Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    γιασου Σακη τηλεφονισα εγω στο panel doctor στην Αθηνα και μου ειπε σινολικα η εξετασεις μαζι με το κουριερ να τα στειλει στο Βερολινο 230 ευρο

    Comment


      holidays-work

      kalispera,

      skeftomai ton epomeno mina na katevw gia diakopes stin melvournh.
      eimai ellinas ypikoos kai tha ithela na mathw an vreis douleia ekei me poio tropo kai poies diadikasies mporeis na parameinei ekei kai na ergasteis??

      euxaristw

      Comment


        Originally posted by saki307 View Post
        Καλησπέρα!
        Μαζί με την γεννημένη στην Αυστραλία γυναίκα μου, ετοιμάζουμε τα δικαιολογητικά για να μεταναστεύσουμε.
        Ξέρει κανείς αν τις ιατρικές εξετάσεις που ζητάνε, είναι οικονομικότερα να τις κάνουμε από τους Panel Doctors της Ελλάδας ή στην Αυστραλία?
        Εδώ αν τις κάνεις κοστίζουν 300$ Αυστραλίας.

        Μην τις κάνετε όμως αν δεν σας τις ζητήσει ο case Officer που θα αναλάβει την υπόθεσή σας γιατι μπορεί να σας ζητήσει να τις ξανακάνετε. Ετσι κι αλλιώς παντού λέει οτι οι εξετάσεις γίνονται όταν ζητηθούν απο τον case officer και αποστέλονται χωρίς να ανοίξει ο φάκελλος.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Originally posted by gepan21 View Post
          kalispera,

          skeftomai ton epomeno mina na katevw gia diakopes stin melvournh.
          eimai ellinas ypikoos kai tha ithela na mathw an vreis douleia ekei me poio tropo kai poies diadikasies mporeis na parameinei ekei kai na ergasteis??

          euxaristw
          Working holidays δεν γίνονται για κατόχους Ελληνικού διαβατηρίου.
          Κοίτα εδώ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            Originally posted by demi View Post
            Agoriani,

            Μια ερώτηση πρακτική. Στην μεταφορά των πραγμάτων που θα κάνεις με κοντέινερ τι είδους συσκευασίες χρησιμοποίησες? Παράδειγμα επειδή σκέπτομαι να μεταφέρω είδη ιματισμού , αυτά άμα μείνουν στο κοντέινερ και στο καράβι κανά μήνα το πιθανόν είναι να φτάσουν στην Αυστραλία μουχλιασμένα και κατεστραμένα. Για δώσε καμιά συμβουλή για το τρόπο συσκευασίας. Χαρτοκιβώτια, ξιλοκιβώτια, μπαούλα τι από όλα?
            Demi αν και είσαι Αυστραλία πλέον σου απαντάω μήπως και δεν τα έστειλες τα πράγματα ακόμα.

            Πήρα εκείνες τις σακούλες που ρουφάς με την ηλεκτρική σκούπα τον αέρα απο μέσα και συσκεύασα όλα τα ρούχα και σεντόνια κ.τ.λ. που πήρα και πιάνουν λιγότερο χώρο και είναι και σχεδόν αεροστεγός συσκευασμένα.
            Μετά τα έβαλα σε χαρτοκιβώτια αριθμημένα και έγραψα ποσοτικά ανα είδος τι έβαλα μέσα.
            Μερικά πράγματα τα συσκεύασα σε εκείνο το πλαστικό με τις φυσαλίδες και άλλα σε ακόμα πιο χοντρό πλαστικό με αεροθαλάμους. Σε μερικά κουτιά έβαλα τριμένο φενιζόλ και γέμισα τα κενά.
            Τα τύλιξα και τα τριπλοτύλιξα και σε μερικά κουτιά τα έδεσα με σπάγκο.
            Τέλος μερικά μικρά κουτιά τα συγχώνευσα σε μεγαλύτερα κουτιά να έχω μικρότερο όγκο γιατι με τον όγκο πληρώνεις.
            Απο οτι μου είπε τελικά το γραφείο θα πληρώσω 500€ και 200$ με παράδοση στην πόρτα μου εδώ στην Αυστραλία. Για να δούμε.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Agoriani ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν έχω μεταφέρει ακόμα πράγματα γιατί έχω έρθει μόνη μου προς το παρον χωρίς τον άνδρα μου και τον γιο για να βρω δουλειά.

