Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Agoriani View Post
    Είδες που λέει τα άσχημα της Αυστραλίας?
    Η πολύ οργάνωση είναι το άσχημο μάλον. Κάνανε suspent το επίδομα της συζήγου γιατι απο single περνάει σε married state και για να μην γίνει overpaid. Και εμένα είναι σε εξέλιξη μέχρι να πάρω ΑΦΜ και μετά μην ζητήσουν και τίποτα χαρτιά. No worries τα έχω όλα.
    Το θέμα είναι μόνο οτι τώρα που δεν εχω εργασία χρειάζομαι το επίδομα. Μετά αμα δουλεύω δεν με νοιάζει μια.
    Μην το σταματάς τώρα που χρειάζετε. Κάντην απο single married μετά που θα γίνω ok εγω. Απλό είναι. Αλλά πρέπει να πέσεις σε άνθρωπο που να γνωρίζει και να θέλει να σε βοηθήσει. Αλλιώς το σύστημα είτε είναι καλοκουρδισμένο όπως εδώ είτε είναι ξεκούρδιστο όπως στην πατρίδα είναι απάνθρωπο.
    Στην τελική κάνε overpaid και πάρτα πίσω απο την επόμενη δόση δίνοντας λιγότερα. Ε? Δεν είναι απλό?
    Πάντως και εμένα που άντρας μου και ο γιος μου δεν είναι ακόμα στην Αυστραλία και είναι στην Ελλάδα και έχω κάνει αίτηση μόνο για New Start Allowance με είχαν βάλει σαν single στην αρχή αλλά το είδα και τους είπα να το διορθώσουν από την αρχή από τώρα και απλά μου ζητήσανε κάποια στοιχεία για τον άντρα μου και το γιο μου που έχω ζητήσει να έρθουν από Ελλάδα.

    Comment


      Originally posted by demi View Post
      Πάντως και εμένα που άντρας μου και ο γιος μου δεν είναι ακόμα στην Αυστραλία και είναι στην Ελλάδα και έχω κάνει αίτηση μόνο για New Start Allowance με είχαν βάλει σαν single στην αρχή αλλά το είδα και τους είπα να το διορθώσουν από την αρχή από τώρα και απλά μου ζητήσανε κάποια στοιχεία για τον άντρα μου και το γιο μου που έχω ζητήσει να έρθουν από Ελλάδα.
      Εσένα σε βάζουν στο επίδομα ανεργίας και δεν παίζει ρόλο σε αυτό αν θα είσαι single ή married γιατι δεν επηρεάζει το χρηματικό ποσό που θα παίρνεις.
      Η δική μας περίπτωση είναι το επίδομα για το παιδί συν ενοίκιο ρεύμα κ.τ.λ. που επηρεάζεται απο το γεγονός αν είναι μόνη η μάνα ή με σύζηγο.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by demi View Post
        Πάντος το Centrelink δεν εχει το ΑΦΜ μου και μέχρι να το πάρει έχει σταματήσει την πληρωμή. Η πλάκα είναι οτι έχω ολα τα χαρτιά που χρειάζετε η εφορία και αύριο θα τους τα πάω αφού έκλεισα ενα ραντεβού τηλεφωνικά όμως ζητάνε μέχρι και 28 μέρες. Αν δηλαδή κάνουν 28 μέρες δεν θα πάρουμε κανένα επίδομα. Για να δούμε τι θα γίνει ΄...

