Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγοριανη καλησπερα απο ελλαδα -ειναι η δευτερη φορα που σου στελνω μυνημα-δεν απαντησες-.Λιγο με το δικο μας πεισμα -λιγο με τις γνωσεις σου παλεψαμε και ολοκληρωσαμε τις διαδικασιες.Η γυναικα μου γεννηθηκε στο Σιδνευ και ηρθε 4 ετων ελλαδα,ετσι ειχαμε υπηκοοτητα και μεσω Λονδινου βγαλαμε και του 14 χρονου γιου μας-τελικα εγω σαν ελλην πηρα την τουριστικη και βλεπουμε στην πορεια-πεταμε για Μελβουρνη 29-11-11 -----πιστευω να απαντησεις για να σε ευχαριστησω και να μπορεσουμε να βοηθησουμε κι αλλους πατριωτες να ονειρευονται καλυτερο αυριο-----στην πατριδα εδω και μηνες που μαθαινουν γνωστοι και φιλοι οτι ετοιμαζομαστε(προσπαθουμε-και δεν πιστευουν)δεν υπαρχει μερα που να μη μας παρουν τηλεφωνο τουλαχιστον δυο να τους πουμε τι πρεπει να κανουν ..........χαιρετω

    Comment


      Originally posted by ευη evie View Post
      ευχαριστώ για την απάντηση αλλα για αυτη τη βίζα πρέπει στα 5 χρόνια να επιστρέψεις. ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο επιτέλους βρήκα απο τους γονείς μου τοcertificate πουλέει οτι ήμασταν μόνιμοι κάτοικοι ώς το 1980 Ο πρόξενος είπε να το ψάξω δεν εξηπηρετεί η πρεσβεία της Αθήνας και η πρεσβεία της Μελβούρνης δεν έχει μέιλ. για να ρωτήσω . Ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάω στην Αυστραλία ωσ πρώην μόνιμος κάτοικος? δεν γεννήθηκα εκεί.ευχαριστώ

      Δυστηχώς τα ίδια κάνανε και οι δικοί μου οι γονεις ήτανε μόνιμοι κάτοικοι αλλά δεν πήραν την υπηκοότητα, δεν γίνεται τίποτα τους έφερα εδώ πέρα με parent visa, για εγώ είμαι Αυστραλός υπήκοος, ρώτησα παντού και στο προξενείο το οποίο κρατάει αρχείο αναλυτικότατο για το πότε μπηκες στην χώρα και πότε έφυγες με φάκελο αλλά δεν γίνετε τίποτα άλλο.

      Ακόμα δεν έχουν έχουν δικαίωμα σε ιατροφαρμακευτικές παροχές, έστειλα και mail στην Ελληνική κοινότητα αλλά με γράψανε κανονικά.
      Μέχρι και Ε-mail έστειλα στην Υπουργό της Αυστραλίας για την υγεία μήπως και μπορώ να κάνω κάτι και σε αντίθεση με την Ελληνική κοινότητα της Αδελαίδας που δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει ούτε με ένα ξερό mail ότι δεν γνωρίζουν σχετικά, αυτοί ( από το υπουργείο) μου έστειλαν γράμμα με το ταχυδρομείο παρακαλώ, ότι λυπούνται γιατί δεν υπάρχει σχετική συμφωνία με την Ελλάδα ώστε οι ασφαλισμένοι Ελληνες που έρχονται εδώ να έχουν κάποια υποτυπώδες ιατρική περίθαλψη από το Αυστραλιανό κράτος.

