Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην Σουηδία !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by saetron View Post
    δεν ξερω αν η ευανθια εννοει τα chemitrails στον ουρανο...
    τα εβγαλα και φωτο.....σε ενα αλλο φορουμ που γραφω ειχε γινει κουβεντα για το αν στεκει η ολη ιστορια με αυτα....
    Ναι ....τα εχουμε (ξα)ναπει εδω ,οτι μας ψεκαζουν σαν κατσαριδουλες,με αιτια υποτιθεται τον καιρο.....τωρα τι παιζει.....

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Βρε Βασω ηλιο εχει οντως ! Αλλα παρατηρησα οτι απο νωρις το πρωι εχουν λυσσαξει να ψεκαζουν .
      Τι στο καλο ειναι αυτα που ψεκαζουν δεν καταλαβαινω.
      Το σαββατοκυριακο που μας ερχεται διαβασα στην εφημεριδα οτι θα εχει περισσοτερο ηλιο.
      Στην ελλαδα λεει πολικο ψυχος ..
      Περιεργα πραγματα συμβαινουν
      06:00 το πρωι,καπου στο δρομο για Arlanda,ειχε -10..........

      Comment


        Originally posted by saetron View Post
        δεν ξερω αν η ευανθια εννοει τα chemitrails στον ουρανο...
        τα εβγαλα και φωτο.....σε ενα αλλο φορουμ που γραφω ειχε γινει κουβεντα για το αν στεκει η ολη ιστορια με αυτα....
        Ναι αυτα εννοω . Σημερα λυσσαξανε να ψεκαζουν ....
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          Originally posted by antogeor View Post
          06:00 το πρωι,καπου στο δρομο για Arlanda,ειχε -10..........
          Ναι οντως τα ξημερωματα ειχε - 10 μου το ειπε και ο αντρας μου ..
          Αλλα μετα ανεβηκε και ειχε ηλιο
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by ευανθια View Post
            Ναι αυτα εννοω . Σημερα λυσσαξανε να ψεκαζουν ....
            οντως περιεργο

            Comment


              Originally posted by vaso31 View Post
              οντως περιεργο
              Το έχουμε σπάσει το φράγμα της ψυχολογίας.. 4+ Mach!!

              Comment


                Originally posted by jonas View Post
                Το έχουμε σπάσει το φράγμα της ψυχολογίας.. 4+ Mach!!
                Δηλαδη?τι εννοεις?

                Comment


                  φαγητό

                  Σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει σοβαρή παραγωγή λαχανικών και φρούτων , και που τα περισσότερα εισάγονται, το τι σαλάτα πέφτει δεν λέγεται.

                  Οπωσδήποτε η κατανάλωση λαχανικών συμβάλει στην καλύτερη διαχείριση των τροφών κρέατος ( ειδικά εδώ που τα κρεατικά είναι πιο λιπαρά ), αλλά μου έχει κάνει εντύπωση η ποσότητα. Και όχι μόνο !!.

                  Τα τρώνε ωμά σαν σαλάτα πάρα πολύ και σαν τουρσί γαρνιτούρα στο κύριο πιάτο. Βραστά σε συνδυασμό ( π.χ. πατάτες με κολοκύθια ) ή πατάτες με ρύζι.

                  Δεν μπορώ να πώ ότι τα βρίσκω νόστιμα. Ιδιαίτερα ναι, αλλά νόστιμα όχι.

                  Το κρέας όπως σας είπα είναι παχύ, απο γεύση.. Οκ, τρώγεται. Τα ψάρια όμορφα μεγάλα, αλλά απο ένα που δοκίμασα ( γλώσσα ) άνοστα. Τους λείπει το αλάτι της Μεσσογείου. Πρόσθεσα απο πάνω αλλά δεν κατάφερα και πολλά.

                  Όταν φάω περισσότερο θα σας πώ και άλλα

                  Comment


                    Έμαθα πως στις κρατήσεις που σου κάνουν στο μισθό, ένα μέρος προορίζεται και για την κηδεία σου.

                    Περίπου οι 20 κορώνες το μήνα απο το σύνολο των κρατήσεων πηγαίνουν υπέρ μελλοντικών εξόδων ταφής!. Έτσι έχουν - δέν έχουν χρήματα οι συγγενείς , όταν έρθει η ώρα να σε παρα χώσουν, το κράτος αναλαμβάνει τα έξοδα και εσύ, έστω και μετα θάνατον, δεν έχεις υποχρέωση σε κανέναν.

                    Comment


                      Originally posted by skonto View Post
                      Έμαθα πως στις κρατήσεις που σου κάνουν στο μισθό, ένα μέρος προορίζεται και για την κηδεία σου.

