Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    αγοριανι θα ερθεις καθολου διακοπες ελλαδα ή όχι;;
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

    Comment


      Από σήμερα είναι +9 οι ώρες της διαφοράς Greece-Australia?

      Comment


        Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
        Από σήμερα είναι +9 οι ώρες της διαφοράς Greece-Australia?
        8 είναι οι ώρες. 9 θα είναι τέλος του μήνα όταν θα αλλάξει και η δικιά μας ώρα.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by leyteris77 View Post
          8 είναι οι ώρες. 9 θα είναι τέλος του μήνα όταν θα αλλάξει και η δικιά μας ώρα.
          αυτο με την ωρα για εξηγησε αν μπορεις καθε ποτε αλλαζει
          Είναι πολλές οι 622 μέρες;

          Comment


            Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
            αυτο με την ωρα για εξηγησε αν μπορεις καθε ποτε αλλαζει

            Τάσο τι έγινε με την αίτηση για την εκδήλωση. Σε έχω χάσει, καλά είσαι?

            Comment


              Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
              αυτο με την ωρα για εξηγησε αν μπορεις καθε ποτε αλλαζει
              Όπως σε μας την άνοιξη η ώρα πάει μια ώρα μπροστά (από 3 πάει 4) στην αυστραλία γίνεται αυτό αρχες οκτωβρίου (άνοικη δλδ). Και επειδή τέλη οκτωβρίου εμεις επιστρεφουμε στην κανονικη ώρα (μια πίσω) η ψαλίδα ανοιγει στις 9 ώρες.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                αγοριανι θα ερθεις καθολου διακοπες ελλαδα ή όχι;;
                Οχι Τάσο δεν υπάρχουν χρήματα για διακοπές, ούτε και όρεξη για διακοπές. Δουλειά θέλουμε και προκοπή.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Οχι Τάσο δεν υπάρχουν χρήματα για διακοπές, ούτε και όρεξη για διακοπές. Δουλειά θέλουμε και προκοπή.
                  Μάλιστα! Δουλειά και προκοπή, μ'αρέσει αυτό και το κρατάω! Να περνάτε καλά!!
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    visa

                    Αγοριαννη θελω την βοηθεια σου σε κάτι, στα ποστ του σαιτ της αυστραλιας, για τις βίζες με το καινουργιο συστημα αναφέρει πως το επαγγελμα πρέπει να είναι στην λίστα, δεν λέει οτι ΄πρέπει πρωτα να κανεις εγγραφη στον αντιστοιχο σύλλογο, μπορεις σε παρακαλώ να το ελεγξεις και εσυ μήπως δεν το καταλαβα? αν ειναι έτσι τότε μπορώ να στείλω τα χαρτια και για αναγνωριση και για βιζα μαζι χωρις να χασω το χρονο της αναγνωρισης. σε παρακαλω ελεγξε το και όποιος γνωριζει κατι παραπανω ας το γραψει. ευχαριστώ, ααααααα και να σε ενημερωσω πως χρησιμοποιώ το μότο σου σε όποιον με ρωτάει, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ
                    να είστε όλοι καλά
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      Originally posted by alkioni View Post
                      Αγοριαννη θελω την βοηθεια σου σε κάτι, στα ποστ του σαιτ της αυστραλιας, για τις βίζες με το καινουργιο συστημα αναφέρει πως το επαγγελμα πρέπει να είναι στην λίστα, δεν λέει οτι ΄πρέπει πρωτα να κανεις εγγραφη στον αντιστοιχο σύλλογο, μπορεις σε παρακαλώ να το ελεγξεις και εσυ μήπως δεν το καταλαβα? αν ειναι έτσι τότε μπορώ να στείλω τα χαρτια και για αναγνωριση και για βιζα μαζι χωρις να χασω το χρονο της αναγνωρισης. σε παρακαλω ελεγξε το και όποιος γνωριζει κατι παραπανω ας το γραψει. ευχαριστώ, ααααααα και να σε ενημερωσω πως χρησιμοποιώ το μότο σου σε όποιον με ρωτάει, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ
                      να είστε όλοι καλά
                      Γειά σου Alkioni.