        Agoriani καλησπέρα,

        Μην απογοητεύεσαι γιατί και μένα μου είπαν 28 ημέρες για το TFN αλλά τελικά μέσα σε λιγότερο από μιά βδομάδα από την αίτηση ήρθε το χαρτί στο σπίτι μου με το TFN. Kαι για την κάρτα medicare μου είπε 3 βδομάδες και μέσα σε 3 μέρες ήταν σπίτι ταχυδρομικά
        Κι εεγω δεν ειχα δωσει το ΑΦΜ μου στο σεντρελινκ και μου στειλαν γραμμα οτι μου εκοψαν τα επιδοματα και το σχολειο αγγλικων, επρεπε με την αιτηση για το ΑΦΜ να υπογραψω οτι πρεπει η εφορια να το δωσει στο σεντρελινκ .
        Το πηγα την ιδια ωρα που ελαβα το γραμμα και ο υπαλληλος το διορθωσε στο κομπιουτερ και ξανασυνεχιστηκαν τα επιδοματα, οπως και στην Ελλαδα δηλαδη αν πας σε καποια δημοσια υπηρεσια θα εχουν το κομπιουτερ και θα ενημερωθει η βαση αυτοματα...... Ειχα παει στον Δημο Παιανιας στην Ελλαδα για το ΤΑΠ του σπιτιου και πληρωσα για 10 χρονια, και τους λεω αφου ο Δημος Αθηναιων το βαζει στην ΔΕΗ μεσα εσεις γιατι δεν το κανετε? και μου απαντανε γιατι δεν εχουν μηχανογραφηση για αυτο το πραγμα και μολις χρειαστεις κατι τοτε το υπολογιζουν και τα πληρωνεις μαζεμενα.......ρε ουστ απο εδω.... οχι οτε εδω δεν πληρωνεις το κανσιλ (δημος) εχει περισσοτερες εισφορες απο Ελλαδα αλλα τουλαχιστον εχεις καθαρο πεζοδρομιο και δρομους χωρις λακουβες, παρεπιπτοντως στην Παιανια σε εντος σχεδιου περιοχη για 30 χρονια που μενω εκει ουτε πεζοδρομιο εχω ουτε αποχετευση ....... ρε ουστ.....

        Comment


          Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Alkioni

          12345678 απλα γιατι δεν μπορεί να είναι άδειο.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Περιμένουμε με αγωνία
            Καθώς είναι η πρώτη που δεν έχει καμιά σχέση με αυστραλό ή αυστραλή

            Comment


              Originally posted by lift View Post
              Περιμένουμε με αγωνία
              Καθώς είναι η πρώτη που δεν έχει καμιά σχέση με αυστραλό ή αυστραλή
              σε ευχαριστω Αγόριαννη, αλλά δυστηχως θα αργήσω πολύ να γεμίσω αυτο το λινκ με πληροφορίες. όπως το σκέφτομαι η όλη διαδικασία θα μου πάρει αρκετά μεγάλο διάστημα. βεβαια απο δω και πέρα ότι κίνηση κάνω προς αναγνώριση επαγγέλματος, συνταξη και προετοιμασία εγγράφων για την βίζα θα το αναφέρω. απλά για να μην βαρεθούνε κάποιοι απλά ενημερώνω πως δεν βιαζόμαστε να ετοιμάσουμε τα χαρτια μας καθως μολις πριν απο εναν μηνα γέννησα και θα θελαμε εως ότου να ετοιμαστούμε η μικρη μας να είναι τουλαχιστον 1 χρόνων.
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ

                καλησπερα απο Θεσσαλονικη για μια ακομη φορά Αγόριαννη. εχω μερικα ερωτηματα νασου θεσω που κατα τη γνωμη μου, τα θεωρω ζωτικης σημασιας. θα ηθελα εαν σου ειναι ευκολο να μας περιγραψεις, μια καθημερινη ημερα με τον κοσμο να παει στις δουλειες του και γενικα τι αισθηματα σου γενιουνται. για παραδειγμα, εδω στην πολη μου το πρωι όλοι βιάζονται και είναι άκεφοι, τα λεωφορεία είναι γεμάτα σε σημείο που γίνεσαι σάντουιτσ και τα τελευταία χρόνια το αίσθημα της ασφάλειας έχει εξαφανιστεί. περπατας μερα μεσημερι στην Αριστοτελους και φοβασαι, υπάρχουν αλλοδαποί παντού( δεν εχω κατι μαζι τους, με τους παρανομους έχω και με το κρατος που δεν ελεγχει την ποιοτητα τους, με αποτελεσμα να εχει μαζευτεί ολος ο συρφετός και να βάζει σε κίνδυνο την υγεια και την ασφάλεια μας).μετα απο ενα μηνα που κατοικεις σε σπιτι, πες μας πως ειναι οι τιμες στο σουπερ μαρκετ, οι τιμες στα ρουχα και τα παπουτσια πως ειναι, και γενικα σε ολα τα καθημερινα πραγματα. επιπλεον μια τελευταια ερωτηση, τα σπιτια εκει ειναι όλα ισογεια, αισθανεστε ασφαλεια? γιατι μπορει ο οποιοσδηποτε να παραβιάσει την πορτα ή το παραθυρο και περισσοτερο το καλοκαιρι που λογω ζεστης τα αφηνεις ανοιχτα. εγω ας πουμε μενω στον τριτο όροφο για αυτον τον λογο και τρομοκρατουμε στην σκεψη ότι μπορει ο οποιοσδηποτε να παραβιασει το σπιτι μου και να ειμαι μεσα με τα παιδια μου.

