Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    λυπάμαι που θα σας απογοητευσω και θα σας δωσω μια αλλη εικονα, αλλα πρέπει να σας προσγειώσω! να σας πω λοιπον πως ο μύλος το τελευταίο διαστημα δεν εχει και τοση πολύ περαντζάδα διοτι ο κοσμος μαζευτηκε και θα μαζευτεί ακόμα περισσότερο, βλεπεις τρίτο μνημόνιο και δηλητήριο ερχεται οσονούπω και οσον αφορά την πλατεία Ναυαρίνου, πλέον ουτε μερα μεσημερι δεν μπορεις να περασεις διοτι ολων των ειδων τα λαθραία μαζευονται εκεί με αποτελεσμα να φοβασαι και τον ισκιο σου! τα πεζουλια ειναι γεματα απο πακιστανους που κοιμούνται εξω και τα γρασίδια ευωδιάζουν ούρα! λυπάμαι παιδιά αυτα τα τελευταία νεα, και τωρα ας περασουμε στα αθλητικά!...........
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      Originally posted by alkioni View Post
      λυπάμαι που θα σας απογοητευσω και θα σας δωσω μια αλλη εικονα, αλλα πρέπει να σας προσγειώσω! να σας πω λοιπον πως ο μύλος το τελευταίο διαστημα δεν εχει και τοση πολύ περαντζάδα διοτι ο κοσμος μαζευτηκε και θα μαζευτεί ακόμα περισσότερο, βλεπεις τρίτο μνημόνιο και δηλητήριο ερχεται οσονούπω και οσον αφορά την πλατεία Ναυαρίνου, πλέον ουτε μερα μεσημερι δεν μπορεις να περασεις διοτι ολων των ειδων τα λαθραία μαζευονται εκεί με αποτελεσμα να φοβασαι και τον ισκιο σου! τα πεζουλια ειναι γεματα απο πακιστανους που κοιμούνται εξω και τα γρασίδια ευωδιάζουν ούρα! λυπάμαι παιδιά αυτα τα τελευταία νεα, και τωρα ας περασουμε στα αθλητικά!...........
      και εσείς θέλετε παρηγοριά ακούγοντας καλά λόγια για εδω και εμείς παίρνουμε παρηγοριά απο τα καλά χρόνια εκεί....γιατι μπορεί να μην τα φάγαμε μαζί αλλά εστω και φτωχικά, καλά περνάγαμε στο σπίτι μας και στο χωριό μας.

      Τέλος πάντων να μην απογοητεύουμε κανένα, εδω είμαστε ετσι κι αλλιώς για τα παιδιά μας κυρίως. Ας περάσουμε τώρα στον καιρό...
      Τι θα γίνει? Θα κάνει ζέστη καμιά φορά να σταματήσουμε να καίμε την σόμπα? Έχουμε χαθεί στα ξύλα φέτος. (Τις τελευταίες μέρες κάνει ζέστη, ετσι λέω)
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Καλησπέρα Agoriani.
        Γνωρίζουμε αν υπάρχουν στην Ελλάδα δικηγόροι που να αναλαμβάνουν offshore partner visα;Ενδιαφέρομαι για τη σύζυγο μου .Εγω φεύγω το Γενάρη και θα ακολουθήσει η οικογένεια.Δεν σκεφτόμαστε να έρθει με τουριστική στην Αυστραλία
        και εκεί να κάνουμε onshore αφού η on shore κοστίζει 4000 ΑUD συν 2000-4000AUD οι δικηγόροι εκεί.Βέβαια απότι μου έχουν πει με τους δικηγόρους εκεί βγαίνει σε 2 μήνες .Αλλά τα λεφτά είναι πολλά.
        Μπορείς να με βοηθήσεις μιας και έχεις εμπειρία ;
        Να την κάνουμε πιο οικονομικά απο εδω και θα περιμένω 5-10 μήνες τι να κάνω.Σε αυτή τη visa μπαίνουν και τα παιδιά μέσα αφού οταν γεννήθηκαν δεν είχα την υπηκόοτητα για να τη πάρουν και αυτά .Τώρα μου την έδωσε η μάνα μου

