τις μεγάλες και μεγαλούτσικες πόλεις. Πάνω δεξιά στη σελίδα έχει κάτι σημαιάκια, πατάς το αγγλικό για αγγλικά.
        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

        Comment


          #94
          καλημέρα και από μένα.
          επειδή έκανα το δρομολογιο αυτό τον Ιούλιο(Θεσσαλονικη-Skavsta) και μετά ήθελα να πάω στο Γκετεμποργκ,έκανα το εξής:
          Μπαίνεις στο site sj.se που ειναι τα τρενα τους και βαζεις δρομολογιο Stockholm Skavsta--Gothenburg.
          Σου βγαζει απο μόνο του τη διαδρομη και στο εισητηριο περιλαμβανεται η μεταφορα με λεωφορειο και το τρενο.Εσυ απλά τα εκτυπωνεις και τα δειχνεις στον οδηγο.Α το ταξιδι ειναι σε 3 σκελη:
          λεωφορειο απο Skavsta για Nykoping
          λεωφορειο απο Nykoping για Katrineholm(όπου ειναι κ ο στθμος των τρενων)
          τρενο απο Katrineholm για Goteborg
          Θα σου βγαλει και τη διαρκεια ,την ωρα που θα παρεις το καθε μεσο.ειναι κατατοπιστικοτατο.εμεις που πρωτη φορα το καναμε ,δε χρειαστηκε καν να ρωτησουμε καποιον.απλα εχεις το νου σου στον αριθμο λεωφορειου που πρεπει να παρεις!καλη τυχη

          Comment


            #95
            το λεωφορειο τους ειναι πιο οικονομικο απο το τρενο.το τρενο συμφερει μονο αν εχεις κλεισμενα εισητηρια απο 1-2 μηνες πριν

            Comment


              #96
              παιδια γεια σας σε ποια πολη της Σουηδιας ειναι καλυτερα να πας για να μεταναστευσης ... ( εννοω καλυτερα και σε θεμα δουλειας, σπιτιου , τιμες, ενοικια κλπ)