      Μια φορά ήρθε εδώ πέρα Ελλήνας πρωθυπουργός τα τελευταία χρόνια (ο Κώστας Καραμανλής) και η μόνη συμφωνία που έκανε ήτανε για τις συντάξεις αλλά τελικά και αυτό το θέμα κάπου έχει κολλήσει..... για τους Έλληνες που έρχονται έστω και για τουριστες εδώ τίποτα (ιατρική περίθαλψη όσο είναι εδώ).... ενώ άλλες χώρες μικρότερες της Ελλάδας έχουν κάνει καλύτερες συμφωνίες και ασφαλίζονται ιατρικά οι υπήκοοι που έρχονται έστω για διακοπές εδώ πέρα.
      Οι Έλληνες πολιτικοί το μόνο που τους ένοιαζε ήταν πως θα κάνουν τους Ελληνες του εξωτερικού να τους ψηφίσουν και τους φέρνανε τσάμπα ταξίδια στην Ελλάδα με την Ολυμπιακή στις εκλογές.......
      Να ψηφίζουν δηλαδή αυτοί που δεν μένουν στην χώρα και χωρίς να γνωρίζουν την Ελληνική πραγματικότητα και την αγωνία ως προς το ζην του μόνιμου κάτοικου της Ελλάδας και να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα με τις συνέπειες που έχουμε τώρα.
      Και οι Έλληνες ντόπιοι εδω στην Αυστραλία που έχουν έρθει εδώ πριν από 40 και 50 χρόνια και που πάνε στην Ελλάδα κάθε 5 χρόνια για διακοπές (αν πανε) να έχουν άποψη λανθασμένη για τα πολιτικά δρώμενα της πατρίδας και να μου πιάνουν και πολιτικές συζητήσεις και να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα οι άσχετοι. Ελληνικό ταπεραμέντο αθάνατο........

      Comment


        Originally posted by panos1966 View Post
        ....... για τους Έλληνες που έρχονται έστω και για τουριστες εδώ τίποτα (ιατρική περίθαλψη όσο είναι εδώ).... ενώ άλλες χώρες μικρότερες της Ελλάδας έχουν κάνει καλύτερες συμφωνίες και ασφαλίζονται ιατρικά οι υπήκοοι που έρχονται έστω για διακοπές εδώ πέρα.
        .........
        Panos1966 χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις καλά νέα. Συμφωνώ με όσα είπες και πράγματι επειδή δεν έχουν καμία περίθαλψη, τους έβγαλα μια με την Medibank, που είναι για όσους είναι με τουριστική βίζα. Κοστίζει 200AUD δηλαδή περίπου 170€, τον μήνα και τους καλύπτει τα βασικότερα όπως GP (παθολόγος), ασθενοφόρο, νοσοκομείο κ.τ.λ.
        Η πλήρη κάλυψη ήταν στα 400AUD αλλά για εμένα είναι πολλά.
        Και μια κάρτα υγείας που δικαιούνται σαν συνταξιούχοι, και την έβγαλαν, είναι για την Ευρωπαϊκή ένωση μόνο.
        Οι Κύπριοι έχουν κάλυψη νομίζω εδώ στην Αυστραλία, σίγουρα και οι Ιταλοί. Εμείς όπως τα είπες...
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          Originally posted by gann View Post
          Αγοριανη καλησπερα απο ελλαδα -ειναι η δευτερη φορα που σου στελνω μυνημα-δεν απαντησες-.Λιγο με το δικο μας πεισμα -λιγο με τις γνωσεις σου παλεψαμε και ολοκληρωσαμε τις διαδικασιες.Η γυναικα μου γεννηθηκε στο Σιδνευ και ηρθε 4 ετων ελλαδα,ετσι ειχαμε υπηκοοτητα και μεσω Λονδινου βγαλαμε και του 14 χρονου γιου μας-τελικα εγω σαν ελλην πηρα την τουριστικη και βλεπουμε στην πορεια-πεταμε για Μελβουρνη 29-11-11 -----πιστευω να απαντησεις για να σε ευχαριστησω και να μπορεσουμε να βοηθησουμε κι αλλους πατριωτες να ονειρευονται καλυτερο αυριο-----στην πατριδα εδω και μηνες που μαθαινουν γνωστοι και φιλοι οτι ετοιμαζομαστε(προσπαθουμε-και δεν πιστευουν)δεν υπαρχει μερα που να μη μας παρουν τηλεφωνο τουλαχιστον δυο να τους πουμε τι πρεπει να κανουν ..........χαιρετω
          Gann και εγώ νόμιζα μέχρι τώρα οτι δεν είχα αφήσει μήνυμα που δεν εχω απαντήσει. Τουλάχιστον τα προσωπικά μηνύματα και οτι βρίσκω μέσα στο forum. Αν μου έστειλες μήνυμα επισκέπτη αυτά ομολογώ, και το έχω ξαναγράψει δεν προλαβαίνω να τα δω και έχουν και πολύ άσχημο τρόπο να τα ανοίξεις να τα παρακολουθείς και να τα αρχειοθετείς. Δηλαδή δεν είναι για αυτή την δουλειά φτιαγμένος αυτός ο τρόπος.
          Ελπίζω ολα να σας πάνε καλά όμως και σύντομα να έχουμε ευχάριστα νέα απο εσάς.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            γνωρίζοντας ότι μπορεί να είναι και η τελευταία φορά που ανταμώσαμε όλοι μαζί
            αυτό και μόνο ήταν αρκετό για να στεναχωρηθω κι εγώ μαζί σου.. Όλα θα πάνε καλά.. Μην κάνεις υποθέσεις από τώρα! Δεν ξέρεις, μπορεί πολύ σύντομα να έρθεις για λίγο από εδώ ;) Think positive!
            Είναι πολλές οι 622 μέρες;