        Ευχαριστώ

        Comment


          Originally posted by alkioni View Post
          λυπάμαι που θα σας απογοητευσω και θα σας δωσω μια αλλη εικονα, αλλα πρέπει να σας προσγειώσω! να σας πω λοιπον πως ο μύλος το τελευταίο διαστημα δεν εχει και τοση πολύ περαντζάδα διοτι ο κοσμος μαζευτηκε και θα μαζευτεί ακόμα περισσότερο, βλεπεις τρίτο μνημόνιο και δηλητήριο ερχεται οσονούπω και οσον αφορά την πλατεία Ναυαρίνου, πλέον ουτε μερα μεσημερι δεν μπορεις να περασεις διοτι ολων των ειδων τα λαθραία μαζευονται εκεί με αποτελεσμα να φοβασαι και τον ισκιο σου! τα πεζουλια ειναι γεματα απο πακιστανους που κοιμούνται εξω και τα γρασίδια ευωδιάζουν ούρα! λυπάμαι παιδιά αυτα τα τελευταία νεα, και τωρα ας περασουμε στα αθλητικά!...........
          Γλαφυρότατη περιγραφή!!

          Comment


            Γεια σας παιδια εντος και εκτος Ελλαδος!!!!!!!!!!θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος για το βοηθημα ενοικιου στην Αυστραλια.Ξερετε για ποσο καιρο το παρεχουν και ποιες οι προυποθεσεις?Επισης θλω να διευκρινησω το εξης στο ταμειο ανεργιας πληρωνεσαι τα παιδια οπως κι εδω δηλαδη το 40% του επιδοματος για καθε παιδι??? και η κορη μου που ειναι 21 θα παρει κι αυτη ταμειο αφου εχει υπηκοοτητα??

            Comment


              Originally posted by vagkelispetries View Post
              Καλησπέρα Agoriani.
              Γνωρίζουμε αν υπάρχουν στην Ελλάδα δικηγόροι που να αναλαμβάνουν offshore partner visα;Ενδιαφέρομαι για τη σύζυγο μου .Εγω φεύγω το Γενάρη και θα ακολουθήσει η οικογένεια.Δεν σκεφτόμαστε να έρθει με τουριστική στην Αυστραλία
              και εκεί να κάνουμε onshore αφού η on shore κοστίζει 4000 ΑUD συν 2000-4000AUD οι δικηγόροι εκεί.Βέβαια απότι μου έχουν πει με τους δικηγόρους εκεί βγαίνει σε 2 μήνες .Αλλά τα λεφτά είναι πολλά.
              Μπορείς να με βοηθήσεις μιας και έχεις εμπειρία ;
              Να την κάνουμε πιο οικονομικά απο εδω και θα περιμένω 5-10 μήνες τι να κάνω.Σε αυτή τη visa μπαίνουν και τα παιδιά μέσα αφού οταν γεννήθηκαν δεν είχα την υπηκόοτητα για να τη πάρουν και αυτά .Τώρα μου την έδωσε η μάνα μου

              Ευχαριστώ
              Και να υπάρχουν δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα παραπάνω απο το αν κάνεις μόνος σου την διαδικασία. Δεν υπάρχει πιστοποιημένος μεταναστευτικός πράκτορας, δικηγόρος ή μη αλλά και να υπήρχε πάλι δεν σου εξασφαλίζει τίποτα παραπάνω. Και για την εύκολη partner βίζα είναι too much να βάλεις πράκτορα. Για άλλες περιπτώσεις ίσως είναι και must.
              Partner Category Visa Charges Εδώ είναι οι χρεώσεις και για αίτηση απο εξω και για απο μέσα.
              Αντιγράφω:
              Lodged outside Australia - Visa Application Charge - $2060
              Lodge in Australia - Any other visa - $3060

              Γιατί λέει any other visa? Γιατι είσαι με κάποια βίζα ήδη για να είσαι μέσα.

              Πρόσφατα σχετικά βάλανε αυτό το καπέλο στις βίζες απο μέσα, σαν να θέλουν να αποθαρρύνουν και να βγάλουν περισσότερα χρήματα στην τελική.

