Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ....συνέχεια....

    Πήγα να καθαρίσω το αυτοκίνητο και την ίδια ώρα που είμαι εξω πέρασε ο γείτονας και σταμάτησε και μου έδωσε το τηλέφωνο μια κυρίας που έχει τις κότες που κάνουν αυγά συνέχεια. Πήγε στο τοπικό κατάστημα με τις ζωοτροφές και ρώτησε εκεί και μόλις ρώτησε ο μαγαζάτορας του είπε οτι εκείνη την στιγμή θα έβαζε στον πίνακα ανακοινώσεων μια αγγελία απο μια κυρία 82 χρονών που δεν μπορεί άλλο να τις κουμαντάρει και τις δίνει. Εχει καμιά 60αριά και τις δίνει 15$ την μια. Μου είπε και την ράτσα αλλά την ξέχασα. Θα την μάθω οταν τις πάρω και θα την βάλω. Άκουσε και το αυτοκίνητο και κατάλαβε οτι εχω τρύπα στην εξάτμιση και μιας και είναι μηχανικός αυτοκινήτων συνταξιούχος μου λέει φέρτω να το δω απο κάτω να βρω την τρύπα και να δούμε και πως μπορείς να το φτιάξεις. Απο τα πολλά στα λίγα μου βρήκε και την τρύπα, δυο είναι, και τι είδος κόλλησης θέλει και θα κάνει απο Δευτέρα και τα τηλέφωνά του να μου βρεί και που θα πάω πιο φτηνά και καλά να κάνω την δουλειά.
    Η γυναίκα μου, απο όταν ήρθαμε, ξεκίνησε να πηγαίνει στα playgroup. Αυτό είναι κάτι σαν θεσμός εδω στην Αυστραλία, και υπάρχει ειδικός διαμορφωμένος χώρος με παιχνίδια και παιδική χαρά μικρή, αλλά στεγασμένο με τέντα μεγάλο σκάμμα με άμμο που τρελαίνονται να παίζουν τα παιδιά. Αμα κάνει κρύο ή βρέχει έχει εσωτερικό χώρο. Υπάρχουν διάφορα group και πας και γράφεσαι σε όποιο θες. Αυτά είναι κυρίως για τα παιδιά που δεν πάνε ακόμα σχολείο ή πάνε μόνο kindegarden που είναι μια φορά την εβδομάδα και ετσι καλό είναι άλλη μια ώρα την εβδομάδα να κάνουν playgroup. Το μεγαλύτερο καλό ίσως όμως είναι η κοινωνική δικτύωση που κάνουν οι γονείς. Δεν ξέραμε κανέναν εδω οταν ήρθαμε και απο το playgroup γνωρίσαμε 4 ζευγάρια εκ των οποίων με τα δυο κάνουμε παρέα σχετικά πιο συχνά. Εκεί στο playgroup γνώρισε και τα παιδιά τους η κόρη μας και όταν άρχισε το kindergarden το ξεκίνησε παράλληλα με αυτά και ήξερε ετσι μερικά παιδιά στο σχολείο όταν πήγε απο την πρώτη μέρα.
    Η γυναίκα μου προσπαθεί να πάρει το δίπλωμα οδήγησης και επειδή με τα μαθήματα δεν προλαβαίνω να την πηγαίνω εγω, αλλά δεν επιτρέπεται να έχουμε με L πινακίδα και τα παιδιά μέσα, και που να τα αφήσουμε, μόλις το είπαμε τυχαία σε μια απο τις δυο κυρίες απο το playgroup άρχισε να έρχετε η ίδια και να παίρνει την γυναίκα μου για να την πηγαίνει για οδήγηση. Ο άντρας της είναι ελαιοχρωματιστής και μόλις έρχετε απο την δουλειά στις 5-5:30 τον αφήνει με τα παιδιά και έρχετε για μια ώρα να πάνε για οδήγηση. Μας έχουν κατασκλαβώσει.
    Πως είναι το TAFE.
    Είμαι μισή ώρα μακριά γιατι έτυχε και το camp που πάω είναι το πιο απομακρυσμένο απο την θέση που μένω και εχω κάνει την διαδρομή πλέον κάτι που γίνεται αυτόματα. Είμαι σε ενα συγκρότημα κτηρίων που ποτέ δεν είχα δεί μέσα τι είναι τα άλλα παρά πηγαινοέρχομαι στην καφετέρια και στο δικό μας κτήριο αλλά με την πρακτική εργασία στο Gordon μπήκα σαν τεχνικός μέσα στα περισσότερα κτήρια και είδα τι παίζει και στα δυο camp.
    Εχει μαθήματα απο μόδα μέχρι φαναρτζήδες. Απο συγκολλητές μέχρι φωτοβολταϊκά. Με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσα καθώς πέρναγα απο ενα κτήριο πίσω απο το δικό μου οτι είχε φρεσκοφτιαγμένους τοίχους με τούβλα απο μαθητές που μαθαίνουν την σχετική τέχνη!
    Πρακτική πρακτική πρακτική πρέπει να είναι το τρίπτυχο που χρησιμοποιούν γιατι και σε εμάς, αν και κανονικά έχουμε θεωρία μπόλικη, περισσότερο έχουμε να κάνουμε με πρακτική.
    π.χ. Αντί να μας λένε τι εντολές περιλαμβάνει το IOS της CISCO και να μας έχουν μόνο τον εξομοιωτή packet tracer, μας έχουν συστοιχίες απο router και switces για να συνδεθούμε μαζί τους και να κάνουμε πράξη πάνω τους κατευθείαν. Εχουν φτιάξει και ενα virtual Lab, που συνδέεσαι απο το σπίτι αν θες αλλά σε πραγματικά router και switces για να κάνεις πρακτική απο μακριά πάνω πάντα στο πραγματικό αντικείμενο.