                      Περίπου οι 20 κορώνες το μήνα απο το σύνολο των κρατήσεων πηγαίνουν υπέρ μελλοντικών εξόδων ταφής!. Έτσι έχουν - δέν έχουν χρήματα οι συγγενείς , όταν έρθει η ώρα να σε παρα χώσουν, το κράτος αναλαμβάνει τα έξοδα και εσύ, έστω και μετα θάνατον, δεν έχεις υποχρέωση σε κανέναν.
                      Μακάβρια συζήτηση αλλά αν κάνω ένα υπολογισμό 20 κορώνες=2 ευρώ χοντρικά, 25 ευρώ κρατήσεις το χρόνο για την ταφή. Ας πούμε ότι κάποιος δουλεύει 30 χρόνια 750 ευρώ κρατήσεις, ακόμη και 40 να δουλεύει1.000 ευρώ. Αν πεθάνει και νωρίτερα θα δώσει λιγότερα. Εδώ στην Ελλάδα γιατί μια κηδεία κοστίζει γύρω στα 3 χιλιάρικα;;;; Κάτι δεν πάει καλά στο όλο Ελληνικό σύστημα! Θα μου πεις τα κοράκια είναι παντού, όχι μόνο στους νεκροθάφτες αλλά και στο πολιτικό σύστημα που μας θάβει ζωντανούς!

                      Comment


                        Συγνώμη για την παρέμβαση μου αλά η Γλώσσα (Seezunge) είναι ένα από τα πιο περιζήτητα ψάρια. Είναι ο καλύτερος προμηθευτής από τις σπάνιες μορφές της βιταμίνης D (παράγει ο οργανισμός μας μόνο κάτω από των ήλιο). Χωρίς να φανώ αγενής, μήπως σε “σερβίρισε” αντί για Γλώσσα την Χωματίδα (Scholle), που ανήκον στο ίδιο γένος αλά είναι εντελώς άνοστη?

                        Συμβουλή μου, όσο πιο φρέσκια η Γλώσσα και μεγάλη, τόσο πιο έντονη και ευχαρίστηση, ιδίως κατά το Μάιο, επειδή υπάρχουν τότες πολλά φύκια στης περιοχές που κατοικεί.

                        Comment


                          Έτσι σκέφτονται εκτός Ελλάδας

                          Καταθέτοντας τα χαρτιά μου στο skatteverket ( εφορία ) για να πάρω τον προσωπικό μου αριθμό, με ρωτάει ο υπάλληλος.
                          Παιδάκια έχετε ?
                          Έχω του λέω !.
                          Και γιατί δεν τα αναφέρετε μου λέει ?
                          Γιατί έχω έρθει μόνος μου του λέω.
                          Ξέρετε μου λέει εδώ είναι Σουηδία.
                          Το γνωρίζω του λέω.
                          Και ξέρετε όταν πάρετε τον προσωπικό σας αριθμό θα θεωρείστε μέρος του συνόλου.
                          Το εύχομαι του λέω.
                          Και θα έχετε και κάποια πλεονεκτήματα (avantage) μου λέει.
                          Δηλαδή ?? ρωτάω.
                          Οκ. Μου λέει και μου δίνει ένα χαρτί.
                          Συμπληρώστε εδώ παρακαλώ ονόματα και ηλικίες γέννησης και φέρτε μας ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ( as soon as possible ) όσο το δυνατόν γρηγορότερα.
                          Γιατί ?? ξαναρωτάω - Που χρειάζεται αυτό ? Χωρίς αυτό δεν μπορώ να πάρω τον προσωπικό αριθμό ?
                          Όχι μου λέει. Είναι ανεξάρτητο. Απλά επειδή εσείς έχοντας τον προσωπικό αριθμό δικαιούστε ασφάλεια, έτσι και κατα επέκταση δικαιούνται ασφάλεια και τα παιδιά σας. Αν γίνει κάτι και χρειαστούν νοσοκομείο ή περίθαλψη για κάτι σοβαρό που ΔΕΝ μπορούν να το έχουν στην Ελλάδα, είναι εύκολο να έρθουν και να το βρούν εδώ στη Σουηδία

                          Τόμπολα ! Έμεινα παγωτό !

                          Έτσι σκέφτονται εδώ.

                          Σπύρος.

                          Υ.Γ. Ξέρω πως για να γραφεί στο εδώ σχολείο ο μικρός μου γιός θα χρειαστεί και ληξιαρχική πράξη γέννησης.

                          Comment


                            Originally posted by skonto View Post
                            Καταθέτοντας τα χαρτιά μου στο skatteverket ( εφορία ) για να πάρω τον προσωπικό μου αριθμό, με ρωτάει ο υπάλληλος.
                            Παιδάκια έχετε ? .................................................
                            Τόμπολα κι εγώ!!! Να σε ρωτήσω κάτι για το personnummer. Τελικά, το δίνουν ή δεν το δίνουν χωρίς να έχεις βρει δουλειά;;; Έχεις βρει δουλειά και πήγες να κάνεις τα χαρτιά σου; Πας στην εφορία, έτσι, απλά για να δηλωθείς; Καταλαβαίνεις ότι οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες, το ξέρω έχει γραφτεί άπειρες φορές, αλλά τώρα με μπέρδεψες.