              Πέρα απο αυτά τα έξοδα και κάτι ψηλά για τους γιατρούς π.χ. και τις φωτοτυπίες και τα πέρα δώθε δεν θα συμπεριλάβω έξοδα δικηγόρου γιατι πολύ απλά δεν είναι τόσο δύσκολο που να χρειάζεται. Αν όμως σκεφτείς για δικηγόρο εδω, ετοιμάσου για έξοδα. Δεν είναι όπως στην πατρίδα. Ξυρίζουν. Το επαναλαμβάνω όμως, δεν χρειάζεται σώνει και καλά και δεν σου δίνει κάποια αβαντάζ.
              Τα πάντα είναι στο immi.gov.au Εκεί θα πάει και ο δικηγόρος να δει τι χρειάζεται και πως γίνεται.

              Αφού τώρα πλέον έχεις την υπηκοότητα, κοίτα αν μπορείς και κάντα απο εκεί με Αυστραλέζικη υπηκοότητα όσο θα περιμένετε μέχρι να φύγεται. Δεν είναι δύσκολη διαδικασία και θα σου πάρει κάνα μήνα περίπου. Αμα έρθετε εδω θα έχετε ενα σωρό πράγματα να κάνετε να μην έχετε και αυτό.

              Τώρα θα πρότεινα να έρθετε και να την κάνετε απο εδω με μια partner μόνο για την σύζηγο, αν βαστάνε τα οικονομικά σας να πληρώσετε παραπάνω για την αίτηση. Ομως αν συνυπολογίσεις πόσα χρήματα θα ξοδέψετε εκεί περιμένοντας την απάντηση στην αίτηση αν την κάνετε απο εκεί, συν το οτι θα είστε παγωμένοι με τις βαλίτσες έτοιμες και πατημένο pause στην ζωή σας (που έτσι κι αλλιώς έχει πατηθεί με την κρίση), στο τέλος μήπως το ενα χιλιάρικο παραπάνω για την αίτηση απο μέσα μήπως έρχεται και φθηνότερα.
              Εσύ θα το δείς.

              Αν δεν προλάβεις ή δεν γίνεται να κάνεις υπηκοότητα στα παιδιά, τότε ναι μπαίνουν μέσα στην αίτηση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατεβάσεις το έντυπο της αίτησης (το pdf αρχείο), και να το διαβάσεις και να συμπληρώσεις ενα δοκιμαστικά να δείς τα πεδία και τι ζητάει. Μόνο να θυμηθείς να κατεβάσεις φρέσκο λίγο πριν το συμπληρώσεις και το στείλεις μην έχουν κάνει καμια αλλαγή γιατι αλλάζουν τακτικά αυτά και αν στείλεις παλιό έντυπο είναι αιτία για απόρριψη της αίτησης!

              Καλή επιτυχία σε οτι αποφασίσετε!
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Γεια σου Αgoriani συγνωμη για το θαρρος που πηρα να σου γραψωαλλα θα ηθελα να μουδωσεις οσες περρισοτερες πληροφοριες μπορεις για το τη μεταναστευση στην Αυστραλια εγω και τα παιδια μου (εχω εξι 6 παιδια) και μου φανταζει γολγοθας μια κουβεντα ενθαρυνσης θα ειναι καταλυτικη πριν κοπουν τα εισητηρια προβλεπω μεσα στον Δεκεμβριο.με ενδιαφερει πιο πολυ για τα επιδοματα τα 4 παιδια ειναι ανηλικα και τα 2 ενηλικα οποια πληροφορια καλοδεχουμενη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..... Κι εγω θα φυγω πρωτα με τα 4 παιδια και ο αντρας μου λεγαμε να ερθει με τουριστικη με τα αλλα 2 αλλα νομιζα οτι εκει ειναι καλυτερα και φθηνοτερα............μαλλον εκανα λαθος ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!!!ΠΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ να συμπληρωσω οτι τα παιδια τα εχω αλλαξει υπηκοοτητα και τα 6!!!!!!!!!!!!!!!!!