              Comment


                #97
                Originally posted by ellimorandosg View Post
                παιδια γεια σας σε ποια πολη της Σουηδιας ειναι καλυτερα να πας για να μεταναστευσης ... ( εννοω καλυτερα και σε θεμα δουλειας, σπιτιου , τιμες, ενοικια κλπ)
                Σε όποια πόλη βρείς δουλειά χαχα!. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής της πόλης διότι υπάρχουν 2 παράγοντες καθοριστικοι για να ζήσεις.1) Εργασία 2) Σπίτι. Δυσκολα και τα δύο να βρεθούν σε μια χώρα που δεν εχεις γνωστους, δεν μιλας τη γλώσσα και το καθεστως ενοικιασης δεν εχει σχεση με το ελληνικο. Εταιρειες που νοικιαζουν διαμερισματα με σειρα προτεραιοτητας (την οποια παιρνεις μόνο εάν εχεις δουλεια) καθως και δευτερο χερι διαμερισματα (υπό την ιδια προυπόθεση συνηθως). Που είναι πιό ευκολο λοιπον να βρω και τα δύο? Δυσκολη απάντηση. Τα σίγουρα ωστόσο ειναι τα εξής. Στη Στοκχόλμη, Γκέτεμποργκ αντε και Μάλμε γίνεται χαμος απο κόσμο, δύσκολο να βρεις σπιτι (οχι αδυνατο, αλλα χρονοβόρο) και τα λεφτα που μπορει να εχεις για τον πρώτο καιρό τελειωνουν οσο ο χρονος τρεχει. Αντε και βρισκεις μια δουλεια «οτιναναι»....και σπίτι? Που θα μένεις? Μαζί με άλλους 10? Δυσκολη η ζωη έτσι. Θα το ρίξεις στα δακρυβρεχτο μπαγλαμαδακι σαν τον κυρ Τηλεμαχο....Mετα δουλευοντας δεν θα εχεις χρονο για να ψαξεις νεο καλυτερο σπιτι και "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" που λενε. Εαν ειναι να κάνεις μια δουλειά «οτιναναι» καλύτερα λοιπον να την κάνεις σε μια επαρχία που θα ειναι πιό ευκολο να βρείς προσωρινο σπίτι, η ζωη ειναι πιό φθηνη, θα κάνεις γρήγορα γνωστούς και θα μπείς στη «σειρα προτεραιότητας που λέγαμε» για 1ο χερι συμβόλαιο. Εχε στο μυαλο σου οτι εαν δεν μιλας τη γλωσσα δεν υπάρχουν πολλες επιλογες εργασιας για τον πρωτο καιρο. Η δουλεια στην αρχη σε διαλέγει, δεν την διαλέγεις, αν και η προσωπικη μου εμπειρια δειχνει οτι αξιζει να προσπαθησεις ψαχνοντας αυτο που θελεις. Μπορει να είσαι και τυχερος, αλλα για την πλειοψηφια ισχυουν συνηθως τα εξης. Χειρονακτικες ως επι το πλειστον και ισως δουλειες που δεν ειχες φανταστει οτι θα εκανες (παλιά αυτο) , κάπου που δεν θα χρειαζεται να ερχεσαι σε επαφη με πελατες κλπ αφου δεν θα καταλαβαινεις γρι (ισως και μπροστα απο εναν υπολογιστη πχ). Ψυχραιμία λοιπον. Ειναι απλά μια «φάση» μεχρι να μάθεις να συνεννοείσαι (θελει διάβασμα παιδες) και να μπορεις να προσφερεις τις υπηρεσιες και της ικανοτητες σου στη εργασια που επιθυμεις. Καλό είναι να μην σε πιάνει το παράπονο , ειναι αρχη σε μια ξένη χώρα και ειναι φυσικό να ζορίζεσαι. Εισαι ηδη πολυ γενναιος που το αποφασισες και εκανες το βημα να ερθεις. Εαν πάλι εχεις μια εξειδικευση (πανεπιστημιο κλπ) ισως να ειναι ευκολοτερα τα πραγματα αναλογα με το αντικειμενο. Ολα ειναι θέμα σχεδιασμου αλλα και τυχης. Βασικο:Οταν ακους “επαρχία” μην φανταζεσαι κατι σε ελληνικη επαρχια. Στη Σουηδια η οργάνωση υπάρχει παντου (υπηρεσιες, αγορες, νοσοκομεια, ΜΜΜ κλπ) και δεν θα σου λειψει τίποτε. Δεν ειναι βεβαια κοσμοπολιτικα οπως στις «μεγάλες πόλεις» αλλα εχουμε ολο τον καιρο να κανουμε τουρισμο αφου βρουμε στεγη και εργασια. Σωστα? Εαν θελεις καλο καιρο, καπνιζεις όπου βρεθεις , πίνεις τις καθημερινές, σου αρεσουν τα μπουζουκια και να περνάς με κόκκινο, ισως πρεπει να το ξανασκεφτεις , μάλλον η Σουηδία δεν είναι για σένα :-). Το τι θα βρει κανεις στη Σουηδία να αγαπήσει εξαρταται σε μεγάλο βαθμό απο τις προσδοκίες με τις οποίες έχει ερθει . Εγω αυτο που εχω να συμβουλευσω ειναι. Καθαρη σκέψη, ανοιχτό μυαλό και ας δεχτούμε αυτα που μπορει να μας τυχουν σαν περιπέτεια και σπάνια εμπειρία ζωης και οχι σαν κάτεργο. Α! Και καλό ειναι να επισκεφθεις τα sites των διάφορων Δήμων, ειναι πολύ κατατοπιστικά σχετικά με το τι θα βρεις στην πολη τους. Χαιρετω!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by G.Ren View Post
                  Σε όποια πόλη βρείς δουλειά χαχα!. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής της πόλης
                  Σωστή η G.Ren. Τα είπες όλα !

                  Σπύρος

                  Comment


                    #99
                    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! με βοήθησαν πολύ...