    Στο τέλος οχι μόνο θα ξέρουμε τι και πως αλλά θα το έχουμε κάνει κιόλας σε εξοπλισμό που είναι σε μέγεθος Enterprise και δεν θα είχαμε ποτέ την δυνατότητα μόνοι μας να τον αγγίξουμε.
    Το συγκεκριμένο TAFE είναι 120 χρόνια που κάνει την δουλειά αυτή και μάλον έχουν οργανωθεί καλά μέσα σε αυτά τα χρόνια. Εχει 65.000 μαθητές περίπου κάθε cemester σε Βικτώρια και Ασία, νομίζω στην Ταϊβάν.
    Το τμήμα πληροφορικής του που κάνω την πρακτική μου είναι μια όαση, για εμένα. Ο κάθε τεχνικός είναι και ενας μικρός guru σε κάποιο/α αντικείμενο/α και είναι σκέτη απόλαυση να είμαι εκεί μέσα. Και μόνο που αναπνέω τον αέρα εκεί μέσα νοιώθω καλύτερα!
    Το Data Center τους, το μεγάλο, το κύριο, είναι ενα έργο τέχνης που θα πρέπει να γράφω ώρες και ώρες για να αναλύσω τι σχεδίαση έχει πέσει και τι εξοπλισμός το αποτελεί. Κόστισε "μόνο" 3,5 μύρια δολλάρια.
    Και έχουν και άλλα ενα στο άλλο camp, ενα στην Ασία και ενα μικρό μικρό μέσα σε μια φυλακή που υποστηρίζουν πληροφοριακά.
    Οι καθηγητές είναι πάντα φιλικοί μαζί μας, απο την πρώτη μέρα μας φωνάζουν και τους μιλάμε με τα μικρά μας ονόματα, κάτι που όπως καταλαβαίνω συνηθίζεται παντού εδω. Δεν στέκονται στους τύπους αλλά προχωράνε επι της ουσίας. Αμα βλέπουν προσπάθεια, δίνουν βοήθεια. Υπάρχει όμως γενικά βοήθεια ετσι κι αλλιώς απο το online σύστημα των μαθημάτων που έχει πολύ βοηθητικό υλικό. Απο πίσω βέβαια είναι και το η Cisco Academy.
    Λεπτομέρεια: Το Gordon είναι εχει ενα σωρό διακρίσεις απο Microsoft, Cisco και άλλους. Απο αυτές τις διακρίσεις που στις δίνουν σε μαρμάρινη πλακέτα και κανονικά τις βάζεις στην κύρια είσοδο και το λογότυπο παντού κ.τ.λ. To Gordon τις έχει μέσα σε εναν απο τους πίνακες ανακοινώσεων στον διάδρομο στο κτήριό μας. Πουθενά αλλού δεν θα βρείς οτι είναι Cisco Academy και Godlen partner της Microsoft και άλλα.
    Απλά όμορφα και ωραία.
    Το πιο ωραίο όμως μέχρι τώρα είναι η βιβλιοθήκη του που εκτός απο τα σχετικά με το αντικείμενο βιβλία, έχει και αίθουσες με smart boards και ησυχία και με μερικούς συμμαθητές μου τις χρησιμοποιούμε συχνά για ώρες.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      Originally posted by Agoriani View Post
      ....συνέχεια....Πήγα να ... συχνά για ώρες.
      Θυμόμουν τι έγραψα σήμερα ολη μέρα και έλεγα μοιάζει σαν διαφήμιση, είναι σαν εκείνα τα άρθρα που πληρώνει η εταιρία για να γράψει καλά, μόνο καλά λόγια ο και καλά ουδέτερος αρθρογράφος.
      Αλήθεια λέω όμως, μου αρέσει εδω και βρήκα ενα σωρό ευκαιρίες που δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα. Για αυτό απέφευγα, οσο είναι δυνατόν να γράφω για τις εντυπώσεις μου. Όποιος διαβάζει και περιμένει να βρώ τα άσχημα, τα εχω βρεί αλλά τα ξεπερνάω γιατι εχω περάσει πολύ πιο άσχημα και μου φαίνονται γελοία, και ετσι θα απογοητευτεί.
      Και δεν υπάρχει και εταιρία που να πληρώνει για να γράφω καλά λόγια, αλλά καλά λόγια εχω μέχρι τώρα να πω. Είμαι γενικά ικανοποιημένος.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by Agoriani View Post
        Θυμόμουν τι έγραψα σήμερα ολη μέρα και έλεγα μοιάζει σαν διαφήμιση, είναι σαν εκείνα τα άρθρα που πληρώνει η εταιρία για να γράψει καλά, μόνο καλά λόγια ο και καλά ουδέτερος αρθρογράφος.
        Αλήθεια λέω όμως, μου αρέσει εδω και βρήκα ενα σωρό ευκαιρίες που δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα. Για αυτό απέφευγα, οσο είναι δυνατόν να γράφω για τις εντυπώσεις μου. Όποιος διαβάζει και περιμένει να βρώ τα άσχημα, τα εχω βρεί αλλά τα ξεπερνάω γιατι εχω περάσει πολύ πιο άσχημα και μου φαίνονται γελοία, και ετσι θα απογοητευτεί.
        Και δεν υπάρχει και εταιρία που να πληρώνει για να γράφω καλά λόγια, αλλά καλά λόγια εχω μέχρι τώρα να πω. Είμαι γενικά ικανοποιημένος.
        Θα συμφωνήσω μαζί σου. Εδώ νιώθω ότι ό,τι θέλω μπορώ να το πράξω αρκεί να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω τις ενέργειες μου.
        Να σε ρωτήσω και κάτι, ποιό σεμινάριο της CISCO κάνεις; Γιατί και εγώ λέω να ξεκινήσω κάποιο αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο.