                θα σε παρακαλουσα να μας περιγραψεις λίγο απο όλα αυτα!
                i don't do drugs, i am drugs!

                Comment


                  Originally posted by panos1966 View Post
                  Κι εεγω δεν ειχα δωσει το ΑΦΜ μου στο σεντρελινκ και μου στειλαν γραμμα οτι μου εκοψαν τα επιδοματα και το σχολειο αγγλικων, επρεπε με την αιτηση για το ΑΦΜ να υπογραψω οτι πρεπει η εφορια να το δωσει στο σεντρελινκ .
                  Το πηγα την ιδια ωρα που ελαβα το γραμμα και ο υπαλληλος το διορθωσε στο κομπιουτερ και ξανασυνεχιστηκαν τα επιδοματα, ....
                  Originally posted by alkioni View Post
                  θα ηθελα εαν σου ειναι ευκολο να μας περιγραψεις, μια καθημερινη ημερα με τον κοσμο να παει στις δουλειες του και γενικα τι αισθηματα σου γενιουνται. ...
                  Panos1966 πήγα και ρώτησα και εγώ ενοχλημένος που κόψανε τα επιδόματα, και το ευχάριστο είναι οτι μου είπαν οτι τα επιδόματα έχουν back pay. Δηλαδή σε πληρώνει απο την μέρα που κόπηκαν, μόλις αρχίσουν να συνεχίζουν. Δεν χάνεις τίποτα εκτός απο την πληρωμή στο χρόνο που περίμενες ουσιαστικά.

                  Alkioni θα σου απαντήσω στο post αυτό στην αρχή.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Οπως λες και εσυ Agoriani στο ποστ, εχω ηρεμησει κι εγω εδω αλλα ακομα ειμαι μονος χωρις την οικογενεια και εχω καποιο αγχος για αυτο το ζητημα να βρω δουλεια και να ερθουν και οι αλλοι εδω. Κατα τα αλλα η ζωη ηρεμη και η οδηγηση παιχνιδι.
                    Ακομα εγω δεν εχω πατησει την κορνα μου στο αυτοκινητο δεν χρειαστηκε πουθενα!! μονο οταν το αγορασα την χρησιμοποιησα να δω αν δουλευει!!!
                    Αντε καλα να περνας, να μπουμε και σε μια σειρα εδω περα.

                    Comment


                      Panos καλησπέρα,
                      Και εγώ στην ίδια κατάσταση είμαι, έχω ηρεμήσει αλλά από δουλειά τίποτα ακόμα και έχουν αρχίσει και μου λείπουν και οι δικοί μου, ο άντρας μου και ο γιός μου. Προσπαθώ πάντως να μην απογοητεύομαι και να τα βλέπω άισιόδοξα και θετικά όλα. Αύριο άλλο ένα interview και βλέπουμε.

                      Comment


                        Me to kalo να ειναι καλη η δουλεια και να σε παρουν...