                Comment


                  Originally posted by sissi View Post
                  Γεια σας παιδια εντος και εκτος Ελλαδος!!!!!!!!!!θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος για το βοηθημα ενοικιου στην Αυστραλια.Ξερετε για ποσο καιρο το παρεχουν και ποιες οι προυποθεσεις?Επισης θλω να διευκρινησω το εξης στο ταμειο ανεργιας πληρωνεσαι τα παιδια οπως κι εδω δηλαδη το 40% του επιδοματος για καθε παιδι??? και η κορη μου που ειναι 21 θα παρει κι αυτη ταμειο αφου εχει υπηκοοτητα??
                  Το επίδομα ενοικίου (Rent Assistance) το παίρνεις για όσο είσαι κάτω απο 60.000 το χρόνο αν θυμάμαι καλά και για όσο είσαι στο ενοίκιο. Πόσο είναι.
                  Ναι και η κόρη σου θα πάρει επίδομα ανεργίας (Newstart Allowance) αν γραφτεί στο Centrelink. Θα την πιέζουν όμως να βρεί δουλειά ή να σπουδάσει για να βρεί δουλειά. Στην περίπτωση που σπουδάσει μειώνεται το επίδομα αλλά σταματάει η πίεση αν είσαι full time student. Το επίδομα είναι περίπου 700 το δεκαπενθήμερο σαν άνεργος και 400 σαν φοιτητής.
                  Εχει και άλλα όμως. Αν θέλει να σπουδάζει αλλά δεν έχει τα χρήματα που χρειάζονται για το TAFE ή το UNI τότε μπορεί να δώσει τα χρήματα αυτά το κράτος και να πάει να σπουδάσει κανονικά και όταν θα βρεί δουλειά μετά τις σπουδές θα κρατήσει το κράτος τα χρήματα που έβαλε μέσα απο την φορολογική δήλωση. Σαν άτοκο δάνειο.
                  Πόσο τις εκατό του επιδόματος για κάθε παιδί, τίνος επιδόματος? Εδω έχει κάτι που το λένε baby bonus αμα γεννήσει εδω και είναι 5000 τα οποία δίνονται σε όλους μέσα απο τα επιδόματα. Μετά είναι το Family tax benefit A και B. Το ένα είναι το επίδομα και το άλλο επιστροφή φόρου.
                  Βρές περισσότερες πληροφορίες απο το site του Centrelink.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    Originally posted by sissi View Post
                    Κι εγω θα φυγω πρωτα με τα 4 παιδια και ο αντρας μου λεγαμε να ερθει με τουριστικη με τα αλλα 2 αλλα νομιζα οτι εκει ειναι καλυτερα και φθηνοτερα............μαλλον εκανα λαθος ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!!!ΠΟΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ να συμπληρωσω οτι τα παιδια τα εχω αλλαξει υπηκοοτητα και τα 6!!!!!!!!!!!!!!!!!
                    Πως αλλιώς να ενημερώσω. Εβαλα το link στο πιο πάνω post. Τα πάντα είναι στο immi.gov.au
                    Απο μέσα είναι ενα χιλιάρικο η αίτηση παραπάνω. Το ξαναλέω. Αν κάνεις αίτηση απο εξω είναι ενα χιλιάρικο δολάρια παρακάτω. Ητοι
                    1,000.00 AUD = 810.790 EUR
                    Australian Dollar Euro
                    1 AUD = 0.810790 EUR 1 EUR = 1.23336 AUD
                    Mid-market rates: 2012-11-05 15:47 UTC

                    Ετσι γλυτώνεις περίπου 810€. Θα πρέπει να περιμένεις απο ενα εως 5 μήνες για να βγεί η βίζα. Αυτό το διάστημα, ενώ είσαι αποφασισμένος οτι θα φύγεις δεν είναι χασούρα? Και πόσα χρήματα θα ξοδέψεις αυτό το διάστημα απλά περιμένοντας. Ίσως πολύ παραπάνω απο οσο παραπάνω κάνει η αίτηση απο μέσα. Ίσως. Δεν ξέρω. Του καθένα η περίπτωση είναι διαφορετική. Μια σκέψη εκφράζω.
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      μετα απο ποσο διαστημα και αφου βρεις δουλεια μπορεις να παρεις δανειο για αγορα κατοικιας?????

                      στα ταμειο ανεργιας πληρωνεσαι και για τα παιδια αυτο ρωταω!!!!!!!!!!!!!!!!