        Comment


          Καλημέρα Agoriani,
          Tα διάβασα, ναι είναι καταπληκτικά, είναι θαυμάσια... !!!

          Να σε ρωτήσω, μήπως έχεις δει πουθενά μάθημα σε ORACLE ????

          Στο πανεπιστήμιο πως και πότε θα σε περάσουν ???

          Comment


            Originally posted by xri23 View Post
            Θα συμφωνήσω μαζί σου. Εδώ νιώθω ότι ό,τι θέλω μπορώ να το πράξω αρκεί να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω τις ενέργειες μου.
            Να σε ρωτήσω και κάτι, ποιό σεμινάριο της CISCO κάνεις; Γιατί και εγώ λέω να ξεκινήσω κάποιο αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο.
            Κάνω εναν κύκλο μαθημάτων που οδηγεί στο Advance Diploma of Computer Systems Engineering και μέσα σε αυτό είναι και το networking της Cisco που οδηγεί στο CCNA. Αυτό αποτελείτε απο 4 explorations και τώρα είμαι στο 3.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
              Καλημέρα Agoriani,
              Tα διάβασα, ναι είναι καταπληκτικά, είναι θαυμάσια... !!!

              Να σε ρωτήσω, μήπως έχεις δει πουθενά μάθημα σε ORACLE ????