                        κι εγω εχθεσ εδω περασα απο συνεντευξη.. 600 ευρω ειναι πια ο βασικος... αστα βραστα.. δεν βολευε το ωραριο..αλλιωσ θα δεχομουν ακομη και αυτο..

                        καλη τυχη για αυριο!!!

                        Comment


                          Originally posted by Dudu View Post
                          Me to kalo να ειναι καλη η δουλεια και να σε παρουν...

                          κι εγω εχθεσ εδω περασα απο συνεντευξη.. 600 ευρω ειναι πια ο βασικος... αστα βραστα.. δεν βολευε το ωραριο..αλλιωσ θα δεχομουν ακομη και αυτο..

                          καλη τυχη για αυριο!!!
                          Να κάνω ενα σχόλιο επι τι ευκαιρία. Άσχετο με την μετανάστευση αλλά σχετικό με το μάυρο μας το χάλι.
                          Θυμάστε οτι η ισοτιμία ευρώ δραχμής κλείδωσε στα 340,75 δραχμές για 1 ευρώ.
                          Δηλαδή αν ο βασικός μισθός είναι 600€ τότε σε δραχμές θα ήταν, θεωρητικά πάντα, 205.000δρχ.
                          Με μια αναζήτηση στο google βγαίνει οτι ο βασικός μισθός το 2000 ήταν 170.000δρχ. απο τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και τα δημοσιεύματα των εφημερίδων τότε, που πάντα έχουν λάθος..
                          Δηλαδή απο το 2000 μέχρι το 2011 απο 170.000δρχ ή 500€ περίπου πήγε στα 600€ ή 205.000δρχ. αντίστοιχα.

                          Αν θεωρητικά πάντα συνέβαινε μόνο αυτό θα ήταν μικρή μεν αύξηση αλλά αύξηση όπως και να το κάνουμε.
                          Αν υπολογίσουμε όμως τον πληθωρισμό μόνο για το ίδιο διάστημα και η αλήθεια είναι οτι δεν μας λείπει μόνο ο πληθωρισμός αλλά και άλλοι παράγοντες τότε αντιλαμβανόμαστε οτι πρόκειται περι κοροϊδίας.

                          Στους άλλους παράγοντες, κατα εμένα, θα βάλω πρώτο το γεγονός οτι οι μισθοί μεταφράστηκαν σε ευρώ βάση της ισοτιμίας αλλά ολα τα άλλα μεταφράστηκαν αυθαίρετα με το μάτι. Δηλαδή ενας καφές, και παίρνω παράδειγμα τον καφέ οχι γαιτι είμαστε Έλληνες που μας αρέσει ο καφενές, αλλά γιατι είναι εύκολο παράδειγμα, έκανε να τον πιείς έξω 200δρχ. Μετά το ευρώ κανονικά θα έπρεπε να μεταφραστεί σε 200/340,75=1,71€. Φυσικά δεν έγινε έτσι. Πήγε στα 2,00€ απευθείας γιατι στο μάτι τα 200δρχ μοιάζουν με το 2€.
                          Η διαφορά όμως είναι 2,00-1,71=0,29€ τα οποία είναι 99δρχ. περίπου.
                          Δηλαδή μόνο ο καφές με το που μπήκαμε στο Ευρώ το 2003 απο τα 2 κατοστάρικα πήγε στα 3 κατοστάρικα σε ευρώ καμουφλαρισμένα.
                          Αν μέναμε στην δραχμή ενα κατοστάρικο αύξηση θα γνώριζε σε μερικά χρόνια, βάση του πληθωρισμού.
                          Φυσικά θα μπορούσε να γίνει κάποια στιγμή και υποτίμηση ή ανατίμηση, ανάλογα πως βόλευε το κράτος και να γινόταν αναπροσαρμογή μην αφήνοντας τις τιμές να ανεβαίνουν συνεχώς ανεξέλεγκτα.