                      Ελπίζω να είσαι καλά γιατί έχουμε καιρό να ακούσουμε νέα σου.
                      Εγγραφή σε φορέα-σύλλογο-ένωση χρειάζεται στην περίπτωση που για να κάνεις το επάγγελμά σου απαιτείτε πρώτα η εγγραφή. Όπως είναι οι γιατροί με τους ιατρικούς συλλόγους.
                      Για την αναγνώριση, εδώ στην Αυστραλία, δεν υπάρχει ενας φορέας που κάνει όλες τις αναγνωρίσεις, όπως π.χ. το πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ νύν Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.
                      Για το καθεστώς εδώ κοίτα εδώ.
                      Χοντρικά λοιπόν, ανάλογα για τι θέλεις την αναγνώριση, υπάρχει και διαφορετικός τρόπος αναγνώρισης.
                      Τώρα εχω την εντύπωση οτι αυτό που λες δεν γίνεται γιατι η απάντηση της αναγνώρισης χρησιμοποιείται στην αίτηση για βίζα, οπότε το ένα προϋποθέτει την ύπαρξη του άλλου για να γίνει.
                      Θα με επαληθεύσεις αν διαβάσεις την αίτηση της βίζας και δεις τα πεδία της ένα ένα.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        agoriani θα ηθελα να σε ρωτήσω αν βρω καποιον γνωστο που εχει εστιατοριο και μου κανει τα χαρτια και δουλεψω σε αυτον κανένα 6μηνο και ταυτόχρονα ψαχνω να βρω καποια δουλεια επάνω στο επαγγελμα μου ειναι ευκολη λυση..?τελειωσα φετος της σπουδες μου στο μαρκετινγκ εχω ξεκινήσει ielts είδη για ενα μεταπτυχιακό που ενδιαφερομε αλλα και για αυστραλια μερια.

                        Comment


                          ευχαριστώ για την απάντηση αλλα για αυτη τη βίζα πρέπει στα 5 χρόνια να επιστρέψεις. ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο επιτέλους βρήκα απο τους γονείς μου τοcertificate πουλέει οτι ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι ώς το 1980 Ο πρόξενος είπε να το ψάξω δεν εξηπηρετεί η πρεσβεία της Αθήνας και η πρεσβεία της Μελβούρνης δεν έχει μέιλ. για να ρωτήσω . Ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάω στην Αυστραλία ωσ πρώην μόνιμος κάτοικος? δεν γεννήθηκα εκεί.ευχαριστώ

                          Comment


                            Originally posted by panagiotis3 View Post
                            agoriani θα ηθελα να σε ρωτήσω αν βρω καποιον γνωστο που εχει εστιατοριο και μου κανει τα χαρτια και δουλεψω σε αυτον κανένα 6μηνο και ταυτόχρονα ψαχνω να βρω καποια δουλεια επάνω στο επαγγελμα μου ειναι ευκολη λυση..?τελειωσα φετος της σπουδες μου στο μαρκετινγκ εχω ξεκινήσει ielts είδη για ενα μεταπτυχιακό που ενδιαφερομε αλλα και για αυστραλια μερια.
                            Αν σου κάνει την βίζα απο εργοδότη έχει κάποιες δεσμέυσεις σαν εργοδότης και εσύ επίσης σαν εργαζόμενος. Γιατί δεν κάνεις το μεταπτυχιακό που λές εδώ?