            Comment


              εχεισ πμ

              Αγόριανη καλησπέρα
              σου έχω στείλε ένα μήνυμα σε παρακλώ όταν το δε΄ςι μπορείς να μου απαντήσεις?
              Σε Ευχαριστώ

              Comment


                Originally posted by zoetsitouri
                agoriaνι γεια σου ειμαι καινουργια φιλη στο πατριωτακι λιιιιιγο μεγαλη γυρω στα 53 με λυκειο κ τουριστικες σπουδες δουλευω απο 15 χρονων σε οτι δουλεια μπορεις να φανταστεις μεγαλωσα κ σπουδασα δυο παιδια κ τωρα νιωθω οτι αρχιζει μια νεα φαση για μενα κ το μελλον εδω στην ελλαδα δεν προβλεπεται ροδινο θελω πολυ να βρω μια δουλεια στην αυστραλια η τελευταια μου ηταν στην φροντιδα ηλικιωμενων σε προγραμμα χρηματοδοτουμενο απο ευρωπαικους πορους .Σε παρακαλω πες μου αν εχω ελπιδα να εργαστω εκει κ να βοηθησω την οικογενεια μου κ γατι οχι αργοτερα να ερθυν μαζι τα παιδια των οποιων οι ειδικοτητες ειναι ψηλα στη λιστα με τα ζητουμενα επαγγελματα.ευχαριστω κ περιμενω νεα σου
                Zoetsitouri έπεσες πάνω στις αλλαγές με το patirotaki και δεν είδα το μύνημά σου έγκαιρα.
                Καλως ήρθες στην παρέα του patriotaki.
                Επειδή είσαι πάνω απο 50 χρονών, μερικές βίζες δεν μπορείς να τις αιτηθείς γιατι έχουν όριο τα 50. Σου μένει μια κατηγορία visas που είναι απο εργοδότη (http://www.immi.gov.au/skilled/skill...kers/index.htm). Εκεί δεν έχει όριο ηλικίας γιατι αν ο εργαζόμενος κάνει στον εργοδότη τα χρόνια δεν λαμβάνονται υπόψιν.
                Αυτή είναι όμως και μια αρκετά δύσκολη κατηγορία visas γιατι θα πρέπει να βρείς εσυ τον εργοδότη, με την γνωστή διαδικασία μέσα απο τα job boards ή τα γραφεία έυρεσης εργασίας εδώ στην Αυστραλία, ακόμα και απο τις αγγελίες, και αφού υποβάλεις βιογραφικό και σε περάσουν απο συνέντευξη στο τέλος να βρείς εργασία, δηλαδή τον εργοδότη. Είναι δύσκολο όμως γιατι θα πρέπει να βρείς εργασία απο εκεί, χωρίς ήδη να δικαιούσε να εργαστείς στην Αυστραλία, κάτι που οι πολλοί εργοδότες το θέτουν σαν απαιτούμενο για να υποβάλεις βιογραφικό.
                Σίγουρα έχεις εμπειρία και αν κάτσεις και φτιάξεις το βιογραφικό σου θα είναι πλούσιο σε επαγγελματικές εμπειρίες σε σχέση με άλλων νεώτερων.
                Όμως θα ήταν μάλον πιο σοφό να έκαναν τα παιδιά σου, κάποιο απο αυτά, την διαδικασία και οι υπόλοιποι να μπαίνατε μέσα στην αρχική αίτηση σαν δεύτεροι.
                Δηλαδή αν κάποιο απο τα παιδιά σου, με τα προσόντα του, έχει περισσότερη βαθμολογία στο τέστ της visas skilled independet θα σου έλεγα να κάνατε αυτή, εφόσον είσαστε αποφασισμένοι να έρθετε στην Αυστραλία.