                      Comment


                        Originally posted by sissi View Post
                        μετα απο ποσο διαστημα και αφου βρεις δουλεια μπορεις να παρεις δανειο για αγορα κατοικιας?????
                        Υπολόγισε μια 3ετία σίγουρα από τότε που θα έχεις βρει σταθερή εργασία για να χτίσεις καλό credit profile και εξαρτάται και τι εισόδημα έχεις, αλλά και τα ίδια κεφάλαια. Τα επιτόκια στην Αυστραλία είναι υψηλά. Άνω του 4% σε κυμαινόμενο, το οποίο θεωρείται χαμηλό για τα εκεί δεδομένα. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, για αγορά πρώτης κατοικίας το κράτος επιδοτει τον αγοραστή με 20.000AUD. Η αγορά σπιτιού σε μια ελεύθερη αγορά όπως η Αυστραλιανή θεωρείται και λιγο ρίσκο. Ο λόγος είναι ότι ενδέχεται κάποιος να αγοράσει σπιτι όταν οι τιμές είναι φουσκωμένες και έτσι σε περίπτωση πτώσης των τιμών βρίσκεσαι με ένα δάνειο, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ανταπροκρίνεται στην εμπορική αξία του σπιτιού.

                        Comment


                          Originally posted by pan_k7 View Post
                          Υπολόγισε μια 3ετία σίγουρα από τότε που θα έχεις βρει σταθερή εργασία για να χτίσεις καλό credit profile και εξαρτάται και τι εισόδημα έχεις, αλλά και τα ίδια κεφάλαια. Τα επιτόκια στην Αυστραλία είναι υψηλά. Άνω του 4% σε κυμαινόμενο, το οποίο θεωρείται χαμηλό για τα εκεί δεδομένα. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, για αγορά πρώτης κατοικίας το κράτος επιδοτει τον αγοραστή με 20.000AUD. Η αγορά σπιτιού σε μια ελεύθερη αγορά όπως η Αυστραλιανή θεωρείται και λιγο ρίσκο. Ο λόγος είναι ότι ενδέχεται κάποιος να αγοράσει σπιτι όταν οι τιμές είναι φουσκωμένες και έτσι σε περίπτωση πτώσης των τιμών βρίσκεσαι με ένα δάνειο, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ανταπροκρίνεται στην εμπορική αξία του σπιτιού.
                          Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω τελείως μαζί σου. Δάνειο για αγορά κατοικίας μπορείς να πάρεις μόλις μπορείς να αποδείξεις οτι έχεις εδώ και 3 μήνες μαζεμένο το 5% της αξίας του σπιτιού για προκαταβολή και εφόσον φυσικά έχεις το εισόδημα που χρειάζεται. Ανάλογα με το εισόδημα και τα έξοδα διαβίωσης προκύπτει το πόσα μπορείς να δανειστείς. Δεν υπάρχει θέμα με κανένα "credit profile" άλλωστε πως να φτιάξεις τέτοιο προφίλ αν δεν μπορούσες να δανειστείς. Πλέον για αγορά πρώτης και νεόχτιστης μόνο κατοικίας το κράτος δίνει 15000$. Ήταν 7000 για πρώτη κατοικία και έγινε 15 για πρώτη αλλά νεόχτιστη. Επίσης η αγορά σπιτιού για να μείνεις μέσα μόνο ρίσκο δεν είναι γιατί τα ενοίκια είνια πανάκριβα. Αν μιλάμε για επένδυση, τότε ναι υπάρχουν περιοχές που είναι λίγο φουσκωμένες οι τιμές και άλλες που δεν είναι. Αλλά μακροπόθεσμα ποτέ δεν χάνεις. Λίγο έως πολύ κάθε 10 χρόνια τα σπίτια διπλασιάζουν την αξία τους. Η αγορά σπιτιού δεν είναι χρηματιστήριο, να πέσουν οι τιμές και να λες τι θα κάνω. Πάντα πρέπει να κοιτάς μακροπρόθεσμα. Και αν πέσουν οι τιμές, πέφτουν λίγο και για λίγο. Υπόψιν η γη είναι αυτή που έχει την αξία, γιατί ενα σπίτι παλιώνει και επηρεάζει σημαντικά την τιμή του ακινήτου.
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            Λευτερη!!Τι εννοεις οταν λες οτι το κρατος σου δινει 15000$ αυτο ειναι δανειο??? Ρωταω γιατι εγω ειμαι πολυτεκνη και το ενοικιο ειναι ειναι μια υποθεση αστα να πανε θελω να μαθω για την αγορα ακινητου οχι φυσικα σαν επενδυση αλλα σαν κινηση αναγκης!!!!!!!