                          Μόνο ο καφές λοιπόν πήρε μέσα σε μια νύχτα αύξηση 100% περίπου.
                          Σχεδόν το ίδιο έγινε και στα πάντα. Σκεφτείτε αύριο το πρωί να ξυπνήσετε και όλα να έχουν πάει 100% πάνω, εκτός φυσικά απο τον μισθό σας ο οποίος μεταφράστηκε βάση μιας παγωμένης ισοτημίας.

                          Εαν, θεωρητικά πάντα, είχε γίνει μετάφραση όλω των τιμών βάση της ισοτιμίας, τα 600€ το μήνα θεωρητικά πάντα τολμώ να πω οτι θα έφταναν για να ζήσει κάποιος. Έφταναν οι 205.000δρχ για κάποιον να ζήσει, επι δραχμής. Επι ευρώ έτσι όπως μεταφράστηκε δεν φτάνουν ουτε για καλημέρα.

                          Στα λοιπά πρέπει φυσικά να συνυπολογίσουμε και τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Αθήνα. Επειδή τα πάντα μετριούνται, δεν μας εχει πει κάποιος, αλλά σίγουρα το γνωρίζουν, τον λογαριασμό ακριβώς. Εκείνο που ξέρουμε είναι οτι μετά τους Ολυμπιακούς σε μια νύχτα και χωρίς να δωθεί εξήγηση ο ΦΠΑ απο 18% πήγε 19%. Αυτή ήταν η αρχή. Σήμερα γνωρίζουμε απο σκόρπια δημοσιεύματα, ψίγματα της αλήθειας που μας έιναι αρκετά για να αρχίσουμε να σχηματίζουμε εικόνα για την απίστευτη ρεμούλα των Ολυμπιακών.
                          Παρακολουθήστε τι γίνεται με τα ολοκαίνουργια στάδια και εγκαταστάσεις απο τότε. Τι έγινε σε περιπτώσεις άλλων ολυμπιακών π.χ. Βαρκελώνης και τι έγινε και γίνεται με τα δικά μας.
                          Αλλά δεν χρειάζεται κανενός είδους βαθιά ανάλυση για να αντιληφθεί αμέσως καποιος οτι οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 κάποια σχέση έχουν με το ΔΝΤ του 2010. Απο την άλλη δεν ακούγεται τίποτα για τους Ολυμπιακούς, τους πετυχημένους ολυμπιακούς όπως θέλουν να τους περάσουν στην ιστορία, κατα τις αναλύσεις των αιτιών που οδήγησαν στο ΔΝΤ.
                          Ενα είδος ομερτάς καλύπτει και αυτό το πεδίο με ομίχλη.
                          Εγώ θα αναφέρω κάτι που θυμάμαι. Λίγο πριν μας γίνει η ανάθεση των Ολυμπιακών θυμάμαι επεισόδια και απεργίες για απολύσεις και ενδεχόμενο κλείσιμο της Χαλυβουργικής. Μετά την ανάθεση των ολυμπιακών ανάσταση της χαλυβουργικής. Το σημείο κλειδί είναι οτι η σύζυγος του ιδιοκτήτη της χαλυβουργικής ήταν η αρχηγός της αποστολής για την ανάθεση και μελλοντική αρχηγός της ολυμπιακής εταιρίας που έτρεξε τους ολυμπιακούς αγώνες. Μήπως μόνο εγώ τα θυμάμαι αυτά; Αν ανατρέξει κάποιος στα αρχεία των εφημερίδων θα βρεί σχετικές πληροφορίες.

                          Επαναλαμβάνω :
                          Απο το 2000 μέχρι το 2011 απο 170.000δρχ ή 500€ περίπου πήγε στα 600€ ή 205.000δρχ. αντίστοιχα.
                          Δηλαδή πήρε μια αύξηση θα λέγαμε 35.000δρχ μέσα σε 10 χρόνια. 12,25% σε 10 χρόνια.
                          Μόνο ο καφές πήγε απο 200δρχ. στα 299~300δρχ. 100% μέσα σε μια νύχτα.