                    Comment


                      Καλησπέρα σας και από εμένα. Έχω ξαναεπικοινωνήσει μαζί σας στο παρελθόν και οι απαντήσεις σας ήταν κατατοπιστικότατες και με βοήθησαν πολύ.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Επειδή τον προσωπικό αριθμό δε με βλέπω να τον παίρνω σύντομα μέσω δουλειάς επειδή είναι απαραίτητη η γνώση των σουηδικών και έχω λίγο καιρό που έχω αρχίσει να μαθαίνω,σκέφτηκα να παω στην εφορία τους με χαρτί από τράπεζα που έχω καταθέσεις σην Τράπεζα.Τι ακριβώς θα ζητήσουν ξέρετε?και στο συγκεκριμένο βιβλιάριο είμαι εγώ και ο πατέρας μου.Θα πρέπει να φαίνομαι μόνο εγώ ως κάτοχος του βιβλιαρίου;Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?Γιατι ότι χρειαστεί από χαρτιά μπορεί ο πατέρας μου από Ελλάδα να τα ετοιμασει κ να τα στείλει με ένα γνωστό μου που έρχεται Σουηδία σε μια εβδομάδα,για αυτο οι γνώσεις σας θα με βοηθήσουν πολυ!Μήπως να πήγαινα να ρωτήσω και ε΄δω στην εφορία τους?Περίπου με πόσο χρηματικο ποσό σου δίνουν τον προσωπικο αριθμό?Γιατί απο ότι μου είπαν 15000 δεν τουσ φτλανει θέλουν να έχεις και πρόσληψη.Πρέπει να είναι μεγαλύτερο χρηματικό ποσό?Θα το δεχτούν μόνο αυτο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment


                        Την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα στην εφορία και μου απάντησαν ότι μόνο με συμβόλαιο με εργοδότη παίρνεις νούμερα και αυτό να είναι τουλάχιστον για ένα χρόνο γιατί αλλιώς σου δίνουν προσωρινά νούμερα.
                        Μαθήματα σουηδικών αρχίζουν στις 18/9 στο Crossroads στις 9:00 πμ, και γράφεσαι εκείνη τη στιγμή, επίσης μου έδωσαν από εκεί μια λίστα από άλλες < υπηρεσίες> ( δεν ξέρω πώς να το γράψω) που κάνουν δωρεάν μαθήματα σουηδικών. Επίσης υπάρχει και μια ελληνική κοινότητα που κάνει μαθήματα στο κέντρο της Στοκχόλμης.

                        Βασίλης

                        Comment


                          ok σε ευχαριστώ για την απάντησή σου θα το ψάξω εκτενέστερα. Ευχαριστώ και για τα δωρεάν μαθήματα σουηδικών γιατί σκεφτόμουν να πήγαινα folkuniversitet αλλα αφού τόσοι κάνουν δωρεάν μαθήματα και αυτό είναι πολύ ακριβό. Σου είναι εύκολο να μου στείλεις το λινκ για το croosroads και τα μαθήματα που γίνονται γιατί μπήκα στο σάιτ τους και δε βρήκα κάτι. Ή μήπως πρέπει να έρθω εγώ σε επικοινωνία μαζί τους? ευχαριστώ πολυ και πάλι

                          Comment


                            Πιστεύω ότι μια επίσκεψη είναι το καλύτερο και αύριο (Παρασκευή) νομίζω ότι θα είναι εκεί και μια ελληνίδα. Έχουν πολλά πράγματα που δεν τα γράφουν στο site.
                            Βασίλης

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αυτό το λεξικό PERIZITITO: Σουηδο-ελληνικό, ελληνο-σουηδικό λεξικό: Συλλογικό έργο: Καλοκάθη: Βιβλία: 9789603963073 . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό. Βλέπω όμως στο συγκεκριμένο δεν έχει γίνει καλή κριτική. Το έχει κανείς? Και ποιό θα συστήνατε εσείς??
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment


                                Originally posted by Georgia9 View Post
                                Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αυτό το λεξικό PERIZITITO: Σουηδο-ελληνικό, ελληνο-σουηδικό λεξικό: Συλλογικό έργο: Καλοκάθη: Βιβλία: 9789603963073 . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό. Βλέπω όμως στο συγκεκριμένο δεν έχει γίνει καλή κριτική. Το έχει κανείς? Και ποιό θα συστήνατε εσείς??
                                Lexin

                                Digitala spret - Lnkar fr SFI - Svenska fr invandrare - Sprkvningar och grammatik

                                Comment

                                Working...
                                X