              Στο πανεπιστήμιο πως και πότε θα σε περάσουν ???
              Έχει κάτι Certificates για Database Admins και σε Oracle το Gordon.
              Δεν θα με περάσουν. Αναγνωρίζεται ο κύκλος μαθημάτων που κάνω και παίρνω credits που μειώνουν το χρόνο σπουδών στο Uni αν πάω γιατι θέλει χρήματα αρκετά. Πρώτα δουλειά και μετά βλέπουμε για Uni.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by Agoriani View Post
                ....συνέχεια....

                Πήγα να καθαρίσω το αυτοκίνητο και την ίδια ώρα που είμαι εξω πέρασε ο γείτονας και σταμάτησε και μου έδωσε το τηλέφωνο μια κυρίας που έχει τις κότες που κάνουν αυγά συνέχεια. Πήγε στο τοπικό κατάστημα με τις ζωοτροφές και ρώτησε εκεί και μόλις ρώτησε ο μαγαζάτορας του είπε οτι εκείνη την στιγμή θα έβαζε στον πίνακα ανακοινώσεων μια αγγελία απο μια κυρία 82 χρονών που δεν μπορεί άλλο να τις κουμαντάρει και τις δίνει. Εχει καμιά 60αριά και τις δίνει 15$ την μια. Μου είπε και την ράτσα αλλά την ξέχασα. Θα την μάθω οταν τις πάρω και θα την βάλω. Άκουσε και το αυτοκίνητο και κατάλαβε οτι εχω τρύπα στην εξάτμιση και μιας και είναι μηχανικός αυτοκινήτων συνταξιούχος μου λέει φέρτω να το δω απο κάτω να βρω την τρύπα και να δούμε και πως μπορείς να το φτιάξεις. Απο τα πολλά στα λίγα μου βρήκε και την τρύπα, δυο είναι, και τι είδος κόλλησης θέλει και θα κάνει απο Δευτέρα και τα τηλέφωνά του να μου βρεί και που θα πάω πιο φτηνά και καλά να κάνω την δουλειά.
                Η γυναίκα μου, απο όταν ήρθαμε, ξεκίνησε να πηγαίνει στα playgroup. Αυτό είναι κάτι σαν θεσμός εδω στην Αυστραλία, και υπάρχει ειδικός διαμορφωμένος χώρος με παιχνίδια και παιδική χαρά μικρή, αλλά στεγασμένο με τέντα μεγάλο σκάμμα με άμμο που τρελαίνονται να παίζουν τα παιδιά. Αμα κάνει κρύο ή βρέχει έχει εσωτερικό χώρο. Υπάρχουν διάφορα group και πας και γράφεσαι σε όποιο θες. Αυτά είναι κυρίως για τα παιδιά που δεν πάνε ακόμα σχολείο ή πάνε μόνο kindegarden .......................
                δεν παιζεσε ρεφιλε μπραβω

                Comment


                  Καλησπέρα Αγόριανη

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Καλησπέρα Καλημέρα Καληνύχτα.

                  Απο τον αντίποδα, down under, τα καγκουρό, the oz, - γυναίκα θα παω μέχρι τη Θήβα - Δεν πα να πας και μεχρι την Αυστραλία, το ίδιο με κάνει εμένα, σας χαιρετώ και σας στέλνω τους πατριωτικούς μου χαιρετισμούς...................................
                  Πρόκειται να έρθω στην Αυστραλία το Γενάρη (περιμένω την υπηκοότητα και στη συνέχεια το διαβατήριο). Αναφέρεις στο ημερολόγιό σου κάτι για ένα ακίνητο που έχεις στην Ελλάδα. Πρέπει να αναφέρουμε το ακίνητο/α που έχουμε στην Ελλάδα ή μπορούμε να τα αποκρύψουμε; Μήπως δηλαδή δηλώνοντάς τα θα έχουμε πρόβλημα με τα επιδόματα κλπ

                  Comment


                    Φυσικά δεν θα σε συμβούλευα ποτέ να πράξεις κάτι παράνομο.
                    Απο την άλλη θα σου έλεγα όμως να συμβουλευτείς εναν λογιστή εδω στην Αυστραλία και εκείνος θα σου εξηγήσει το ακριβώς.
                    Αυτό έκανα και εγω.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      Μα αυτά πρέπει να γίνουν πριν φύγω

                      Comment


                        Originally posted by petries View Post
                        Μα αυτά πρέπει να γίνουν πριν φύγω
                        Θα συμφωνήσω με την συμβουλή που σου έδωσε ο Agoriani.
                        Προσωπικά, προτείνω να είσαι ειλικρινής μαζί τους.