                            Originally posted by ευη evie View Post
                            ευχαριστώ για την απάντηση αλλα για αυτη τη βίζα πρέπει στα 5 χρόνια να επιστρέψεις. ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο επιτέλους βρήκα απο τους γονείς μου τοcertificate πουλέει οτι ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι ώς το 1980 Ο πρόξενος είπε να το ψάξω δεν εξηπηρετεί η πρεσβεία της Αθήνας και η πρεσβεία της Μελβούρνης δεν έχει μέιλ. για να ρωτήσω . Ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάω στην Αυστραλία ωσ πρώην μόνιμος κάτοικος? δεν γεννήθηκα εκεί.ευχαριστώ
                            Αυτές τις δυο επιλογές δίνει.
                            Εκεί που λέει για τα 5 χρόνια λέει: You must also meet one of the following eligibility requirements. Δηλαδή ενα απο τα παρακάτω κριτήρια. Για ξανακοίτα την
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              Originally posted by Agoriani View Post
                              Αν σου κάνει την βίζα απο εργοδότη έχει κάποιες δεσμέυσεις σαν εργοδότης και εσύ επίσης σαν εργαζόμενος. Γιατί δεν κάνεις το μεταπτυχιακό που λές εδώ?
                              το σκεφτηκα αλλα εκει θελω τα τριπλασια λεφτα και αδυνατω....πιστευεις οτι οικονομικα μπορει να ανταπεξελθει καποιος αν δουλευει σε εστιατορια για αρκετο καιρο.?

                              Comment


                                Για σου Αγοριανη σε ευχαριστω για την απαντηση σου εδω στο darwin ο υπαληλος του γραφειου μεταναστευσεις δεν μπορεσε να μασ βοηθησει εδειχνε να μην ξερει καλα τη διαδικασια και εκανε και εκανε λαθη που μας εκανε να μην του εχουμε εμποιστοσηνη και στα χαρτια μας βοηθαει μια κοπελα ελληνιδα που ειναι μονιμοσ κατοικος εδω στης 7/10 μας ειρθε φακελος απο το ιμικρεσιο στο perth που επεξεργαζωντε την αιτηση και μου ζητουν το ποινικο μητρωο απο την αυστραλεζικη αστινομια οτι δεν εκανα κατι οσο ημουν εδω και αποδεικτικα στηχεια οτι ζω με την γηναικα μου θα τους στειλω για το αυτοκινητο που εχουμε και στους δοιο μας τον λογαριασμο τησ τηλεψρασεισ επισεις ειχαμε ειδη στηλει κοινο τραπεζικο λογαριασμο και δεν ξερω αν φτανουν ή τη αλλο θα ηθελαν σημπληρωσαμε και μια φορμα για δοιο υπογραφες μου που ελειπαν απο την φορμα 47 (λαθος απο τον υπαληλο του γραφειου της ελληνικης ομογενειας εδω στο darwin και δεν θα επρεπε να το δουν και στο ιμικρεσιο εδω πριν τα στειλουν στο περθ πριν5 μηνεσ περιπου; τελοσ παντων μου ζητησαν και στειχεια για το επαγγελμα μου στην ελλαδα και την προειπηρεσια και στειχεια για την οικογενια μου ελπιζω να τελειωνουν αυτα που ζητανε σηνεχως γιατι με εχουν κουρασει για να μην πω οτι μου εχουν σπασει τα νευρα και αυτο που μου λεσ για εξαιρεσει πως να το ζητησω την στιγμη που οι ιδιοι μου το ελεγανγια να δεκτουν την αιτηση για το πωσ θα παιρναμε αυτο το διαστημα τησ εγκρισεις και εμεισ τους λεγαμε δεν θα υπαρχει προβλιμα για να την δεκτουν ή μας ελεγαν να δουλευει η γηναικα μου που μπορει αλλα λογο οτι αυτη δεν ξερει καλα αγκλικα και σαν ανηδικευτοσ εργατης θα επερνε λιγα πηγαινει πανεπιστημιο που το δηκαιατε δωρεαν για την γλωσα συγνωμη για τα ορθογραφικα μου

                                Comment

                                Working...
                                X