                          Το ίδιο έγινε με το σύνολο των προϊόντων που χρειάζονται σχεδόν καθημερινά.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Αγαπητε Αγοριανι.. ξερω πωσ ισωσ με βρισεις απο μεσα σου.. αλλα πραγματικα ενω εχω διαβασει το μεγαλητερο μεροσ ολων των ποστ... δεν εχω βρει ενα που να γραφει καποιος τα δικαιολογητικα που χρειαζεται να μαζεψουμε για την βιζα..την επαγγελματικη και την εξαρτωμενη επαγγελματικη..

                            ποια χαρτια χρειαζονται και για μετα.. οταν με το καλο φτασουμε εκει.. και το βασικοτερο.. ποια απο οοοοοοολα αυτα πρεπει να μεταφρασουμε.. ποια πρεπει να εχουν το αποστιλε... ξερω πωσ θα με κατευθηνεισ στο gov.au... ομωσ περα απο εκει που ειναι ολα μπουλουκι... υπαρχει καποι μεροσ που να τα εχετε μηπωσ γραψει επιγραμματικα?

                            ακομη και αν δεν υπαρχει (το πιθανοτερο ειναι ααυτο μιασ και κατι τετοιο θα ηταν πολυ χρονοβορο) σε χιλιο ευχαριστω και παλι για οοοοολεσ αυτεσ τισ πληροφοριες... κι εσενα και ολα τα παιδια εδω...

                            εμεισ προβλεπουμε να εχουμε αλλου ειδους προβληματα... με τα δικα μου χαρτια.. συγκεκριμενα με το αποστιλε ...

                            να καταλαβεις εγω εχω Πολωνικη υπικοοτητα παρ ολο που ζω στην Ελλαδα 23 χρονια... βλεπεις μετα τα 12 χρονια που χρειαζοντουσαν παλιοτερα για να παρει κανεισ υπικοοτητα..εγω ημουν σε φαση μετακομισης και προτιμησα τα χρηματατοτε εδινες καπου 2.500 ευρω.. να τα δωσω στο νοικοκυριο μου... μετα σπουδες.. δουλεια.. γαμοσ παιδια κλπ.καταλαβαινεισ..

                            οταν προπερυσι θελησαμε να παντρευτουμε .. ειχαμε θεμα με το αποστιλε..διοτι επρεπε να μου στειλουν πιστοποιητικο γεννισησ απο την πολωνια.. να το ξαναστειλω πολωνια ωστε να το στειλουν εκει που βαζουν την σφραγιδα..και μετα εκεινοι να μασ το στειλουν πισω στην Ελλαδα.... ε και ολο αυτο κρατησε 3 μηνεσ και.. ετσι ανησυχω μηπωσ εχω παλι τετοια προβληματα.. γι αυτο βασικα ειναι τοσο σημαντικονα μαθουμε ποια χαρτια χρειαζονται αποστιλε... καλος η κακως εινια και αρκετα τα εξοδα αποστολης

                            συνολικα εχεισ μετρησει ποσο σου κοστισαν ολες οι μεταφρασεισ και οι αποστολεσ των εγγραφων?

                            φιλια πολλα σε ολη την οικογενεια.. για να μην γραφεισ νεα πρεπει να ειστε πολυ καλα..φτου φτου... δουλειαβρηκατε?we cross our fingers for you ... καλο κουραγιο και καλη δυναμη.. φανταζομαι ειναι περιεργο να φευγεισ χειμωνα και να ξανα προετημαζεσαι για εναν χειμωνα ακομη...

                            kalhmera...

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Να κάνω ενα σχόλιο επι τι ευκαιρία. Άσχετο με την μετανάστευση αλλά σχετικό με το μάυρο μας το χάλι.
                              Θυμάστε οτι η ισοτιμία ευρώ δραχμής κλείδωσε στα 340,75 δραχμές για 1 ευρώ.
                              Δηλαδή αν ο βασικός μισθός είναι 600 τότε σε δραχμές θα ήταν, θεωρητικά πάντα, 205.000δρχ.
                              Με μια αναζήτηση στο google βγαίνει οτι ο βασικός μισθός το 2000 ήταν 170.000δρχ. απο τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας και τα δημοσιεύματα των εφημερίδων τότε, που πάντα έχουν λάθος..
                              Δηλαδή απο το 2000 μέχρι το 2011 απο 170.000δρχ ή 500 περίπου πήγε στα 600 ή 205.000δρχ. αντίστοιχα.