                            Comment


                              Δυστυχώς για όσους καπνίζουν ( ευτυχώς εγώ δεν καπνίζω ) το κάπνισμα είναι δύσκολο εδώ.

                              1ον) Τα τσιγάρα απο ότι ακούω είναι πανάκριβα. Συμφέρει να σου στέλνουν απο Ελλάδα με το ταχυδρομείο. Του φίλου Georgeman του συμφέρει να πληρώνει τσιγάρα και ταχυδρομικά παρά να αγοράζει εδώ.

                              2ον) Έτσι και σε πιάσουν να καπνίζεις σε δημόσιο χώρο την έβαψες. Το πρόστιμο για τον πελάτη δεν ξέρω πόσο είναι αλλά για τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού 70.000 κορώνες. περίπου 8.500 ευρώ. Και ΔΕΝ χαρίζονται. ΔΕΝ παίζει έχω φίλο τον υπουργό, τον έτσι ή τον άλλον. Αν το φάς το πληρώνεις. Και όταν λέω να σε πιάσουν μη φανταστείτε την αστυνομία ή το υγειονομικό. Άνετα μπορεί να στη κάνει ο γείτονας, ο περαστικός, η γιαγιά που κάθεται απέναντι, ακόμα και ο αδελφός σου. Μία επώνυμη καταγγελία θεωρείται αρκετή ( καταγγελία με μάρτυρα ). Θεωρείται αξιόπιστη και επιβάλλεται το πρόστιμο.

                              Αυτού του τύπου τις καταγγελίες ΔΕΝ τις θεωρούν ρουφιανιές ή καρφώματα. Θεωρούν πως ο νόμος πρέπει να τηρείται απο όλους, άρα αυτός που βλέπει την παρανομία και δεν την καταγγείλει, θεωρεί τον εαυτό του συνένοχο.

                              Επειδή το ίδιο ισχύει και στα όρια ταχύτητας, όσοι έρθετε Σουηδία με δικό σας αυτοκίνητο ΠΡΟΣΟΧΗ !

                              1ον) Κρατάτε αποστάσεις. Αν ο Σουηδός μπροστά σας πάει με π.χ. με 80χλμ και δεί ταμπέλα που λέει 40 θα πέσει στα φρένα λές και είδε παιδάκι στη μέση του δρόμου.

                              2ον) Επειδή η καταγγελίες ισχύουν παντού, τα όρια τηρούνται. Άνετα μπορεί να φάς καταγγελία απο τον τύπο που είδε το νούμερο του αυτοκινήτου σου απο το παράθυρο του σπιτιού του, για κάτι στραβό που έκανες. Ένα τηλέφωνο αρκεί.

                              3ον) ΜΗΝ πίνετε. Στο Βόλο και "πίτα" στα τσίπουρα νάσουν, να σε πιάναν στο αλκοτέστ και νάδειχνε βαθύ βυσσινί - μακρά πέραν του κόκκινου, αν είχες το φιλαράκι στη τροχαία δεν έτρεχε τίποτα. Άντε την άλλη μέρα να του έκανες δώρο εσύ ένα τραπέζι τσίπουρα ( όπου θα ξαναπινες και εσύ πάλι ). Εδώ έτσι και σε πιάσουν να οδηγάς πιωμένος σε σκίσανε !!
                              α) Αν έχεις πιεί λίγο. Πέρα απο το πρόστιμο χάνεις το δίπλωμα και πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις για να το ξαναπάρεις. Και μη νομίζετε οτι μιλάμε για ποσότητες. Το όριο είναι στο 0.03. Δηλαδή και με μισό ποτήρι μπύρα.
                              β) Αν είσαι αρκετά πιωμένος σε κατεβάζουν απο το αυτοκίνητο σε βάζουν σε ταξί σου κατασχέτουν το αυτοκίνητο και το στέλνουν σε μάντρα της αστυνομίας. Εσύ μετά πρέπει να πληρώσεις και το πρόστιμο και τα φύλακτρα και το ταξί, πέραν της άδειας και τις εξετάσεις που λέγαμε.
                              γ) Αν σε βρούν πολύ πιωμένο πάς φυλακή. Αν σκοτώσεις σε στέλνουν σε ψυχίατρο με την μία, αν σε βρούν πιωμένο να οδηγάς πάς φυλακή !!

                              Σχετικά με το ποτό. Επειδή εδώ το ποτό αποτελεί πρόβλημα, αν το αφεντικό μυρίσει επάνω σου αλκοόλ είναι αιτία απόλυσης. Και επειδή δεν μπορούν να πιούν όλη τη βδομάδα οι Σουηδοί, Παρασκευή και Σάββατο γίνεται της τρελής. Αν και δεν έχω πέσει ακόμα στις ορδές των μεθυσμένων ( κυρίως γυναικών ... έτσι λένε οι πληροφορίες μου ) δεν μπορώ να το διαψεύσω.

                              Σπύρος

                              Comment


                                Aspateo, πήγα στην εφορία με χαρτί που μου έφτιαξε ο εργοδότης, σαν εργαζόμενος

                                Comment

                                Working...
                                X