                Ακόμα και αυτή να μην επιλέξετε όμως, στο σημείο αυτό να σου υπενθυμίσω οτι όλες οι πληροφορίες για τις βίζες είναι στο http://immi.gov.au , καλό θα είναι να δείτε μια περίπτωση visas που να οδηγεί σε κάτι σίγουρο και να έχει μέλον. Δηλαδή ο χρόνος που θα έχετε εδώ να μετράει σαν παραμονή για κάποια αλλαγή αργότερα σε πολίτες της Αυστραλίας, ξεκλειδώνοντας έτσι επιδόματα και άλλα προνόμια, και γιατί οχι αργότερα να οδηγεί και σε δικαίωμα για αίτηση να γίνεται υπήκοοι.
                Σε κανέναν δεν θα συμβούλευα, σε όσο και δύσκολη θέση κυρίως οικονομικά και αν είναι, να κάνει μετανάστευση απλά για να φύγει απο την πατρίδα τούτες τις πολύ δύσκολες εποχές. Ο κίνδυνος να περάσουν μερικά χρόνια και να είναι σχεδόν στο ίδιο σημείο είναι πολύ μεγάλος αν δεν κοιτάξει οτι θα κάνει να έχει διαδικασίες και μέλλον που να οδηγεί κάπου.
                Είναι πολύς κόσμος που είχε έρθει στο παρελθόν εδώ, κυρίως για εργασία, και δεν φρόντισαν ούτε να κάνουν αίτηση για μόνιμοι πολίτες, ή υπήκοοι. Τώρα θέλουν να ξαναέρθουν και δυσκολεύονται οσο και οποιοσδήποτε άλλος που δεν έχει έρθει ποτέ.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  Originally posted by gann View Post
                  Αγοριανη καλησπερα απο ελλαδα -ειναι η δευτερη φορα που σου στελνω μυνημα-δεν απαντησες-.Λιγο με το δικο μας πεισμα -λιγο με τις γνωσεις σου παλεψαμε και ολοκληρωσαμε τις διαδικασιες.Η γυναικα μου γεννηθηκε στο Σιδνευ και ηρθε 4 ετων ελλαδα,ετσι ειχαμε υπηκοοτητα και μεσω Λονδινου βγαλαμε και του 14 χρονου γιου μας-τελικα εγω σαν ελλην πηρα την τουριστικη και βλεπουμε στην πορεια-πεταμε για Μελβουρνη 29-11-11 -----πιστευω να απαντησεις για να σε ευχαριστησω και να μπορεσουμε να βοηθησουμε κι αλλους πατριωτες να ονειρευονται καλυτερο αυριο-----στην πατριδα εδω και μηνες που μαθαινουν γνωστοι και φιλοι οτι ετοιμαζομαστε(προσπαθουμε-και δεν πιστευουν)δεν υπαρχει μερα που να μη μας παρουν τηλεφωνο τουλαχιστον δυο να τους πουμε τι πρεπει να κανουν ..........χαιρετω
                  καλημερα σημερα ειδα τι εγραφες στον Αγοριανη λοιπον εγω εχω αυστρ.διαβατηριο η γυναικα μου ηρθαμε 9/11 αυτη με τουριστικη βιζα να παρης μαζι σου ΟΤΙ χαρτια εχεις που να εισαι γραμενος μαζι με την γυναικα σου και οπως μπορεις να αποδειξις οτι μενεις τα 2 τελευταια χρονια στην ιδια διευθηνση με την γυναικα σου ειναι τρελο αλλα!!!λογαρ.δεη οτε κινητο τηλεφ.οτιβρεις θα το χρειαστης οταν θα πας για τα χαρτια σου εδω και το βιβλιαριο υγειας το γραφει και να φερεις το βιβλιαριο του παιδιου που να φαινετε οτι εχει κανει ολα τα εμβολια