                              Αν θεωρητικά πάντα συνέβαινε μόνο αυτό θα ήταν μικρή μεν αύξηση αλλά αύξηση όπως και να το κάνουμε.
                              Αν υπολογίσουμε όμως τον πληθωρισμό μόνο για το ίδιο διάστημα και η αλήθεια είναι οτι δεν μας λείπει μόνο ο πληθωρισμός αλλά και άλλοι παράγοντες τότε αντιλαμβανόμαστε οτι πρόκειται περι κοροϊδίας.

                              Στους άλλους παράγοντες, κατα εμένα, θα βάλω πρώτο το γεγονός οτι οι μισθοί μεταφράστηκαν σε ευρώ βάση της ισοτιμίας αλλά ολα τα άλλα μεταφράστηκαν αυθαίρετα με το μάτι. Δηλαδή ενας καφές, και παίρνω παράδειγμα τον καφέ οχι γαιτι είμαστε Έλληνες που μας αρέσει ο καφενές, αλλά γιατι είναι εύκολο παράδειγμα, έκανε να τον πιείς έξω 200δρχ. Μετά το ευρώ κανονικά θα έπρεπε να μεταφραστεί σε 200/340,75=1,71. Φυσικά δεν έγινε έτσι. Πήγε στα 2,00 απευθείας γιατι στο μάτι τα 200δρχ μοιάζουν με το 2.
                              Η διαφορά όμως είναι 2,00-1,71=0,29 τα οποία είναι 99δρχ. περίπου.
                              Δηλαδή μόνο ο καφές με το που μπήκαμε στο Ευρώ το 2003 απο τα 2 κατοστάρικα πήγε στα 3 κατοστάρικα σε ευρώ καμουφλαρισμένα.
                              Αν μέναμε στην δραχμή ενα κατοστάρικο αύξηση θα γνώριζε σε μερικά χρόνια, βάση του πληθωρισμού.
                              Φυσικά θα μπορούσε να γίνει κάποια στιγμή και υποτίμηση ή ανατίμηση, ανάλογα πως βόλευε το κράτος και να γινόταν αναπροσαρμογή μην αφήνοντας τις τιμές να ανεβαίνουν συνεχώς ανεξέλεγκτα.

                              Μόνο ο καφές λοιπόν πήρε μέσα σε μια νύχτα αύξηση 100% περίπου.
                              Σχεδόν το ίδιο έγινε και στα πάντα. Σκεφτείτε αύριο το πρωί να ξυπνήσετε και όλα να έχουν πάει 100% πάνω, εκτός φυσικά απο τον μισθό σας ο οποίος μεταφράστηκε βάση μιας παγωμένης ισοτημίας.

                              Εαν, θεωρητικά πάντα, είχε γίνει μετάφραση όλω των τιμών βάση της ισοτιμίας, τα 600 το μήνα θεωρητικά πάντα τολμώ να πω οτι θα έφταναν για να ζήσει κάποιος. Έφταναν οι 205.000δρχ για κάποιον να ζήσει, επι δραχμής. Επι ευρώ έτσι όπως μεταφράστηκε δεν φτάνουν ουτε για καλημέρα.

