Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τα εισητηρια τα ειδες?

    Originally posted by EXCITER View Post
    Και μια που μιλαμε για θρυλικες μπαντες...την Παρασκευη ο Ozzy in concert!!(Stockholms stadion)
    Καλος ο Ozzy ,καλες ομως και οι 550-695 κορωνες το κεφαλι που ζητανε!!!
    Παρολα αυτα τα περισσοτερα εισητηρια εχουν πουληθει!!

    Ζεματιστηκα λιγο...

    Με το συμπαθιο θα προσπαθησω να παω τζαμπα στους Candlemass πριν τις 10:00....

    Ασε που αλλαξαν και τον τιτλο αφου εφυγε ο Iommy και για να χρυσωσουν το χαπι θα εμφανιστει ο Slash και διαφοροι αλλοι μαιδανοι (εχω και τον διπλανο που σχολιαζει.... καταλαβες?)

    Comment


      Originally posted by EXCITER View Post
      Και μια που μιλαμε για θρυλικες μπαντες...την Παρασκευη ο Ozzy in concert!!(Stockholms stadion)
      Σωστός, θα τιμήσουμε κ Οζυ, απλά για τους Candlemass μιλάμε για μπάντα-βουνό που θα παίξει μέσα στην πόλη της. Θα ναι κ μαζεμένη κ όλη η μεταλλική μουσική κοινότητα της Στοκχόλμης!!

      Comment


        Και μπάντα-βουνό και τραγουδιστής - όρος. Θυμάμαι τους είχα δει το '89 ή '90 στο Ρόδον, σκυλοβαρεθήκαμε, ήπιαμε 2 μπύρες και φύγαμε. Έχω να το λέω ότι είναι η μοναδική συναυλία που έκλαψα τα εισιτήρια!

        Comment


          Originally posted by Swethess View Post
          ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι ε?
          να θυμηθω αυριο να ριξω μια σταγονα παραπανω......

          Comment


            Η ζωη στην Στοκχολμη το καλοκαιρι....

            ...βρισκομαι μονο 2 μηνες στην Στοκχολμη.

            ...και το καλακαιρι ξεκινα εδω, ας πουμε επισημα, με το κλεισιμο των σχολειων και την γιορτη του Μεσοκαλοκαιρου, γνωστου εδω και ως midsommar.
            H ημερα αυτη γιορταζεται συνηθως μεσα στο πλησιεστερο Σαββατο απο τις 20 εως τις 26 Ιουνιου, με αρκετες υπαιθριες εκδηλωσεις, ειναι εννοειται αργια και θεωρειται μια απο τις μεγαλυτερες γιορτες στην Σουηδια μαζι με τα Χριστουγεννα και την Σαντα Λουσια στις 13 Δεκεμβριου.

            Μετα την γιορτη αυτη αρχιζουν οι αδειες των διακοπων, γνωστες και ως semester, οι οποιες διαρκουν 4-6 εβδομαδες περιπου και σε καποιες περιπτωσεις μπορει και περισσοτερο εαν εχουνε μαζεψει και ρεπο....

            Και αρχιζοντας οι αδειες των Σουηδων , και οχι μονο των Σουηδων..., αρχιζει η εποχη των εποχικων υπαλληλων, γνωστων και ως vikariet (βικάριε).
            Οι εργοδοτες προσπαθουν να καλυψουν τις προσωρινα αδειες θεσεις εργασιας τους με συνηθως νεους ανθρωπους που ειναι διατεθειμενοι να εργαστουν σε μια θεση εργασιας για ενα - δυο μηνες εως οτου να επιστρεψει ο μονιμος υπαλληλος...
            Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις που ο μονιμος υπαλληλος δεν επιστρεφει για καποιο λογο π.χ. βρηκε καποια αλλη δουλεια και μενει στην θεση του ο προσωρινος...

            Γενικα ειναι μια καλη εποχη οπου οπως λενε εδω "ανοιγουν οι δουλειες" και γενικοτερα γινεται μια "μετακινηση" εργατικου δυναμικου σε αλλες θεσεις εργασιας...

            Οσον αφορα στην Στοκχολμη τουλαχιστον, φαινεται να "αδειαζει" απο μονιμους κατοικους και στην θεση τους να εμφανιζονται οι επισκεπτες της..