                            Comment


                              Originally posted by sissi View Post
                              Λευτερη!!Τι εννοεις οταν λες οτι το κρατος σου δινει 15000$ αυτο ειναι δανειο??? Ρωταω γιατι εγω ειμαι πολυτεκνη και το ενοικιο ειναι ειναι μια υποθεση αστα να πανε θελω να μαθω για την αγορα ακινητου οχι φυσικα σαν επενδυση αλλα σαν κινηση αναγκης!!!!!!!
                              Υπάρχει ενα μπόνους βοήθειας για όσους αγοράζουν την πρώτη κατοικία τους. Είναι διαφορετικό ποσό και κριτήρια ανα περιοχή της Αυστραλίας, που μην ξεχνάμε έχει και διαφορετική κυβέρνηση με διαφορετικό προυπολογισμό και στόχους και οικονομία.
                              First Home Owners Scheme Εδω είναι η επίσημη κρατική σελίδα που έχει φτιαχτεί ειδικά για πληροφόριση πάνω στο θέμα αυτό.

                              Για την Victoria, που είμαι, έχει το First Home Owner Grant, το First Home Bonus, και αν είναι το σπίτι σε απομακρυσμένη περιοχή έχει additional bonus.
                              Υπάρχει όμως πίνακας με ημερομηνίες, ανάλογα πότε έγινε το συμβόλαιο και δίνει διαφορετικά ποσά.
                              Επίσης να πούμε οτι καλύπτεται και αγορά και χτίσημο. Μέχρι και μεταφορά λιόμενου σε γη ιδιοκτησίας. Το κυριώτερο κρητήριο είναι η ιδιοκατοίκηση και φυσικά υπάρχουν και ενα σωρό άλλα κρητήρια επιλεξιμότητας. Για περισσότερα χρησιμοποιήστε τα link και διάβασμα.

                              Αλλά αυτά είναι το μισό ή μάλλον το τέταρτο του όλου. Το υπόλοιπο είναι πως καταφέρνουμε να πάρουμε το δάνειο αγοράς κατοικίας.
                              Για αυτό ισχύουν και τα δυο που είπαν οι προηγούμενοι αλλά και ενα σωρό άλλα.
                              Για κάποια χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, οχι μόνο οι τράπεζες, κύριο είναι να υπάρχει αποταμιευτικό πρόγραμμα που αποδυκνύεται με ανάλογο λογαριασμό και κατάθεση χωρίς αναλήψεις.
                              Για άλλα κύριο είναι η ύπαρξη του λεγόμενου deposit. Όπως και να έχει, η αγορά κατοικίας είναι πολύ σοβαρό θέμα για να το αναλύσουμε με chat σε ενα forum. Ετσι θα περιοριστώ να παραθέσω μερικά επίσημα link απο την ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Αυστραλίας που είναι ειδικά φτιαγμένες σελίδες για να ενημερώνουν τον κόσμο για αυτά τα θέματα και να μην παραπλανάτε απο τις υποσχέσεις που δίνουν αβέρτα οι τράπεζες και τα υπόλοιπα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα στις δικές τους σελίδες.
                              http://www.moneysmart.gov.au/ - Αυτό είναι ίσως το κυριώτερο για ενημέρωση σχετικά με το χρήμα.
                              Δίνει και αυτό το pdf για ενημέρωση σχετικά με τα δάνεια κατοικίας.

                              Για παράδειγμα μια τράπεζα κοίτα πως παρουσιάζει την διαδικασία: First Home buyers step by step home buyers guide - Commonwealth Bank Group - Λες και είναι οτι πιο απλό και εύκολο στο σύμπαν.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment


                                Agoriani εισαι ο ορισμός του resourceful! Sissi δες και αυτό το λινκ για την τελευταια αλλαγη που έγινε στο QLD σχετικα με το First Home Owner Grant (που εγινε Construction Grant). Εδώ σε μας τα 7000 έγιναν 15000 αλλά πρέπει να αγοράσεις καινούργιο, δλδ να μην έχει ποτέ κατοικηθεί.

                                First home owner construction grant—Office of State Revenue, Qld
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X