                        Comment


                          Originally posted by australian View Post
                          Θα συμφωνήσω με την συμβουλή που σου έδωσε ο Agoriani.
                          Προσωπικά, προτείνω να είσαι ειλικρινής μαζί τους.
                          Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Αυτό που θα σου ζητήσουν είναι το πιο πρόσφατο εκκαθαριστικό σημείωμα. Αν έχεις εισοδήματα από ακίνητα αυτά θα φαίνονται εκεί. Θυμήσου φίλε ότι ο στόχος είναι να βρεις εργασία στη χώρα και όχι τα επιδόματα. Ναι καλά είναι αυτά για μια αρχή, αλλά δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτά, επειδή πολύ απλά δεν φτάνουν!

                          Comment


                            Originally posted by Agoriani View Post
                            Θυμόμουν τι έγραψα σήμερα ολη μέρα και έλεγα μοιάζει σαν διαφήμιση, είναι σαν εκείνα τα άρθρα που πληρώνει η εταιρία για να γράψει καλά, μόνο καλά λόγια ο και καλά ουδέτερος αρθρογράφος.
                            Αλήθεια λέω όμως, μου αρέσει εδω και βρήκα ενα σωρό ευκαιρίες που δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα. Για αυτό απέφευγα, οσο είναι δυνατόν να γράφω για τις εντυπώσεις μου. Όποιος διαβάζει και περιμένει να βρώ τα άσχημα, τα εχω βρεί αλλά τα ξεπερνάω γιατι εχω περάσει πολύ πιο άσχημα και μου φαίνονται γελοία, και ετσι θα απογοητευτεί.
                            Και δεν υπάρχει και εταιρία που να πληρώνει για να γράφω καλά λόγια, αλλά καλά λόγια εχω μέχρι τώρα να πω. Είμαι γενικά ικανοποιημένος.
                            Επιτρεπετε να ΖΗΛΕΥΩ!!!

                            Αμα υπαρχει κατι που πρεπει να το προσεξουμε πες μας ομως...
                            ελπιζω να τα καταφερουμε αχχχχχχ μου λειπει η ολη ατμοσφαιρα εκει...και εδω ειναι αποπνικτικα κ ασφυκτικα
                            “Nothing is forever”

                            Comment


                              Originally posted by Greece4ever View Post
                              Επιτρεπετε να ΖΗΛΕΥΩ!!!

                              Αμα υπαρχει κατι που πρεπει να το προσεξουμε πες μας ομως...
                              ελπιζω να τα καταφερουμε αχχχχχχ μου λειπει η ολη ατμοσφαιρα εκει...και εδω ειναι αποπνικτικα κ ασφυκτικα

                              Άκουγα χτές τον 1055Rock απο την Θεσσαλονίκη και λέει κάποια στιγμή για ενα event στον μύλο και λέει αν μπορείτε να πάτε μια βόλτα θα είναι καλά κ.τ.λ. και ξαφνικά σήκωσα τα μάτια απο την οθόνη και διαπίστωσα οτι είμαι στο Geelong και δεν έχει μύλο και μπορεί να έχει ενα σωρό άλλα αλλά εγω ήθελα να μπορούσα να πάω στο μύλο.
                              Μετά σκέφτηκα οτι μάλον με χαλάει το ραδιόφωνο απο την πατρίδα και πόσο με πλήγωσε η εκφωνήτρια που δεν σκέφτηκε οτι δεν την ακούνε μόνο ακροατές απο την Θεσσαλονίκη αλλά μέσω internet, απο ολο τον κόσμο.
                              Ας περάσουμε στα Αθλητικά όμως.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                αχ ναι στο Μυλο.....και μετα ενα περασμα στο Ταξιδι για μουσικη οτι να ναι και χορο εκει που ολοι γινονται μια παρεα....και μετα μπουγατσα και κρεπα στη Ναυαρινου και γελια μεχρι το ξημερωμα στα πεζουλια και στα γρασιδια....
                                οχι γιατι αν υπαρχει αλλο μερος στον κοσμο ολοκληρο που να γινεται αυτο, να μας το πειτε να το μαθουμε

                                Comment

                                Working...
                                X