            Οσοι δεν εχουν φυγει για διακοπες εχουνε βγαλει τα ποδηλατα απο τις αποθηκες και απολαμβανουν τον καιρο ή αραζουν στις οχθες καποιας λιμνης ή στα γρασιδια καποιου παρκου και "συλλεγουν" ηλιο...

            Υπαρχουν βεβαια και αλλοι που εργαζονται σκληρα και βλεπεις πρωι-πρωι στο μετρο και στα λεωφορεια αγουροξυπνημενο κοσμο που παει για μεροκαματο...

            Αυτο που επισης θα ηθελα να αναφερω ειναι , χωρις αυτο να ειναι απολυτο, οτι οι περισσοτεροι "παλιοι" μεταναστες που εχουν στρωσει την ζωη τους σε αυτη την χωρα και δεν μιλαω μονο για Ελληνες...., λειτουργουν οπως οι Σουηδοι και παιρνουν τις ενος μηνα αδειες και εξαφανιζονται απο την πολη.
            Αυτοι που μενουν και το καλοκαιρι ειναι συνηθως αυτοι που προσπαθουνε, για διαφορους λογους, να εργαστουνε παραπανω και να μαζεψουνε χρηματα γιατι θεωρουνε οτι ειναι καλη ευκαιρια...

            Σε αυτο το σημειο επισης θα ηθελα να σημειωσω αυτο που γενικα καταλαβα: οι δουλειες των εποχικων υπαλληλων αρχιζουν να συμπληρωνονται σε μεγαλο βαθμο απο τον Απριλιο και τον Μαιο.
            Κατα την δικη μου εκτιμηση λοιπον καλυτερο χρονικο διαστημα για να ψαξει καποιος για δουλεια ειναι το παραπανω...
            Στους επομενους μηνες επισης Ιουνιο και Ιουλιο προκυπτουν και νεες θεσεις εργασιας, οχι εποχικες, οι οποιες ειναι κατανοητο οτι θα δοθουνε ευκολοτερα σε καποιον που εχει "μπει ηδη στο συστημα", εχει προσωπικο αριθμο και εχει ηδη καποιες ωρες εργασιας εστω και ως εποχικος...

            Αυτα ειδαν τα δικα μου ματια σε αυτο το λιγοστο διαστημα στην πολη και ειπα να τα αναφερω...
            ..τυχον συμπληρωσεις, ακομα και διαφωνιες , ειναι γνωστο οτι ειναι ευπροσδεκτες...

            Ελενη

            Comment


              Καλημέρα σε όλους,

              Κάτι που είδα στο site του super market Coop και έμεινα με το στόμα ανοιχτώ.

              Πουλάνε κρέας αλόγου όπως στην Ιταλία;
              Για να είμαι ειλικρινής αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα. ΄Εχω τους Σουηδούς για πολύ φιλόζωους.

              Πάντα φιλικά

              Βαγγέλης

              Comment


                Κάποιος θα σκότωσε κανα "Αστραχάντ" που δεν κέρδισε στις ιπποδρομίες και που για χάρη του έχασε όλες του τις οικονομίες μιάς και έχουν μια μανία με το άθλημα αυτό εδώ.

                Πάντως είναι της άποψης ότι αν είναι εκτροφείου... γιατί όχι.

                Εγώ την πρώτη μέρα που ήρθα, μου πρόσφεραν και έφαγα κρέας ταράνδου. Ρώτησα είναι απο κυνήγι ? και μου είπαν .. όχι είναι εκτροφείου.

                Σπύρος

                Comment


                  παιδια τι εγινε με τις πολυτιμες πληροφοριες σας????????
                  γιατι σταματησε η ζωντανη μεταδοση απο σουηδια????

                  Comment


                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                      Comment


                        να αποκαταστησουμε λιγο την πραγματικοτητα με τις θεες Σουηδεζες.. και το μαρκετινγκ εχει τα ορια του..

                        Comment


                          8 SIDOR - Våldet måste stoppas, säger statsministern
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            Τίποτα το σοβαρό !
                            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                            Comment

                            Working...
                            X