                  Comment


                    Agoriani να σας ζήσει το καινούριο μέλος με το καλό. Αυτό με τα κύταρα του μωρού από τον ομφάλιο λώρο , υπήρχε και στην Ελλάδα. Υποστηρίζουν ότι μπορούν να γιατρέψουν πιθανές μελλοντικές ασθένειες , αχρειάστο να είναι. Πάντως επειδή όταν ήμουν έγκυος στην Ελλάδα το είχα ψάξει αρκετά και είχα πάει σε αρκετά σεμινάρια και ενημερωτικές ημερίδες με γιατρούς για το θέμα , οφείλω να σου πω ότι η μέθοδος είναι πολύ καινούρια, δεν υπάρχουν ακόμα εφαρμογές σε περιπτώσεις θεραπειών , είναι μια μέθοδος που πιστεύουν ότι στο μέλλον θα μπορεί να έχει θεραπευτικές ικανότητες και οι απόψεις των γιατρών διείστανται στο αν οι τρόποι φύλαξης των κυττάρων είναι οι σωστοί για να χρησιμοποιηθούν σε μερικά χρόνια. Δεν λέω κα΄τι παραπάνω για μην πιάνω το χώρο, αφού εδώ δεν είναι ιατρικό forum. Και πάλι να σας ζήσει.

                    Comment


                      Originally posted by demi View Post
                      Agoriani να σας ζήσει το καινούριο μέλος με το καλό. Αυτό με τα κύταρα του μωρού από τον ομφάλιο λώρο , υπήρχε και στην Ελλάδα. Υποστηρίζουν ότι μπορούν να γιατρέψουν πιθανές μελλοντικές ασθένειες , αχρειάστο να είναι. Πάντως επειδή όταν ήμουν έγκυος στην Ελλάδα το είχα ψάξει αρκετά και είχα πάει σε αρκετά σεμινάρια και ενημερωτικές ημερίδες με γιατρούς για το θέμα , οφείλω να σου πω ότι η μέθοδος είναι πολύ καινούρια, δεν υπάρχουν ακόμα εφαρμογές σε περιπτώσεις θεραπειών , είναι μια μέθοδος που πιστεύουν ότι στο μέλλον θα μπορεί να έχει θεραπευτικές ικανότητες και οι απόψεις των γιατρών διείστανται στο αν οι τρόποι φύλαξης των κυττάρων είναι οι σωστοί για να χρησιμοποιηθούν σε μερικά χρόνια. Δεν λέω κα΄τι παραπάνω για μην πιάνω το χώρο, αφού εδώ δεν είναι ιατρικό forum. Και πάλι να σας ζήσει.
                      Σας ευχαριστούμε πολύ Demi.
                      Πράγματι ετσι είναι όπως τα λες για τα βλαστοκύτταρα. Αν υπάρχει όμως μια μελλοντική ελπίδα είναι κυρίως μέσα απο αυτά. Δεν το είχαμε κάνει στο πρώτο παιδί και θεώρησα οτι έπρεπε να τους το προσφέρουμε για το μέλλον.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        αγοριανη να σας ζήσει το μωρούλι σας!!! πιστεύω οτι ό,τι κανουμε για τα παιδακια μας είναι καλό, ακόμα και αν αρκετες φορές είναι αχρείαστο.Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο παρά να σου τύχει κάτι και να ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου για αυτό που τελικά δεν έκανες! και πάλι να σας ζήσει και να είναι καλότυχο!

                        Comment


                          Agorianoi, να σας ζήσει το μωράκι σας....

                          Comment


                            Πολλές ευχές....

                            Agoriani εύχωμαι να σας ζήσει το μωράκι κ να έχετε όλοι σας υγεία...
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              Συγχαρητήρια ρε φίλε!

                              όσο για τις υπερατλαντικές πτήσεις από δώ και μπρος...
                              χιχιχι :D

                              Comment


                                να σας ζησει το νεο μελος της οικογενειας!!καλοτυχο να ειναι το αυστραλακι!!!!
                                Παναγιωτης66+χρυσουλα(η νεοαφειχθεισα συζυγος!!)

                                Comment

                                Working...
                                X