              Comment


                Originally posted by Dionysis68 View Post
                γιασου Σακη τηλεφονισα εγω στο panel doctor στην Αθηνα και μου ειπε σινολικα η εξετασεις μαζι με το κουριερ να τα στειλει στο Βερολινο 230 ευρο

                Originally posted by Agoriani View Post
                Εδώ αν τις κάνεις κοστίζουν 300$ Αυστραλίας.

                Μην τις κάνετε όμως αν δεν σας τις ζητήσει ο case Officer που θα αναλάβει την υπόθεσή σας γιατι μπορεί να σας ζητήσει να τις ξανακάνετε. Ετσι κι αλλιώς παντού λέει οτι οι εξετάσεις γίνονται όταν ζητηθούν απο τον case officer και αποστέλονται χωρίς να ανοίξει ο φάκελλος.

                Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
                Σκέφτομαι να μην μπλέξω με την καθυστέρηση μέσω Βερολίνου, θέλουμε να μεταναστεύσουμε τέλη καλοκαιριού. Οπότε θα καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στην Αυστραλία(Subclasses 820- 801) και αν μου ζητηθούν τις κάνω εκεί.

                Comment


                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Απο οτι μου είπε τελικά το γραφείο θα πληρώσω 500€ και 200$ με παράδοση στην πόρτα μου εδώ στην Αυστραλία. Για να δούμε.
                  Agoriani καλημέρα, γατί όγκο περιπου μιλας για τα 500 ευρώ?
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Agoriani καλημέρα, γατί όγκο περιπου μιλας για τα 500 ευρώ?
                    Για περίπου 4-5 κυβικά μέτρα. +200$, το ξέχασες.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Originally posted by saki307 View Post
                      Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!
                      Σκέφτομαι να μην μπλέξω με την καθυστέρηση μέσω Βερολίνου, θέλουμε να μεταναστεύσουμε τέλη καλοκαιριού. Οπότε θα καταθέσω τα δικαιολογητικά μου στην Αυστραλία(Subclasses 820- 801) και αν μου ζητηθούν τις κάνω εκεί.
                      Θα έλεγα οτι εφόσον έχετε ορίζοντα αρχές καλοκαιριού να έρθετε τότε έχετε και χρόνο για αξιοποίηση ώστε καταθέτωντας την αίτησή σας στο Βερολίνο τώρα, μέχρι αρχές καλοκαιριού θα είστε έτοιμοι.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        Originally posted by Agoriani View Post
                        12-16/3/11
                        Βγήκε η βίζα και περισσότερες λεπτομέρειες το Σάββατο που επιστρέφουμε Αυστραλία.
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          Originally posted by Agoriani View Post
                          12-16/3/11
                          Βγήκε η βίζα και περισσότερες λεπτομέρειες το Σάββατο που επιστρέφουμε Αυστραλία.
                          Τέλεια !!! Ευχές για μια πολύ καλή δουλειά.

                          Comment


                            Australia

                            Ευχαριστω demi....

                            Comment


                              kalispera,

                              euxomai to kalitero se osous exoun katevei katw. tha ithela na rwtisw to exeis an kapoios se kanei sponsored gia douleia kai autos einai parallila kai syggenhs sou tote se poso kairo pairnei kapoios visa??
                              exeis perissoteres pithanotites gia visa??? an o ergodotis sou se thelei ligo amessa gia douleia katw tote poso grigora vgainei h visa???


                              sas euxaristw olous kai euxomai to kalitero pragmatika stin nea sas zwi....

                              Comment


                                μπραβο αγοριανη!

                                να μας ενημερωνεις οσο μπορεις για τα θεματα δουλειας για να καταλαβουμε πως λειτουργει το συστημα εκει και για τις δυνατοτητες των ξενων για εργασια...
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X