                              Στα λοιπά πρέπει φυσικά να συνυπολογίσουμε και τους Ολυμπιακούς αγώνες του 2004 στην Αθήνα. Επειδή τα πάντα μετριούνται, δεν μας εχει πει κάποιος, αλλά σίγουρα το γνωρίζουν, τον λογαριασμό ακριβώς. Εκείνο που ξέρουμε είναι οτι μετά τους Ολυμπιακούς σε μια νύχτα και χωρίς να δωθεί εξήγηση ο ΦΠΑ απο 18% πήγε 19%. Αυτή ήταν η αρχή. Σήμερα γνωρίζουμε απο σκόρπια δημοσιεύματα, ψίγματα της αλήθειας που μας έιναι αρκετά για να αρχίσουμε να σχηματίζουμε εικόνα για την απίστευτη ρεμούλα των Ολυμπιακών.
                              Παρακολουθήστε τι γίνεται με τα ολοκαίνουργια στάδια και εγκαταστάσεις απο τότε. Τι έγινε σε περιπτώσεις άλλων ολυμπιακών π.χ. Βαρκελώνης και τι έγινε και γίνεται με τα δικά μας.
                              Αλλά δεν χρειάζεται κανενός είδους βαθιά ανάλυση για να αντιληφθεί αμέσως καποιος οτι οι Ολυμπιακοί αγώνες του 2004 κάποια σχέση έχουν με το ΔΝΤ του 2010. Απο την άλλη δεν ακούγεται τίποτα για τους Ολυμπιακούς, τους πετυχημένους ολυμπιακούς όπως θέλουν να τους περάσουν στην ιστορία, κατα τις αναλύσεις των αιτιών που οδήγησαν στο ΔΝΤ.
                              Ενα είδος ομερτάς καλύπτει και αυτό το πεδίο με ομίχλη.
                              Εγώ θα αναφέρω κάτι που θυμάμαι. Λίγο πριν μας γίνει η ανάθεση των Ολυμπιακών θυμάμαι επεισόδια και απεργίες για απολύσεις και ενδεχόμενο κλείσιμο της Χαλυβουργικής. Μετά την ανάθεση των ολυμπιακών ανάσταση της χαλυβουργικής. Το σημείο κλειδί είναι οτι η σύζυγος του ιδιοκτήτη της χαλυβουργικής ήταν η αρχηγός της αποστολής για την ανάθεση και μελλοντική αρχηγός της ολυμπιακής εταιρίας που έτρεξε τους ολυμπιακούς αγώνες. Μήπως μόνο εγώ τα θυμάμαι αυτά; Αν ανατρέξει κάποιος στα αρχεία των εφημερίδων θα βρεί σχετικές πληροφορίες.

                              Επαναλαμβάνω :
                              Απο το 2000 μέχρι το 2011 απο 170.000δρχ ή 500 περίπου πήγε στα 600 ή 205.000δρχ. αντίστοιχα.
                              Δηλαδή πήρε μια αύξηση θα λέγαμε 35.000δρχ μέσα σε 10 χρόνια. 12,25% σε 10 χρόνια.
                              Μόνο ο καφές πήγε απο 200δρχ. στα 299~300δρχ. 100% μέσα σε μια νύχτα.

                              Το ίδιο έγινε με το σύνολο των προϊόντων που χρειάζονται σχεδόν καθημερινά.

                              ποσο δικιο εχεις... και ποσες φωρεσ τα εχουμε συζητησει με φιλουσ αυτα... πραγματικα το τι συνεβη εκεινη την μοιραια νυχτα που αλλαξε η δραχμη σε ευρω... πραγματικα... κανεισ δνε το περιμενε τοσο ακραιο...

                              αλλα βλεπεισ για αλλη μια φωρα το κρατοσ μασ δεν εβγαλε ανθρωπουσ εξω να ψαχνουν ενα ενα τα μαγαζια για να δουν αν κανανε σωστεσ αλλαγεσ στισ τιμεσ τους η τισ κανανε με το ματι...καρφακι δεν τουσ καιγοτανε.. ενω τωρα... τωρα φτιαξανε ειδικο τμημα οικονομικων μπραβων για να δουν ενα ενα τα μαγαζια μηπωσ και φοροδιαφευγουν.... βεβαια τωρα ... ειναι λιγο αργα... και οτι και να κανουν μοναχα το κρατοσ θα τα εισπραξει.. δεν θα σωθει κανεις απο τον λαο...αχχχ....

                              Comment

                              Working...
                              X